Отговори
  • Мнения: 5 776



СТАРА ТЕМА

Полезни линкове

Онлайн ръководство за правата на работниците:
http://www.kepea.gr/pages/

Информация за работещите и правата им:
http://www.taxnews.tv/ergasia/

Как се изчислява обезщетението на работника при уволнение:
http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=183966

http://www.power-tax.gr/

Документи и формуляри:
http://www.taxnews.tv/entypaika/

Сайтът на ИКА:
http://www.ika.gr/gr/home.cfm

Сайтът на ОАЕД:
http://www.oaed.gr/
http://www.ermis.gov.gr/portal/page/portal/ermis/FullStory?sid=10550609

Телефонен каталог на ОТЕ:
http://www.whitepages.gr/gr/

Гръцки пощи/ЕЛТА/:
http://www.elta.gr/index.asp

Правилата за движението по пътищата:
http://www.artinoi.gr/cgi-bin/forumV2/kok.pl?lesson=28

Информация по области и градове за цените на бензина:
http://www.fuelprices.gr/GetGeography
http://www.ypan.gr/323_cms.htm

Полезна информация за църковните бракове и през кой период от годината се извършват:
http://www.weddingline.gr/index.php?mod=pages&id=738

Прогноза за времето:
http://www.meteo.gr/

Сайтът на ΓΓΠΣ:
http://www.gsis.gr/gsis_site/


# 1
  • Мнения: 1 825
Супер тема, дано живне малко Simple Smile

# 2
  • Атина
  • Мнения: 280
Благодарим, Мария!

# 3
  • Мнения: 1 308
Мария, супер е снимката! Благодарим за темата Flowers Tulip 

# 4
  • Мнения: leet
Страхотна е новата тема, благодаря 😊

# 5
  • Мнения: 304
Здравейте,
не живея в Гърция, но имам нужда от помощ.
Майка ми почина тук в България преди нколко дена. Дълги години живя в Гърция и е лекуава там. Нужен ми е адвокат (ако може българин работещ там) чрез който да направим пълномощно на трети човек за закриване на всички банкови сметки и за възстановяване на разходи за погребение и други подобни. Тук ми отказват да изготвят, тъй като има гръцки специфични термини и не са запознати с гръцкото законодателство.

Благодаря предваритлно!

# 6
  • Мнения: 6 305
Здравей. Съжалявам за загубата ти.  Sad Ще ти отговоря до няколко дена, че трябва да намеря телефона от приятели. Peace

# 7
  • Атина
  • Мнения: 280
Съболезнования. В кой град ви трябва адвокат или няма значение? Опитах се да ви изпратя на лично съобщение телефоните на адвокат, с която съм работила и е сериозна, а в същото време е приветлив човек, но ми изписа, че не получавате лични съобщения. Ако все още търсите - пишете ми.

Последна редакция: нд, 13 окт 2019, 23:19 от Aqua Marina

# 8
  • Мнения: 6 305
Здравейте,
не живея в Гърция, но имам нужда от помощ.
Майка ми почина тук в България преди нколко дена. Дълги години живя в Гърция и е лекуава там. Нужен ми е адвокат (ако може българин работещ там) чрез който да направим пълномощно на трети човек за закриване на всички банкови сметки и за възстановяване на разходи за погребение и други подобни. Тук ми отказват да изготвят, тъй като има гръцки специфични термини и не са запознати с гръцкото законодателство.

Благодаря предваритлно!

0030/6973312289- Севдалина Сернева, Солун

# 9
  • Мнения: 211
Добър вечер, мили момичета!

Мαрия, благодаря ти за чудесната нова тема. Simple Smile Включвам се и аз, да сме си все такава полезна и приятна компания и в нея.

Дами, записвам се с линк към ежегодната ни тема, посветена на изпращането на картички до деца, малки и поотраснали, от българи както по света, така и в България:
https://www.bg-mamma.com/?topic=947782.msg39655077#new

mamamia, която и тази година ни организира, ни писа, че към момента има 7 деца от един дом за един желаещ (или 4 и 3 за двама желаещи да участват в инициативата) и 12 (2х6 или 3х4) деца за други двама, трима желаещи. Освен това очаква до сряда, четвъртък още два списъка.

Ако имате възможност и желание, включете се, да зарадваме децата! Hearts

# 10
  • София, България
  • Мнения: 2 222
Здравейте, някой летял ли е с Олимпик еър?

# 11
  • Атина
  • Мнения: 280
Да, много често. Последните години се обединиха с Aegean и дори да си купиш билет за Olympic може самолета и персонала да са на Aegean или обратното. Не съм имала проблеми, като изключим някои редки закъснения.

# 12
  • София, България
  • Мнения: 2 222
Децата ще пътуват сами другия месец и малко се притеснявам. Ще летят от Солун до островите. Като полета е вътрешен ще трябва ли да минават през паспортен контрол? Нещо притеснително може ли да възникне?

# 13
  • Атина
  • Мнения: 280
Не вярвам да има нещо притеснително, щом ще пътуват с вътрешни линии. Паспортна проверка няма, само сверяват данните на билета и паспорта. Единствено трябва да си носят маски и ръкавици (в случай, че им ги изискат), може би и някакъв гел за дезинфекция. Ако са малки, стюардесите ще ги напътстват и проверяват. Винаги се грижат за непридружаваните деца. Няма да имат проблеми.

# 14
  • Мнения: 98
Здравейте! Знаете ли колко време мога да пребивавам в Гърция като чужденка? Работата ми позволява да работя от където си поискам и обмислям да отида за по-дълго.

# 15
  • Мнения: 5 700
слънчеви неща, колкото пожелаете!

# 16
  • Атина
  • Мнения: 280
Няма ограничения за пребиваване на граждани на европейския съюз.

# 17
  • Мнения: 124
https://taxblock.gr/forologikos-odigos/karta-europaiou-politi-no … itwn-stin-ellada/По закон имате три месеца право на пребиваване ,след което трябва да извадите разрешително от полицията.В случай на карантина ,тази карта ще докаже,че живеете на територията на Гърция.

Последна редакция: пт, 07 авг 2020, 13:47 от jeni4ka

# 18
  • Мнения: 5 700
Дъщеря ми се роди преди малко повече от 6 месеца. Има гръцки акт за раждане,записана е тук в Гърция,дали сме име също ! Обадих се в консулството да попитам за българско гражданство и ми казаха,че е трябвало да я регистрирам в България преди да навърши 6 месеца. Сега не можело да пътува извън страната. Трябва да дам на някого пълномощно,да й се изкара ЕГН в България или да пътува някой от нас. Въпросът ми е знае ли някой от вас дали не става да изкараме гръцки задграничен паспорт на детето,с който да пътува навън (не само България)?
А имате ли представа как да процедираме сега , когато сме изпуснали стока за бг гражданство?

# 19
  • Мнения: 1 825
Дъщеря ми се роди преди малко повече от 6 месеца. Има гръцки акт за раждане,записана е тук в Гърция,дали сме име също ! Обадих се в консулството да попитам за българско гражданство и ми казаха,че е трябвало да я регистрирам в България преди да навърши 6 месеца. Сега не можело да пътува извън страната. Трябва да дам на някого пълномощно,да й се изкара ЕГН в България или да пътува някой от нас. Въпросът ми е знае ли някой от вас дали не става да изкараме гръцки задграничен паспорт на детето,с който да пътува навън (не само България)?
А имате ли представа как да процедираме сега , когато сме изпуснали стока за бг гражданство?
Ако мъжа ти или ти сте е гърци не си длъжна в 6 месечен срок да вадиш ЕГН, по желание е.
Ако обаче и двамата сте българи трябва да извадиш, но предвид ситуацията никой не те гони да го правиш. Гръцки паспорт не можеш да извадиш, само пасаван от посолството в случай, пак казвам и двамата сте българи.
Иначе си вадиш в полицията паспорт за 80 евро.

# 20
  • Мнения: 5 700
И двамата сме българи. Какъв е този паспорт за 80 €?

# 21
  • Мнения: 1 825
И двамата сме българи. Какъв е този паспорт за 80 €?
Ами в такъв случай си вадиш пасаван от посолството и в България егн. Гръцки паспорт няма да ти издадат - нямате право, ако нямате гражданство.

# 22
  • Мнения: 1 355
Здравейте, в момента съм в Германия и ми предстои отпуска. Реших да летя за Солун, да изкарам една седмица море в Гърция и оттам да се върна в БГ, че от БГ ми се вижда по-сложно. Та въпросите ми са - ще ми искат ли гърците PCR тест и има ли редовни автобуси сега от Гърция за България.

# 23
  • Мнения: 124
За влизащи от Германия не е задължителен теста ,за сега.Само протокол за влизащи в Гърция.
Автобуси има всеки ден.
Но изискванията се променят всеки ден.Само за информация от вчера тестове са задължителни за пътуващи от Малта от 12 август до 15.Най-вероятно ще ви информират при закупуване на билет.

# 24
  • Мнения: 6 305
Здравейте. Някой има ли представа в кои лаб. в София излизат по бързо ПСРите за пътуване в чужбина?.

# 25
  • Мнения: 5 855
Привет на всички! Simple Smile
Интересува ме един простичък въпрос: възможно ли е българин (живеещ в България) да изтегли ипотепен кредит от гръцка банка за имот в Гърция? Ако е възможно, някой би ли дал повече подробности, като например, какъв е минималният размер на първоначалната вноска и т.н.?
От известно време ни вълнува този въпрос, защото проучваме възможностите за живот извън България.

# 26
  • Мнения: 1 825
Има условия за постоянно пребиваване, доход и постоянна работа. Ако са на лице тези условия може.
Вноските са според стойността на имота, но за апартамент от около 100 000 евро, вноската за 30-35 години ще е между 400-600 евро. Зависи, може и по-ниска, все пак ще има и самоучастие.
В момента ипотечните заеми в Гърция са трудна работа.

# 27
  • Мнения: 5 855
Благодаря за мнението! Simple Smile
Като че ли, в такъв случай, това не е вариант за нас.

# 28
  • Мнения: 1 010
Здравейте! А вие с какво се занимавате в Гърция, мили дами? Живея от 20 години тук, перфектен гръцки, английски, детето ми е пораснало. Търся си работа, намирам се в Атина! Свържете се с мен на ЛС моля...

# 29
  • Мнения: 124
MamaLina,в момента е доста трудно за работа,но не невъзможно.Аз работя в хотел, понякога работим, понякога сме в анастоли.Няма лошо, държавата ми плаща. Най- големият ми проблем е транспорта,всеки ден пътувам повече от два часа.

# 30
  • Мнения: 98
Привет Hug Можете ли да ми препоръчате счетоводител, който да разбира от българо-гръцки трудови отношения/закони? За предпочитане в Атина/Пирея? Мисля да си изкарам разрешително за пребиваване, но ще работя дистанционно за българска фирма. Не знам след като изкарам АФМ и останалите документи, какви данъци трябва да плащам, върху какво и т.н. Една консултация със специалист би ми помогнала много...

# 31
  • Атина
  • Мнения: 280
Привет Hug Можете ли да ми препоръчате счетоводител, който да разбира от българо-гръцки трудови отношения/закони? За предпочитане в Атина/Пирея? Мисля да си изкарам разрешително за пребиваване, но ще работя дистанционно за българска фирма. Не знам след като изкарам АФМ и останалите документи, какви данъци трябва да плащам, върху какво и т.н. Една консултация със специалист би ми помогнала много...
Предполагам, че повечето сериозни счетоводители биха могли да ви посъветват. Доколкото разбирам искате да станете местно лице за Гърция, което означава, че освен данъците, ще трябва да плащате здравни и пенсионни осигуровки тук. Ако сте свободен професионалист ще имате и ДДС на всеки три месеца и някои други задължения (ако попадате в този случай, мога да ви ги опиша по-подробно). Ако сте на заплата към българската фирма (което е малко по-сложно, ако фирмата няма филиал тука), тогава ще имате задължение само за годишна данъчна декларация. Данъка е в зависимост от дохода. Счетоводител бих могла да препоръчам, но в южна Атина. Ако държите на Пирея - мога да попитам.

# 32
  • Мнения: 482
Здравейте, мами, обмисляме с ММ и детето да се преместим да поживеем малко в Гърция, може би около Атина или Солун, но може и на друго място край морето. Работим дистанционно и за нас няма значение от къде, стига да има интернет

Можете ли да ми препоръчате местни сайтове за намиране на квартира в тези райони (или из Гъция) с нормални цени на имотите и да споделите, ако има някакви специфични условия на агенциите при наемането.

Благодаря ви от Heart

# 33
  • Мнения: 6 305
Здравей. Фирма не знам, но имам познат, който дава квартири под наем в Йерисос, община Халкидики. На морето е и т. н. Морето е бистро и чисто, пясъкът е малко по едър.
Ако те интересува, мога да питам дали има нещо подходящо и да ти дам телефон за връзка.
Не знам за колко време те интересува да наемеш, но имай предвид че по морето трудно се намира нещо читаво целогодишно, тъй като лятото ги отдават на туристи и цените са други.
Сигурно си се осведомила вече за по строгите мерки във връзка с епидемията в Гърция.
До скоро и границата беше затворена за туристи и не знам дали са я отворили вече, та пътуването ви може да се окаже невъзможно за момента.

# 34
  • Мнения: 482
много ти благодаря Flowers Tulip ще огледам района и ще ти пиша ЛС за контакти.

да, може би сега не е най-доброто време, но се надявам от лятото нататък нещата да се понормализират.

# 35
  • Мнения: 191
Здравей Джули,
Ето сайтoве за наемане на жилища в Гърция.

https://www.xe.gr/property/

https://www.spitogatos.gr/

Бих препоръчала Варкиза и Глифада (Област Атики)
Athens - South\Vari - Varkiza, Αθήνα - Νότια Προάστια\Βάρη - Βάρκιζα

# 36
  • Мнения: 124
Границата за туристи е отворена,минаваш с генериран код и лична карта.Бих препоръчала остров Саламина,на 15 Мин от Атина.Лесно достъпен и спокоен.

# 37
  • Мнения: 482
Hannah*, jeni4ka, много ви благодаря момичета Heart

районите изглеждат интересни, виждам интересни обяви, започвам да следя отблизо Simple Smile

# 38
  • Мнения: 124
Варкиза и Глифада са много добри райони,но изключително скъпи.Не знам какви финансови възможности имате , но наш съсед на Саламина всяка година дава двуетажна вила с гараж за около 250 евро. До морето. Предимствата са ,че е 15 Мин с корабче до Атина, билетчето е 1 евро. Ако нещо се наложи спешно след два- три часа сте в  София.Пожелавам ви успех!

# 39
  • Мнения: 482
Варкиза и Глифада са много добри райони,но изключително скъпи.Не знам какви финансови възможности имате , но наш съсед на Саламина всяка година дава двуетажна вила с гараж за около 250 евро. До морето. Предимствата са ,че е 15 Мин с корабче до Атина, билетчето е 1 евро. Ако нещо се наложи спешно след два- три часа сте в  София.Пожелавам ви успех!

гаражът определено е предимство Simple Smile и цената е доста изгодна на тази виличка. дали я пуска като обява?

# 40
  • Мнения: 124
Не знам от къде си намира наематели.Не сме говорили скоро,ние вече четири месеца не можем да отидем,заради ограниченията. Но като цяло острова е евтин и достъпен.Много хора живеят там,а работят в Атина.

# 41
  • Мнения: leet
jeni4ka виждам какво си писала за влизане в Гърция, изискват ли тест, обаче.
Налага се да отидем до Волос и не знам ще ни искат ли тест ?Ще съм благодарна на скорошна информация.

# 42
  • Мнения: 4 571
jeni4ka виждам какво си писала за влизане в Гърция, изискват ли тест, обаче.
Налага се да отидем до Волос и не знам ще ни искат ли тест ?Ще съм благодарна на скорошна информация.

Искат ПСР тест, QR код, на границата ви правят бърз тест, след него, ако влезете в Гърция, сте под карантина за срок от 7 дни.  На границата не ви казват, че сте карантинирани, но автоматично ви записват в тяхната система и ако ви хванат на улицата следва глоба.

# 43
  • Мнения: leet
Hellenn много благодаря за бързия отговор.
Ще планирам пътуването.
Хубав ден!

# 44
  • Мнения: 124
При попълването на формата в travel.gov.gr за генериране на PLF кода ,ви информират за карантината.Не важи ,ако преминавате транзит или сте за по- малко време в страната. Описано е в сайта на МнВР.За връщане в България също се изисква отрицателен тест,или 10 дневна карантина.Но преди да тръгнете пак прочетете,защото през ден има нови заповеди.

# 45
  • Мнения: 1 010
Аз предлаган като район Неа Макри, на 40 км с кола от центъра и на морето! Потърсете от сега, защото всичко се разграбва!

# 46
  • Мнения: 482
мерси, MamLina, ще погледна Flowers Rose

а да питам генерално - може ли човек да се оправи само с английски/ немски език за ежедневни нужди - да напазарува, да наеме къща, да попита за нещо?

# 47
  • Мнения: 124
мерси, MamLina, ще погледна Flowers Rose

а да питам генерално - може ли човек да се оправи само с английски/ немски език за ежедневни нужди - да напазарува, да наеме къща, да попита за нещо?
Разбира се.

# 48
  • Мнения: leet
Здравейте момичета, имам нужда от вашата помощ,пак.
Моля да ми препоръчате адвокат, които е наясно с гръцкото и българското законодателство, става въпрос за фирма,която искам да направя, но не ми е ясно къде ще е по добре да я регистрирам и имам нужда от професионален съвет.
Много благодаря.

# 49
  • Атина
  • Мнения: 280
Здравейте момичета, имам нужда от вашата помощ,пак.
Моля да ми препоръчате адвокат, които е наясно с гръцкото и българското законодателство, става въпрос за фирма,която искам да направя, но не ми е ясно къде ще е по добре да я регистрирам и имам нужда от професионален съвет.
Много благодаря.
На първата страница, пост #8 Geizer е написала телефон на адвокат в Солун.

# 50
  • Мнения: 1 010
Има и сайтове за работа и регистрирация на, фирма в страни на ЕС.

# 51
  • Атина
  • Мнения: 280
За съвет относно регистрация на една фирма в една или друга държава, аз лично бих се обърнала първо към счетоводител, а не към адвокат. Счетоводител най-добре ще ми изясни какви данъчни предимства има една държава и къде ми е по-изгодно да регистрирам фирма. След като се изяснят тези неща относно данъците и таксите, товага бих търсила вече адвокат, за да оформи документите за регистрация.

# 52
  • Мнения: 6 305
Откъм данъци в Бг определено е по изгодно. Откъм осигуровки също. В Гърция дерат здраво.

# 53
  • Мнения: leet
Да така е, консултирах се със счетоводна фирма, обясниха ми,че след като има обект в Гърция, задължително фирмата,която го стопанисва трябва да е гръцка.
Аз исках да направя гръцка, която да я купи бг фирма, или някакъв такъв вариант, точно заради данъците, но няма как.
Така,че регистрирам там и дано има сезон;)
Благодаря на всички,които се отзоваха.

# 54
  • Атина
  • Мнения: 280
Да така е, консултирах се със счетоводна фирма, обясниха ми,че след като има обект в Гърция, задължително фирмата,която го стопанисва трябва да е гръцка.
Аз исках да направя гръцка, която да я купи бг фирма, или някакъв такъв вариант, точно заради данъците, но няма как.
Така,че регистрирам там и дано има сезон;)
Благодаря на всички,които се отзоваха.
Да, като имате обект в Гърция е задължително фирмата да е регистрирана в Гърция, та дори и като филиал. Предполагам, че след като откриете гръцката фирма, ще можете по-голямата част от печалбата да я фактурирате като плащания към българската и така няма да имате много големи данъци в Гърция. Важното е да намерите добър счетоводител, на който да са му ясни тези неща.

# 55
  • София
  • Мнения: 215
Здравейте ,всички живеещи в Гърция Simple Smile Искам да ви попитам най вече тези заминали с малки деца , как го приеха децата ? Лесно ли свикнаха ? Как се държаха другите деца с тях ? Има ли голямо разделение или не са така? Аз питам за района Солун или Лефкада ? И разбира се самите вас как ви приеха ,останахте ли си чужденците дошли в Гърция или ви приеха лесно ?

# 56
  • Мнения: 124
Здравейте,Диана! Ние сме в Атина. Никога нито аз ,нито дъщеря ми ,сме усетили расизъм.Първият й класен беше страхотен човек.За децата тя беше само дете. В класът й имаше още едно българче,което винаги странеше от нея и никога не проговори на български.Има и такива,но това е друга тема. Създаде страхотни приятелства,подкрепа имаше винаги. Много бързо се аклиматизира,тази последна година е президент на училището.
 Децата свикват ,бързо забравят трудностите. Нека не вижда вашите тревоги,а само вашата увереност.

# 57
  • Под Слънцето
  • Мнения: 3 752
Здравейте!
Мой познат има казус с неизплатена заплата от кораб в Пирея, та искам да му помогна и търсим адвокат по трудово право в Пирея или Атина. В сайта на външно има списък на адвокати, но само за Северна Гърция, а и не са посочени конкретно областите, в които работят. От гръцкото посолство в Сф не ми помогнаха. Референта за Гърция на външно също. Ако е възможно вие, живеещите там , да ударите едно рамо с насоки ?

# 58
  • Атина
  • Мнения: 280
Здравейте!
Мой познат има казус с неизплатена заплата от кораб в Пирея, та искам да му помогна и търсим адвокат по трудово право в Пирея или Атина. В сайта на външно има списък на адвокати, но само за Северна Гърция, а и не са посочени конкретно областите, в които работят. От гръцкото посолство в Сф не ми помогнаха. Референта за Гърция на външно също. Ако е възможно вие, живеещите там , да ударите едно рамо с насоки ?
В Пирея работят всички адвокати, практикуващи в Атина. Ако искате с български - познавам лично Милена Първанова, Татяна Цанева, Силвана Шопова... можете да ми пишете на личния. Ако предпочитате адвокати от Солун, просто ги питайте могат ли да пътуват и до Атина, ако се наложи. Няма ограничения за областите, в които да работят, просто е въпрос на пътувания, а и като някой си познава областта работи по-бързо и леко според мен. Колкото до Пирея - ако сравним с българските стандарти, това си е квартал на Атина (или район в обл. Атика, за да сме точни). Всеки адвокат от Атина може да ви е полезен.

# 59
  • Под Слънцето
  • Мнения: 3 752
Добре. Благодаря за разяснението. Пиша на лс.
Мислех, че е като тук , в Бг- за която колегия си платиш таксата, там имаш право да работиш.

# 60
  • Мнения: 4 571

Мислех, че е като тук , в Бг- за която колегия си платиш таксата, там имаш право да работиш.
Това не е вярно. В България всеки адвокат може да се явява на дела в цялата страна. Колегиите нямат общо с правоспособността на адвоката.

# 61
  • Под Слънцето
  • Мнения: 3 752
Не споря. Опит имам само за едно лозе преди години.

# 62
  • Мнения: 124
Относно всякакви проблеми с работодател, включително и неизплатени заплати ,можете да се обърнете към ΕΠΙΘΕΏΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΊΑΣ. Напълно безплатно. Повечето работодателите бързо стигат до споразумение,щом чуят,че ще подадете сигнал.Има и българка,Ваня Неделчева,помагаща безплатно.

# 63
  • Мнения: 5 700
Можете ли да ми препоръчате преводач/адвокат към консулството в Солун!

# 64
  • Под Слънцето
  • Мнения: 3 752
jeni4ka, опитах да те помоля за контакт с Валя Неделчева на лс, но е забранено. Писах на СЕПЕ преди 2 седмици с молба за нейн мейл или телефонен номер, но явно не обичат английски, та отговор нямам.

# 65
  • Мнения: 6 305
Здравейте.
Някой запознат ли е как стои въпросът с колие с бг регистрация на български граждани живущи постоянно в Гърция. Важи ли периода от 6 месеца през който могат да ги ползват преди да сменят регистрацията и има ли някакви подробности около това.
Интересно ми е и в случай на проверка как може да се докаже че колата е от 3 месеца например в Гърция, т. е. че се ползва в рамкоте на въпросните 6 месеца, а не от 6 години да речем.

# 66
  • Мнения: 124
TopsyG ,писах ви на лично. Техният офис ми е много наблизо,ако имате нужда от помощ, насреща съм.
 Geizer,шест месеца е за туристи,може би и за учащи,не съм сигурна.Ако си постоянно живееш тук,не можеш да си смениш вече книжката в България.Сменяш е с гръцка, по принуда.Как ще стане бг номера,гр книжка?
Второ,всяка година в данъчната декларация се добавя,ако е на твое име.Няма опция да я вкараш ,ако е с бг номер. Не си струва за едни 100- 200 на година да рискувате. За самите проверки не знам точно,на  мой познат бяха искали винетка за не по- малко от шест месеца.

# 67
  • Под Слънцето
  • Мнения: 3 752
jeni4ka, благодаря!  Но къде точно в този сайт/ форум се намира контактът на тази жена- Валя?

# 68
  • Мнения: 124
Работно време на центъра: Понеделник, Вторник, Сряда и Четвъртък от 09.00ч. до 14.00ч.
телефони: 210 8841253, 210 8841818
Атина, ул.”Г Семпемвриу”48 /Γ’ Σεπτεμβρίου 48 Β Αθήνα/

# 69
  • Мнения: 6 305
TopsyG ,писах ви на лично. Техният офис ми е много наблизо,ако имате нужда от помощ, насреща съм.
 Geizer,шест месеца е за туристи,може би и за учащи,не съм сигурна.Ако си постоянно живееш тук,не можеш да си смениш вече книжката в България.Сменяш е с гръцка, по принуда.Как ще стане бг номера,гр книжка?
Второ,всяка година в данъчната декларация се добавя,ако е на твое име.Няма опция да я вкараш ,ако е с бг номер. Не си струва за едни 100- 200 на година да рискувате. За самите проверки не знам точно,на  мой познат бяха искали винетка за не по- малко от шест месеца.
Вкарването не е никакъв проблем. На границата никой не го интересува. Въпросът е какво се случва после.
В данъчната декларация няма как да се декларира докато не е регистрирана в Гърция колата, това е ясно. Данък ѝ се плаща в България.
Мен ме интересуваше този закон според който чуждестранни граждани имат 6 месеца срок да си регистрират колите. Ама и аз не знам за кои точно става въпрос. Със сигурност не е за всички, понеже има много иззети коли, че и шофирани със пълномощно. Възможно е наистина да е само за туристи.
     Те и полицаите не са много наясно ми се струва. Имам позната, спирана поне 3 пъти за проверка и нищо. Посдтоянно пребиваваща, а колата с бг номера. Ходи всяка година до Бг да минава преглед.
      Мъжа ми също беше питал някакъв полицай преди време. Казал му че нали съм българка, нямало проблем.
      В същото време на други по морето и Солун им иззеха колите. Rolling Eyes
      Тя цялата работа е заради митото, което искат в Гърция. Ние за един пикап платихме 1 000€ мито.
       Сега една приятелка си е наумила да си регистрира колата след въпросните 6 месеца, че не ѝ стигат финансите и за мито.
     Та заради  нея питам.

# 70
  • Мнения: 5 776
Ако имаш разрешително за престой, не можеш да караш кола с бг номера. Зависи от кефа на полицаите дали ще направят проблем. На едно момиче от темата ѝ бяха взели колата, която е на родителите ѝ и беше влязла в Гърция за кратко. После парите, които ѝ искаха бяха страшно много и мисля, че накрая я прежалиха. По принцип аз и книжката си по-късно смених, с полицаите нямах проблем, но застрахователите се хващат за това ако стане нещо и не плащат.

# 71
  • Мнения: 124
Всичко е на късмет,но не си струва риска. При едно ПТП става бахало.Имах познат преди години,работещ законно.За щетите,които беше нанесъл, трябваше да плати много,много хиляди евро.Просто беше съсипан. Бг застрахователите много бързо се отмятат,когато излезе истината наяве.

# 72
  • Мнения: 6 305
Смяната на книжката, не я ли направиха задължителна?
Нейната е сменена между другото.
Сега си е променила планивете. Ще си вкара кола с транзитни номера, ама щяла да си я кара, докато стане регистрацията. Joy
    Та вчера обяснявах че не може цял месец да си джътка с транзитни номера из Солун. Joy

# 73
  • Мнения: 1 162
Здравейте ,може ли да ми кажете най лесния начин за вадене на пълномощно.
Ще се ползва в България.

# 74
  • Мнения: 5 776
В посолството

# 75
  • Мнения: 5 700
Пълномощно изкарано в посолството подлежи ли на превод и легализация?

# 76
  • Мнения: 1 162
Да ,но е затворено в момента.

# 77
  • Мнения: 5 776
Пълномощно изкарано в посолството подлежи ли на превод и легализация?
За ползване в България не трябва, правиш си го на български, а легализация няма, то си е с печат на българското министерство. То затова и цената му беше трийсетина евро ако не се лъжа.
За Гърция ми се е налагало да пиша декларация, да я заверя при тях и после да я дам за превод и легализация в гръцкото външно, за някаква глупост в някоя от институциите, вече не помня коя.

Сега последната ми драма е, че се разведох с бърз развод при нотариус със споразумение. В България ми искат въпросното споразумение с апостил, превод и легализация. Гърците не искат да ми слагат печата, защото не е документ, издаден от институция. Добре, че адвокатката накрая успя да намери някаква вратичка и като се прибера, ще трябва да платя някакви електронни паравола и да отида до съда.

# 78
  • Мнения: 5 700
За пълномощно гръцки нотариус ми иска 50-80 €! Българска адвокатка пък после ми търси 200 € за превод и легализация на въпросното пълномощно и гръцки акт за раждане на детето!  Май се опитват да ме пуснат по пързалката,а?!
Скания,дано минат гладко при теб нещата 🤗!

# 79
  • Мнения: 124
Сваляте си пълномощно от интернет ,заверката е 30 евро В посолството се плаща само с карта.Когато е само заверка,става същия ден,и не е необходим запазен час.

# 80
  • Мнения: 351
Здравейте, искам да поръчам бойлер за роднина, живееща в Солун, но нищо не отбирам от гръцки. Знае ли някой сайт, през който мога да поръчам техника онлайн с кредитна карта от чужбина/Европа?
Единствено открих този сайт https://www.mediamarkt.gr/product/oikiakes-suskeues/thermosifone … haristero/1497444

но не разбирам нищо, а и не виждам емблемите на Мастър кард и други подобни.

# 81
  • Мнения: 5 776
Аз пазарувам всичко онлайн, няма значение къде е издадена картата. Този магазин специално е една от големите вериги тук и вярвам, че няма да има никаква пречка за поръчката ви. Иначе ако имате предпочитан модел, може да погледнете в сайта на skroutz.gr, през годините имам всякакви поръчки през него, включително доста скъпа техника и нямам никакви забележки.

# 82
  • Мнения: 351
Много благодаря за отговора. Погледнах и предложеният ми сайт, но нито в единия сайт, нито в другия виждам бутон за "добавяне" в кошницата. Не разбирам гръцки, но все си мислих, че няма как да сбъркам бутона. Дали пък от Финландия имам ограничени права за поръчка?

Скрит текст:

# 83
  • Мнения: 5 776
Отдолу трябва да излизат в кои магазини е наличен модела, цените и сумата за доставка. Избирате магазин по желание и чак тогава ще може да продължите поръчката.

# 84
  • Мнения: 351
ок, мерси много за насоките. Почивните дни ще се мъча с поръчката Simple Smile

# 85
  • Атина
  • Мнения: 280
Здравейте, искам да поръчам бойлер за роднина, живееща в Солун, но нищо не отбирам от гръцки. Знае ли някой сайт, през който мога да поръчам техника онлайн с кредитна карта от чужбина/Европа?
Единствено открих този сайт https://www.mediamarkt.gr/product/oikiakes-suskeues/thermosifone … haristero/1497444

но не разбирам нищо, а и не виждам емблемите на Мастър кард и други подобни.
В сайта, който сте пратили пише, че бойлера не е в наличност. Иначе кошницата е горе в дясно. Но явно поради изчерпан продукт не ви препраща към плащане.
Пробвайте в "Скруч", както ви е препоръчала Scania - пращам ви го.
https://www.skroutz.gr/c/3129/ilektrikoi-thermosifones.html?from … CE%BD%CE%B5%CF%82

# 86
  • Мнения: 421
Здравейте,
Поканени сме на кръщене в Атина, дали има някакви специфични обичаи/традиции или изисквания към подаръка, нещо особено при това събитие? Ще съм благодарна за насоки. Детенцето е на 1.5 години и е много близко. Благодаря на всички, които ще се отзоват.

# 87
  • Мнения: 5 700
Мария,ние бяхме на кръщене миналата неделя! Подаръка е хубаво да е нещо за детето,но можете да "подарите" и пари в плик или нещо златно.  Ако не сте ваксинирани е задължително да имате резултат от Рапид тест,направен на предния ден!

# 88
  • Мнения: 855
Здравейте,
Аз имам въпрос за мое познато дете и реших, че тук ще е най-удачното място да попитам. Има ли някой гръцки сайт или форум от където може да се получи повече информация и отзиви за магистърските програми на ΟΠΑ?

# 89
  • Мнения: 5 700
Знаете ли какви документи се изискват за записване на дете за детски ясли?

# 90
  • Мнения: 1
Здравейте , с дъщеря ми (2г.) Ще прекараме близо 3 месеца в Солун , в близост до бялата кула . Има ли и други мами , които да си търсят българска компания ? Ще се радвам , да си намерим приятели там .

# 91
  • Мнения: 98
Здравейте, знаете ли какви са таксите за теглене от банкомат в Гърция с българска дебитна карта в лева? Също, има ли разлика в таксите, в зависимост от това на коя банка е банкоматът? В сайта на банката ми пише, че таксата е 1 лев, но се чудя дали гръцките банки слагат и своя допълнителна такса.

# 92
  • Атина
  • Мнения: 280
Здравейте, знаете ли какви са таксите за теглене от банкомат в Гърция с българска дебитна карта в лева? Също, има ли разлика в таксите, в зависимост от това на коя банка е банкоматът? В сайта на банката ми пише, че таксата е 1 лев, но се чудя дали гръцките банки слагат и своя допълнителна такса.
За българска карта не знам. Но тука ако тегля от банкомат на друга банка и ми взима такса със сигурност повече от 1 евро. Предполагам, че ще има такса и за теглене от чужбина. Може би е по-добре да попитате в темата "Имот в Гърция? Какво ни трябва?", там има много хора, които са с временно жилище и с български банкови сметки.

# 93
  • Мнения: 5 855
Здравейте, имам по-специфично питане.
Някой сеща ли се за куриерска / превозваческа фирма, оперираща на територията на Гърция, която може да достави едрогабаритна пратка (тежаща 100 кг., да речем) до държава от ЕС?
Мой близък е проучвал въпроса, но при повечето куриери ограничението в теглото на стоката е около 40 кг.
Благодаря!

Последна редакция: ср, 16 мар 2022, 12:06 от Гърне без похлупак

# 94
  • Мнения: 1 010
Аз искам да попитам- първата лична карта на, сина ми изтича на, 27/07, той на 14/07 навършва 18.Как мога, да му я подновя в посолството с минимална талепория(не ми идва бг дума), защото е последна година и не може да отсъства от училище лесно, аз също работя и ми е трудно с отпуските, а посолството ми е много далече. Бащата е грък.

# 95
  • Атина
  • Мнения: 280
Аз искам да попитам- първата лична карта на, сина ми изтича на, 27/07, той на 14/07 навършва 18.Как мога, да му я подновя в посолството с минимална талепория(не ми идва бг дума), защото е последна година и не може да отсъства от училище лесно, аз също работя и ми е трудно с отпуските, а посолството ми е много далече. Бащата е грък.
Обадете се в посплството и ще ви кажат какви възможности имате и дали има някаква глоба при закъснение на подновяването.

# 96
  • Мнения: 124
Личната карта най-лесно се сменя чрез електронно заявление за издаване на български лични документи. Системата ще ви покаже кога имат свободни дни ,т.е.да го снимат и да платите / приемат само карта/.В момента стават за не повече от месец.

# 97
  • Cobrs
  • Мнения: 788
Здравейте, моя много близка е женена за грък в Гърция. Двамата са разделени от много години и тя живее в България. Иска да се разведат, а той не. Бракът е сключен в Гърция и въпросът е къде и как с най-малко разходи може да се разведе. Ще се консултира с адвокат, но би било хубаво и някой с опит да сподели как се е справил.

# 98
  • Мнения: 61
Здравейте мили момичета Heart Ще ми се наложи да посетя гинеколог докато съм на почивка в Гърция - моля за препоръки за някой в Солун, който евентуално говори английски. Много благодаря Hug

# 99
  • Мнения: 1 376
Здравейте, как се изкарва Residency permit? Ще подпиша брак с гръцки гражданин в България. Все още не съм назначавана в Гърция на работа (тече ми предизвестието). Какви документи да вадя, от Интернет не ми стана много ясно, а виждам че гръцката процедура е различна от българската.
Благодаря.

# 100
  • Атина
  • Мнения: 280
Здравейте, как се изкарва Residency permit? Ще подпиша брак с гръцки гражданин в България. Все още не съм назначавана в Гърция на работа (тече ми предизвестието). Какви документи да вадя, от Интернет не ми стана много ясно, а виждам че гръцката процедура е различна от българската.
Благодаря.
След като минат трите месеца, през които няма нъжда да изкарвате Разрешително за престой се отива в отдел за чужди граждани към полицията по местоживеене. Подавате молба с приложени  Копие на лична карта или паспорт и Документ за брак - с апостил и официален превод в Гърция (обикновено преводите се заверяват от гръцки адвокати, които знаят български). Не приемат преводите в България за официални. Мисля, че не се изисква нещо повече.

# 101
  • Мнения: 1 376
Здравейте, как се изкарва Residency permit? Ще подпиша брак с гръцки гражданин в България. Все още не съм назначавана в Гърция на работа (тече ми предизвестието). Какви документи да вадя, от Интернет не ми стана много ясно, а виждам че гръцката процедура е различна от българската.
Благодаря.
След като минат трите месеца, през които няма нъжда да изкарвате Разрешително за престой се отива в отдел за чужди граждани към полицията по местоживеене. Подавате молба с приложени  Копие на лична карта или паспорт и Документ за брак - с апостил и официален превод в Гърция (обикновено преводите се заверяват от гръцки адвокати, които знаят български). Не приемат преводите в България за официални. Мисля, че не се изисква нещо повече.
Благодаря, а документи за собственост на жилище/наем/ доход или само брак е достатъчен?

# 102
  • Атина
  • Мнения: 280
Здравейте, как се изкарва Residency permit? Ще подпиша брак с гръцки гражданин в България. Все още не съм назначавана в Гърция на работа (тече ми предизвестието). Какви документи да вадя, от Интернет не ми стана много ясно, а виждам че гръцката процедура е различна от българската.
Благодаря.
След като минат трите месеца, през които няма нъжда да изкарвате Разрешително за престой се отива в отдел за чужди граждани към полицията по местоживеене. Подавате молба с приложени  Копие на лична карта или паспорт и Документ за брак - с апостил и официален превод в Гърция (обикновено преводите се заверяват от гръцки адвокати, които знаят български). Не приемат преводите в България за официални. Мисля, че не се изисква нещо повече.
Благодаря, а документи за собственост на жилище/наем/ доход или само брак е достатъчен?
Може би само за да се впише някакъв адрес. Възможно е той да се докаже и ако се впишете в регистъра на общината по местоживеене.

# 103
  • Мнения: 1 376
Един малко тъп въпрос, но няма кого да питам, пък и с гръцкия не съм много ОК все още. Трябва ми извара, не τυρι cottage, за готвене. В рецептите не обичам да слагам само саламурено сирене или фета. Лидъл нямам наблизо, нито Масутис. Има ли подобен продукт на българската извара, който е популярен?Намерих едно сирене Ανθότυρο дали ще стане с него? Μυζήθρα, също, по спомен май прилича на рикота?
Благодаря.

# 104
  • Мнения: 5 700
На българската домашна извара най-много прилича μυζήθρα -та според мен! Купувам критска такава и съм много я обичам,но за готвене не съм я ползвала!

# 105
  • Мнения: 5
Мами, присъединявам се и аз към гръцката група. Скоро си възобнових профила в сайта, бяха го зарязала в последните години. Живея в Солун от 2012 и ще се радвам да обменяме опит! Благодаря ви!

# 106
  • Мнения: 4 097
Здравейте и от мен. Присъединявам се към групата, тъй като сме почти на финала на покупката на къща в Гърция. На този етап, идеята е да живеем в България, а лятото, основно, и ваканциите да сме там, но знае ли човек, накрая може да стане и за постоянно Simple Smile

# 107
  • Мнения: 1 988
Здравейте, можете ли да ми препоръчате хубави магазини за детски играчки и стоки в Атина? Някакви подходящи места за забавление на бебе? Извинявам се, че така се включвам, но ще съм много благодарна за идеи и препоръки Hug

# 108
  • Мнения: 5 680
Здравейте,
Идвам с един въпрос към вас: има ли автобусна линия или влак от Солун до Уранопули? Или как и от къде може да се стигне до град Уранопули с автобус, влак...

# 109
  • Атина
  • Мнения: 280
Здравейте,
Идвам с един въпрос към вас: има ли автобусна линия или влак от Солун до Уранопули? Или как и от къде може да се стигне до град Уранопули с автобус, влак...
има автобусна линия. https://ouranoupoli.gr/el/%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%BB%C … E%AF%CF%89%CE%BD/

# 110
  • Мнения: 5 680
Благодаря, много!
Само да попитам: сигурно в Солун няма само една автогара 😀, та дали това е някъде в централната му част?
Става въпрос за възрастен човек, който от София трябва да стигне до Уранопули и е без кола.
Та дали ще успее да напасне цялото пътуване?

# 111
  • Мнения: 6 305
Виж го на картата. Пиши "ΚΤΕΛ Χαλκιδικής".
Билет трябва да си вземе от гишетата. На всяко гише има табела за къде продават билети.
Автобуса се чака на вътрешния паркинг. Има номера и трябва да разбере на кой номер място ще дойде автобуса. Има пейки за чакащите. На автобусите на предното стъкло има табелки също за къде пътуват, за да не стане объркване.
Уранопули е последна спирка, та няма как да се обърка къде да слезе.
Билет по принцип може да се купи и от шофьора ама се мръщят, че си имало гишета. До сега не са ми отказвали билет, ама все пак...
И да е внимателен на автогарата, че всякакви обикалят.

ПП : Уранопули е по скоро туристическо село. Много е хубаво през лятото. Големите хотели са извън самото село. В селото има малки семейни хотелчета и стаи под наем.

# 112
  • Мнения: 5 680
Много благодаря за информацията!

# 113
  • Мнения: leet
Здравейте момичета, имам следния въпрос, трябва да регистрирам лодка,която е във Волос под Гръцки флаг, за съжаление не мога да открия информация какви документи трабва да набавя, лодката е вече там.
Ще съм благодарна на всякаква помощ,лодката не е нова, малка рибарска лодка.

# 114
  • Мнения: 6 305
Мисля че трябва да питаш тук:

Volos Port Authority

Пристанищни власти във Волос

Упътвания
Адрес: Venizelou 191, Volos 383 33
Телефон: 2421 353800

# 115
  • Мнения: leet
Благодаря ти geizer,а дали откриваш email на които да си изпратя запитването?

# 116
# 117
  • Мнения: 482
Здравейте, планираме пътуване до Атина по време на майските празници. Идеята е да пътуваме с кола (наехме апартамент с паркомясто) и да се предвижваме с градски транспорт. Вече от няколко места чувам, че все още продължават стачките на градския транспорт в Атина и понякога, за съжаление, са целодневни. Коя е най-добрата алтернатива за предвижване в града в такъв случай? Предполагам такси, но не съм запозната какво е нормално като цена и има ли опасност да попаднем на някакво нелицинзирано? Има ли приложение, от което се вика кола или няма проблем да се използват стоянките(предполагам има такива)?

И следващият логичен въпрос е има ли сайт или друго място, където предварително се обявяват тези стачки?

# 118
  • Атина
  • Мнения: 280
Здравейте, планираме пътуване до Атина по време на майските празници. Идеята е да пътуваме с кола (наехме апартамент с паркомясто) и да се предвижваме с градски транспорт. Вече от няколко места чувам, че все още продължават стачките на градския транспорт в Атина и понякога, за съжаление, са целодневни. Коя е най-добрата алтернатива за предвижване в града в такъв случай? Предполагам такси, но не съм запозната какво е нормално като цена и има ли опасност да попаднем на някакво нелицинзирано? Има ли приложение, от което се вика кола или няма проблем да се използват стоянките(предполагам има такива)?

И следващият логичен въпрос е има ли сайт или друго място, където предварително се обявяват тези стачки?
Намерете си друга квартира на подходящо място, за да се придвижвате пеша и да не ви трябва градски транспорт - има много такива места. А ако искате да отидете примерно до морето или на Сунио, отидете с колата. Ако имате нужда от съдействие за мястото на квартирата - пишете. По принцип много туристи без да познават Атина си запазват квартири и попадат в най-опасните и бих казала гадни райони.
За стачките можете да се информирате тук
https://apergia.gr

# 119
  • Мнения: 482
Aqua Marina, благодаря за отговора. Района на квартирата е някъде тук:


Уж мненията бяха, че е на хубаво място, но не е близо до централната част. Има много транспорт наоколо на картата, но реално как ще е…хората са използвали Метро линия, която се пада някъде от долна страна. Надявам се, че квартала наистина е нормален. При виртуална разходка по Гугъл Мапс ми се видя спокоен Sweat Smile

 
Скрит текст:
Но за безопасността наистина знам, че само местен може да каже на 100%. Имаме опит в Истанбул, където никой не иска да стъпи в квартала зад малката Айя София, обаче веднъж стана проблем с единия хотел, който бяхме резервирали и собственика ни закара в друг негов в тази част. И то пък така взе, че ни хареса, че оттогава с години само там отсядаме, независимо дали за къс или дълъг престой, но намерихме друг семеен хотел. Прибирали сме се посреднощ от Истиклял или Галата пеша чаааак дотам, когато не сме изморени и е хубаво времето, и освен бесните моторчета, от които наистина трябва да се пази човек, като се влезе в квартала (и не само там де),не сме усетили някаква опасност. А с години казваха как в тази локация не се отсяда. Нормални местни хора си живеят там. Може да не са от хайлайфа, обаче са местни, които си имат кафенца, магазини, семейни хотели. Естествено може и просто да сме имали късмет за всичките пребивавания там. Иначе точно три-четири преки след конкретния район започва мигрантската част, в другата посока е Гранд Базар. Там наистина не е ок. Но в Атина ще ни е за пръв път и нямаме никакъв опит и познати.

Последна редакция: нд, 09 апр 2023, 12:47 от lenchita

# 120
  • Атина
  • Мнения: 280
Aqua Marina, благодаря за отговора. Района на квартирата е някъде тук:


Уж мненията бяха, че е на хубаво място, но не е близо до централната част. Има много транспорт наоколо на картата, но реално как ще е…хората са използвали Метро линия, която се пада някъде от долна страна. Надявам се, че квартала наистина е нормален. При виртуална разходка по Гугъл Мапс ми се видя спокоен Sweat Smile

 
Скрит текст:
Но за безопасността наистина знам, че само местен може да каже на 100%. Имаме опит в Истанбул, където никой не иска да стъпи в квартала зад малката Айя София, обаче веднъж стана проблем с единия хотел, който бяхме резервирали и собственика ни закара в друг негов в тази част. И то пък така взе, че ни хареса, че оттогава с години само там отсядаме, независимо дали за къс или дълъг престой, но намерихме друг семеен хотел. Прибирали сме се посреднощ от Истиклял или Галата пеша чаааак дотам, когато не сме изморени и е хубаво времето, и освен бесните моторчета, от които наистина трябва да се пази човек, като се влезе в квартала (и не само там де),не сме усетили някаква опасност. А с години казваха как в тази локация не се отсяда. Нормални местни хора си живеят там. Може да не са от хайлайфа, обаче са местни, които си имат кафенца, магазини, семейни хотели. Естествено може и просто да сме имали късмет за всичките пребивавания там. Иначе точно три-четири преки след конкретния район започва мигрантската част, в другата посока е Гранд Базар. Там наистина не е ок. Но в Атина ще ни е за пръв път и нямаме никакъв опит и познати.
Много ме учудва избора ви за района. Да, там няма проблеми, но е толкова далече от всичко, че никога не бих се досетила, че някой турист ще отиде в този район, за да види Атина. Ако ще сте толкова далече от центъра и забележителностите, защо не отседнете поне до морето (напр. Палео Фалиро)? Но за да нямате проблеми с транспорта, бих препоръчала определени райони под Акропола (напр. Плака, Монастираки, Тисио) и около музея на Акропола.

Последна редакция: пн, 10 апр 2023, 14:30 от Aqua Marina

# 121
  • Мнения: 1 326
Наистина е много на север. Ние преди време бяхме отседнали в хотел на крайбежната алея около Палиро може да се разхождаш с часове по нея, пълна е с таверни и тавернички и не ти омръзва. А до Синтагма с модерните трамваи е за 15ина минути. Поне по спомен знам, че беше приятно оживено и не много шумно. .

# 122
  • Мнения: 482
Благодаря за препоръките за райони около морето! Честно казано не сме гледали в тази посока, понеже морето няма да е на фокус докато сме там (по-скоро по морските брегове  ще сме няколко дни преди самата Атина, и после в друг район и на връщане за още няколко дни). Търсим най-вече да пообиколим музеи, да хапнем вкусна храна, да се слеем с местните. Да видим как се отличават местните, храната и обичаите в Атина от тези например в Северна Гърция, Западна Гърция, района на Кавала и Солун, и тн. Общо взето тази формула винаги е действала досега. По същия начин и колкото пъти и да сме ходили извън БГ винаги търся максимално спокоен район, в който живеят местни хора и не е туристически. Обожавам да наблюдавам и да попивам ежедневния живот на местното население, обичаите им, да разговаряме с местни хора, от квартала. Да пазаруваме и хапваме, където са местни, а не туристи. Получава се много добро потапяне в атмосферата на града/страната, извън шаблонните туристически места. Дори пътуването с градски транспорт ми харесва, макар у нас да не съм му любител Joy Каквото искаме да разгледаме като забележителности се обикаля планирано или с автомобил или градски транспорт, като отново много добре се търсят дори малки, нестандартни музеи (е, не, Акропола ще го посетим разбира се Sweat Smile Макар че след древния град Филипи не знам дали ще се впечатля също толкова, ама хайде, това ще го оставя в програмата). А в случая с Атина сме планирали и пътувания извън града, докато пребиваваме там. Та по-скоро търсих спокойна, нетуристическа локация, задължително апартамент (хотелите са аут, защото храненето изцяло навън е предизвикателство заради алергии), удобно излизане извън града и добра комуникация с транспорт. Но пък да, ще разгледам и какво се предлага около морето, и дали има нещо удобно за пътуващи с автомобил. Морето като гледка от апартамента винаги е бонус Grinning

# 123
  • София
  • Мнения: 500
Здравейте !
Моля да ми помогнете  да открия един магазин в Солун  в който продават кожени якета .Знам ,че се намира на края на крайбрежната  алея

Последна редакция: сб, 26 авг 2023, 21:02 от carlinka05

# 124
  • София
  • Мнения: 2 883
Здравейте, някой знае ли какво означава/ олицетворява тази обувка на ключодържателчето, че голям майтап настана вкъщи от налучкване🤣
Моля, разрешете спора!

# 125
  • Мнения: 5 700
Тази обувка е част от традиционната униформа на гръцки гвардеец

# 126
  • София
  • Мнения: 2 845
Здравейте! През май ще ходим на концерт в Атина и ще го съчетаем с разглеждане на града. Нощувките ни са три и съм запазила апартамент от airbnb на този адрес:

Ogigou 3, Athina, 105 54, Greece

Може ли да ме ориентирате, дали районът е безопасен и изобщо, дали изборът ми на район е добър - за ресторанти, транспорт до летището, забележителности...

# 127
  • Атина
  • Мнения: 280
Здравейте! През май ще ходим на концерт в Атина и ще го съчетаем с разглеждане на града. Нощувките ни са три и съм запазила апартамент от airbnb на този адрес:

Ogigou 3, Athina, 105 54, Greece

Може ли да ме ориентирате, дали районът е безопасен и изобщо, дали изборът ми на район е добър - за ресторанти, транспорт до летището, забележителности...
Централен район е, близо до метрото. Скоро минах от там и ми направи впечатление, че има много затворени заведения (сравнявам го с предишните години). Близо е до забележителности. За летището - не знам дали не трябва да се прекачвате с метрото. Просто не пътувам от там и нямам информация.

# 128
  • София
  • Мнения: 2 845
Здравейте! През май ще ходим на концерт в Атина и ще го съчетаем с разглеждане на града. Нощувките ни са три и съм запазила апартамент от airbnb на този адрес:

Ogigou 3, Athina, 105 54, Greece

Може ли да ме ориентирате, дали районът е безопасен и изобщо, дали изборът ми на район е добър - за ресторанти, транспорт до летището, забележителности...
Централен район е, близо до метрото. Скоро минах от там и ми направи впечатление, че има много затворени заведения (сравнявам го с предишните години). Близо е до забележителности. За летището - не знам дали не трябва да се прекачвате с метрото. Просто не пътувам от там и нямам информация.

А смятате ли, че е безопасен? Защото ще се прибираме късно вечер.

# 129
  • Атина
  • Мнения: 280
Здравейте! През май ще ходим на концерт в Атина и ще го съчетаем с разглеждане на града. Нощувките ни са три и съм запазила апартамент от airbnb на този адрес:

Ogigou 3, Athina, 105 54, Greece

Може ли да ме ориентирате, дали районът е безопасен и изобщо, дали изборът ми на район е добър - за ресторанти, транспорт до летището, забележителности...
Централен район е, близо до метрото. Скоро минах от там и ми направи впечатление, че има много затворени заведения (сравнявам го с предишните години). Близо е до забележителности. За летището - не знам дали не трябва да се прекачвате с метрото. Просто не пътувам от там и нямам информация.

А смятате ли, че е безопасен? Защото ще се прибираме късно вечер.
Лично предпочитам и считам за по-безопасни други райони в центъра. Там където е Огигу има доста заведения, през деня е ок. Но както ви казах видях и много затворени магазини, които ми изглеждаха неприятно, за да не кажа зловещо. Също така тази улица е на границата с тези квартали, които са населени с чужденци, повечето от Пакистан, Китай... и повечето магазинчета наоколо се държат от чужденци. Бих предпочела 2-3 улици по-вдясно, защото е доста по-оживено. Иначе потърсете  по-близо до Акропола (от дясно, от долу или от лявата му страна).

# 130
  • София
  • Мнения: 2 845
Скрит текст:
Здравейте! През май ще ходим на концерт в Атина и ще го съчетаем с разглеждане на града. Нощувките ни са три и съм запазила апартамент от airbnb на този адрес:

Ogigou 3, Athina, 105 54, Greece

Може ли да ме ориентирате, дали районът е безопасен и изобщо, дали изборът ми на район е добър - за ресторанти, транспорт до летището, забележителности...
Централен район е, близо до метрото. Скоро минах от там и ми направи впечатление, че има много затворени заведения (сравнявам го с предишните години). Близо е до забележителности. За летището - не знам дали не трябва да се прекачвате с метрото. Просто не пътувам от там и нямам информация.



А смятате ли, че е безопасен? Защото ще се прибираме късно вечер.
Лично предпочитам и считам за по-безопасни други райони в центъра. Там където е Огигу има доста заведения, през деня е ок. Но както ви казах видях и много затворени магазини, които ми изглеждаха неприятно, за да не кажа зловещо. Също така тази улица е на границата с тези квартали, които са населени с чужденци, повечето от Пакистан, Китай... и повечето магазинчета наоколо се държат от чужденци. Бих предпочела 2-3 улици по-вдясно, защото е доста по-оживено. Иначе потърсете  по-близо до Акропола (от дясно, от долу или от лявата му страна).

А какво ще кажете за района на Koukaki -близо до метростанция Акрополис?

Или да гледам Колонаки?

Последна редакция: ср, 17 яну 2024, 09:41 от Клер

# 131
  • Атина
  • Мнения: 280
Скрит текст:
Здравейте! През май ще ходим на концерт в Атина и ще го съчетаем с разглеждане на града. Нощувките ни са три и съм запазила апартамент от airbnb на този адрес:

Ogigou 3, Athina, 105 54, Greece

Може ли да ме ориентирате, дали районът е безопасен и изобщо, дали изборът ми на район е добър - за ресторанти, транспорт до летището, забележителности...
Централен район е, близо до метрото. Скоро минах от там и ми направи впечатление, че има много затворени заведения (сравнявам го с предишните години). Близо е до забележителности. За летището - не знам дали не трябва да се прекачвате с метрото. Просто не пътувам от там и нямам информация.



А смятате ли, че е безопасен? Защото ще се прибираме късно вечер.
Лично предпочитам и считам за по-безопасни други райони в центъра. Там където е Огигу има доста заведения, през деня е ок. Но както ви казах видях и много затворени магазини, които ми изглеждаха неприятно, за да не кажа зловещо. Също така тази улица е на границата с тези квартали, които са населени с чужденци, повечето от Пакистан, Китай... и повечето магазинчета наоколо се държат от чужденци. Бих предпочела 2-3 улици по-вдясно, защото е доста по-оживено. Иначе потърсете  по-близо до Акропола (от дясно, от долу или от лявата му страна).

А какво ще кажете за района на Koukaki -близо до метростанция Акрополис?

Или да гледам Колонаки?
За няколко дни за предпочитане е Кукаки. Колонаки е малко по-далеч от туристическите обекти.

# 132
  • Мнения: 2 149
Момичета здравейте, сигурно сте коментирали, но да попитам пак, кака става записването на дете в България? Аз съм омъжена за грък вече 18 години, дъщеря ми е на 17,но не съм я вписала в България, мисля тази година да го направя.

# 133
  • Plovdiv - Thessaloniki
  • Мнения: 32
Момичета здравейте, сигурно сте коментирали, но да попитам пак, кака става записването на дете в България? Аз съм омъжена за грък вече 18 години, дъщеря ми е на 17,но не съм я вписала в България, мисля тази година да го направя.
Трябва на копие на гръцкия акт за раждане да се постави Апостил ( в Гърция) и да се преведе и легализира ( може в България). После в общината по местоживеене в България ще подадете молба да се издаде акт за раждане на базата на гръцкия. Най-вероятно ще я впишат с две имена, както е в гръцкия. После може да й се изкара и лична карта. Това е най-основното, което си спомням.

# 134
  • Мнения: 60
Здравейте, няма къде и кого да попитам и ще съм благодарна, ако някой от вас ми помогне.
Обмисляме да прекараме Великден в Солун. Има няколко оферти за хотели, които се предлагат в България, но ние предпочитаме самостоятелна организация, т.е да си наемем апартамент и да обикаляме. Чуденето ми е, работи ли всичко в Солун по Великден и ще си намерим ли заведение, за празничен Великденски обяд. Дали има някои от вас, който живее в Солун и може да ме ориентира в обстановката по време на празника там.

Предварително благодаря!

# 135
  • София
  • Мнения: 619
Здравейте! Другия месец трябва да си направя кръвен ЧХГ тест в лаборатория на конкретна дата. Точно тогава обаче ще съм в Гърция и се чудя накъде да се насоча. Има ли големи вериги лаборатории (тип Рамус и Цибалаб), имат ли практика да дават достъп до резултатите с линк?

# 136
  • Атина
  • Мнения: 280
Здравейте! Другия месец трябва да си направя кръвен ЧХГ тест в лаборатория на конкретна дата. Точно тогава обаче ще съм в Гърция и се чудя накъде да се насоча. Има ли големи вериги лаборатории (тип Рамус и Цибалаб), имат ли практика да дават достъп до резултатите с линк?
Зависи в кой град ще сте. В Атина например една от големите вериги е ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ. Не знам има ли достъп до резултатите с линк, но със сигурност пращат e-mail.

https://bioiatriki.gr/en/diagnostic-centers-network/

# 137
  • Мнения: 6 305
ЧХГ може да се пусне във всяка една лаборатория. Няма нужда да е голяма верига лаб.

# 138
  • Мнения: 98
Здравейте, момичета, можете ли да ми препоръчате изпитан  фризьор в Атина за рус балеаж? Уж чета ревютата, подбирам салоните и пак резултатите са плачевни... Всичките ми познати тук също са пропищяли от Атинските фризьори. Някоя от вас успяла ли е да намери свестен? Предстои ми сватба, а не ми се лети до България и обратно за едното боядисване...

# 139
  • Атина
  • Мнения: 280
Здравейте, момичета, можете ли да ми препоръчате изпитан  фризьор в Атина за рус балеаж? Уж чета ревютата, подбирам салоните и пак резултатите са плачевни... Всичките ми познати тук също са пропищяли от Атинските фризьори. Някоя от вас успяла ли е да намери свестен? Предстои ми сватба, а не ми се лети до България и обратно за едното боядисване...
За съжаление след много години (30) и опити да се намери фризьор на нивото на българските - нямам никакъв успех. Вече 30 години живея в Атина, но предпочитам да се постригвам като си ходя в София. Веднъж попаднах на една, но след като я потърсих следващия път в салона ми казаха, че се е преместила в Лариса и така и си останах без... намерила съм една за крайни случаи, ако дълго време не пътувам в България, но резултата никога не е същия. Много съм се чудила как е възможно... какви са школите тук и какви са там, да не би нашите коси да са други, но не съм намерила причината да има толкова голяма разлика в постригването.
Ако намерите - пишете моля.

# 140
  • Мнения: 98
Здравейте, момичета, можете ли да ми препоръчате изпитан  фризьор в Атина за рус балеаж? Уж чета ревютата, подбирам салоните и пак резултатите са плачевни... Всичките ми познати тук също са пропищяли от Атинските фризьори. Някоя от вас успяла ли е да намери свестен? Предстои ми сватба, а не ми се лети до България и обратно за едното боядисване...
За съжаление след много години (30) и опити да се намери фризьор на нивото на българските - нямам никакъв успех. Вече 30 години живея в Атина, но предпочитам да се постригвам като си ходя в София. Веднъж попаднах на една, но след като я потърсих следващия път в салона ми казаха, че се е преместила в Лариса и така и си останах без... намерила съм една за крайни случаи, ако дълго време не пътувам в България, но резултата никога не е същия. Много съм се чудила как е възможно... какви са школите тук и какви са там, да не би нашите коси да са други, но не съм намерила причината да има толкова голяма разлика в постригването.
Ако намерите - пишете моля.

Ужас Disappointed

Общи условия

Активация на акаунт