Грижа за лицето за дами в прекрасната възраст 40+ № 9

  • 66 521
  • 769
  •   1
Отговори
# 165
  • Бостън
  • Мнения: 13 368
Миоки, аз имам една лична теория за този тип напълняване, която е базирана на едни голи наблюдения от човек, който няма капка медицински познания.

За първи път подобни паласки видях след "демокрацията". Нашите майки и баби, без да бъдат кльощаво слаби (а някои си бяха и откровено пухкави) никога не качваха на "мъфин топ". При първото ми посещение в САЩ това състояние, което тук има абсолютно извратени размери ме втрещи дотолкова, че се превърна в мания за мен да разбера на какво се дължи.

Моята лаишка теория е, че основно това дебелеене се стимулира от царевичния сироп (high fructose corn syrup), който замени масово захарта във всякакъв род полу- и готови храни и снаксове и барчета и десерти. Поколенията преди нас не е като да не ядяха и захар и торти и картофи и ориз, но качваха на гърди/дупе/бутове, не толкова на паласки. Правила съм си експерименти и за мен лично е нужно 1 седмица да ям полуфабрикати и подобни (вкл. уж здравословните протеинови спортни барчета) за да почна забележимо да наливам в паласките и усещането е ужасно - все едно си си сложил под кожата детски пояс пълен с вода, която се тресе като ходиш. Това не се получава, когато (била съм 10+ год вегетарианка, която спазваше и постите) ям 90% въглехидратна диета, но базирана на "чисти" и непреработени въглехидрати - овесени ядки, ориз, просо, картофи, тиква, сладки картофи, гречка, киноа, боб, леща, боб, пак боб, страшно обичам боб, амарант, етц. вкл. хляб от покълнали зърна!

Този мъфин топ тук го виждам и при деца под 10 год, преди пубертета, които "нормална" храна не са видяли и живеят на пица, подсладени зърнени закуски, прясно мляко и сандвичи от хляб с царевичен сироп. Виждам го и в БГ като се прибирам всяка година.

Та готвя от нулата аз... минимум полуготови храни влизат у нас и то след като съм се убедила, че нямат захарен сироп. Никакви безалкохолни! Сладко се купува немско, правено със захар. И така...

Пак ще кажа, не съм медик, не знам дали е заболяване, но не мисля, че се дължи и единствено и само на промяна на хормоналния фон/менопауза, защото го виждам и при деца и при млади мъже. Дали проблемът е само в царевичния сироп или е по-комплексен - вкл. всякакви нови подсладители със или без калории, консерванти, етц, не зная, но го виждам всеки ден!
 

PS Това състояние е драматично сегрегирано тук по класи - заможните класи, които си позволяват качествена и непреработена храна имат минимални muffin tops, дори когато имат излишни килограми. При по-бедните хора, на които основната част от храната се състои от евтини полуфабрикати/чипсове/снаксове/етц. положението е ужасяващо!

Последна редакция: вт, 19 ное 2019, 17:08 от Agent Provocateur

# 166
  • Мнения: X
Агент, има логика това, което пишеш. Това си е американският тип затлъстяване - неравномерно обезформяне навсякъде и наистина преди го нямаше в БГ.

# 167
  • Бостън
  • Мнения: 13 368
Врабчо, нали!?! Не дебелееха така хората, дори когато си бяха дебели!

 
https://drhyman.com/blog/2011/05/13/5-reasons-high-fructose-corn … up-will-kill-you/

# 168
  • В градината...
  • Мнения: 15 928
Проблемът е не толкова в царевичния сироп, а в това, че царевицата е ГМО.

# 169
  • Мнения: 18 542
Агент, да има логика и до някъде си права, но не е само до домашната храна. Аз ям и винаги съм яла основно домашно приготвено. Ресторанти и полуфабрикати са били винаги изключителна рядкост и пак в един момент нещо се "прецака". За моя радост не напълнях значително (може би ген), но пък ме удари на други места.

Иначе съм съвсем съгласна, джънка и астрономическите количества захар (без значение купешко или домашно приготвено), която консумираме последните години са на първо място като причина за тази епидемия от затлъстяване.

# 170
  • В градината...
  • Мнения: 15 928
Дъщеря ми е дресирана. Ако някой й предложи нещо сладко, купешко, пита - мамо, това боклук ли е? И отказва да вземе. Баба й купува шоколадово яйце, а тя взема само играчката, баба й яде боклука Wink  Но и двамата умират за бонбонки (сушени плодове със сурови ядки).

# 171
  • Бостън
  • Мнения: 13 368
Проблемът е не толкова в царевичния сироп, а в това, че царевицата е ГМО.
Затлъстяването като епидемия в САЩ е регистрирано далеч преди да съществува GMO царевица. 15 год по-рано според статистиката:
http://sitn.hms.harvard.edu/flash/2015/from-corgis-to-corn-a-bri … f-gmo-technology/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK44656/

Агент, да има логика и до някъде си права, но не е само до домашната храна.
Както казах аз не съм специалист, просто споделих личния си опит Simple Smile Радвам се, че си намерила решение, което работи за теб! Просто реагирах първосигнално на твето "не ям въглехидрати", защото според мен в момента (всички) въглехидрати ги демонизират също толкова силно, колкото мазнините преди тях, а всички видяхме докъде ни доведе "обезмасленият" тренд.

# 172
  • Мнения: 18 542
Проблемът е не толкова в царевичния сироп, а в това, че царевицата е ГМО.
Затлъстяването като епидемия в САЩ е регистрирано далеч преди да съществува GMO царевица. 15 год по-рано според статистиката:
http://sitn.hms.harvard.edu/flash/2015/from-corgis-to-corn-a-bri … f-gmo-technology/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK44656/

Агент, да има логика и до някъде си права, но не е само до домашната храна.
Както казах аз не съм специалист, просто споделих личния си опит Simple Smile Радвам се, че си намерила решение, което работи за теб! Просто реагирах първосигнално на твето "не ям въглехидрати", защото според мен в момента (всички) въглехидрати ги демонизират също толкова силно, колкото мазнините преди тях, а всички видяхме докъде ни доведе "обезмасленият" тренд.
Да, всеки трябва да намери неговата си формула Simple Smile
На мен неяденето на ВХ ми реши доста проблеми и за това споделям, което не значи, че за всички това е решението.
Решение обаче за всички е да се намали драстично консумацията на добавена захар - от това никой няма нужда. Аз просто съм една крачка напред в решението си и за сега махнах и всичко което се метаболизира до захар.  Peace

# 173
  • Мнения: 1 758
Agent, аз от няколко месеца гледам епизоди от "Моето 300 килограмово тяло" за американци, които се опитват да отслабнат, но са с  патологична хранителна зависимост. Според мен проблемът на повечето американци е, че предпочитат готова храна и не готвят. Просто хранителната индустрия е много развита и  не е нужно човек да се затормозява с отнемащи времето процедури като готвене. Освен това са изключително невежи по отношение на съдържанието на готовата храна. И заседналия начин на живот помага за дебелеенето. Така че едва ли е само царевицата причината, а по-скоро фаст фууд и кока кола. Wink
А диетата на Миоки ми прилича на кето диета.

# 174
  • Мнения: 18 542
Прилича, но не е точно - не следя да съм в кетоза. Води се carnivore - базирана основно на животински продукти. 

# 175
  • Бостън
  • Мнения: 13 368
И заседналия начин на живот помага за дебелеенето. Така че едва ли е само царевицата причината, а по-скоро фаст фууд и кока кола. Wink
И фаст фуда и колата са пълни догоре със царевичен сироп.

Разбира се, че излишък от калории и обездвижване води до дебелеене и затлъстяване, но аз лично говорех за едно много специфична форма на дебелеене (паласките), коите не са характерни за пълни и дебели хора, които се хранят с непреработена храна. Тези паласки ги има и при много стройни жени, които си контролират калориите и изглеждат много прилично иначе!

Иначе си абсолютно права, че царевичния сироп и подобни са пристрастяващи - точно като цигари и наркотици!

PS Пардон, не съм права - мексиканската кока-кола я правят със захар и ММ си купува тайно понякога!

Последна редакция: вт, 19 ное 2019, 18:21 от Agent Provocateur

# 176
  • Нидерландия
  • Мнения: 618
Хора, аз ако спра да ям хляб ще заприличам на Баба Яга в лицето 🤗
Все гладна ходех като експериментирах без паста, хляб и ориз и съвсвм озверявах особено пред цикъл. Отслабнах в лицето и изглеждах много нещастна... Тази книга без въглехидрати не е за мен.
Открих си моят вкусен хляб, черен със секви семки и люспи в него, уж био, (не знам колко),, режа, си го сама на филии защото ако са нарязани ям повече,
и живея в мир със себе си☺️

# 177
  • Мнения: 2 156
В групата на спрелите захарта и пакетираното съм и аз. Ефектът при мен е постоянно тегло в нормата.

# 178
  • Мнения: 18 542
Аз пък откак не ям хляб и ориз, съм сита и държа дълго без "снакване" и главно не правя хипогликемии (не озверявам от глад). Беше ми направило силно впечатление, още преди да си и помисля за диетично хранене, че ако вечер ям ориз, на другата сутрин задължително се будя гладна, а също ако хапна закуска сутрин, после огладнявам много по-рано, отколкото ако не закуся. Аз нямам навик да закусвам сутрин от много години, но след ориз си трябваше.

И да не е съвсем далеч от темата, не съм отслабнала на това хранене, нито в тялото, нито в лицето, но някак се промени композицията на тялото - върна се в правилната форма, че беше започнала да се "криви" и да набухва.

# 179
  • В градината...
  • Мнения: 15 928
Аз не обичам да закусвам. Но в 10, ако изям една баница, ме държи до 3.

Общи условия

Активация на акаунт