НПМГ - 4

  • 41 925
  • 736
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: 11 565
Само,че с един отличен успех от НЕГ-лайстунг, щансът му за прием в Германия медицина е много по-голям.

# 331
  • Мнения: X
И аз скачам тук със същата дилема.
Дъщеря ми е с 83 точки  на състезанието по химия. И със сбор БЕЛ и МАТ 186.
Огромна дилема между АЕГ И НПМГ.
Иска и двете. Малко повече ЕГ, обаче.
Чета ви и все още нямам отговор. Обича химията засега, готвила се е изцяло сама вкъщи, като с баща и сме много далеч от предмета и никой не и е помагал. Учителката и по химия я окуражава, но и я сваля на земята, защото според нея, когато дойде органичната химия в по-горните класове, много деца се отказват от тази наука.
Каквото и училище да избере, засега държи на мечтата си да стане фармацевт, а това означава, че НПМГ е най-добрият избор.

Нито една школа не може да ти даде толкова задълбочи познания. Все пак в ЕГ и биология, и химия и други предмети се учат на съответния език. В Гьоте няма как да те научат на такава терминология.
И аз съм на това мнение. Език се учи задълбочено най-добре в ЕГ. От личен, собствен опит го казвам.
Не познавам нито един човек, научил добре езика само от курсове и школи.
Освен това не съм съгласна, че езикът е средство и не е професия. Филолозите, учителите и преводачите работят точно с езика като професия. И определено не са лишени от престиж.

Последна редакция: вт, 30 юни 2020, 09:27 от Анонимен

# 332
  • София
  • Мнения: 3 560
Японският се появи като интерес миналата година, в 6 клас. Дойде един ден и каза, че иска да му платим някакъв онлайн курс по японски. Писа, бриса едни йероглифи един месец. Тогава си нямах друга работа и му казах, че има училище, където засилено се учи японски. И така реши, че там ще е след 7 клас. Даже беше проверил балове и т. н. Отзиви чел...
Преди нова година взе да говори за физиката. Той и преди е ходил на курс към Университет за деца - ей, така за забавление. Раздел електричество беше неговото нещо в 7 клас. Казах му за НПМГ. Дълго време беше неговото нещо.
После около напрежението и юркането за НВО нещо взе да дава назад.
И така, към днешна дата, се озовахме в ситуация, в която е с реални шансове и за двете училища. За японския още на първо класиране, за НПМГ - по-вероятно на второ.

# 333
  • Мнения: 11 565
Японският се появи като интерес миналата година, в 6 клас. Дойде един ден и каза, че иска да му платим някакъв онлайн курс по японски. Писа, бриса едни йероглифи един месец. Тогава си нямах друга работа и му казах, че има училище, където засилено се учи японски. И така реши, че там ще е след 7 клас. Даже беше проверил балове и т. н. Отзиви чел...
Преди нова година взе да говори за физиката. Той и преди е ходил на курс към Университет за деца - ей, така за забавление. Раздел електричество беше неговото нещо в 7 клас. Казах му за НПМГ. Дълго време беше неговото нещо.
После около напрежението и юркането за НВО нещо взе да дава назад.
И така, към днешна дата, се озовахме в ситуация, в която е с реални шансове и за двете училища. За японския още на първо класиране, за НПМГ - по-вероятно на второ.
А сигурно ли е, че в това училище ще научи японски поне на някакво базово ниво? Има ли учители японци? Ако не е така, смятам че физиката ще положи много по-солидни основи на природните науки изобщо. Физиката учи на мислене, физиката е пряко свързана с всички природни науки и е толкова необятна, колкото Вселената.

# 334
  • Мнения: 2 182
Попитай и в темата на 18-то и 138-мо, но по спомени от познато дете, не почват с йероглифи, а пишат на латиница. Не знам колко време. Детето учи японски до 7 клас и май не стигна до тях. Да не отиде човекът да пише японски йероглифи, а да се окаже друго. 🙂

# 335
  • Мнения: 21 455
Предполагам всеки, който през годините е имал достатъчно висок бал, поне за секунда си е казвал, а " защо да не пиша на първо място..." дори преди НВО училището да не е било най-напред в личните му предпочитания.
Трудно се дава съвет за такова нещо. Профилите в езиковите гимназии и НПМГ са доста различни. Имайте предвид, че плановете за продължаване на образованието в университет могат рязко да се променят по някое време. Може да се случи дори по средата на 12. клас.
Ако едно училище не е главната ти цел, а НВО и изпитите - средството да те приемат там, добре е внимателно да премислиш какво наистина искаш. Вслушайте се в децата си. Често важни неща не се изричат високо на глас.
Потърсете информация и в другите теми по училища. Нямам предвид тепърва да задавате въпроси. Просто прочетете внимателно едно или няколко техни издания назад. Може да откриете неща, които да ви помогнат.

# 336
  • Мнения: X
С йероглифи пишат, нашата братовчедка е там с японски и в момента завършва 8 клас. Изучават хирагана и канджи. Девойката много възторжено ни обясняваше като се видяхме, писа ни буквите и йероглифите, защото пък моя дребния има интерес към това (заради лего нинджаго Joy).
Извинете ме за спама, но натам тръгна темата.

# 337
  • София
  • Мнения: 3 560
Отзивите са учителката по японски, която ще поеме осмокласниците и като класен ръководител са повече от отлични. От настоящия й клас дванадесетокласници, 16 са с общ успех над 5.80.
Но мен си ме влече НПМГ...
Което и да избере, предстои сериозно учене, за да се възползва максимално от възможностите и на двете училища. И тук ми идва всъщност основното притеснение - че човекът ще си я кара както и досега, с минимални усилия плод на юркане от наша страна, а не на някакъв осъзнат стремеж към знание.
Остава ми да се надявам това да е временен дефект и каквото и да избере най-накрая да е разбрал, че за високите резултати са нужни съответни усилия.

Последна редакция: вт, 30 юни 2020, 09:59 от green_dawn

# 338
  • Мнения: 2 687
аз имам много близък завършил познат с много добро мнение от японската паралелка и най-вече от японския език, чуждестранни преподаватели, опознаване на културата им. междувременно с интереси в биологията и това е приет и ще учи в университет извън бг. т.е. едното не пречи на другото, както и другото на едното (ако е нпмг, пък учи японски извън него). мисля, че е по-добре пак детето да реши накрая, за да си знае, че е неговор решение.

докато се сещам професии за биология и химия, различни от БАН и чиста наука, то за физиката ми е много трудно. може ли някой да ми даде идеи, плс. че ние сме фенове на мат и оттам си мисля, че физиката е също вариант... но после как може да се развива освен в церн;) и чиста наука.

# 339
  • Мнения: 18
От това изказване излиза, че няма биолози, химици, лекари и фармацевти от езикова гимназия!!!Ще си позволя да не се съглася! ЕГ дава универсално образование. В химия и биология моге да се задълбае в университета. На тази възраст се учи най-лесно език. Децата от НПМГ скучаят първите 2 години в университета. Каква е ползата от това. Език не научават в училище,  а химията и биологията ги преговарят в университета... quote author=Vache link=topic=1156241.msg40988993#msg40988993 date=1593497062]
Всякакви съвети ще са ми от полза!
Единственото, което аз бих казала предвид собствения си характер е, че опредлено бих манипулирала детето Simple Smile В полза на НПМГ. Моето лично мнение и досега е, че езиковите гимназии са за хора, които искат да учат филология. Принципно не познавам такъв, дето да го е поискал от 8 клас. Ако не се занимаваш с изучаването на езика от тази гледна точка, той е просто едно средство. Не виждам смисъл да се губят 5 г. в това. Но това е моето мнение. Та... аз бих натискала по подходящ начин за НПМГ. Дъщеря ми на 17 г. в идеите си за какво да учи след 12 клас има някои сантиментални залитания и честно казано това малко ме безпокои и гледам да побутвам в посоката, която е поела вече четвърта година. Има, обаче и другото нещо... не харесвам нещата, които се правят на всяка цена. Малко като суеверие е. Така че, трябва да се прецени да не съжалява младежа. Имам пример пред очите за дете, отказало се от НПМГ и избрало друго училище. Сега след 10 клас най-вероятно няма да може да се прехвърли. И... според мен в 91 НЕГ няма да получи нивото по биология, което ще получи в НПМГ. Т.е. трябва да избере кое е водещо за него занапред. Ако е биологията, ще научи езика достатъчно добре, за да продължи в Германия и извън училище. Обратното ще е по-трудно.

Ноеми, това за себеподобните е чудесно. Нека отиде так, където ще е сред себеподобни, там ще му е най-добре Simple Smile
[/quote]

# 340
  • София
  • Мнения: 7 047
В зпадните ВУЗове, за почти всички инженерни специалности се изисква Мат+Физ, като профилиращи предмети.
Личното ми мнение е, че това е профилът, който отваря най-много врати и възможности за деца, които са ориентирани в тази посока.
ПП: скучаеха до сега. С новите реформи и евентуално признаване на кредити, едва ли ще е така!

# 341
  • София
  • Мнения: 341
Благодаря, момичета!
Слънчева, ние от 1 година го бяхме "решили". Затова бяха и курсовете по биология, олимпиади, зор, учене.
Сега е объркващо, защото двете училище са принципно различни. И пътищата, по които се тръгва са разнородни.

Мотивът за НЕГ е, че някой ден като отиде да учи в Германия, ще му е по-лесно с езика, отколкото ако е изкарал Гьоте. Той и в момента е с добър немски, учи го от 1 клас, ходи летата по лагери в Германия и Австрия. Има доста логика в този му избор.
Но пък любовта му към биологията, така спонтанна и дълбока, без нито един биолог или лекар в семейството, също не е за пренебрегване. На мен ми изглежда като призвание, независимо че хлапето е едва на 13...
Знам, че средата ще е добра и в двете училище. Но в НПМГ ще е по-научна. Ще бъде заобиколен от хора с неговите интереси. В НЕГ ще са просто амбициозни деца.
Всякакви съвети ще са ми от полза!
Понеже и ние в семейството сме в голяма дилема, в последните дни изчетох доста от темите за отделните училища, писах и на потребители с деца в тях с молба за мнение. Бих Ви препоръчала да прочетете последните страници на темата за 73 СОУ и по-специално поста на Русалката, на която и 3-те деца са завършили НЕГ, както и на Шарлот, които доста добре отразяват ситуацията в 2-те немски и се припокриват и с личните мнения, които получих.

# 342
  • София
  • Мнения: 8 275
Пред подобна дилема бяхме и ние преди 2 г. - АЕГ или НПМГ
Много е специфично това с Химията и Биологията. Дилемата бе в нас родителите. Детето искаше Химия, не стана за малко, случи му се Биология.
При нас ишаше фактор минала връзка с Химията и рязък завой последните 2 г. в гимназията - таткото ни е бил в ЕГ и част от отбора по Химия съставен от деца от ПМГ. В края на 11 клас сменя интереса за бъдещо развитие.
Та въпросът, който ни трееожеше, бе: Какво правим с тези науки, ако размисли?
Приема с Биологията бе малко компромис - "един час разлика е само". Когато го записвахме, трябваше да посочи ФУЧ и искаше да пишем само Химия. Отказах му с мотива, че не може без Биологията, това му е основния предмет и ще изостане от съучениците си, може двата.
Решението, че НПМГ ще е неговото училище е от 5 клас и то с Химия. Курсове нямаше, сам се е готвил (таткото не е помагал, аз само съм разказвала за опити от наше време и снабдявах с материали за четене). Изоставаха с материал в училището (бяха с 1 час), имаха готини учители по природни науки, но въпреки че в началото на 7 клас говорих с г-жата му по Химия за желанието му, съдействие не получи за подготовката (бяха забравили да го викнат на сбирките, на които трябваше да  готвят класиралите се на областен кръг).
Е, към момента интересът на младежът към Химията е поохладен, но пък Биологията се усилва все повече.

Език в НПМГ+школа няма да е като в НЕГ.
Имат добри учители там Биология и Химия, Русалка е писала много, може и в темата за НЕГ да я питате. Вижте и списъците с Олимпиадите.
Общо взето труден избор имате.

Последна редакция: вт, 30 юни 2020, 10:21 от Desem

# 343
  • Мнения: 1 013
Труден е и при нас избора - иска География в НПМГ.
И дума не става тук за тази паралелка.
Насочете ме, за да знам в каква посока да въздействам Simple Smile.
По принцип искам да се съобразя с желанията на детето.

# 344
  • София
  • Мнения: 3 560
Учителка по физика на нашия директно му отказа да го готви за ОЛИ, защото часовете за консултации (на които никой не ходеше) били за деца, които не разбирали общообразователната подготовка. Тя без малко и на общинския кръг нямаше да го запише, защото той бил единствен кандидат, та трябваше да се разправяме с директора...

Последна редакция: вт, 30 юни 2020, 10:40 от green_dawn

Общи условия

Активация на акаунт