Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 4 септ. 2019, 11:33 ч.

Професия учител - 6

• 8 034
  • 328
  •   1
Отговори
# 240
Добър вечер! Записвам се и аз при вас, тъй като имам голям шанс да започна, като учител по философски цикъл в малко градче.  Досега имам стаж само като психолог, една година имам и като училищен психолог.  Въпроса ми е как точно се води специалността в трудовия договор, когато те назначават- учител ли ? Питам защото целя стажът ми като психолог да върви и изобщо имам ли шанс при това.../п.с. имам магистратура, която е обвързана с този стаж и след време търся развитие и при нея/ ?

# 241
  • Пловдив
Е, все някой от училище има на кого да звънне. Половината сме около 50-те, другата половина около 25-те. Първата половина сме ходили по обучения, съвещания, срещи вече по 20-тина години, опознали сме се с колегите за това време.
Не искам да влизам спор относно "конкурсите". В града ни се назначава само след обаждане от колкото се може по-високо ниво.

Това изобщо не го отричам, навсякъде си го има. Само че години наред, докато се въвеждаше целодневното обучение ние имахме по 5-6-7 места и имаше място и за хора без "протекции". А ако се наложи по средата на учебната година да назначаваме човек не можем дори да намерим свестен кандидат. Една година се принудихме да вземем дори и кондукторка. Нямам нищо против професията ѝ, но сами си представете какъв учител може да бъде 57 годишна жена, работила като кондукторка 25 години от живота си, без ден стаж в училище, завършила преди долу горе пак толкова и оттогава виждала оградата на училището само през автобуса.

# 242
Каква документация точно изискват националните инспекторати?
И как протичат тия проверки?

# 243
  • Бургас
  Въпроса ми е как точно се води специалността в трудовия договор, когато те назначават- учител ли ?
Да.
Питам защото целя стажът ми като психолог да върви и изобщо имам ли шанс при това...
Не.

# 244
  • sofia
Тинити, ти само начална и предучилищна педагогика ли имаш?
Да, ПНУП завърших 2017 година.
Щом си с ПНУП търсиш ли и в детска градина работа или държиш да си учител в училище?
Може пък работата в ДГ да ти хареса повече.

# 245
Какво, за Бога, е "философски цикъл"? Има предмет Философия. А, от психология, до философия - голяма разлика...

# 246
Философски цикъл е по старата учебна програма - Психология и логика, Етика и право, Философия, Свят и личност. По новата програма е само Философия.

# 247
  • Майничка
Я да ви поразсмея малко - нали се сещате за тетрадките с инструктажи? Е, последните няколко години ги попълват през лятото колеги, които нямат достатъчно отпуск и се налага да отвисят повече в училище. Обаче това лято такива нямаше и честта да ги попълваме се падна на класните...
И представете си, на цялата ни цифровизация, електронни дневници, виртуални класни стаи, трескаво обучение на колегите да работят с хромбук и т.н., по на сто места копи-пейст на списъците на класа за разни справки, ни тръсват по една тетрадка за писане - трите имена, ученик, вид на инструктажа, дата...
Една от по-възрастните колежки я поглежда отвратено и въздъхва: "А ние се притесняваме, че учениците ще се отучат да пишат на ръка!"

# 248
Не знам доколко ще ви е полезно, но е повече от нищо.
НАРЕДБА № 15 от 08.12.2016 г. за инспектирането на детските градини и училищата

Някои пояснения във връзка с проведеното пилотно оценяване

Правилник за устройството и функциите на националния инспекторат по образованието

Един конкретен доклад за училище, участвало в пилотното оценяване
Скрит текст:
Опитвам се да намеря споменатите в доклада приложения, в които трябва да са изброени изискваните документи, но ще отнеме време. Допълвам се, част от изискваната информация  е изброена в поясненията.

Последна редакция: чт, 12 сеп 2019, 08:49 от Дидева

# 249
  • Ямбол
Дидева, Благодаря.
Отново с ценна информация.

Последна редакция: чт, 12 сеп 2019, 08:54 от Лилянa

# 250
При мен се отварят, но видях, че съм пропуснала да сложа адреса в последния линк. Коригирах го.

# 251
  • European Union
От споделеното от колеги най-впечатлена бях от факта, че инспекторите нямали време да изгледат цял час. Затова влизали по някое време на часа и проверявали дали учителят се намира на мястото, на което трябва да бъде според плана на урока.
Може и да съм много остаряла, но това, на което са ме учили, е, че никой няма право да влиза в часа след учителя. Ако ще е проверка, проверяващият влиза заедно с учителя. Как ще ми се натресат на 35тата минута, ще се повъртят и ще излязат. Нас кучета ни яли, но тези ученици вътре да не са роботи.
Но пък не чух за отрицателни резултати, където и да прочета, все били много доволни от училището. Поредната недомислица...

# 252
И още малко.
Критерии, индикатори и подиндикатори
Критериите за инспектиране на детската градина и училището са стандарти за качество, въз основа на които се прави оценка на образователната институция по областите на инспектиране. Критериите се разработват, апробират и усъвършенстват от директора на Националния инспекторат по образованието и се публикуват на интернет страницата на Националния инспекторат по образованието.
Индикаторите за инспектиране на детската градина и училището показват степента, в която са изпълнени критериите за инспектиране в дадена област. Индикаторите се разработват, апробират и усъвършенстват от директора на Националния инспекторат по образованието и се публикуват на интернет страницата на Националния инспекторат по образованието.

# 253
Дидева, много благодаря bouquet

# 254
Обадиха ми се от старото училище. Напуснали са две колежки и искат да ме върнат на работа. От една страна се радвам, от друга си мисля, че може догодина да съм в същото положение и да си търся отново работа. Но пък иначе оставам без желаната работа.

Общи условия

Активация на акаунт