Професия учител - 6

  • 31 842
  • 744
  •   1
Отговори
# 180
  • European Union
  • Мнения: 1 387
Аз ще си направя разпределения, само с теми, но все пак трябва да се водя от нещо. Което не пречи да стоя 2-3 часа на дадена тема при нужда, а да събера други две в един час. Нещо, което беше невъзможно с досегашната организация и тази малка свобода ми харесва.

Аз съм пропуснала къде пише, че отпада прошнуроването. Сега четох някаква статия, в която това беше едно от улесненията за учителите. Това някак си ми е убягнало. От къде са го взели?

# 181
  • Мнения: 21 455
Не съм сигурна дали става дума за това, но има проект на наредба за изменение и допълнение на Наредба № 8 от 2016 г. за информацията и документите за системата на предучилищното и училищното образование
§ 2. Член 41, ал. 1 се изменя така:
„(1) Книгите и дневниците, които не са номерирани фабрично, се номерират на ръка със син
химикал в горния десен ъгъл на листа.“

Действащ текст:
Чл. 41. (1) Книгите и дневниците по приложение № 2 се прошнуроват. Когато книгата (дневникът) не е номерирана фабрично, тя се номерира на ръка със син химикал в горния десен ъгъл на листа.

# 182
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Срочни са само на тези, които са назначени скоро, обикновено за една година. Така практикуват последните години директорите. Когато мен ме назначаваха през 2002 г, бях с 6 месеца изпитателен срок, след което директорът каза, че оставам на постоянно.

# 183
  • София
  • Мнения: 5 131
В моето училище от тази година минаваме изцяло на електронен дневник. Няма да има и бележници.

# 184
  • Пловдив
  • Мнения: 3 358
При Аминка ясно, че нещата са пълна мистерия.  Обаче този норматив от 635 часа, който й дават, е само с 13 часа недостиг - по чуждите езици е 648. В такава ситуация редовен учител не би ли си получавал пълната заплата?

# 185
  • Мнения: 772
При Аминка ясно, че нещата са пълна мистерия.  Обаче този норматив от 635 часа, който й дават, е само с 13 часа недостиг - по чуждите езици е 648. В такава ситуация редовен учител не би ли си получавал пълната заплата?



Не! Намалява се основната заплата.

# 186
  • Добрич
  • Мнения: 5 452
И аз отбелязвам входното ниво и задължителния минимален брой контролни работи, защото трябва да ги заложа в графика с конкретни дати. Така, че както казах, ще си направя разпределение за себе си. А и процентното съотношение на часовете заложено в учебна програма трябва да се спази, което не виждам как ще се получи без разпределение. Нашият експерт в РУО много държи на това и даже на съвещанието юни ни обърна отново внимание.

При Аминка ясно, че нещата са пълна мистерия.  Обаче този норматив от 635 часа, който й дават, е само с 13 часа недостиг - по чуждите езици е 648. В такава ситуация редовен учител не би ли си получавал пълната заплата?



Не! Намалява се основната заплата.

Не е задължително, катедрата може се допълва с часове по друг предмет. 25 години вече работя така. Ако годишната норма е различна по двата предмета, часовете се редуцират с коефициент.  Имам правоспособност по природни науки (684) и по ИТ (648). Когато учителят има (50% +1 час) часове като правоспособен учител си взема заплата за правоспособен учител. Как според вас иначе работят в малките населени места, където един учител преподава по много предмети, особено в училищата със слети паралелки?

Последна редакция: вт, 10 сеп 2019, 18:07 от Вела

# 187
  • Пловдив
  • Мнения: 3 358
права е Rodi. И аз знам за ромски училища с по-високи заплати. Едното е с 200 ученика, така че парите не идват от броя ученици.

А какво ще кажеш за защитени средищни училища по всяка вероятност?

# 188
  • Добрич
  • Мнения: 5 452
200 ученика едва ли е защитено. Работила съм в защитено училище, там учениците са под минимума за паралелка и парите се допълват до съответната бройка. Или поне така беше преди. Вече не съм в защитено училище и не съм следила дали има промени.

# 189
  • В едно голямо сърце
  • Мнения: 25
Здравейте! Ще преподавам предприемачество и икономика. Бих искала да попитам, ако сред вас има колеги преподаващи по тези предмети, на кое издателство са учебниците , по които работите?

# 190
  • Мнения: 5 997
В моето училище от тази година минаваме изцяло на електронен дневник. Няма да има и бележници.
Много по-  лесно е. Проблем има само, когато родителите не са се регистрила, или пък имат регистрация, но не следят пощата. Но са по -малко такива.

# 191
  • Мнения: 715
ромското училище, за което говоря, е в голям град, където има 10 училища.

Както и да е, нормативът по английски език е 648 часа, т.е. не ти достигат някакви 6-7 часа. И как така не си филолог, нямаш необходимите документи и ставаш учител по английски език?? Много странно. Без педагогическа правоспособност добре, ама .... Този директор е много ларж.

# 192
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Здравейте! Ще преподавам предприемачество и икономика. Бих искала да попитам, ако сред вас има колеги преподаващи по тези предмети, на кое издателство са учебниците , по които работите?
Икономика в 10 кл по новата програма ще имам за първа година, по този учебник ще работя:
https://www.book.store.bg/p230950/ikonomika-za-10-klas-conka-lal … ikolaj-zarov.html

По старата програма, 12 кл икономика  по този:
https://www.book.store.bg/p34431/ikonomika-antoaneta-vojkova-mata-georgieva.html

Предприемачество 8 клас по този:
https://www.book.store.bg/p230958/predpriemachestvo-za-8-klas-kiril-todorov.html

# 193
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064
ромското училище, за което говоря, е в голям град, където има 10 училища.

Както и да е, нормативът по английски език е 648 часа, т.е. не ти достигат някакви 6-7 часа. И как така не си филолог, нямаш необходимите документи и ставаш учител по английски език?? Много странно. Без педагогическа правоспособност добре, ама .... Този директор е много ларж.

Ако няма кандидати с образование може да назначи и без.

# 194
  • Мнения: 9 868
И на мен са ми предлагали преди години да стана учител по англ.език. имам езикова гимназия и ниво Б2 от университет. Имам и курс за напреднали в щатите. Явно това е било достатъчно за държавно училище. В частни школи също съм водила групи, там критерият беше дали си лъчезарен и разбран човек, и дали можеш да обясняваш добре и да владееш групата.

Общи условия

Активация на акаунт