НПМГ - 4

  • 41 947
  • 736
  •   1
Отговори
# 375
  • Мнения: 216
Аз искам да попитам за паралелката химия с немски. Синът ми не знае и дума немски. Моля родителите на деца приети с този език и започнали от нулата, да споделят как са се справили децата и доволни ли са от избора си.

# 376
  • София
  • Мнения: 24
Мога да кажа за сина ми. Той е математика с немски. Тъй като английския му е доста добър предпочитахме паралелки с немски език. Нямаше смисъл да губи 5 години, вместо да научи още един език. След завършен 8-ми клас мога да кажа, че беше правилното решение. Започна немски от нулата. Напредваше нормално, появи се и интерес към езика. Сега прави планове за сертификат. Всичко е индивидуално, зависи от детето, но той нямаше никакви проблеми. Мисля, че повечето деца от класа не бяха изучавали немски език.

# 377
  • София
  • Мнения: 8 276
Колежка е с дете в паралелката Природни науки с НЕ, доволна е, детето напредва, не знам подробности.

# 378
  • София
  • Мнения: 6 360
Лошо решение е, че предлагат немски само за химията, но не и за биологията.

# 379
  • София
  • Мнения: 13 204
Само да вметна, че това с езиците е проблем на цялата ни образователна система, не на училищата в частност. Няма такова безумие... Със сигурност може по-гъвкаво да се изучават езици в училище.

# 380
  • Мнения: 4
Здравейте!
Синът ми се е ориентирал към паралелката СХН и се надявам да ни помогнете с информация - особено разчитаме на майките с деца в тази паралелка.
Какви програмни езици се изучават (конкретен въпрос за C sharp има младежът) и задълбочена ли е подготовката по информатика?
Бихте ли споделили информация за учителите по информатика - добри ли са, млади или по-възрастни, взискателни ли са?
Виждам, че на състезанията по информатика няма силно присъствие на ученици от НПМГ - защо е така според вас? Не че синът ми държи да е състезател, просто това е някакъв показател.
Детето е с висок бал и вероятно би се класирал за всяка гимназия. В последните дни разни познати (включително ученик от НПМГ) го убеждават, че ако иска програмиране, е по-добре да отиде в СМГ и всяват съмнения за първоначалния му избор. Наистина ще ни помогнете с информация от източника. Благодаря!

# 381
  • София
  • Мнения: 7 049
Аз не разбирам защо всички, които сте били ориентирани към НПМГ, тоест проучили сте нещата, задвате въпроси с колебание в тази тема. Не е ли по-логично да проучите как стоят нещата в училището, което е от другата страна на кантара?
И как всички размислят след появата на резултатите? Joy

ПП: Имам дете в паралелка СХН, започнал от кръгла 0. Мога да говоря само за този випуск. Доволна съм по ред причини, много доволна.
И още нещо, в НПМГ не се изучава КМ от 5 клас, а от 8... това трябва да е достатъчно отправна точка!

# 382
  • София
  • Мнения: 8 276
medun, обяснението за липсата на деца олимпиади по информатика е, че тепърва започват, докато при СМГ вече ги има състезателите.
Движа се в среда на софт.инж. (аз съм с друга специалност) с ниво над високото, та при желание се научава (дори въпреки университета), разнообразна среда с различно средно образование, от цялата страна и не само.

Jam, през годините се е променял езика за паралелките природни науки.
Когато записва синът си, учителите наричаха нехивара Биологията с НЕ (моето си обяснение е че не искат да изнасят лекари с НЕ), преди 2 г. бе налична Природни науки с НЕ (Х+Ф+Б), сеха е Химия с НЕ.
Моето дете обаче не искаше НЕ, затова Природните науки с НЕ бе последна в избора му.

# 383
  • Мнения: 4
Аз не разбирам защо всички, които сте били ориентирани към НПМГ, тоест проучили сте нещата, задвате въпроси с колебание в тази тема. Не е ли по-логично да проучите как стоят нещата в училището, което е от другата страна на кантара?
И как всички размислят след появата на резултатите? Joy

ПП: Имам дете в паралелка СХН, започнал от кръгла 0. Мога да говоря само за този випуск. Доволна съм по ред причини, много доволна.
И още нещо, в НПМГ не се изучава КМ от 5 клас, а от 8... това трябва да е достатъчно отправна точка!

Слънчевата, благодаря! Надявах се да се включиш с отговор, защото бях разбрала, че имаш дете в паралелката. Права си - проучили сме нещата предварително, доколкото сме могли.
Съмненията не се появиха у нас заради високия бал. Просто последните два дни познати ни питат как минаха матурите, къде сте се ориентирали - и като чуят за високия бал ни убеждават за СМГ и то точно за програмиране. Всяват колебания в детето - и на мен ми е неприятно, че се случва 2 дни преди подаване на заявленията.
И точно затова пиша в тази тема и то с конкретни въпроси за обучението - за да потвърдим първоначалния си избор. И защото в детето сега възникнаха тези въпроси.
Много ще съм ти благодарна, ако дадеш отговор на въпросите ми от предния ми пост. И да споделиш конкретно защо си доволна.

# 384
  • Мнения: 9 667
Вижте темата за СМГ. Точно програмирането се коментира..

# 385
  • София
  • Мнения: 7 049
За да обясня защо съм доволна, няма да се ограничавам само до обучението.
1, Доволна съм, защото детето ми продължи да се чувства все така добре и в гимназията, както и в основното училище ( идва от 107 оу). Чувства се в свои води, както заради децата със сходни интереси, така също и заради неформалните отношения с преподавателите.
2. Доволна съм, защото в рамките на няколко месеца, от началото на 8 клас, преподавателите по информатика, които поеха випуска, успяха да разсеят страховете и съмненията му около информатиката.
3. Доволна съм, защото преподавателите организират почти ежеседмични съботни сбирки, от 9 до към 15 ч, на които се събира почти целия клас. Кой не разбарл нещо и отишъл да пита, кой за да довърши някое домашно или задача от дадените за упражнение, под погледа на преподавател, а често се ходеше за да си "покодят малко" и после да ходят в Парадайз. Joy С други думи, станаха колектив.
3.Доволна съм, защото му се налага да седне и да учи по всички останали науки, не на шега, и въпреки всичко никога не съм го чула да мрънка по този повод, вече 2 години.
4. Доволна съм, защото ДО се проведе така, както трябваше, поне с нашите преподаватели така се случи. Имаше само един преподовател, който не успя да се оправи много, децата и без оценки останаха почти целия срок, но не бих казала името му. Човекът е на възраст, доказан капацитет, уважаван като човек и преподавател! Възрастта не е порок, все пак! За ваше успокоение, не е по мат или информатика!

От какво не бях доволна или по-скоро ме напрягаше?  От това, че  до последно се бавеше инфото за профилите, а децата от паралелка СХН това ги интересува най-много, защото първите два профила, сами по себе си, не биха ти свършили работа при кандидатстване след завършване.

Езиците се започват със С++. В 9 клас подхванаха и JAVA. Предполагам, че за 5 години, доста неща ще вземат.
За мен всъщност, най-важна е поставената основа. Чувала съм, че ако овладееш принципа, езика е лесен...

Но всеки има право да употреби точките, които е изкарал, така, както му подскаже сърчицето!

Последна редакция: чт, 02 юли 2020, 19:37 от Слънчевата

# 386
  • у дома с любимите си хора
  • Мнения: 859
И аз да се включа като родител на дете в паралелка СХН,завършило токущо 8 клас.Започна от нулата с програмирането.Учат доста.Справя се добре(но аз съм много далеч от тази сфера и не съм критерий).Първият срок имаха проблем с учителката по информатика,родителите са уведомили ръководството и бяха взети мерки друг преподавател да им води информатиката.Иначе започнаха с изучаване на С++,както е писала Слънчева.
Моето дете не участва по състезания по различни причини.Основно не намира това за нужно и има други ангажименти,които изяждат голяма част от времето му.Но мога да кажа със сигурност,че учителите предлагат и подканят към участие.
Моето дете посещаваше занятия в събота по КМ и състезателно програмиране,но нещо не беше възхитено и обмисля тази година да не се включва.
За СМГ мнение не мога да дам.Има познато дете 10 клас,което учи там.Ами не се е презорил и не го влече И ,въпреки,че е в СМГ,но там идеята е съвсем друга и в голяма степен влияние има майката за избора на точно тази гимназия с оглед бъдещите планове за реализация.Има приятелче и в ТУЕС,мисля 11 клас,което е доволно от избора си и не съжалява,че учи там.

# 387
  • София
  • Мнения: 7 049
Само да поясня, че школата, която посещава детето на Вилиан и заниманията, за които говоря аз, са различни неща.

# 388
  • у дома с любимите си хора
  • Мнения: 859
Да,така е,Слънчева.При него няма този тип занятия.Не са им предлагали,което отчитам като минус.Явно за всеки випуск е различно и не може да се обобщава.

# 389
  • Мнения: 4
Слънчевата, Desem, Вилиан - благодаря ви много за мненията. Много са ни полезни!
Слънчевата, а ясни ли са вече профилите след 10 клас за СХН? Това също много ме интересува, но не намерих информация на сайта на гимназията. Ако има яснота, моля те да споделиш.

Общи условия

Активация на акаунт