Как се подготвят кадри за нуждите на пазара на труда?

  • 5 322
  • 143
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 10 695
    Добър специалист в едно няма как да стане добър специалист в друго. Възможно е в някой ограничени случаи. Хирург, пианист, цигулар, .... няма как да станат докери или работещи тежък ръчен труд. Не че няма как, но на тези хора именно ръцете им са инструмента с който си вадят хляба и повредят ли го - връщане назад няма. За певците няма да коментирам как си пазят гласа. Обратните трансформации също са сложни - от стругар/шлосер да стане експерт счетоводител или учител по английски/математика.
     Едно е да искаш, друго е да можеш и трето е да го направиш.
     Равни други условия НЯМА. В живота има конкуренция. При нас не е толкова изразена както извън България. В академичните среди за преписване изхвърчаш от университета, докато при нас ...
Това последното го казвам като пример за конкуренция. Да не говорим, че при нас системата е тотално сбъркана във ВУЗ-овете.
     Но да не се отклоняваме от темата.
     

# 106
  • София
  • Мнения: 62 595
О тук за преписване изхвърчаш на някои места , като пуснеш домашното в мудъл и минава през плагиатския софтуер.

Не е вярно , че добър в едно не може да стане добър специалист в друго. Има близки полета, а при добро желание и упоритост, за няколко години може да смени полето. Хирургът няма да стане докет, просто ще си направи кабинет, нито певецът ще стане шлосер, а ще стане учител по пеене в училище. От стругар няма да стане експерт-счетоводител, но  с 2-годишно обучение може да вземе диплома за обикновен счетоводител, ако не го мързи да учи и ако не се е опростачил да смята ученето за тъпо.. То не става от днес за утре, а се обмисля и се оставя време за обучение. Знам какъв ефект търсиш с,полярните примери, но на практика птрво зависи от желанието на индивида да помисли и да напради първите стъпки. Може да се получи, може и да не се получи- винаги има риск.

# 107
  • Мнения: 10 695
    Темата за преквалификацията е дълга. Обучението за да се преквалифицираш е изискващо време и никой работодател няма да ти го даде. Работодателя би отделил евентуално някакво време за да си увеличиш квалификацията, но не и да я смениш.
     Има и нещо друго, което се подценява - кариерата и името се гради с години. За това дадох примера с хирурга. Когато той спре да оперира и само консултира, то интереса към него намалява драстично, защото хората го търсят именно заради способността му да оперира. Там той е бил специалист, а не в консултацията и диагностиката. Ръцете му са били тези , които са му направили името.
     В спорове не ми се влиза. За мен пазара на труда е динамична структура която се управлява от няколко фактора - политически, географски, икономически и социални. Няма как да предвидиш всички те как ще въздействат.  В България географските фактори предразполагат към селско стопанство. Обаче останалите три пречат на развитието му, независимо от факта, че липсват кадри за там и трябва да се обучават. А за да се подготвят кадри трябва и съответното образование, политика за развитие, икономически предпоставки, социални придобивки и т.н. 

# 108
  • София
  • Мнения: 62 595
Ха, ха, откога може да се разчита на работодателя? Той изобщо не е в сметката, освен ако не е за обучение, което той предлага и обвързва с договор или неустайки при преждевременно напускане. Неслучайно говоря за индивида - проблемът си е негов и той трябва да си го реши. Хирургът има достатъчно много възможности, включително да преподава, да консултира. Точно хирурзите няма какво да ги даваш за пример - името работи за тях дори като консултанти. Който е имал акълчда изгради име в едно, ще има акъл да изгради име и в друго. Той вече се е доказал, че е способен да се труди и да учи, а това е за цял живот. Най-големите рискове, които могат да сринат живота на човек за една нощ са тежка болест с него или член на семейството му, имуществен фалит или големи дългове, природни и икономически или пилитически бедствия - пожари, земетресения, война, фалит на икономиката, преврати и гражданска война. Но като цяло хората си планират живота и като видят, че нещата не вървят добре или търсят тазвитие, започват да обмислят и възможности.

# 109
  • Мнения: 10 695
Е, аз съм попадал на такива работодатели които правят инвестиция в персонала си, по-точно в ооределени кадри които смятат за нужни.
Рисковете за които говориш са валидни за всички хора.  Но ако хирург счупи ръка това може да е край с кариерата му. Същото важи и за професионалните спортисти. Но излизаме извън темата.

# 110
  • София
  • Мнения: 62 595
Може и да получи инсулт, алцхаймер... Един от героите в "смъртта на търговският пътник" казва "можеш да продадеш само това, което притежаваш."

# 111
  • Мнения: X
Въпреки различната система на образование и в Германия се изправят пред същия проблем както в България.
"Има недостиг на нови попълнения. Няма млади хора, които да желаят да вършат тази работа. на повечето им липсва издържливост. Вкъщи може би получават всичко наготово, а тук трябва да се доказват", обяснява Рихард Щьоцнер, ръководител на строителна бригада.Липсата на кадри се превръща в още по-голям проблем за фирмите. Работа има, персонал не - обяснява Щефан Хирш, директор в строителна фирма.

"Ресурсите са изчерпани. Демографските проблеми почват да се усещат и при нас", обяснява той. За да запази персонала си е вдигнал надниците от 16 до 18 евро на час.
Проблемът е в много други сфери. Все по-малко млади хора избират да изучават занаятчийски професии.

# 112
  • Мнения: 10 695
Реално погледнато, да конструираш електроника в момента също е занаятчийска професия. Трябват знания, умение, усет.
Да,има голяма дупка внпрофесионалното развитие в съвременното консуматорско общество. Работодателите не искат да си признаят, че има глад за специалисти, защото ще трябва да увеличат заплатите. От друга страна на никой не му се работи в стресова среда за мизерни пари.  В един момент създадения вакуум ще трябва да се запълни. Интересно е как, понеже за някой професии е необходимо освен практика и опит, и съответна нагласа и тип мислене.

# 113
  • Мнения: X
Нагласата и типът мислене не се ли създават в семейната среда или поне минималните трудови навици не се ли формират под влияние на родителите или други близки хора, с които съжителстват подрастващите?

# 114
  • Мнения: 10 695
Да, формират се. Но понякога живота формира човек по трудния начин, ако мама и тати не са си свършили работата както трябва.

# 115
  • София
  • Мнения: 62 595
Мама и тати не могат да свършат всичко, защото те са само един фактор, а има още доста фактори - разширено семейство, връстници в детско заведение и училище, учители, дори политическата обстановка влияе. И най-главната променлива - индивидуалните особености, гените грубо казано, които най-често си казват думата и ние на това му казваме "характер, прилича на баба си, и той е мускулест като дядо си...". Ако стане война или икономиката се срине как точно ще трябва да са си свършили работата? В рамките на десетилетие може една професия да отмре по естествен или предизвикан път.

# 116
# 117
  • Мнения: 859
Много ясно, откога ви ги разправям тези неща, ама все аз съм лошата и критикувам .
Не разбирам само защо поддържаха тази заблуда, че едва ли имаме някакъв шанс, като от самото начало беш еясно, че нямаме никакъв. Всъщност знам - заради изборите.

# 118
  • Мнения: 10 695
    България, със силна икономика и промишленост не е необходима на никого, напротив само пречи и внася смут. За това всичко що е нашенско и родно се разрушава и не се позволява нищо да се развие. Политика и продажници .... 

# 119
  • София
  • Мнения: 62 595
Никакъв шанс нямахме за този завод, защото половината автомобилна индустрия е изнесла заводи в Турция и традиционно си произвежда там. Преди доста време попаднах на руските новини и Путин откриваше нов завод на Мерцедес в Подмосковието. От компанията твърдяха, че е за вътрешния руски пазар, било им по-евтино да си ги произвеждат там, вместо да ги внасят.  А и руснаците имат традиции в автомобилостроенето, защо да не постоят завод там? Ние имаме един завод за камиони и май друго не се сещам. Нито кадри имаме, нито инфраструктура, нито пазар. Щеше да бъде чудо на чудесата, ако бяха предпочели нас.

Общи условия

Активация на акаунт