Родопска кухня. Моля,споделете рецепти за родопски ястия

  • 4 503
  • 38
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 451
Здравейте. Наскоро посетих Родопите и бях впечатлена от вкусните ястия.Моля споделете рецепти

# 1
# 2
  • София
  • Мнения: 35 087
Синдермьо-

150 гр царевично брашно, 200мл мляко, литър вода, 50-60 гр масло, 200гр рендосан кашкавал, чаена лъжичка сол.

Брашното се размива в млякото и се сипва при завиращата подсолена вода в която е пуснато маслото. Бърка се с лъжица дълго и упорито. Когато е готово се прибавя кашкавала и се чака да почне да се "точи" на конци. Сервира се в разлат съд, може да се поръси със сирене.

В забележка слагам, че се ползва брашно, а не грис и че в оригинала кашкавала е овчи. Също така, родопчани препичат брашното (даже два пъти) и го прибират в чувалчета на хладно и проветриво.

По горната рецепта правя и родопски качамак, като задължително на дъното на съда при сервиране се слагат две богато пържени в масло яйца на очи.

# 3
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Дядо беше от Родопите и като ходехме там винаги исках да ми правят катми.

Правят се с мътеница ( това, което остава след като е избито маслото, често вече ферментирало), на сач върху печка с дърва, като се сложат в чиния се мажат топли още с масло.

Този вкус и аромат няма как да стане в днешно време... или поне е трудно.
Най- малко мляко от крави пасли треви и билки рядко се намира.

# 4
  • Мнения: 451
Синдермьо-

150 гр царевично брашно, 200мл мляко, литър вода, 50-60 гр масло, 200гр рендосан кашкавал, чаена лъжичка сол.

Брашното се размива в млякото и се сипва при завиращата подсолена вода в която е пуснато маслото. Бърка се с лъжица дълго и упорито. Когато е готово се прибавя кашкавала и се чака да почне да се "точи" на конци. Сервира се в разлат съд, може да се поръси със сирене.

В забележка слагам, че се ползва брашно, а не грис и че в оригинала кашкавала е овчи. Също така, родопчани препичат брашното (даже два пъти) и го прибират в чувалчета на хладно и проветриво.

По горната рецепта правя и родопски качамак, като задължително на дъното на съда при сервиране се слагат две богато пържени в масло яйца на очи.
Благодаря ти.Дори не бях чувала за синдермьо,но с удоволствие ще го пробвам.Ако знаете и други рецепти,моля споделете.

# 5
  • София
  • Мнения: 35 087
Знам още доста рецепти, но честно казано не предизвикват интерес в наши дни. Имам афинитет към архаичното, влючително и забравени стари рецепти.
Родопчани се въртят около месото и картофите,боба, жито, кисело зеле, сланинка, саздърма, мезелъци и яйца.
Имат много интересно нещо - трахана. Прочетете повече.
Клинът, който също е традиционен за района - еми, не е за мен. Правих 4 опита в различни краища на планината - не, не и не.
Закуските са хубави и интересни !

# 6
  • Мнения: 800

Ако се направи на фурна дали ще стане така вкусно Thinking

# 7
  • София
  • Мнения: 35 087
Не, не става така вкусно. Пробвала съм многократно. Тиганът е истината

# 8
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Аз клина го харесвам, преди правех с праз, яйца и ориз.
И един джуркан боб съм яла, но нямам много спомени, та явно не ми е допаднал.

Какви са закуските? Не ги помня...

# 9
  • Мнения: 2 488
Най-вкусното нещо, което съм яла от родопската кухня е клинът , този който е с яйца и ориз. За мен тайната на клина е в ръчно точените кори. Правя си го в къщи понякога, но с готови кори ( не умея да точа).  Пак става вкусен, но с домашно точени кори е вълшебен.
Пататник сме правили и на фурна, харесва ми.

# 10
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Корите лесно се точат, все пак тиганите не са огромни....
Аз го правех като имах малко изостанал ориз...

# 11
  • Мнения: 2 488
В тава на фурна може да се направи клина.

# 12
  • Мнения: 114


Преди няколко години бях гост в един прекрасен комплекс в Девин - Исмена и научих доста добри рецепти, като тази за голеник например: https://www.supichka.com/%D1%80%D0%B5%D1%86%D0%B5%D0%BF%D1%82%D0 … D1%80%D0%B8%D0%B7

# 13
  • София
  • Мнения: 10 825
За пъв път чувам за голеник, но много ми допада. То това си е една нашенска фритата със спанак! Страхотно!

# 14
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Голеникът е клин без кори.
Голеник , т.е гол 😆

# 15
  • Мнения: 6 586
А за пататник рецепта оригинална , дали ще се намери? Simple Smile
В Триград правят страхотен, но не поисках рецептата.

# 16
  • София
  • Мнения: 1 520
Трахана (Tarhana corbasi)

Продукти:

За тестото на трахната:

Скрит текст:
500 гр. домати
5-6 червени чушки
3 моркова
2 глави лук
2 кг. брашно
1 мая за хляб (1 кубче прясна или 1 пакетче суха, квас 250 гр. активен или 21 гр. сух, който се активира за 48 часа)
1 ч.ч. грис
1 ч.л. чубрица
1 ч.л. сминдух
1 ч.л. червен пипер
1 ч.л. риган
1 ч.л. копър
1 ч.л. магданоз
1 ч.л. целина
1 ч.л. сух чесън
2-3 с.л. сол

За трахната:
Скрит текст:
400 мл. вода
1 с.л. трахана
1 ч.л. чубрица
1 ч.л. червен пипер
2-3 с.л. масло или олио
2-3 филийки стар хляб

Приготвяне:

Тестото на трахната
Скрит текст:
Нарежете зеленчуците на едри парчета, залейте ги с вода (два пръста над тях) и ги сварете. След като се сварят, ги изчаквате малко да изстинат, пасирате ги с пасатор и прибавяте солта, 1 ч.ч. грис, подправките, маята и брашното.
Месите твърдо тесто, което оставяте да втаса в по-голям съд.
Първия ден го омесвате 3-4 пъти, а следващите дни - по веднъж на ден.
На четвъртия ден разкъсвате тестото на малки парченца и поставяте върху покривка да съхнат. Обръщате и ги поръсвате с малко брашно.
Изсъхналите парченца настъргвате на ренде и готовата трахана се оставя да изсъхне напълно. Съхранявате в сухи буркани или във фризера в кутии.
Трахната
Скрит текст:
Сложете водата да заври с малко сол и поставете в нея размитата в малко вода трахана. Оставете да се вари за около 10 минути, докато сместа се сгъсти. Препечете филийките стар хляб и го начупете в купа за сервиране. Добавете подправките - черен пипер, чубрица и др.
Нагорещете маслото или олиото и запържете в него червения пипер. Можете само да затоплите мазнината и да прибавите червения пипер. Вземете 1-2 черпака от сварената трахна и прибавете в запръжката. Върнете запръжката в сварената трахана. Заливате хляба с готовата смес и изчаквате около 5 минути, за да поеме. Можете да я ядете и като нормална супа. Напоследък дори я правя и с малко булгур (салатен, който си вземам от арабите).
Тестото го правя през лятото, но може и зимата, ако има къде да си го сушите. Когато е добре изсушено, може дълго да се съхранява. Последните 500 гр. са ми от преди 2 години.
Да ви е сладко на пробващите!

Последна редакция: нд, 20 окт 2019, 13:15 от Червенокоса вещица (Марго)

# 17
  • Мнения: 2 488
За пататник настъргват се сурови картофи, прибавя се лук, червен пипер, сол и гьозум. Разстила се в тиган като палачинка. Не трябва да е много дебело, за да не останат сурови картофите в средата. Пече се на котлона от едната страна и после се обръща от другата страна.

# 18
  • Мнения: 6 586
Благодаря, Valian:)
Този пататник, който пробвах в Триград беше с домашно тачена кора и картофите не бяха настъргани.

# 19
  • Мнения: 2 488
Да в различните краища на Родопите го правят по различен начин пататника. Някъде го правят на тиган, както съм написала, а другаде го правят с кори, на фурна.

# 20
  • Мнения: 5 115
Мама,светла й памет, правеше клин. Точеше корите,препичаше ги, редеше кори,ориз,яйца и печеше върху печката. После тавата слагаше кръг( дървен,върху който точеше)  и обръщаше клина да се запече и от другата страна. Няма по-вкусно нещо.

# 21
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 845

Точно по тази рецепта певецът Васил Петров прави пататник в Черешката на тортата. Тогава си записах рецептата и правя само по този начин. На мен много ми харесва, но признавам, че такъв, който го правят с кори, не съм яла.

# 22
  • Мнения: 2 266
Имат някаква манджа с кус кус я правиха.Някой знае ли рецепта?

# 23
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 755
Не знам защо споменавате траханата като типично ястие за Родопите. Прави се в в районът на Айтос, Айтошки проход. Правят я и в Турция

# 24
  • София
  • Мнения: 9 532
Аз също съм я яла в Родопите. Но нямам представа с какъв произход е. Нито от какво точно се прави. Знам само, че изобщо не ми хареса и не проумявам нетърпението, с което моите домакини тогава очакваха баба им да я приготви. Но това е нормално. Те са си свикнали с нея от бебета. Аз я опитах за сефте на 30 г.

# 25
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Оооо не е само около Айтос....
Даже в Сев. Гърция е позната, рецептите за продуктите вътре са различни.

Не я кусвам 🤐

Сещам се и за едно друго ястие: куртмач.
Пак трудно може да се направи в днешно време.

# 26
  • София
  • Мнения: 10 825
И в унгария имат тархана. Tarhonya я наричат. Много бях изненадана когато ми я сервираха.

# 27
  • софия
  • Мнения: 25 436
Не само в северна Гърция я знаят траханата. И по островите. Аз сефте купих преди 2 години и още се подмята в шкафа. Купих я с голямо желание, защото само бях чувала от познати от северна България какво вкусно нещо била. Не ни хареса. Нещо като каша е.
Явно е добре познато ядене по нашите ширини.

Последна редакция: пн, 21 окт 2019, 20:03 от zvаnchе

# 28
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 845
Тази каша по турските сериали я готвят, и то съм забелязала, в бедните семейства.

# 29
  • Мнения: 25 589
Траханата и юфката са разпространени във всички региони.
Българската „паста“.  Simple Smile

# 30
  • Мнения: 553
Ето нещо любимо:

Родопски Клин
брашно - 250 г
сирене - 150 - 200 г
яйца - 3 - 4
ориз - 2 к.ч.
масло - 1/2 пакетче
оцет - 1 ч.л.

НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ
Сварете ориза в леко подсолена вода в съотношение 1:3 (ориз:вода). Отцедете го хубаво и го смесете с разбитите яйца и натрошеното сирене.

Замесете тесто за баница от 200мл вода, оцета и брашното - ако се налага, може да увеличите количеството на брашното.

Разточете на две кори. Едната разстелете на дъното на намазнена тава и върху нея изсипете плънката на равномерен пласт. Отгоре сложете другата кора и напръскайте с разтопеното масло.

Печете клина в умерена фурна на 180 градуса до леко зачервяване на тестото.

Mоже да изпечете клина в тефлонов тиган, като го обърнете с помощта на дървена лъжица, за да се запече равномерно от двете страни.

# 31
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Снимката няма нищо общо с клина ....🙄

# 32
  • Мнения: 5 115
Родопски клин не е само с две кори

# 33
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
има и с две, аз така го знам също и го правя с две кори - долната е по-голяма и после се захлупва върху горната, за да не излиза плънката.

ама на снимката е някакъв хляб... newsm78

# 34
  • Мнения: 22 867
има и с две, аз така го знам също и го правя с две кори - долната е по-голяма и после се захлупва върху горната, за да не излиза плънката.

ама на снимката е някакъв хляб... newsm78

asyalein , просто е лоша снимката, отначало и аз така помислих. Рецептата и още снимки, на някои от другите се виждат тънки кори, плънката е това. Просто не личи.

# 35
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
aaa добре, че спомена...
наистина много несполучливо е снимано.
само една снимка се доближава...

аз правя корите по-тънки, не са толкова хлебни.
за да стане по-бързо на котлона, го правя и по-тънък. иначе в тава е по-добре по-дебел, иначе става сух.

моят изглежда подобно на този, но по-тънък

плънката не е същата, често правя с праз, ориз, яйца и сирене; зелении (спанак, коприва, каквото има) яйце и сирене, даже с кисело зеле съм правила.
общо взето подхождам прагматично като родопчаните: готвя с каквото е налично.

# 36
  • Мнения: 9 991
Запис и ще напиша рецепта по късно.

# 37
  • Русе
  • Мнения: 5 203
https://ipeychev9.blogspot.com/2017/11/blog-post.html


В някои части на Родопите го правят на фурна по този начин.
https://ipeychev9.blogspot.com/2017/01/blog-post_25.html


https://ipeychev9.blogspot.com/2014/02/blog-post_2702.html

Последна редакция: пн, 28 окт 2019, 15:06 от i_peych

# 38
  • Мнения: 1 900
Здравейте Simple Smile. От родопската кухня, най-често приготвям клин баница с ориз по рецептата на баба ми, с разликата че тя точеше две кори, а аз използвам ръчно точени. Вкусът е разкошен. Simple Smile
https://inthebeniskitchen.com/2019/09/07/%d1%80%d0%be%d0%b4%d0%b … 1%80%d0%b8%d0%b7/

Общи условия

Активация на акаунт