Често срещани правописни грешки

  • 369 597
  • 11 274
  •   3
Отговори
# 3 210
  • Мнения: 27 472
Да ви кажа...когато някоя много мила съфорумка ми купи и изпрати лакове които издирвам отдавна и не мога да намеря (точно тези цветове) в онлайн магазин...аз лично не мога да не и' благодаря с "Благодаря!", че и емотикон слагам! 😃 Лаковете са ми голяма слабост...Иначе, когато съм благодарна по "по-спокоен" начин, слагам точка, емотикон или и двете. Разбира се, това по форуми и чатове (и където има опция за емотикон).
Най-често пиша "Съболезнования.", защото така (според мен) изразявам най-добре тъга, съпричастност, съчувствие...С удивителен знак го пиша много рядко, обикновено е при внезапно починал човек, голям шок (примерно млад човек, катастрофа). Не защото в случая изразявам някакъв възторг от случилото се...
"Поклон!" пиша с удивителен знак, защото и според мен "подканва" да извършим някакво действие. Но много рядко (за щастие) ми се налага да пиша точно тази дума!

# 3 211
  • Мнения: 2 916
Ами да, преразкъзът (сбит или подробен), няма как да се направи на тест.

Куки, моля те  оправи го тоз преразкЪз, че ми звучи така като г**!
 Простете френския ми, но явно съзнанието ми има маниера да доизвращава някои нередни неща.Flushed

# 3 212
  • Мнения: 27 472
Ха ха...в заведение близо до училището на малката има табло с меню...Там "сок от бъз" някой е преправил като е изтрил ченгелчето на буквата "б" и е станало "г". От месеци на никой май не му прави впечатление, защото не го поправят. Но ние с малката се смеем всеки път. 🙂

Последна редакция: ср, 13 окт 2021, 19:26 от dolce miele

# 3 213
  • София
  • Мнения: 238
И сега има млади хора, пишещи грамотно, не бих приравнила всички.

Именно. Това съм и казала. Но въпросът беше за образованието. Аз съм върл противник на тестовете. Нас ни изпитваха устно, имахме учители, които ни "разкарваха" по целия материал. А при тестовете, по метода на изключването и малко знания, можеш да получиш прилична оценка. Я ги накарай да разказват!
Извинете за спама.
Образованието е бизнес, а не кауза - в наши дни. Всеки се спасява сам, кой както може.

# 3 214
  • Мнения: 2 916
ПРОФ. НИКОЛАЙ СЛАТИНСКИ:
Преди няколко дни видях един написал Робин Зон Крузо. Днес се натъкнах на друго подобно откровение – Сан Чо Панса.
Но хайде, това са много необразовани хора. Има, обаче, наред със златната ни младеж в аудиториите, някои студенти (за жалост те са все повече!) които могат да се нарекат немного образовани хора, въпреки, че са станали магистри – те пишат оДбрана, безопасТност, сигОрност, риЗк.
Чудя се как изобщо може да се напише риЗк?
А това с й-то накрая – идеЙ, емоциЙ, конференциЙ, екскурзиЙ – умът ми не го побира. Посмъртно не мога да проумея логиката да се пише така, а пишат така масово, всеки втори.
Една от причините за тотално увредения правопис е, че не се четат книги. Моите наблюдения са, че все по-малко хора четат книги.
Казвал съм, шегувайки се, на своите студенти (те много ми липсват, никога няма да простя на едно Зло, че ми ги отне и ме лиши от тази професионална и нравствена наслада):
- Четете! Това мобилизира конкретна част от мозъка и го развива. Мозъкът е орган, който консумира до 25% от нашата енергия. Така и така 6 часа в денонощието работите и се трудите, за него, за да го захранвате с вашата енергия, то поне го използвайте!

# 3 215
  • Мнения: 8 980
Неграмотен не е равнозначно на тъп човек. Ама хич.

# 3 216
  • София
  • Мнения: 19 242
Ами да, преразкъзът (сбит или подробен), няма как да се направи на тест.

Куки, моля те  оправи го тоз преразкЪз, че ми звучи така като г**!
 Простете френския ми, но явно съзнанието ми има маниера да доизвращава някои нередни неща.Flushed
Леле, срамота, и то точно в тази тема. Благодаря! Flushed
Защо вече няма правописен редактор на сайта?

# 3 217
  • Мнения: 2 916
Неграмотен не е равнозначно на тъп човек. Ама хич.

Нали не говорим за онези природно интелигентни люде, дерзаещи скромно в по-ниски сфери на трудоразпределението, които могат да извадят такава желязна логика и трезва мисъл понякога, че слагат в джоба си и мъдреци?!
Иде реч за един оксиморон, който не мога да преглътна - високообразован/тоест минал по всички стъпала на просветителния процес/, а неграмотен.

Куки, благодаря за разбирането и с цялото ми уважение към реакцията ти! Blue Heart

Последна редакция: чт, 14 окт 2021, 11:25 от проксима

# 3 218
  • Мнения: 2 564
Иде реч за един оксиморон, който не мога да преглътна - високообразован/тоест минал по всички стъпала на просветителния процес/, а неграмотен.

Вярвам, че са високообразовани. Но в точно определена сфера, чели са това, което е трябвало. А и тука може да поспорим Wink Не повече.
Говорим за четене на книги, на всичко. Има и зрителна памет за думите, дори без да искаш започваш да се изразяваш по друг начин...

# 3 219
  • Мнения: 3 494
Неграмотен не е равнозначно на тъп човек. Ама хич.
Грамотността също не e задължително равнозначна на интелигентност.

# 3 220
  • София
  • Мнения: 19 242
Ами има някои причинно-следствени връзки, които не ми позволяват да махна с ръка на неграмотно написан текст.
Изключенията не отменят правилото.

# 3 221
  • София
  • Мнения: 6 668
От сайта на БТВ:
"...На гости са ни Иван Радоев и Моню Монев, които им предстой премиера на комедиен спектакъл. Пиесата "Кафе с претенция" е на Георги Марков..."

# 3 222
  • Мнения: 22 830
От сайта на БТВ:
"...На гости са ни Иван Радоев и Моню Монев, които им предстой премиера на комедиен спектакъл. Пиесата "Кафе с претенция" е на Георги Марков..."
Пишете им, аз така правя.

# 3 223
  • София
  • Мнения: 19 242
Не стига прословутото Й, но и грешен изказ...."които им предстои"

# 3 224
  • софия
  • Мнения: 25 438
Това е от преди повече от година. Не че оправдава неграмотността де.

Общи условия

Активация на акаунт