Често срещани правописни грешки

  • 369 751
  • 11 277
  •   5
Отговори
# 3 285
  • Мнения: 1 122
Zizini, когато е в смисъл на "защо пък", фразата се пише вече "откъде накъде". Този отговор ми дадоха преди около 3 месеца на телефона на "Езикови справки" и ми обясниха, че на сайта на ИБЕ също може да се види.

https://ibl.bas.bg/ezikovispravki/?search_results=true&word= … D1%8A%D0%B4%D0%B5

В настоящия речник я няма, защото "не можело всичко да се включи".
"От къде до къде" би трябвало да се пише така – разделно.

# 3 286
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 865
Учителят по БЕЛ на дъщеря ми не спира да повтаря фразата "на днешно време". Не е ли правилно "в днешно време"?

# 3 287
  • София
  • Мнения: 19 246
Учителят по БЕЛ на дъщеря ми не спира да повтаря фразата "на днешно време". Не е ли правилно "в днешно време"?
Наистина май второто е по-правилно, но първият израз ми се струва, че е станал "устойчиво словосъчетание" (не съм сигурна така ли се казваше)

# 3 288
  • Мнения: 27 486
Много устойчиво става и "Ходя на София.", "Ходя на Лидъл."...🙂 Аз лично ходя в София, в Лидъл...

# 3 289
  • Мнения: 1 538
Много устойчиво става и "Ходя на София.", "Ходя на Лидъл."...🙂 Аз лично ходя в София, в Лидъл...

Ходи се само НА остров Grinning И да, ужасно е досадно. Чувала съм "на София" още преди много години в някои райони на страната, но не съм сигурна, че е диалектна употреба, а по-скоро някаква локална "мода".

# 3 290
  • Пловдив
  • Мнения: 14 386
И на село се ходи, както и на море. Wink Е, когато е без поименно уточняване на мястото.

# 3 291
  • Мнения: 1 460
Според мен една част от хората го употребяват иронично това "ходя на София".

# 3 292
  • Мнения: 27 486
В 80-90% от случаите забелязвам, че така се изразяват хора от село или от по-малък град (говорейки за по-голямо населено място от тяхното). Поне това ми е направило впечатление. И съвсем не го използват иронично. "На Брестовица съм си. Отивам на Пловдив." (реален пример). Колежка от Видин също казваше "на".
Иначе аз съм го използвала иронично когато казвам "Отивам на мола." 😁
Аз мога да кажа, че отивам на магазина (особено когато говоря неопределено). Иначе влизам в магазина.
"На Камен бряг" също съм чувала...не мога да си спомня в какъв контекст обаче...

# 3 293
  • Мнения: 630
Zizini, когато е в смисъл на "защо пък", фразата се пише вече "откъде накъде". Този отговор ми дадоха преди около 3 месеца на телефона на "Езикови справки" и ми обясниха, че на сайта на ИБЕ също може да се види.

https://ibl.bas.bg/ezikovispravki/?search_results=true&w … D1%8A%D0%B4%D0%B5

В настоящия речник я няма, защото "не можело всичко да се включи".
"От къде до къде" би трябвало да се пише така – разделно.

Много благодаря за корекцията! Няма да поправям по-горе, за да не наруша дискусията.

Тези изключения просто не мога да им хвана края. Ако при сложните наречия "откъде накъде" се прилага слятото писане, наистина се чудя защо не важи за "отгоре надолу" или "отвреме навреме" (като би било ясно, че "отвреме" не се среща самостойно, а само в този израз).

# 3 294
  • Пловдив
  • Мнения: 14 386
"Отивам на мол" е правилно. Аз така казвам. Wink Както на сладкарница или на кино.

-----
Мен ако ме питат, точно "отгоре надолу" трябва да се пише (ама не ме питат, БАН си го определя). Wink

# 3 295
  • Мнения: 22 840
Аз казвам “отивам в мола/мол” .Отивам до магазина или в магазина, ако се говори за някой обект конкретно.

# 3 296
  • Пловдив
  • Мнения: 14 386
Е, "отивам в мола" е "сериозният" израз, разбира се.

# 3 297
  • Мнения: 1 460
"На мол" си е вече със статут на мероприятие, като ходенето на театър или на цирк 🙂

По моите разбирания е така:
Отивам в мола - отивам да свърша нещо, отивам с конкретна цел
Отивам на мол - искам да се помотая няколко часа сред магазини и тълпи

Последна редакция: чт, 21 окт 2021, 11:32 от Ghibli

# 3 298
  • Мнения: 22 840
Така си го употребявам и в ежедневието, всички около мен също.На мол никой познат не казва, освен ако не е от провинцията.Поне това са ми наблюденията.(изключая закачките:))

Последна редакция: чт, 21 окт 2021, 11:26 от ДХ3

# 3 299
  • Мнения: 27 486
Значи...аз ходя в/на/до магазина и в/до мола. 😆 "На мола" ми е закачка с приятелки...Предпочитам в/до да използвам.
Още повече, че наистина живея близо до мол.

Общи условия

Активация на акаунт