На децата ОСМИ клас да им спори, а при нас веселбата да кипи!

  • 34 087
  • 736
  •   1
Отговори
# 435
  • София
  • Мнения: 9 950
А, сряда родителска среща в техн. университет.
Четвъртък - 26.09!

# 436
  • Мнения: 280
Цецо, може ли дама да се пита кога е завършила? Да видят всички какъв съм динозавър, като на дърти години родих госпожицата.
Ха ха, -  десетина, петнадесет години преди началото на този век.

Честно казано, много се чудих как точно да попитам, защото кавалерското в мен крещеше, че и така, и инак все не става...та накрая с рогата напред, защото налиии, така дее... е основно дамски форум и може би възрастовите сантименти липсват...извинявай!

# 437
  • Мнения: 297
Цецо, споко! Нямам притеснения за възрастта си! То в днешно време момичетата започнаха да раждат първите си деца слд 30-35 г.
По-скоро от гледна точка на някаква анонимност,  защото не са много хората, които имат дъщеря, която е с 16 години по- малка от сестра си и с 11 години по- голяма от племенничката си и е завършила СМГ.
Ганис, мислех да не пиша, че много извън темата отивам вече, но:
От сърце ти пожелавам много внучета и от опит ще ти кажа, че никак не е лесно работещите баби да помагат за внучетата!

# 438
  • Sofia
  • Мнения: 4 389
А, чудесно си върви темичката! Децата ще се насторят на новата вълна, а ние все ще има какво друго да си коментираме - възрасти, болести, буболечки по цветята... Grin

jenap, мислех си езикът да не притеснява твоето момиче, пък тя вече има познания по него. Значи е само носталгията по старото училище - ще ѝ мине Wink

# 439
  • София
  • Мнения: 2 686
merrynem, дано не бъркам, че не успявам да отговоря. Да, класната изглежда мила и разбрана и наистина фина жена, но според дъщеря ми преподава малко хаотично. Не им обяснява много, не дава превод на думите, засега ни проверява домашни и това на самата нея не и харесва. Но може би си е начин на преподаване. Госпожата по ИУЧ и харесва много повече.
Но нищо - тамън ще има стимул да се бори и сама с езика.

# 440
  • София
  • Мнения: 7 049
Сънчо, а обяснява ли им думите по някакъв начин?
Питам, защото явно има различни методи на преподаване.
Детето ми, години наред посещаваше един от клоновете на Фарос. Там  също нито една преведена дума нямаха, за всичките години. Изрично госпожата им повтаряше на всяка РС, да не се превежда. Казваше, че когато се учи чужд език, българският няма място. Имаха набор от книги за четене, като заедно с книжките раздаваха листове, на които предполагаеми непознати думи са обяснени... пак на АЕ.
В училище до 7 клас им даваха превод на всичко, че даже и текстовете в учебника превеждаха писмено. Сега, в 8 клас, госпожата при която попадна, не иска и не дава преводи. За лятото имаше да прочете някакви книги на АЕ, като условието пак беше да НЕ превеждат. Ако имат непозната дума я вадят на лист и когато я срещнат пак в текста се опитват да й хванат смиъла от контекста.
Сега започна НЕ в училище, дават превод. Ще видим как ще е в Гьоте, но и там май не превеждат...

# 441
  • В средата на времето
  • Мнения: 2 394
....дъщеря, която е с 16 години по- малка от сестра си и с 11 години по- голяма от племенничката си и е завършила СМГ.

Това звучи като завъртяна задача по математика: " На колко години е...., ако има..." Simple Smile
Тук може би доста сме родени 197....Simple Smile

# 442
  • София
  • Мнения: 6 094
Тук може би доста сме родени 197....Simple Smile
Кой когато смогнал, родил се. Тук дърти няма. Hands Point Up

# 443
  • Мнения: 297
Сънчо, може и право да е детето! Нямам идея как е като учител, но е учителка в тази гимназия от 25 години. Мисля си, че ако не ставаше нямаше да е там. Като човек е прекрасна, говори с много любов, разбиране и уважение за учениците си. Предполагам, че ще се напаснат.
Хаха, то и моята задача е като на тези от МОН! Словоредът е ужасен и объркващ!

# 444
  • София
  • Мнения: 17 991
Без да познавам дамата и без да коментирам нея конкретно,  искам само да кажа,  че това,  че някой 25 години е в дадена гимназия,  хич не значи,  че няма големи  трески за дялане. Във всички спрягани за елитни училища вероятно има примери за бетонирани от години недоразумения, които и след жалби/проверки не си тръгват. Гладът за кадри ги прави недосегаеми. Пак казвам,  просто използвах случая да споделя наблюдения,  не визирам конкретно преподавателката от ФЕГ. Може да си е страхотна жената Simple Smile

# 445
  • Мнения: 885
И един динозавър 196... (но поне е от крайните цифри). На тези години без да знам и дума немски днес реших да “систематизирам” взетия материал за една седмица.  Исках да покажа на гимназиста КАК се учи немски. Факт е, че той по английски със съвсем символични записки на АВО има високи резултати: B2.1 — пише и говори. Имам чувството, обаче, че с немския няма да го бъде така, както го е подкарал. Ами —  мноого  е като количество, а и като не си записвал подробно... Вече се е поокопитил след първоначалния шаш, но аз не съм много оптимистично настроена; много сложно ми се видя с тези глаголи и спрежения. Родовете някак си ми изглеждат по-лесни за научаване.

# 446
  • София
  • Мнения: 1 326
И един динозавър 196... (но поне е от крайните цифри).
Не че се броим, но динозаврите от 60-те сме поне два (пу, аз съм от месоядните Wink )
С нетърпение, повече от щерката, чакам да почне в петък немски в алианса, та да видя що за чудо е тоз език. Няма да си кривя душата, яко ме наплашихте със спрежения и родове. При това, бг граматиката ми е страст.
В училище е с ИИЧЕ английски, та засега много зор нямат, че всички са доста по-напред от А1.
Нещо друго ме замисля напоследък. Каква е целта на предварителното профилиране от 8 клас, валидно за 11 и 12 кл? Дали не е, за да си привлекат деца? Какво става, ако се окаже, че вече не те влече избрания профил или, още по-зле, влече те, ама не ти се удава???.... Ясно ми е, че училището е постъпило коректно и в съответствие с нормативната база, нооо всичко се случва.
С нетърпение чакам тазгодишните 10-то кладница, за да видим какво се случва.

Последна редакция: нд, 22 сеп 2019, 23:29 от Fair Lady

# 447
  • Мнения: 885
Ранното профилиране за ЕГ и за мен е безумно; до 10 клас има време да се преориентират сто пъти... Според мен училищата ще го решават “в движение” и нещата ще търпят промени! В 73то примерно преди две години НЕ/РЕ/БЕЛ и НЕ/РЕ/МАТ се “занулява” трети профил и сегашните десетокласници ще се борят за желан профил след съответно положен изпит. Не знам как ще го решат 35то, 1 и 2 АЕГ, за които се сещам, че са и с трети профил. Има време до 10 клас ще се чуе...

# 448
  • Мнения: 21 455
Не точно. Ще се борят евентуално за трети и/или четвърти профилиращ предмет. Случаят със 73. СУ е много интересен.  Държавният план-прием е утвърден със заповед на началника на РУО. Децата и родителите са мислели, че имат твърди три профилиращи предмета, а наскоро се оказа, че се предлагат нови такива ( трети и четвърти) при това - с определен нов механизъм на класиране.

# 449
  • Sofia
  • Мнения: 4 389
saffron, тази седмица е трудна за систематизиране - много материал, много нещо и то от главата- за краката. У нас в добавка човек, който никога не е седял с часове мирно на д_то си, за да учи. Confounded Но пак се надявам да му свикнат скоро Hands Pray
Русалче, а дали ще учат да пишат ръкописно? (това остава Laughing)
Fair Lady, дъщеря ми вече е 3-ти клас в Алианс (НЕ). Много плавно и спокойно се случват нещата. При вас може би ще е по-интензивно, предвид възрастта, но едва ли ще е такава лудница като в ЕГ.

Сънчо, според мен е правилно, че им говори само на френски. Да си представи, че е в училище в друга държава. Трябва да свикват със звученето на езика, да успяват да различават думите (полека-лека). Абе шок си е този първи челен сблъсък с чисто нов език, направо не искам да си го представям Confounded Дано бързо се сближи с някое девойче, за да ѝ е по-приятно ходенето на училище!

Радвам се, че ще избираме профили на по-късен етап!

Общи условия

Активация на акаунт