Морски свинчета - 8

  • 52 570
  • 967
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 1 015
Здравейте, имам нужда от помощ. На едното ми прасенце му се е подуло окото - прикачвам снимки. Имате ли някакви идеи с какво мога да го лекувам вкъщи при положение, че няма как да пътувам при сегашната обстановка. За съжаление и антибиотичните капки, които намирам, не се продават онлайн без рецепта. Засега почиствам с физиологичен разтвор.
Скрит текст:

# 121
  • Мнения: 815
Преди време са ни изписвали Тобрекс. Ако имате аптека наблизо, може да пробвате да купите. Често дават без рецепта. Ако не , се сещам за сребърна вода. Не знам доколко ще е ефикасна, но пак е нещо. Дано е само напрашено и отшуми с промивките с физиологичен р-р!

# 122
  • Мнения: 5 013
Тобрекс наистина им действат добре. Не мога да преценя от снимката дали подуването е на самата лигавица, или окото е подуто изотвътре, т.е. цялата очна ябълка е изпъкнала? Ако е второто, то е спешно състояние и изисква ветеринарна намеса.

# 123
  • Мнения: 1 015
Само лигавицата от едната страна. Пуска и лек секрет от раздразването. Изглежда ми като раздразнено от сено или прах.  Ще видя да намеря Торбекс, че знам, че и за бебета го предписват.

# 124
  • София
  • Мнения: 2 958
Кучето ми имаше такъв проблем и по съвет на вет. промивах първо с физиологичен разтвор, после капвах по 2-3капки сребърна вода и след 15мин. слагах и капките /Тобрекс/.

# 125
  • Мнения: 462
здравейте на всички имам проблем с моя мъник който вече е на 5 годинки днес го загледах че има някаква топка на едната гърда, какво може да е някакви идеи, няма как да го заведа на ветеринар понеже в това извънредно положение не работим и сме почти на 0 откъм пари Sad  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2489803564668486&set … ype=3&theater

# 126
  • Мнения: 5 013
Pinitos,

Морските свинчета са едни от малкото бозайници, при които туморите на млечната жлеза засягат повече мъжките индивиди, отколкото женските (или поравно мъжки и женски, има различни проучвания). При всички положения са чести.

Рози имаше миналата година по това време, т.е. бил на 4 навършени години. Махнахме го, но хистология не правихме, защото де Мул го изряза до здраво и каза, че дори да е злокачествен, няма данни за метастази. Болеше го при ходене и при натиск от зърното излизаше лимфа с малко кръв.

Тогава четох по въпроса и това, което видях, е че при тях карциномите на млечната жлеза обикновено се развиват по-бавно и рядко метастазират, но често се възпаляват и стават болезнени. Ако масата при палпиране е мека, с ясно очертани граници, мобилна и неболезнена, е много по-вероятно да се касае за някаква доброкачествена киста. Две от женските ми морски свинчета си имат по една такава, която се следи два пъти годишно на ехограф, но засега не растат и просто ги наблюдаваме при де Мул в ЦВК.

При Рози операцията мина много лесно, де Мул има златни ръце, под упойка беше само 10 минути, които включват и бръснене на зоната, дезинфекция, раничката беше половин см. Изрязана е цялата млечна жлеза, включително и зърното, възстановяването беше мигновено.

# 127
  • Мнения: 462
Благодаря за информацията Макарон, него най-вероятно не го боли защото не реагира по никакъв начин като го пипна там, яде, пие вода същия жизнен си е както винаги за сега не ми остава нищо друго освен да  го наблюдавам дали ще расте и дано скоро махнат това ИП и да започнем пак работа

# 128
  • Мнения: 5 013
Твърда ли е подутината? И фиксирана ли е, или мобилна под кожата?

# 129
  • Варна
  • Мнения: 385
Здравейте, от днес нашето семейство се увеличи с две свинчета, които вече обожаваме! Малки са- на 3 седмици и човекът от който ги взехме каза, че май са момче и момиче, но не бил сигурен. Искам да попитам- как да разберем със сигурност? И дали не трябва да ги разделим, за да не се размножават? Те са си братче и сестриче и постоянно са гушнати, та никак не ми се иска да са поотделно.... Още са стресиранки милите и нито са яли, нито са пили водичка. Дали скоро ще се освестят? Благодаря!

# 130
  • Мнения: 5 013
Това, че са брат и сестра, няма да ги спре да се размножават. Женското достига полова зрялост на 2 месеца/400 грама. При условие, че вече сте ги взели разнополови, бих ви посъветвала да кастрирате мъжкото, за да могат да живеят заедно дългосрочно и да не са самотни. Кастрацията при мъжките, ако е направена от добър ветеринар, е лека и бърза процедура, която в последствие не им пречи да водят напълно пълноценен живот.

# 131
  • Мнения: 462
Мобилна е, но ме е страх да я пипам защото излиза някаква прозразчна течност от едната гърда.

# 132
  • Мнения: 5 013
При това положение бих ви посъветвала да го заведете на ветеринар. Абсцесирал тумор не е шега (не, че е задължително това). Операцията при нас струваше ако не си лъжа 120 лв, дори взимайки предвид анестезията. Ако сумата е непосилна в момента, може да дадат съвет за обезболяване и поне нещо, с което да третирате евентуална инфекция, докато имате възможност да оперирате.

# 133
  • Мнения: 462
При допир според мен не изпитва болка, но не знам ще видя след малко дали ветеринара до нас работи да го погледне

# 134
  • Мнения: 462
Водихме го от ветеринаря се връщаме сега, ксза че най вероятно е възпаление киста, сложи му някакъв антибиотик 2 инжекции едната беше нещо бяло, другото прозрачна каза да го мажем сутрин и вечер с регенеранс и утре и др ден да го водим пак за антибиотик да му слага, дано да мине

Общи условия

Активация на акаунт