Отлагане на ясла

  • 3 909
  • 11
  •   1
Отговори
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 67
Здравейте,

Искам да попитам дали е възможно отлагането на ясла за няколко месеца. Синът ми е на 1 год. и 2 месеца, трябва да го пусна на ясла в края на октомври месец, но искам да отложа тръгването с няколко месеца стига да е възможно. Моя позната ми каза, че имало някаква бележка бележка от ЛЛ с която можело да се отложи за 3 месеца.

Моля да не критикувате, че искам да отложа тръгването. Имам основателни лични причини.


Благодаря предватително.

# 1
  • Варна
  • Мнения: 230
Здравейте,

Искам да попитам дали е възможно отлагането на ясла за няколко месеца. Синът ми е на 1 год. и 2 месеца, трябва да го пусна на ясла в края на октомври месец, но искам да отложа тръгването с няколко месеца стига да е възможно. Моя позната ми каза, че имало някаква бележка бележка от ЛЛ с която можело да се отложи за 3 месеца.

Моля да не критикувате, че искам да отложа тръгването. Имам основателни лични причини.


Благодаря предватително.

Не съм се възползвала от тази опция и не мога да кажа със сигурност, но и аз съм чувала за тази възможност, според мен говорете с личната лекарка.
Освен това, веднъж тръгнало на ясла (може да е за един ден само дори), детето може да бъде спирано по лични (както и здравословни, но не ви го пожелавам) причини, колкото е нужно. Яслата не е задължителна и може да спирате детето за продължителен (много) период от време, ако имате нужда. В нашата градина това се уреждаше с подпис от родителя за дните на отсъствие, но трябва да видите във вашата как ще е. При този вариант, обаче, вие трябва да се върнете на работа, защото детето се води, че е започнало ясла.
Не се притеснявайте, имате варианти, поразпитайте родители на миналите ясла деца.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 230
Още нещо ми хрумна. В нашата ясла приемането ставаше по схемата едно-две деца на седмица, като в началото се разбират родителите кое дете започва коя седмица. При 25 деца в група, това са си няколко месеца, в които децата се приемат, може да се уговорите да сте от последните, ако и във вашата ясла процедират по подобен начин.

# 3
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 842
По принцип, ако става въпрос за Сф без бележка можете да отложите до 15.11. Ако до тогава дете не се води постъпило системата директно го отписва.
В смисъл няма как да се уговорите с родители за след 15.11. За бележката от ЛЛ нямам идея, та ще ми е интересно да следя темата.
В СФ по наредба за първа яслена група са 18 деца, 25 ми се виждат уау за ясла, освен ако не се увеличава и персонала.

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 5 803
Още нещо ми хрумна. В нашата ясла приемането ставаше по схемата едно-две деца на седмица, като в началото се разбират родителите кое дете започва коя седмица. При 25 деца в група, това са си няколко месеца...
За София, не са няколко месеца. Тръгването в ясла може да се отложи максимум 60 дни, броени от 15-ти септември.

След това само с бележка от лекар, но както се разбра, детето вече се води посещаващо.
А, да, имате и 30 работни дни по домашни причини

# 5
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 67
Благодаря много за отговорите. За София става въпрос. В нов квартал сме и няма към кой да се допитам за по-надежна информация, а познати и приятели около нас са все с по-големи деца и нямат идея. Моят проблем е с работодателите ми и именно заради това търся вариант да отложа пускането на малчо на ясла с няколко месеца, за да не ми се налага да си спирам майчиството и да мога след това направо да си търся нова работа. Утре ще питам и ЛЛ, но тя е малко дръпната и за това ми и се искаше да видя какви са вариантите.

# 6
  • Мнения: 1 943
До 15 ноември може да отложите без проблем.
След това детето трябва да се води посещаващо, в противен случай се отписва служебно. То може и да не посещава, но вие ще трябва да се върнете на работа и майчинството да се прекъсне (може да използвате натрупания отпуск и да получавате 1/2 от майчинството). Също така ще плащате половин такса в детското заведение, ако детето не посещава.
Няма законен начин да отлагате след 15.11 и детето да се води все още непосещаващо.
За бройките - тази година 23 за яслена група в ДГ и 21 в СДЯ.

# 7
  • Мнения: 3
Писах ви на лично

# 8
  • Мнения: 421
Може да отложите тръгването без причина до два месеца или 60 календарни дни, което прави до 15- ти ноември, предвид, че учебната година започва на 15-ти септември. Отсъствията по домашни причини са 30 дни годишно. Ако до 15-ти ноември не пуснете детето поне за ден, ще го отпишат и ще изгубите мястото. С медицински бележки може да отлагате колкото се наложи, но плащате половината месечна такса, дори да няма и ден присъствие за този месец. И трябва да си намерите лекар, който да се съгласи да издава фалшиви бележки продължително време. От друга страна преценете как ще си уредите нещата с работата, ако работите, защото от първия ден, в който детето тръгне на ясла, вие трябва да се върнете на работа или да си ползвате натрупания платен отпуск, но в рамките на три дни от тръгването на детето, работодателят трябва да осведоми НОИ за промяна в обстоятелствата и да ви прекъснат майчинството, иначе ще продължат да ви го изплащат на 100%, а не на 50%, както е до втората годинка на детето след връщане на работа и след време ще ви карат да връщате надвзетата сума.

# 9
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 67
Може да отложите тръгването без причина до два месеца или 60 календарни дни, което прави до 15- ти ноември, предвид, че учебната година започва на 15-ти септември. Отсъствията по домашни причини са 30 дни годишно. Ако до 15-ти ноември не пуснете детето поне за ден, ще го отпишат и ще изгубите мястото. С медицински бележки може да отлагате колкото се наложи, но плащате половината месечна такса, дори да няма и ден присъствие за този месец. И трябва да си намерите лекар, който да се съгласи да издава фалшиви бележки продължително време. От друга страна преценете как ще си уредите нещата с работата, ако работите, защото от първия ден, в който детето тръгне на ясла, вие трябва да се върнете на работа или да си ползвате натрупания платен отпуск, но в рамките на три дни от тръгването на детето, работодателят трябва да осведоми НОИ за промяна в обстоятелствата и да ви прекъснат майчинството, иначе ще продължат да ви го изплащат на 100%, а не на 50%, както е до втората годинка на детето след връщане на работа и след време ще ви карат да връщате надвзетата сума.

Много благодаря за отговора. Искам само да попитам дали ако няма присъствен ден до 15-ти ноември, мога да отложа тръгването с медицинска бележка от ЛЛ на малчо. Не е проблем да плащам и цялата такса, а не искам да губим мястото, защото мисля че на малчо ще му е добре там. Целият проблем е с моя работодател. А прекъсна ли майчинството ще стане изключиелно сложно за мен.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 3 018
И аз се оглеждах да поотложа още яслата,повече от 60 дни, за Варна става въпрос, но явно няма вариант без прекъсване на майчинството.

# 11
  • Мнения: 1 943

Много благодаря за отговора. Искам само да попитам дали ако няма присъствен ден до 15-ти ноември, мога да отложа тръгването с медицинска бележка от ЛЛ на малчо. Не е проблем да плащам и цялата такса, а не искам да губим мястото, защото мисля че на малчо ще му е добре там. Целият проблем е с моя работодател. А прекъсна ли майчинството ще стане изключиелно сложно за мен.

До тази година можеше да се отлага допълнително с протокол от лекарска комисия. Но поради чести злоупотреби и блокиране на места с месеци, вече не се допуска. Предполагам при наистина сериозни здравословни причини е възможно.

Общи условия

Активация на акаунт