Морски свинчета - 8

  • 52 515
  • 967
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: 2 982
Нашият го мием с Низорал откакто имаше проблем и му беше предписан от ветеринар. Сега няма, но пак това ползвам.

# 436
  • София
  • Мнения: 13
Здравейте, тези дни открих тази група. Нашето животинче е на 4 год. и се казва Тоби. Първата година си мислехме, че е мъжко. Така ни каза и ветеринарания при прегледа на 1 месец. На първата година стана ясно, че е момиче.

Много тревоги и грижи имахме с нея този месец. Правихме операция при д-р Де Мел заради две огромни кисти от 2,5 см. А също и зъби пилиха едновременно с операцията. 24 дни се хранихме със спринцовка, защото не искаше да яде. Вече 5 ден си яде сама, но пък сега не й съвсем наред коремчето. Изпихме всички лекарства и антибиотици, и обезболяващи, които ни изписаха, но най-много ни помага едно хомеопатично за разстройство, че едни размазани излизат. Ако не си работех от вкъщи нямаше да мога да положа всички тези грижи. Цял ден през 2-3 часа нещо се даваше - лекарство, храна, вода. Изморително беше, но цялата тази грижа още повече ме привърза към нея.

# 437
  • Мнения: 60
Здравейте, тези дни открих тази група. Нашето животинче е на 4 год. и се казва Тоби. Първата година си мислехме, че е мъжко. Така ни каза и ветеринарания при прегледа на 1 месец. На първата година стана ясно, че е момиче.

Много тревоги и грижи имахме с нея този месец. Правихме операция при д-р Де Мел заради две огромни кисти от 2,5 см. А също и зъби пилиха едновременно с операцията. 24 дни се хранихме със спринцовка, защото не искаше да яде. Вече 5 ден си яде сама, но пък сега не й съвсем наред коремчето. Изпихме всички лекарства и антибиотици, и обезболяващи, които ни изписаха, но най-много ни помага едно хомеопатично за разстройство, че едни размазани излизат. Ако не си работех от вкъщи нямаше да мога да положа всички тези грижи. Цял ден през 2-3 часа нещо се даваше - лекарство, храна, вода. Изморително беше, но цялата тази грижа още повече ме привърза към нея.
Здравейте!
Много се радвам ,че Тоби се оправя!Ако нещо Ви интересува питайте Макарон!
Тя беше невероятно мила,даде ни специална храна и сенце за нашия Пухи,за съжаление моето момче ни напусна след операция на пикочния мехур!
Ако искате,ще Ви я изпратя храната и сенцето + 1неотварян пакет Алпийско сено!
Много е сладка Тоби, стискам палци да се оправи бързо!🍀🍀🍀

# 438
  • Мнения: 5 003
Де Мул е... нямам думи. Да имаше толкова добри хуманни лекари, щеше да е хубаво. Нощта, преди Рози да почине, будува с мен, по месинджър общувахме през цялото време. Допускам, че беше наясно, че всичко вече е изгубено, и пак до последно се бореше наравно с нас.

Рядкост е да срещнеш лекар, който хем да има знанията и способностите, хем и искреното желание да ги прилага. Мая я извади буквално от гроба, вечерта преди да я оперира (защото чакахме специална малка ендоспоска игла за операцията и доставката се забави), Мая беше на косъм - нереагираща на каквито и да било стимули, плитко и учестено дишане, подута, легнала на една страна, неможеща за гълта. Въпрос на часове беше. Месец и половина по-късно, преди два дни за първи път от април насам Мая яде сено сама. Няколко сламки, но може вече. Попкорни по терасата, а преди не можеше да се движи и изобщо да повдигне предните лапи и главата, движеше се като тласка предната част от тялото със задни лапи, отпред изцяло залепена за пода. Операцията, която приложи на Мая, беше за първи път описана в медицински журнал през Април 2020. През юни де Мул вече знае за нея, знае как да я направи, поръчала нужната техника и успешно я прилага за лечение у нас. Много следи новостите, много е в час с всичко, като не знае, няма колебания да отдели колкото време е нужно, за да научи. Изобщо, каквото и да напиша, все ще е малко.

Бориславка, така добре те разбирам. Браво на вас и на Тоби Simple Smile

 Мисля, че повечето хора нямат идея с какво се захващат, взимайки прасенца. Аз в момента имам две, които ще са със специални нужди години наред, да са живи и здрави. Второто - Хейзи - го взехме с ясно съзнание за диагнозата, защото знаехме, че с Мая така или иначе имаме такъв ангажимент, а нейните стопани не можеха да си го позволят. Медикиране и хранене на четири часа и при двете, до края на живота им. Пътувания, работа, служебни ангажименти, всичко се върти около тях. Решения за почивка зависят от това кога една съфорумка може да вземе отпуск да ги гледа. Обичаме да пътуваме, доскоро пътувахме непрекъснато, тая година 1 път на море и това е. Пак имам огромен късмет, че има и един човек, който може да ни замести. Мъжът ми искаше да сменя работата, но сега е на флексибилно работно време от къщи. При мен също възможността да работа от дома е решаваща. За щастие и при двамата това е възможно, но ако не беше, щяхме да сменяме работата. В момента двамата успяваме да ги покрием денонощно на 4 часа. Или това, или те ще умрат, бавно и от град. Да са ми живи и здрави още дълго време, ще правим каквото трябва. Но ти стават мили с грижите, да, особена връзка се изгражда.

# 439
  • София
  • Мнения: 13
...  Мисля, че повечето хора нямат идея с какво се захващат, взимайки прасенца.  ...
Честно казано и аз бях от тези хора когато я взехме и никога преди това не бях имала домашен любимец. Но когато си отговорен след това правиш каквото е нужно, за да му е добре. Да обичаш  животинче носи толкова благост и топлина в сърцето, че не може да бъде описано Green Heart , а само изживяно.

Аз в момента имам две, които ще са със специални нужди години наред, да са живи и здрави. Второто - Хейзи - го взехме с ясно съзнание за диагнозата,  Медикиране и хранене на четири часа и при двете, до края на живота им.
Макарон, не знам как успявате. Това е мноооого отдаденост.

# 440
  • Мнения: 5 003
Ами... при желание всичко може. Двама сме, мъжът ми има плаващо работно време, сам си го избира. Аз ставам късно и лягам късно, той става рано и ляга по-рано. Така и двамата спим по 8 часа. Аз имам 1 час обедна почивка. Получава се. Те се подобряват - Хейзи вече се храни само 3 пъти на ден със спринцовка. Храня ги едновременно, двете в скута, за 30 минути сме готови. 6 хранения за ден по 30 минути, аз половината, мъжът ми другата половина, не е непосилно. Купих си план за audible, преполових си списъка книги, за които все не намирах време. При Мая също има подобрение, надявам се да настигне Хейзи. Ще съм щастлива, ако стигнем до момент, в който храним и медикираме сутрин и вечер само, а те хапват малко сами през деня. Тогава можем да пътуваме и да ги оставяме и на майка ми / свекърите ми, не само да разчитаме на приятелката ми да вземе отпуск. Хейзи е много близо да този етап, Мая върви в такава посока, дано няма крачка назад. С тоя коронавирус, така или иначе сме основно у дома.

Честно казано, не си представям да ида някъде на екскурзия, докато знам, че те в тоя момент са гладни, а ги боли да се нахранят. Що да почивка би било. За работа, ако толкова искам да я сменям - въпреки че си я харесвам много и ме удовлетворява - има начини: обедна почивка и едно такси до дома, по-ранно ставане сутрин, начини се намират при желание.

# 441
  • Мнения: 407
Здравейте, отново. Нашето бебче и то е момиче и утре става на месец. В събота забелязах, че над едното око му се лющи силно кожата и му е опадала козинката, по носленце и по едното ушенце също се лющи. Заведох го на лекар в неделя и взеха материал за посявка, но ще излезе чак след 3 седмици, изписаха и някакво лекарство, оказа се, че 50% е гъбички някакви, които са заразни и за другите мама и кака и за нас хората. Май има подобрение от сиропа, виждам че е намаляло лющенето. Иначе като цяло е топка, близо 300гр. Е , а се роди 86 гр. 😄
Искам да попитам аз-какво означава, когато галя по главичката назад, а то ми бута ръката  нагоре с главата? 🤔

# 442
  • Варна
  • Мнения: 18
Здравейте на всички! Simple Smile
От известно време следя темичката с надеждата, че може да намеря нещо, което да помогне на нашия Цвику.
Април месец започна да линее и след преглед при вет се оказа, че има камъни. Изкарахме един курс лечение и изхвърли камъче и всичко изглеждаше наред.
Допреди около 2 седмици, когато рязко започна да слабее. Заведохме го отново и при прегледа се установи, че има голям камък, който няма как да изхвърли сам и се налага операция. Освен него има и още няколко по-малки. Докито не иска да го оперира, защото много е отслабнал. Водихме го 5 дни на инжекции и прегледи и се беше закрепил, започна и да наддава, но спряха ли лекарствата отново се влоши.
Вчера сутринта отново бяхме на лекар, но не ни дават големи надежди, за операция и дума не може да става. Казаха ни, че развива бъбречна недостатъчност и черния му дроб също се уврежда. Биха му инжекции глюкоза, вит.C, Baytril, Hartmann, Degan amp.
Дадоха ни 10 дози Baytril 5% да му даваме през устата и след 10 дни отново да го видят. Посъветваха ни да потърсим билкар, който да ни препоръча билки за бъбреците.
Давам му размачкани гранули с водичка, защото няма желание и да се храни. Моля ви за съвет как мога да му помогна, някоя билка, която би го облекчила поне малко. Просто ми се къса сърцето като го погледна Disappointed Relieved

# 443
  • Мнения: 5 003
roxyn, откъде сте? Пиши ми ако искаш ЛС, ще пратя храна за спринцовка, поне да не гладува мишлето. Бих препоръчала ЦВК за евентуална консултация. Колко тежи в момента и на колко години е? Сигурно ли е, че промените в черния дроб и бъбреците са необратими?

Ако е няма какво да се направи, аз бих ви предложила да заложите на много добро обезболяване - бупак им помага много, или поне коктейл мелоксидил/аналгин. Аз бих им спестила продължително боледуване без надежда за подобрение и бих приспала. Sad Ако имат качество на живот, бих се борила до последно, но ако второ мнение потвърди лошата диагноза и няма шансове за подобрение, бих им помогнала да си отидат по-безболезнено и спокойно.

За билка не се сещам. Ако се касае просто за камъни в бъбреците, то ясно, диуретични билки и такива, които ще направят урината по-кисела, за да се намали евентуално размерът на камъните и то да ги изпишка. Но ако нещата са вече в посока чернодробна и бъбречна недостатъчност, не се сещам какво да предложа, което би могло да е ефективно.

# 444
  • Варна
  • Мнения: 18
От Варна сме, водим го в ОВК при др. Тодоров. На 5 годинки е, в момента 625 грама.
Не съм сигурна дали промените в черния дроб и бъбреците са необратими. Обясниха ни, че когато е спрял да се храни, организма започва да се изхранва от мастните си запаси и развива жълтеница - устичката и ушичките му имаха жълтеникав цвят.
Не знам къде можем да потърсим второ мнение във Варна. Големият камък, който не може да се изхвърли е в уретрата. Доктора каза, че явно е предразположен да образува камъни.
Не е спрял да се храни съвсем, но не е лаком както обикновено. Затова започнахме да му даваме и кашичка от гранулите Versele.
Имам пакет мечо грозде, както и насипен чай на Ламбрев за бъбреци (червен пакет на Bioherba), но се притеснявам някоя от съставките да не му навреди.

# 445
  • Мнения: 5 003
roxyn, защо не питате де Мул по facebook - тя пише в няколко групи като Exotic vet Melinda, например тази:

https://www.facebook.com/groups/1016466265046421

Ако имате копия от изследванията, може да помогне и даде съвет.

Аз този лекар - Тодоров от ОВК - го помня от друго момиче, което пишеше в темата. Много странно, но и там имаше аналогична диагноза при относително младо прасенце. Отбелязвам това, защото например в ЦВК правят ПКК и урина на място и си имат своя апаратура. Там винаги, винаги излиза, че морските свинчета са с влошени чернодробни показатели, просто дадените референтни стойности не са правилни. В последствие, при паралелни тестове в лаборатория в чужбина, се ориентирали за проблема и вече си знаят.

При така описаната ситуация, аз бих започнала да давам сок от червена боровинка био и без захар - в ДМ има за около 5 лв. Глухарче, например, една от най-добрите и обичани от тях диуретични билки. Бих намалила калция в диетата, защото от него се образуват камъните, бих заложила на добро обезболяване и най-вече бих заложила на интензивно захранване дори на сила сс спринцовка, за да се стабилизира теглото. Оттам нататък, каквото сабя покаже, поне ще е обезболено и ще са му дадени всички шансове.

# 446
  • Мнения: 407
От Варна сме, водим го в ОВК при др. Тодоров. На 5 годинки е, в момента 625 грама.
Не съм сигурна дали промените в черния дроб и бъбреците са необратими. Обясниха ни, че когато е спрял да се храни, организма започва да се изхранва от мастните си запаси и развива жълтеница - устичката и ушичките му имаха жълтеникав цвят.
Не знам къде можем да потърсим второ мнение във Варна. Големият камък, който не може да се изхвърли е в уретрата. Доктора каза, че явно е предразположен да образува камъни.
Не е спрял да се храни съвсем, но не е лаком както обикновено. Затова започнахме да му даваме и кашичка от гранулите Versele.
Имам пакет мечо грозде, както и насипен чай на Ламбрев за бъбреци (червен пакет на Bioherba), но се притеснявам някоя от съставките да не му навреди.

Здравей. Аз водя моите в клиника Елпида във Владиславово при доктор Назаренко и Дочева. Отиди да видиш и там какво ще ти кажат и изпишат за бубчето и дано се оправи!

Имам и друга дилема: от преди малко много странни звуци се чуват, но не знам от кой брой точно- като на някаква ранена птичка много начесто писукащи звуци и в момента, в който мръдна и спира! В потрес съм! 😳

# 447
  • Варна
  • Мнения: 17
Здравейте, включвам се да споделя впечатление от ОВК - Варна. Преди 2 години ходихме по мъките с нашия Шошо. Черният му дроб според изследванията също не беше в норма. Предписаха ни витамини, които да капем във водата... друго лечение нямало. В последствие разбрах, че реално нямат референтни стойности за морски прасета, а задават такива за зайци. Не знам колко би ви било в полза това, но потърсете второ мнение. Не се отчайвате. И бъдете упорити, лекувахме нашия Шошо месеци наред. Успех!!!

# 448
  • Варна
  • Мнения: 18
Ще започна да давам сок от червена боровинка и глухарчета.
В момента сме с храна Versele-laga Nature Cavia, имаме и пакет Greenwoods, който май не му е много по вкуса.

Когато го заведохме му пуснаха изследвания и резултатите бяха му 2-3 пъти над нормата. Правихме и снимка и така се потвърдиха и камъните. Запазили сме всички бележки с изследвания и лекарства, но нямаме рентгеновата снимка.
Започна и лечението 5 дни инжекции и глюкоза, витамини. Сега продължаваме с Baytril-а, но доктора не изглеждаше оптимист. Каза ни, че ако не качи тегло просто няма какво да се направи. Не са пускали нови изследвания.
Не можем да се предадем, ще се борим колкото можем. Ще отидем и до клиника Елпида за второ мнение.

Много Ви благодаря за съветите! Дадохте ми надежда, която не видях в лекарския кабинет Yellow Heart

# 449
  • Мнения: 5 003
Рокси, като вземете храната, започвате упорито, интензивно хранене. Максимално гъста каша, която да влиза в спринцовката, и така минимум, ама абсолютен минимум 80 мл на ден. При Мая в момента сме на 200 мл на ден и така успя да качи. Хубавото е, че харесват вкуса на храната повече отколкото размачкани гранули.

Като идете за второ мнение - което ви съветвам да не отлагате - поискайте болкоуспокояващо, мелоксидил в комбинация с аналгин (човешки). Мая три месеца беше на конска доза: аналгин четири пъти на ден, мелоксидил сутрин и вечер. Максимални дози, но й помогнаха много. Сега намаляваме дозите постепенно. Мисълта ми е, че прасенце, които нещо го боли, не яде.

Сега се сещам, че за черен дроб влияе добре семена магарешки бодил и в чужбина поръчват на прах. Може да питате ветеринаря дали е удачно при вас.

Общи условия

Активация на акаунт