Частни детски градини - София (тема 12)

  • 82 623
  • 754
  •   1
Отговори
# 390
  • Мнения: 59
Здравейте,

Моля за мнения за ЧДГ "Детска мечта" в Драгалевци- Симеоново.

Ще бъда благодарна да бъдат от хора, чиито дечица я посещават и имат поглед.

Поздрави,

# 391
  • Мнения: 42
Здравейте,

Надявам се да можете да отговорите на двата ми въпроса.
Виждам, че много от вас се включват с въпроси за мнения за определени детски градини. Искам да разбера винаги ли има места в частните детски градини, че чак  има и възможност за подбиране?
И второто, което ме интересува, е по всяко време на годината ли може да тръгне детенцето или е както в държавните  през септември?

# 392
  • София
  • Мнения: 2 409
Отговорът е Зависи и на двата въпроса. Зависи кога започваш да търсиш места за детето. Аз започнах година (предходния септември преди 1 яслена група) по-рано имах свободата да избирам от всички. Масово имат списъци с чакащи, започване посредата на годината от днес за утре могат да си го позволят много малко градини, зависи и какво текучество има.

# 393
  • Мнения: 6 166
В хубавите градини рядко има свободни места и често приемът е от Януари за есента като от Октомври на предишната година се записваш в списъка на чакащи. Ако след Януари си в чакащите.. ще цитирам една директорка " Винаги може да се случи да отпишат детенце, но при нас това се случва толкова рядко, че по-добре не се надявайте".

Има и градини, в които можеш да започнеш по всяко време. Обикновено бързо се разбира защо по никое време има свободни места или защо групата е много малка.

Веднъж като те приемат в Януари - зависи. В някои можеш и по-рано да започнеш, но по-рано значи в лятното училище. Повечето ако има капацитет може и от следващата седмица да започнеш.

# 394
  • Мнения: 1 526
В нашата ясла записват януари - февруари за септември. Няма опция за по - ранен прием, понеже рядко някой се отказва преди да започне на новото място. Евентуално август някога си, но пак. Не по - рано.

# 395
  • Мнения: 42
Благодаря ви много за отговорите! Точно това исках да разбера, не знам защо никъде не ги пишат тези неща, убих се да търся.
Мен много ме е яд, че само на есен тръгват децата. Моето например е родено през януари и е супер на никъде. Ако искам да пропусне яслата и да ходи направо на детска, това значи, че ще тръгне чак на 3 годинки и 9 месеца, а то никой няма такъв отпуск. Затова питах дали само на есен тръгват.

# 396
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287
Благодаря ви много за отговорите! Точно това исках да разбера, не знам защо никъде не ги пишат тези неща, убих се да търся.
Мен много ме е яд, че само на есен тръгват децата. Моето например е родено през януари и е супер на никъде. Ако искам да пропусне яслата и да ходи направо на детска, това значи, че ще тръгне чак на 3 годинки и 9 месеца, а то никой няма такъв отпуск. Затова питах дали само на есен тръгват.

Както са отговорили дамите по-горе, няма правило. Аз, например дадох капаро края на февруари за този септември, но исках да тръгне детето края на март. Когато прозвънях частните ясли в района (ноември 2020), имаше места във всички 4, с които се свързах.

Обикновено след майското, голямо класиране много бързо се запълват, ако има освободени места. Но то пак е септември тръгването, защото децата, които са приети в общинска ясла или градина, обикновено посещават лятото частната и на есен освобождават мястото.

# 397
  • Мнения: 64
Скрит текст:
Навсякъде трябва да го напавят това.

Здравейте! Някой да има информация за ЧДГ където деца със СОП са добре дошли? Искам да запиша дъщеря си, но на повечето места (държавни и частни) се оправдават с “липса на ресурси”. Благодаря!

Във фейсбук групата по- могат да те насочат. Вербално или невербално е детето? В частните градини нямат ресурси за СОП. Монтесори и Валдорф по-биха могли да се занимават, но зависи за каква асистенция става дума, а и това рязко ще се отрази на способностите за влизане в училище после. В държавните си имат и специалисти и квоти.

Елфичка, много благодаря за отговора и се извинявам за закъснелия такъв от моя страна.
Бих казала невербално. Знае елементарни и ограничени на брой думи, но за диалог дума не може да става.
Оставам и аз с впечатлението, че в частните нямат ресурси, но за държавна вече не виждам шанс.
Проблемът, е че детето е на 6 години, т.е. трябва да е в по-горна група, а там места няма. Никой не се отписва в последната група Simple Smile

# 398
  • Мнения: 42
Ясно, значи да почвам. Може и да съм закъсняла, но каквото е станало вече. Ще го измислим все. Благодаря за споделения опит!
Както са отговорили дамите по-горе, няма правило. Аз, например дадох капаро края на февруари за този септември, но исках да тръгне детето края на март. Когато прозвънях частните ясли в района (ноември 2020), имаше места във всички 4, с които се свързах.

Обикновено след майското, голямо класиране много бързо се запълват, ако има освободени места. Но то пак е септември тръгването, защото децата, които са приети в общинска ясла или градина, обикновено посещават лятото частната и на есен освобождават мястото.

# 399
  • Мнения: 6 166
Скрит текст:
Навсякъде трябва да го напавят това.

Здравейте! Някой да има информация за ЧДГ където деца със СОП са добре дошли? Искам да запиша дъщеря си, но на повечето места (държавни и частни) се оправдават с “липса на ресурси”. Благодаря!

Във фейсбук групата по- могат да те насочат. Вербално или невербално е детето? В частните градини нямат ресурси за СОП. Монтесори и Валдорф по-биха могли да се занимават, но зависи за каква асистенция става дума, а и това рязко ще се отрази на способностите за влизане в училище после. В държавните си имат и специалисти и квоти.

Елфичка, много благодаря за отговора и се извинявам за закъснелия такъв от моя страна.
Бих казала невербално. Знае елементарни и ограничени на брой думи, но за диалог дума не може да става.
Оставам и аз с впечатлението, че в частните нямат ресурси, но за държавна вече не виждам шанс.
Проблемът, е че детето е на 6 години, т.е. трябва да е в по-горна група, а там места няма. Никой не се отписва в последната група Simple Smile



Според мен можете спокойно да минете на домашно обучение. Това много повече ще ви даде отколкото образователната ни система. Наемете си една жена, която да обучава детето ви на частно за половин ден, все едно е на предучилищна. Пуснете в групата за детегледачки във фейсбул, че търсите педагог със специално образование и опит и продължете да се занимавате вие с детето относно проговаряне. Някои твърдят, че с детоксикация от тежки метали също са постигнали резултат. Не съм минала през това и не знам. Ние ще направим още някои изследвания преди да предприемем такава. Диетата е много важна - никакъв глутен, никакви млечни, повечко ядки и спанак, коприва, цвекло.. Все неща, които малките не харесват, ама какво да правиш.

ТЕЛК и СОП заповеди има ли? Има ли възможността детето да проговори? Психоложката на детето ми специално мереше до каква степен може да имитира. Ако може да имитира ще може да навакса. И при мен проговарянето беше много трудно и с кански усилия. Буквално с месеци единствената ми работа през деня беше да учим думи. Отначало по 1 на ден, после по 5, и така. Сега е в светлинни години напред. И може би до година две ще настигне връстниците си по показателите, по които е назад. Много помогнаха развиващите игри, както и флаш карти със снимка и написана думата.

Последна редакция: ср, 22 сеп 2021, 12:21 от Елфичка

# 400
  • Мнения: 64
Да, като че ли не се бях замисляла за варианта с домашното обучение, тъй като социализацията ми беше фокуса. Гледаме се в къщи и е предимно с възрастни около себе си. Посещаваме паркове, градинки, площадки, но не е същото като по цял ден да си сред себеподобни, които ти дуднят на главата Simple Smile А смятам, че това ще помогне много. Работихме с хематолог и сме правили детоксикация с таблетки. За другите методи не се навивам. Не съм сигурна какво ми е мнението, но категорично нямаше уау ефект при нас. На диета сме от … вече не помня от кога. Бавно и трудно, но прояде и плодове, и зеленчуци. ТЕЛК има, за тази СОП сега научавам. Как се изкарва? Работим с психолог и логопед и определено напредва. На специалиста мнението също е такова. Казва, че вече има мислене, каквото в началото е липсвало. Аз също го забелязвам при някои дейности. Относно проговарянето - според мен може. Може да повтори всяка дума, казана от мен. Е, не съвсем чисто и ясно, но все пак. Назовава предмети, животни, храни и др. по картинка. Има си набор от думи, които ползва в ежедневието - вода, ела. Продължаваме да учим нови думи и напоследък се учим да използва две думи, примерно, “искам вода”, вместо просто “вода”.
Много благодаря за мнението, съветите и насоките. Не съм на ти с фейсбук, но ще разуча как стават нещата Simple Smile

# 401
  • Мнения: 1 042
Аз не съм много наясно точно каква е процедурата, но защо не опитате да пишете на Работната група за прием през нея.

# 402
  • Мнения: 6 166
Да, за социализацията най-добре е в градинска среда, но като не говори социализацията може да е с обратен ефект. Малките деца са много първични в отлъчването на всеки различен.  

Ако записването в градина е важно за вас, сега май всяка седмица текат класирания. Има размествания. Кандидатствайте навсякъде. Ако трябва напишете писмо-молба до кмета ви. Просто питайте как да оставите детето само за няколко часа в градинска среда, а не цял ден, за да можете да работите над езика.

Търсете си място с по-големи групи - към 15 деца да са, за да нямат учителките време за се сприятеляват с вашето дете и то да си търси приятелчета сред връстниците.

А по градинките търсете да си играе с деца между две и три години, т.к. е на тяхното ниво на езикови умения. Така ще се учи от тях и ще дръпне по-бързо. И после постепенно вдигате възрастта на другарчетата докато настигне връсниците си.
 
За заповед за специални обучителни потребности - гугълнете "ресурсен център" и вашия град.

Последна редакция: чт, 23 сеп 2021, 11:12 от Елфичка

# 403
  • Мнения: 64
Безкрайно благодаря за информацията! Заемам се да проуча всички споделени опции и се надявам да намерим своето място.

# 404
  • Мнения: 2 719
Безкрайно благодаря за информацията! Заемам се да проуча всички споделени опции и се надявам да намерим своето място.

Искрено пожелавам успех!
Оффтопик обобщение: Аз съм тотално обезверена и отчаяна по отношение деца със СОП било в частни или държавни ДГ. Тиха или шумна дискриминация. Липса на специалисти или неадекватни такива.

Общи условия

Активация на акаунт