Често срещани правописни грешки

  • 364 132
  • 11 181
  •   3
Отговори
# 1 830
  • Мнения: 6 887
Да де, но не може да се сравнява "чувствам - чувствувам", защото разликата е само в правописа на думите,  с "отдава - удава". При втората двойка думи раликата  е в различния смисъл, който се приема за еднакъв.
Ако приемем, че думата "удава" може да заменим с "отдава", то обратното не винаги е вярно.
Например:
Отдайте се на повече учене, за да може нещата да започнат да Ви се удават.
В случая написаното е напълно вярно.

Последна редакция: чт, 25 фев 2021, 11:53 от Rosita

# 1 831
# 1 832
  • Мнения: 2 481
Е, все едно да кажеш, че е атестат на грамотност да пишеш "чувствувам" вместо "чувствам" понеже преди 30 години първото е било правилно, а второто грешно. Щом нещо отговаря на съвременните правила, значи е грамотно, другото е закостенялост.
Аз бях много изненадана да науча, че "четиресет" вече се счита за правилно, на мен ми звучи ужасно. Но това са фактите, няма как да нарека някой, написал "четиресет" вместо "четиридесет" неграмотен.
Даже четиридесет е дублетът, който не се препоръчва (в Официалния правописен речник на българския език е даден в курсив).

# 1 833
  • Варна
  • Мнения: 25 212
Така е, да, но това е сравнително ново правило, вероятно затова все още ми звучи странно. Обаче фактът, че на мен не ми харесва не променя официалната граматика.

# 1 834
  • Мнения: 2 083
Очаквам след време да се приема за правилно и правимЕ. Един жив език винаги търпи промени. Вече никой не се впечатлява, че не се поставя Ъ в края на думата.

# 1 835
  • София
  • Мнения: 19 143
Удава и отдава съм учила като различни думи и не бих ги бъркала.
Но днешните млади хора откъде да знаят, ако извор на знания за правопис са социалните медии или някой неграмотно направен сайт.
Наскоро търсих в сайт за спортно облекло "анцуг" - резултати 0. "Анцузи" - пак 0. Оказаха се "анцунзи"...

# 1 836
  • София
  • Мнения: 3 610
По темата - използване на подпълвам вместо попълвам.
Цитат
Какво да подпълнят на гар. карта?

# 1 837
# 1 838
  • Мнения: 13 114
Вече в трето помагало на сина ми срещам одеяло написано - одеАло. Търсих, но не успях да намеря информация да е променен правописа на думата. Но пък вече в три помагала го срещам и почнах да се колебая, дали аз не бъркам.

# 1 839
  • Мнения: 2 481
Вече в трето помагало на сина ми срещам одеяло написано - одеАло. Търсих, но не успях да намеря информация да е променен правописа на думата. Но пък вече в три помагала го срещам и почнах да се колебая, дали аз не бъркам.
Не, не бъркате.

# 1 840
  • Мнения: 13 114
Тук е от сборник с тестове. Надявам се, че някоя госпожа няма да тръгне да поправя диктовка по помагалото.

# 1 841
  • София
  • Мнения: 19 143
Пишете на издателството да не пускат такива неграмотни неща. После се очаква децата да се учат по тях. Идиоти!
Една учителка  на сина ми от миналата година прави някои правописни грешки. Напр. пише "за сега", "впредвид". Май не е наясно с интервалите след препинателен знак, слага и преди него, и това е по-млад от мен  човек. А децата попиват, докато са малки.

Последна редакция: чт, 04 мар 2021, 18:41 от Cuckoo

# 1 842
  • Мнения: 10 254
Е, какво е това чак толкова? Ние имахме една учителка по математика, която ни викаше "Тръгни се", т. е . имаше предвид "Дръпни се". Питах вкъщи защо така говори, баща ми ми обясни, че това е диалект.

# 1 843
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Доста често срещано е също "по-вече".

# 1 844
  • Пловдив
  • Мнения: 14 219
Във връзка със сравняването на "одеало" и "тръгни се" аз бих отбелязала, че диалект, особено в устната реч, и неграмотност / неправилно писане не е точно едно и също. Wink Има хора, които са на друго мнение, де.

Общи условия

Активация на акаунт