Често срещани правописни грешки

  • 363 750
  • 11 179
  •   2
Отговори
  • Мнения: 230
Напоследък се забелязва грубо влошаване на езиковата култура на голяма част от българите. Правописните грешки стават нещо нормално даже в националните медии. Иска ми се тази тема да е справочник и коректив за всички нас. Аз се развивам в друга сфера и не мога да твърдя, че не допускам подобни грешки. Надявам се да не са много, а и да са нетипични. Не изключвам и за мен темата да се окаже много полезна и образователна. Моля всеки да сподели правописни грешки, на които се натъква ежедневно, а се надявам в сайта да има специалисти, които да разяснят защо е грешно.
Аз например много се дразня, когато видя изписано "не надейно", "не типично", "не нормално", "не известно". И докато тази грешка отдавам на учене на руски език, по никакъв начин не мога да възприема хора, които не могат да разпознаят множественото число. Последното се наблюдава в изрази като: "Родителите, който ......", "Всички служители, който ......" и др.
Благодаря на филолозите, които ще изразят мнение.

# 1
  • София
  • Мнения: 4 543
За мен причината е, че хората не четат книги. Четат в интернет, а там професионални редактори няма. Всеки пише, грамотен или не особено. Друг чете и усвоява грешния правопис. Имаше и друга  подобна тема.

# 2
  • Мнения: 46 434
Причината е проста и се нарича интернет. Не само за писането, за всичко важи. Преди човек можеше да се изложи само пред определен кръг хора, сега - пред цяла България и света. В миналото можеше да разбереш колко е грамотен при писане на писмо. Вие с колко човека сте си писали? 3-5-10-20? А сега само за 10 мин. можете да попаднете на толкова, процентно обаче неграмотните са по-малко от преди.
Ако имате познати, които са работили тогава с хора, за попълване на различни документи, могат да ви разкажат за каква неграмотност ставаше дума едно време.

Иначе и аз допускам грешки, не груби, но на всеки може да се случи. Да не говорим за непрекъснатите промени. Не всеки стои и проверява какво ще им хрумне на онези горе. Скоро коментирахме с колегите думата "крайшник". В момента това е правилното, обаче 1976 г. е била дублетна: краищник и краешник, а 1982 г. е крайЩник. Е, не се ли подиграват с нас?
Това не е единствената такава, има и примери за аналогични случаи, в които някои думи се пишат слято, други - отделно.
Та и тези недомислици допринасят за неграмотността.

П.П. Книги започнах да чета 25+, но в училище нямах правиписни грешки. Учителката по БЕЛ на дъщеря ми беше питала дали чете много книги, защото има отличен правопис, а аз не мога да я накарам да си прочете поне задължителната литература. Плаших в началото с тази градска легенда, но след коментара на учителката изчерпах аргументите си Trollface

# 3
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 114
Много хубава тема. Не се притеснявам да споделя, че понякога и аз допускам грешки.
Но тези, които истински ми бодат очите са неправилната употреба на -и и -й, неправилната употреба на пълен и кратък член, както и неправилното изписване и изговаряне на думи в множествено число от типа бял- бели ( някои го изговарят бяли), вярно- верни, цял- цели и т.н.

# 4
  • Мнения: 2 749
Всеки допуска грешки. Мен ужасно ме дразни неправилната употреба на препинателни знаци.

# 5
  • Мнения: 6 842
Чудесна тема!
Всеки допуска грешки, особено от бързане. Сега все по-често се улавям, че се замислям за думи, за които никога по-рано не съм се замисляла.
Съгласна съм, че правилното писане се усвоява с четене на грамотно написани текстове/книги. А сега е основно по форуми и чатове и неграмотният текст води до запаметяване и повтаряне на грешките.

Често срещам слято изписване на глагол + отр. частица "не" - неискам, вместо не искам, немога, вм. не мога и т.н.
Също  забелязвам неправилно писане на поздрави, обръщения.

Има няколко  много хубави професионални сайтове:
Написаното остава - https://ibl.bas.bg/ezikovi_spravki/zdraveyte-zapetai/
https://ibl.bas.bg/ezikovi_spravki/kade-postavyame-zapetaya-pri- … korespondentsiya/
https://www.facebook.com/ezikovi.spravki/?fref=nf

Как се пише - https://kaksepishe.com/zapetaya-zdravey/
https://kaksepishe.com/zapetaya-obrashtenie/
https://pavlinav.wordpress.com/2010/05/03/%D0%B7%D0%B4%D1%80%D0% … 0%BB%D0%BA%D0%BE/

http://blog.jeliazkova.com/?p=720

# 6
  • Германия
  • Мнения: 1 070
Сега все по-често се улавям, че се замислям за думи, за които никога по-рано не съм се замисляла.

И на мен ми се случва. Живея в чужбина и основно чета на български книги и във форума. От над десет години съм в бг-мама и толкова пъти съм прочела някои думи грешно написани, че почвам да се замислям аз ли не съм в ред. Например "учудвам". Толкова пъти съм я чела като "очудвам", че започнах да се съмнявам в знанията си.

Други грешки пък от рода на "здравей те", "отидох ме", "направи ли" (последното не като въпрос) направо ме хвърлят в потрес. Имам чувството, че те зачестиха в последните години.

Освен това напоследък явно са променили за кой ли път правилата за слято и разделно писане. Срещам и онлайн, и в книги думи като "напът" и "неособено", които за мен са били винаги писани отделно, независимо от контекста. Спомням си още в училище, че дори учителката ни по български коментираше как не могат да се наумуват учените от БАН и току се появят нови правила.

# 7
  • Мнения: 8 793
Сега все по-често се улавям, че се замислям за думи, за които никога по-рано не съм се замисляла.

И на мен ми се случва. Живея в чужбина и основно чета на български книги и във форума. От над десет години съм в бг-мама и толкова пъти съм прочела някои думи грешно написани, че почвам да се замислям аз ли не съм в ред. Например "учудвам". Толкова пъти съм я чела като "очудвам", че започнах да се съмнявам в знанията си.

Други грешки пък от рода на "здравей те", "отидох ме", "направи ли" (последното не като въпрос) направо ме хвърлят в потрес. Имам чувството, че те зачестиха в последните години.

Освен това напоследък явно са променили за кой ли път правилата за слято и разделно писане. Срещам и онлайн, и в книги думи като "напът" и "неособено", които за мен са били винаги писани отделно, независимо от контекста. Спомням си още в училище, че дори учителката ни по български коментираше как не могат да се наумуват учените от БАН и току се появят нови правила.

Правила се променят, да, но не чак толкова често. На път все още си се пише разделно, само че все по-малко хора го знаят Mr. Green
Защо така се получи?
МОН носи основната вина.Има директиви "децата" да не повтарят класа и то не от вчера .Не знае буквите, ама минава във втори клас. Не може да чете, айде в трети.И така се домъкват в VІІ клас напълно неграмотни, а трябва да минат НВО. Повечето не успяват да се ограмотят поне на прилично ниво в този важен последен клас от прогимназията. После работата е изпусната, защото в гимназията се учи само литература.
Книги не четат.Нищо не четат.Само играят на компютъра и толкова.
В тетрадки по БЕЛ няколко пъти съм срещала магическата абривиатура: нз, в смисъл на не знам/не знае.Колегите не смеят да напишат двойка даже.  ooooh! Все по-големи абсурди ще се срещат.Свиквайте....

Последна редакция: пн, 16 сеп 2019, 17:20 от Ън

# 8
  • Мнения: 46 434
Други грешки пък от рода на "здравей те", "отидох ме", "направи ли" (последното не като въпрос) направо ме хвърлят в потрес. Имам чувството, че те зачестиха в последните години.
В някои програми и приложения има автоматични редактори, които носят вина за голяма част от тези грешки. Във вайбър го изключих, защото ми правеше номера точно с това разделяне.

Последна редакция: пн, 16 сеп 2019, 19:15 от Не се сърди, човече

# 9
  • Мнения: 6 842
Цитат
ooooh! Все по-големи абсурди ще се срещат.Свиквайте....

Ън, то по-лесно да се пише неграмотно, няма да е трудно свикването. Joy

# 10
  • Мнения: 13 103
Когато пиша от телефон и след това прочета написаното, понякога се изненадвам аз ли съм го писала или не:scream: Не става въпрос за препинателни знаци, а за букви в думите, които въобще нямат място там.

# 11
  • Мнения: 3 250
Днес колко мами написаха, че децата им са парви клас..

# 12
  • Мнения: 10 253
Според мен такива общоприети съкращения като нз не са най-страшното. Когато бях ученичка пък бяха разпространени съкращенията като у-ще, у-к и т. н.
Странно ми е, защото неправилно изписаните думи са подчертани с червено - не се ли замислят тези, които пишат защо им се подчертават думите. Не знам как ги учат сега на правопис, нашата учителка ни караше да търсим други думи с този корен и да се ориентираме по тях. Аз имам зрителна памет и когато някоя дума е написана грешно, в повечето случаи усещам, че има нещо не наред.

# 13
  • Мнения: 2 124
"На път" се пише разделно, когато действително става дума за пътуване, напр. "На път за София се отбихме във В. Търново да се видя с братовчедка ми."

Когато е наречие, се пише слято : "Учените са напът да открият лекарство срещу СПИН."

Мен ме дразни неграмотно писане от всякакво естество 🤪

# 14
  • Мнения: 5 242
Когато пиша от телефон и след това прочета написаното, понякога се изненадвам аз ли съм го писала или не:scream: Не става въпрос за препинателни знаци, а за букви в думите, които въобще нямат място там.
аз във форума пиша само от телефона. Колко пъти съм гледала недоумяващо свой пост със странна грешка, ама установих, че телефонът ми предлага думи, които за по-лесно ползвам готови.
Греда;)
Повечето от нещата, които ме дразнят, сте ги написали, няма да допълвам😀.
Ще следя темата с интерес!

Общи условия

Активация на акаунт