Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
  • Варна
АКТУАЛНО за 2019 г.: Работещите студенти в Германия, независимо от дохода, са задължени да се осигуряват в Германия, без значение, че българската ЗК ги осигурява като студенти. Това важи за тези, които ще започват работа и за вече работещите. Ако сте работещ студент и все още нямате здравна осигуровка към немска ЗК, в най-бързо време подайте заявление. Имайте предвид, че е възможно да ви искат всички невнесени осигуровки със задна дата.

За кандидатстващите в края на тази учебна година: В някои градове може да се кандидатства за общежитие още преди да сте приети или дори кандидатствали. Проверете и подавайте още в 12-ти клас, за да имате по-голям шанс за място.

ОТКЪДЕ ДА СЕ ИНФОРМИРАТЕ ЗА СЛЕДВАНЕТО В ГЕРМАНИЯ И АВСТРИЯ
Скрит текст:
ДОЙДОХ, ВИДЯХ, КАНДИДАТСТВАХ – Много полезен сайт, в който ще намерите пълна информация за кандидатстването, университетите, различните специалности и възможностите за реализация. ЗАДЪЛЖИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА за всеки, запътил се към Германия
ФЕЙСБУК ГРУПИ – Там може да видите отговор на почти всеки въпрос, който ви вълнува
  ПОМОЩ ПРИ КАНДИДАТСТВАНЕ В ГЕРМАНИЯ/АВСТРИЯ
ДОЙДОХ, ВИДЯХ, КАНДИДАТСТВАХ ВЪВ ФЕЙСБУК
ЗАЕДНО ФОРУМ НЕАКТИВЕН
Ако ви интересува конкретен град, потърсете фейсбук групата на студентите там!

ТЪРСАЧКИ И КЛАСАЦИИ
ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

СЕРТИФИКАТИ ЗА ВЛАДЕЕНЕ НА ЕЗИК

СТИПЕНДИИ
КАНДИДАТСТВАНЕ

ЗДРАВНО ОСИГУРЯВАНЕ
Скрит текст:
В Германия при нужда от спешна и неотложна помощ може да се лекувате с ЕЗОК.
При кандидатстване е необходимо да представите документ, че сте осигурен в БГ Примерен текст на писмото – пост 372
За документ от АОК, че сте здравноосигурен може да пишете и на този имейл: Philipp.Kleinert@nordost.aok.de Актуална информация от 2019г. вижте тук пост 261
Какво да направим при спешна нужда от лекар в Германия – пост 573

Здравноосигуряване на студентите в Германия от ЗК в България
Скрит текст:

1.   Всеки семестър студентът си изважда уверение за студентските си права – Studienbescheinigung.
2.   Уверението се изпраща на родител в БГ, ако студентът не е в момента тук.
3.   Уверението се превежда на български от лицензирана преводаческа агенция. Добре е да работите с една агенция и да ги помолите да съхранят файла, като само сменят периодите всеки семестър – би трябвало да ви вземат по-ниска такса.
4.   С уверението и заверенoто пълномощно, което студентът ви е оставил, отивате в местното НАП и подавате молба да бъдат признати здравноосигурителните права на студента.
5.   Това се прави два пъти годишно – за всеки семестър.

Работещите студенти задължително трябва да се осигуряват в Германия. Ако работят до 20ч. на седмица и са студенти, могат да плащат минималната здравна осигуровка, която е около 105-108 евро на месец.
ПРОФЕСИОНАЛНО ОРИЕНТИРАНЕ
БЪЛГАРСКИ ОБЩНОСТИ, СТУДЕНТСКА ВЗАИМОПОМОЩ
КОЛКО СТРУВА ДА СЕ УЧИ В ГЕРМАНИЯ
НАСТАНЯВАНЕ – ОБЩЕЖИТИЯ, КВАРТИРИ И ХОСТЕЛИ
Как се кандидатства за общежитие?
Скрит текст:
1.   Проучете сайта на местната организация Studenenwerk в града, в който ще кандидатствате и се информирайте за сроковете за кандидатстване. Търсете „Studentenwerk + името на града“ или “Studierendenwerk + името на града“. В Германия общежитията са по градове, а не по университети.
2.   Имайте предвид, че в някои градове може да кандидатствате за общежития преди да сте приети или дори да се кандидатствали в университета. Ако това е така – кандидатствайте при първа възможности – например в началото на 12-ти клас. Така попадате в листата на чакащите и до началото на първи семестър може да ви излезе късметът.
3.   След като сте подали молба за общежитие всеки месец ще получавате имейл за да потвърдите участието си в класацията. Тези имейли идват на различни дати, така че проверявайте и напомняйте, ако не получите такъв. Ако не потвърдите участието си в указания срок, изпадате от листата и трябва да кандидатствате наново.
4.   След като получите документите за прием, започнете по-активна кореспонденция със Studentenwerk  по всички канали – имейл, телефон, лично – за да им напомните за себе си. Най-ефикасни са личните срещи с отговорниците за общежитията. Подходящи аксесоари – голям куфар + сърцераздирателна история. В Германия е по-трудно да получите място в общежитие, отколкото да ви приемат в университет, но с упоритост и навременно кандидатстване нещата се получават.
5.   Потърсете и места в частните общежития – по-скъпи са, но все пак са вариант.
КВАРТИРИ И ХОСТЕЛИ
БАНКИ, БАНКОВИ ПРЕВОДИ
Скрит текст:
СЪФОРУМКИ СЪС СТУДЕНТИ В ГЕРМАНИЯ
Скрит текст:
I am the same - Аахен,  компютърно инженерство
bissitа - Аахен, медицина
buba67 - Аахен, медицина
Ironic – Вюрцбург, медицина
Роксалана – Мюнхен, LMU, медицина
inadd - Мюнхен, LMU, стоматология
mami21 – Карлсруе, строително инженерство, и Щутгарт, архитектура
bety - Мюнхен, Технически университет, архитектура
mama Tin – Кьолн, FH Koln, застраховане (завършила), ТУ Берлин - Информатика
Таня67 - Кьолн, икономика, и HCU Хамбург, архитектура
ORS - Манхайм, икономика, завършила
Ива* - Берлин, Свободен университет (Freie Universitaet), БВЛ
sasi6 – Берлин, Технически университет, програмиране
*Sunny_smile* - Йена, мехатроника в хохшуле
vanian – Карлсруе, КИТ-информатика
irenapleven - Мюнстер, психология
Did - Мюнстер  /Лудвиг Максимилиан Университет/, магистратура по информационни системи
КатяП - ТУ Берлин Икономическа информатика
pergola - Карлсруе - КИТ - електроинженерство
Blanka – ТУ Берлин – Архитектура
kara.k - HTW Берлин - Приложна информатика
vale3000 - RWTH Aachen - медицина
Ясмина - RWTH Aachen - медицина
liebesbaer - Манхайм - медии и комуникации
liwanova74 - RWTH Aachen – информатика
NeliM – Uni Passau – информатика
Stangel7 – Нюрнберг - Internationale Betriebswirtschaft
danien - Мюнхен ТУ - TUM-BWL
The Game - LMU
Altalune_ - ТУ Дортмунд - строително инженерство
Пенсионирана русалка - Нюрнберг - икономическа информатика, Манхайм - икономическа математика, RWTH Aachen - медицина
pe6exodka - Тюбинген- психология
Teodora Tropcheva - RWTH Aachen, информатика
Yonka123 - Heidelberg-Mannheim, медицина
синята лагуна - WSH Zwickau - бизнес администрация с китайски език
slavina_S - RWTH Aachen - стоматология
ВАЖНИ НЕЩА В ГОДИНАТА НА КАНДИДАТСТВАНЕ
Скрит текст:
Наред с проучване на университета, подготовка за изпитите за езикови сертификати и др., нека споменем важните неща, които трябва да се направят преди самото подаване на документи за кандидатстване в учебната година, в която ще се кандидатства.
от Октомври - Ноември - > Кандидатстване за общежитие в избрания град (ако е възможно) – търсете местната организация Studentenwerk
Декември - > изпит за DSD (за тези, които учат по тази програма).
от Януари - > кореспонденция с избраните университети, която да се предостави при легализация в немското посолство.
най-късно Април-Май -> Явяване на DAF (за да може резултатите да пристигнат навреме до края на юни)
края на Март - > получаване на резултатите от DSD
юни-август ->Издаване на ЕЗОК
юни -> получаване на диплома за средно образование. Тук е описана подробно цялата процедура по превода и легализацията.
15 юли -> краен срок за доставяне на документите в Германия за специалности с класиране и препоръчителен за специалности със свободен прием

ТЕМА 1 ТЕМА 2 ТЕМА 3 ТЕМА 4 TEMA 5 TEMA 6 TEMA 7
ТЕМА 8 TEMA 9 TEMA 10 ТЕМА 11
ТЕМА 12

Последна редакция: пт, 08 ное 2019, 08:01 от Ясмина

# 1
  • Варна
Пренасям тук дискусията за здравните осигуровки в Германия.
chrissy Когато дъщеря ми почваше работа, изрично е казала в АОК, че уверението ѝ трябва за пред работодател. Вчера служителка от АОК си е признала неофициално, че преди са си затваряли очите и не са били стриктни. Целта им е била да привлекат потенциални клиенти, защото щом веднъж си отишъл при тях за уверение, като трябва да сключиш осигуровка, пак при тях ще отидеш (както и стана впрочем Simple Smile ). В последно време обаче се е засилил натискът да прилагат задължителното осигуряване и е започнала масираната кампания за издирване на нередовните осигурени.
Ние, разбира се, сме доволни, че няма да плащаме за минали периоди. Но пък и не мога да не се възмутя как други студенти при същите условия са задължени да плащат една доста солена сума, ако и да е без лихви. Трябва всички да са при равни условия. Освен да препоръчам на хората с "честитките" да ходят да се разправят в касите. Но пък и зависи при кой служител ще попаднат.

Ако искате нещо да се добави/премахне от първия пост на темата, казвайте, че времето за редакция е ограничено.

# 2
Извън темата за осигурителните вноски,  интересувам се от посредник за кандидатстване в университет в Германия. Знам , че повечето във форума са действали сами, но нещо като паралелно следене на това което ще се случва, даване на съвети и т. н.
Ако имате информация моля да я споделите.

# 3
  • München, Deutschland
Ясмина, важното е, че за вас нещата са завършили добре. Успех на всички пишещи в новата тема - кандидатстващи и кандидатствали. 😃

# 4
.
Ние, разбира се, сме доволни, че няма да плащаме за минали периоди. Но пък и не мога да не се възмутя как други студенти при същите условия са задължени да плащат една доста солена сума, ако и да е без лихви. Трябва всички да са при равни условия. Освен да препоръчам на хората с "честитките" да ходят да се разправят в касите. Но пък и зависи при кой служител ще попаднат.
[

Мисля, че с  малко повече комуникация, писане  на  мейли, и прилагане на документ от БГ ЗК, че са били осигурявани тук, децата ще се разминат с плащане на стари задължения.  При кръщелницата ми още на пролет мина този стрес - първо й бяха обявили нечовешка суми, след няколко месечна комуникация АОК  й опростиха стари задължения. Представи и докумет от нашата ЗК.

Извън темата за осигурителните вноски,  интересувам се от посредник за кандидатстване в университет в Германия. Знам , че повечето във форума са действали сами, но нещо като паралелно следене на това което ще се случва, даване на съвети и т. н.
Ако имате информация моля да я споделите.

Аз мога да дам сигурен човек, работи по скайп или вайбър, посещенията могат да се сведат до минимум - само при окомплектоване на документите. Лично проверен, работи отлично.   Ако имаш интерес, пиши ми на лични.

# 5
Благодаря за темата !

Аз да попитам нещо във връзка отново с тези здравни осигуровки - когато става дума за Pflichtpraktikum - синът ми прави такава задължителна практика преди два семестъра ( за период от шест месеца ), тогава с ЕЗОК я направи и удостоверението от АОК, че е здравно осигурен - та дали няма да го търсят за този период да си плаща здравните ?

# 6
  • София
Ясмина, благодаря за темата Simple Smile
Доказа се днес още веднъж тезата ми, че е решено да се активират, да вкарат нещата в ред, като пускат тези честитки = стресиращи писма,  без обаче да налагат после при явяването ти в касата плащането на задължения със стара дата. Сега, ако човек не си потърси правата и  е готов безропотно да плати и всичко старо, едва ли ще му кажат не. Дъщеря ми е споделила перипетиите си от последните ден -два (четене на наредби, писане на мейл, ходене в АОК) със съученик бивш в друг град, работещ също отдавна само с  ЕЗОК. Днес е отишъл въпросният в АОК и също е минал на немски здравни осигуровки от този семестър, тоест от средата на октомври 2019.

Последна редакция: чт, 07 ное 2019, 13:10 от пенсионирана русалка

# 7
  • София
Както винаги тук може да се намери информация, споделен опит Relaxed
Скоро не бях следила темата, чак се чудя как съм ви изпуснала от поглед Satisfied

# 8
До тук добре, ама аз пак по моята болка да питам - сега като сключат децата договор с немска ЗК, ще ги отпишете ли от нашата? Факт е, че при сключване на застраховка никой застраховател не изисква формуляр, че работещия студент  не се осигурява в друга държава от ЕС.   Т.е отписването от нашата ЗК е оставено на доверие. И какви са рисковете един ден това двойно осигуряване на изграе лоша шега на двойно застахования и да се наложи връщане на застрасховките по българската ЕЗОК.
Между другото, новата ЕЗОК която децата ще получат от немския застаховател е едно към едно с българската им карта. Същия формат, същия цвят и дизайн. Само номера и държавата която я издава са различни. Демек -- една система...само дето няма връзка и взаимна информация  между държавите членки .

# 9
  • София
Тук мога да отговоря.
След като не се плащат осиг. в България,в един момент /след 3 месеца/ лицето е с прекъснати права.
Така си стои докато не се наложи да се "завърне" към бълг. здравна каса. Тогава се представя формуляр от държавата, в която се е осигурявал и задълженията се изчистват.
Тове е сигурно, защото сме го правили.
Не може да заявиш предварително, че се отписваш, което е малоумно според мен, но така процедират.

# 10
  • Варна
Потвърждавам казаното от mami21. Просто не носете уверението, че е студент в НАП и след 3 месеца ще е с прекъснати права.
А ако дойде тук по време на ваканция да речем с немската карта, не би трябвало да откажат здравна помощ, нали?

# 11
  • София
Тук мога да отговоря.
След като не се плащат осиг. в България,в един момент /след 3 месеца/ лицето е с прекъснати права.
Така си стои докато не се наложи да се "завърне" към бълг. здравна каса. Тогава се представя формуляр от държавата, в която се е осигурявал и задълженията се изчистват.
Тове е сигурно, защото сме го правили.
Не може да заявиш предварително, че се отписваш, което е малоумно според мен, но така процедират.

Мами21,  според мен ГД пита друго. При липсващ преведен документ в НАП е ясно какво става. Въпросът е друг. Примерно дъщеря ми си е подала Immatrikulationsbescheinigung-a в НАП преди да замине и е здравно осигурена понастоящем в БГ. Е, да , де, ама вече е оисгурена и в АОК, тоест и в Германия. На практика е осигурена паралелно на две места, а това се води нарушение. Няма връзка между касите  и съответно никой не установява, засега поне, дублирането. Дали обаче, ако бъде установено, ще има санкции от бг страна? Няма кой да ти каже.. Отделно  по-назад писах, че дъщеря ми няма договор за  летните месеци август и септември в унито и ако се махне от НАП посредством непредставяне на документ, ще остане или неосигурена никъде за този период, или ще трябва да ходи  да подаваотделна  молба в АОК за доброволно плащане по 105 евро за два месеца, в които иначе няма работни отношения. Да кажем, че го направи, ще се води напълно осигурена, ОК. Ама тогава идва друг проблем. Приятелката ми е с дете, следващо в Холандия, държи го осигурено и тук, понеже откровено споделя, че ако при нея като действащ стоматолог дойде младеж с немска/холандска осигурителна карта, ще го върне от неосведеоменост какс е процедира, понеже няма как релано да направи справка дали е осигурен. Вероятно картинката е такава и при лекарите. Как ще са сигурни, че прегледът/лечението и сие ще им бъдат  впоследствие покрити от едикоя си каса, без да знаят дали лицето реално е осигурено. Представянето на карта не означава осигуреност..

И точно това е дамата, за чието дете говорих преди няколко поста. Макар  и осигурено на две места, при пожар в общежитието му в Холандия олекна с 600 евро за линейка, от която е нямало никаква нужда.

Последна редакция: чт, 07 ное 2019, 16:36 от пенсионирана русалка

# 12
  • Пловдив
Не съм студент, родител съм  и от години имам немска здравна карта. Никога не съм я ползвала в България. Немската карта на територията на друга държава едно, че е само за спешни случаи и второ много от лекарите просто не знаят какво да правят с нея. Възможно е някои някъде да е успявал да се прегледа с нея, но аз не съм чувала за такъв случай.

# 13
Точно, Русалка. Зачи, първо подаваме заявлението в НАП. Месец след това той сключва паралелна застраховка. Отиваме веднага в НАП и обясняваме ситуацията, питаме как да му спрем правата. Обяснението е - докато представяте документ че е студент, тук ще му се поддържат здравноосигурителните права.  И сега - какво следва от тук нататък. Ако догодина, 2020-та,  не подадем документ в НАП  че е студент, ще му спрат правата, до тук ок, но в момента Х той ще се върне в БГ,  и ще иска да си ги възстанови. Тогава ще представи документ, че е бил здравноосигурен в друга държава  от 2019-та. Значи, имаме дублиране на година и повече. И ето ти проблем.
Ние просто не трябваше да подаваме тази есен уверение че е студент, защото предполагахме, че ще започне работа. Както и стана. Аз след много умуване реших, че следващите две години ще подавам и тук документ че е студент. Като завърши, ще го мислим. А при малкия тази грешка няма да допускам.

# 14
  • София
Не съм студент, родител съм  и от години имам немска здравна карта. Никога не съм я ползвала в България. Немската карта на територията на друга държава едно, че е само за спешни случаи и второ много от лекарите просто не знаят какво да правят с нея. Възможно е някои някъде да е успявал да се прегледа с нея, но аз не съм чувала за такъв случай.

Ей точно това имах предвид. Без бг осигуровката нямат право и на направления за специалист тук. Въртят се в един затворен кръг. Хем ще плащат солидна за един студент сума за здравни в Германия, хем при нужда тук ще прибягват до преглед/лечение само на частно, ако са с прекъснати права в НАП. Ако пък решаат да поддържат и двете, съществува рискът някога да бъдат санкционирани за паралелно осигуряване...

# 15
При сключване на договор за здравна осигуровка, в клаузите на договора е описан подробно асистансът  извън държавата. Примерно, ако има нужда от медицинска помощ в БГ,  задължително се обажда на телефона на асистанса. От там получава указания как да действа - дали в съответния град в БГ  има лекар с който съответната ЗК има сключен договор и може да се преглежда и  лекува безкасово, или ще му препоръчат да си плати прегледа, да снима и качи фактурата. До 7 дни възстановяват разхода. Примерно, синът ми има интернет приложение на неговата ЗК. И подробно описание как да си снима и качи фактурата за направения разход - било за лекарства по рецепта, или за извършен преглед. То е като частната застраховка тук - винаги минаваш през асистанс, ако приемеш да посетиш посочен от тях лекар се преглеждаш, респ. лекуваш безплатно, ако не - представяш фактури и амбулаторни листове и ти възстановяват сумата. Аз имам така частна здравна тук, в БГ. Минавала съм, ЯМР  за  ден, само след обаждане до асистанса.  Хубаво е при сключване на застраховката да сеследят клаузите касаещи стоматологичните услуги. Обикновено те са до определена сума годишно. Надхвърлят ли я, си е за сметка на лекуващият се. Но пак казвам - всичко това се разрешава от асистанса.
То е като да си удариш колата в една  държава и да я отремонтираш по каско застраховката, сключена в  друга държава.

# 16
  • София
ГД, транслираш опита си с Холандия тук, не съм 100% убедена обаче, че и с немската карта е точно така. Ако някой има опит, би могъл да сподели. Chrissy например гарантирано е с немска карта.   Въпросът е дали я е позлвала тук някога или е като Game.

Студентът може и да знае какво да прави с приложения, обaждания и сие, обаче бг лекарят знае ли, това е въпросът. И понеже съм склонна да мисля, че не знае в масовия случaй, просто ще го отпрати..Написах какво ми каза приятелка-зъболекар и как е подходила за детето си. Представям си възрастната ни лична лекарка как ще се разработи с "ентусиазъм" при представяне на немска карта. Отделно Game  каза, че осигуровката покрива само спешна помощ. Тоест дъщерите ми примерно, и трите с очила с високи диоптри,  които си ходят на регулярни прегледи при офталмолог за корекция, няма да могат тук да го направят през каса дори и при идеални други условия с информиран бг лекар, понеже това не е спешна помощ.

Последна редакция: чт, 07 ное 2019, 17:05 от пенсионирана русалка

# 17
В общия случай, единственото което трябва да направи БГ лекарят е да напише фактура.   АОК имат идентична на описаната практика. Така процетират и частните ЗК в БГ. Съгласете се, че тези правила не сме ги измислили ние, По -скоро сме ги изкопирали от челния опит на западните ЗК. В Холандия ЗК за изцяло в частния сектор, и ако е малко по-различно заради трансфера държавен-частен сектор, мисля си, АОК е държавна ЗК и би трябвало да е още по-близка до нашата държавна ЗК.  Наистина, не съм влизала с детайли как действа немска ЕЗОК на тевриторията на БГ, н о съм сигурна, че в общите условия на договора който децата подписват, и по силата на който плащат  застр. премия ще е обяснено ясно.

# 18
  • София
Благодаря за темата!
Относно ползване на прегледи в България и АОК, на първо време се замислям какво ще им говори на немските власти фактура, рецепта и амбулаторен лист на български език. Ако трябва превод от легализиран преводач, става сериозно. А винаги има и време за реакция.
Искам да благодаря на Chisty относно обяснението за немския мироглед. Сега ми се изяснява защо дъщеря ми непрекъснато ми обяснява: "Тук така не става... Тук не можеш да питаш това... Тук не можеш да направиш това... Знам, че не ме разбираш..."

# 19
  • София
Ей, Мимчони Simple Smile, къде избяга, толкова време те нямаше...

Ясмина,
Скрит текст:
загледах се едва сега в снимката на първа страница, бях свикнала със странната (да не кажа в прав текст грознoватичка) на външен вид клиника в Аахен, а сега  видях KIT.  Simple Smile Мерси за разнообразяването. Пързалката в ТУМ съм я виждала на живо, клиниката в Аахен също, време е да се поразходя и до Карлсруе. По-старите картинки не ги помня..Явно ми се пътува.

Последна редакция: чт, 07 ное 2019, 18:30 от пенсионирана русалка

# 20
  • София
Благодаря за темата!
Нека бъде все така позитивна и полезна, както за бъдещите кандидати, така и за настоящите студенти!
Русалка, това е Замъка в Карлсруе, не е Университета. Вътре е музей. Не е много впечатляващ, но може да се излезе горе на кулата, от където има хубава гледка.

# 21
  • София

Русалка, това е Замъка в Карлсруе, не е Университета. Вътре е музей. Не е много впечатляващ, но може да се излезе горе на кулата, от където има хубава гледка.
Ясно, благодаря ти, просто съм мяркала снимки от Карлсруе и явно погрешно съм останала с впечатлението, че и там като другаде в замъка се помещават я учебни зали, я администрация на унито. Но фактът, че не е така,  не отменя желанието ми за мърдане нанякъде, не непременно към Карлсруе. Simple Smile

# 22
  • София
Мога да споделя пример със стоматолог. Взехме фактура на бг., после сина я  преведе/сам/ и му възстановиха сумата по фактурата. Според мен така се действат и при преглед при лекар, но нямам опит с това. Иначе с бг. ЕЗОК в Германия  няма проблем.

# 23
Русалке, от друга страна обаче, досега ситуацията не е била по-различна, освен че не са се плащали много пари. Студентите прекарват със сигурност по-голямата част от времето в Германия без реална осигуровка, на която може да се разчита 100%, отколкото ще прекарват в България с немска осигурока. Аз познавам хора, които са летяли до България, за да отидат на (личен) лекар. Е, вече почти всики си направиха или скоро ще си направят и за парите, които плащат, ще могат поне спокойно да се ползват от немската здравна система. И за очила, и за стоматолог и и и... Даже точно за тези специални нужди е добре да не се хвърлят автоматично на една определена каса "защото така им казали", а да проверят какво предлага всяка каса, защото някои имат по-добри пакети на услуги от други.

Иначе ми стана интересно за случая с линейката в Холандия. Наистина неприятна ситуация! Ако имаш време (и желание), може да разкажеш на лични, за да не спамим тук. Simple Smile

# 24
  • München, Deutschland
Само накратко, че нямам време. Ако искам да използвам здравна услуга по спешност в България, си показвам картата и те ме приемат, лекуват, а с парите се разправяш после. Все пак няма как в линейката да започваш разговори...

Ако е планирано лечение - очила, импланти на зъби, такива неща, плащам си го, а после което се покрива от тукашната застраховка и отговаря на съотв ставки, ми се връщат парите. Има изисквания как да е описана анамнезата, лечението и т.н., приемат се и док на наглийски, не е нужно да са на немски, поне в моята каса. Док, които се искат, разрешения и пр. ги има на сайта на съотв. здравна каса и поне при мен, док. се прилагат и пускат онлайн.

# 25
  • София
Грант, имаш поща Simple Smile

Chrissy, къде у нас издават документи на английски докторите, за немски дори не питам?  Ако е на такъв псевдоанглийски, какъвто Грант описваше, че е уж международното удостоверение за имунизации от РЗИ, едва ли ще приемат немските каси каквото и да е.

Като споменах това удостоверение и се сетих нещо. Девойката в Аахен набързо ми каза, дано да съм разбрала, че може и без него. Взимали са й кръв и са й били нещо след това. Ще я разпитам по-детайлно. Ако я намеря на линия, де..

# 26
Здравейте момичета!Благодаря ви за полезната дискусия!Искам да ви попитам дали някой от вас е запознат,как стои въпроса със здравните осигуровки и BaföG? Здравните осигуровки от студента ли се плащат или има нещо друго ,свързано с BaföG?

# 27
  • München, Deutschland
Само за зъболекар съм ползвала, пратих им формуляра на английски и немски на стоматологичната клиника и им казах, че ще ми трябва накрая, като предварително се информирах за термините във формуляра, ако имат нужда от помощ в превода. Помощ не се наложи, разбраха си го хората, казаха, че нещо подобно са попълвали или за Англия, или за Щатите.

И както каза mami21,може и сам да си го преведеш. Първия път така направих и просто пратих и оригинала с подпис и печат и сумата.

Също, в Германия не си длъжен да го подадеш веднага документа, имаш някаква адекватна давност, в която хората да могат реагират с фактурата, да си напишат документите и да не е на юруш. Даже и повече пари ми върнаха, отколкото ми се полагат.

Edit: въпреки всичко, много ми се виждат 100 евро месечно за студент. Нз откъде е дошла тази сума, дълго време беше 60, 65-75... Дали пък не се опитват да се борят с хората, източващи здравни каси? Макар че всичките немски здравни каси са с такива върли печалби и толков апари им остават, че то не беше връщане на пари, после намалявания на вноски, допълнителни програми и какво ли не. На този фон, 100 евро на студенти до 25-26 г. (което за повечето е регулярното време на следване - Regelstudienzeit) ми се виждат прекалени. Друга е историята с 30-годишните студенти, които си работят нещо и записват семестъра, че да ползват намаленията за студенти, там бих им сложила и по-високи вноски от там 20-30 евро, примерно, колкото ми се виждат позволими и за студент...

Последна редакция: чт, 07 ное 2019, 23:58 от chrissy

# 28
Здравейте, бих искала да се присъединя към тази полезна тема. Дъщеря ми е в 12 клас, готви се за DSD II след няма и месец и ще кандидатсва медицина в Германия.

# 29
  • Варна
vale3000 Ето какво намерих по въпроса тук . Жалкото е , че не знам немски, а преводачът го транслира много неясно. Доколкото схванах поемат някаква част от здравните осигуровки - 84 евро. Ще чакам някой, знаещ немски, да даде разяснения.

русалке Мисля, че на дъщеря ти са правили тест за имунитет към хепатит B. На моята също в първи курс се наложи да се бие такава ваксина, че имунитетът ѝ беше спаднал.

Елиас успех на DSD желая за дъщеря ти Flowers Hibiscus Ако вече сте избрали университети, проверете дали местното Studierendenwerk приема молби за общежития и кандидатствайте още сега.

# 30
И аз искам да благодаря на Chrissy за автентичното мнение за немския темперамент, нищо че остана в предната тема! Пратих го на дъщеря си, да има "едно наум" Wink
Към момента тя няма да работи и само се информирам за неволите ви с тези осигуровки. Може би наистина са решили да намалят работата без осигуровки. Успех!

# 31
Като че ли дойде краят и на нашите мъки с мястото за постоянно настаняване на сина ми. Получил е покана от частното  общежитие в което кандидатства началото на тази година по препоръка на кръщелницата ми  - тя живее там и спомогна за комуникацията межу съдържателката и сина ми. Договорът е от 01,12, в понеделник живот и здраве ще го подпише,   наемът е повече от приличен, а условията по описание на Митко са отлични.  Тя по принцип му беше дала положителен отговор за началото на април, но изглежда сее смилила над него, знаейки че е с договор до края на месеца. При пристигането си в Мюнхен Митко я посети и проведоха един , според него, много ползотворен разговор. Явно това е дало отражение тя да го покани още сега. Така одисеята с търсене на място за постоянно живеене приключва, и надявам се, да не му се налага да се мести повече. Там отдаването е с макс, срок 5 години.  Отстоянието до университета е две спирки с метро, без прехвърляне. Ох... отдъхнах си.  А обеюания буркан с мед ще си получи при подписването на договора, както изглежда. Сега си давам сметка колко безпокойство ми е коствало това негово несигурно положение.

# 32
  • София
GD, честито! Хем ще е близко до унито, хем при хубави условия, хем ще си е в една сграда с кръщелницата ти Simple Smile Между другото, Т. беше много отзивчива преди година, когато ни разказа доста неща за медицината. Разбира се, още тогава благодарихме. Но сега, когато така желаната специалност е вече факт,  при това на най-исканото място, си мислех да й пиша, но ми стана неудобно. Така че, когато я чуеш, поздрави я специално от нас.

Елиас, пожелания за успех на девойката на ДСД и от мен. Simple Smile Каква ли тема ще измъдрят тази година? Дано да е благодатна за писане.

Ясмина, не съм доразбрала онзи ден нещата, минаха ми приказките малко покрай ушите, че нали бях стресирана с тези пусти здравни... Само са взели кръв и след изледването й ще определят на кого ще бият и на кого не. Тоест поне засега още нищо не й е бито. Евентуално другата седмица. Но девойката ми обясни друго  -  независимо, че някои българи имали този документ с имунизациите от РЗИ, а други - не,  на всички до един са взели кръв. И поне засега нито са взели документа от имащите го, нито са пришпорили останалите да си вадят такъв.

Последна редакция: пт, 08 ное 2019, 17:11 от пенсионирана русалка

# 33
Ще й предам , Русалка, благодаря. Но и ти й пиши, ще се зарадва. Те и двамата подготвяли преместването му, и планът е бил като е в новата стая да се похвали. но след кратко съвещание решили да ме пощадят. Ах, тези деца. Искат всичко сами.

# 34
vale3000 Ето какво намерих по въпроса тук . Жалкото е , че не знам немски, а преводачът го транслира много неясно. Доколкото схванах поемат някаква част от здравните осигуровки - 84 евро. Ще чакам някой, знаещ немски, да даде разяснения.

Благодаря ,Ясмина!:hibiscus:

# 35
  • Варна
Русалке Точно така, независимо, че в имунизационния сертификат пише, че са им били ваксина против хепатит В, трябва да се направи тест, защото към 18г. при много ваксинирани имунитетът е спаднал или липсва. Не се прави повсеместно, но те са в рискова категория.

G.D. Много се радвам за положителния финал. Май вече всички са настанени. Имаме ли да мислим още някого? В началото изглеждаше трудно и невъзможно дори, но на края всичко се нареди. (римите на Русалка са заразни Simple Smile )

# 36
Супер, G..D..!
Как се справят студентите с голямото учене? Моята госпожица май е хванала някакъв вирус, точно когато има контролно. Чудех се, ако не може да отиде на контролно, какво трябва да направи? Има ли практика с някакви бележки за друга дата или кой както се оправи?

# 37
Трудно му е на моя младеж. Изпратихме му сборник със задачи по механика, на времето с баща му само от там се готвехме за изпитите по механика, Сборникът е на руски език. Има прекрасни чертежи, и отговори на задачите, Той обаче е в чуденка - как ще се оправи с този руски....Казвам му - има ня колко понятия и термини, преведи си ги, и от там насетне всяко условие ще ти е ясно.  Едно време да имаш сборник на Мещерски си беше цяло чудо, той сега се мръщи че е на руски.
Освен това днес би трябвало да подпише договора за новата квартира... не пише нищо, а на мен ми се искаше да съм в течение на случващото се. Свито ми е, и с нетърпение очаквам да свърши деня за да съм сигурна че не е на университет и да го питам какво се случва.  Назнам дали споделих, на 08,12 ще ходи при брат си. Това ще е първата им среща откакто големия замина септември., хубаво е, че след три месеца разделени ще се видят, а ако не е тежък  прехода, може би ще го правят по-често. Не е малко разстоянието, идея си нямам с какъв транспорт ще се придвижва  малкия , доколкото го познавам, ще  пише чак както стигне. Много е ...пораснал...ах, тези "деца". Големия категорично заяви, че от януари настоява да е финансово  самостоятелен, да го оставим да види как ще се справя .  Да се радвам ли, или...

# 38
Чудех се, ако не може да отиде на контролно, какво трябва да направи? Има ли практика с някакви бележки за друга дата или кой както се оправи?

Няма какво да се чудите, всичко е регламентирано в Prüfungsordnung-a на вашата специалност в съответното уни. Има практика за издаване на лекарски бележки, но трябва да се прочете дали се допускат документи от обикновен личен лекар или изискват лекарска експертиза от Amtsarzt. Освен това е много важно дали вече е записана за изпит, защото ако е записана и не се яви, ще си изхаби 1вия опит....

# 39
  • София
От моя син знам, че е  най-добре да се учи направо  на немски, колкото и да е трудно.

# 40
  • München, Deutschland
Супер, G..D..!
Как се справят студентите с голямото учене? Моята госпожица май е хванала някакъв вирус, точно когато има контролно. Чудех се, ако не може да отиде на контролно, какво трябва да направи? Има ли практика с някакви бележки за друга дата или кой както се оправи?

Най-най-общото правило е, че ако заявиш достатъчно по-рано болестта, не ти се приема за явяване. Обаче не е като в България да има редовна сесия, пък поправка, пък 2-ра и 3-та поправка... Т.е. ще чака или до следв. семестър да се яви пак, или до догодина, в зависимост от честотата, с която се четат тези лекции.

Това е най-общо, вече тя да си прецени колко важен й е точно този изпит и с какъв коефициент влиза в общата диплома, ако гони висока диплома и съответно да реши ще се явява ли (ако е записана, както посочи Грант, ако още не е записана може да реши дали изобщо да се записва).

# 41
G.D. ,честито за квартирата на студента!
И аз като mami21 съм на мнение,че колкото и добри да са руските сборници,по-добре да учи от немски учебници.Ние родителите сме учили руски в училище и за нас не е проблем да четем и разбираме на руски,но младите за съжаление почти нищо не разбират,особено пък специализирана литература,която е трудна за разбиране  на български,а трябва да я учи на немски,през руски. Младите общуват с руски младежи на английски.
Аз също бях пратила на моята девойка  първоначално някакви книги на български,но се оказаха ненужни.

.............................Големия категорично заяви, че от януари настоява да е финансово  самостоятелен, да го оставим да види как ще се справя .  Да се радвам ли, или...
Аз  бях шокирана когато дъщеря ми заяви ,че започва работа в клиниката(в началото на 2-ри курс) и буквално месец или два след това каза,че започва и втора работа.Опитах се  да я разубедя ,че не е добре да започва втората работа защото може да се отрази на ученето,но тя ми отговори ,че ако не успее да се справи винаги може да се откаже от нея.
Оттогава е финансово независима.По-късно се оказа,че е било добре да започне втора работа ,защото макар че заплатата на първата работа е висока,не достигат още няколко часа работа на седмица,за да получава Бафьог.
Teodora Tropcheva 630951,дано дъщеря ти се оправи за контролното!

# 42
На моята девойка пък не и пуснаха договора  , докато не пристигне документа от нашата здравна каса че до 31 юли е била осигурена в БГ и от следващия ден не тръгне да и тече немска застраховка - и това още 2017 г

# 43
На моята девойка пък не и пуснаха договора  , докато не пристигне документа от нашата здравна каса че до 31 юли е била осигурена в БГ и от следващия ден не тръгне да и тече немска застраховка - и това още 2017 г

mama Tin  - работодателят на твоето момиче трябва да бъде даден за пример ! Ако  всички работодатели действаха така, сега нямаше да има нужда ние да се ровим и тълкуваме законите.
И нещо което си говорим често с приятели, чиито деца учат извън БГ. За какво са тези посолства, и защо поддържат този административен персонал, като не се   ангажират в  изготвяне на брошури с основни правила и закони касаещи децата ни докато пребивават в странство. Защо не се разпространява полезна за децата информация, касаеща законови разпоредби, правила, процедури, глоби. С какво толкова се занимават тези административно служби, та не им идва на ума да са в полза на младите хора, които ,съгласете се, няма как да са наясно с всички правила, изисквания и закони. Ще кажете - те немските работодадели не са наясно, та българските служби ще знаят ... Ами тогава, да си сърбат попарата,  и да опрощават периоди без здравни застраховки. А ние да се надяваме, в близко бъдеще, и за БГ студентите   ще  има инфо , като граждани на държава от ЕС. А ние като туристи, като поискаме някъде симутантен превод , да не ни се налага да избираме между разни и разнообразни езици на страни членки на ЕС,а да имаме адекватен български превод. Толкова ли е трудно това, чудя се...

# 44
Права си, точно за това са, да помагат с информация. Не съм чула обаче да го правят, предвид че посолствата са пълни с връзкари, които и език не знаят

# 45
  • Sandhausen, Germany
Здравейте, момичета. Живеем в Германия и ви чета от време на време, защото големият ни син завършва след 3 години и искам да съм подготвена с вариантите за университет след това. Видях, че обсъждате немската здравна карта и реших да споделя опит. Ползвала съм я до сега само за спешни случай в БГ и Италия и не съм имала проблеми. В Италия доплатих някаква минимална сума и можех после да си я взема от касата, но не ми се разправяше с документацията за 30 евро. За всичко останало трябва да има предварително одобрение от здравната каса. Имам приятелка, която си прави зъбите в БГ и после й въстановиха всичко. Ние имаме и допълнителна здравна семейна застраховка при пътуване в чужбина към Алианс. Цената е към 25 евро на година. Пускала съм профилактични кръвни изследвания + прегледи на децата в БГ и после след представена фактура и амбулаторен лист ни възстановиха сумите до стотинка.

Общи условия

Активация на акаунт