Истанбул [тема 50]

  • 53 335
  • 741
  •   1
Отговори
# 210
  • София
  • Мнения: 13 141
Ние преди няколко години ползвахме безплатния шатъл до МОЛ Флория ( или както се казва вече Истанбул Аквариум...
Съжалявам, но не можах да го подмина ... И дано не звучи като заяждане, защото го казвам с най-добри чувства. Когато направиха Истанбул аквариум, все още нямаше мол Флоря. Поне когато ние го посетихме през лятото на 2012 г., аквариумът си беше самостоятелна сграда, а молът в съседство беше в строеж. Пуснаха го няколко месеца по-късно. Няма как аквариумът да е прекръстен по-късно, защото винаги се е казвал по този начин.  Wink

2012 г.

Впрочем, по онова време и няколко години след това шатълът беше сезонен. През зимата не предлагаха. Но сега може да е друго. На снимката се виждат въпросните бусчета. Нямаха никакво обозначение, а само табелка на предното стъкло. Wink

Весинка, на нас разглеждането ни отне около 3 часа. Може би с деца ще се прибави още 1 час, защото имаше много неща за пипане от децата, както и монитори с допълнителна информация, в които не сме се заглеждали. Но в темата са писали хора, които смятат, че 2 часа са предостатъчни. Ако стигнете в ранния следобед, ще имате достатъчно време да го видите. Лошото е, че ще ви предстои настаняване и ще трябва да се съобразите с това. Тези часове са само за разглеждане на аквариума. Както споменах по-горе, по мое време все още нямаше търговска част за разглеждане. А някак неусетно човек иска да погледне в 1-2 ...10 магазина и времето си е минало.  Laughing

Последна редакция: пт, 25 окт 2019, 20:28 от Тaня67

# 211
  • Мнения: 2 442
Пати Тъкмо се чудех,за 1 километър дали ще ме качи някой Grinning Хотелът ми е на 1 километър и малко от спирката,а не ми се тътри куфара по нощите...
Чета ви постоянно и събирам информация,но толкова се обърках вече...той тоя град е безкраен.Дано да има някой на линия като съм там,да ме спасява като се загубя из сокаците Grinning

# 212
  • Мнения: 102
Тaня67, приемам критиката и се поправям.  Погледнах назад във спомените от снимки и се оказа, че сме били там през Октомври 2013 год. Освен в аквариума и в Мол-а се разходихме. По спомен не беше мн голям.

# 213
  • Мнения: 630
Ами незнам дали са им верни апаратите,пробвахме с автобус до Ватергарден,към 50 минути беше от автогарата на Кадъкьой където спират и фериботите,автобуса пълен с народ,на връщане същата работа.Затова другите ни ходения бяха с таксита.До мол Емаар ни закара за няколко минути,ако бяхме тръгнали да търсим автобуси щяхме да загубим часове 🙂.Пред хотела имаше само на Bitaksi,аз си инсталирах и приложението им,може да си поръчате чрез него.Също от Тук  съфорумка ми каза за offline навигация,Here we go,много е добра,изтегляте карта за Турция и е перфектна.Ползвахме я и в Истанбул,и до морето.На всички приятно изкарване в любимия град,без значение с такси или с метро,важното е да ни хареса.Транспорта им е доста добре уреден,хората са любезни и те упътват.Като пътувахме за Watergarden,мъжът ми стоеше близо до шофьора,пита го 2 пъти случайно да не ни забрави 😂,щото то много път и накрая ни каза че сме стигнали.Обясни и накъде да вървим 🙂.Изобщо са си готови да помогнат.

Последна редакция: пт, 25 окт 2019, 22:15 от online:)

# 214
  • Мнения: 300
Скрит текст:

Весинка, на нас разглеждането ни отне около 3 часа. Може би с деца ще се прибави още 1 час, защото имаше много неща за пипане от децата, както и монитори с допълнителна информация, в които не сме се заглеждали. Но в темата са писали хора, които смятат, че 2 часа са предостатъчни. Ако стигнете в ранния следобед, ще имате достатъчно време да го видите. Лошото е, че ще ви предстои настаняване и ще трябва да се съобразите с това. Тези часове са само за разглеждане на аквариума. Както споменах по-горе, по мое време все още нямаше търговска част за разглеждане. А някак неусетно човек иска да погледне в 1-2 ...10 магазина и времето си е минало.  Laughing

Тaня67 много ти благодаря за отговора! Остава като наближим Истанбул да решим как да подредим програмата в зависимост от това как ще пристигнем .

И нашето пътуване приближава. За малко дни искаме толкова много неща да включим, но ще преценяваме на място.

Благодаря на всички, които са се включвали с полезна информация и линкове. Вече имам представа какво искам да видя и как да стигна до него.

И ако може 2 последни въпроса, за които не намерих достатъчно информацяи в темите.

Хотелът ни е около Синята Джамия. Видях в google maps доста паркинги, включително Ispark. Не ми е ясно дали мога да направя online резервация, или просто отиваме и паркираме. А как да съм сигурна, че ще има свободни места?

И дали е приключил ремонта на Водохранилището? Лятото имаше коментари, че водата е източена. Още ли е така?

Благодаря предварително и хубав уикенд!

Последна редакция: сб, 26 окт 2019, 12:31 от vessinka

# 215
  • малкия йеросалим
  • Мнения: 849
Здравейте.Прочетох цялата тема и събрах много полезна информация.
Организирам екскурзия до Истанбул другия месец.Все още се чудя дали да е с автобус или да е самостоятелно.Не сме били досега до Истанбул и се притеснявам дали ще се справим сами.С две деца на 13 и 9 години сме.Препоръчайте ми места който да посетим от организираните екскурзии да са интересни за децата.
Дайте мнения и за ТА.Ще тръгваме от Пловдив.

# 216
  • София
  • Мнения: 13 141
Здравейте.Прочетох цялата тема и събрах много полезна информация.
Организирам екскурзия до Истанбул другия месец.Все още се чудя дали да е с автобус или да е самостоятелно.Не сме били досега до Истанбул и се притеснявам дали ще се справим сами.С две деца на 13 и 9 години сме.Препоръчайте ми места който да посетим от организираните екскурзии да са интересни за децата.
Дайте мнения и за ТА.Ще тръгваме от Пловдив.
При 4 човека в кола е грехота да се ходи с ТА. Наемете си един хубав апартамент с възможност за паркиране и се насладете на един по-нормален престой в града. Двата дни с агенция са крайно недостатъчни. Да не говорим, че след нощния преход първият ден е много изтощителен за възрастните, а деца не знам как биха се почувствали. Отделно, че трябва по нощите да слизат сънени от автобуса, за да преминават границата. А понякога се виси с часове.

Много от агенциите водят в аквариума в мол Форум на тръгване към България. Някои предлагат и небостъргача Сапфир. Имам чувството, че Миниатюрк все по-рядко присъства в предложенията. Евентуално ако ви заведат да видите Пеещите фонтани в Азия (останах с впечатление, че се предлага от някои агенции). Всичко останало е стандартна програма, която не знам доколко ще е интересна за деца.

# 217
  • Свети Влас
  • Мнения: 3 728
Таня абсолютно си права, всички фирми предлагат едно и също. Има и изключения.

# 218
  • Мнения: 630
Като ходихме в Емаар,видяхме паркиран бургаски автобус,после докато пиехме кафе видях групички българки които личеше че доста бързат.Явно им отпускат малко време и хората се чудят къде да отидат по напред.Така че според мен си го организирайте сами и се насладите на Истанбул.Особено с деца.Там всичко е уредено и няма нищо страшно, ние два пъти ходихме сами,без преди това изобщо да сме ходили там.Има офлайн навигация,табели,хората са отзивчиви и упътват 🙂

# 219
  • Мнения: 1 374
Като ходихме в Емаар,видяхме паркиран бургаски автобус,после докато пиехме кафе видях групички българки които личеше че доста бързат.Явно им отпускат малко време и хората се чудят къде да отидат по напред.Така че според мен си го организирайте сами и се насладите на Истанбул.Особено с деца.Там всичко е уредено и няма нищо страшно, ние два пъти ходихме сами,без преди това изобщо да сме ходили там.Има офлайн навигация,табели,хората са отзивчиви и упътват 🙂
Абсолютно подкрепям. Пролетта бяхме в Истанбул с ТА, но навсякъде ходихме сами, и не сме имали никакви проблеми. Бяхме с двама младежи на 14,  и на 7 години. Посетихме Истанбул аквариум, Сапфир, музеят на Рахми Коч, разходка с корабче по Босфора, всичко им беше интересно, но аквариума най-много.

# 220
  • Мнения: 539
Здравейте! На път от Анталия останахме два дни в любимия град Истанбул. Държахме хотелът ни да бъде в азиатската част. Беше в района на Малтере. Първият ден изцяло беше посветен на малчо. Много близо до хотела имаше спирка на метрото до Къдякой. Слизайки  на спирката имаше машинки за зареждане на Истанбулкарт. Решихме да я заредим, но се оказа че нямаме дребни само по 50 ТЛ. Аз се опитах да заредя картата,но нещо не се получи и един младеж изяви желание да ни помогне. Сложи картата и пъхна парите и въпреки че изчакахме доста картата не се зареди. Извиках някакъв полицай и обясних, че имаме проблем. Той ни обясни да се обадим на телефона, който е посочен, но ние не говор турски. През това време минаха много хора, който си зареждаха картите. Появи се друг служител,който извика трети да отвори машината и ни показаха, банкнота от 20 ТЛ  и ние лъжем. Усетихме че не можем да се разберем  с хора, които говорят само турски и започнахме да викаме дали някой от пътниците говори английски. След 15 минути един човек ни се притече на помощ. Успяхме да му обясним какво е станало и че през това време минаха много хора да си заредят картите и нашите 50ТЛ вече незнаем,кои по ред са в машината. Човекът ни разбра и ние го помолихме да се обади на телефона, след което веднага се появи същият служител и човека му обясни на турски какво е станало. Учудващо този път служителя го прие сериозно проблема взе картата и продиктува номера и се оказа че след 15 минути парите ни бяха прехвърлени в картата. И изведнъж всички станаха много мили, но нали се сещате че всичко това ни отне около 2 часа.
Отидахме на Къдякой и хванахме автобус за Гьозтепе парк. Целта ми беше малчо да потича на воля, но изненадата ни беше че в средата на парка имаше разкошна детска площадка и малчо се изкефи максимално. На изхода от парка имаме кафе и влезнахме. След това слезнахме на статуятя на Бика. Направихме снимки и хванахме автобус до МОЛ Емаар да разгледаме аквариума. Той е по-малък от Истанбул Аквариум, но на мен ми хареса най-много, защото освен риби има и папагали, пингвини, крокодили, паяци, варани, хамелеони и др. нещо ще забравя. От там отново с автобуси стигнахме до МОЛ Watergarden. Видяхме фонтаните и решихме да вечеряме. Избрахме си неща по картинките и персонала усети,че сме чужденци. По много груби сметки сметнах, че сумата ще ние 100ТЛ. При поискване на сметката ни донесаха някаква за 150ТЛ. Аз много се ядосах и започнах да му показвам какво сме поръчали и вече ни донесе сметка 92ТЛ. Така прлиключи този ден.
Вторият ден беше посветен на европейската част. Хванахме ферибот до Каракьой.Ядахме баклава. След това разгледахме Теодосиевата цистерна, надолу към Хиподрума и магазина за килими – където отново видяхме цистерната и с картинки беше показано как е изглеждал Хиподрума. Отново бляхме по Хиподрума, фонтана пред СВ. София и отидахме на Серкиджи. Посетихме Хафъз Мустафа и от там на Мармарая. По.-добре е да се ползва асансьора,който те сваля -9етажа надолу. От Серкиджи до Юскодар много хора го ползват. Направа не повярвахме че всички ще успеят да се качат.
Извинявам се за дългия пост, но исках да споделя нашите премеждия.

# 221
  • Мнения: 10 500
Истанбул е любим и на нашето семейство. Ходили сме няколко пъти и сме разгледали това, което предлагат ТА. Ползваме агенциите само за транспорт и хотелско настаняване. Сетне синът ми прави маршрути и се разхождаме сами. Обичаме да се мотаем и в моловете им. Исках да споделя, че при последното ни посещение моите хора бяха много впечатлени от Коч музей и на двамата им хареса, който не го е посетил и му остане време, може да се възползва. На всяко ходене се возим и с корабче по Босфора, на мен това ми е любимо, а пък и за 20-те лири просто си заслужава отвсякъде.

Аз може и да бъркам, но машините приемат ли 50 лири? Веднъж развалихме специално за да си заредим картата. Иначе не разбират много много. В Watergarden обядвахме и си поръчахме за финал кюнефета, фреш и 2 кафета, да ама младежа донесе само едно кафе, на чорбаджията Simple Smile, а на мен не, та се наложи да му поискаме второто кафе. Помня, че се почувствах много дискриминирана като го видях с какво уважение поднесе кафе само на мъжа ми Crazy

mama moni, ние сме пътували с Дениз Травел и няколко пъти с Глобус Турс. Единия път платихме на Дениз, хората от Пловдив бяха през Запрянов Травел, но всички пътувахме с Глобус Турс. Много са организирани и съм доволна от тях, но пак казвам, разходките ни са самостоятелни. Нас синът ни ни разхожда, много добре се ориентира и ако не е той аз сигурно ще се загубя Crazy Предимството на самостоятелните разходки е, че сме на свободен режим. На Сапфир се засякохме с групата, препускаха и бързаха. Последния път пристигнахме заради бавното минаване на границата в 7 в хотела, докато се освежат в 8 тръгваха на някаква екскурзия, а ние извадихме късмет със стаята и ни настаниха веднага. Освежихме се, дремнахме и в 10 часа се насочихме към Форума, преди това в 5 ни настаниха, пак поспахме. Уморително е пътуването през нощта и без почивка следобед ще сте смазани. Според мен ако можеш направи си маршрути и се разхождайте сами, по-спокойно е и човек се чувства наистина на разходка. Ние си оставяме по половин ден за забележителност, следващия път нещо друго и така. Времето което дават на общите екскурзии е наистина малко. Ако човек е решил да си купи нещо, според мен няма никакъв шанс. 45 минути в мола, че аз само в един магазин не мога да разгледам, какво остава да купя нещо. На връщане минахме през Одрин. Част от групата отиде на джамията Селимие, другата  част тръгнаха да пазаруват, ние седнахме да обядваме, защото то времето е или-или. Не ти дават допълнително време.
Аз съм решила следващия път да се пробваме влака, четох положителни отзиви и вероятно ще опитам. С кола не се наемаме все още...

# 222
  • Мнения: 13 082
Здравейте! Планирам пътуване до Истанбул след две седмици и имам нахвърлени няколко идеи в главата вече, но имам и няколко въпроса. Европейската част е ясна, но на какво да отделим време в Азия? Също имам въпрос и за аквариума, до колкото разбирам са два, кой от тях се по-атрактивен? Далече ли е от Таксим също така? Хотела е много близо до площад Таксим, ще се движим основно с градския транспорт, но сме с личен автомобил и до Азия планирам да отидем с него.

# 223
  • Мнения: 7 870
Ари, за азиатската част веднага ми изникна Кючюксу, много съм впечатлена от този малък и спретнат дворец. 😊
Вчера попаднах на снимки в Инстаграм и пак ми се прииска да го разгледам с други очи вече.
И Берлейбей също много ми хареса.
И това, което за пореден път пък не можах- да отида в кв. Кузгунджук. 😊
Направи го вместо мене. 😊
Разходка из Кадъкьой, естествено, и с похапване даже. 😊

# 224
  • София
  • Мнения: 13 141
Здравейте! Планирам пътуване до Истанбул след две седмици и имам нахвърлени няколко идеи в главата вече, но имам и няколко въпроса. Европейската част е ясна, но на какво да отделим време в Азия? Също имам въпрос и за аквариума, до колкото разбирам са два, кой от тях се по-атрактивен? Далече ли е от Таксим също така? Хотела е много близо до площад Таксим, ще се движим основно с градския транспорт, но сме с личен автомобил и до Азия планирам да отидем с него.
Ако погледнеш последните 2-3 страници, ще намериш отговорите за аквариумите.  Wink И за двата европейски аквариума ще трябва да смените метрото на Йеникапъ (ако началната точка е Таксим). За Емаар в Азия е по-сложно.

За ходенето в Азия с кола - зависи къде искате да отидете. Ако е в кварталите около Босфора и морето, няма смисъл. Паркирането в тези квартали е също толкова проблемно колкото и в европейските. Фериботите са евтини и много атрактивни. Всъщност те са най-приятният транспорт в Истанбул - гледки, море, няма задръстване. Често се използват от туристите заради самата разходка, а не като транспорт.  Wink Не бих се лишила от това удоволствие за сметка на автомобил, задръстен на моста. А тунела бих използвала само ако живея Истанбул, гледките са ми втръснали и бързам за някъде.  Laughing Ако все пак целта е да минете по моста, пак везните накланят към градския транспорт, защото гледката от ниския автомобил и от високия автобус са доста различни. От автомобила се виждат предимно парапети.  Wink

Пепелчето ти е отговорила на част от въпроса. Бих добавила хълма Чамлъджа заради гледката и любимата ми джамия Шакирин.

Общи условия

Активация на акаунт