Разчитане на резултати от медицински изследвания - тема 2

  • 51 262
  • 801
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 14
Здравейте,

Какво ви е мнението за следните резултати ? Става въпрос за мъж на 22г. От 2 седмици имам леки болки в ставите и костите, предимно от колената надолу. Ако върша физическа работа, болките не ги усещам, обаче работя по 9-10 часа на ден седнал ги усещам на моменти през 3-4 часа. Болките са кратки за по 2-3 секунди и се изместват в друга част по краката, на моменти и в някой пръст ги усещам. Другото е, че на някои места по краката, част от космите са ми опадали от 2-3 год. , без други места по тялото. Възможно ли е да е от липса на Витамин Д или слабо кръвообращение по краката от много седене ? Също не съм се излагал и на слънце много последните месеци. Нямам други оплаквания.

Има ли вероятност да е артрит или да са разсейки в костите без да знам, че имам раково заболяване ?

       result    , Unit    ,    ref.range

wbc 10,4 ,       10^9/L,     4.0-10.0
lymp# 2.9,       10^9/L,      0.8-4.0
mid# 1.0,       10^9/L,      0.1-1.5
gran# 6.5,     10^9/L,        2.0-7.0
lymph % 28.1,     %        ,  20.0-40.0
mid% 9.9 ,         %              3.0-15.0
gran% 62.0,       %               50.0-70.0
rbc 5.15 ,          10^12/L             3.50.5.50
hgb 157 ,       g/L                110-160
hct 0.469,                        0.370 -0.540
 mcv 91.2 ,           fL            80.0-100.0

mch 30.5,          pg              27.0-34.0
mchc 335 ,         g/L              320 -360
rdw-cv 0.131,                 0.110-0.160
rdw-sd 45.7 ,       fL                35.0-56.0
plt 192 ,             10^9/L                 100-300
mpv 11.3,         fL                  6.5-12.0
pdw 17.3 ,                       9.0-17.0
pct 2.17 ,         mL/L              1.08- 2.82
p-lcc 84 ,         10^9/L              30-90
p-lcr 43.9,          %              11.0-45.0

Последна редакция: чт, 06 авг 2020, 23:54 от randomuser

# 676
  • Мнения: 42
Здравейте, не знам дали пиша с правилната тема, но все пак ще ви попитам.

Вчера гинеколога ми откри киста на ляв яйчник 40/37 мм, от известно време имам доста оплаквания, тъй като съм претърпяла 2 спонтанни аборта, на 25 години съм и имам симптоми като закъсняване или избързване на цикъла, болки и тежест в долната час на корема, остра пронизваша болка от време на време и МНОГО болезнена менструация от както се помня, а ми дойде цикъла преди 15 години.

Обиколих 10 гинеколога за 1 година и никой нищо не намираше, всеки ме лъжеше и правеха всичко за пари, най - накрая намерих един съвестен гинеколог, та вчера той откри кистата и ми назначи изследвания за туморни маркери - са 125 и НЕ4, пуснах ги тази сутрин и първия вече излезе, чакам втория в четвъртък.

Четох цял ден в интернет, че не трябва да надвишава 35 U/ml, моят резултат не надвишава, но искам да знам дали е в “допустимите” граници - а резултата е 11,59 IU/ml .

# 677
  • Мнения: 2 826
Туморните маркери сами по себе си не означават, че дадена “киста” е “тумор”. Те са част от добрата медицинска практика като изследване при наличие на киста. Резултатът Ви е съвсем ОК и не бива да се притеснявате Simple Smile Дори да беше повишен, това също не значи нещо лошо автоматично. Маркерът в повишен и при ендометриозни кисти понякога, например.
Важното в случая е първо каква в кистата (ендометриозна, функционална, дермоидна...), ще “чакате” ли месец-два, за да видите дали няма да претърпи обратно развитие, ще правите ли лечение (най-често леко хормонално)?
След като решите този проблем, обърнете внимание на следващите - ако искате да забрвменеете, намерете добър специалист в тази сфера, които ще ви направи нужните прегледи във времето, ще прецени какви изследвания да се пуснат и как да се процедира занапред.
Успех Simple Smile

# 678
  • Мнения: 42
Много благодаря за бързия отговор, все още не знам каква е кистата, надявам се да не се стига до операция, а пък за абортите вече съм задействала нещата със същия доктор, дай боже след време да ви споделя, че имам бебенце!

# 679
  • Мнения: 93
Здравейте,бременна съм в 4 месец това са изследванията ми.Притеснява ме урината.Може ли някой да ги разчете?

# 680
  • Мнения: 2 826
Повторете урината утре сутрин и пуснете и стерилна.
Може да е била замърсена и да няма абсолютно нищо.

# 681
  • Мнения: 284
Здравейте! Това са изследванията на майка ми. Виждам, че са в референтните стойности, но първите два показателя ми се виждат ниски. Може ли да споделите мнение?

# 682
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
МАТ не трябва да е високо.По-добре,че е ниско.
ФТ4 е ниско,да.Но не знам при нормални антитела как ендокринолог ще разчете изследванията.Или няма да изпише нищо и ще следи,или някаква минимална доза Л Тироксин.Не знам какво ще реши.
Някой може и да каже,че нищо няма,съвсем хубави са си изследванията.Ехограф поиска ли?

# 683
  • Мнения: 11 828
ТАТ И МАТ са антитела и те трябва да са ниски иначе ще има автоимунно заболяване. ТАТ е в средата, хубаво е да се види още веднъж  догодина примерно, да не излезе извън граници.
ФТ4 е нисък да, има лека хипофункция на щитовидната жлеза.

# 684
  • София
  • Мнения: 3 880
Моля за коментар за тези изследвания на приятелят ми, 30 годишен е.

Няма никакви оплаквания, изследванията са профилактични. Чудя се с тези чернодробни какво да правим сега.

# 685
  • Мнения: 2 826
Отклоненията са незначителни, най-вероятно има омазняване на черния дроб (така наречената стеатоза). Неправилно хранене, бирено коремче?
Добре ще е да види гастро за потвърждение/отхвърляне на друг проблем и евентуално малко диета.

# 686
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
На личния за талон за гастроентеролог.Или поне да даде талон за ехогрфия на коремни органи.

# 687
  • Мнения: 1 038
Хей , здравейте . Ако не съм за тук моля преправете ме някъде . Имам непоносимост към млечни , аз съм го констатирала и е сигурно . Бременна съм и си търся да пия пробиотик . Харесах един , но пише че има следи от лактоза . Дали ще е проблем ?

# 688
  • Мнения: 11 828
Най-вероятно да, лактозата е млечната киселина все пак.
Ако искате погледнете Омнибиотик панда, такъв беше изписан на сина ми точно след откриване на множество непоносимости. Без глутен и лактоза е.

# 689
  • Мнения: 1 038
Най-вероятно да, лактозата е млечната киселина все пак.
Ако искате погледнете Омнибиотик панда, такъв беше изписан на сина ми точно след откриване на множество непоносимости. Без глутен и лактоза е.
След като е за деца , дали ще в достатъчен За бременна жена ?!:)

Общи условия

Активация на акаунт