Отговори
  • Мнения: 27
Здравейте! Четох, че при по-напреднали в развитието си деца, предучилищната или градината може да се съкрати от 2 на 1 година. Учудих се, защото знам, че направиха задължителни тези две години. Знаете ли къде и към кого мога да се обърна, за да опитам да съкратя този период за моето дете, което може да пише и чете свободно и ходи на предучилищна без желание и полза, единствено по задължение.

# 1
  • Мнения: 2 489
То, че може, може. Ама, че не е добре за детето, колкото и напреднало да си мислите, че е, е съвсем друг въпрос. Има си етапи в развитието на детето, които не е добре да се пропускат или съкращават.
Кой набор бе детето?

# 2
  • София
  • Мнения: 38 476
Да съкратиш в смисъл? Да го пратиш в първи клас сега? Или втория срок? На 6 г? Или на 5?
Кой набор е?

# 3
  • Варна
  • Мнения: 259
Може да тръгне с една година по рано на училище, тоест на 6 години, тогава ще е в предучилищна само една година, когато е на 5 години.

# 4
  • Мнения: 39 296
Стана ми смешно. Амбизиозните маминки, дет се мислят че са родили новия Леонардо да Винчи.
Иначе на въпросът- може. Стига да е под 3 група

# 5
  • Мнения: 27
Не съм ви искала мнение. Идеята ми е да ходи на предучилищна от 6-годишна възраст, а не от 5. Ще тръгне на училище когато трябва. Мислех, че ще отговорите на конкретния въпрос, но уви..
Пък аз ако нямам отговор на дадено запитване, не би ми хрумнало да си чешам езика... но - хора разни Wink

# 6
  • Мнения: 2 489
Ми всъщност въпросът ти не е коректно зададен. Искаш детето като стане на 6 да ходи в подготвителна група и да тръгне на училище на 7г. Така ли? А какво ще прави на 5г? Детската градина (подготвителна група) е задължителна от 5г.
Обясни ясно кой набор е детето и какво точно искаш, за да получиш адекватен отговор.

# 7
  • Мнения: 27
Детето ми е 5.5 години. Живот и здраве ще тръгне на училище на 7. Скоро започна да ходи на предучилищна и му предстоят там цели две години. Ужасно скучно и досадно му е и не желае да ходи. Същевременно има кой да го гледа. Ходи единствено заради факта, че е задължително. Е да, но четох в статия в pravatami.bg, че двете години може да се съкратят, при условие, че детето се справя добре. Не пише обаче към кого трябва да се обърнат родителите. Това ми беше въпросът. Не съм давала подробности, защото не мисля, че са необходими; просто се чудя към кого да се обърна.

# 8
  • София
  • Мнения: 38 476
Може да се подаде молба в училището за домашно обучение, но преди началото на учебната година.
Детето къде ходи на предучилищна?

# 9
  • Мнения: 2 489
Да, вече са ме изпреварили и са ти отговорили. Имаш право на домашно обучение. Подаване заявление в градината и се изготвя програма за обучение, но това се прави преди началото на учебната година.

# 10
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 499
ЗПУО
Чл. 8.  (1) Предучилищното образование е задължително от учебната година, която е с начало в годината на навършване на 5-годишна възраст на детето, като родителите избират една от формите по чл. 67, а държавата и общините се задължават да осигурят условия за обхват на децата в детските градини и групите за предучилищно образование. 
(2) Училищното образование е задължително до навършване на 16-годишна възраст и започва от учебната година, която е с начало в годината на навършване на 7-годишна възраст на детето.

 (3) Училищното образование може да започне и от учебната година с начало в годината на навършване на 6-годишна възраст на детето по преценка на родителя и при готовност за училище, удостоверена при условия и по ред, определени в държавния образователен стандарт за предучилищното образование.

 (4) Началото на училищното образование може да се отложи с една учебна година, когато здравословното състояние на детето не позволява постъпването в I клас, установено по ред, определен в държавния образователен стандарт за предучилищното образование.

Чл. 67.  (1) Основните форми на педагогическо взаимодействие се осъществяват при целодневна, полудневна, почасова или в самостоятелна организация по избор на родителя при условия и по ред, определени с държавния образователен стандарт за предучилищното образование
 (2) Самостоятелната организация по ал. 1 се одобрява след решение на експертна комисия към регионалното управление на образованието. В комисията задължително участва представител на съответната община и на Агенцията за социално подпомагане.

# 11
  • Мнения: 27
Благодаря ви за отговорите!

Общи условия

Активация на акаунт