Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 23 септ. 2019, 20:45 ч.

Морски свинчета - 8

• 3 608
  • 124
  •   1
Отговори
Тук е мястото да споделите за вашия любимец морското свинче! Ако ви тревожи нещо, имате въпроси или просто искате да покажете новия член на семейството - заповядайте!

Ако обмисляте да вземете свинче, моля прегледайте внимателно частта за клетка и храна и помислете дали бихте могли да предложите на животното подходящи условия. Морските свинчета се продават на невисока цена, но изискват внимателни грижи и отговорни стопани. Ако се грижите за тях внимателно и с любов, стават прекрасни любимци и ви отвръщат с много и искрена обич.

Стари теми
Тема 1
Тема 2
Тема 3
Тема 4
Тема 5
Тема 6
Тема 7

Полезни връзки
На български:
http://www.ohmypiggy.org/index.php?ind=article - полезни статии за отглеждането на свинчето

На английски:
https://www.guineapigcages.com/forum/forum.php - всичко за морските свинчета и изработване на клетки за тях
http://www.guinealynx.info/ - изключително полезен сайт за правилното отглеждане на морски свинчета и неоценим източник на медицинска информация /като цялата информация е поднесена със съответни препратки към академична литература/. Сайтът НЕ замества консултация с ветеринарен лекар при съмнение за проблем.
http://jackiesguineapiggies.com/siteindex.html - информативен сайт за отглеждането на морски свинчета. Много полезна информация за тяхното поведение, звуци, интеракция със стопаните.
https://www.theguineapigforum.co.uk/ - чудесен форум, посветен на морските свинчета, като в началото на всяка секция има полезни статии. Особено полезни са илюстрираните гайдове за езика на тялото, опитомяване и стадна динамика.

Хранене:
Правилното хранене е изключително важно за морските свинчета. Най-важно за тях е да имат достъп до прясна вода и неограничено количество качествено сено.

NB - всички плодове и зеленчуци се дават добре измити и обелени, освен ако не са домашни. Морските свинчета са чувствителни към нитрати и пестициди, недопустимо е да им се дават обелки или отпадъци. Препоръчително е изкисването на растителната храна във вода, за да се намали концентрацията на нитрати. Правилото е, че на свинчетата не се дава плод или зеленчук, който самите вие не бихте изяли.

Таблица свежа храна по азбучен ред
Таблица свежа храна по групи
Пелети

Клетки:
Морските свинчета имат нужда от просторна клетка, за да са спокойни и да имат достатъчно пространство за движение. Минималните размери за клетка са:

Не пестете от клетка - ако клетката е по-малка от минимума, свинчето се обездвижва, де факто яде, спи и ходи до тоалетна на едно място, което води до куп здравословни проблеми.

Повече информация за клетки - изработване и намиране на подходяща такава - в скрит текст:
Скрит текст:
Вариант е да се потърсят клетки втора ръка - материалите за клетка, пластмаса и метал, са относително устойчиви. Освен от зоомагазин, просторни и красиви клетки може да се направят с материали от магазини за домашни стоки, например от стара библиотека. Най-евтината нова клетка, която съм виждала на пазара и която е достатъчно голяма за едно или две морски свинчета, е Skyline Maxi XXL за около 80 лв в Zooplus.

В предната тема мила съфорумка беше показала прекрасно направена дървена къща-клетка ЦЪК

Последна редакция: пн, 23 сеп 2019, 20:51 от maiadate

# 1
maiadate, има текуща тема и няма смисъл от дублиране! Моля, да я премахнеш! Извинявам се! Заблудих се с друга тема! Благодаря за новата! Blush

# 2
Имам нужда от съвет.
Нашият Хари нещо се разболя - стана унил, все приляга, яде по-малко, не обикаля както преди...Снощи установихме и че е загубил около 200г от теглото си, което сериозно ни разтревожи и днес го водихме на лекар.
Но се притеснявам, че няма диагноза - лекарката каза, че ще му сложи обезболяващо и общо стимулираща терапия, а утре ще видим как се е повлиял.
Вярно, че симптомите са доста общи - вялост, изпражненията му станаха по-малки, апетитът понамаля (но не е преставал да се храни), съответно и той е отслабнал, забелязах, че се обрзуват повечко гурлички в очите...и това е.
Чудя какво може да му има....Имате ли идеи, или подобни случаи?
Благодаря!

Последна редакция: пн, 23 сеп 2019, 21:01 от maiadate

# 3
Нашият Тоби също стана по-вял. На моменти го намирам " разплут" и немърдащ. Със свито сърце отивам до клетката и всичко е ОК. Другия месец ще навърши 5 години. В следващия момент е супер активен и " изискващ" . Да са ни живи и здрави свинчовците и да им се радваме колкото се може по-дълго!

# 4
Благодаря за темата!
Дано се оправи прасенцето, нямам идея какво може да му е. На колко е? Нашият вече е на навършени 5 години и няколко месеца. Основно лежи, но и похапва. Не тича активно както като малък, но се активизира при отваряне на врата в кухнята.

# 5
Имам нужда от съвет.
Нашият Хари нещо се разболя - стана унил, все приляга, яде по-малко, не обикаля както преди...Снощи установихме и че е загубил около 200г от теглото си, което сериозно ни разтревожи и днес го водихме на лекар.
Но се притеснявам, че няма диагноза - лекарката каза, че ще му сложи обезболяващо и общо стимулираща терапия, а утре ще видим как се е повлиял.
Вярно, че симптомите са доста общи - вялост, изпражненията му станаха по-малки, апетитът понамаля (но не е преставал да се храни), съответно и той е отслабнал, забелязах, че се обрзуват повечко гурлички в очите...и това е.
Чудя какво може да му има....Имате ли идеи, или подобни случаи?
Благодаря!

Идеи - много, но нищо конкретно, това, което описваш, е симптом на болка и дискомфорт, но каква е причината... Трябват си изследвания. 200 грама е сериозно, започнете да дохранвате. Сутрин и вечер по 5-10 спринцовки от оп 1 милилитър, фино смлени гранули с малко вода, малко пробиотик вътре, може капка ленено масло. Да качи малко теглото, не е хубаво така да отслабват.

За да има диагноза, трябват изследвания. Рендген, ехография, ПКК, урина, ехокардиография. Не съм писала отдавна, имах премеждия с Рози. Той периодично все не е наред, има някакви спадове в теглото, необяснени. В началото на лятото, след като за седмица смъкна 100 грама и започна да капе козина, го оставих за ден в ЦВК. Направиха ПКК (каквото може да се изследва в България), урина, фекална проба, ехограф на коремни органи, ехокардиография, ЕКГ, рендгенова снимка. Единствено намериха артрит, който той си има от години вече.

Цяло лято го "тровя" с болкоуспокояващи и го дохранвам и тъпча, той продължава да спада на тегло и да оплешивява. Наново в ЦВК, наново изследвания да видим какво му е, наново нищо. Плахо предложиха да вземат кръв да пратим в Германия, опасявали се да предложат заради цената. Съгласих се, два дни по-късно имахме диагноза - хиперфункция на щитовидната жлеза. От четири 6 дни давам медикамент, старият Рози се върна - дебелее, спря да пада козината, добре е вече. Трябва да регулираме дозата само. Щитовидни хормони на гризачи в България не се изследват обаче. Защо не предложиха още лятото да пратим кръв до Германия, нямам обяснение. Важното е, че сега е добре, ще следим сърцето, защото не се знае откога е с хиперфункция и тя повлиява на сърдечния мускул.

Не казвам, че на Хари му има нещо точно със щитовидната жлеза, просто... всичко си има причина, само трябва добър ветеринар да я намери и да го лекува. На 4 и 5 прасенцето е още младеж, има време и да се излекува, и да е с вас още няколко годинки. Успех!

# 6
Ох, Макарон, много ти благодаря за включването! Щях да ти пиша на лични да питам как точно да го дохранвам. Имаше някаква храна за такива случаи, но не си спомням добре... Мисля, че беше на Беофар. Колко точно да давам, почти е спрял да яде, дъвче сено само, но като гледам, е съвсем малко.

Сутринта бяхме отново на преглед, този път при специалиста по гризачи. Взеха му кръв за изследвания, чакам следобяд резултати. Лекарят каза, че се съмнява за бъбречна недостатъчност. Не мога да си представя какво ще означава това за прасенце... Знам само, че при хората хич не е добре.

Междувременно пак му сложиха обезболяващи и антибиотик, терапията от вчера. Но докато вчера беше живнал, сега почти няма промяна. Е, и стреса си го биваше....

Имам чувството, че с часове се влошава, и че дори тези лекарства го правят още по-зле. ПО принцип знам, че и при хората първоначално има леко влошаване, след което започва същинското подобрение, и се надявам и при него да е така!

# 7
Мая, ще пиша повече след малко. Пусни ми ЛС с адрес и ще опитам да ти пратя днес храна.

# 8
От какво се получава бъбречната недостатъчност при тях? Миличките...

# 9
сега говорих с лекаря - потвърди бъбречна недостатъчност, с придружаваща анемия като резултат. Той не даде никаква надежда - каза, че така или иначе не се лекува. Каза, че през следващите дни могат да му слагат подкожно течности, но едва ли ще се повлияе.
Все пак, смятам да го водя, макар че от друга страна се чудя дали да не му спестя този стрес.....
Ще се опитам да дохранвам, макар че той почти не поема....

# 10
Обикновено е в резултат на сърдечна недостатъчност, заболяване някакво, старост... Не помня Хари на колко е. Sad Много съжалявам.

# 11
Хари дори още не е навършил 4 - в началото на октомври му е рождения ден. Все за това си блъскам главата - откъде може да се е причинила тази недостатъчност. Някак много изведнъж се случи - в рамките на няколко дни. А може би и ние доста поизчакахме (близо 10 дни), докато го заведем на лекар. Но и друг път е не бил във форма, все си мислех, че ще му мине. Толкова жизнено прасенце, с такъв дух за живот, любопитен, енергичен, навсякъде си вре носа....И буквално за 1 седмица - легна. След 2 месеца на двора на вилата, където го обикаляше целия.

Чудя се да не е било от стрес някакъв, изключихме натравяне (понеже ядеше каквото му падне на двора) - чернодробните му показатели били в норма. Мисля си, че един от факторите е лошата вода във Варна - много е варовита. Но тъй като ние самите не обичаме минерална вода, и на него сме давали от чешмата. Едва сега лятото си взехме троен филтър, който е вързан към самата мивка и пречиства водата директно.

# 12
Здравейте на всички от много отдавна не съм писала понеже нямам никакво свободно време, искам да попитам някой от вас търси ли си мъжко морско свинче на 4 годинки е много е игрив и послушен, давам го понеже развих страшна алергия от него и нямам как да го гледам Sad много ще ми е мъчно за него понеже го обичам страшно много, но вече не мога и да му се радвам понеже когато го пипам целите ми ръце стават в плюски, пиша тук защото знам че всички се грижите  прекрасно за вашите свинчовци и знам че ще отиде в добри ръце

# 13
Maia, по принцип за бъбречна недостатъчност няма какво много да се направи. Съмнявам се, че в тоя случай и да го бяхте завели, щеше да има разлика.

Иначе - хубаво е да се заведе на лекар при първите симптоми, веднага да се стартира с асистирано хранене, за да не стане стаза. Гастроинтестиналната стаза е отвратително нещо, вчера и ние изгубихме битката с нея и едно от прасенцата ми си замина. Нямам сили сега да пиша, след седмица-две ще се включа. В дългите дни, в които опитвахме да я държим жива, изчетох каквато информация беше налична по темата в интернет. Не беше достатъчно, но на някого може да е полезна и да помогне на друго мишле.

Пинитос, много съжалявам за решението, което ти се налага да вземеш. Пиши във OLX и Фейсбук. Съветът ми е да внимаваш много на кого го даваш. Много хора търсят прасенца за храна на влечуги, разпитай бъдещите стопани, не го подарявай, а изисквай някакво макар и номинално заплащане.

Още нещо, често хората са алергични към сеното, а не към прасенцето. Преди да вземеш крайно решение, има тестове да се увериш, че си алергична именно към него, има тестове за чувствителност. Ако се окаже сеното, има решения.

# 14
Ох наплаших се, ще започна да преварявам водата на нашата. Толкова много я обичаме, че незнам какво ще е положението в къщи ако нещо и се случи. Не ми се мисли направо. То един ден и това ще дойде, но детето да е по-голямо, защото сега е толкова привързана към нея.

# 15
SobSobSob: Нашия Хари си замина
След три дни интензивна терапия с антибиотик и тонизиращи и обезболяващи, нямаше никакво подобрение, той само лежеше и изцяло спря да се храни...Накрая дори нямаше силички да се надигне и да пие. Опитах да дохранвам, но той пак не поемаше. В крайна сметка решихме да го приспим, за да не се мъчи, защото на практика го обричахме на гладна смърт, пък и той самият много страдаше.
Ужасно много ни липсва...Все имам чувството, че ще квикне, ще се шмугне отнякъде....

Но на този етап няма да вземаме друго. Решила съм, че следващите задължително ще са поне 2, но след като осигуря и достатъчно голяма къща за тях.

# 16
Толкова съжалявам!

Хари имаше специално място в сърцето ми, защото ти така увлекателно и с любов разказваше за подвизите му, че ми се струваше, че го познавам. Историята с мушмулата ми е любима, малък крадльо на мушмули.

Вярвам, че сте постъпили правилно, като сте му спестили последните дни.

Липсват ни мишлетата, и на нас също ни липсва Малечка. Току забравям, че я няма, все съм с нагласата, че още си имам шестте прасенца, като давам храна броя и се озъртам да видя кой липсва и се сещам... Тя беше на 8 месеца, детенце на практика, сега купих био тиква за останалите, току се замислям, че сестра и ще пробва тиква за пръв път и ми минава през ума, че Малечка изобщо не дочака есента. А беше пълна с енергия, любопитна, не вървеше по пода на клетката, а скачаше по покривите на къщичките им. Имаше кафяво личице с малка бяла "капчица" на нослето, тая капчица все беше обърната нагоре с надежда, че й нося нещо вкусно. Такава борба беше накрая, мислех, че щом вече 5 дни успяваме да я поддържаме жива, най-лошото трябва да е минало, но уви.

# 17
И аз много съжалявам за загубата ти, Макарон!
Още веднъж искам най-искрено да благодаря за ценните съвети и помощта!

Надявам се скоро пак да се присъединя към клуба Simple Smile

# 18
Здравейте! Съжалявам за Хари. И нашето прасенце от няколко часа ми изглежда унило. Стои свито на топка,но не спира да хапва поне за сега. Писука като отида до клетката,но виждам че не му е добре,не съм му давала различна храна. Като го повдигнах ми се стори по лекичък,за съжаление нямам везна да го премеря. На какво може да се дължи не знам. Сутринта му нямаше нищо. Няма как да го заведа на ветеринар,днес нищо не работи ,но и да работеше едва ли ще открият причината. В моя град няма ветеринар,който да разбира от гризачи. Ще съм благодарна за всякакви съвети.

# 19
За начало се погрижете да яде със спринцовка от гранулки, стрити на прах и направени на кашичка. Прасенцата често похапват по малко, когато са болни, но недостатъчно.

Само ветеринар може да помогне. Ако няма добър във вашия град, идете в съседен. Дори и лош ветеринар ще обезболи прасенцето и ще даде гастромотулици, за да не се получи стаза.

При свинчетата спад на тегло и намаляване на храненето е общ симптом, който описва всичките им заболявания. Ветеринар ще постави диагноза и ще назначи лечение.

# 20
Здравейте, бях писала че се обривам цялата при допир с морското си свинче, спрях му сеното вече близо седмица и за сега всичко е наред
Макарон беше писала, че има алтернативен вариант на сеното, моля да ми кажеш какъв е Simple Smile

# 21
Как така си му спряла сеното? Това е основната им храна. Сеното ли ти причинява алергия?

# 22
Pinitos, хубаво е, че сте установили точната причина за алергията, но не му спирай сеното, той има нужда от него нон стоп. Две седмици е твърде дълго за такъв тест. 

Сеното само по себе си няма алтернатива, идеята е да опиташ различни видове сено и да видиш към кой вид не си алергична. Отсега ти казвам, че е ужасно малко вероятно да имаш успех със сеното в зоомагазините.

Във форумите за прасенца има много стопани с алергии към сено, ако ползваш английски, може да прочетеш. При теб доколкото разбирам е контактна алергия и засяга само кожата, нямаш проблеми с дишане, сълзене на очи и пр.  Това е лесно за решаване - сеното го сърханяваш в добре затворени пластмасови кутии и даваш на прасенцето с блуза с дълъг ръкав и дълги ръкавици, така че да не пипаш сеното директно. Прасенцето пипаш също с ръкавици.

Много често хората са алергични към семенните кутийки на тревите, които се появяват през април-юни и които присъстват в първия откос сено. Т.е. ако пробваш 2ри и последващ откос висококачествено сено, вероятността да си алергична към него намалява. Ако си от София, драсни едно ЛС и мога да ти дам мостра втори откос от https://www.heukauf.de/, https://www.zollernalb-heu.de/ и https://www.allgaeuer-heustadl.dе. Те са хем качествени, хем на прилична цена, хем с повечето превозвачи спокойно може да ти бъдат доставени. Има много малко семенни кутийки, ако изобщо (не съм виждала, но в огромния кашон може и да има някъде).

Сеното, което се води "хипоалергенно" (неформално разбира се) е това: https://www.thehayexperts.co.uk/orchard-grass.html Казвам хипоалергенно, защото във форумите всички го препоръчват на силноалергичните стопани и засега не съм срещала оплаквания от него. То е втори откос dactylis glomerata, моносено, т.е. на ливадата няма никакъв друг вид треви и растителност, които евентуално да причиняват алергия. Малките опаковки са много скъпи, но големите кашони са на приемлива цена.

По-горе написах, че е малко вероятно да имаш успех със сеното от зоомагазините. Причината е, че там отива изобщо най-нискокачественото сено от съответната реколта. Това лято не бях преценила сеното както трябва и две седмици трябваше моите да ядат сено от зоомагазините. Мръщиха се, чумериха се, не ядяха, обявиха стачка. Не ги виня, сеното беше прашно, жълто-кафяво, късо, клечкаво, пълно с какво ли не като растителност. Това лято опитах да намеря добър български производител на сено. Звънях на няколко в Софийска област, обяснявах какво искам и предлагах повече от прилична цена - ако една бала 20 кг струва лев-два, аз предлагах 1 лв на килограм за бала от 20 кг, но исках насреща да е косено високо в планината, на чисто място, да не е било мокрено сеното, но и да не е изгоряло от стоене на слънцето, да е зелено, ароматно, да няма клечки, тръни и боклуци, да не е балирано в рулонна бала, а в малка бала, да го видя, пипна и помириша първо и т.н. Е няма такова. Най-приличното българско сено се купува от фермите за коне, като дори там, където съм ходила на езда, сеното е доста по-некачествено от това, което купувам от Германия.

На една поляна, от която ходим да берем трева, видяхме кърпикожух/есенен минзухар. Те балирали обаче... После стопаните ще има да се чудят защо животните им не близват сеното. И дано не го ядат, де, защото минзухарът е силно отровен. Мисълта ми е, че масовият производител не контролира какво има в плика сено, коси се наред каквото е пораснало на полето и това се дава, няма как да знаеш към какво си алергична и съответно да избягваш алергена.

Последна редакция: пн, 07 окт 2019, 08:25 от Макарон

# 23
Много искам 2 голи черни морски свинчета. Дали се прадлагат в България?

# 24
Не ми е известно да се предлагат у нас. Виждала съм в гръцки зоомагазин, но не знам как става прекарването през границата, предвид че трябва технологично време за изработване на ветеринарен паспорт и т.н. Чела съм и за румънски развъдник, но в него май не предлагат точно baldwin/skinny, а други селектирани породи.

Ако са ви легнали на сърце прасенцата, съветвам ви просто да си вземете две. От позицията на човек, гледал си общо 8 прасенца във времето, мога да кажа, че всяко има толкова ярка индивидуалност и характер, че човек престава да обръща внимание на това как изглеждат.

# 25
  • ПЛОВДИВ
Здравейте, препоръчайте ми ветеринар от Пловдив за морско свинче.

# 26
Здравейте, имам личен опит с д-р Костадинов и д-р Костадинова от клиника Новет, гр. Пловдив. Лекували са и са кастрирали двете ми женски свинчета. Доволна съм от грижите и компетенцията им. Какво му е на прасенцето?

Последна редакция: чт, 17 окт 2019, 12:45 от mariq_terziyska

# 27
  • ПЛОВДИВ
Оказаха се гъбички по устата и нослето(срупчета), започнахме лечение.

# 28
Здравейте! Искам да попитам нормално ли е моето морско свинче да ака докато му се радваме и докато седи в скута ни, също така и да се напишква. Това го прави всеки път, когато го извадим от клетката. Дали ще спре да го прави или е нормално?

# 29
Нормално е, особено ако е още мъничко. С времето започва да им е по-приятно гушкането и повечето добиват повече контрол над тоалетните си нужди, така че дават сигнал, когато трябва да ги върнеш в клетката.

# 30
Нормално е докато са малки, а и вероятно не е свикнало на гушкане и се стресира. И нашето правеше така. Сега вече от 7 месеца е с нас и е по-спокойна. Гушкаме я и не ни напишква, разбра че си я обичаме и че няма да и навредим. Имайте търпение, ще свикне.

# 31
Жалко е дори да си помислям за други цели, а и не знам за какво точно говорите, както и да е...
В България явно трудно може някой да помогне или да съдейства с нещо, но трябва ли да се прави мръсно или пък да се говорят глупости сме на първо място... нищо личноо... както и да е...

Та по същество... видях, че явно или хората найстина нямат или имат дуги причини, че да не продават свинчета реших да обиколя някой друг магазин в Пловдив и за моя радост се сдобих с една прекрасница, кяото след няколко дни ще кача и снимка... жалко беше също опасението ми, че в повечето магазини са с кожни заболявания, травми или други проблеми. Чест им прави пък на продавачите, които си казват тези неща и съдействат с каквото могат.

# 32
Някой подарява ли морско свинче?

# 33
От кой град сте?

# 34
Здравейте, момичета! В понеделник загубих 8 месечното си морско свинче.. Днес искам да си взема ново дали ще постъпя правилно или да не бързам толкова? Също така да попитам за добър ветеринар в град Бургас. Благодаря Ви!

# 35
Ужасно много съжалявам за загубата Ви! Ние още се възстановяваме - през септември нашият Хари ни напусна след 4 години заедно. И сега, особено по коледно време, още ми е едно тежко.....
Решили сме твърдо да си вземем отново. Но този път съм категорична за 2 неща - задължително 2 прасенца, защото иначе са твърде самотни, сърцето ми се къса като си помисля колко самички се чувстват... Второто е достатъчно голяма и лесна за почистване клетка. Но заради второто не сме пристъпили към първото Simple Smile

Та съветът ми е - вземете си, но нека са двечки! Сигурна съм, че всички останали съфорумки ще мислят същото!

Светли празници на всички!

# 36
maiadate, Wiktoria777 - ако решите да взимате две прасенца, драснете по едно ЛС, ще измислим вариант - имам излишни гридове за C&C cage, ако наистина това ви спира да вземете две прасенца, ваши са. Simple Smile

Wiktoria777 - не взимайте самотно прасенце. Отделете малко време да нагласите нова, просторна клетка за две мишлета, подредете я с къщички, тунелче, подгответе храна, сено, проучете ветеринарите в града ви и дали някой специализира в екзотични бозайници/гризачи. Подготовката за новите мишлета, поне на мен лично, ми действа терапевтично. Най-лесно е да идете в зоомагазина и да купите прасенцата. А може междувременно да излезе някое мишле за осиновяване.

Успех!

# 37
  • София
Здравейте, вчера купихме от зоомагазин  две морски свинчета, на 1 месец, месец и малко, уж момченца - надявам се да е така, но ми прави впечатление, че едното доста се чеше. Във вторник имаме час при ветеринар,  изчетох за вероятните причини...но колко всъщност е нормално да се почесват?
И още един въпрос - могат ли да се разболеят от хората, ако някой вкъщи е сополив, кашлящ, или не? Ето за това чух противоречиви мнения, вие какво ще кажете, понеже дъщеря ми нещо е настинала?
Благодаря ви! Притеснена съм малко... Заради децата 😁 сещате се, че те най-много ги искаха тез прасенца.

# 38
Привет и добре дошли. Браво, че сте взели двечки Simple Smile))

За пренасянето на болести - рядко се случва. Вируси не преминават между прасенца и хора. Бактерии теоретично се предават междувидово, срещала съм и няколко описани случаи на заразяване на човек от прасенце с бактерия, но е рядко изключение и, поне доколкото аз съм чела, се случва само на хора с друго съпътстващо заболяване, което им е отслабило драстично имунитета, тип СПИН, муковисцидоза... Обратният път на заразяване, човек да донесе на прасенцето бактерия от отвън, е доста по-вероятен, но миене на ръце и спазване на стандартни хигииенни принципи би трябвало да са достатъчно добра превенция.

За чесането - ветеринарят ще ви каже, но мнозинството прасенца от зоомагазин са с някакъв кожен паразит, я гъбичка, я въшка, я краста, я всичко заедно. От тях за хората опасни са само гъбичките и то отново за хора със снижен имунитет. Въшките и крастите са специфични за тях и безобидни за хората. Иначе си се и чешат понякога, случва се да си ги сърби просто без конкретна причина. Колко е нормално ми е трудно да дефинирам, то си е индивидуално. Като се опознаете с мишлетата, ще знаете какво им е нормалното поведение. Grinning

# 39
  • София
Благодаря, Макарон!
Наистина още се опознаваме с прасенцата, не дават много до ги пипаме, бягат, крият се, но успяваме да ги погалим - те децата не издържат и все около клетката се въртят...

# 40
  • София
Здравейте,
и ние от скоро сме с първи домашен любимец - морско свинче. Всякакви препоръки и информация са ми полезни. Взехме го от зоо магазин преди 3 седмици, по думи на продавачката свинчето е на около 3 месеца. Много е тихо и страхливо. След втората седмица започнах да го изваждам да го гушкам за 10 минути, но имам чувството, че изпитва страх. Все още не сме го водили на ветеринар. Зад ушичките му забелязвам оредяване на козината и се оформя като петно - това нормално ли е или е признак за паразити? Бихме взели още едно, но се опасявам, че клетката 90/50 см. ще им е малко, а нямаме място за по-голяма.

Скрит текст:

# 41
Пространството зад ушите изглежда нормално, винаги имат там плешивичко.

Ако нямате място за клетка 120 х 60, защо не помислите за някаква г-образна C&C cage? Може да усвоите пространството по-успешно така. От личен опит твърдя, че при желание, място се намира. Иначе животът на прасенцето си минава в самота.

# 42
И аз се замислям на нашето да му взема компания, но когато я купихме беше в клетка с още едно прасенце и много се бяха хапали по ушите. Имаше рани и после в къщи я лекувахме. Каква е гаранцията че пак няма да се хапят и да се наложи да ги разделя?

# 43
Ако са били в малко клетка и зле гледани, т.е. без всяко да си има къщичка, недостатъчно сено и храна, нормално. Ако са достатъчно голяма клетка и правилно обгрижени, шансът да не се разбират е много, много малък.

# 44
  • ... някъде преди лудницата ... до църквата!
Здравейте, прекрасни стопани на малки сладки морски свинчета!
С радост се включвам във вашата темичка, хем да се похваля, хем да помоля да ме посъветвате, къде в София и по специално в района на Люлин, Надежда, Обеля ... бихме могли да заведем, нашето ново приятелче, за профилактичен преглед, който се съмнявам да му е бил направен до сега.

И така, ето нашата история Simple Smile
Бяхме тръгнали да търсим хамстер за дъщеричката ми, но в магазина срещнахме него - малко, нежно създание, с красиви тъмни очички, гледащи плахо, но толкова топло ...  сърце не ни даде да го оставим в магазина. Толкова ни стана симпатичен и някак веднага го заобичахме. Аз да си призная, не давах да се продума за свинче преди това, заради мои детски спомени и страхове, но той ... ами не беше, като от спомените ми. Бяхме тотално неподготвени за тази среща и се оставихме в ръцете на продавача. Взехме най-голямата клетка, торба сено, поилка, паничка и плик с храна ... и започнахме да свикваме ние с него, и той с нас. Оказа се много плах,  достатъчно толерантен че да не посяга нито на нас, нито на децата и дори бих казала добричък (пу-пу). Опасявам се обаче, че може би не правим някои неща както трябва, които постепенно ще подобрим.
На първо време ни трябва ветеринар, който да има опит с морски свинчета.

И така, да ви представя Мики - около 3,5м, рошаво момченце, което е в етап на свикване с новите великани наоколо.

пп - установихме, че всъщност си имаме момченце, за това преправих поста Wink

Последна редакция: пт, 27 дек 2019, 20:21 от fodika /lika/

# 45
Привет и честито ви мишле, да е живо и здраво и да ви радва много! Страхотна е Мики, много харесвам червенокоси красавици.

За начало, освен ако няма нещо, което ви тревожи, бих ви посъветвала да не водите мишкта на ветеринар на общо основание, само ще се стресира. Те не се ваксинират или обезпаразитяват. Ако има нещо, което ви тревожи, бих ви посъветвала да я заведете при д-р Вълчева от Добро хрумване, сравнително близо и достъпно е от северозападната част на София. Иначе аз лично водя моите в ЦВК.

За начало ще ви трябва клетка, някаква къщичка, сено, качествени пелети не от насипните шарени неща, които продават в масовия зоомагазин, някаква постелка. Вероятно са ви продали безбожно скъпа и малка клетка, класика в жанра. За едно или две мишлета ви трябва клетка 120 на 60 минимум, по-голяма е по-добре.

Бих ви посъветвала да й вземете другарче. За разлика от хамстерчетата, които поначало са единаци, морските свинчета са стадни животни и страдат, когато са сами. Независимо колко внимание му отделят двуногите, то си иска другарче от своя вид. Хем са самотни, хем са постоянно напрегнати и нащрек за опасност. Когато имат "стадо", дори от само още едно прасенце, са далеч по-спокойни и весели.

По снимката прасенцето е на максимум 1 месец. В зоомагазините масово силно преувеличават възрастта им, но на вид е не повече от 300-400 грама, а вероятно и по-малко, което е размер на прасенце на месец. На три месеца са вече повече от половин килограм обикновено. Предвид възрастта й, може да й вземете по-голяма госпожица, която да я "осинови" - връзката между по-голямо прасенце и по-малко обикновено е много силна и се разбират чудесно. Другият вариант е да й вземете още едно бебе за другарка. Тази година за първи път имах у дома две малки прасенца и бях изненадана да видя, че си играят заедно. Досега все бях имала възрастни прасенца, към които прибавям едно малко, и не бях виждала как си играят, но беше много хубаво.

Много интересно ми стана какви спомени имате от детството? Аз понеже гледам прасенца откакто бях на седем, повече от 20 години вече съм все с прасенца, и ми стана интересно. Никое не е провило агресия, не е хапало или правило бели. Simple Smile

Още веднъж честито!

# 46
Привет и честито ви мишле, да е живо и здраво и да ви радва много! Страхотна е Мики, много харесвам червенокоси красавици. ...

Привет и много благодаря за изчерпателния отговор.
Между временно, мъжа ми се оказа че има колежка с подобно животинче, което имало бълхи, гъбички и тн, и съответно беше зор да го заведем максимално скоро. Късния следобяд отидохме до клиника Bet Star в Люлин, по нейна препоръка. Определено съм доволна от вниманието, което получихме там и добре че отидохме, за да разберем, че сме си взели господин, а не госпожица хахаха. Нали не дава да се пипа по коремчето и каквото казаха в магазина, го приехме за чиста монета (надявам се, че в клиниката не бъркат хахаха).  Та сега ще се върна, да си поправя поста в мъжки род Wink.  И да определено не е на 3,5м, а по-малко и тежи 380гр - много точно го прецени Wink.

Прегледа мина много добре, само като му проверяваха пола, се опита да захапе доктора. Вече е обезпаразитен, спокоен и с нова къщичка, която му взехме. За наше щастие, няма нищо външно, което да ни безпокои - взеха му проба от козината, която казаха че е чиста.
По повод клетката - ами 70х30см е вътрешен размер. Вероятно ще стане тясна съвсем скоро. Пускаме го на разходка вечер, поне по половин час, след храна, но ще мислим и за по-голяма, както и за другарче.

А за спомените ми ли - ами стринка ми гледаха две свинчета и не даваха да се пипнат ... колко пъти са ме хапали, само като се сетя и настръхвам ... до месо. А така им се радвах! Редовно бягаха и правеха поразии из домът им. Дано доверието, което оказвам сега на нашето, да бъде оправдано!

Още веднъж благодаря Макарон!
Поздрави на всички!

# 47
А, не му де предоверявай, гризач е. Кой знае каква поразия няма да направи, но току виж гризнало някой кабел или някое забранено растение. Електроуреда и китките ще прежаля, ама мишлето може да пострада.

Сегашното ми стадо и аз започнах с едно мъжко, което поради погрешно определен пол се казва Рози. Grinning Кастриран е и си има четири приятелки.

Дай сигнал, ако решиш да му купуваш другарче и ви трябва по-голяма клетка, имам варианти, които мога да ви подаря.

Прасенца хапят лошо, ако нещо не им е наред. В миналото много малко се знаеше за отглеждане на прасенца, но те по правило са много неагресивни животинки. Не мога да си представя какво е карало онези да хапят, вероятно нещо двуногите около тях са объркали по отглежданито, но не е нещо типично в никакъв случай. Иначе бебетата минават през една орална фаза, като човешките бебета, близкат и погледнат всичко с опознавателна цел, но преминава бързо.

# 48
Благодаря сърдечно -  ще имам в предвид и ще пиша!
Е, значи нашето е точно в някаква такава фаза, защото отвреме на време ближе, като кученце Simple Smile

За тези от спомените ми - да, напълно възможно е, да са имали не достатъчно добра среда на отглеждане.

Последна редакция: сб, 28 дек 2019, 00:58 от fodika /lika/

# 49
Извинявам се към модераторите, но не мога да допълня предходния пост!
Имам проблем с Тоби - от 3 седмици не пие вода от поилката, никаква! Мих, търках, пробвах дали пуска, купих нова... Знам, че през зимата приема по-малко вода, все пак се гледаме 5 години и отгоре, но такова чудо не съм виждала. Ограничих краставиците до минимум, стигнах дотам, че да бележа нивото на поилката. Е, не пие и не пие! Какво да го правя?

# 50
Здравейте, след загубата на моето прекрасно мишле реших да си взема морско свинче. Колко бързо свикнаха вашите с новият начин на живот?
При мен е от няколко часа, седи и не мърда Sad Дадох и водичка, храна и хралупа. Не е близнала нищо. Разбрах, че било хубаво да се изкарва, сега е при мен, сушена в едно одеало и пак не мърда. Това нормално ли е? Трябва ли са я вадя постоянно или е добре няколко дена да не я "тормозя" ами да я оставя да се поуспокои?

# 51
Здравей jerrymylove,  в предходните теми има коментари как да посрещнем новия член на семейството Simple Smile
Доколкото си споммям, хубаво е първите дни да не притесняваш прасенцето, като го гушкаш и пипаш. Нужно му е време да свикне с новия си дом, миризмите, шума....
В началото ще се крие, след това постепенно ще започне да реагира на шума от пликчето със сено и храна, да писука е да се изправя на задни лапички.

# 52
Миличкия още е много стресиран, минаха  5 дена... Sad
Всеки ден му слагам различни зеленчуци, но не яде нищо, а знам че е много важно да приемат вит. Ц
Мога ли да му купя ампули за бебета и да му сложа в поилката и колко да сложа?
Половин ампула на 50мл много ли е?

# 53
Здравей jerrymylove,  нямам много опит със  свинчетата, но пък прилежно съм си записвала ценни съвети от съфорумките Wink
Позволявам си да цитирам дама, която според мен наистина се интересува и чете много за тези сладурковци-   "добавки от вит. С аз не бих давала, защото има данни за връзка между даване на добавки със синтетичен вит. С и ранен артрит при свинчетата" и " аз лично не бих давала витамини само за спорта, свинчетата са деликатни и податливи на свръхвитаминоза, ако иначе всичко с храненето им е наред".
С две думи, ако няма проблем не е нужно да се дава допълнително вит.Ц

# 54
  • София
Здравей  jerrymylove! Нямам много опит с морските свинчета, но ние сме с нашият любимец от месец и половина. Изключително плах и страхлив е все още. Първите две седмици не го доближавах, освен за почистване и хранене. От един месец през ден или два го взимам и го гушкам, постилам си пелена за еднократна употреба и го гушкам, галя и храня с любимите му магданоз, морков, свежа салата, говоря му, подлагам си пръст и той ме маркира със зъбки, издава съвсем тихи звуци. Постепенно започва да се отпуска и да проявява любопитство, имам "специялна" блуза с която съм облечена докато контактуваме и много обича да я захапва и придърпва, така маркира и пръсти и пелената. Един единствен път го пуснах в коридора, но сякаш не му хареса, чувстваше се несигурен и му беше некомфортно, през цялото време стоеше в ъгъла. За витамините не мога да кажа, едни казват че задължително трябва, други са на противоположно мнение.

# 55
Много благодаря за отговора, малко ме успокои, аз го имам малкия сладур от седмица и ми е гадно, че още го е страх от мен, вадя го всеки ден по 1 час, като просто го оставям на леглото до мен, без да го тормозя, уж за да свикне, ама явно ще има още да си почакам 😀
Твоя мъник яде ли плодове/зеленчуци?
Моя не яде нищо друго освен сеното и храната му и евентуално ябълка, но в друга група ми казаха, че не можело всеки ден и затова ми е много притеснено с набавянето на витамините

Здравей  jerrymylove! Нямам много опит с морските свинчета, но ние сме с нашият любимец от месец и половина. Изключително плах и страхлив е все още. Първите две седмици не го доближавах, освен за почистване и хранене. От един месец през ден или два го взимам и го гушкам, постилам си пелена за еднократна употреба и го гушкам, галя и храня с любимите му магданоз, морков, свежа салата, говоря му, подлагам си пръст и той ме маркира със зъбки, издава съвсем тихи звуци. Постепенно започва да се отпуска и да проявява любопитство, имам "специялна" блуза с която съм облечена докато контактуваме и много обича да я захапва и придърпва, така маркира и пръсти и пелената. Един единствен път го пуснах в коридора, но сякаш не му хареса, чувстваше се несигурен и му беше некомфортно, през цялото време стоеше в ъгъла. За витамините не мога да кажа, едни казват че задължително трябва, други са на противоположно мнение.

# 56
  • София
Много благодаря за отговора, малко ме успокои, аз го имам малкия сладур от седмица и ми е гадно, че още го е страх от мен, вадя го всеки ден по 1 час, като просто го оставям на леглото до мен, без да го тормозя, уж за да свикне, ама явно ще има още да си почакам 😀
Твоя мъник яде ли плодове/зеленчуци?
Моя не яде нищо друго освен сеното и храната му и евентуално ябълка, но в друга група ми казаха, че не можело всеки ден и затова ми е много притеснено с набавянето на витамините

Нашият много обича и хапва с удоволствие - магданоз, зелена салата, айсберг, спанак, кореноплодни - това което консумираме и ние в този сезон като салати. По-рядко се сещам да давам клонки от върба и бреза, също много обича и ги хрупа с удоволствие. Още от самото начало не сме имали проблем с хапването.

Когато го купихме и прибрахме у дома в клетката му оставихме малко кашонче /кутия/, която му е като къщичка и през 99 % от времето стои вътре сгушен. Излиза единствено за храна и вода и вечер за кратко щурее - подскача, бута, обръща. Обича да е сгушен на закътано местенце.

# 57
И Чили е същият.  Вечерта винаги е по-спокоен и като че ли по-малко се плаши от мен. Но през деня.... Само да чуе звук и с 300 към хралупата

Когато го купихме и прибрахме у дома в клетката му оставихме малко кашонче /кутия/, която му е като къщичка и през 99 % от времето стои вътре сгушен. Излиза единствено за храна и вода и вечер за кратко щурее - подскача, бута, обръща. Обича да е сгушен на закътано местенце.

# 58
Това идва от страха им от грабливи птици. Нощем са по-спокойни.
Нашият е на пет години и половина и още се крие в къщичката си през деня и си подава само муцунката да иска свежа храна. Вечер, обаче, като загасим лампите, се почва обикаляне и хрупане.

# 59
Аз почвам малко да се отчайвам Sad
От 2 седмици Чили е с мен, 1воначално като го взимах просто седеше и не мърдаше.
Сега като тръгна да го взимам започва да ме хапе, не леко. Оставям го на леглото, опишква всичко (с протектор зс матрак съм) и почва да издава много тих звук и леко скърца със зъби. Все едно просто не ме иска и ме мрази. Много ми е кофти.
Иначе Като си е в клетката е дивак, чуе ли шум почва да пищи и постоянно си подскача.
Някакви предложения какво да правя?

# 60
Описаното поведение е напълно нормално за прасенце, което е само.

Представи си го от негова гл. т.: стадно, социално животно, което обаче е взето от стадото му като съвсем малко от някакви двуноги и поставено за известно време на витрина в магазин. Там вероятно си е намерило някакви приятели, едва ли е било съвсем само, та въпреки че му е било неприятно да е изложено на витрината, все пак е имало другарчета. След това друго поредно двуного го взима, води го второ непознато за него място, където обаче е съвсем само.

За прасенцата това да са сами е огромен стрес. Да си сам, отделен от стадото е да си уязвим за всеки хищник и това е инстинкт, с който ние хората няма как да се преборим. Нито можем да заместим техните си приятелства. Гледала съм прасенца по едно, гледала съм и прасенца в група, разликата е от земята до небето. Прасенце, което е само, подскача от всеки шум, напрегнато е, непрекъснато нащрек, не може да се отпусне и да поспи спокойно. Много ми е виновно, че на две мишлета, към които съм била много привързана и на които съм мислела, че съм добър стопанин, целият им живот е минал така.

С други думи, ако не искате то да живее в постоянен страх и самота, вземете му другарче. Ще са щастливи, а и вие ще разберете, че имате домашен любимец, а не някаква изплашено, затворено мишле, което не иска да излезе от клетката.

# 61
Чела съм, че в Швеция даже има закон, който не позволява гледането на само 1 прасенце. Много ми е тъжно, но нямам никаква възможност да му взема другарче. По-скоро разчитам, че с времето ще свикне с мен и няма да иска друга компания (чела съм по форуми, че някои прасенца толкова се привързват към теб, че не искат приятелче, защото им се взима от вниманието)
Преди да взема Чили гледах 3 години джербил. Беше прекрасна животнинка, тя по същия начин беше стадно животно, и като и взех приятел, постоянно се биха, докато не се наложи да се разделя с другото мишле. Толкова беше свикнала и привързана към мен.
Сега реших, че е време за прасенце,защото това е детската ми мечта, а и откакто загубих мишлето не си представям живота без да се грижа за животно, имам нужда да дам цялата тази любов на друго, нуждаещо се мъниче.
Извиням се за дългия пост, но исках да си споделя на някой, който ще ме разбере Simple Smile 😀

# 62
  • София
Искам да се посъветма относно храненето с пресни зеленчуци по това време. Нашият свинчо обожава свежи листа спанак, репичк, маруля, магданоз, моркови, зеле, но съм челе че има опасност от ферментация в стомаха и не трябва да се прекалява. Какво означава прекаляване? Много ли е веднъж дневно по няколко листа да се дават добре подбрани листни и кореноплодни зеленчуци?

# 63
През лятото давам основно трева, през зимата - листни зеленчуци, доколкото е възможно сезонни и поне био. Имам био магазини покрай нас, оттам купувам и за нас, и за тях.

В момента например имам: био чушки, италиански, био чери домати, гръцки, български спанак, българско зеле, български ябълки, български био магданоз и копър, гръцка маруля, италиански радичио и цикория, холандско резене. Не ми е приятно, че повечето са вносни, но като няма български, нямам голям избор. Вероятно всички са оранжерийни, дори и да не е специално написано на етикета. Давам малко, останалото си го ядем ние на салата. Нямам доказателства доколко био са по-полезни, вероятно не са, достатъчно ми е да не са отровени със силни пестициди. По около 50 грама зеленчуци на ден давам, поизкиснати за 5-10 минути във вода. Така практикувам вече пета година, нямала съм проблеми с никого (едното прасенце имаше стомашни проблеми преди години, но не бяха свързани със зеленчуците). Наблягам на листните зеленчуци.

# 64
Здравейте, как може да пътува свинчето на дълго разстояние? Ще го понесе ли? Става въпрос за много часове и най-вероятно с непознат човек. Моля за съвет Иначе ще се наложи да му търся други стопани Sad

Последна редакция: чт, 23 яну 2020, 00:57 от Pirinea

# 65
С какъв транспорт ще се случи превозът? Ще има ли подходяща температура в превозното средство? Човекът ще поеме ли отговорност все пак да следи то да има храна и вода? За колко часа иде реч?

Ако става въпрос за пътуване с кола, съфорумка си пренесе прасенцето до Германия без проблем. Купувате някаква по-просторна транспортна клетка, отдолу постелка и много сено, на вратичката отпред закачате поилка и купичка пелети, даже можете да сложите нещо, в което прасенцето да се кушка, като къщичка. В такъв вид може и 48 часа да пътува. Стига да не го сложите в багажника на кола или не го оставят на някакви екстремно ниски или високи температури и без въздух, докато шофьорът и останалите пътници почиват.

Аз имам една по-голяма и една по-малка транспортна клетка. Ето тази намирам, че е подходяща за дълъг път и малко прасенце съвсем комфртно стигна от Синеморец до София в нея:

Отпред на решетката закачих поилка, има си купичка за гранулки. В дъното сложихме поларено чувалче, за да има мишлето къде да се скрие, и сложихме много сено за хапване. Мисля, че не е усетило какъвто и да било дискомфорт при пътуването.

# 66
Много благодаря @Макарон. Отказват да поемат отговорност. Sad
Предпочитам да му потърся друг стопанин и без това е самичък при нас. Нямам възможност да гледам повече, а и се отказах да му причиня толкова дълго и стресиращо пътуване.

@Някой да е съгласен да приюти мъжко 1-годишно прасенце? Черен е с беличко на носа, късокосмест. В София е, взехме го на 6мес, несвикнало с човешко внимание. В момента дава да се гушка без проблем, като свикне с човека. Давам го с голяма клетка 120/60см @

Последна редакция: сб, 25 яну 2020, 15:14 от Pirinea

# 67
Ако още не сте намерили дом за прасчо, пишете втв фейсбук групите за Морски свинчета.
Там със сигурност ще се отзоват

Много благодаря @Макарон. Отказват да поемат отговорност. Sad
Предпочитам да му потърся друг стопанин и без това е самичък при нас. Нямам възможност да гледам повече, а и се отказах да му причиня толкова дълго и стресиращо пътуване.

@Някой да е съгласен да приюти мъжко 1-годишно прасенце? Черен е с беличко на носа, късокосмест. В София е, взехме го на 6мес, несвикнало с човешко внимание. В момента дава да се гушка без проблем, като свикне с човека. Давам го с голяма клетка 120/60см @

# 68
Още не сме му намерили дом, а скоро наистина няма да има кой да се грижи за него. Sad  Дано някой се отзове. Пухчо е душичка. Заслужава да си има уютен дом с другарче.

П.П Моля за извинение, но ще се коригирам. Клетката е не повече от 100см.

# 69
Pirinea, пусни обява във Фейсбук и OLX. От кой град сте? Има 3-4 големи групи за морски свинчета, пуснете обява във всяка.

Личен съвет - ако искате да попадне при добри хора, подарете го, заедно с всичко необходимо. Ако трябва, купете допълнително гранули, талаш, сено, изобщо спестете на новите стопани първоначалната инвестиция. Да има повече интерес към обявата и вие да избирате стопани, а не да го дадете на първия поискал го, който може и да го иска за храна на влечуго.

Казвам го от позицията на човек, търсил и намерил дом на няколко прасенца последната година. Всякакви идиоти има и всички изглежда искат морско свинче. Sad

# 70
От София. Публикувала съм в две големи фейсбук групи. Коригирах, че давам и храна и пелети. Благодаря за съвета. Simple Smile

Не ми се иска да публикувам в ОЛХ, точно поради причината, че там всеки може да ми пише. Съответно няма как да проверя профил, постове и т.н, и дали наистина си търси домашно пухче. Това и на мен ми е най-голямото притеснение.

След 7 дена, майка ми, която го гледа заминава за седмица. Нямам много време за избор. Така се стекоха обстоятествата. Sad

PP. Извинявам се, ако съм ви превзела темата, май напоследък повече аз пиша. Но много моля за мнение, какъв е шанса 3 мъжки свинчета ( баща на 1г и двама сина на 3мес) да го приемат да живее при тях в една клетка??

Последна редакция: пт, 31 яну 2020, 19:17 от Pirinea

# 71
  • София
Здравейте! Извинявайте, че нахлувам в темата, но вчера баща и дъщеря се прибраха от разходка с едно пухено прасенце

Сега чета, че било хубаво да са поне две. Няма начин да определя какъв му е пола, а и в зоомагазина са казали, че не знаят. Има ли вариант за кастриране на прасенцето? Вече ММ му майстори къща, обсъждаме проект и за голяма клетка, но ми се ще по-скоро да му осигурим компания. В магазина са му дали храна, в която има сухи цветя и растения, пелети и  сушени плодове. Достатъчно ли е в комбинация със сеното? Трябва ли всеки ден да сменям и сеното? Седи на поставка извън клетката и може през решетката да си взима. Има ли нещо много важно, което да знам?

Благодаря на всички, които ще се включат с отговор и съвет!

# 72
Ако е мъжко, може да се кастрира. Ако е женско, може да му купите женско другарче. Двама мъжки също често се разбират, ако имат достатъчно пространство.

Имат нужда от малко зеленчуци на ден, основно зеленолистни - магданоз, копър, малруля, спанак, кейл и т.н, по малко кореноплодни и чушки, доматчета. Малко - за този дребен пухкавел му трябва половин листо маруля, стрък магданоз и мъничко парче чушка, колкото фаланга на пръст. Не прекалявате с тях, за да не получи диария, но и не ги спирате напълно.

Сено трябва да има винаги на достъпно място, то съставлява 80% от диетата им. Важно е сеното да е хубаво - зелено, ароматно, меко, с много листа, малко клечки, да мирише на билки и окосена трева. Към него - качествени гранули, еднородни - тип Versele Laga Cavia Complete, Bunny Meerschweinchentraum и т.н. Сега му е времето да го приучите да хапва качествена храна, иначе после ще си търси само шарените смески.

Успех и да ви е живо и здраво и много да ви радва Simple Smile Изглежда сякаш има характер и вече си приказва с вас през решетките.

# 73
  • София
Макарон, благодаря ти безкрайно за информацията. Малчо го кръсти Пумба. Ще снимам храната и сеното, което взехме да погледнеш дали става. Набрах му от градината на мама няколко листа спанак и марула. Отрязахме и малко клонки от кайсията, да има да хрупа. За сега ми се струва добре. Казаха, че е на месец и половина. Ще изчакам две седмици ММ да направи голяма клетка и отиваме да му търсим другарче Heart

# 74
джуджанка, не му давай клонки от кайсия... никакви плодове с костилки, имаше някакво вещество в тях, което им вреди. Може клонки от ябълка или круша.

# 75
  • София
джуджанка, нашият много обича клонки от върба и бреза. Може да го заведете на ветеринар, там със сигурност ще ви кажат пола, ще му направят педиатричен преглед, ще ви дадат насоки. Ние сме много доволни от клиника "Добро хрумване", обърнаха ни голямо внимание и ни отговориха на всички въпроси и притеснения...

# 76
Здравейте! И ние взехме в събота другарче на нашата Кики, също женско. Но то е мъничко бебе още, а тя е почти на година. Помириса го по ушенцата, повъртя се покрай него и взе да скача. Това признак на радост ли е? Спокойни са и двете. Още е плахо, но като правя сравнение с нея в началото, то ми изглежда по-смело, може би се чувства защитено от по-голямата. Само че клетката ще им отеснее и ще трябва да търся по-голяма.

# 77
gerinceto, честито прасенце! Вероятно се е радвало голямото мишле, подскачат като са щастливи. Да са ви живи и здрави двечките.

# 78
  • София
Здравейте! Аз вчера не издържах да ме гледа стреснато Пумба и ѝ осигурих компания! На вашето внимание Пумба /в ляво/ и Тулумба /в дясно/!

Пумба моментално започна да яде и да пие вода, даже вече яде от ръка. По-спокойна е, когато я галим. Тулумба за сега много се страхува, но мисля, че скоро и тя ще се отпусне. Малчо е супер щастлив, каза че цяла нощ тихичко са си говорили Heart

# 79
Джуджанка, честито ви ново любимче. И ние в събота взехме още едно, та станаха две момиченца. Малкото е бебе още, а каката е на 10-11 месеца Simple Smile  Тъй като не сме имали две до сега и не мога да разбера звуковете на голямата. Мисля, че по скоро е щастлива, но понякога малкото като реши да се присъедини при нея докато тя яде и като че ли не е много доволна. Но като цяло добре се разбират. Тя усеща че малкото е бебе. Колко ви е голяма клетката? Нашата е дълга 70 см а широка някъде около 40 см. Помнех я в началото но съм и забравила размерите.

# 80
  • София
И нашата клетка е приблизително с такива размери, но скоро ММ ще направи голям кафез. Вече съм го начертала в главата си. Ще бъде на колела и ще има шкаф за всички храни, слами и т. н. Отгоре обмислям да е на три етажа. Дали е достатъчно височината да е 30см на етаж?

# 81
Страхотно си го замислила, снимай после готовия кафез. Пък ако приема мъжа ти поръчки може да се възползваме от майсторлъка му Simple Smile

# 82
Еха, нови прасенца!

Ако някой иска гридове за C&c cage, дайте сигнал, имам няколко за подаряване. Simple Smile

# 83
  • София
Гери, при него времето е ограничено, иначе съм сигурна, че ще го направи хубав. Сега мисля да кажа, че го искам за осми март, за да мога да мрънкам и да се сърдя, иначе ще го чакам три години Rolling Eyes
Макарон, какво е това чудо, което предлагаш?

# 84
Да ако кажеш, че го искаш за 8-ми март е идея. Тогава са склонни да ни задоволят желанията Simple Smile
Макарон и аз не разбирам за какво говориш, не съм запозната с това.

# 85
  • София
Момичета, моля споделете опит с ваксините. Ние сме с нашето прасенце вече трети месец, а то е на 6 м. При прегледа докторката каза, че не е необходимо сега да се ваксинира, а при вторичния преглед, който ще е пролетта. Ние сме с малки деца и активно си контактуваме с животинчето и ме озадачи, че след половин година контакт ще му се поставя ваксина..

# 86
Аз не съм запозната и не съм се сещала да чета точно за това. Не знаех, че им се поставят ваксини.

# 87
И аз за първи път чувам за ваксина за морско свинче. Зайчетата се ваксинират. Да не бърка докторката и да направи някоя беля? Питайте срещу какво е ваксината и с какъв препарат, че да проверим. В България ветеринарите, разбиращи от морски свинчета са прекалено малко и често тръгват да ги лекуват неподходящо.

# 88

Това е c&c cage. Ако потърсите, в интернет ще намерите още повече резултати. Правят се като от лего, етажи, форми и т.н. са по избор и според мястото. Дъното/коритото се прави от корогирана пластмаса на листове, парче балатум или нещо от сорта.

За ваксини - наистина питайте ваксина с какво и срещу какво по-точно, преди да позволите да му слагат каквато и да било инжекция. По принцип прасенцата не се ваксинират, няма срещу какво. Няма вируси, които прескачат от морско свинче на хора. Някои бактерии могат да заразят вече болен човек, например хора със СПИН или клинично снижен имунитет, но свинчето ще загине много преди да зарази здрав човек. Гъбичките могат за прескачат, пак при хора със занижен имунитет, но за тях ваксина няма.

Сигурна съм, че ако отидете при добър ветеринар, ще ви кажат, че няма нито смисъл от ваксина, нито препарат, с който прасенцата могат безопасно да се ваксинират.

# 89
оле това е много яко, с удоволствие бих се сдобила с такъв дом

# 90
  • София
Нямам представа. Относно ветеринарната докторка от клиниката Д. х-не останах с отлични впечатления, тя е и специалист гризачи. Не сме обезпаразитявали защото видимо няма нужда и причина, но и върху това остана да мисля...

# 91

Ето ги моите рошки Кики и Сиси ♥️

# 92
  • София
Гери, нашата клетка е по-голяма от твоят или изглежда така, защото и двете фръцли са по-малки.
Макарон, какво им слагаш на дъното на клетките на твоите прасчовци?
Талаша ме дразни много, защото постоянно излиза извън клетката. Има ли друга алтернатива? Гледах конопени подложки, меки подложки, но знам, че тук ще получа по-адекватен съвет от зоомагазина.

# 93
Д-р Вълчева от Добро хрумване ли? Аз съм водила прасенце при нея веднъж, оставах с добри впечатления, има и добра репутация. После съфорумка купи 3 прасенца от зоомагазин, две бебета, чиито пол искаше да определи точно. Казах й, че са женски. Тя ги заведе при Вълчева, която уверено за едното каза, че е със сигурност 100% мъжко, а за другото било твърде малко да се знае със сигурност. Води ги съфорумката два пъти допълнително да им правят ехограф, за да се види имат ли тестиси или яйчници, милите бебета се стресираха много, дадоха се куп пари за ехограф, Вълчева видя тестиси и при двете, матки с яйчници нямало. Двете девойки са на 1 година, ясно и категорично женски.

Вълчева ми отпадна от списъка с добри ветеринари, щом пол не може да познае, как да се доверя за лечение. Sad

За постелка ползвам полар върху абсорбиращ плат. Действа на принципа на многократните бебешки памперси и съм доволна, не хвърчи талаш навсякъде.

# 94

Ето я малко по отдалеч, ами малка ще им е и на двете, ще търся по-голяма. Искам в отделни къщички да се крият.

# 95
  • София
Макарон, още малко разяснения ми дай, моля! От къде  го купуваш този полар и абсорбиращия плат? С колко комплекта си се запасила, за да не ги мислиш постоянно? За абсорбиращ плат се сетих, че мога да купя от Декатлон микрофибърна кърпа, но полара не ми хрумва къде да го търся.
Макарон Hug

# 96
  • София
Д-р Вълчева от Добро хрумване ли? Аз съм водила прасенце при нея веднъж, оставах с добри впечатления, има и добра репутация. После съфорумка купи 3 прасенца от зоомагазин, две бебета, чиито пол искаше да определи точно. Казах й, че са женски. Тя ги заведе при Вълчева, която уверено за едното каза, че е със сигурност 100% мъжко, а за другото било твърде малко да се знае със сигурност. Води ги съфорумката два пъти допълнително да им правят ехограф, за да се види имат ли тестиси или яйчници, милите бебета се стресираха много, дадоха се куп пари за ехограф, Вълчева видя тестиси и при двете, матки с яйчници нямало. Двете девойки са на 1 година, ясно и категорично женски.

Вълчева ми отпадна от списъка с добри ветеринари, щом пол не може да познае, как да се доверя за лечение. Sad

За постелка ползвам полар върху абсорбиращ плат. Действа на принципа на многократните бебешки памперси и съм доволна, не хвърчи талаш навсякъде.

Мисля, че д-р Цурева. Много ми допадна като отношение, около час протече прегледа, отговори на всички въпроси и притеснения подробно и безплатно като първи педиатричен преглед. Допускам да не съм разбрала правилно за ваксина, а да е за обезпаразитяване вътрешно. На нашия ни показа добре оформените тестиси и категорично го определи за мъж, въпреки че в магазина жената каза, че е момиче.

Благодаря Ви за всичко което споделяте Heart Exl

# 97
Здравейте,
От скоро имаме 2 сладки морски свинчета, на възраст около година. Едното обаче се разболя-спря да се храни и да се движи, стои само на едно място. Заведохме го на лекар, който не откри конкретна причина за състоянието му и ни изписа антибиотик. Обясни ни, че ако до 5-6 дни не се оправи, да го заведем в клиника, където да му направят изследвания. Мисълта ми е-нормално ли е да се изчака толкова време и след колко време да очаквам подобрение, как мислите?

# 98
  • София
Кастрирали ли сте мъжко морско свинче? В коя клиника го направихте и доволни ли сте?

П. С. За един приятел питам! Rolling Eyes

Последна редакция: чт, 20 фев 2020, 20:31 от джуджанка

# 99
Мисълта ми е-нормално ли е да се изчака толкова време и след колко време да очаквам подобрение, как мислите?

Не, категорично не е нормално и бих го завела час по-скоро на ветеринар.

Първо, силно притеснително е как се започва лечение с антибиотик без диагноза. Какъв е антибиотикът впрочем?

Второ, тревопасните гризачи са особен пациент и повечето ветеринари, привикналина кучета и котки, не се справят с тях. При тях слабо място е отделителната система. За да е всичко нормално, те трябва да ядат на често, на всеки час два, като храната трябва да е богата на фибри, за да функционират стомахът, червата и илеусът нормално. Ако не се хранят достатъчно като количество и честота, настъпва т.нар. гастроинтестинална стаза. Храната остава в стомаха, ферментира и се разлага там, образуват се болезнени и токсични газове, ако това състояние не се преодолее, настъпва полиорганна недостатъчност, която вече е невъзвратима. Това състояние не се среща при хищните животни и повечето ветеринари не успяват нито да го разпознаят, нито да реагират правилно на него. Малко прасенца умират от болестта си, повечето умират, защото са спрели да ядат и е настъпила стаза. 24 без хранене е максимумът, след това процесът става много трудно обратим.

Това, което ви съветвам да направите още тази вечер, е да започнете да храните прасенцето асистирано със спринцовка, възможно най-голямо количество и възможно най-често. Може да размекнете от неговите си гранули на каша, която да давате през устата със спринцовка.

За да не се повтарям, тук съм писала подробно как става:
https://www.bg-mamma.com/?topic=1016325.330
https://www.bg-mamma.com/?topic=882052.315

Когато тази есен имах прасенце в гастроинтестинална стаза я хранехме по 3 милилитра на всеки час, денонощно, две седмици. Добре, че сме двама възрастни у нас и се сменяхме, имаше и как да се ползва хоум офис. Прасенце, което не се храни, трябва да приеме 60 мл храна от спринцовка на 24 часа, нашето се затрудняваше да поема храна и затова опитвахме 3 мл на всеки час, но реално част тя винаги изплюваше.

Наистина не мога да ви опиша колко решаващо важно е да се включите с асистирано хранене възможно най-скоро и редовно. Не искам и да ви плаша, не знам откога мишлето не яде, но вероятно нещата са критични.

Ако искате да ви пратя специална лечебна храна, която се прави на кашичка и би подпомогнала лечението в случая, моля пишете ми на ЛС, може да се видим лично или ако не сте от София, да пусна по Еконт. Естествено нищо няма да ми плащате, аз се запасявам и винаги имам в наличност.

Освен храненето, ветеринарната лекарка, при която водим нашите прасенца и която е много, много компетентна, препоръчва винаги да се включва деган и обезболяващо.п От хуманна аптека може да се купи ампула деган и ампула течен аналгин, дозата е 0.1 мл / кг  три пъти дневно. Деганът при прасенцата няма същото действие като при хората, а е гастромотулик, т.е. превенция и лечение на гастроинтестинална стаза. Аналгинът просто обезболява, защото стазата е болезнена. Ако имате ранитидин ампула, също е 0.1 мл на кг три пъти дневно, но го спряха.

Не знам от къде сте, ако сте от София и Пловдив, мога да препоръчам добри ветеринари.

Мисля, че д-р Цурева.
Не съм била при нея, нямам мнение. Дано да е добра, много са малко лекарите, които могат да помогнат на гризач.

Макарон, още малко разяснения ми дай, моля! От къде  го купуваш този полар и абсорбиращия плат? С колко комплекта си се запасила, за да не ги мислиш постоянно?
Микрофибърна кърпа не съм сигурна, че ще е достатъчно.

Абсорбиращ плат купувам оттук: https://www.cuddleplushfabrics.co.uk/fabrics/zorb/zorb-original/
Слагам го двойно, попива много хубаво.

Полар купих от Метро, после видях доста по-евтин такъв в един склад за платове до вкъщи.

Идеята е, че поларът пропуска течностите, повърхността остава суха, а течността остава долу в попиващия слой. Дарадонките остават отгоре и ги обирам или с ръчна прахосмукачка с турбо четка, или на ръка, или с четчица за чистене на трохи за маса, според зависи от настроението ми съответния ден.

Имам голям брой малки подложки, които стоят по ъглите и под къщичките и тях сменям ежедневно или дори два пъти дневно, ако са яли нещо водно или са пили много вода. Останалите подложки ги сменям при нужда, веднъж или два пъти на седмица. Зависи колко са дисциплинирани мишлетата, моите имат няколко обособени тоалетни места и останалите са доста чисти. Ние имаме големичка клетка, 330 на 80 см, всякакви еднократни подложки не са ми рентабилни, а и имам скокливи мишлета, след един ден имаше повече талаш извън клетката, отколкото вътре в нея. Клетката като е голяма, те тичат, скачат и талашът хвърчи като сняг.

# 100
Макарон, много си ни полезна със съветите, благодаря от сърце. Кажи за Пловдив добър лекар за прасенцата, дано не се налага де, но за помощ там ще ходя. Близо ми е. Още веднъж благодаря.

# 101
Здравейте,
От скоро имаме 2 сладки морски свинчета, на възраст около година. Едното обаче се разболя-спря да се храни и да се движи, стои само на едно място. Заведохме го на лекар, който не откри конкретна причина за състоянието му и ни изписа антибиотик. Обясни ни, че ако до 5-6 дни не се оправи, да го заведем в клиника, където да му направят изследвания. Мисълта ми е-нормално ли е да се изчака толкова време и след колко време да очаквам подобрение, как мислите?
За съжаление Топчо почина тази сутрин....Имам нужда от помощ още веднъж - откъде в София бих могла да купя ново морско свинче, перуанско, с бритонче? Мисля, че децата ще понесат по-лесно лошата новина, ако гушкат нов любимец. Благодаря ви пак.

# 102
lilola съжалявам за загубата ви. Тежко е да загубиш такава малка сладка душичка.

пп. Коя е групата във фейса? Искам да се присъеденя.

# 103
lilola, и аз много съжалявам за прасенцето.

Обикновено в зоомагазина в Мол ъф София има поне 20на прасенца. Един на Черковна също има много, всеки път щом мина оттам.

Съветвам ви да се фокусирате по-скоро върху пол и възраст, не толкова визия и порода. Децата сигурно страдат, но най-много страда останалото морско свинче. То ще има нужда от малко повече внимание и грижа в идните дни, защото прасенцата нерядко си отиват по двойки просто от мъка. То, доколкото разбирам, е мъжко, така че най-добре да търсите много млад мъжки, за да избегнете евентуални търкания. Запознайте ги на неутрална територия и след това ги върнете в почистена и разместена клетка, за да не бъде териториално по-възрастното прасенце. Те са сложни същества, хем не искат да са сами, хем ценят собствената си територия. Щом досега е живяло с прасенце, шансът за търкане с бебе прасенце е минимален. Само внимавайте да не вземете женско и не се доверявайте за пола на хората от зоомагазина.

# 104
  • София
Много съжалявам за Топчо!

За пола Макарон е права. На мен вчера ми продадоха мъжко свинче за женско, а след обстоен оглед аз съм сигурна на 100%, че е мъжко!

При нас става латино сериал. Толумба се оказа мъж, звънях в няколко клиники за кастрация и нито един лекар не ми вдъхна доверие /дори по телефона/. За щастие една колежка вчера ме разпитеаше за прасенце, защото иска да има и днес и предложих да ѝ го подаря. Вече е в новия си дом и всички свикват един с друг. Скоро ще имаме второ женско прасенце и ще се похваля. Мисля, че това ще бъде истинската Толумба, достойна приятелка на Пумба! Heart

# 105
Джуджанка, много приключения при вас!

Прасенцето, чиито снимки гледах, мъжко ли се оказа? То по снимка е трудничко да се каже със сигурност, обаче на женско ми заприлича.

Иначе нашия мъжки е кастриран в ЦВК, там де Мул е кастрирала 5 мъжки прасенца, които лично познавам, плюс безброй други, които са ми непознати. Не е сложна процедура, последно лятото водих при нея двама мъжки за кастрация, преди да отидат да живеят в новите си домове с женски прасенца, май дори не разбраха, че нещо са им махнали. Те бяха още малки, де, разрезчетата бяха по 5-6 милиметра и съвсем тънички. Още същата вечер тичаха из клетката и се надигаха на задни крака на решетката. По-малкия и палав от тях за мой ужас часове след операцията се качваше върху къщичката си и там спеше - казва се Карлсон. Сега 8 месеца по-късно е голям мъж кило и нещо, живее при една съфорумка и си има цял харем женски мишки. Grinning

# 106
  • София
Макарон, Пумба /която гледа/ е момиче, но Толумба се оказа със семейни реликви в дисагите! Много съм щастлива, че намерих дом веднага.
В една прехвалена клиника ми казаха, че само женски прасенца кастрирали Dizzy Face
Предпочетох да намеря дом веднага, за да си спестя 160 лв., за да не се налага да го приспиват и най-вече докато не сме се привързали прекалено. Някак това ми изглеждаше най-правилното решение!

# 107
В една прехвалена клиника ми казаха, че само женски прасенца кастрирали Dizzy Face

Не знам коя е клиниката, обаче това е, с извинение, голяма простотия.

При женските кастрацията е много сериозна коремна операция, много по-дълго са под анестезия, разрезът е голям, възстановяването е тежко, рисковете са големи. Едното ми прасенце премина операцията много добре, другото го изгубихме, отказа да се храни, изпадна в гастроинтестинална стаза и си отиде. Всъщност от четирите женски прасенца, които знам, че нашата лекарка е кастрирала, само едното мое оцеля. Сигурно е имала и много други успешни операции, разбира се.

Не мисля и че вината е нейна - за да се пристъпи до овархистеректомия, значи има сериозен проблем - кървене, пиометра, кисти, миоми. Операцията минава, но възстановяването им разказва играта. Неслучайно и прасенцето ми, което успешно премина през овархистеректомия, беше това с най-незначителен проблем - кисти, които предизвикваха хормонален дисбаланс и тя се държеше като мъжко прасенце и тормозеше останалите в клетката. Другите с пиометра и ендометриална аневризма не успяха да се преборят.

# 108
  • София
Макарон, вчера докато чистих клетката еидях, че на едно място талаша е оцветен в оранжево. Предната вечер давах морков и реших, че е оцветил урината на Пумба, но дали е така? Трябва ли да се притеснявам?

# 109
Най-вероятно. Дребосъците са склонни към по-пигментирана урина. Ако наддава на тегло, храни се добре, свежо е и не дава знаци за болка, докато пишка, едва ли имате повод за притеснение.

# 110
  • София
Ето един пропуск - не съм мерила теглото, но вече има пупа. Когато дойде вкъщи нямаше, а сега е доволно и дебелко Heart
Макарон, благодаря за неизчерпаемата енергия да ме учиш как да гледам прасоците добре! Heart Eyes

# 111
Здравейте! Чета ви от около месец. Тук научих и прочетох толкова много за тези мили пухчовци. Явно все пак опита си е опит и няма да се справя без вашата помощ. Макарон, ти си като енциклопедия за морски свинчета. Благодаря ти за всички тези усилия, а също и на всички участници в темата - страхотни сте.
Искам и аз да споделя - Взехме си морско свинче - мъжко, дългокосместо, розетка, децата избраха да се казва Лео/от Леонардо/. Роден е на 20,12,2019г. Взехме го на три седмици. Сега е на два месеца и тежи 560 грама. Теглим го всяка седмица в неделя и се оказва че наддава по 50-60 грама на седмица. В клетката слагаме слой пелети и отгоре още по - дебел пласт стърготини. Чистим я всеки ден по ъглите и веднъж седмично основно. Сено има постоянно. Слагам гранули на Верселе лага - няколко вида. Зеленчуци давам основно - магданоз, копър, маруля, краставица, морков, тиквичка, а по рядко спанак, сладка тиква, зелена чушка и глухарче, защото не ги яде особено. Бера и тревички от градината и ги хапва. Клетката не е много голяма 80/45, което отчитам за грешка. Много искам още едно, но това с разбирателството между мъжки ме плаши. Чакам моя близка, която има мъжко и женско, ако се родят две момичета с удоволствие бих ги взела. За да не се се обездвижи  всяка вечер го пускам за час два в детската стая където постилам на земята един протектор за матрак 2 на 2м. и Лео скача и бяга, даже като се поумори ляга за почивка. Много е добър в попкорнинга, като пружинка е. В едни от последните постове Макарон сподели че ползва абсорбиращ плат и полар отгоре. Реших да пробвам и аз. Купих от онези гумираните постелки за баня, имам поларено одеалце/бебешко/, което вече не ползвам, а вместо абсорбиращ плат купих абсорбиращи пелени за кучета, които са без феромони, взех и малки санитарни абсорбиращи кърпи за ъглите. И днес като започнах да чистя клетката основно и се чудя как да я застеля, пуснах Лео в детската стая  - една от играчките му е нещо като палатка от наполовина отрязан найлонов балон - ляга вътре да си почине като се измори. Той обаче се изпишкал вътре и какво да видя - урината му една такава розово- оранжева-червена и доста мътна. Реших, че може да е нещо от талаша и му застелих с новозакупените  неща - гумената постелка, абсорбиращата пелена и полареното одеалце. Пуснах го вътре - седи гледа обикаля - разбра че е нова обстановката. Иначе е игрив, вземаме го в ръце, галим го, от време на време бяга в къщичката да се крие. И така.... Приемам съвети и критики - добре ли се справяме с храната, обзавеждането на клетката, теглото - добре ли е, какво мислите за пишкото - нормално ли е - аз за разлика от Джуджанка, два три дни не съм давала морков или нещо оранжево червено.
Поста ми стана много дълъг, за което се извинявам.
Ще кача снимки след малко.

# 112
Снимки като малък, като голям, и от днес - на кантара и новообзаведената клетка, и на пишкото

Последна редакция: нд, 23 фев 2020, 19:26 от krasi1980

# 113
  • София
Макарон каза, че няма проблем за урината, дишай. Пумба още не подскача. Явно е стресирана все още Confused

# 114
Макарон каза, че няма проблем за урината, дишай. Пумба още не подскача. Явно е стресирана все още Confused
Явно си им е такава, щом и при вас се е случило. И явно не е всеки път, а от време на време. Нашия Лео започна да подскача още на 2-3 ден откакто е у дома. Първо помислих че е полудял или нещо не е наред, но след като почетох и гледах клипчета разбрах Blush
За сметка на това свири само когато е време за зеленчуци- сутрин и вечер и то за секунди. Когато го галим гука тихичко. През другото време не издава звуци.
При вашите свинчета как е?

# 115
При морските свинчета получава ли се като при хората, с възрастта да отслабват? От миналото лято нашият 5 годишен и половина е свалил около 100-150гр., а иначе се храни, няма проблеми, има апетит. Не е било рязко и осезаемо видимо отслабването.  Сега го установихме при контролен преглед и ще купим везна да го следим по-често у дома на тегло, но докато миналото лято е бил 1 100 гр., сега е 950 гр.

# 116
Здравейте, имам следния проблем. Едното ми  морско свинче не спира да гризе решетките на клетката, вече ги е обелила и се е появила ръжда. Като временно решение облепих местата с тиксо. А клетката е нова, на два месеца е. Ако някой се е сблъсквал с подобен проблем, ще се радвам да сподели съвет как да я отуча от този неприятен навик. Не мисля, че е от скука, прави го, когато давам храната, сякаш дава зор по-бързо да дам яденето. Също приемам идеи как да обезопася нагризаните места, за да няма контакт с ръждата. Мислех за боядисване със спрей, но тя бързо ще го обели и изяде, което е още по-лошо.
Хубава вечер!

# 117
  • WonderLand
Аз бих сменила клетката, мишлетата си ги гризкат, но не е окей нито боя, нито тиксо, нито ръжда да яде.

Аз идвам с проблем. Закарахме вчера Мишка на село в дълбоката провинция, че бебето само се чуди как да ѝ образува стерс. Като я оставихме обаче забелязахме, че част от козинката ѝ е покрита с люспи, като пърхут, а козинката и пада доста. Въпросът ми е как да я третираме, защото там читави ветеринари няма, а аз няма как да я върна в София сега, много път ще ѝ се събере.

# 118
Здравейте любители на морските свинчета!
Мога ли да помоля за помощ за определяне на пола на двете ни морски свинчета?
Скрит текст:

Благодаря предварително!

# 119
  • София
Според мен първото е мъжко, а второто женско! Внимавайте скоро да не се обебите. Blush

Аз показах ли ви истинската Тулумба?

Последна редакция: пт, 20 мар 2020, 13:05 от джуджанка

# 120
Здравейте, имам нужда от помощ. На едното ми прасенце му се е подуло окото - прикачвам снимки. Имате ли някакви идеи с какво мога да го лекувам вкъщи при положение, че няма как да пътувам при сегашната обстановка. За съжаление и антибиотичните капки, които намирам, не се продават онлайн без рецепта. Засега почиствам с физиологичен разтвор.
Скрит текст:

# 121
Преди време са ни изписвали Тобрекс. Ако имате аптека наблизо, може да пробвате да купите. Често дават без рецепта. Ако не , се сещам за сребърна вода. Не знам доколко ще е ефикасна, но пак е нещо. Дано е само напрашено и отшуми с промивките с физиологичен р-р!

# 122
Тобрекс наистина им действат добре. Не мога да преценя от снимката дали подуването е на самата лигавица, или окото е подуто изотвътре, т.е. цялата очна ябълка е изпъкнала? Ако е второто, то е спешно състояние и изисква ветеринарна намеса.

# 123
Само лигавицата от едната страна. Пуска и лек секрет от раздразването. Изглежда ми като раздразнено от сено или прах.  Ще видя да намеря Торбекс, че знам, че и за бебета го предписват.

# 124
  • София
Кучето ми имаше такъв проблем и по съвет на вет. промивах първо с физиологичен разтвор, после капвах по 2-3капки сребърна вода и след 15мин. слагах и капките /Тобрекс/.

Общи условия

Активация на акаунт