Наследени селски имоти - как да се откажа от тях?

  • 3 695
  • 64
  •   1
Отговори
  • Мнения: 10 250
Не съм сигурна къде да попитам и дали тук е най-подходящото място, но ако въпроса ми не е за тук, нямам нищо на против да бъде изместен.

Става дума за непотребни селски имоти, които се чудя как да разкарам. Наследство са от бабите и дядовците ми. Родителите ми остаряха и нямат възможност да се грижат за тях повече, а аз не живея в БГ от много години. Няма начин да се върна и да се занимавам с продажби също. Има ли някакъв законов начин да ги оставя на община, да ги прехвърля на хора в нужда или и аз не знам какво друго? Мога и да ги зарежа, но има разни постройки, които ме притеснява да не се съборят с времето и да не наранят някого. Другият ми проблем е, че няма как да плащам данъците от чужбина. Разбрах за някакъв ПИК номер, но трябва да съм в БГ за да се сдобия с него. За момента не планувам да се прибирам, та и с това няма как да се занимавам. Има ли някой по-запознат със законите и въобще има ли начин да се уреди законово нещо по този проблем. Благодаря.

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 4 510
Може да се дарят на когото си решите, но това няма как да стане без да стъпите в България,  упълномощете си адвокат да се занимава.Данъците могат да се платят от всеки , само ЕГН на собственик е необходимо.

# 2
  • Мнения: 10 250
За данъците разбрах, но пак трябва да занимавам някой там. Аз в държавата в която живея, мога да си ги платя от всяка точка на света. В Бг или ПиК номер трябва да вадя на място или с ЕГН пак хора да занимавам дс отидат до някоя служба.

А няма ли начин към общината да заявя че не ги искам и да им ги оставя документално оформено някакси? Макар че то цялото село е обезлудяло и тая община едва ли ще има какво да ги прави.

Последна редакция: сб, 12 окт 2019, 06:52 от vici75

# 3
  • Мнения: X
Никой не се грижи за земите си в наше време, дадени са на кооперации и те ги стопанисват. Няма ли около ваше село такава?

Относно данъците, може да се случи и без ПИК, трябва ти просто банковата сметка на общината, която могат да ти дадат и по телефона.

# 4
  • София
  • Мнения: 38 209
Няма начин. Ако се разправяш с имоти, трябва да си дойдеш тук. Така сме на Балканите.
Може да ги оставиш на някоя агенция да ги продава. Майка ми беше направила така, но все пак ходи 2-3 пъти в града, точно заради данъците.
Онлайн не е въведено всичко. Аз бях платила за 2018, отивам в общината за удостоверение и излиза, че трябва да платя и 2017.

# 5
  • Мнения: 9 685
Да уточня, че не съм юрист, а само споделям търсенията си по повод на семейни имоти.
1-имотите на бабите/дядовците на родителите ти ли са още или са ти ги прехвърлили? Това има значение, защото собствениците се занимават с прехвърляния на имоти и т.н. Естествено, ако не са дали пълномощно на някого. Ако са техни, те ще трябва да подписват. Ако си ти прехвърлени - съответно ти.
2-ако тези ненужни имоти са всичко, което бабите/дядовците са оставили, т.е. цялото наследство, техните наследници - родителите ти примерно, могат да подпишат т.нар. Отказ от наследство пред нотариус. Но това се отнася за цялото наследство, т.е. не може да са си запазили нещо, а от другото да се откажат. Ако има и други наследници на бабите/дядовците - братя/сестри на родителите ти, може родителите ти да дарят тези имоти на лели/чичовци примерно. Адвокат трябва да каже дали има или няма срок за отказ от наследство, ако може да се тръгне по този начин.
3-има разлика между селски имоти в регулация и земеделски имоти извън регулация - ниви/ливади/гори. При отказ от наследство мисля, че става само с едно-две ходения до нотариус. Ако се продават/даряват имотите - независимо дали са в регулация или земеделски имоти, си има ходене за вадене на разни документи. Търсене на земеделски земи има - ако вашите са такива, те със сигурност се обработват от някой - фирма, кооперация и т.н. Най-лесно е да се звънне по телефон на кмета на селото и да се попита, по селата хората са доста по-услужливи от чиновниците в големите градове. Така родителите ти могат да разберат по телефона дали и кой обработва земите, ако са земеделски. Ще поискат и ще им дадат телефона на фирмата-арендатор или на кооперацията/арендатор и по телефона ще се разберат за евентуална продажба. За ходенето и ваденето на документите пак могат да упълномощят някой по-млад - от кметството, от фирма за изкупуване на земеделски земи и т.н. и тази личност да свърши, естествено срещу известно заплащане, цялата организационна работа. Родителите ти ще трябва да отидат при нотариус с пълномощника и да подпишат пълномощното, след това парите от сделката могат да им ги изпратят с пощенски запис дори.

# 6
  • София
  • Мнения: 15 912
Щом родителите ти са живи - нямаш наследени имоти.
За сега те са наследници на притежаваното от баби и дядовци.
Ти ще си след тях, но дано са живи и  здрави дълго време.
Ако те искат може да ги дарят на когото преценят.
Има и фирми, кооперации, които изкупуват земя по селата.
Обичайно кмета на селището им има координатите.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 4 510
Ако земите са земеделски и собствениците не се занимават с тях - съответната община има право да ги дава на частни земеделски производители за обработка. Водят ги " бели петна", кметовете знаят кой какво работи, договорите ги има в Общинската комисия по земеделие.Съответното рентно заплащане е минимално при този статут, внася се по сметка на Общината и може да бъде поискано от собственици/ наследници за 3 години назад.
Не сте уточнили собствеността- при живи родители,  ако няма дарения във Ваша полза- собственици са те.
Отказ от наследство се прави при нотариус, затова дадох съвет да си наемете адвокат.

Земеделските земи обаче са освободени от данък, затова със сигурност става дума за имоти в регулация.

Последна редакция: сб, 12 окт 2019, 10:50 от Горгона

# 8
  • Мнения: 134
Дискретно ще изразя предположение, че се водите от натрупани стереотипи за българското село, които за Ваша изненада могат да се окажат крайно неверни. Сигурно е, че за земеделска земя търсене има. Ако цената не Ви устройва - не продавайте. Плащането на данъците се урежда лесно, в селата може и по телефона чрез кмета. Струва си да се отбиете и да се информирате какво става в селото.

# 9
  • Мнения: 969
Дискретно ще изразя предположение, че се водите от натрупани стереотипи за българското село, които за Ваша изненада могат да се окажат крайно неверни. Сигурно е, че за земеделска земя търсене има. Ако цената не Ви устройва - не продавайте. Плащането на данъците се урежда лесно, в селата може и по телефона чрез кмета. Струва си да се отбиете и да се информирате какво става в селото.
Може ли по-подробно какво точно имате предвид?

# 10
  • Мнения: 18 684
За земеделски земи не се плащат данъци. Дай ги под аренда на някой арендатор.

# 11
  • Мнения: 2 477
За да продавате или дарявате ,трябва да имате нотариален акт за собственост . Каква е собствеността ,уредена ли е с нотариален акт.Оставам с впечатление ,че не са само земи и а и парцел/имоти в регулация ,щом има постройки в тях.Ако имате нотариален акт ,може да дарите на всеки- частно лице,училище,читалище,църква,роднини.
Ако не можете да се занимавате с юридически процедури,можете да овластите някого -адвокат ,близък, брокерска фирма . Всъщност,предполагам ,че вие не притежавате тези имоти,а вашите родители.

# 12
  • Мнения: 9 685
Напълно е възможно потребителят да пита от името на родителите си, които вероятно не са хора, които биха писали в БГ мама. Но и аз предполагам, че имотите са на родителите. Това би улеснило само нещата, защото могат сравнително лесно да дадат пълномощно.
Намерете в интернет телефона на кмета на селото, почти всички общини имат интернет страници, на които има телефони за контакти. Дайте телефона на родителите си, да звъннат и да говорят с кмета.
Земеделските земи се продават лесно, търсене има, в интернет има много фирми, които се занимават с това - купуват само земеделска земя. Собствеността на земеделска земя се доказва с решение на местната поземлена комисия. За земеделска земя данъци не се плащат засега, въпреки че периодично се появяват идеи за данък и върху тях.
Ако е парцел в регулация със стара къща и други постройки, пак може да се продаде. Ако няма търсене в района - може да се дари на кметството или на когото искате. Ако има и други сънаследници, говорете първо с тях, може те да могат да се заемат с ваденето на документи или да изкупят вашата част.
И да не бъда лош пророк, но пак от собствен опит - не е лошо да се провери, предполагам може пак чрез кмета, дали някой съсед не е завзел парцела с постройките и да си е извадил нотариален акт по обстоятелствена проверка със свидетели по давностно владение. Така на практика може вече и да не сте собственици.

# 13
  • Мнения: 10 250
Благодаря на всички за помощта и предложенията. Ще се включа с подробности малко по-късно, че сме с часова разлика от Бг и докато сте писали, при нас е било нощ. Извинявайте!!!

# 14
  • Мнения: X
Ако земите са земеделски и собствениците не се занимават с тях - съответната община има право да ги дава на частни земеделски производители за обработка. Водят ги " бели петна", кметовете знаят кой какво работи, договорите ги има в Общинската комисия по земеделие.Съответното рентно заплащане е минимално при този статут, внася се по сметка на Общината и може да бъде поискано от собственици/ наследници за 3 години назад.
За 10(десет) години назад.
За 3-те се "искат" от ОД "Земеделие", а за другите 7 - от Общината.
Арендаторът, обработва "белите" петна след търг,
като сумите ги внася по сметка на съответната областна дирекция "Земеделие".
https://www.mzh.government.bg/odz-sliven/bg/home/16-02-22/.aspx

"Белите" петна могат да се проверят на сайта на ОД "Земеделие" от падащото меню:
Ползване на земеделските земи > Процедури по чл. 37в от ЗСПЗЗ за стопанската.

Всички попълнени документи могат да се изпратят с куриер.
Сумите ще бъдат преведени по указана банкова сметка.
Физическо присъствие не е необходимо.

Общи условия

Активация на акаунт