Професия учител - 6

  • 31 581
  • 744
  •   2
Отговори
# 270
  • Мнения: 10 514
Мдааа,оказа се,че няма пълен норматив.А за обърканата длъжност и срока на договора,ще пита.

Според мен, длъжността не е объркана. И на мен длъжността ми е "учител на прогимназиален етап", но ще преподавам главно на четвъртокласници. Имам само два класа от прогимназиален етап. И аз нямам пълен норматив. Ако ми предложат, обаче, да подписвам допълнително, че ми намалят заплатата, бих се замислила, дали да не се откажа.

# 271
  • Мнения: 9 825
Аз бих казала да ми намерят допълнителни часове, но да не ми намаляват парите. Или да ми намалят часовете престой в училище.

# 272
  • Мнения: 101
Има най-различни прийоми, за икономии. В първите години на делегираните бюджети "трябваше" да подписваме декларации, че отказваме да ни изплащат лекторски.
на нас също не ни изплащат лекторски часове

# 273
  • Мнения: 1 758
Е как няма да плащат лекторски? Аминка, заплатата се намалява по формула. Делиш часовете си на норматива и полученото число умножаваш по заплатата.

# 274
  • European Union
  • Мнения: 1 361
tonitabrandtner, вярно е това за десетте часа недостиг. Не се отразяват на заплатата.

Не мога да си обясня как може директор да си позволи да не изплаща лекторски.

# 275
  • Мнения: 4 940
Изумена съм какви директори има. Май правят каквото си искат.

# 276
  • Мнения: 55
Има директори-каквито и учители...Едните се разпореждат с повереното им училище сякаш им е бащиния.Другите-приемат неприемливи неща,само и само да си запазят работата...Но когато никой не си търси правата-това е резултатът.Онзи,който ти се води шеф ще се държи с тебе точно както ти сам му позволиш.А ако не искаш да се държат с теб като с червей-престани да пълзиш ...😉

# 277
  • Пловдив
  • Мнения: 14 032
Мога да ви кажа как  става в едно пловдивско училище. Аз съм изумена, че колегите се съгласяват, но всеки отговаря за себе си.

Скрит текст:
Когато има отсъстващ учител директорът гледа кой от учителите има свободен час по време на неговите часове. Кара ги да влизат в часовете, като се позовава на 8-часовия работен ден и това, че може по КТ да им възложи несвойствена работа и не им плаща.

# 278
  • European Union
  • Мнения: 1 361
В нашето училище беше така години наред. С уговорката, че не те задължават да извършваш несвойствена работа, а само да отговаряш за живота и здравето на учениците. Аз ги пусках в компютърната зала и си пишех нещо по документацията, други ги водеха във физкултурния салон или пък им пускаха някакъв филм. Но като цяло си е досадно това заместване.
От няколко години ни ги плащат. Ако замествам колега по моята специалност, ми плащат редовен лекторски час, ако е по друг предмет - % от сумата. Заслугата е основно на синдикалната организация на училището.

# 279
  • Мнения: 101
Не искам да се впускам в подробности, но по стечение на обстоятелствата и неразвирателство с общината имаме недостиг в бюджета и от там няма допълнителни пари за нищо, освен заплата

# 280
  • Пловдив
  • Мнения: 14 032
Училищата са на делигирани бюджети и не се финансират от общината.

# 281
  • Пловдив
  • Мнения: 3 352
Мими, в Пловдив за едната ЕГ ли става въпрос? Обаче пък доколкото аз разбрах, те ги взимат тези часове по програмата "Без свободен час" и после им се плаща.

# 282
  • Пловдив
  • Мнения: 14 032
Не, ОУ е, но не се съмнявам, че това го има на доста места.

Скрит текст:
Тъй като заместник директорката ми е приятелка ѝ казах, че това просто няма как да стане и не може да ме принуди. Тя отговори "като ти се пусне заповед, после можем да те накажем, че не я изпълняваш". Питах с Юлиян и той каза, че тези наказания веднага падат в съда, защото са незаконни, никой не може да те принуди да работиш без пари. Друг е въпросът кой ще иска да ходи да съди директора
.

# 283
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 770
За съжаление има много истина в последния пост на ЗлаВещица.

# 284
  • Майничка
  • Мнения: 12 482
При нас има такова заместване по "Без свободен час" - в началото на месеца излиза заповед, в която се определят по двама евентуални заместващи учители (със свободен час в конкретния ден) за всеки час от седмичното разписание. Дотам се стига, ако никой от колегите от съответното МО не е свободен да вземе часа. Заплаща се като редовен лекторски.

Общи условия

Активация на акаунт