Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Дванадесети клас 2020/2021

• 22 102
  • 174
  •   2
Отговори
Предишните теми:

Скрит текст:

Последна редакция: пн, 17 авг 2020, 15:06 от Анонимен

# 1
Честит празник! И успешна учебна година на всички!

# 2
  • София
Благодаря за новата тема!

Привет на всички!

Ние вече сме в София и постепенно се настройваме за учебната година (аз повече, отколкото ученика Simple Smile). Поръчах му учебниците и се надявам тия дни да дойдат.

Той все още е на летен режим, вечер си ляга много късно, става след 10:30, а се очертава първа смяна този срок. Казах му да започне постепенно да ляга по-навреме, за да се адаптира, но без успех засега... Хванал се е за лятото и иска на макс да му се наслаждава. Wink

Как са вашите деца?

# 3
Благодаря и аз за новата тема.
Моята дъщеря също е още в лятно настроение. Много не е настроена за училище. Учебниците този път ще ги вземем след като започнат училище, защото миналата година имаше промени в изикванията на някои учители.

# 4
Първи срок ще бъде втора смяна. Хич не ѝ се връща в училище. Започна редовно да тренира фехтовка, порасна с още два сантиметра това лято. Сега се тюхка и не иска повече да расте, станала е 172 см, но има още осем санта, докато ме стегне. Още не сме се върнали в града, до понеделник има време. Wink

# 5
Привет и от мен! До петък ще сме на вилата и хич не ни се прибира в София, цяло лято бяхме тук -пълна почивка.
Младежът е станал много раздразнителен, всички от семейството го дразнят...януари ще навърши 18 и си мислех, че е време вече да свършва тоз пубертет, но явно съм в грешка.
Вашите деца ще се подготвят ли за езикови сертификати?Имат ли ясни желания за следване-тук или в друга страна?
Ползотворни последни, ваканционни дни!

# 6
И аз благодаря за новата тема!
Ние с Косьо се върнахме от фестивалче по народни танци в Гърция. Той не игра, аз само, беше ми за първи път. Голямо вълнение, че и солистка бях. Но мина много добре. Изненадах се приятно, че Косьо изяви желание да дойде, с най-добрия му приятел. И двамата танцуват от 12 години. Аз от три само. Към една танцова школа, но различни групи. Те са към представителния състав, аз към любителите. Мислех, че към по-младите ще се ориентират, но си бяха с нас през цялото време. Изкарахме си страхотно и нямаме търпение за следващата сбирка, обикновено в началото на ноември ходим на Банско.
Сега чакаме 16 ти, не с голямо нетърпение. Каза да не купувам тетрадки, не че се бях засилила. Приятелят му мисли да учи в Холандия, той сега завърши, но ще поработи една година. Та е много вероятно да реши да го последва. Остава да реши какво ще учи.

# 7
  • Варна
Да се запиша, за да не изтървам темата. Благодаря!
След лято прекарано основно в таблета хич не и се чува за училище на госпожицата. Купих някакви тетрадки, но все още няма учебници. Надявам се да успеем да намерим нужните преди 16-ти.

# 8
Гледах програмата. Ще имат 7 нови учители тази година, включително се сменя едната учителка по английски. Искат им униформи за 16-ти, но като гледам нагласата на класа... Никой не иска да ги носи. Поне тениските да облекат, че саката едва ли стават вече. Пък нали ще откриват новата сграда...

# 9
На девойката ѝ купихме нова униформена риза. И ръкавите ѝ бяха къси, и копчетата не можеше да закопчее. Но за разлика от сестра си, която е всеки ден с униформа, на нея я ѝ се наложи да я облече пет пъти за учебната година, я не.

# 10
  • София
И аз благодаря за темата!
При нас всичко си е едно и също вече не знам коя година поред - учебници, учители, униформи. Сертификати ще взимат края на годината, ходиха на пробни края на миналата учебна, така че не би следвало да има изненади. Тази година ще се борим с малката да отиде в същото училище, ама много голяма конкуренция има, пък тя обича да играе шах, а не да решава задачи, та ме очаква сериозна стратегическа борба.

# 11
  • Пловдив
Привет и от мен . Да попитам тази година бележници ще  имат ли вашите деца.Щото щерката ми казва ,че  от тази година няма да имат бележници.Мен ме устройва идеално  , защото още от 8клас имам регистрация в школо и гледам оценките и отстъствията и.

# 12
Честит първи учебен ден!
Пожелавам на децата ни да са здрави и много успешни!!!

# 13
Честит първи учебен ден!Здрави и успешни, да сбъдват мечтите си с лекота и усмивки!

# 14
  • Под гъбата
Привет и от мен . Да попитам тази година бележници ще  имат ли вашите деца.Щото щерката ми казва ,че  от тази година няма да имат бележници.Мен ме устройва идеално  , защото още от 8клас имам регистрация в школо и гледам оценките и отстъствията и.
Нашата ЕГ миналата година беше на смесено водене, а от тази учебна година изцяло електронно водене на бележници и дневник. Чакам родителската среща за да кажат от къде трябва да получа достъп след регистрация

# 15
  • I want it all and I want it now.
Успешна година 😊
При нас ще е чрез ел. дневник.
Трябват ми тестовете на Legacy B1 на Еxpress P. 😊 Ще може ли да ми ги пуснете на Л.С. Благодаря.

# 16
Май и при нас ще са с ел.дневник и без хартиен бележник. Аз вече купих и младежът се снима, но нищо...
Вече е факт и първото входно, вчера по математика.  #Crazy  Бил решил 9 от 11-те задачи...

# 17
Много рано са почнали входните.

Последна редакция: ср, 18 сеп 2019, 17:53 от Syn

# 18
Да знаете нещо за Able mentor?

# 19
  • Под гъбата
При нас мина вчера входното по физика, пълна катастрофа според детето 🙄

# 20
  • у дома

И ние сме с школо и само ЕД  и ЕБ-ако се попълват съвестно и стриктно е голямо улеснение за родителите...

# 21
  • столицата
Някой да има наблюдение върху програмата на МОН  Обучение за ИТ кариера или на обучението в Ученическата академия на Телерик? Доволни ли сте? Колко е полезно? Върши ли работа после сертификата?

# 22
Не знам дали ще върши работа сертификата, но мога да споделя за Телерик: от 2013 г. ходеше на алгоритмично програмиране, стана "състезател",занимава се стабилно по собствено желание, има амбиция да продължи в тази сфера. Сега се е записал на нов курс "разработка на уеб приложения", който стартира от 14.10.Харесва му.Ако нещо конкретно те интересува, довечера мога да го питам.

# 23
здравейте Simple Smile

споделям за една чудесна възможност за единадесетокласници - преди малко обявиха, че вече е отворено записването за международното състезание на Американския университет в България (Благоевград) - AUBG MultiTalent Quest, което се провежда на два етапа, като класираните на втория етап прекарват един уикенд в кампуса на Университета - имат възможност да го видят отвътре, да се запознаят с настоящи студенти, изобщо  да усетят атмосферата от първа ръка (родителите също са добре дошли на финала на куеста)

моят син участва преди две години, и то научавайки съвсем случайно от родител на негов съученик, и точно така  - с този уикенд в кампуса, стартира и силното му желание да учи там, което от тази есен е факт, и вече като студент ще участва в организирането на сегашното издание

11 клас е малко мъртва година, още децата не са съвсем натоварени, но е добра отправна точка да почнат да обмислят накъде да продължат след година, а ако имат разностранни интереси, ще им бъде и полезно да се тестват с връстници в областите английски, общообразователни предмети, спортове, изкуства, дебати, социална ангажираност, и, разбира се, щипка креативност, за да се самопредставят успешно още на етап едно Simple Smile

Последна редакция: вт, 19 ное 2019, 13:38 от antea

# 24
Да раздвижа малко темичката. Снощи имахме родителска среща. Бяхме под 10 души. Не учат, не четат, масово. Голямо спокойствие ги е обзело. Не е само моето, не че е успокоително де... Разбира се, в класа има и будни и учещи се деца, но те си бяха ясни още от 8 клас.

# 25
  • София
А при моя синковец е точно обратното, "засиняват" се да учат. Тазз година, освен редовните 14 сериозни предмета, ще полагат и изпити за САТ и АР-та. Олекването ще е чак  догодина...

# 26
  • SOFIA
Здравейте,
Моля за идеи за подарък на 18 годишен младеж.

# 27
Попитайте го. 😉Иначе пари, ако нямате точни указания за подарьк. Голями са и е трудно дори за родителите 😊

# 28
  • Варна
Само пари подарявам вече. Алтернативата предложена от младежа беше фигурки от играта. Ами няма да дам 10-на лв за едно 8см плашило.

# 29
  • Под гъбата
На момичешките партита подаръците се уточняват предварително и се свеждат до дрехи, козметика или аксесоари, на момчешките дават пари. Гледам, че споделяте, че децата не им се учи. От миналата година забелязвам точно обратното при дъщеря ми. Не можахме да случим на преподавател по БЕЛ и това е единственото дразнещо.

# 30
За много години, момичета!
Мен ме учуди нещо наскоро - при нас са започнали да се вълнуват от бала. Събират пари за капаро и ще запазват дата. Само на мен ли ми се струва доста рано или е нормално?

# 31
  • София
Ужас!!!

Моят се вълнува само от САТ-ове и АР-та...и успех, ама това започна едва миналата година. Питах го дали да не купим костюм сега това лято, каза, че било прекалено рано и дотам бяхме с абитуриентските (мамини)  вълнения.

# 32
Мен ме учуди нещо наскоро - при нас са започнали да се вълнуват от бала. Събират пари за капаро и ще запазват дата. Само на мен ли ми се струва доста рано или е нормално?

Не е рано, датата и мястото се запазват първия срок на 11 клас обикновено, защото после всичко е заето.
Ние в края на 11 клас вече имахме дата, място, час, кетъринг и диджей.
За 12 клас остана да наемат фотограф да им направи фотосесия и албум на класа.

# 33
  • Пловдив
За мен е рано. Моята въобще не се вълнува от бал. На дневен ред за завършването на срока. По спомени от сина , на първата родителска 12 клас   събираха пари за капаро за ресторант.

# 34
  • столицата
Може би зависи от града. Както и от това дали се държи на точно определено заведение и дата.

# 35
  • Под гъбата
При нас традиционно баловете се провеждат на едно и също място всяка година и поне на този етап не сме обсъждали на родителска среща това ( не че сме имали такава) Иначе повече се вълнуваме от завършването на срока с пълно 6 и дискотеките в почивните дни.

# 36
  • София

Бети, добре, че писа, да поизтупаме малко тая тема от праха Simple Smile

Детето е на вълна завършване на първи срок. Още не си знае оценките от класните работи. За бала все още не се говори при нас.

Кажете вашите деца имат ли вече идея какво ще кандидатстват и къде. Simple Smile

# 37
Страхотно е , че отново се пораздвижва темата.Не съм чула за повдигане на въпрос за бала -струва ми се рано.На дневен ред са :състезания , езикови и специализирани презентации на курсовете , които посещава .Има идеи какво ще кандидатства , но дали само тук или и в др.държава, още не е ясно.

# 38
  • Варна
Няма още идея какво ще кандидатства.  Дала съм срок до средата на втория срок да се е ориентирала.
Не е казвала да са говорили нещо за бала.

# 39
Нашата дъщеря още не е избрала на каква матура да се яви. Двете са ясни, но третата...
Миналата седмица разбира, че за специалностите, които е харесала ѝ трябва физика или математика. За сега клони към физиката, да видим. А за бала е твърде рано. Традиционно са на едно и също място всяка година....

# 40
Търся помощ за анализиране на тази карикатура!!!
Моля, спешно е!!!

# 41
При нас всичко е наред за момента. Не споменава за бал. Сега иска да ходи на уроци по химия 😉 и аз сьм виновна, че не намирам учител 😋, ако имате учител за индивидуални уроци по химия и биология  за София ми пишете. Благодаря.

# 42
А аз се оглеждам за учител по физика, но за Пловдив. Скоро девойката разбра, че за специалностите, които е харесала ѝ трябва втора матура физика, а не химия.

# 43
  • у дома
Повдигам малко темата да се похваля-моето дете е класирано за националния кръг на олимпиадата по АЕ-не ходи на школа,та явно при желание от срана на учител и ученик език се учи и в МГ,не само в ЕГ.Пък нищо ,че временно всичко е отменено и според мен има голям шанс въобще изобщо да не се проведе националния кръг -детето пак е щастливо,а аз съм много горда с него.

Последна редакция: пн, 16 мар 2020, 18:02 от svetlaem

# 44
  • столицата
Браво! Поздравления!

# 45
Привет, родители. Simple Smile
Идвам в темата като майка на седмокласничка с питане за Софийските гимназии, в които евентуално учат децата ви.
В кои училища с интензивно изучаване на чужд език, се учат и други предмети на него?
Много благодаря.

# 46
  • София
Ей, темата ни съвсем заспала зимен сън.
Как са децата?
Какво и къде мислят да кандидатстват? Има ли такива, за които УК е била единствено желание и сега се чудят накъде? Хайде дайте някакви мнения да обменим. Simple Smile

# 47
  • Варна
Здравейте! Мина и тази учебна година. Много се надявам следващата да не се налага да я започват дистанционно, но да видим.
 УК не е било желание на моят син, но пък Шотландия е. За там още не съм чула да са излезли с някакво решение за кандидатстващите през 2021. Ще следим, иначе той следващият месец е на изпит за IELTS.

# 48
  • София
При малкия ми син винаги е било само САЩ като желание къде да учи. В слуачй, че с коронавируса нещата много се каучат, план Б ни е Милано, където в Бокони я има от тази година специалността, която иска да следва, план С - АУБГ.

# 49
Моята не иска да учи в чужбина за сьжаление. Дано да си промени мнението. Надявам се да не учат догодина дистанционно. Иска да се явява на повишителни.

# 50
  • у дома
Моята не иска да учи в чужбина за сьжаление. Дано да си промени мнението.
И моето така-да не говорим,че още се чуди какво точно да учи,което ме докарва до лудост...

# 51
  • София
И нашият единайсетокласник иска да учи в България. За мен това е ОК на тоя етап. Ако реши за магистатура различно, пак ще съм ОК. Всеки човек е различен и трябва да намери своя начин да се реализира.

# 52
  • София
И при нас същата история като при svetlaem;-)Иска да учи в Германия , но още не е избрала какво.Отказа се от медицина и сега ще е нещо с математика и информатика.....

# 53
  • София
Моята единадесетокласничка се е насочила засега към Австрия, даже и специалност е избрала. Идея си нямам обаче какво точно представлява тази специалност и доколко си заслужава да инвестираш в изучаването й.
Мишел, моето момиче също този месец-23.07., е на изпит за IELTS.

# 54
  • Под гъбата
И при нас същата история като при svetlaem;-)Иска да учи в Германия , но още не е избрала какво.Отказа се от медицина и сега ще е нещо с математика и информатика.....
Същата история и при нас! За медицинските специалности е категорична ,че не иска. Последното беше  нещо с математика Stuck Out Tongue Winking Eye

# 55
  • у дома
Същата история и при нас! За медицинските специалности е категорична ,че не иска. Последното беше  нещо с математика Stuck Out Tongue Winking Eye
А моето понеже е профил математика и информатика и по притцип се справя категорично не иска нищо с математика и компютри.

# 56
  • София
Да попитам нещо - кога е добре да се изкарат сертификатите за владеене на език и кой сертификат е за предпочитане?

# 57
  • София
Миналата есен на някакво изложение за обучение в чужбина, представителка на някаква агенция ни посъветва да го направим през лятото преди 12 клас, уж защото се предполага, че през 12 клас ще им е по-натоварено. От днешна гледна точка си мисля, че няма проблем и по-късно да се направи - предполага се, че езикът е на такова ниво, че една или две седмици курс за формата на изпита за сертификат, не би трябвало да е особено затруднение.
Специално в нашия случай, сертификатът за IELTS важи две години и можеше и да не си скъсява срока на валидността му, имайки предвид колко й отне да се подготви за изпита. Ще бъде другата седмица.

# 58
  • София
Здравейте и от мен. Нашият младеж иска да учи категорично Физика, вече от три години.  Искаше да започне тук, в СУ, но сам се отказа, след като се сблъска с преподавателите там, уж с идеята за подготовка извън училище... с няколко имаше горчив опит.
Щеше му се да опита в УК, но сега вече не знам. Не можем да си позволим големите такси без заем.
Вероятно ще е Германия, или Швейцария, ако се класира за стипендия там.
Като сертификати взе DAF по НЕ и САЕ по АЕ.
САЩ не са цел - хем той не иска, хем финансовия аспект...

Последна редакция: пт, 17 юли 2020, 23:29 от rally

# 59
  • София
...или Швейцария, ако се класира за стипендия там.
...
Швейцария рядко се споменава като страна за учене.
Има ли някакви специфики кандидатстването там?
А таксите високи ли са?

# 60
rally, младежът ти не беше ли в СМГ ?
Скрит текст:
Тинчев не му ли е дал някакви идеи за държави с добро  обучение по физика ? Мисля , че може да се посъветвате и с него)

# 61
  • столицата
А вариант физика в Русия?

# 62
  • София
Шегички Simple Smile

# 63
  • София
В СМГ е, да. Съветва се с учители, приятели от по-големите...
За Русия, честно казано сме го мислили, понеже в последните 2 години бяхме около 10 пъти в Москва и Санкт Петербург с малкия ми син , смятам, че това, което знаем за там е изкривено и също мисля, че образованиеро им е на ниво, обаче:
1. Не знае руски;
2. Цената за чужденци в Ломоносов и другите читави университети са по-високи от тези в Германия, към 12 000 лв. се връзваше годишно (миналата година гледах); но пък животът е по-евтин, има общежития за всички (на Ломоносов кампусът е 8 на 8 спирки с тролей),  храната в столовите (навсякъде има столови) е безплатна за учащи и на смешни цени за гости.
3. Най-важно - диплома от Русия, независимо с колко знания е подплатена, няма да се приема нормално в Европа, вкл. в България. А не знам искам ли да живее в Русия, както и той.
Той иска да се върне и да живее и работи в България. Аз съм скептична с тази физика... 😕

За Швейцария: таксите са нищо, 500-600 франка годишно (или на семестър беше, няма значение, това са около 500-600 евро). Обаче, за живеене дават 27 000 - 30 000 франка годишно. Гледаме ETH в Цюрих - там дават стипендии на бедни студенти за живеене, а българите винаги се класират за бедни (според калкулатора, и ние бо трябвало). Отделно, дава се възможност за работа.
Малкият ми син се занимава с класическа музика и много деца от музикалните училища отиват в Швейцария, дори много зле финансово - дават им стипендии и директно работа за тях.
Ще опита и там. Кандидатства се с матурите, както в Германия, но има и изпити, тестове някакви (поне за ETH). Пък ще го мислим финансово, ако стане.
Немски - уважават всякакви сертификати: DAF, Goethe, всякакви. Само да са с ниво С, даже не пълно С.

Последна редакция: сб, 18 юли 2020, 07:46 от rally

# 64
  • Под гъбата
Да попитам нещо - кога е добре да се изкарат сертификатите за владеене на език и кой сертификат е за предпочитане?
Сертификатът за немски език се организира при нас от ЕГ, и се провежда през месец декември

# 65
  • дядовата ръкавичка
Леле, забравила съм, че имам завършила единадесетокласничка, а камо ли, че има и тема.
Девойката остана много доволна от дистанционния втори срок, не би имала против и цялата следваща година да изкара така.
За висше, категорична е за архитектура. Аз отвреме-навреме намеквам, че е трудно, че няма реализация, но не ми обръща внимание. Не знае къде.  Голямата й мечта е Милано, но гледа и Германия, Австрия, България.
Английски почти не е учила, само в училище  9-11 клас, но все си мисля, че ако се наложи, ще се справи с IELTS.
За немски сертификат се явява в училище.

# 66
  • София
Айяла, ще се справи Simple Smile Щерката каза, че формата е подобен на този за ДСД, ама по-лесно Simple Smile.

# 67
  • София
Айяла, има чудесна реализация за архитекти, дори тук в Бг. В бранша сме и не познавам нито един, който да няма работа, дори в момента. Иначе е трудно, но няма нищо по-хубаво от това да видиш как нещо остава след теб, без значение дали е жилищна сграда, интериор или градинка в парка. Трябва да проверите обаче за изпити. На нашите приятели детето кандидатства в Англия, и се искаше папка с рисунки и отделно имаше изпити след това.

# 68
rally
За Швейцария:
  Може ли да ми кажеш за :
Дипломите за средно образование, трябва ли да ги легализирам или само превод е достатьчен? Благодаря

# 69
  • София
rally
За Швейцария:
  Може ли да ми кажеш за :
Дипломите за средно образование, трябва ли да ги легализирам или само превод е достатьчен? Благодаря
Syn, идея си нямам все още... предполагам, че ще кажат, като започнем кореспонденция със съответните университети. Специално за ЕТН Цюрих за повечето неща пишат, че се изясняват подробности за всеки индивидуално след като получат първоначалния пакет документи (които би трябвало да са преди дипломата).
Съдейки по предните години, кампанията започва есента, ноември, а приключва в края на април, т.е. така или иначе вече ще е имало доста комуникация и изпратени документи. Дипломата за средно образование е реално последния документ, който се изпраща, или поне един от последните.

https://ethz.ch/en/studies/registration-application/bachelor/oth … ion-schedule.html

# 70
Благодаря, доколкото четох имат няколко вида дипломи при тях и затова ме интересува.

# 71
  • София
rally
За Швейцария:
  Може ли да ми кажеш за :
Syn, идея си нямам все още... предполагам, че ще кажат, като започнем кореспонденция със съответните университети. Специално за ЕТН Цюрих за повечето неща пишат, че се изясняват подробности за всеки индивидуално след като получат първоначалния пакет документи (които би трябвало да са преди дипломата).
Съдейки по предните години, кампанията започва есента, ноември, а приключва в края на април, т.е. така или иначе вече ще е имало доста комуникация и изпратени документи. Дипломата за средно образование е реално последния документ, който се изпраща, или поне един от последните.

https://ethz.ch/en/studies/registration-application/bachelor/oth … ion-schedule.html

За 2020/2021 година процедурата за ЕТН беше:
1. Плаща се такса за кандидатстването (след 30 ноември 2019).
3. Попълва се формуляр за кандидатстване с референтен номер, който се получвава след плащането
3. Изпраща се формуляра по пощата до 30 април, заедно с наличните към момента документи (ние изпратихме автобиография, академична справка за предишните години и копие от ДАФ-а).
4. По мейл до 31.7 останалите документи:
След матурите изпратихме
- легализирано копие от дипломата на немски (и апостил имаше, защото план Б беше Германия. Не съм сигурна дали е необходим)
- академична справка за 12 клас на английски
- бележка от СУ за прием в същата (или близка специалност) - легализиран превод на немски. (В кореспонденцията с ЕТХ бяхме уточнили какви са вариантите за специалности)

Днес получихме и потвърждението, че въз основа на документите дъщеря ми може да бъде приета без изпит. Сега трябва до средата на август да изпратим по пощата оригиналните документи заедно с легализираните им копия (за документите, които не са на немски, френски или английски)  и ще ни върнат потвърждението за записване.

# 72
marion         
Благодаря 😊Каква специалност си избра детето и ако не е тайна в кой град ще е?

# 73
  • София
Syn, в Цюрих.
Избра computational science and engineering.

# 74
Браво. Хубав град и специаност.

# 75
Marion, поздравления за приема на дъщеря ти в ETH.
Прекрасно място, едно от най - най- добрите за учене на точно тази специалност, пък и за всякакви инженерни. Пък и в Европа, ще може са се виждате по-често.
Наистина прекрасна възможност и Браво на детето, че е успяло да пребори конкуренцията.
Най- искрено ѝ желая успех и да се чувства отлично там. 🍀🍀🍀

# 76
  • София
Marion, поздравления за приема на дъщеря ти в ETH.
Прекрасно място, едно от най - най- добрите за учене на точно тази специалност, пък и за всякакви инженерни. Пък и в Европа, ще може са се виждате по-често.
Наистина прекрасна възможност и Браво на детето, че е успяло да пребори конкуренцията.
Най- искрено ѝ желая успех и да се чувства отлично там. 🍀🍀🍀

Благодаря Gerka!
В интерес на истината приема в ЕТХ не е труден (естествено, че това е относително) и не е имало конкуренция за преборване Simple Smile.
В сайта на ЕТХ пише, а и в кореспонденцията ни с тях потвърдиха, че всички които отговорят на изискванията ще бъдат приети. Няма ограничение за бройката. (освен за медицина)
Все още сравнително малко деца от България кандидатстват в Швейцария и няма информация (поне по форумите).

За България изискванията са:
- сертификат за владеене на немски (ако е ДАФ искат поне 4х4)
- да си учил последните 3 години предметите
- 3 матури - математика, български и по избор химия, физика или биология
- общия среден успех да е поне 70% от максимума
- прием в български университет същата или подобна специалност

Няколко полезни линка:
https://ethz.ch/en/studies/registration-application/bachelor/oth … certificates.html
https://www.swissuniversities.ch/en/topics/studying/admission-to … ties/countries#BG
https://ethz.ch/en/studies/financial/tuition-fees.html

Последна редакция: пн, 03 авг 2020, 18:16 от marion

# 77
Да, благодаря, и аз се запознах с изискванията.
Факт е, че приема е лесен и след първата година става основния подбор. Но аз не се съмнявам, че дъщеря ти ще се справи блестящо.

Този университет не е вариант за нас в този момент. Но следя информацията за него за по- късен етап евентуално.

# 78
  • София
...
Все още сравнително малко деца от България кандидатстват в Швейцария и няма информация (поне по форумите).

...
А дали има обучение на английски в Швейцария?

# 79
  • София
В държавните университети мисля, че има само за след бакалавър (за магистър и т.н.) на английски.

# 80
И аз така прочетох, че е само за магистьр.

# 81
Хей, 12-ти клас сме станали! Мале!
Младежът е още на морето. Дискотеки, клубове, майка му побелява, още два дни трябва да издържа!
Много му е далечно кандидатстването...

# 82
  • Под гъбата
Привет на всички! Дано сте заредили батериите и с нови сили да преминем през последната учебна година!

# 83
  • София, Дървеница
Успешна година на всички!

# 84
Успешна и присъствена!

# 85
  • Пловдив
Успешна и присъствена учебна година и от мен!  Ориентираха ли се вашите деца къде и какво ще учат?

# 86
  • София
Успешна и присъствена учебна година и от мен!  Ориентираха ли се вашите деца къде и какво ще учат?
Да, преди повече от година: computer science с акцент AI, в Щатите.

# 87
Al какво е?

# 88
  • София
Artificial intelligence (изкуствен интелект).

# 89
L ми се видя и реших, че са някакви алгоритми.
Предполагам, че изкуствения интелект се учи последните години.

# 90
  • София
Успешна учебна година на децата ни и от мен! Да са здрави и да се справят!

# 91
  • София
Здрава и спокойна година на всички!
Шарки, кои университети сте набелязали, ако не е тайна? Това е една чудесна специалност!

# 92
  • Варна
Успешна и най-вече присъствена учебна година на всички!

# 93
  • София
Здрава и спокойна година на всички!
Шарки, кои университети сте набелязали, ако не е тайна? Това е една чудесна специалност!
Нали може ли на л.с.?

# 94
ако някой от кандидатстващите за 2021г. има интерес, AUBG ще имат Ден на отворените врати на 7 ноември, като освен посещение в кампуса, ще има и онлайн-вариант - форма за регистрация

https://youtu.be/HUYnvr8tvu8

# 95
Здравейте! Как сте? Ние поизкарахме короната. Не сме правили тест, но симптомите бяха като по учебник. Аз и дъщеря ми, мъжете може би без симптоми. Мъжът ми един ден имаше леко неразположение, главоболие и болки в очите. Пазете се, че и леко като се кара тая гад е много неприятна.
Как са децата? Моят младеж сега се е вдъхновил право да кандидатства, в УНСС. Има ли други с подобна идея и как се готвят? Малко позакъснели сме, ама...
То при нас всичко е предпоследно. Най-много май да кандидатства в Пловдив в хореографското.

Последна редакция: нд, 08 ное 2020, 11:27 от Betty L.

# 96
  • столицата
А защо да сте закъснели? Аз някога назад във времето ,на абитуриентската си реших и рязко смених желанието си. И се получи😁

# 97
  • София
Не сте закъснели. Особено при сегашната ситуация, която предполагам ще се запази и догодина за повечето специалности - кандидатстване с оценките от матурата и дипломата.

Миналата година за правото бяха прецакани децата, които готвиха литература и история, налага пари в уроци и курсове и на края се кандидатстваше с оценки от матурата и дипломата.

# 98
За много години!
Голямо затишие тук. Аз само така, да подбутна темичката, че изпаднала на втора страница чак.
Пазарувахте ли вече нещо за абитуриентите? То не, че има яснота дали и как ще се случат нещата, но... Ние още не сме. Младежът се включи в курсовете на СофтУни, за да види дали това е неговото. Все още мислим какво ни се учи след 12 клас... Предните намерения отпаднаха.

# 99
  • Варна
За много години!
Ние нищо не сме пазарували, но то и рано според мен. С големият ми син тази работа я свършихме някъде края на март - началото на април, но пък бях запазила заведение още от декември, а сега и това не съм направила. Изчаквам все още, иначе датата им за бала е 24 май и сме дали капаро още през октомври.
Младежът сега се занимава с писане на мотивационни писма и събиране на препоръки от учителите. Трябват му за кандидатстването в университета, който си е избрал. Почти е готов с документите, изчаква да свърши срока и да си вземе справка от училище за 9,10,11 и първия срок на 12-ти клас.
Та така, готвим се в това несигурно време.

# 100
  • Под гъбата
И ние още не сме пазарували нищо, но избирането и купуването на рокля си е сложен процес, за който се подготвяме

# 101
  • Варна
Нищо не сме пазарували. Девойката не иска рокля и токчета, иска панталон и маратонки. Правим преговори от време на време.

# 102
Деспина, младите, а и не само, много ходят така. Елегантна рокля или панталон и кецки или маратонки. Що пък не.
Момчетата са лесни. 2 часа пазар и готово. Grinning

# 103
  • Пловдив
Абсолютно нищо не сме купували .Няма идея какво точно иска . Знае само че, ще е дълга рокля в един цвят евентуално  в синьо или сиво и че няма да се занимава да ходи на шивачка. Но не е ентусиазирана изобщо . Подозирам че, накрая ще вземе нещо готово в последия момент колкото да отбие номера.

# 104
  • Варна
По-големият ни проблем е, че не може да избере какво да учи. Нищо не я влече.

# 105
Изобщо не знае какво иска и само се трьшка. 😊 Спряла се е на рокля и маратонки. Нищо не сме купили. Чакам да отворят. За следването си промени решението и сега сьщо не знае какво иска. 😜 Побьркаха се с това стоене в кьщи.

# 106
  • Варна
Преди да ги затворят вкъщи мислеше едно, сега иска друго, после след ден два казва трето. Направо не знам какво ще правим.

# 107
  • София
Привет, момичета! И ние още не сме купували нищо за бала. Но то има време, живот и здраве!
Сега чакам да разбера кога и по каква схема ще ги връщат на училище. Първа смяна ще са втория срок (предполагам така ще е за всички 12-класници във всички училища). На вълна шофьорски курс сме в момента.

# 108
  • София
И ние не сме купували, че дори и не сме се втурнали. Априлската ваканция мислим да се отдадем на мерене на ризи и костюми (миналият юли напълня  с 5 кг само за месец и всички дрехи му отесняха, затова сега ще чакаме последния момент).

Подал е всички апликации за унивеситети (не го приеха на Ранното), сега се мотка, когато му поискат неюо допълнително). У нас основно се гейми след края на часовете.

Аз (и той) не искам(е) да се връща присъствено, за да не лепне ковида преди да му дойде реда за ваксиниране. От последната заповед оставам с впечатление, че в класната стая ще си е целия клас - голямо физическо дистанциране ще падне...

# 109
Шарки, синът ти в рискова група ли е?
Защото, ако не е в рисковите ми се струва, че у нас няма да им дойде скоро ред за ваксинация на наборите. (освен, ако нямате вариант навън).

# 110
Ваксини за хора между (16) 18 и 45 год няма да има скоро, защото тази група е най-последна във ваксинационния план, съответно до края на 2021г не виждам как ще се случат нещата с тези темпове на ваксинация.

# 111
  • София
Имаше астма като малък. А аз имам екстрасистоли (аритмия).

# 112
  • София
И при нас е същото положение.За бала не мисли изобщо или по-точно аз мисля , тя не.Следи всеки месец как се движи с общежитията в градовете в Германия, в които ще кандидатства през юни.Ще е "нещо" с програмиране или математика.Мъкааааа.......и това "онлайн" обучение.Ще се избият с брат и WinkТой  с неговите файнъли, тя с класните!А ние стъпваме на пръсти и се крием;-)))

# 113
О, да. Шофьорският курс е най-важен сега. Средата на другия месец го почва, че чаааак края на март става на 18. Записал се е на БЧК.

# 114
  • дядовата ръкавичка
Ние може и да пропуснем това упражнение с бала. Поне засега такива са нагласите.
И моята девойка уж си е избрала специалност, но отвреме-навреме я обземат колебания, страх...

Последна редакция: ср, 27 яну 2021, 12:46 от Айяла

# 115
  • София
Моя младеж взе книжка една седмица след рождения си ден (септември). Кара много спокойно и внимателно.

# 116
  • Под гъбата
И при нас е същото положение.За бала не мисли изобщо или по-точно аз мисля , тя не.Следи всеки месец как се движи с общежитията в градовете в Германия, в които ще кандидатства през юни.Ще е "нещо" с програмиране или математика.Мъкааааа.......и това "онлайн" обучение.Ще се избият с брат и WinkТой  с неговите файнъли, тя с класните!А ние стъпваме на пръсти и се крием;-)))
И ние следим на всеки две седмици има актуализация в класирането. На този етап е подала за Аахен и Кьолн, напредва добре. Нашето "нещо" ще е с математика и икономика Stuck Out Tongue Winking EyeШофьорският курс го кара, записа и за БЧК, предстоят листовките през февруари.

# 117
  • Пловдив
Ние ковида всички го изкарахме . Най-тежко колкото  грип аз , останалите  леко .

# 118
  • у дома
Ние може и да пропуснем това упражнение с бала. Поне засега такива са нагласите.

Моето категоричто не иска ниго да ходи на бал,нито да събираме роднини...Опитвам се да му променя мнението поне да иде,но засега не ми се получава.

Последна редакция: чт, 28 яну 2021, 19:17 от svetlaem

# 119
  • Варна
Записа се на шофьорски курс лятото, но така и не го завърши. Нещо не можа да свикне с инструктора, със самото кормуване. Не се получиха нещата.
Ние нямаме кола. Аз нямам книжка. Опитах преди няколко години и не се справих. Явно ще е като мен, за съжаление.

# 120
  • София
Здравейте, у нас даже още не се знае датата за бала... Въобще не се интересува от тази тема младежът Simple Smile Дрехи ще купим за 2-3 часа, не мисля да бързаме. Има 2 магазина, в които купуваме официални дрехи за сцена за по-малкия му брат, мисля, че ще се справим там.
Роднини и той не иска, но ще видим, има време.
Подаде документи в университета по първо желание (ЕТН Zürich) и сега чака да кажат ще трябва ли да иде на изпит или не (надяваме се на второто). Много добре знае какво иска да учи от поне 2 години (физика). За общежития още не сме търсили... все ще намерим нещо (там май не е толкова трудно като в Германия). В Германия също ще подаде документи за 2-3 университета, но се надява на Цюрих.
Шофьорска книжка взе в началото на октомври, вече кара доста (все още с възрастен, освен 2 пъти сам градско). В края на октомври изкара и ковид (останалите трима, не знам как, не успяхме да се заразим - пазехме се след първите симптоми, но преди това... не знам). Миналата седмица имаше все още антитела. Но те така или иначе ще изчезнат до есента и се надявам да има вариант за ваксини (за него и за нас)...

# 121
Здравейте, отдавна не съм се включвала!
Гледам вече сме на вълна бал, кандидатстудентски... Порастнаха децата... 😉
Датата за бала ни е 30.05 засега, мястото е Шератон. Купихме рокля 👗, обувки и чанта... Но моята девойка си е кифла... 😉
Иначе категорично иска да учи в България. УНСС е нашето място, иска да си продължи икономика. На 06.02 е на състезание там. След това се е записала на  три предварителни изпита на 15.02,16.02 и 17.02. География, Български и История. Още не  е ориентирана каква точно специалност. 😉 Сякаш и Бългсрска филология и се учи, но имам приятелка която е даскаличка в СМГ и я разубеждава... Та ще видим до лятото какво ще измисли...
Шофьорските курсове ще ги започне след бала...

# 122
Здравейте, тъй като май месец е месецът на абитуриентите( дано тази година всичко да е приключило с вируса), нашето училище организира или по-точно 11 клас организира изпращане на 12. Измислили сме няколко игри, но ни трябват още, а не се сещам за такива. Ще може ли да споделите някоя идея, а пък да се надяваме, че живот и здраве изпращане ще има.

# 123
Здравейте, не може да си намери рокля.
Тьрсенето продьлжава. Аз едвам издьржам🤣 Все ми обеснява, че ще ходи с дьнки и риза. Може ли да ми препорьчате фотограф за София, евентуално 😉 ако намерим рокля 😊 Благодаря.

Последна редакция: сб, 20 фев 2021, 11:34 от Syn

# 124
Решения на акредитираните висши училища относно признаването на оценките от ДЗИ в кандидатстудентската кампания през настоящата година
Обобщената информация е актуална към 22 февруари 2021 г.

Решения на висшите училища относно признаването на ДЗИ

# 125
  • София
Тьрсенето продьлжава. Аз едвам издьржам🤣 Все ми обеснява, че ще ходи с дьнки и риза. Може ли да ми препорьчате фотограф за София, евентуално 😉 ако намерим рокля 😊 Благодаря.

Жана Жекова има чудесни рокли, виждала съм ги на живо и са наистина много красиви. Някои пътуват до Асеновград, там в булчинските ателиета предлагат много други официални рокли. Преди година-две познати ходиха до там и момичето беше с много изящна рокля с ръчно изработена бродерия и т.н, трудно е да с е опише. Моята щерка мрази да ходи по магазините, а предвид ситуацията сега - съвсем. Затова поръчахме 10 рокли от нета , мери ги в продължение на един уикенд и оставихме цели две, защото бяха намалени на половин цена по новогодишните празници. Не са нещо кой знае какво, но тя си ги избра, харесва се в тях, а това е най-важното.
За фотограф бих препоръчала - Дамаянти студио и Кеми фотографи.

# 126
  • София
Здравейте.
Извинявайте, че нахълтвам в темата ви.
Аз съм майка на осмокласник.
В осмокласната тема подготвихме писмо с искане за връщане на децата 5-12 клас към присъствено обучение.
Ако подкрепяте това искане, може да подпишете писмото тук:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdkMjm4qyC_3PeAM-d7ANld … E_Xy9g4g/viewform

# 127
  • София

Драга Сепаревска. От БГ мамите е. Аз много харесвам как работи и успява да предразположи дори и най-срамежливите модели. А и цените й са поносими по мое виждане.

# 128
Вчера, под карантина и с лазаня и торта, посрещнахме големия рожден ден. ММ е болен, но го кара относително леко. Е, лежа 10 дни в спалнята, с главоболие и световъртеж. От вчера става и излиза по двора. Купонът е отложен за средата на април. Косьо не е празнувал с приятели от години, защото не бях съгласна да купувам алкохол на деца, за разлика от други родители. Виртуална почерпка за вас!

# 129
  • Варна
Да е жив и здрав!
Само моята ли щерка е така глобално неориентирана къде ще учи. То са лутания, то са колебания. Не знае какво иска и това е. Аз пък не искам да я натискам, а времето тече.

# 130
И моят не знае какво иска. Наясно е, че трябва да учи нещо. Май на маркетинг се е спрял, вероятно в УНСС. Но то е просто така, за да учи нещо, не е осъзнат избор.

# 131
  • Варна
Да ти е живо и здраво момчето, Betty L.
Моят син кандидатства в Дания. Срока беше 15.03, сега ще чакаме класирането в края на юли.

# 132
  • София
Бети, да ти е живо и здраво момчето!
Моята приключи с кандидатстването още миналата година, потвърди вече едната оферта. На мен като че ли ми се искаше другата, но нямам думата. Решението си е нейно и така и трябва да бъде. Сега се готви за матурата по бел на уроци, изцяло против принципите ми, но се налага. Успех на децата, дано да стане най-доброто за тях!

# 133
  • Под гъбата
Като ви чета, чак се успокоявам, че лутането между специалностите не е само при нас. Времето тече, не я притискаме, но това объркване става все по-голямо. Накрая каквото стане и това ще е!

# 134
  • България, София
Моят син дотолкова не знае, какво иска, че вероятно няма да учи. Против е да записва нещо, само защото трябва. Приех го ... като поработи се надявам да си смени мирогледа. Неговият живот, неговите избори. Много се изкушавах да го натисна, но няма да се получи ... ще скъсаме всякаква връзка. Та, така. Както се казва в онзи лаф - обикновено едното ти дете е магистър, а другого - да е живо и здраво.

# 135
  • София
Да взема и аз да се оплача от моя - приет е в три американски университета, в специалността, която иска, обаче тези университети са на 22, 160 и 188 място в класациите за тази специалност. 160тия е на перфектно място с перфектно общежитие. И нашият не ще нито един от трите. В тези, в които много иска, не си е подал САТа, защото е клъвнал, че са САТ-пожелателни (очевидно това се е отнасяло само за американчетата, ама кой да предположи...там, където си е подал САТа, са го приели). И сега му е криво и гледа към Холандия, като че ли унивеситетите там са на по-добри места в класациите...детска му работа.

# 136
А, така.
Заради САТа ли е?

Последна редакция: чт, 01 апр 2021, 10:34 от gerka

# 137
  • София
Ами там, където го е подал, са го приели...прекалено много съвпадения. Според мен интернешънълите без САТ алгоритъмът ги е отделил още преди да стигнат до адмишън офисър за разглеждане.

# 138
това е много странно, щом му е бил силен САТ-а защо не го е подал баш там, където е искал най-много, а го е засилил към по-малко желани? каквото и да пишат (че било пожелателно), всичко, което може да донесе нещо в плюс си се подава, само полза може да има

Sharky, а какво му е на номер 22? звучи ми като стабилна позиция

# 139
  • София
730 т. англ, 690 т. - мат, не е баш да е много силен. Не иска̀ да се яви втори път на изпит да си го повиши, а други родители казват, че от явяване на явяване с по 100 т. нагоре можело да стигне.

А 22рия е на 315 км северно от NY, в неособено голям град. Това е причината.

# 140
Абе, казват, ама и друго се говори. То пак са слухове и нищо гарантирано няма, но че  уж гледали приоритетно 1я резултат.
Така че да не се ядосва. Постъпил е както е преценил за правилно за момента.
Аз си мисля, че може и да размисли за 22я.
Но преди това му желая да се получи там където желае най- много и по- точно там където ще се чувства най- добре.
Понякога съдбата решава по- добре от нас.

# 141
  • София
Деян си е харесал НБУ. Колебае се между 2-3 икономически специалности. Аз му стискам палци да го приемат. Няколко негови приятели искат също да учат там.

Betty L, честит рожден ден на порастналото дете, да е живо и здраво! И ние се сблъскахме с корона-вируса, мъжът ми го кара доста тежко, чак не ми се пише за това, само ще помоля за едни стиснати палци!

Sharky, перфектно ми звучи 22-рия на мен. Още по-хубаво, че не е в голям град за студентските години. След това ще отиде в Ню Йорк. Пък и за ваканциите може да си ходи там. Да пробва и в Холандия да кандидатства щом иска, пък после - кавото реши.

# 142
  • дядовата ръкавичка
Петя Hug, бързо възстановяване на съпруга ти!

Аз съм доста разколебана предвид на цялостната ковид ситуация и онлайн обучението на студентите. Дъщеря ми иска архитектура, а според мен това е специалност, която изисква личен контакт с колеги и преподаватели, особено първата година. На нейно място бих предпочела gap година.

# 143
  • София
До есента ваксинирането ще е силно напреднало, следващата учебна година ще е присъствена.

# 144
  • дядовата ръкавичка
Не съм оптимист вече, кой знае дали няма да се появи някоя нова мутация, на която ваксините не действат.... Но не е за това темата.

# 145
  • София
Петя, стискам палци!!

И аз не съм оптимист за присъствена учебна година, но и гап година не искам, и сега й е скучно и се мотае, какво остава за цяла година. Двойно лош късмет имат децата, които искаха Англия, като моето, заради Брекзита и заради ковида. Но предвид ситуацията - да сме живи и здрави, другото ще се нареди все някакси!