Университети в Германия и други държави с немски език 13

  • 44 818
  • 746
  •   1
Отговори
# 465
  • София
  • Мнения: 17 921
Съгласна съм, Грант, и мисля, че точно тази ми дъщеря подхожда доста рационално и отговорно към нещата. Не пожела  въобще да се прибере, за да не скитори  излишно по летища и гари и да  не навреди както на себе си, така и на околните. Дори още тогава, когато е имала опция съвсем легално да си вземе от  този дезинфектант пред залата, не го е направила.  Иначе щеше да има сега. Wink Седи си като отшелник вкъщи и зубри по цельбио Simple Smile  Единственото й "разнообразие" е аз да й пиля  от време на време да се пази. Исках да й пратя дезинфектант, но май няма да стане. Аз дори нямам затворен такъв, а мога само да й пресипя от наш...Ще си кара само с миенето на ръце със сапун, при положение, че единственото й излизане в даден момент ще е за храна.
Другата ми дъщеря си дойде наистина преди седмица, има си своите доводи за това, но пък спазва на 100% карантината. Не излиза абсолютно никъде, дала е истински адрес и телефон  на Т2 - както собствения, така и този на личния лекар. Звъни ежедневно на джи пи-то с инфо, че няма никакви оплаквания и евентуални симптоми. И макар да не е по темата, да споделя нещо в тази връзка - оказва се, че у нас все пак нещо се прави. Звъняли са на личната лекарка да питат дали  девойката се обажда ежедневно и тя  е потвърдила. Нейна състудентка пък, също в карантина, са я  проверявали патрулки на адреса. След като има доста недобросъвестни и безотговорни граждани, направеното ми се вижда уместно. И все пак малко недомислено в частта със старта на  карантината. Ок, подписваш се, че ще я спазваш, ама докато си стигнеш до вкъщи какво правиш... Ние си я прибрахме девойката, но други са се качили по метро, рейсове, таксита, че после и по влакове..Rolling Eyes

# 466
  • Мнения: X
Русалка, браво не девойките ти! Дано всичко се размине благополучно за всички нас!
Аз да си изкажа недоволството, мисля, че Германия много се изложи в тази ситуация, според мен заради бизнеса изпуснаха нещата. Сега остава да се молим да мине възможно най-бързо и с най-малко жертви. Не смея дори да коментирам броя жертви, докато не е ясно нищо. В момента е някаква информационна мъглявина, тук-там се проясни нещо, ама не знаеш дали е истинско или е мираж. Чакаме и се молим, това е.

# 467
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Едно леко успокоение за силно притеснените - това е мое лично обобщение, не съм лекар, декларирам само факти.

Статистика на 2003 пациента в Италия посочва смъртност от 0,8% на хора без preconditions. Отделно, значителната смъртност започва при лица над 70г, при това смъртността при мъжете е до 3х по-висока от тази при жените. Над 99% от починалите са хора с минимум 1 придружаващо заболяване.

Ето официалния рипорт, за който иска сам да види:

https://www.epicentro.iss.it/coronavirus/bollettino/Report-COVID … 9_17_marzo-v2.pdf


Отделно четох и друга статистика за това кои съпровождащи заболявания са най-релевантни към смърт от корона - на първо място са сърдечни заболявания, следва диабет, после не запомних, на 4. място идваше рак. Тази статистика я затворих вече, та за нея не пускам източник.

Последна редакция: сб, 21 мар 2020, 13:58 от chrissy

# 468
  • Мнения: 5 272
Момичета, аз поръчах маски, ръкавици , таблетки селен и цинк, витамин Д и за двамата през Амазон. Става за ден два до адреса. Всички необходими консумативи  са получени  в общежитието на Митко.... Само дето той не е там.
А тук и вигантол с връзки се купува. Преди седмица писах на Фрамар относно техен продукт( те го дистрибутират), селен и цинк с подходящи единици. Вчера пак смогнаха да ми дадат оферта, в понеделник чакам продуктите.
За маски и дензифектанти дори не отварям дума. Ако не е фирмата в която работя..е си ходим с парчета плат по лицата до края на карантината.Уф... сори, поста ми е като за друга тема, ама...дано не ме изтрият.

# 469
  • София
  • Мнения: 17 921
Пробвах ГД, ама ..Явно си поръчвала още във време, когато нещата не бяха толкова много заболелите, а и при по- малко ограничения разни за придвижване.  Дава ми  Амазон ориентировъчна дата за доставка на маските  към 10 април..

# 470
  • Мнения: 3 915
В момента безброй шивашки ателиета са се захванали с производство на маски. Във в. "Дневник" имаше клип за изработване /ушиване/ на такава маска - вътрешно и външно хасе /друг по-гъст памучен плат/, а между тях два ката мокри ърпички - твърди се, че точно нетъканият текстил филтрира. Говорих с ветеринарния лекар на куча /при опит за подстригване, я срязах, та ходихме по спешост/. Според него това е предостатъчно за предпазване. Ветеринарите по принцип са с по-висок стандарт за асептичност поради опасността на животинските болести. Затова му вярвам.
Дезинфектант също може да се направи ерзац - от алое гел /от аптеката/ или гъст извлек от ленено семе и спирт. В темата за Covid 19 има проорции. Ако някой се интересува, да даде знак, свалила съм линкове за прилагане при нужда. Остава да се намери спирт., което е прблем.

# 471
  • Мнения: 5 272
Синът ми се прибра най сетне. Сега съм по спокойна. Вероятно за повечето е странно. Не ми се обясняват позиции. Само да споделя за пътуващите. Никакви проблеми - нито с пътуването от град в град, нито с летене от държава в държава. Говорим за студент с регистрация и постоянен адрес. Ако изкривеното понятие карантина тук включваше затворено дете, споделящо дом с работещи родители, то в общежитието му карантината ще е на сто про. Или както казва мъжът ми- на колкото повече места  се разделим, толкова повече шансове за оцеляване имаме. Господ да пази всички.

# 472
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
G.D., честито, радвам се, че завърши всичко успешно!

М/у другото, тук поне разходките все още не са забранени, а и се счита, че няма и да бъдат, няма основания за това. Лично аз не съм тръгнала да се разхождам, де, но поне е дадена тази възможност.

И нещо за маските, което аз си повтарам откакто се започна с тези маски, дано поне някой се вслуша сега като го каже СЗО:

https://www.google.com/amp/s/novini.bg/amp/zdrave/bolesti/588493

# 473
  • София
  • Мнения: 17 921
Chrissy, аз поне не визирах стандартната хирургична маска, а специална за частици И бактерии/вируси, която отпред e с филтър и предпазва от заразяване носещия я, а не обратното. Иначе в редките случаи, в които излизам тук, го правя без маска. Едно, че нямам, и две - наистина не виждам причина.. Не помня абревиатурата в момента, понеже съм на тел,  май беше N95, но ще питам дъщеря ми, раздали са им от университета/купила си е и сама такива в Корея..

"What is an N95 filtering facepiece respirator (FFR)?
An N95 FFR is a type of respirator which removes particles from the air that are breathed through it. These respirators filter out at least 95% of very small (0.3 micron) particles. N95 FFRs are capable of filtering out all types of particles, including bacteria and viruses".

Вероятно и тяхното носене се отрича от СЗО, нямам идея. Но е факт все пак, че в Корея дори няма/ше карантина, освен в Дегу, хората се разхождат свободно с такива маски, ходят и по заведения,  животът си тече без излишна паника, а изглежда, дай боже да съм права,  че нещата при тях се поуспокоиха. Новите случаи са малко.. Та никой май не знае кой е верният подход.

Последна редакция: сб, 21 мар 2020, 17:41 от пенсионирана русалка

# 474
  • Мнения: 3 410
Моите деца нали и двете са в Германия та от време на време ми казват по нещичко. Те лично от 2 седмици са хоум офис и поръчват онлайн храна, та малко излизат навън. Кръсника на голямата щерка / тя е в Kьолн/ служебно е бил на някаква конференция преди месец и е стоял до човек който в последствие  диагностицират с Ковид. Та му се обадили от министерството на здравеопазването че не трябва да напусkа дома си 14 дни. Не са го тествали , карантината му мина на момчето, но  той си работи хоум офис. Наблюденията са ми че отговорните си спазват препоръките, другите си щъкат насам натам, също като у нас.
Иначе малката в Берлин  и преди трудно можехме да я извадим от дома, като една видна компютърджийка дай и игри онлайн да играят с гаджето, та за тях режима си е част от живота им и всеки ден като питам Как сте?, получавам ведър отговор - Екстра сме, сладурчета

Последна редакция: сб, 21 мар 2020, 21:56 от mama Tin

# 475
  • Мнения: 5 272
Мама Тин, аналогична е ситуацията с големия ми син в Нидерландия. Той е луд геймър, манията му е да прави компютърни игри. Снощи се чухме с него. Чувства се добре, и дподели, че това положение за него е рай. Седи си у тях на компа, не излиза с дни. Работи върху проектите си, комуникира с преподаватели ( те за момента не са преустановили занятия, а са ги изнесли дистанционно), пазарува веднъж седмично, винаги сутрин ( казва, че винаги е правил така, с оглед пестене на време ), излиза да работи по няколко часа на ден  през уикендите,  работата му е благодатна с оглед безплатните доставки които ресторантите са пуснали и съответно увеличения брой поръчки. Осъзнава, че се намира в града с най много заразени, спазва хигиенните изисквания, но според него той винаги го е правил. Не носи маска, защото там никой не го прави и смята, че би плашил с това. Там обясняват, че маска се носи само от болен, не толерират купуване на маски от здрави хора, за да има в аптечната мрежа за болните.  
Снощи на фейстайм малкия изглеждаше спокоен за първи път от много дни. Главната му заръка към нас беше- не гледайте и слушайте новини!

# 476
  • Мнения: 487
...................... Но е факт все пак, че в Корея дори няма/ше карантина, освен в Дегу, хората се разхождат свободно с такива маски, ходят и по заведения,  животът си тече без излишна паника, а изглежда, дай боже да съм права,  че нещата при тях се поуспокоиха. Новите случаи са малко.. Та никой май не знае кой е верният подход.
Русалке,Южна Корея приложи нашия начин,по точно ние следваме техния пример.В началото се въведоха драстични мерки,които ограничиха движението на хора и затова много бързо се спря лавинообразното покачване на заразените.Сега мерките не са толкова ограничителни,но те са много дисциплинирана нация ,а  и заразените се следят и контролират  чрез мобилни приложения на телефоните,което между другото би могло да се приложи и у нас,  при всеки заразен или неспазващ ограниченията. Тук ,обаче веднага ще се появят групи от  хора,които ще са против, предвид дискриминацията,демокрацията и тем подобни.При нас няма единомислие,винаги едни са ,,за‘‘ , а други ,,против‘‘,ако има стачка,ще има контра стачка.Затова няма ,,как да стигнем корейците‘‘.
  Ние можехме да се справиме за две-три  седмици по строги ограничения ,ако не бяха някои сънародници,които не подлежат на дисциплиниране и заради които главно се въвеждат тези мерки.
Определено Англия и Германия(както и други европейски страни),сбъркаха като забавиха въвеждането на ограничителните мерки.Там заразените са много,дори подозирам ,че е възможно да не се съобщават коректни данни.Със сигурност идеята им е била придобиване на  стаден имунитет( но на каква цена).Това си го каза и Борис Джонсън. Сега обърна палачинката. Лошото е обаче,че ние колкото и добре да се справяме със заразата ,сме зависими от успеха на западноевропейците.

Последна редакция: нд, 22 мар 2020, 23:17 от vale3000

# 477
  • Мнения: 2 076
предполагам, че тук сте най-добре информирани за мерките в Германия поради личния контакт с децата си, но за всеки случай го поствам - от бюлетина на МВнР за пътуващи от преди малко, който изпращат по имейл

Германия – Полетите на авиокомпания "Луфтханза" по маршрути Франкфурт на Майн – София и София – Франкфурт на Майн са анулирани от днес до края на май 2020 г. или до второ нареждане.
•    Авиокомпания "Уиз Еър" ще осъществява полети от/до София до края на март. Компанията не е продължила договора си с летището във Франкфурт и от 01 април няма да извършва полети от Франкфурт.
•    Засега няма промени в предстоящите полети на авиокомпания "Райънеър"по маршрута Кьолн – София и на авиопревозвача "Уиз Еър" по направление София – Франкфурт на Майн – София.
•    Анулирани са полетите на авиокомпания "Юроуингс" по направление Дюселдорф – София - Дюселдорф.
От 22 март и за поне две седмици във всички провинции в Германия са въведени следните мерки:
•    Ограничаване на социалните контакти на гражданите до максимално възможното;
•    Забрана за пребиваване навън на повече от двама души заедно (не се отнася за членове на семейството от едно домакинство);
•    Спазване на минимално отстояние от 1,5 м. един от друг на обществени места;
•    Пътуване до работа, за грижа за болен (нуждаещ се от помощ), за наложителна среща, за разходка на въздух или спорт в лично качество е позволено;
•    Празнуване в групи, дори и в домашна обстановка, не се позволява;
•    Ресторанти и заведения за хранене се затварят (възможно е вземане на храна и напитки за вкъщи);
•    Заведения за грижа за тялото (като фризьорски салони и др.) се затварят, изключения се допускат за тези, предлагащи здравни грижи;
•    За всички предприятия е наложително спазването на хигиенните разпоредби и вземането на ефективни мерки за защита;
Разрешава се практикуване на спорт (джогинг), разходка на деца, разходка на куче, пътуване до работа, излизане за пазаруване, посещение на лекар или за оказване на помощ другиму, но само индивидуално и при спазване на правилото до двама души заедно.
Всяка отделна федерална провинция може да налага и допълнителни ограничителни мерки. В Бавария, Заарланд и Саксония излизането извън дома е допустимо само в наложителни случаи. За спазването на мерките ще следят полицията и общинските служби по обществения ред, като при нарушения ще бъдат налагани санкции. Няма единни глоби за цялата страна, но в Северен Рейн-Вестфалия и Райнланд Пфалц, например, глобите достигат до 25 000 евро.

# 478
  • Мнения: 44
Предполагам, че  всички срокове за кандидатстване в Германия ще бъдат променени.

# 479
  • София
  • Мнения: 17 921
Със сигурност ще се променят сроковете за кандидатстване, но според мен никой няма, а и не може,  отсега да се ангажира с конкретни дати.

Общи условия

Активация на акаунт