Социални помощи

  • 9 635
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8
Здравейте! Искам да попитам дали имам право на помощи за отопление? Детето е на 4 месеца. Нямаме брак с бащата, но живеем заедно, а той е безработен и сме само на моето майчинство.

# 1
  • Мнения: 18 689
Ако не се водите, че живеете на един и същ настоящ дрес, бащата изобщо няма да го смятат при изчисляване на доходите, ще делят твоите доходи (майчинството) на две - на теб и на детето. Мисля, че за да имаш право на помощи, трябва доходът да ти е под определена сума на член от семейството, да не си излизал от страната еди-колко си време, да не си продавал имущество еди-колко си време и не си спомням вече, беше преди години, когато подавахме за близка, но преди няколко месеца се обаждах да питам по телефона за помощта при раждане и всичко ми обясниха. Има ги телефоните на дирекциите СП в различните градове в интернет.

# 2
  • Велико Търново
  • Мнения: 1 402
Когато миналата година бях по същия начин, при изчисляване на дохода в ДСП се оказа, че пак е висок, за да вземам помощ за отопление. Като цяло наистина е необходим много,много нисък доход, за да ви отпуснат тази помощ, но най-добре отидете на място да проверите. А и може да си подадете документи пък и да ви отпуснат

# 3
  • Мнения: 5 593
Ако не се водите, че живеете на един и същ настоящ дрес, бащата изобщо няма да го смятат при изчисляване на доходите, ще делят твоите доходи (майчинството) на две - на теб и на детето. Мисля, че за да имаш право на помощи, трябва доходът да ти е под определена сума на член от семейството, да не си излизал от страната еди-колко си време, да не си продавал имущество еди-колко си време и не си спомням вече, беше преди години, когато подавахме за близка, но преди няколко месеца се обаждах да питам по телефона за помощта при раждане и всичко ми обясниха. Има ги телефоните на дирекциите СП в различните градове в интернет.
Ще го смятат, това не е за детските. И проверка на място ще направят.Или ще искат да е завела дело за издръжка, ако се изкарва сам родител.

# 4
  • Мнения: 1 939
Бащата да си намери работа,че само с помощи семейство не се гледа.

# 5
  • София
  • Мнения: 17 591

Едва ли бащата ще го включат в сметката, не сте семейство, не си длъжна да го издържаш.
Всъщност де да знам.
Това е, което намирам:


https://pomosti.oneinform.com/socialni-pomosti/pomost-za-otoplenie/
Целевата помощ се отпуска за период от пет месеца – 1 Ноември до 31 Mарт.

Изплащането на целевата помощ и за новия отоплителен сезон ще се извършва на два транша – за месеците Ноември и Декември не по-късно от края на месеца, следващ месеца на издаване на заповедта, с която е отпусната помощта; до 31 януари – за месеците Януари, Февруари и Март.

Предстои определянето на размера на целевата помощ за настоящия отоплителен сезон.

Молба-декларация по образец се подава в дирекциите “Социално подпомагане” по постоянен адрес от 1 юли до 31 октомври. В срок до 20 дни от подаване на молбата социален работник извършва социална анкета и определя правото на помоща.



Право на помощта, ще имат лицата и семействата, чийто средномесечен доход за предходните шест месеца преди месеца на подаване на молбата-декларация е по-нисък от диференцирания минимален доход за отопление и отговарят на следните условия:

    Да няма сключен договор за предоставяне на собственост срещу издръжка и/или гледане (освен в случаите, когато поелите задължиния за издръжка и/или гледане са пенсионери, инвалиди, учащи се или безработни).
    Да не са продавали недвижимо имущество през последните 5г.
    Да не са пътували зад граница на собствени разноски през последните 12 месеца.
    Спестяванията на член от семейството да не надхвърлят 500 лв. на член от семейството.

https://pomosti.oneinform.com/socialni-pomosti/
Максимални доходи и коефициенти за получаване на месечна парична и целева помощ за отопление.

Вид семейство    Коефициент:    Диф. минимален доход
(К)Х(ГМД)/100    Коефициент за отопление:    За отопление – доход до:
За лице, съжителстващо с друго лице или семейство    66    49.50лв.    224    168 лв.

За дете от 0- до 18-годишна възраст, а ако учи – до придобиване на средно или професионално образование, но не повече от 20-годишна възраст    91    68.25лв    180    135лв

За родител, полагащ грижи за дете до 3-г. възраст          206    154.50лв


Не съм сигурна в коя графа попадате - вероятно най-добре е да питаш на място.
А бащата не взема ли обезщетение за безработни?

# 6
  • Мнения: 18 689
Ако е трайни безработен бащата и не е взимал обезщетение предходните 6 месеца, по-добре да го смятат и него за член на семейството, за да делят твоите доходи на 3.

# 7
  • Мнения: 840
не са случайни и въпросите с кой живееш, колко стаи е жилището.

едва ли има случайни въпроси въобще в заявлението.

виж всички работници в АСП си взимат де Laughing

п.с. сам родител на дете до 18г., живеещи самостоятелни трябва да не надвишава 204 лв./м. или 408 лв./м.?

Последна редакция: пт, 11 окт 2019, 12:10 от sweetdidi

# 8
  • Мнения: 5 593
не са случайни и въпросите с кой живееш, колко стаи е жилището.

едва ли има случайни въпроси въобще в заявлението.

виж всички работници в АСП си взимат де Laughing


Ако имаш предвид, че служителите вземат помощи, това не е вярно. Има си ред как става това и няма как да се вземе неправомерно.

# 9
  • Мнения: 18 689
Тя авторката се чуди как да излъже системата и да вземе неправомерно помощи.

# 10
  • Мнения: 188
Привет! Имам следния въпрос - през първата година майчинство имам висок доход с бащата и не мога да взимам месечна помощ за отглеждане на дете. Втората година майчинство когато е ниско майчинството ще мога ли да взимам тази месечна помощ? Или пак няма да мога заради висок доход предната година?

# 11
  • София
  • Мнения: 17 591

Ако не са променили нещо (напълно е възможно) няма да можеш.

Общи условия

Активация на акаунт