Митница – информация, въпроси, отговори и споделяне на опит – 6

  • 36 378
  • 749
  •   1
Отговори
# 525
  • Добрич
  • Мнения: 5 450
Здравейте, от пощенския клон ли определят дали е за митница дадена пратка или така идва при тях от митниците?
Получих СМС от Български пощи, че имам пратка подлежаща на митническо оформяне. Събтотал е 29,35 лв. Какво следва сега, мога ли сама да си попълня документи и какви такси дължа /имам ЕОРИ и ел.подпис/, ако отида в пощата какво да нося? В митница те искам да ходя и ако се налага ще откажа поръчката, тогава автоматично ли се връща при подателя?
Няма какво да попълвате и не е необходим нито ЕОРИ номер, нито ел. подпис. Само разпечатки от сайта и от банката за платената сума и занесени в митницата. От пощата ми дават някакъв формуляр/бележка, която нося в мирницата. Имам ЕОРИ и ел. подпис, но никой не ми ги иска. Освобождавала съм такива пратки. За всеки случай нося и описание на продуктите. Така дължите само 4,80 лв, а ако упълномощите пощите да Ви представляват им дължите за представителство.

# 526
  • Стрелбище-в пряк и преносен см
  • Мнения: 671
Здравейте, лесно ли се вади ЕОРИ?
На митница Бургас ще пробвам, защото съм на почивка в момента.
Не се вади на всяка митница по избор. Вади се по адресна регистрация или регистрация на юридичесото лице.
За физически лица съм сигурна, че може да се извади навсякъде вече, независимо от постоянния адрес. За фирмите не съм абсолютно сигурна, макар че с молба съм вадила ЕОРИ от митница, различна от седалището на фирмата.

# 527
  • Мнения: 2 108
Много ми е далече митницата, вече не е ул.Веслец, нали? Просто нямам физическа възможност да я посетя. И затова предпочитам да откажа пратката...за съжаление. Предполагам ще получа още известия от пощата и накрая след някакъв срок ще я върнат на подателя /iherb/, така ли е? Мерси.

# 528
  • Бургас
  • Мнения: 1 678
90 дни стои в митницата

# 529
  • Мнения: 207
Здравейте, искам да купя два килима от Сърбия чрез ибей от едно физическо лице. Какво ще ме посъветвате като най-лесна процедура за доставка от там. Сумата е 500 евро. Благодаря.

# 530
  • Sofia
  • Мнения: 15 551
Защо ние да те съветваме? Просто виж какви опции за доставка предлага продавачът. Това не зависи от теб, в ролята ти на купувач.

# 531
  • Мнения: 5 242
Здравейте, искам да купя два килима от Сърбия чрез ибей от едно физическо лице. Какво ще ме посъветвате като най-лесна процедура за доставка от там. Сумата е 500 евро. Благодаря.
Не знам за доставката, но имаш и 20% ДДС + % Мито.

# 532
  • Мнения: 207
Благодаря за отговорите, но аз имах предвид за някакъв частен транспорт. Подобни има за транспорт на багаж към Турция...

# 533
  • София
  • Мнения: 19 226
Много ми е далече митницата, вече не е ул.Веслец, нали? Просто нямам физическа възможност да я посетя. И затова предпочитам да откажа пратката...за съжаление. Предполагам ще получа още известия от пощата и накрая след някакъв срок ще я върнат на подателя /iherb/, така ли е? Мерси.
Митницата май е още там, но личното освобождаване на пратки е на Челопешко шосе 31, което на практика си е извън София.

# 534
  • Мнения: 2 108
Реших все пак да опитам сама да си освободя пратката.
Опитвам се да си направя МИСВ, но не успявам. В Работни процеци –> управление идинтичност –> Процес:   01. Заявяване достъп до системите (национални/ централни на EK)  –> налични профили - МИСВ изписва следното събощение - Необходима ви е валидна ЕОРИ регистрация // You need a valid EORI registration.

А в Управление на досъпите си имам Бутон
ЕОРИП - EORIP
Система ЕОРИ Портал

И това изписва също в червено Добавен Профил:  *   
Добавен Профил: Необходимо е да имате избран профил.

Какво не правя правилно? Мерси.

Последна редакция: пт, 14 авг 2020, 21:31 от mama_na_nana

# 535
  • Мнения: 80
Здравейте! Имам пратка, пристигнала на 29 юни в БГ, но нямам известие за нея. Как мога да я потърся? Зная тракинг № от САЩ /Ихерб/, но пощите работят с № от Германия, който аз не знам. Пратките от САЩ минават през Германия, където им дават нов №. Някой знае ли как да я потърся? От сайта  виждам, че е пристигнала в България. Но къде да я търся- на митницата ще могат ли да я открият само по името ми и като не знам германския № ?

# 536
  • In transit
  • Мнения: 11 785
Здравейте! Имам пратка, пристигнала на 29 юни в БГ, но нямам известие за нея. Как мога да я потърся? Зная тракинг № от САЩ /Ихерб/, но пощите работят с № от Германия, който аз не знам. Пратките от САЩ минават през Германия, където им дават нов №. Някой знае ли как да я потърся? От сайта  виждам, че е пристигнала в България. Но къде да я търся- на митницата ще могат ли да я открият само по името ми и като не знам германския № ?

Вдясно, очертаното в черно. Него номер пишат БГ пощи, но като го търсиш в сайта им, дава, че не е проследим.

# 537
  • Мнения: 80
Mikkey, благодаря!!! Намерих го  по този № . На митницата е. Мога ли сама да отида до там и да си го освободя? Колко се заплаща на митническите посредници за митн. декларация и освобождаване от митница? Защото ще чакам около месец през пощите, пък ще вземат да върнат пратката накрая.

Последна редакция: пт, 14 авг 2020, 23:18 от lelqta

# 538
  • In transit
  • Мнения: 11 785
Ако е за над 30лв без транспорта ще можете да я освободите с копие от фактурата и извлечение от банката.
Ако е за сума над 30 лв. трябва да имате ЕОРИ номер, регистрация в сайта на АМ, електронен подпис и много нерви и търпение за да я освободите. Едва ли ще ви отнеме по-малко време отколкото да платите за посредничество на БГ пощи.
Иначе някъде по-горе пишеше, че ги държат 90 дни преди да ги върнат обратно.

# 539
  • Мнения: 80
Бях до пощата, но ми казаха, че ще чакам около месец, а през това време ще изтекат тези 90 дни и може да ми върнат пратката. Те имат много пратки за освобождаване и става бавно, препоръчаха ми да отида на митница и да платя на митн. посредник за по-бързо.Казаха,че на място има агенции посредници и ставало бързо. Някой знае ли колко се заплаща на посредник и дали е много, моля да сподели? Пратката ми е около 70 лв, но ако трябва да платя още толкова за посредник, по-добре да я върнат.

Общи условия

Активация на акаунт