Бързи въпроси и отговори по темата КЪРМЕНЕ - тема 23

  • 19 054
  • 750
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 423
Здравейте момичета, чета ви редовно от известно време, но сега имам и аз едно питане.
Бебка след няколко дни ще направи 2 месеца, от самото начало е само на кърма. Първоначално давах да си хапва от двете гърди, след това реших да опитам на всяко хранене да давам само от едната гърда и да ги редувам, това беше още през първата седмица след като се прибрахме от болницата. Педиатърката обаче ми каза, че е по-добре да кърмя от двете гърди по 10-15 мин и от тогава започнах така да и давам, като всеки път засичам времето. По 15 мин от едната гърда и след това я слагам на другата колкото иска, но тя приключва за още 10-15 мин. Въпросът ми е така дали е ок? Или трябва да и давам от първата гърда колкото иска и тогава да и предлагам другата? Това което ме притеснява е, че ще се нахрани от първата и от другата няма да иска повече.

# 166
  • Мнения: 7 776
Давайте на детето да суче, докато само пусне или заспи. После предложете втората гърда, ако иска - ще цокне и от нея, ако не - ок. Бебетата не са часовници и храненето не бива да се случва с хронометър. Педиатърката може да пробва да яде за норматив, щом смята, че е удачно 😉

# 167
  • Мнения: 6 535
И аз имам въпрос. В болница сме с ротавирус. Давам му да суче, защото никак не му вървят останалите течности. Дали е противопоказно? Четох, че даже е препоръчително, но той все пак не е бебе, което се изхранва само с мляко (2,7).

# 168
  • Мнения: 2 988
Не се притеснявай. Давай му да суче колкото иска. Вероятно е и на системи така че не се тревожи за другите течности. За момента това му трябва - кърма и системи (вероятно глюкоза и физиологичен разтвор). Когато се почувства по-добре, ще започне да се храни пак

И бързо оздравяване 🙂

Последна редакция: чт, 10 окт 2019, 21:09 от Didi i Mitko

# 169
  • Мнения: 4 366
Хубаво е кърменето при стомашно-чревни проблеми. Интересно ми е какво мислят лекарите по въпроса, защото повечето като видят дете на повече от годинка да суче изпадат в потрес.
Електра, детето има ли ваксина за ротавирус?

# 170
  • Мнения: 6 535
Мерси, Диди, да на системи е, по една на ден. Аз се усъмних, че кърмата може да причинява по-често акане, защото затишията съвпадат с часовете, когато не е сукал. А все още има диария и реших, че може заради това да не затихва.
Да, Ваня, има, Ротарикс, щяла да помогне да го изкара по-леко.
Аз не съм казала на лекарите, че го кърмя, правя го сега на своя глава. Хич не ми се слушат лекции на тази тема или да ми четат конско защо досега не е отбит....
Навсякъде четох и се надявам да му помагам така, а не да му вредя.

# 171
  • Мнения: 4 366
Може от кърменето да ака повече, просто защото приема някакъв вид храна. Казвате, че иначе не яде особено, което си е нормално като е болно детето, а сукането не е "гола водица", та вкарването на храна в системата води и до изкарването и.
Жалко, че се е разболял като има ваксина. Честно казано на мен не ми изглежда леко изкарване, при което вече сте в болница. Аз питах за ваксината, защото моя приятелка, лекарка, казва че това е най-ненужната ваксина, защото ентеровирусите са много и ваксината далеч не ги обхваща. Аз също я сложих на малкото, голямото пропуснах като му беше времето.

# 172
  • Мнения: 6 535
Под леко сигурно имат предвид да се оправи по-бързо и без усложнения. От 7 до 10 дни било нормално, ще пиша после как е протекло при нас.
 А сме в болница, защото започна с ужасно повръщане и аз се уплаших, че се е дехидратирал, не можеше да задържи никаква течност - пийнеше нещо и го връщаше след малко. И като започна в същото време и диарията просто се стреснах, защото всичко това за една нощ, а знам, че малките лесно се дехидратират.
Ще си продължавам с кърменето значи, защото и  вода не приема достатъчно.

# 173
  • Мнения: 365
Здравейте!
Ще е дълъг пост, за което предварително се извинявам и ви благодаря за вниманието!
Също сме го обсъждали доста, но имам и допълнителни въпроси ☺️
Дъщеря ми е на 2 месеца и 10 дни.
До сега наддаваше идеално.
Изцяло кърмене на поискване.
Нощем си навивам аларма на 3 - 4 часа за смяна на памперс, но от повече от седмица цялата нощ са празни. През деня са доволно пълни.
Съответно тя прави огромни нощни паузи - последните дни изкарва 8 часа, при които аз с големи усилия я будя и реално не знам, каква пауза би направила ако не го правя.
Гърдите ми не са, кой знае колко напрегнати при такава пауза.
През деня си суче на час, два, три. Понякога от двете, понякога ги редува.
Сега я поразбудих малко на осмия час, трудно сука спяща от едната гърда, а другата колкото и да я ръчкам спи и не иска.
Лошото е, че аз спя изключително тежко и въобще няма да я чуя ако търси и не плаче, за това навивам аларми, но може тя да е търсила, а аз да не съм разбрала.
Какво става с втората гърда при това положение?
Намалява ли количеството с такива паузи?
Така ли стават запушванията?
Не знам, какво да правя.
Нямам идея дали продължава да наддава, страх ме е да не ми намалее кърмата, а просто не иска спяща 😞
Тя е с АБКМ и при евентуално запушване, не знам, дали мога да пия нещо.
Благодаря Ви отново за отделеното време!

Последна редакция: пт, 11 окт 2019, 09:01 от Geri69900

# 174
  • София
  • Мнения: 1 033
Регулира се , според нуждите на детето. Колкото по-голяма става, толкова по-лесно ще я чуваш, ако е гладна. Няма да се остави да умре от глад. И да не я чуеш първите няколко минути, няма да стане нищо, спокойно. И аз постоянно се притеснявам дали го чувам и че не ставам на всяко мрън, ама се успокоявам, че ако положението е на пожар, то той няма само да примрънне, ама ще събуди и мъжа ми.

За запушване при АБКМ пак може да се пие лецитин, просто трябва да е слънчогледов.

П.П. в крайна сметка АБКМ-те се потвърди? Може и на лично да ми пишеш Simple Smile

# 175
  • София
  • Мнения: 616
Не мисля, че има за какво да се притесняваш. Аз имам една позната с детенце на 3 месеца и то от доста време си е така - цяла нощ сухи памперси, а през деня наваксва Wink
Щом си прави големи паузи, вероятно не е гладна, а и едва ли ще е все така, по-натам сигурно пак ще почне да се буди и да суче нощем. Аз си мечтая за пауза по-дълга от три часа, ама няма вече три месеца и половина. Моето бебе също суче от една гърда в повечето случаи, предлагам и втората, ама като не иска - не иска. За сметка на това суче по-начесто и ги редувам. Така че, ако детенцето си наддава добре, всичко е наред Simple Smile

# 176
  • Мнения: 2 038
Моето бебе от както си е вкъщи прави 6-часови паузи нощем. Хапва към 21,30 - 10,00 часа и после се буди към 4 сутринта. Аз се изцеждам преди да си легна, към 23,30 иначе гърдите ми стават болезнени.
Някой път хапва само от едната гърда, но в повечето случаи и от двете. Пълни памперсите и наддава добре, на 1 месец е, качила е 1200 гр. и е пораснала с 4 см. Голямата ми дъщеря също правеше паузи през нощта, не ми е хрумвало да я будя, за да яде. Такъв вой надават, като са гладни, че едва ли ще го пропусна.

# 177
  • Пловдив
  • Мнения: 545
Беба (5+) пие вит. Д по 2 капки в лъжичка кърма сутрин на гладно. Почнах обаче и аз да пия, понеже съм в дефицит и се чудя, той вероятно се резорбира в кърмата. Дали дъщеря ми не приема прекалено голямо количество така?

# 178
  • Мнения: 4 366
Не, няма проблем с вит. Д, няма много в кърмата, поне така съм чела. Да знаете, че 2 капки са недостатъчни за дефицит, май се пиеха по 5 на ден.

# 179
  • Мнения: 6 535
Даже и по 10 пият ако е голям дефицита, но трябва консултация с лекар, не на своя глава.

Общи условия

Активация на акаунт