За бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 28 565
  • 743
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: 14 064
Морена, заинтригува ме крем карамелът със сурова тиква. Навсякъде рецептите са с предварително запечена тиква, а аз предпочитам да не хабя време и ресурс за това. Добре ли се изпича като се сложи сурова? Пак ли на кубчета я нарязваш?

# 436
  • Sofia
  • Мнения: 21 605
Dara888, нямаше да постна рецептата, ако не е сполучлива. Simple Smile Ето я,  описала съм как я правя - https://morrennaa.blogspot.com/2013/04/blog-post_12.html

Готвих свинско ... взе че накрая стана много сухо. Идеи как да го направя по-приятно за хапване и да не е толкова сухо? Идва ми идея да му направя сос някакъв, но не съм сигурна, че ще закърпя положението.
Какво месо е... може ли да го накъсаш, в тиган с малко барбекю сос/чили сос, някакъв подобен и със салата да го звиеш в тортила и така да го оползотвориш.  Thinking

# 437
  • Мнения: 9 106
Здравейте! Може ли идея за манджа с бял свински дроб. Купих един преди два, само го сварих и не знам какво да правя с него. Никога не съм готвила само бял дроб, знам че за дроб сърма са нужни и други дреболии.
свинския бял дроб е за бахур. Дроб сарма се прави с агнешки/шилешки-овчи, заешки.  Консистенцията на свинския и телешкия е такава пореста, че освен по малко в бахура, за друго не се ползва. Разбира се можеш да пробваш на дроб сарма, но ти трябва и друга карантия - сърце, бъбрек.... Свински черва и шкембе няма как да сложиш в дроб сарма Simple Smile  Но чак за друга манджа - не.

# 438
  • Мнения: 118
свинския бял дроб е за бахур. Дроб сарма се прави с агнешки/шилешки-овчи, заешки.  Консистенцията на свинския и телешкия е такава пореста, че освен по малко в бахура, за друго не се ползва. Разбира се можеш да пробваш на дроб сарма, но ти трябва и друга карантия - сърце, бъбрек.... Свински черва и шкембе няма как да сложиш в дроб сарма Simple Smile  Но чак за друга манджа - не.
О.К. Мерси много. Котките пред блока ще му се зарадват.

# 439
  • под тепетата
  • Мнения: 9 265
Добро утро!
Пеп-4о, колко време може да стои без проблем в хладилник маринованото цвекло? За яйцата е ясно, ще се консумират по най-бързия начин.

# 440
  • Мнения: 1 265
Добър ден момичета, помагайте. Flowers Hibiscus Мога ли да сложа във фризер култивирани печурки? Някой правил ли е и как? (донесоха ми няколко килограма и сега се чудя какво да ги правя;  с консерви в буркани не ми се занимава) Нечурките са едри и хубави, но всеки ден да се ядат не става Flushed
Благодаря ви за помоща.

# 441
  • Мнения: 183
Привет! Имам нужда от съвет. Не знам къде бъркам при застройка на супа, но не ми се получава. Или ще стане много рядка, прозрачна или ще се пресече яйцето. Застройката я правя по следния начин в голяма тенджера : 4 яйца,  примесени с малко вода и лимонтузу, естесвтено първо добавям 1/3 от супата към затсройката след това смесвам всичко на тънка струя. Опитах да я застроя когато е студена супата, не се получи стана ми рядка и прозрачна, опитах когато е гореща/топла и яйцето се пресече. Вие как процедирате?

# 442
  • Мнения: 9 106
А застройвам супата с кисело мляко, яйце и лъжичка брашно Зависи от гъстотата в даден момент на супата ако съм сложила повече фиде слагам само щипка брашно ако е по-малка е рядка слагам една пълна супена лъжица брашно
 прави се топла застройка - към разбитата смес наливам от врящата супа и когато увеличи поне три пъти повече количеството тогава връщам в тенджерата
4 яйца не знам за какво количество супа са но аз слагам едно яйце на два литра супа
Сем, замразявам гъби като ги задушат за кратко в олио
Биляна, мариновано цвекло ми е стояло и по един месец в буркан в хладилника Нищо му няма

# 443
  • Мнения: 626
Привет! Имам нужда от съвет. Не знам къде бъркам при застройка на супа, но не ми се получава. Или ще стане много рядка, прозрачна или ще се пресече яйцето. Застройката я правя по следния начин в голяма тенджера : 4 яйца,  примесени с малко вода и лимонтузу, естесвтено първо добавям 1/3 от супата към затсройката след това смесвам всичко на тънка струя. Опитах да я застроя когато е студена супата, не се получи стана ми рядка и прозрачна, опитах когато е гореща/топла и яйцето се пресече. Вие как процедирате?

Четири яйца за застройка на супа? Това сериозно ли е? По каква причина слагаш толкова много яйца?
Моята застройка за супа е следната -  половин,  до две трети кофичка кисело мляко се слагат в тиган или друг удобен съд на котлона. Температурата е ниска, идеята е млякото да започне постепенно да се затопля, за да не се пресече. Прибавям, жълтъка на само едно яйце, като бъркам сместта непрекъснато. Трябва да стане гладка хомогенна смес. Полека прибавям 5-6 лъжици течност от горещата супа, като внимавам температурата да не е много висока, и продължавам да бъркам непрекъснато. Стигаме до момента, в който сместта леко пуска пара, в това положение продължавам да бъркам още 3-4 мин. Добавям и сока на половин лимон. Готово. Изсипвам застойката на тънка струйка към готовата супа. Нищо не се пресича, защото двете течности са с почти идентични температури. Към застройката може да се прибави и течна сметана.
Така ми става винаги хубава и плътна застойка с леко кисел вкус.

# 444
  • Sofia
  • Мнения: 21 605
А застройвам супата с кисело мляко, яйце и лъжичка брашно Зависи от гъстотата в даден момент на супата ако съм сложила повече фиде слагам само щипка брашно ако е по-малка е рядка слагам една пълна супена лъжица брашно
 прави се топла застройка - към разбитата смес наливам от врящата супа и когато увеличи поне три пъти повече количеството тогава връщам в тенджерата
И аз така - сипвам от горещата супа към застройката, докато не се получи топла смес. Отделно пък кис. мляко и яйцето са ми на стайна Т. Брашно обичайно добавям по-рано (при запържването в началото), защото искам да е повече готвено.  Но в супа рядко слагам брашно, само ако няма зеленчук, който мога да намачкам, за да уплътни.
Ако пък нямам кис. мляко, тогава ползвам вместо него лим.сок.

# 445
  • Варна
  • Мнения: 14 533
Аз харесвам застройка с прясно мляко. Около 400 млл + 1 яйце. Не бива да са извратени директно от хладилника. Разбивам ги, добавям сухи подправки (чер пипер, джинджифил, куркума). Прибавям на тънка струя (с непрекъснато разбиване) от топлия бульон. Никога не се е пресичало. Супата не трябва да е вряща или на топъл котлон.

Последна редакция: вт, 05 ное 2019, 13:55 от Viviana91

# 446
  • Русе
  • Мнения: 5 201
Скрит текст:
Привет! Имам нужда от съвет. Не знам къде бъркам при застройка на супа, но не ми се получава. Или ще стане много рядка, прозрачна или ще се пресече яйцето. Застройката я правя по следния начин в голяма тенджера : 4 яйца,  примесени с малко вода и лимонтузу, естесвтено първо добавям 1/3 от супата към затсройката след това смесвам всичко на тънка струя. Опитах да я застроя когато е студена супата, не се получи стана ми рядка и прозрачна, опитах когато е гореща/топла и яйцето се пресече. Вие как процедирате?

Здравей!
Опитай с тази застройка
Застройка – 200 г кисело мляко, 28 г бяло брашно, 1 яйце – XL
Разбийте яйцето и киселото мляко с телена бъркалка. При постоянно бъркане добавете пресятото брашно и малко течност от супата. Когато прибавяте застрайката към супата, то това трябва да става на тънка струйка, разбърквайки  и супата да е отстранена от нагревателния уред. Да не ври течността. Успех!

# 447
  • Мнения: 39 227
Никога не слагам брашно на застройка за супа. Моята е най- лесната.
Изключвам котлона, разбърквам лъжица кисело мляко с 1 жълтък. Добавям от супата, която вече не е на котлона, бъркам и после изливам обратно в тенджерата.

# 448
  • София
  • Мнения: 11 688
Добър ден момичета, помагайте. Flowers Hibiscus Мога ли да сложа във фризер култивирани печурки? Някой правил ли е и как? (донесоха ми няколко килограма и сега се чудя какво да ги правя;  с консерви в буркани не ми се занимава) Нечурките са едри и хубави, но всеки ден да се ядат не става Flushed
Благодаря ви за помоща.
Та, `начи, най-добре е да минат малко през огън с малко масълце, те се свиват и стават наполовина, другото е да ги обелиш, става бързо, само капачето им, махаш пънчето, забърсваш с влажна домакинска хартия и ги прибираш във фризера. Сто пъти съм споделяла, че гъбата не се мие под течаща вода, за ужас на някои чистници тук,  такива са правилата, защото тя е като сюнгер и прибира много вода във себе си,  и при  готвене се губят много от нейните качества, затова се обелва и се забърсва. Пак прибираш във фризер, въпреки че, това не е най-подходящото им съхранение, но само така можеш да я съхраниш за до-дълго време. Това е най-бързия начин.  Simple Smile

# 449
  • Мнения: X
Много обичам гъби е ги правя по всякакъв начин.
Когато са ми много  - измивам ги и ги слагам да се запекат, те се свиват. Топли ги слагам в буркан с малко сол олио оцет и дафинов лист, затварям и обръщам надолу с капачката - така ги ползвам в салата и за мезе. Без оцет, само със зехтин и подправки топли в буркан, ги ползвам за ориз и спагети. Съхранение в хладилник.

Последна редакция: вт, 05 ное 2019, 23:19 от Анонимен

Общи условия

Активация на акаунт