Често срещани правописни грешки

  • 370 516
  • 11 317
  •   6
Отговори
# 2 100
  • София
  • Мнения: 4 668
Една от най-дразнещите (за мен) неправилни употреби на пълен член е, когато се използва за натъртване на важни (за автора) лица, например роднини.
Учителката на синЪТ ми е (много умна).
В професията на мъжЪТ ми ...
Направо ми бърка в здравето.
В случая се касае не просто за грешка при преценката, а за пълна липса на знание, кога се ползва пълен член и кога не.

# 2 101
  • Мнения: 40 889
И "ето го брегът" е грешно.
Правилният въпрос е "кого го ето". Wink

"Го" е достатъчно, за да знаеш, че не става дума за подлог, а за нещо друго. "Кой го" всъщност, макар и уж все още неправилно, в съвременния разговорен български е равно на "кого" - кой го набиха, например.

Ами права си. Аз правила (почти) не знам - и на български, и на английски съм "слухарка" и като цяло ми се получава. Но понякога в бързината слухът не работи (което е илюстрация баш за мнението ми за грешките в чата). Сега пошетах малко, абстрахирах се и ми прозвуча, че е грешно.

# 2 102
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 286
Цитат на: Месечинка виторога link=topic=1142766.msg428180 48#msg42818048 date=1620722573
"Качих се на столът" ми звучи определено по-тромаво и дразнещо от "Стола падна". Така или иначе изговаряме точно "столА падна", но никога не казваме "качих се на столЪт".

И във вербална комуникация - изговарям пълния член, почти винаги.

Само дето правилото за пълен член е правописно правило, така че изобщо няма нужда да се напъваме чак толкова. Ти сигурно си единствената, която изговаря пълен член.

# 2 103
  • Мнения: 5 914
Не е единствената.

# 2 104
  • Мнения: 40 889
Мисля, че е според зависи. Не вярвам някоя да казва "Стола ми харесва", то просто не звучи. Да, не се набляга на Т-то, може би звучи като "Столъ ми харесва" но пак не е като нечленувано. Другаде обаче не се долавя разлика.

# 2 105
  • Варна
  • Мнения: 25 237
Напротив, съвсем по еднакъв начин изговарям "харесах стола" и "столът ми хареса". И в двата случая не наблягам ни на А, ни на ЪТ, а звучи нещо между А и Ъ  без никакво Т накрая.

# 2 106
  • Мнения: 1 125
Много ми е трудно да повярвам, че някой успява да използва пълния член при говорене – имам предвид правилно – при положение че това изисква замисляне. Понякога трябва да се направи разбор, което е възможно, когато става дума за написан текст, но при говорене – как?

За пълния член ми прави впечатление, че много се бърка, когато думата е в началото на изречението, но НЕ е подлог, например:
Коментарът го написах преди твоя.
Пуловерът много го харесах.
Панталонът ще купя утре.
А и в трите изречения трябва да има непълен член.

# 2 107
  • Пловдив
  • Мнения: 14 401
На мен ми прави впечатление друго подобно нещо - дори в медии се греши, когато нещото е подлог, но не е физически извършител на действието, и по-специално когато НЕ е в началото на изречението, тоест наистина и мястото в изречението има значение. От типа: "да се ремонтира мостът между село Х и село У" - често пишат "да се ремонтира моста". Тук е пълен, "мостът" е подлог, но явно погрешно се схваща като допълнение.

# 2 108
  • Мнения: X
Абсолютно, в случая явно липсващият подлог "аз" ги обърква.

# 2 109
  • Мнения: 1 125
Възможно е да е заради това, но причината може и да е в това, че много хора смятат, че подлогът е винаги в началото на изречението.

Нещо, което може да помогне в някои случаи според мен. За българския език е характерно удвояването на допълнението (напр. Мен ме е страх), така че, ако има 'го' към думата, за която се чудим, трябва да поставим непълен член.
Например смисълът на тези две изречения е един и същ, но в единия случай ще има пълен член, в другия – непълен, като за непълния можем да се ориентираме по 'го':
В момента шефът не е тук.
В момента шефа го няма.

П.П. Сега видях, че Магдена е писала за 'го' на предишната страница.

Последна редакция: вт, 11 май 2021, 16:17 от Ditto.

# 2 110
  • Мнения: 2 147
Намерих ви и съм много щастлива! Smiley Ще прочета темата "от кора до кора" тези дни. Simple Smile
Усещам, че писането ми понякога страда заради честото използване на интернет и много се ядосвам на себе си. А такива грешки вече виждам, че просто... нямам думи. Четох в бебешкия раздел тук напоследък и един фрапиращ пример за мен е "сутрИшна урина". Scream Извинете, ако сте го коментирали и повтарям нещо вече обсъждано.
Много държа на правописа, но смятам, че някои правила в езика ни имат нужда от сериозна промяна. В последните мнения обсъждате пълен и кратък член, а някой го определя като изкуствен, с което съм напълно съгласна. Аз съм от "еретиците" в това отношение и смятам, че е време пълният член да отпадне и да остане само краткият при писане. Наистина не знам какво богатство носи пълният на езика. Ще се радвам да коментирате този аспект. Simple Smile

# 2 111
  • София
  • Мнения: 19 249
Contempladora, писането ти засега не страда сериозно, щом не си написала "някоЙ правила".

# 2 112
  • Мнения: 22 862
Току-що говорител на новините по Нова каза, цитирам:
“.... броя на ваксинираните в Бъглария подмина 1000000 ...”
Може ли да се каже в случая “подмина”?Не ми звучи някак.Надмина да.

# 2 113
  • Мнения: X
Не може да се каже. "Подминавам", "надминавам" и "задминавам" си имат различни значения. Да кажем, че последните две могат да се ползват като синоними в определени случаи.

подмина̀ваш, несв. и подмѝна, св.
1. Какво. Несъзнателно минавам покрай нещо, което е било цел на движението ми. Подминавам магазина.
2. Отдалечавам се, отминавам.

Нищо общо с това, което е искал да каже авторът.

# 2 114
  • Мнения: X
Много ми е трудно да повярвам, че някой успява да използва пълния член при говорене – имам предвид правилно – при положение че това изисква замисляне. Понякога трябва да се направи разбор, което е възможно, когато става дума за написан текст, но при говорене – как?

За пълния член ми прави впечатление, че много се бърка, когато думата е в началото на изречението, но НЕ е подлог, например:
Коментарът го написах преди твоя.
Пуловерът много го харесах.
Панталонът ще купя утре.
А и в трите изречения трябва да има непълен член.

Изключително странна грешка... но и самият словоред е грешен, не знам кой се изразява така... освен ако е търсен ефект в художествена творба.

Не е единствената.

Аааа, много държа да съм Единствената 😁


...
Много държа на правописа, но смятам, че някои правила в езика ни имат нужда от сериозна промяна. В последните мнения обсъждате пълен и кратък член, а някой го определя като изкуствен, с което съм напълно съгласна. Аз съм от "еретиците" в това отношение и смятам, че е време пълният член да отпадне и да остане само краткият при писане. Наистина не знам какво богатство носи пълният на езика. Ще се радвам да коментирате този аспект. Simple Smile

Ау, Анатема!
Сериозно - харесвам пълния член.

Последна редакция: чт, 13 май 2021, 13:59 от Анонимен

Общи условия

Активация на акаунт