Това нещо има ли чистене или да сменям ламината

  • 2 362
  • 24
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 865
Не знам дали това се казва ламиниран плот, но е пластина залепена отгоре. След ремонт намерих на мястото нещо като разято и непочистено кафе, което е стояло така поне 4 дни. Ламинатът беше побелял както е на снимката, там дето беше разсипаната кафявата течност. Питах мъжът ми какво е това бялото и той каза Сигурно е варовик, пробвай да го изчистиш с киселина. Разредих солна киселина в доста вода и залях мястото. И въпреки че не започна типичното бълбукане реших да го оставя така да поседи. В резултат цялото залято с киселина пространство стана както е показано на снимката. Изясни се, че е от киселината. Предполагам и в самото кафе има киселина и  като дълго време не е било изчистено и е довело до побеляване. Но аз го довърших. Според вас такова обезцветяване на ламинат от киселина възможно ли е да се почисти и с какво или както ми се струва ще се наложи да сменя ламината

# 1
  • Мнения: X
Това плота на кухнята ли е?
Според мен е за смяна. Нещо е било разлято, не се знае какво, но е съмнително да е кафе защото мисля че на който и да е плот или ламинат да се разлее кафе и колкото и да седи нищо му няма на плота след измиване (ако е бял може леко да се пооцвети в бледо кафяво). Но да побелее? После пък чистене със солна киселина? Колкото и да се разреди реакцията ще е друга от обикновеното почистване на варовик което се прави с ЛИМОНЕНА киселина. Според мен вече това не е зацапване а самия материал е обезцветен, нещо е реагирало със самия цвят.
Преди години капнах с лак за нокти една капка, само ЕДНА, върху секцията в къщи и малко памуче с лакочистител я забърсах като само я забърсах, без да търкам. Изчисти се и всичко беше наред за 2 часа. Показа се едно петно което беше обезцветено и край.....

Последна редакция: сб, 26 окт 2019, 13:06 от Анонимен

# 2
  • Мнения: 3 865
Да плот на кухня е и аз казах от какво е това нещо - солна киселина, но много разредена. Но това, което се беше появило преди нея  от кафето или каквото там са разляли, беше същото, просто покриваше по-малка площ. И на мен ми прилича като да съм си съсипала плота необратимо

# 3
  • София
  • Мнения: 12 006
Солна киселина SatisfiedSatisfiedSatisfiedSatisfied Ще падна от смях Joy Със сярна защо не пробва? И то за покапано то кафе, дето само с намокряне с вода и дълго накисване се разкисва?
Иначе плота май е съсипан вече.

# 4
  • Мнения: 3 865
що кво и е на солната киселина. Произвежда се във всеки стомах. Иначе тъпо - да - подведох се по мъжа ми, който реши, че е варовик и под ръка нямах друго освен солна киселина. Според мен се обезцветило от кафето, което явно има кисела реакция. Друго обяснение не виждам - тоя плот е седял във вода и никога нищо не му е ставало. Жалко - беше нов - преди 3-4 год го сложихме

# 5
  • Мнения: 3 939
Кафето абсурд да направи такава реакция. С мокър парцал се чисти ако ще и месец да е стоял. Със солната киселина си го съсипала.

# 6
  • София
  • Мнения: 12 006
Кафето няма каквито и да е реакции с ламинират на плоскост, още по-малко пък киселинни. Вашето може би не е било кафе. Кафето се чисти, както казаха дори след месец, само с накисване с вода. Ти в какъв % разтвор я ползва или ливна директно шишето с кислола?
Относно твърдението, че я имало във всеки стомах - дали е в същия концентрат както с кислола примерно, от там си отговори на въпроса защо се смях.

# 7
  • Мнения: 3 865
Може и да не било кафе, за мен е мистерия. Но разбрах, че солна кис се не ползва, та дори и разредена - явно реагира различно

# 8
  • София
  • Мнения: 12 006
Солната киселина разяжда яко. Може да се ползва с метали и в тоалетна чиния, на плочки - вероятно ще съсипе сифона и ще разяде фугите. В общи линии е тежка артилерия и много трябва да се внимава с нея.

# 9
  • Мнения: 25 571
Пробвай на някое малко местенце да се опиташ да го изтъркаш със сода за хляб. Навлажни вълнено парцалче и търкай внимателно.
Не знам дали ще помогне, ама така или иначе нищо не губиш.

# 10
  • Мнения: 4 388
След дъжд качулка ,но ако някой в подобна ситуация чете...най-обикновен оцет .Нямаше да се стигне до тук ,а наистина се справя с някои доста упорити или захабени повърхности.

# 11
  • Мнения: 40 744
Може да е било кока кола, тя е много разяждаща. Хора си чистят захабени вани с нея Joy

# 12
  • Мнения: 3 865
пробвах със сода - тц. Мъжът ми е пробвал  с кво ли не - пак тц

# 13
  • Мнения: 8 937
Според мен не е било кафе това. Щом е след ремонт, най-вероятно е някакво лепило, боя и т.н.
А колкото до солната киселина - не ползвайте подобни агресивни вещества за почистване на плотове и ламинати.
Не виждам начин нанесените поражения да се подобрят...

Последен опит - така и така вече са съсипани нещата, пробвай с малко разредител /кореселин/ - ако е лепило или боя, вероятно ще излезе. И внимавай, защото разредителя е много силно запалим и отровен. После почисти с вода и веро примерно, обилно.

Последна редакция: чт, 31 окт 2019, 09:00 от utro77

# 14
  • Мнения: 11 574
кореселин или керосин.... че с едното може да излети

Общи условия

Активация на акаунт