Университети в Германия и други държави с немски език 13

  • 44 937
  • 746
  •   1
Отговори
# 375
  • София
  • Мнения: 18 027
Ааа и аз гледах ученици на Нено с добро представяне на олимпиадата. А по колко пъти могат да се явяват децата на изпит по даден предмет?  Не е ли по-добре да се явят втори път на изпит отколкто да губят година /за езиковите възпитаници питам/?

Няма правило, Галимар, за всяко уни/специалност е различно.  При "математичката" ми в основната фаза (ГОП  през първи, втори, май и трети семестър) за всеки изпит имаш по два опита само. После отлиташ.. А нагоре само за два изпита  от останалите имаш право и на трети опит. Много стресиращо ми се струва, ама тя си го избра.. За медицината в Аахен специално, за другаде не зная,  по-късно гориш, но пък за сметка на това има нещо като аналог на наше повтаряне в училище. Не вземеш ли изпита 3 пъти, повтаряш семестъра, но само за скъсания предмет, другите ти се зачитат. И след още евентуално нови 3 скъсвания си тръгваш. Ясмина и Вале да ме поправят, ако не е така. Поне това знам за целбио-то, коментирания  преди време адски изпит 3 в 1..И за жалост, има повтарящи заради него бг деца, немци също. При голямата беше по трети различен начин изпитният ред,  някои дисциплини бяха с 3, други с два опита, има си го описано всичко детайлно  в Modulhandbuch-a  на специалността обикновено.

# 376
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Здравейте! Имам въпрос към всички мами на студенти в Германия и Австрия. Познавате ли деца/студенти , които учат  2 специалности едновременно? Интересно ми е да чуя мнения и наблюдения. Simple Smile

Всъщност, аз НЕ познавам учил хуманитарна специалност тук,  който да не е с две специалности и евентуално трета (различна) магистратура, за който вече реши и магистратура да прави. Изключение са адвокатите.

# 377
  • Мнения: 487
И аз съм съгласна със всичко написано от  Oceans.Трябва да вярваме повече на децата си.Не е чак толкова ,,страшен‘‘първи курс.Просто децата ни не са свикнали на такъв режим на четене.Не е оправдано,дете завършило немска гимназия да кара подготвителна година.Трудна или не,факт е че децата се справят през първата година.Има единици,които не издържат на условията или на напрежението от изпитите,но са малко и обикновено причините не са свързани с учебния материал.Имам предвид тези студенти,които са завършили немски гимназии с добър успех.
Оceans,моята дъщеря ,подобно на твоята беше от ,,лежерните‘‘ученици.И нейната подготовка по физика беше ,,нулева‘‘,но много бързо успя да научи в първи курс пропуснатото .
Когато децата са мотивирани,успяват да се справят с всичко.
Браво и успех  на момичето ти , успяло да последва мечтата си да стане хирург!
Дъщеря ми има приятелка  ,следваща някаква смесена специалност икономика с инженерство.Много трудно й беше в началото,защото в училище не е била в паралелка с математика.И тя беше от ,,лежерните ученици.Справя се ,макар и да забави с една година обучението си.Така ,че няма непреодилими предмети(включително и механиката),но все пак много по-лесно щеше да й бъде ,ако беше завършила паралелка с математика или беше се занимавала през лятото с математика,преди да замине в Германия.

# 378
  • София
  • Мнения: 3 610
Синът ми говори лятото с едно момче, което учи в Аахен и то две специалности- биотехнологии (което него го интересуваше) и физика. Паралелно и поработва, но не разбрах точно дали само към университета каквото предлагат или и друго. Така, че има и такива, и каза момчето, че не му е непосилно.

# 379
  • Мнения: 5 344
Има и нещо друго в помощ на учащите. Поне моите впечатления от сина ми са такива. Има изобилие от материали - лекциите му са качени на платформата, може да ги гледа и слуша колкото време има. Има пробни изпитни варианти, също качени. По неговите думи - пробните варианти са много близки до изпитния тест. Самата тестова форма на изпитване -  колкото и да я заклеймяват, децата ни са свикнали с този вариант на оценяване. Не е за пренебрегване и изобилието от учебни материали в библиотеката.  Тутори на разположение за въпроси по изпитния материал. Както казва синът ми - нямаш оправдание да се явиш неподготвен. От тук насетне - само да си сядат на д...то и да учат. Езика се "доучва" в естествена среда  най-леко, а относно уравняване на знанията по математика и физика за инженерните специалности, пред началото на първи семестър всяко уни пуска безплатни курсове, мисля че бяха 3 или 4 седмици - преподава се материалът  учен от германчетата в училище. Периодът е много подходящ и подпомагащ и първоначалната адаптация, така че препоръчвам с две ръце един такъв курс преди началото на семестъра. Тънкия момент тук е да се включиш навреме в групите, защото предупреждават, че се запълват бързо и може да артисаш.   
За NC  инженерни ( а вероятно е аналогично и при смесени специалности) -  при моя син поне се взимаха -  оценката от дипломата, приравнена към тяхната система, извънкласни дейности, стаж, оценки по физика и математика в различни години ( затова вадихме  и академична справка на годишните оценки в 10-ти и 11 клас),  мотивационно писмо. Друго не помня, но като резултат се получава еднин бал с който се участва в класирането. При получаване на мейл с покана за записване,  в поканата  цитират бала с който си участвал в класирането.  В общи линии, поне при моя син беше така.

# 380
  • София
  • Мнения: 18 027
Сафрон,  дъщеря ми е в нещо като търсената от теб инженерно-икономическа специалност, по-скоро в математико-икономическа в нейния случай. Балът  се образуваше от  цялата диплома + оценки по мат, физика, немски и втори чужд език от дипломата, искаше се и удостоверение за практика/ доброволческа работа в областта ( времевият минимум май беше  две седмици или месец). Нещата се трансформират в точки по тяхна формула и в низходящ ред се осъществява приемът.

# 381
  • Мнения: 477
Не навсякъде е така , както го описва G.D. - в унито на синът ми за четири години нямаше нито един изпит под формата на тест - всичко с отворени въпроси за разработване, към лекциите няма упражнения , поправителна сесия няма - невзетите изпити остават към следващата сесия заедно с всички останали и никога досега не са им давали пробни изпитни варианти

# 382
  • Мнения: 626
Не навсякъде е така , както го описва G.D. - в унито на синът ми за четири години нямаше нито един изпит под формата на тест - всичко с отворени въпроси за разработване, към лекциите няма упражнения , поправителна сесия няма - невзетите изпити остават към следващата сесия заедно с всички останали и никога досега не са им давали пробни изпитни варианти

За кое уни става въпрос все пак ?

# 383
  • Мнения: 3 975
Бих помолила и аз за конкретика. Тук може да бъдем конкретни. Няма риск да бъде разпознато дете и да бъде влошено положението му при откровено изказване. В същото време информацията ще е безценна за следовниците.

# 384
  • София
  • Мнения: 18 027
Според мен и при сина на ГД  в бъдеще може би ще се появят изпити, които няма да са тест. Наистина далеч невинаги изпитите са в тестова форма. Понякога са само с въпроси с отворен отговор и със задачи за разписване , друг път са  комбинирани от тест, задачи и такива за разписване, рядко са и само устни.. Няма как да се обобщава. Трудно обаче ще се опише и за конкретно уни/специалност как е, ако нещата са смесени, каквито са според мен в повечето случаи (съдя по изпитите на трите ми деца на различни места). Само за 1 семестър   близначките ми вече са минали както през изпит/и изцяло за заграждане, така и през такива  със свободни отговори.

# 385
  • Мнения: 477
За кое уни става въпрос все пак ?

Ройтлинген

# 386
  • Пловдив
  • Мнения: 1 021
Ех,дали ще издържа не зная...Бавно откачам,и това че не знам немски ме побърква...Поне да споделя-чета тук за вашите деца и много се вълнувам нищо че не пиша.Всички са много амбициозни и ви стискам палци.Останах с впечатление , че всички са избрали "сериозни "специалности,мисля че само ние сме се насочили към изкуството. Университета е избран,датите за изпити са ясни,чакаме резултата от Даф. Разбира се всичко от тази година е променено-започна с резултатите от Даф-искат 4.Но по лошото е че подаде онлайн заявление за допускане до изпити,но новото от преди малко е че вече искат и " предварителна изпитна документация" от uni assistanse??

# 387
  • Мнения: 5 344
Според мен и при сина на ГД  в бъдеще може би ще се появят изпити, които няма да са тест. Наистина далеч невинаги изпитите са в тестова форма. Понякога са само с въпроси с отворен отговор и със задачи за разписване , друг път са  комбинирани от тест, задачи и такива за разписване, рядко са и само устни.. Няма как да се обобщава. Трудно обаче ще се опише и за конкретно уни/специалност как е, ако нещата са смесени, каквито са според мен в повечето случаи (съдя по изпитите на трите ми деца на различни места). Само за 1 семестър   близначките ми вече са минали както през изпит/и изцяло за заграждане, така и през такива  със свободни отговори.
Разбира се, че има задачи - все пак става въпрос за физика, математика, механика. Теоретичната част обаче не е на развиване на теми ( Слава Богу, повярвайте ми, не е лесно да описваш тема от  математически анализ , или избрани глави от математиката....). Изпитът по чертане беше изцяло на програма - и тук -  адмирации за развитието на техниката и наредничавостта на немците.

# 388
  • Мнения: 888
Благодаря ви GD и Русалке. Вече съм наясно какво стои зад NC, макар и да знам, че е променливо през годините, както и за различните унита. Мислех си, че е по-скоро изпит или интервю в допълнение към дипломата и избрани предмети.   Вие, обаче, ме разбихте с тази доброволческа работа ...

# 389
  • Мнения: 5 344
Благодаря ви GD и Русалке. Вече съм наясно какво стои зад NC, макар и да знам, че е променливо през годините, както и за различните унита. Мислех си, че е по-скоро изпит или интервю в допълнение към дипломата и избрани предмети.   Вие, обаче, ме разбихте с тази доброволческа работа ...

Хубаво ми напомни за интрвюто.  Унито си запазва правото да извика на интервю някои кандидатстващи, вероятно с по-нисък сумарен бал. Поне при нас беше така - ТУМ.
Доброволческа дейност -  всякакви сертификати които детето е получило през годините, удостоверяващи участие в доброволчески нициативи. Ако сте в началото на гимназиалния живот, сега е моментът да се ориентира младия човек  - има множество доброволчески организации които биха били благодарни за всеки положен  труд  Като отплата дават сертификат.

Общи условия

Активация на акаунт