Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

"Селски" номера и пинизи - тема 2

• 171 425
  • 2 530
  •   1
Отговори
# 1 980
  • София
При нас и за РД и за имен ден се черпи и събират пари.

# 1 981
В предишната ми работа, събираха по 10лв. (това преди 10г. Бяха си не малко пари). Обикновено давах, но не отивах. По едно време започнах да се усещам, че това става твърде често и по всякакви поводи. Достигна до 2-3 пъти месечно, като се канеха около 30-40 души (понякога и повече), а подаръкът винаги беше в брой. За моя рожден ден обикновено канех най-близките 5-6 души, с които работех. Подаряваха ми цветя и нещо дребно. Един ден случайно чух разговор, в който един "празнуващ" правеше сметка,  колко хора щял да покани, колко щяло да му струва почерпката (колко от нея щяла да остане. пиене главно) и колко пари печалба. Излиза, че колкото повече хора каниш, толкова по-изгодно. Мнозина като мен дори няма да отидат.
Е, след това давах пари, само за хора, които са ми приятели.
В една друга работа, за да няма подобни недоразумения, събирахме всеки месец някакви пари и съответно на рожденика се даваше фиксирана сума.

# 1 982
И това не мога да го разбера - такива колегиални събирания (30 - 40) души за рожден ден и подарък пари в брой - все едно си на сватба. Разбирам - цветя и нещо символично, както и малка почерпка. Тия колективни сборища са ми странни.

# 1 983
  • София
Голяма селска простотия ми беше събирането на пари за РД. Шефката - семпла женица, беше решила така да сплотява гнездото на оси = работа в счетоводство. Ровила, извадила датите и пуска мейл за х 5 лв. на рожденик. Уж който иска да даде, но при нея - та да види и после да разнася клюките как Пена не уважила Гана. Съответния рожденик беше длъжен да разпъне софра със сладки и солени мезета, алкохол и газирано. Аз давах за всеки пари, не съм правила проблеми. Но не обичам рождения си ден, не искам да съм център на изкуствена еуфория и затова черпех по 1 бонбон. Голямо одумване беше как за 10 лв съм се сдобила със 150. Затова като реших да напусна съобразих 1месечното предизвестие да изтече преди рождения ми ден.

# 1 984
Една бивша моя шефка пък вдигна скандал как отделно сме купили цветя на колежка за РД, трябвало от фирмата. Тази се чудеше за какво да крещи на служители.
Хубаво е да се събират пари за подарък, но не навсякъде колективите са малки и достатъчно сплотени.
И за насилените коледни и т.н. банкети съм малко против по тази причина.
Някои цяла година тормозят колегите си, а после - рождени дни, подаръци, тържества.
Според зависи..

# 1 985
Ех, то пък голям зор да се опъват софри. Тцтцт..

Сетих се как на старата ми работа занесох да почерпя за РД - бонбони, сладки, сок. Идва шефката, с която работим от години. Казвам ѝ имам рожден ден, почерпи се и тя „Аха, ок” JoyJoy Тя има и други изцепки, но много мило ми стана от този сърдечен поздрав Joy

# 1 986
  • Mediterraneo
Счетоводителката в старата ми работа абсолютно винаги беше отпуска на рождения си ден. Обикновено си вземаше седмица. Въпреки че бяхме 5 човека колектив, не е като да не може и по един бонбон да почерпи. Подаръци правехме на юбилеи, иначе цветя и нещо дребно всеки подаряваше на всеки.

Последна редакция: вт, 19 яну 2021, 09:19 от Тарталета

# 1 987
  • София
А ако човек не обича рожденния си ден поради някаква причина?
Ако не иска да му се честити и да бъде изкуствено весел, какво правим? Как се очаква да наредиш софра с пържени кюфтета, мезета и питиета и да се изтъпаниш пред всички. За 5 мин. те поздравяват заучено, после млъкват и се чува само тропане на вилици в чинии.
И друго се сетих - за простолюдието събира х 5 лв. А за рожден и имен ден на някого от ръководството по 10 лв. Това за хора с 5цифрени заплати, които дори по 1 бонбон не остават на рецепцията.
Не ми е до парите,  а очакването за събиране и празнуване на хора, които зад гърбовете си бълват змии и гущери. Не ставаше сплотяване на колектива по този начин.

# 1 988
В една от бившите ми работи имаше в началото практика, ако някой донесе  почерпка за рожден ден от касата се купуваше подарък/торта/цветя. За служителите, които работеха от дълго време, също получаваха подарък, например за 10 години във фирмата. С минимум средства, максимум ефект.
В момента, в който практиката с рождените дни се прекрати и започна събирането, лъснаха цигании. То и аз веднъж се изложих да призная, забравих да си платя дела в някакъв подарък и след това се червих. Много тъпо.

# 1 989
  • София
Счетоводителката в старата ми работа абсолютно винаги беше отпуска на рождения си ден. Обикновено си вземаше седмица. Въпреки че бяхме 5 човека колектив, не е като да не може и по един бонбон да почерпи. Подаръци правехме на юбилеи, иначе цветя и нещо дребно всеки подаряваше на всеки.

Аз също си взимам отпуск за моя РД. Не желая да черпя хора, част от които не са ми симпатични.
И тъй като не присъствам в този ден и не черпя, съответно колегите не събират пари за мен.

# 1 990
  • София
Вземате си отпуск, защото го разрешава шефа. Но моето чудо няколко пъти не ми е разрешавало точно в тази седмица. Не било подходящо, как щели сме да сплотяваме колектива, нали да се веселим заедно. На плахата ми вметка, че детето ми  си идва от чужбина точно тогава - отговора е, че ще трябва да дойда поне за половин ден за да се почерпим.

# 1 991
  • София
Вземате си отпуск, защото го разрешава шефа. Но моето чудо няколко пъти не ми е разрешавало точно в тази седмица. Не било подходящо, как щели сме да сплотяваме колектива, нали да се веселим заедно. На плахата ми вметка, че детето ми  си идва от чужбина точно тогава - отговора е, че ще трябва да дойда поне за половин ден за да се почерпим.

Поведението на този шеф е точно за тази тема.

# 1 992
Това с със събирането на пари за рождени дни е голяма тъпотия.
Сякаш сме в детската градина да черпим в промишлени количества и да си разменяме подаръчета .
Като знам на всякъде какви са лицемери.
На всяка работа където съм работила не са ми подарявали нищо с изкл на веднъж и то една торба с дезодоранти. И нещо за коса.

# 1 993
Идва не само от шефовете, а и от активисти. От детската градина, през училището та до пенсия. Така мразех събирането на пари за подаръци на госпожите и стадото  кокошки, които се надскачаха.

# 1 994

е това е мега селска проява на шефа.
понеже сме на тази тема...сега се правят графиците с отпуските за годината. има едни и същи хора, които всяка година сливат празници, взимат всички възможни удобни дупки и винаги почиват около велиден, коледа и нова година. отбелязва се нееднократно, че хората трябва да се редуват, поне за коледните празници, но не - всяка година едно и също. особено един елемент е винаги във всички дупки години наред. много нагло.

Общи условия

Активация на акаунт