Работа, CV-та, HR-и, съвети - 67

  • 21 021
  • 742
  •   1
Отговори

Анкета

Работа и образование

Опции:

# 150
  • София
  • Мнения: 11 700
Имам един въпрос, просто искам да сравня с нашата фирма. Как се случват повишенията?
Работя в голяма компания, за всяко нещо процедура.... Имам цяла камара шефове. Този, който ми е пряк шеф прави списък. И този списък се движи нагоре по вертикалата. За всеки предложен в списъка се прави мотивация, защита. В края на краищата, аз не знам дали това със списъка е истина. Нямам им доверие. Моя пряк шеф никога не посочва конкретна причина за НЕповишаването ми. Дали защото няма, дали защото ме е излъгал, че съм в списъка, дали защото и на него не са му обяснили ...
При вас как стават тия работи?
Аз вече си мисля, че трябва да си много гъст с тоя шеф, ... иначе защо все едни и същи получават от пая!

Точно така се случва, имаме списък със всички служители, постигнати резултати, бюджет зададен както и инфлация за региона на заплатата, и всеки си раздава според бюджета му и се вписва в него.

# 151
  • София
  • Мнения: 17 711
Мултитаскингът е доказано по- непродуктивен, ама иди обяснявай на иновативните, мултитаскващи и откриващи нови хоризонти. Trollface

# 152
  • Мнения: 2 124
Имам един въпрос, просто искам да сравня с нашата фирма. Как се случват повишенията?
Моя пряк шеф никога не посочва конкретна причина за НЕповишаването ми.

Точно така се случва, имаме списък със всички служители, постигнати резултати, бюджет зададен както и инфлация за региона на заплатата, и всеки си раздава според бюджета му и се вписва в него.

Мисля, че не става въпрос за повишение на заплата, а за повишаване в длъжност.

В бившата ми фирма (около 280 служители) в рамките на самия отдел няма възможност за израстване. Естествено, че задълженията, както и заплатата на начинаещите се различава от тази на по-опитните, дали получаваш бонус и в какъв процент зависи от стажа и приноса ти, но най-общо има екип (равнопоставени) и ръководител екип. Като повишаване може да се разглежда прехвълянето в друг отдел, който е по-високо във фирмената йерархия. Как точно се случва и дали се правят такива тромави мотивации, не съм запозната. Предполагам по-скоро не.
Изниква нужда от човек за дадена позиция (колега напуснал/освободен/преместен на нова длъжност/бременост) или за нова позиция и шефовете на отдели решават в обща среща какви рокади могат да се предприемат. Вземат се под внимание личностни и професионални качества - може да си съвестен и изпълнителен, но да ти липсва инициативност напр., и се влиза с оферта.
Симпатиите и с кого колко си гъст или си пиеш кафето със сигурност също оказват своята тежест.

# 153
  • София
  • Мнения: 11 700
Това с пая на края ме подведе че става въпрос за повишаване на заплатата, а не позиция. Повишаване на позиция зависи, има няколко опции, едната е с кандидатстване вътрешно, изразяване на желание за позиция и по заслуги, демонстрира лидерство, умения и пр.

Кечър един колега на мултитаскинга му вика мулти-пляскинг Joy

# 154
  • Мнения: X
Имах предвид и заплати, и позиция. При нас са два списъците, уж - заплати, другия за позиция..

Благодаря ви за отговорите Blush

На мен малко късно ми идва акъла явно ... колко наивна съм била ... много съм разочарована от сегашните ми менажери... късно разбрах що за стока са... но най-вероятно навсякъде са такива, или почти навсякъде (ако няма изключение, няма и правило Stuck Out Tongue Winking Eye)

# 155
  • Мнения: 2 124
По-специално за повишение на заплатата последния път ми беше отговорено, че сега не е заложено в бюджета, може би декември 🙄
Досега винаги е имало стъпка нагоре...

Пишат ни оценки, както и препоръки какво да надграждаме, някой път и сами трябва да си поставяме "целите за усъвършенстване".
Има отдели, при които приносът на даден служител има ясно изразен финансов еквивалент, тогава за фирмата е в пъти по-лесно да оцени качествата му, без да се влияе от странични субективни фактори.

# 156
  • София
  • Мнения: 11 700
Имах предвид и заплати, и позиция. При нас са два списъците, уж - заплати, другия за позиция..

Благодаря ви за отговорите Blush

На мен малко късно ми идва акъла явно ... колко наивна съм била ... много съм разочарована от сегашните ми менажери... късно разбрах що за стока са... но най-вероятно навсякъде са такива, или почти навсякъде (ако няма изключение, няма и правило Stuck Out Tongue Winking Eye)

Точно така, има и за заплати списък и за заплати+ повишения. Винаги нещата са обективни и субективни. Надявам се някой ден да видиш колко е трудно да си "стока" за да разбереш че всеки иска да повишава заплати и позиции за екипа си, ама не е толкова лесно да получиш от "пая" за екипа си Blush.

# 157
  • Варна
  • Мнения: 384
Ще върна малко темата назад, за да си кажа аз лично какво очаквам да чуя като отговор на въпроси като "разкажете малко повече за себе си" и "как се виждате след 5 години".
Доста често преди да се стигне до интервю аз вече съм се чула с човека, говорила съм си с него, знам подробности около него. И използвам "разкажете нещо за себе си" като възможност на кандидата да има шанса сам да се представи и да направи първо впечатление на колегата, с когото интерюирам. Обикновено хората наблягат на едно или две неща от CV-то като опит/позиция. Понякога споделят и лични подробности от типа семейство/деца, които не са описани в CV-то. И по този начин отпада неудобството директно да го питаш:"Семеен/-а ли сте/имате ли деца?"
Този за 5те години не го задавам. Но ако го задам бих искала да чуя отговор, че човекът ще се чувства уверен и спокоен във фирмат, ще е може би на друга позиция - желание за развитие хоризонтално или вертикално, ще може да управлява екип или да отговаря за обучения/качество/подбор. Т.е. да има желание да допирнася за екипа, а не да си кътка на една и съща позиция.

# 158
  • София
  • Мнения: 11 700
Тук не говорим за държавна администрация, а за частни компании в които има устроени процеси. Аз имам по около 50 човека в списъка всяка година за повишаване и заплати, бюджет има, ама винаги има заслужили повече от други, много ми е хубаво да си повишавам и позиции и заплати, направо като видиш блеснали очи да гледат е прекрасно, не ги давам от моя джоб нали Joy

# 159
  • Мнения: 28 874
Този за 5те години не го задавам. Но ако го задам бих искала да чуя отговор, че човекът ще се чувства уверен и спокоен във фирмат, ще е може би на друга позиция - желание за развитие хоризонтално или вертикално, ще може да управлява екип или да отговаря за обучения/качество/подбор. Т.е. да има желание да допирнася за екипа, а не да си кътка на една и съща позиция.

И защо точно е нужно да чуеш някакви клишета по въпроса? Всеки ще ти отговори по този или подобен начин. Никой няма да каже, че замисля да емигрира, да роди или да си намери по-добра работа след година.

Защо да не се пита конкретно - за позиция, за стаж, за образование и умения, а ще разтягаме локуми? Щото е много важно кое ти е любимото животно, нали....

# 160
  • София
  • Мнения: 17 711
Това с животните само съм го чела по тъпи статии, хаха
На какви животно се оприличавате?
Бърза като гепард, работлива като мравка, мила като зайче и икономична като веган?  Animal Pig
Сигурно нещо такова се очаква.

# 161
  • Мнения: 217
Тук не говорим за държавна администрация, а за частни компании в които има устроени процеси. Аз имам по около 50 човека в списъка всяка година за повишаване и заплати, бюджет има, ама винаги има заслужили повече от други, много ми е хубаво да си повишавам и позиции и заплати, направо като видиш блеснали очи да гледат е прекрасно, не ги давам от моя джоб нали Joy
Да. Може би тъкмо там е разликата - в държ администрация се държат така, сякаш ги дават от джоба си Simple Smile

# 162
  • София
  • Мнения: 12 374
Този за 5те години не го задавам. Но ако го задам бих искала да чуя отговор, че човекът ще се чувства уверен и спокоен във фирмат, ще е може би на друга позиция - желание за развитие хоризонтално или вертикално, ще може да управлява екип или да отговаря за обучения/качество/подбор. Т.е. да има желание да допирнася за екипа, а не да си кътка на една и съща позиция.

И защо точно е нужно да чуеш някакви клишета по въпроса? Всеки ще ти отговори по този или подобен начин. Никой няма да каже, че замисля да емигрира, да роди или да си намери по-добра работа след година.

Защо да не се пита конкретно - за позиция, за стаж, за образование и умения, а ще разтягаме локуми? Щото е много важно кое ти е любимото животно, нали....
Именно. Въпроси-клишета, които не носят никаква смислова информация.
Аз съм си правила експерименти да казвам точно каквото мисля на въпроси от подобен род - на интервюта във фирми, в които ми е било все тая дали ще ме вземат или не, т.е. места, където съм отишла от любопитство, но още през първите десет минути съм разбрала, че не ме кефят. Забавно е когато откажеш да отговаряш с клишета, да видиш физиономиите на ейчарките - ясно си проличава до каква степен са свикнали кандидат-служителите да им дрънкат едни и същи глупости.

# 163
  • Мнения: X
Имах предвид и заплати, и позиция. При нас са два списъците, уж - заплати, другия за позиция..

Благодаря ви за отговорите Blush

На мен малко късно ми идва акъла явно ... колко наивна съм била ... много съм разочарована от сегашните ми менажери... късно разбрах що за стока са... но най-вероятно навсякъде са такива, или почти навсякъде (ако няма изключение, няма и правило Stuck Out Tongue Winking Eye)

Точно така, има и за заплати списък и за заплати+ повишения. Винаги нещата са обективни и субективни. Надявам се някой ден да видиш колко е трудно да си "стока" за да разбереш че всеки иска да повишава заплати и позиции за екипа си, ама не е толкова лесно да получиш от "пая" за екипа си Blush.

Държа да чуя обективни причини, какво не правя както трябва, какво да подобря, ... А ми казват общи приказки. Не смятам за достойно такова поведение от менажер, сложен там да подпомага развитието ми във фирмата.

# 164
  • София
  • Мнения: 17 711
Мениджърите не са сложени, за да помагат, а за да взимат повече пари и да се кичат с най- престижната в днешно време длъжност (меринджей)
Много малко са хората на тия позиции, за които е важно и умеят да ръководят хора, да им познават нуждите, да умеят да мотивират и т.н.

Общи условия

Активация на акаунт