мирис на влага и мухъл без видима причина

  • 1 255
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 166
Здравейте. Няма течове, няма дъждове сега, обаче затворя ли и един от прозорците вкъщи и се получава една ужасна миризма на застояло. Чак сега, след 5 години се появи и мухъл за пръв път - единствено и само зад гардероба, който е плътни до стената. Аоартамента е  на тец, с две външни срени, но тази, на която изби тази зима мухъл не е външна.

Чудя се какво да правя. Може ли съвет? Мисля си, че ако сменя дограмата ще се оправяр нещата, но не ми се иска да хвърля няколко хиляди, за да проверя тази хипотеза.

Термовизионна камера би ли му дала яснота? Не ми се иска да пробвам какви ли не неща просто ей така. Иска ми се да си реша проблема без излишни експерименти с парите ми. Какво бихте ме посъветваки?

# 1
  • Мнения: 969
Като начало си разкажи жилището. Може и да успеем да помогнем. Тип строителство, етаж, какво има зад тази стена... Като при доктор, всичко.

# 2
  • Мнения: 40 284
Вероятните причини за влага по стената са толкова много, че само някой с кристална топка може да ти каже ей така от какво е.

# 3
  • Мнения: 2 596
Тази стена да не дели 1 стена с нечия или ваша баня? Често влагата от банята избива от другата страна на стена.

# 4
  • София
  • Мнения: 7 980
Сушите ли пране в стаята? И правихте ли опити да изчистите мухъла?

# 5
  • Мнения: 6 166
Мухъла е изчистен. Миризмата обаче е осезаема и не изчезва. Зад стената е хола на другия апартамент. Като разположение е далече банята на другия апартамент от моя като цяло.

Апартамента е 4ти етаж от 8, панел 85та, изложението е изток-запад. Стената, на която ми изби мухала е южна. До нея има прозорец - 3крилен, който гледа на изток. Под и над мен апартаментите са със същото изложение, т.е. сме спалня над спалня.

Ако са хубаво отворени вратите, прозорците в кухнята и в спалнята всичко е ок. Няма миризма, но затвори ли се и един от прозорците или да е само открехнат и веднага се появява. Не се сушат дрехи в стаята.

# 6
  • Мнения: 969
Тип строителство, етаж?
Схема на стаята, прозореца, местоположението на гардероба?
Гардеробът в ниша ли е?

Последна редакция: пн, 30 сеп 2019, 08:24 от bachkator

# 7
  • Мнения: 11 438
Като за начало си купете един влагомер и следете влажността в стаята. Кухня, баня наблизо ли са? Имате ли абсорбатор, вентилатор?Ако имате, оставяте ли ги да поработят 10-15 мин след като сте приключили готвенето/къпането? Колко често проветрявате въпросната стая? Това са все дребни неща, но имащи огромно значение за влагата в жилището.

# 8
  • Мнения: X
Иска ми се да си реша проблема без излишни експерименти с парите ми. Какво бихте ме посъветваки?
Апартамента е 4ти етаж от 8, панел 85та, изложението е изток-запад. Стената, на която ми изби мухала е южна.
Проблем с мухъл???
https://forum.napravisam.bg/viewtopic.php?f=2&t=44664&start=30
Прочетете постовете на Ahmakov и евентуално го "издирете" за консултация.

# 9
  • Мнения: 9 685
И аз да добавя една, макар и много малко вероятна, хипотеза:
Някой "сръчко"-"разбирач" си е направил подово отопление, като се е вързал към вертикалните щрангове на парното вътре в плочата. Ако тръбите за това подово отопление или връзката към вертикалния щранг подлизват някъде леко, може да се получи тази влага.
Пак казвам - много малко вероятно е това да е причината.

# 10
  • Мнения: 40 284
Щом мухълът е изчистен, но пак мирише, може би имате скрит мухъл по подова настилка, под гипскартон, около дограмата или нещо такова.

# 11
  • Мнения: 6 166
Днес дойде един майстор. Оказа се, че е сложен гипсокартон по външните стени за вътрешна изолация и между гипсокартона и стената най-вероятно се е натрупал този мухъл. Утре ще търся майстор да го махне това нещо и да се сложи / изолира по друг начин. 

# 12
  • София
  • Мнения: 7 980
Напръскайте стените с белина няколко пъти, за да изтреби спорите. Пръскате, съхне, пак пръскате и така. Препаратите против плесен не изтребват толкова, както белината (почти концентрат) в пулверизатор.

# 13
  • Мнения: 969
Днес дойде един майстор. Оказа се, че е сложен гипсокартон по външните стени за вътрешна изолация и между гипсокартона и стената най-вероятно се е натрупал този мухъл. Утре ще търся майстор да го махне това нещо и да се сложи / изолира по друг начин. 
Да не би да е налепен фибран/стиропор? От ГК не ми се вярва да се появи мухъл? Има някакъв допълнителен момент, не само това. Като се разкрият стените - снимайте.

# 14
  • Мнения: 40 284
Напръскайте стените с белина няколко пъти, за да изтреби спорите. Пръскате, съхне, пак пръскате и така. Препаратите против плесен не изтребват толкова, както белината (почти концентрат) в пулверизатор.

Охо, значи съм познала Joy

Общи условия

Активация на акаунт