Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 15 ноем. 2019, 10:47 ч.

Кандидатстване след седми клас с рисуване - част 5

• 9 379
  • 244
  •   1
Отговори
  • sofia
Първата ни тема Two Hearts

Втората ни тема Two Hearts

Третата ни тема Two Hearts

Четвъртата ни тема Two Hearts

Полезна информация
Скрит текст:
КАНДИДАТСТВАНЕ С
ИЗОБРАЗИТЕЛНО ИЗКУСТВО
СЛЕД 7 клас
/ изпит по рисуване /
гр. София
 Компютърни специалности:                                         

•   Рекламна графика – 3 СУ„Марин Дринов”* - Св. Троица ;НГПИ „Св. Лука”*                                                                                 
•   Компютърна графика – НПГПФ*; ПГИИ „Проф. Николай Райнов”
•   Компютърна анимация – 51 СУ „Елисавета Багряна”*; НПГПФ
•   Графичен дизайн – 3 СУ „Марин Дринов”*; НПГПФ; ПГИИ „Н. Райнов”
•   Пространствен дизайн – 3 СУ „Марин Дринов”*; НГПИ „Св. Лука”
•   Интериорен дизайн – 105 СУ „Атанас Далчев”; ПГТМД
•   WEB дизайн – 149 СУ „Иван Хаджийски” – Овча купел 2
•   Компютърно проектиране на тъкани  (десениране) - ПГТМД

Приложни изкуства (художествени занаяти):

•   Художествена керамика – ПГИИ „Проф. Николай Райнов”
•   Дърворезба – НГПИ „Св. Лука”
•   Художествено металообработване - НГПИ „Св. Лука”
•   Детски играчки - НГПИ „Св. Лука”
•   Силикатен дизайн (Стъклолеене) - НГПИ „Св. Лука”
•   Художествена тъкан - НГПИ „Св. Лука”; ПГТМД
•   Моден дизайн - НГПИ „Св. Лука”; ПГО „Княгиня М. Луиза”;ПГТМД*
•   Конструиране и моделиране на текстил - ПГО „Княгиня М. Луиза”; ПГТМД

Изящни изкуства:             

•   Живопис - НУИИ „Илия Петров”*
•   Художествена графика - НУИИ „Илия Петров”
•   Илюстрация на книга - НУИИ „Илия Петров”
•   Скулптура - НУИИ „Илия Петров”

Други специалности:

•   Полиграфия – НПГПФ
•   Фотография – НПГПФ
•   Библиотекознание – НПГПФ

Уточнения:
* в 3 СУ специалностите са обединени в една обща под името: „Реклама. Графичен и пространствен дизайн с интензивно изучаване на английски език”
* в 51 СУ пълното наименование на специалността е: „Изобразително изкуство и компютърна анимация” ( в модула „Изобразителни изкуства” се изучават предметите - стенопис, иконопис и декоративна керамична мозайка). Ето защо специалността присъства и в графата в червен цвят по долу.

* НПГПФ – Фотографското училище
* ПГТМД - Професионална гимназия по текстил и моден дизайн
* НУИИ – Национално училище за изящни изкуства
* НГПИ – Национална гимназия за приложни изкуства

След 7 клас има и обща специалност „Изобразителни изкуства” като профилирана паралелка към следните общообразователни училища:

•   1 СУ „Пенчо П. Славейков” - Центъра
•   144 СУ „Народни будители” – Младост 3
•   10 СУ „Теодор Траянов” – Младост 1
•   69 СУ „Димитър Маринов” – Дружба 1
•   51 СУ „Е. Багряна” - Хиподрума

В провинцията:

•   Национална художествена гимназия – Пловдив:
             изящни изкуства - живопис, стенопис, графика, скулптура, рекламна графика
             иконопис
•   Национална художествена гимназия – Сливен:
             иконопис
•   Национална гимназия по пластични изкуства и дизайн – Казанлък:
             изящни изкуства - живопис, графика, скулптура
•   Национална гимназия  за приложни изкуства – Трявна:
             иконопис
•   Национална гимназия за приложни изкуства – Троян:
            художествена керамика
•   Национално училище по изкуствата – Варна:
•   Национално училище по изкуствата – Плевен:

Списък с училища към Министерство на културата

Важно уточнение: училищата към Министерство на културата сами организират приемните изпити. За конкретните условия се поинтересувайте на сайта на училището, към което сте се насочили.

Средните училища с художествен профил приемат съгласно разпоредбите на МОН за прием след 7-ми клас, като е необходимо кандидатът да се е явил на Национално външно оценяване по математика и БЕЛ и Проверка на способностите по рисуване.

# 1
Записвам се в новата тема с пожелание към всички кандидатстващи за успехи и наслада по време на подготовката за изпитите!

Моето момиче (сериозно пуберче) се готви при един пенсиониран даскал от “Свети Лука”. По неговите думи, щерката се запъва пред всяка нова композиция с думите “Не мога” и не ще сама да започне Cry Забелязвам я, че и с математиката е така. После отпушва.

Ще кача една от рисунките ѝ, но не се е научила да ги снима хубаво. Листовете са прегънати, но се добива представа Simple Smile

# 2
Здравейте и от мен.Следя ви от началото на темичката,която е много полезна и за мен.Синчето ми се е ориентирало да кандидатства с рисуване.Ходим на уроци при учител от "Свети Лука".Той спомена, че там наистина критериите на оценяване са високи.И понеже нашия е от по-мързеливичките много ми се ще да успеем да се наредим в Приложното, но да си стискам палци да ни се получи.Благодаря че ви има.!!!
Асита много добре рисува детето желая ви успех!
Между другото учителя спомена за Фотографското ,че е много слаба подготовката.Ако някой има наистина други наблюдения да ги сподели.Аз изчетох малко и наистина се твърди ,че не учат много..карат го малко през просото!

# 3
  • Върху лъчите на Слънцето.
Ех, не учат много... Simple Smile Но пък в крайна сметка приетите ще се занимават по-конкретно с това, което обичат и умеят. Не всички са родени за математици, биолози, физици... В крайна сметка в тези училища най-сетне ще се наблегне на индивидуалното. Защото до завършване на основно образование всички учат и трябва да овладеят всичко, дори и да не го харесват! Дори и да не го ползват след това!

# 4
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
Здравейте! Simple Smile
За фотографското и аз съм чувала, че не ги натискали хич и т.н., но истината е, че то си зависи от децата и във всички училища е така.

# 5
  • 2 етажа над тавана
vesi1, благодаря за новата тема:grinning:

Assita85, без да съм специалист - страхотно рисува дъщеря ти, още повече, че правя сравнение с моето, което ми се струва, че има да гони такова ниво поне още 1 година, а време всъщност няма. Но ще продължава с уроците и ще се яви на изпитите, пък каквото сабя покаже.
Моето момиче почти не беше рисувала такива композиции, докато не тръгна на курса, все на водни и акрилни бои, моливи и пастели е предпочитала и предполагам затова и по-трудно й се получават нещата с молива и светлосенките.

Пожелавам на всички късмет!

# 6
Бабъл, много ти благодаря за милите думи. Аз самата също не разбирам и се допитване до професионалисти, които имат забележки и критики към работите ѝ, но искрено вярвам, че ще става все по-добре и при нас и при вас!

Моята щерка до преди уроците по рисуване съм забелязвала вкъщи само да “майстори” различни неща. Режеше, лепеше, моделираше, оцветяваше, но се оказа, че е и рисувала в училище Simple Smile

Нямам търпение да разгледаме “Св. Лука” отвътре.

# 7
  • Ланкър, планините Овнерог
Лелее, колко съм ви изпуснала.
Моята щерка до сряда трябва да има 3 скици за плакатите за дипломната работа, ама май е до никъде. Два-три дена залепена за таблета и се скъса да рисува. Викам си, че тоя път е взела сериозно сроковете. Да, ама не - нашата си рисувала нейни си неща. Поне лого има, че са го и одобрили.
Здравейте и от мен.Следя ви от началото на темичката,която е много полезна и за мен.Синчето ми се е ориентирало да кандидатства с рисуване.Ходим на уроци при учител от "Свети Лука".Той спомена, че там наистина критериите на оценяване са високи.И понеже нашия е от по-мързеливичките много ми се ще да успеем да се наредим в Приложното, но да си стискам палци да ни се получи.Благодаря че ви има.!!!
Асита много добре рисува детето желая ви успех!
Между другото учителя спомена за Фотографското ,че е много слаба подготовката.Ако някой има наистина други наблюдения да ги сподели.Аз изчетох малко и наистина се твърди ,че не учат много..карат го малко през просото!
Ако не е тайна, при кого ходи на уроци?

За Фотографията и аз знам, че не ги мъчат особено, но не знам със сигурност. При нас (НГПИ) за общообразователните е така, но за специалните си ги потормозват и режат оценките. Това с оценките много я тормози дъщеря ми, много е субективно това рисуване, че и обяснение кое не е ок и защо е такава оценката не дават.

# 8
  • 2 етажа над тавана
Не съм сигурна дали в предната тема или в темата з апромените в образователната система съм видяла долната информация, но я споделям, може да е полезна. През септември е приета промяна в Наредба 10, според която ако ученикът кандидатства за МОН-ско училище с профил изобразително изкуство, но се е явил на изпит по рисуване в някое от училищата, които са към Министерство на културата, може да участва с резултата от изпита и за МОН-ските училища, без да трябва да се явява на изпит за проверка на способностите по ИИ. Извадката по-долу е от наредбата:

"(5) (Нова – ДВ, бр. 72 от 2019 г. ) Ученици, положили изпит за проверка на способностите по рисуване или музика за прием в специализираните училища по изкуствата към Министерството на културата, може да участват с резултатите от тези изпити за класиране в неспециализирани училища по профил "Изобразително изкуство" и/или по профил "Музика", както и за специалности от професии от област на образование "Изкуства" от Списъка на професиите за професионално образование и обучение, за които по решение на педагогическия съвет на училището е проведен изпит за проверка на способностите.
(6) (Нова – ДВ, бр. 72 от 2019 г. ) Резултатите на учениците по ал. 5 се удостоверяват със служебна бележка, издадена от съответното училище, в което е положен изпитът, като оценката се превръща в точки по скала съгласно чл. 9, ал. 10 от Наредба № 11 от 2016 г. за оценяване на резултатите от обучението на учениците и се умножава с коефициент две."

Гита Ог, би ли споделила каква специалност в приложното е дъщеря ти?

Assita85, тя и моята девойка откакто я помня нещо реже, лепи, мачка глина, рисуването някак на по-късен етап се появи.

# 9
Рекламна Графика е.
Това с оценката и МОН-ските преди поне нямаше как да стане, защото вътрешните изпити бяха, след като даже вече беше минало първо класиране на МОН. Но от тази година нали дръпнаха матурите в юни, а и сигурно са натиснали МК да си съобразят изпитите. Може и да е възможно вече.

# 10
  • sofia
Още за набор 2003 беше възможно. Даже и тогава някои училища към МОН признаваха положен изпит по рисуване към училище към Министерство на културата.
Синът ми ходи на НВО, но не съм подавала документи за класиране, защото вече беше излезнало класирането в НГПИ и Художествената.
Важна е информацията от Бабъл.

# 11
Може, може, аз за набор 2001 си пиша Simple Smile
Даже и второ класиране беше излезнало и си спомням, че малко след като я записахме, ми звъняха от училището, където беше приета. Да не би да сме забравили и да си загуби мястото.

# 12
  • София
Я ме осветлете, дали правилно съм разбрала... Значи, ако дъщеря ми се яви на изпит в Художествената, Приложното и Фотографското, може да вземе служебна бележка от кое да е от трите училища /от това с най-високата оценка например Simple Smile/ и с тази оценка за кандидатства след това в 51-во да речем...

# 13
Я ме осветлете, дали правилно съм разбрала... Значи, ако дъщеря ми се яви на изпит в Художествената, Приложното и Фотографското, може да вземе служебна бележка от кое да е от трите училища /от това с най-високата оценка например Simple Smile/ и с тази оценка за кандидатства след това в 51-во да речем...

Да.Но трудността и оценяването на изпитите в училищата към МК е несъпоставимо спрямо изпита за проверка на способности .Та трябва хубаво да се прецени.Но пък се явява детето само на един изпит.Както казах ,добре е да се прецени.Simple Smile)

# 14
Дали аз бъркам, или фотографското е към МОН, макар и с отделен изпит?

Ако правилно съм разбрала, оценката може да се пренася само от училища към Министерство на културата към тези от Министерство на образованието.

# 15
  • София

Да.Но трудността и оценяването на изпитите в училищата към МК е несъпоставимо спрямо изпита за проверка на способности .Та трябва хубаво да се прецени.Но пък се явява детето само на един изпит.Както казах ,добре е да се прецени.Simple Smile)
Благодаря за инфото!  Дъщеря ми иска в Художествената да учи. Така или иначе ще ходи на изпит. Всичко друго е само най-краен вариант, ако случайно не я приемат.

Последна редакция: ср, 20 ное 2019, 16:35 от Ивка

# 16
  • 2 етажа над тавана
Дали аз бъркам, или фотографското е към МОН, макар и с отделен изпит?

Не, фотографското е към Министерство на културата.

# 17
Привет и от мен.
Гита Ог нашия ходи при Борис Колев от Приложното.За сега съм доволна-доста е директен и прям.
Дъщеря ти доволна ли е от обучението.?Сподели малко повече инфо за подготовката,училището и учителите?
Бабъл благодаря за инфото.Но да имайки впредвид оценяването в училищата към МК и големите изисквания, добре дошло ще е за МОН-ските да се имат като краен вариант.
Имам и аз едно питане(Извинете ме за невежеството)...
Когато кандидатстваме за училищата към МК - трябва ли да ходим на място(в конкретното училище) и да се подава във всяко едно от тях заявление за полагане на изпит?Това не може да стане по електронен път нали? Както и да си следим сайтовете им за регламентите по подаване на документи към всяко едно от тях???Това ми изглежда наистина доста обременяващо...

# 18
  • sofia
Да, трябва да отидете до всяко едно от училищата, в което желаете да кандидатствате. С рисуване са точно 3 броя в София.

# 19
Здравейте!
Ден на отворените врати в НГПИ"Свети Лука" - 7.12 - събота от 9 - 14 часа!
Сега ми излезе в електронния...
Хубава седмица пожелавам

# 20
Привет и от мен.
Гита Ог нашия ходи при Борис Колев от Приложното.За сега съм доволна-доста е директен и прям.
Дъщеря ти доволна ли е от обучението.?Сподели малко повече инфо за подготовката,училището и учителите?
Бабъл благодаря за инфото.Но да имайки впредвид оценяването в училищата към МК и големите изисквания, добре дошло ще е за МОН-ските да се имат като краен вариант.
Имам и аз едно питане(Извинете ме за невежеството)...
Когато кандидатстваме за училищата към МК - трябва ли да ходим на място(в конкретното училище) и да се подава във всяко едно от тях заявление за полагане на изпит?Това не може да стане по електронен път нали? Както и да си следим сайтовете им за регламентите по подаване на документи към всяко едно от тях???Това ми изглежда наистина доста обременяващо...
Моите деца бяха също при господин Колев, много сме доволни от него.
Заявленията се подават на място в съответното училище, дори си спомням, че имаше разминаване в документите които изискват, сега може да са го променили, всяка година нещо ново се случва 😊

# 21
mira sm, идете в деня на отворените врати и ще видите. Синът ти трябва наистина да обича рисуването, за да иде там, а предполагам и в другите подобни училища. Натискат ги със специалните предмети и то доста. При общообразователните е другата крайност. Трябва да е подготвен, че по специалните няма да го галят с перце, много ги режат и мъмрят.

# 22
  • Sofia
Много ви обичам децата в НГПИ "Св. Лука"! Тази година продължавам да съм с всички от 8., 9. и 11. класове.

Да кажа сега и на родителите, които четат темата:

Другата седмица ще правят писмено изпитване по философия, да се подготвят! Казах. Two Hearts

# 23
Здравейте, мами на бъдещи художници - записвам се и аз 🙂! Моята дъщеря откри рисуването в пети клас и от края на шести ходи на уроци при Страхил Ненов. Аз нямам понятие от рисуване, но мисля че се справя
🤔. Тепърва ще се запознавам с регламента на изпитите и всичко останало.

Имам въпрос към мамите, които вече са пазарували за децата си материали за рисуване - моля кажете какви четки, акварелни моливи, пастели, бои и други неща от този сорт купувате? Дъщеря ми иска, а аз не знам какво да взема - благодаря 😊!

# 24
Здравейте, мами на бъдещи художници - записвам се и аз 🙂! Моята дъщеря откри рисуването в пети клас и от края на шести ходи на уроци при Страхил Ненов. Аз нямам понятие от рисуване, но мисля че се справя
🤔. Тепърва ще се запознавам с регламента на изпитите и всичко останало.

Имам въпрос към мамите, които вече са пазарували за децата си материали за рисуване - моля кажете какви четки, акварелни моливи, пастели, бои и други неща от този сорт купувате? Дъщеря ми иска, а аз не знам какво да взема - благодаря 😊!
                Питай учителя какво ще му трябва. На нас в Райнов ни дадоха списък, когато тръгнахме на курс. Мога да ти изпратя списъка на съобщение, ако искаш. По спомен папката с материалите беше към 100 лева.

# 25
Аз за курсовете само моливи и картон купувах. Друго не са ползвали, изпитът е графика. След това в у-ще вече сама си купува, аз идея нямам какво трябва.

# 26
Аз за курсовете само моливи и картон купувах. Друго не са ползвали, изпитът е графика. След това в у-ще вече сама си купува, аз идея нямам какво трябва.
Графитните моливи съм купила отдавна, но тя иска да се пробва, а и учителят понякога ги кара да се опитват и цветни рисунки. Аз се свързах с него и получих точни указания за това какво да купя, все пак ви благодаря, момичета 🌼!

# 27
  • София
Здравейте! Още едно ново попълнение в темата в мое лице  bowuu
Дъщеря ми е в 7 клас, ще кандидатства в гимназия с рисуване. От миналата година ходи на уроци, но подготовката не ме удовлетворяваше, затова я записах на курсовете към НГПИ - отиде вчера за първи път и е очарована.

Благодаря ви за информацията, която споделяте тук, много полезно!  bouquet

# 28
  • София
Все забравям да се запиша. Утре отново има РС в НГПИ, някой чул ли е защо?
В събота на отворените врати ще ходите ли? Аз не пропускам, макар че щерката се опитва да ме разколебае, че нямало смисъл

# 29
Все забравям да се запиша. Утре отново има РС в НГПИ, някой чул ли е защо?
В събота на отворените врати ще ходите ли? Аз не пропускам, макар че щерката се опитва да ме разколебае, че нямало смисъл
Здравейте!
......На 3 декември, вторник от 18.00 ч. ще се проведе родителска среща за избор на Обществен съвет. Ще се излъчат представители на родителите от всеки клас. - това е в електронния..
Говорих с класната аз ,защото може да не успея - каза,че нищо не е фатално и освен избора на представители за съвета ,колегите /т.е преподавателите/ ще минат да кажат по някоя дума за децата.
Ако успея  на отворените врати ще отида..супер е

# 30
  • 2 етажа над тавана
Аз се надявам в събота на деня на отворени врати детето да се поориентира кое какво и как е и да реши коя специалност му харесва най-много.
На курсовете в Райнов приемат ли се по всяко време деца или трябва още от октомври да е започнало детето? Дъщеря ми преди средата на януари няма възможност да ходи и не знам дали след това би могла да ги посещава?
Иначе тя си ходи съботно на уроците, но те са за кандидатстване в училищата към Министерство на културата.
Изпитът за Райнов все пак е по-различен.

# 31

Аз мисля да ходим. Може ли някой да припомни часовете? По спомен 9:00 - 14:00 часа май беше... Simple Smile

# 32

Аз мисля да ходим. Може ли някой да припомни часовете? По спомен 9:00 - 14:00 часа май беше... Simple Smile
Да..от 9.00 - 14.00 часа

# 33
  • София

В електронния дневник пише от 10 до 15 ч.

# 34

В електронния дневник пише от 10 до 15 ч.
Миналата седмица пишеше от 9-14 ..Променили са го ....
В момента,в който излезе в електронния го пуснах тук...

# 35
  • Sofia
От "кухнята" на НГПИ "Св. Лука":

- Утре родителската среща е от 18 часа;

- В събота, 7.12., денят на отворените врати ще е от 10 до 15 часа;

- Днес напусках контролни /тестове/ по философия на цели 7 паралелки - всичките 11. класове, два 9. класа и един 8. клас, тоест у мен вече имам около 180 писмени работи на мои ученици Two Hearts ... ще падне голямо проверяване тепърва ... в сряда ще продължа с останалите два 9. класа и три 8. класа. Да се готвят децата!

Иначе какво да ви кажа? Хубав е Коледният дух в гимназията ни! Елхата на втория етаж свети. В галерията си има красотички, както винаги. И така Sparkling Heart Gift Heart

# 36
Alukard
Благодаря!

# 37

За нищо!
Но ето,че трябва да следя повече,че се и попроменят нещата!
Те си написали хората,че има актуализация на съобщение...Simple Smile)))
Още свикваме с електронния ,така че ...

# 38
Аз се надявам в събота на деня на отворени врати детето да се поориентира кое какво и как е и да реши коя специалност му харесва най-много.
На курсовете в Райнов приемат ли се по всяко време деца или трябва още от октомври да е започнало детето? Дъщеря ми преди средата на януари няма възможност да ходи и не знам дали след това би могла да ги посещава?
Иначе тя си ходи съботно на уроците, но те са за кандидатстване в училищата към Министерство на културата.
Изпитът за Райнов все пак е по-различен.
 Мисля,че в Райнов приемат за курса по всяко време, ако не е пълна групата. Обадете им се и питайте.  Изпита за училищата на МОН е по зададена тема и е валиден за всички училища към МОН, които ще пишете като желания.

# 39
  • София
Никакъв навик нямам да гледам електронния дневник и добре че сте вие, за да разбера за родителската среща довечера...

# 40
Това с електронния дневник се оказа мисия невъзможна! Понеже имам две деца с един имейл, по никакъв начин не мога да вляза вече! Класната не може да помогне, госпожата която отговаря за дневника също...
Моля дайте ми идеи към кой да се обърна ☹️

# 41
Пишете на администратор.

# 42
Здравейте,
Има ли или ще има ли група , в която да се пише за вече влезлите ученици в училищата с рисуване? В момента по-специално ме интересува какво е говорено на родителската среща днес в НУИИ ,8 клас.

# 43
  • sofia
Това с електронния дневник се оказа мисия невъзможна! Понеже имам две деца с един имейл, по никакъв начин не мога да вляза вече! Класната не може да помогне, госпожата която отговаря за дневника също...
Единственото, което ми хрумва е да направиш отделен мейл за едното дете и от училището да го "закачат" към него.
Моите са с различни платформи на дневниците.

# 44
Направо звъннете на посочените телефони. Реагират веднага. Simple Smile

# 45
Ходихме на отворените врати. Детето не се впечатли. Не е баш неговото... Simple Smile А и нямаше особено желание, защото има мераци за друго училище. Все пак е алтернатива пред МОН- ските училища, които не са в интересите му.

# 46
И нашето семейство днес посети “Св. Лука”. Много хубаво впечатление ми направиха децата. Посрещаха, разказваха, обясняваха много приятно и въодушевено.
Моята щерка ахна, когато влезнахме в ателието по Пространствен дизайн. Това ѝ е най на сърце. Но много се впечатли и в работилниците на Силикатния дизайн.
Ще се бори за това училище, вярвам го!

# 47
Много полезно на мен лично, като майка-лаик, ми беше това, че имаше изложени работите на кандидат-гимназистите от миналата година. Бяха показани композиции, оценени с оценки от слаб до отличен. Видя се изказаното в предните теми затруднение при рисуването на металната сфера. Когато работите са разположени една до друга, ясно се различават щрихите, хвърлените сенки и други детайли.

# 48
Много полезно на мен лично, като майка-лаик, ми беше това, че имаше изложени работите на кандидат-гимназистите от миналата година. Бяха показани композиции, оценени с оценки от слаб до отличен.
Да. И на мен ми беше интересно. Позволиха ми да пипна хартията - обикновен кадастрон. Т. е. няма изненади с хартия, с която децата, готвещи се за изпит, да не са свикнали. Струва ми се доста полезно това показване на изпитните работи. Те дават възможност кандидатите да преценят къде се намират, какви усилия трябва да положат, и дали изобщо да се пробват. А също и за родителите, защото във всяка сфера има родители, "натискащи" детето си да поеме по пътя, който не е неговото вътрешно усещане.

# 49
Много полезно на мен лично, като майка-лаик, ми беше това, че имаше изложени работите на кандидат-гимназистите от миналата година. Бяха показани композиции, оценени с оценки от слаб до отличен.
Да. И на мен ми беше интересно. Позволиха ми да пипна хартията - обикновен кадастрон. Т. е. няма изненади с хартия, с която децата, готвещи се за изпит, да не са свикнали. Струва ми се доста полезно това показване на изпитните работи. Те дават възможност кандидатите да преценят къде се намират, какви усилия трябва да положат, и дали изобщо да се пробват. А също и за родителите, защото във всяка сфера има родители, "натискащи" детето си да поеме по пътя, който не е неговото вътрешно усещане.

В тази връзка,хартията на изпита в НУИИ е друга.
Не е лошо да отидете и там в ден на отворените врати.Във Фотографията също ..
Хубаво е децата и родителите да се ориентират добре ,да са наясно с изискванията и   спецификата на изпита ,а и със специалностите и условията на специализираните училища.
Дано всяко да намери своето място..това е много важно - да се чувстват добре и спокойни!

# 50
  • София

Хубаво е децата и родителите да се ориентират добре ,да са наясно с изискванията и   спецификата на изпита ,а и със специалностите и условията на специализираните училища.
Дано всяко да намери своето място..това е много важно - да се чувстват добре и спокойни!
А някой знае ли кога е денят на отворените врати в НУИИ?

# 51
  • Sofia
Вчера ходих и аз естествено.
Купих си невероятни неща от Галерията, от щандовете, от самите ми ученици.
Бях толкова развълнувана, че на няколко пъти едва сдържах сълзите си.
Заведох приятел да разгледа ателиетата.
Направих си снимки, както и селфита с някои мои ученици.
Щастливо ми е днес.
Гледам си покупките и се радвам. Играчка за елхата от силикатния, календари за 2020, текстилна торба с логото на Свети Лука, значка като брошка, вълнено топче... Екстра! Gift Heart

# 52

А някой знае ли кога е денят на отворените врати в НУИИ?

Миналата година беше края на март -23.03..По-миналата ,ако не се лъжа пак някъде там..
Следете сайта на училището - там ще пуснат информация.

# 53
  • София
Alucard, благодаря!!!

# 54
  • София
Здравейте,
Има ли или ще има ли група , в която да се пише за вече влезлите ученици в училищата с рисуване? В момента по-специално ме интересува какво е говорено на родителската среща днес в НУИИ ,8 клас.

8-ми кой клас? Аз не съм доволна от родителската. Като изключим госпожите по БЕЛ и рисуване, останалите малко на брой преподаватели говореха прекалено обобщено - "Класът е много зле" /ИТ/ или пък обратното /по специалните предмети/. Твърде много време и думи без конкретна информация. Да не говорим, че учителите по АЕ, физика, химия, биология, история, география, както и по някои специални предмети въобще не се заявиха. Хубавото бе, че си направихме група на родителите във вайбър /8б/. Но май само това.

# 55
  • софия
Как е възможно да съм ви пропуснала!
Може и да не съм ви липсвала, но ей ме на Simple Smile отивам да наваксвам

# 56
  • sofia
Вече ще знам да те викам специално при нова тема Kissing Heart

Моят почна да си прави домашните по рисуване ....доживях Joy
Установи, че портретите с въглен са му по-лесни, отколкото с молив. Определено по-добре му се получават.

# 57
Аз още не съм доживяла  Laughing Но пък доживях да се засили поне в училище.

# 58
  • 2 етажа над тавана
Да споделя и аз впечатления от деня на отворени врати в Св.Лука - на мен ми беше много интересно всичко, на детето - само конкретни неща.
Хареса ми, че и учителите, и учениците бяха изключително отзивчиви и успяхме да си поговорим и да разберем доста неща за специалностите, за самия учебен процес.
Изложените изпитни рисунки също бяха добра идея и ориентир.

Детето се насочи към дърворезба и към дизайн на играчки, а аз бих живяла в ателиетата по моден дизайн Smile

# 59
Здравейте,

8-ми кой клас? Аз не съм доволна от родителската. Като изключим госпожите по БЕЛ и рисуване, останалите малко на брой преподаватели говореха прекалено обобщено - "Класът е много зле" /ИТ/ или пък обратното /по специалните предмети/. Твърде много време и думи без конкретна информация. Да не говорим, че учителите по АЕ, физика, химия, биология, история, география, както и по някои специални предмети въобще не се заявиха. Хубавото бе, че си направихме група на родителите във вайбър /8б/. Но май само това.

Здравейте,
Благодаря ви за тази информация. Както съм писала миналата година, когато девойката реши да кандидатства с рисуване, тя е дъщеря на моя приятел, с когото живея, познавам я от малко дете и затова се интересувам от темата тук. Вече е в НУИИ , 8б клас и е много въодушевена и щастлива. За съжаление нито майка й , нито баща й успяха да отидат на тази родителска среща. По време на срещата ли направихте групата във вайбър? Може ли и баща й да се включи?

# 60
Здр, нова съм тук (да не кажа, че си направих профил само заради вас). Тук прочетох много ясна и систематизирана информация за кандидатстването с рисуване - Благодаря Ви.
Синчето реши, че това иска... Бяхме на отворените врати в НГПИ и край - това ще е. Тръгна и на курс по рисуване... Мерак страшен. Това за нас, ще следя групата, защото съм убедена, че тук ще намирам повече отговори на чуденките си. Аз съм объркана от тази смяна на посоката на интереса му, но дано успее да влезе в у-ще, което го радва. Още веднъж благодаря за усилията на приети и кандидатстващи родители за поддържане на темата!

# 61
  • София
За съжаление нито майка й , нито баща й успяха да отидат на тази родителска среща. По време на срещата ли направихте групата във вайбър? Може ли и баща й да се включи?
Разбира се, че може. Ако все още не се е присъединил към групата, ще го добавя. Изпратете ми телефон на лични.

# 62
Здравейте,
Здравейте! И аз се интересувам от родителската в НУИИ 8 а клас.

# 63
Честито Рождество!
Пожелавам на Вас и Вашите деца много здраве,късмет и успех!
Ще са им нужни!..Simple Smile)) /както и на Вас/.

# 64
  • по света
Здравейте ,
търсих,но не видях какво е балообразуването при кандидатстване в училищата към МК ,трябва ли децата да имат изпити по НВО ?

# 65
  • София
Здравейте ,
търсих,но не видях какво е балообразуването при кандидатстване в училищата към МК ,трябва ли децата да имат изпити по НВО ?
Децата се класират спрямо  оценката от изпита по рисуване във всяко от училищата. Оценките от НВО не се вземат в предвид, но детето трябва да се е явило и да няма двойка.

# 66
  • по света
Много благодаря !

# 67
  • Sofia
Детето трябва да е завършило 7. клас.
Оценките от НВО НЕ СЕ ВЗИМАТ ПРЕДВИД ИЗОБЩО.
Гледа се оценката от изпита по РИСУВАНЕ за съответната ГИМНАЗИЯ КЪМ МК.

# 68
Вихрогонче, а ако детето иска да кандидатства в училище към МО, напр. 51-во, там кои оценки се вземат и правилно ли съм разбрала, че може вече да се вземе оценката от изпита в Художествената гимназия, например и дабважи за 51 СУ?

# 69
  • Sofia
Когато гимназията е към МОН, там се гледат и пресмятат и оценките от НВО, доколкото си спомням.

# 70
Някой беше постнал по-напред, че май ще има промяна и ще може с оценка от гимназия към МК да се кандидатства в такава към МОН.

# 71
  • sofia
Да, но трябва да си се явил и на НВО по БЕЛ и математика. Без тях не може. Изпитът по рисуване от гимназиите към МК се "приравнява" към изпита за проверка на способностите по изобразително изкуство за гимназиите към МОН.
РУО ще публикуват (ако не са го направили) списък с всички училища, профили и балообразуването за всеки профил. Там ще е описано всичко.

# 72
Здравейте, моята дъщеря ще кандидатства тази година в 51-во. Засега само то ни харесва и затова се готви само за изпита от НВО. Гледах в началото на темата, че сте писали още няколко училища, в които може да се кандидатства с този изпит. Въпросът е, че като изключим 144-то в сайтовете на никое от осталите няма паралелки с такава насоченост. Всъщност има ли някой актуална информация в кои други училища в София да може се влиза с този изпит?

# 73
Здравейте, моята дъщеря ще кандидатства тази година в 51-во. Засега само то ни харесва и затова се готви само за изпита от НВО. Гледах в началото на темата, че сте писали още няколко училища, в които може да се кандидатства с този изпит. Въпросът е, че като изключим 144-то в сайтовете на никое от осталите няма паралелки с такава насоченост. Всъщност има ли някой актуална информация в кои други училища в София да може се влиза с този изпит?
Каква насоченост? Ние учим компютърна графика в ПГИИ " Проф. Николай Райнов".

# 74
И как е там, в  ПГИИ " Проф. Николай Райнов"? Много неудобно ми се струва заради местоположението.

# 75
И как е там, в  ПГИИ " Проф. Николай Райнов"? Много неудобно ми се струва заради местоположението.
Както съм писала и по-напред в темата, балът им стигаше и за 51 СОУ, което е до Военна болница, там им беше и изпита по рисуване.  Но предпочетоха Райнов, не искаха другите училища, които ходихме да гледаме. Ходеха в Райнов на курс по рисуване в 7-ми клас. Преподавателят, който водеше курса, беше страхотен. Разбирам от тях, че всъщност всичките били такива. Чувстват се добре там и са спокойни. Училището е различно, има особена атмосфера. Децата се чувстват по-свободни, обръщат им внимание, но те са и 5 паралелки в училището ( аз го наричам бутиково Simple Smile ). Класният им е художник, интелигентен и загрижен за децата. Директорът е млад и креативен, води успешно училището. Печелят награди, стават все по-популярни и всяка година балът им расте. За транспорта-да неудобен е ,ние сме на 4 километра, но сменяме 2 трамвая,но според децата, това е без значение.  Моите първоначални опасения бяха от квартала. Но всъщност там е много спокойно, няма коли и движение, както в центъра. Поне през деня, всичко е наред и няма проблеми.

Последна редакция: пт, 03 яну 2020, 11:00 от УИНКС БЛУМ

# 76
Ами предпочитам да е нещо подобно на компютърна графика или анимация, но изпита да е този от НВО, защото всъщност се готвим само за него. Затова питам за училищата, а не за профилираните гимназии.

# 77
Ами предпочитам да е нещо подобно на компютърна графика или анимация, но изпита да е този от НВО, защото всъщност се готвим само за него. Затова питам за училищата, а не за профилираните гимназии.
Да, изпита е този. С него се кандидатства за профилираните гимназии към МОН, като Райнов и 51 СОУ, има още няколко, но от тях не сме се интересували. Мисля,че имаше едно на "Монтевидео" и 3 СУ,но трябва да проверите.

# 78
Много благодаря! Точно това ми беше питането, кои са другите такива училища. В 3-то има такава паралелка, но ни е много далеч. Май остава само 51-во.

# 79
Много благодаря! Точно това ми беше питането, кои са другите такива училища. В 3-то има такава паралелка, но ни е много далеч. Май остава само 51-во.
  Детето ме подсети, че на 3-то място бяхме писали ПГТМД , паралелка с графичен дизайн. Беше някъде около 51-во. Вижте и него. Simple Smile

# 80
  • 2 етажа над тавана
Честита нова година на всички! Да е здрава и успешна !

Качвам малко систематизирана информация за училищата към МОН, в които се кандидатсква с изпит по рисуване - в скрит текст, защото е дълго. Информацията съм я събирала преди около 2 месеца, от сайта на всяко от училищата и се отнася за кандидатстването миналата година - т.е. за учебната 2019/2020, не знам дали тази ще има промяна.

Скрит текст:
УЧИЛИЩА КЪМ МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА
Полага се общ изпит за проверка на способностите по Изобразително изкуство
За изпита за проверка на способностите е необходима медицинска бележка от личния лекар, която удостоверява, че няма заболявания, които са противопоказни за кандидатстване в паралелка с профил „Изкуства – изобразително изкуство“.

1.   Профилираната гимназия за изобразителни изкуства "Професор Николай Райнов"

Телефон: 02/ 936 74 40; 0884 801 478  - директор; 0877 934 530  - завеждащ административна служба
Email: pgii_n.rainov@mail.bg
Уеб сайт: http://www.pgii-nrainov.eu

специалност "Компютърна графика"   Прием за учебната 2019/2020 г. - на 1 паралелка след завършен 7 клас, с професия КОМПЮТЪРЕН ГРАФИК,  специалност КОМПЮТЪРНА ГРАФИКА, без интензивно и без разширено изучаване на език.

Балообразуващи оценки:
1. Национално външно оценяване по БЕЛ и математика.
2. Изпит за проверка на способностите по изобразително изкуство.
3. Оценки от Свидетелството за завършено основно образование
след 7 клас по: изобразително изкуство и БЕЛ.
Балообразуване – максимален бал - 500 точки:
1. Брой точки от националното външно оценяване по БЕЛ и математика,
2. Удвоеният резултат от изпита за проверка на способностите по изобразително изкуство
3. Брой точки от Свидетелството за завършено основно образование след 7 клас по: изобразително изкуство и БЕЛ

2.   Професионална гимназия по текстил и моден дизайн

Телефон:  Директор:  0893 458 300; Зам. директори: 02 952 26 77; Секретар: 02 852 34 11; 0887 959 236
Email:  pgtmd_sofia@abv.bg; pgtmd_sofia@mail.bg
Уеб сайт: https://pgtmdsofia.com/   

Специалности:
Графичен дизайн
Рекламна графика
Моден дизайн
Интериорен дизайн
Компютърно проектиране

ПРИЕМ ЗА УЧЕБНАТА 2019-2020 г.
БЕЗ ИЗПИТ за проверка на способностите след завършен VII клас
ПРИЕМ СЛЕД VII клас се осъществява по следните специалности:
ГРАФИЧЕН ДИЗАЙН с разширено изучаване на английски език
РЕКЛАМНА ГРАФИКА  с разширено изучаване на английски език
МОДЕН ДИЗАЙН с разширено изучаване на френски език
ИНТЕРИОРЕН ДИЗАЙН с разширено изучаване на италиански език
КОМПЮТЪРНО ПРОЕКТИРАНЕ И ДЕСЕНИРАНЕ НА ТЪКАНИ ПЛОЩНИ ИЗДЕЛИЯ с разширено изучаване на английски език

3.      Национално средно  училище “София”

бул. "Монтевидео" № 21, София
Телефон: 0879 02 33 15; 955-98-92-Директор; 855-40-28;  955-94-88- зам.-директор учебна дейност
Email: 
Уеб сайт: http://www.nsousofia.org/------.html

Профил „Софтуерни и хардуерни науки“
Профил „Изобразително изкуство“
   За учебната 2019 / 2020 година НСУ „София“ обявява прием в следните профилирани паралелки със срок на обучение 5 години:

Профил „Софтуерни и хардуерни науки“
Прием: 1 паралелка – 26 ученици
Приемни изпити: Национално външно оценяване по Български език и литература и Математика
Балообразуване: оценката от Национално външно оценяване по Български език и литература; утроената оценка от Национално външно оценяване по Математика; оценката по Математика от свидетелството за основно образование; оценката по Информационни технологии от свидетелството за основно образование.
Профилиращи предмети: Информатика; Информационни технологии
Разширено изучаване на Английски език

Профил „Изобразително изкуство“
Прием: 1 паралелка – 26 ученици
Приемни изпити: Национално външно оценяване: Български език и литература, Математика и Изпит за проверка на способностите по Изобразително изкуство
Балообразуване: оценката от Национално външно оценяване по Български език и литература; оценката от Национално външно оценяване по Математика; удвоената оценка от изпит за проверка на способностите по Изобразително изкуство; оценката по Изобразително изкуство от свидетелството за основно образование; оценката по Информационни технологии от свидетелството за основно образование
Профилиращи предмети: Изобразително изкуство, Информационни технологии
Разширено изучаване на Английски език

4.      ПГО Мария Луиза

Тел: 02 86 222 85; 86 288 84
email: pgo@abv.bg.
Сайт: http://www.pgo-sofia.com/index.html

1. Специалност „СЦЕНИЧЕН КОСТЮМ” РАЗШИРЕНО изучаване на английски език,
2. Специалност „МОДЕН ДИЗАЙН” РАЗШИРЕНО изучаване на английски език
3. Специалност „Конструиране и моделиране на облекло от текстил” РАЗШИРЕНО изучаване на английски език,
4. Специалност „МОДЕН ДИЗАЙН” - без разширено изучаване на английски език,
5. Специалност „ИЗРАБОТВАНЕ НА ОБЛЕКЛО ПО ПОРЪЧКА” разширено изучаване на английски език,    БЕЗ ИЗПИТ за проверка на способностите след завършен VII клас
Балообразуването за 2019/2020 е било от :
• Оценка от теста по БЕЛ / утроена оценка /
• Оценка от теста по математика /веднъж /
• Оценките по изобразително изкуство и информационни технологии от Свидетелство за завършено основно образование.
Необходими документи за прием след 7 клас: 1. Свидетелство за завършено основно образование. 2. Оригинал и копие на служебната бележка. 3. Оригинал и копие на медицинско свидетелство.

*ПГО „Кн. Мария Луиза” има сключен договор с НБУ за образователно сътрудничество, който позволява на учениците, завършили гимназията да продължат образованието си в университета от трети семестър.

5.      51 СУ „Елисавета Багряна“

тел : 02/9520545 –канцелария, 02/9521149-заместник директори, 02/9521309-директор   
e-mail: office@51school.bg
сайт: https://sites.google.com/51school.bg/51school/home

2 Паралелки с профил Софтуерни и хардуерни науки: Информационни технологии и графичен дизайн
1 паралелка с профил Изобразително изкуство: Рекламен дизайн, анимация и фотография   Балообразуване  за Информационни технологии и графичен дизайн:
БЕЛ - резултатът от външното оценяване; Математика – утроеният резултат от външното оценяване; Математика - оценката от свидетелството за основно образование; Информационни технологии - оценката от свидетелството за основно образование
Балообразуване  за Рекламен дизайн, анимация и фотография:
БЕЛ - резултатът от външното оценяване; Математика - резултатът от външното оценяване; Изобразително изкуство - удвоеният резултат от изпита за проверка на способностите; БЕЛ - оценката от свидетелството за основно образование; Изобразително изкуство - оценката от свидетелството за основно образование.

6.      144 СУ "Народни будители"

тел: Канцелария: 02 877 44 57
e-mail: 144sou.art@144sou.bg
сайт: https://144sou.bg/

ПРОФИЛ „ИЗКУСТВА – ИЗОБРАЗИТЕЛНО ИЗКУСТВО“ с разширено изучаване на английски език – 1 паралелка   Начин на балообразуване:
1. Резултати от изпити
1.1. БЕЛ х 1
1.2. Математика х 1
1.3.Проверка на способностите по изобразително изкуство х 2
2.Балообразуващи предмети от дипломата:
2.1. Първи предмет – БЕЛ
2.2. Втори предмет – Изобразително изкуство
Пособията и материалите за изпълнението на задачата за изпита се осигуряват от кандидата.

7.      3 СУ "МАРИН ДРИНОВ"

Тел :02/8221661-Канцелария
02/8221873-Директор
e-mail: marindrinov@abv.bg
Сайт: http://3coy.eu/wordpress/

Паралелка с профил Изобразително изкуство: „ Графичен и уеб дизайн в рекламата с интензивно изучаване на руски език“   Балообразуване:
НВО БЕЛ+НВО Математика+2хточките от о изпита за проверка на способностите по изобразително изкуство + БЕЛ и ИИ от дипломата

Надявам се да е полезно.

# 81
А за частните  гнимназии чували ли сте някакви отзиви? /За специалности "Компютърна анимация", "Графичен дизайн" и "Компютърна графика"/

Последна редакция: вт, 07 яну 2020, 16:00 от dsg 1910

# 82
  • София
Аз в предишната тема бях публикувала информация за частните училища с профил рисуване, но от всички, имам информация само за паралелката с компютърна анимация на Образователни технологии. Партньор са на НБУ и преподавателите по специалните предмети са от там, иначе по другите предмети има и добри и недобри преподаватели. Лични впечатления обаче нямам.

# 83
  • София, център
А добър ден,
образовам се аз чета, как ще се кандидатства кога, какво и стигам до частта със самото подреждане на гимназиите и отварям един списък.... който е актуален и се окава е САМО на МОН училищата, в системата ще ги има в падащите менюта и "нашите" МК гимназии налЕ?  Rolling Eyes Yum ... и всъщност от къде могат да се мидят и техните кодове още от сега?

Сигурно изперквам вече, чета, чета уж се прояснява мъглата и хоп нещо се опитва да ме спъне...Laughing

# 84
  • София
Няма да ги има училищата към МК в списъка. За тях си ходите на място и си подавате документи във всяко едно поотделно и класирането е във всяко поотделно. Няма кодове, няма общ формуляр. В сайта на МК ги има училищата.

# 85
  • София, център
А кога са датите и цялата налична информация за 2020 я няма още нали (в сайтовете на училищата ив сайта на МК)? Тоест чакам да стане март и тогава влизам в сайта на конкретното у-ще и ще имам яснота така ли?

# 86
  • София
А кога са датите и цялата налична информация за 2020 я няма още нали (в сайтовете на училищата ив сайта на МК)? Тоест чакам да стане март и тогава влизам в сайта на конкретното у-ще и ще имам яснота така ли?
Края на февруари, началото на март ще излязат дати, бройки за прием. И в училището ще има информация, и в сайта на МК.

# 87
  • някъде на юг
Здравейте, интересувам се за курса по рисуване, който се провежда в неделя в 119 СУ, какви материали трябва да се носят?  И ние сме новожелаещи за кандидатстване с рисуване след 7 клас. Още чета предходните теми, и още ми е много объркано....

# 88
  • София
Здравейте, интересувам се за курса по рисуване, който се провежда в неделя в 119 СУ, какви материали трябва да се носят?  И ние сме новожелаещи за кандидатстване с рисуване след 7 клас. Още чета предходните теми, и още ми е много объркано....
Картон 35 на 50, фазер за подложка, щипки за захващане на листа, гума и моливи.

# 89
  • някъде на юг
Привет от мен! Аз ли нещо не съм разбрала, но ходихме днес в 9.00ч. в 119СУ за курса по рисуване, но училището беше заключено. Кога всъщност се провежда той?

# 90
  • София
Привет от мен! Аз ли нещо не съм разбрала, но ходихме днес в 9.00ч. в 119СУ за курса по рисуване, но училището беше заключено. Кога всъщност се провежда той?
Преди години беше в неделя от 9 до 13 ч. Дано се включи някой, който ходи тази година.

# 91
  • Sofia
Към родителите на моите ученици /НГПИ "Св. Лука", философия, 8., 9. и 11. класове/:
Попълнила съм всички теми, оценки и отсъствия на децата до момента, можете да се информирате лично в електронния дневник.
Хайде, още малко остана от първия срок, успех и усмивки на всички художници и занаятчии от мен!

# 92
Здравейте,
дъщеря ми е в Трети клас и не мога да намеря учител по Рисуване и подготовка за кандидатстване. Много ще съм задължена за препоръка ! София..

# 93
  • София
Здравейте,
дъщеря ми е в Трети клас и не мога да намеря учител по Рисуване и подготовка за кандидатстване. Много ще съм задължена за препоръка ! София..
Не е ли много рано за учител за кандидатстване? Може да проверите в читалищата, например в Люлин 7, има неделна група с добър преподавател, и така да се започне постепенно.

# 94
Според мен не е рано ако има паралелки с кандидатстване след четвърти клас.

# 95
  • София
Не знам да има в София училище с изпит по рисуване след 4 клас, в Троян май има.

# 96
  • софия
Побъркахте се! Рисуването трябва да е купон, трябва да е забавление, експерименти, изпробване на наааай-различни шантави неща, но не и уроци за кандидстстване! 7 клас е достатъчен старт за “академично рисуване” . Нека друтото си бъде забава, достатъчно важна за да изгради поглед, въображение, смелост!

Последна редакция: вт, 21 яну 2020, 19:36 от Амели

# 97
  • София
Побъркахте се! Рисуването теябва да е купон, трябва да е забавление, експерименти, изпробване на насаай-различни шантави неща, но не и уроци за кандидстстване! 7 клас е достатъчен старт за “академично рисуване” . Нека друтото си бъде забава, достатъчно важна за да изгради поглед, въображение, смелост!
Напълно съм съгласна!
В Художествената гимназия има детска школа, струва ми се че е по-подходяща за малки деца, които имат интерес, но им е още рано за кандидат-гимназиалното рисуване .
http://hg-iliapetrov.com/en/detska-shkola
Дъщеря ми е 7 клас, ходи два пъти седмично на рисуване и понякога и писва от всичките грънци и паници. Добре, че госпожата ги разнообразява и понякога рисуват с акварел.

# 98
По повод категоризирането  : Синът ми е в НУИ в провинцията ( няма да уточнявам града ) където се кандидатства в паралелка с рисуване след четвърти клас, после има и след седми на общи основания. Купон или не - изпитът след четвърти клас беше с тема и определени изисквания, а не просто отидете и рисувайте каквото ви дойде на ум за Фан. Детето много искаше много да влезе в това училище. По принцип се  занимава с рисуване от пет годишен  по собствено желание. В началното училище беше от първи клас в паралелка с рисуване ... И  там също влезе с изпит. Също имаше зададена тема по която трябваше да рисува и също изисквания към рисунката. Кандидатстваха три деца за място и много не влязоха макар че искаха.

Рамката от изисквания на изпита след четвърти клас в НУИ  не беше в сферата на силната му страна в рисуването. Трябваше да го запишем на курс по подготовка. Имаше организиран  курс към училището на който имаше толкова деца че не се побираха в две ателиета. Детети положи много труд без да  го бутаме или караме. Казваше че това е мечтата му за училище - като архитектура, като усещане, като атмосфера - старата сграда, високите тавани , просторните ателиета, сред деца които рисуват.  Пак с бориха 70 човека за 24  места. Имаше деца които не влязоха и понеже познавам такива, първо родителите се корят  че не са обърнали внимание на това че има изисквания за изпита, второ -  децата още от сега се готвят за кандидатстването след седми клас защото искат да са в това училище. Фактът че се готвят за изпит  не ги рамкира. Тъй като на такива деца  това им е хобито ( в свободното си време едни спортуват , други учат математика , трети информатика, а те рисуват ) винаги имат време да експериментират в своя посока.  Затова " побъркахте се" е някак обидено за всички които са вложили наистина много труд за да са там където са или за да бъдат там където искат. Надявам се да не обиждам никого с написаното.

Последна редакция: вт, 21 яну 2020, 13:39 от _re_ge

# 99
  • София
Браво на детето и успех за напред. Просто се пита за София, тук няма такива училища.

# 100
  • София
По повод категоризирането  : Синът ми е в НУИ в провинцията ( няма да уточнявам града ) където се кандидатства в паралелка с рисуване след четвърти клас, после има и след седми на общи основания. Купон или не - изпитът след четвърти клас беше с тема и определени изисквания, а не просто отидете и рисувайте каквото ви дойде на ум за Фан. Детето много искаше много да влезе в това училище. По принцип се  занимава с рисуване от пет годишен  по собствено желание. В началното училище беше от първи клас в паралелка с рисуване ... И  там също влезе с изпит. Също имаше зададена тема по която трябваше да рисува и също изисквания към рисунката. Кандидатстваха три деца за място и много не влязоха макар че искаха.

Рамката от изисквания на изпита след четвърти клас в НУИ  не беше в сферата на силната му страна в рисуването. Трябваше да го запишем на курс по подготовка. Имаше организиран  курс към училището на който имаше толкова деца че не се побираха в две ателиета. Детети положи много труд без да  го бутаме или караме. Казваше че това е мечтата му за училище - като архитектура, като усещане, като атмосфера - старата сграда, високите тавани , просторните ателиета, сред деца които рисуват.  Пак с бориха 70 човека за 24  места. Имаше деца които не влязоха и понеже познавам такива, първо родителите се корят  че не са обърнали внимание на това че има изисквания за изпита, второ -  децата още от сега се готвят за кандидатстването след седми клас защото искат да са в това училище. Затова израз от сорта на "побърках те се" е някак обиден за всички които са вложили наистина много труд за да са там където са или за да бъдат там където искат. Надявам се да не обиждам никого с написаното.
В случая става дума за друго. В темата се обсъжда кандидатстване СЛЕД седми клас. В този смисъл, за дете трети клас е твърде рано да започва уроци с постановки, като за изпита в 7 клас, защото има голяма вероятност в седми клас тотално да му се е отщяло да учи рисуване, след като четири години е рисувало едно и също нещо до откат. За кандидатстване след 4 клас ситуацията е съвсем различна. Така че, не смятам че има някаква категоризация и не смятам, че трябва да има обидени. Двете неща са съвсем различни.

# 101
  • София
Да задам един лаишки въпрос...Дали е възможно дете БЕЗ курсове и предварителна подготовка  чрез уроци/курсове, да кнадидатства, да се справи на прилично ниво с из питния материал и да бъде приет внякое от цитираните училища.....Учителката  по рисуване на дъщеря ми й е казала че има голям талант и е грехота да не кандидатства.А нямаме възможност да включим и уроци   по рисуване.ТЯ определено  има афинитет

# 102
Не знам да има в София училище с изпит по рисуване след 4 клас, в Троян май има.
В София няма.

# 103
  • София
Да задам един лаишки въпрос...Дали е възможно дете БЕЗ курсове и предварителна подготовка  чрез уроци/курсове, да кнадидатства, да се справи на прилично ниво с из питния материал и да бъде приет внякое от цитираните училища.....Учителката  по рисуване на дъщеря ми й е казала че има голям талант и е грехота да не кандидатства.А нямаме възможност да включим и уроци   по рисуване.ТЯ определено  има афинитет
Според мен, няма много голям шанс за успех. Имам пример с дъщеря ми. Рисува от съвсем малка, винаги за всички рисунки е получавала големи похвали. Учителите и по рисуване в училище са винаги възхитени.
Но... изпитът е съвсем различен. Чисто технически си трябва учител, който да я научи на принципите на перспективата /а построяването на телата в рисунката е супер важно да е вярно/, изграждане на обем чрез светлосенки, въобще има си много тънкости, които няма как да знае.  Виждам моята, как със всеки следващ урок напредва и рисунките и стават все по-добри, а и тя добива самочувствие че може. Ако е важно за детето и иска това да учи, отделете време и средства и я подгответе, за да не остане разочарована, когато се яви и получи ниска оценка.

# 104
  • софия
За да не отегчавам,  но пък ми се струва важно, в скрит текст,
Скрит текст:
По повод категоризирането : Синът ми е в НУИ в провинцията ( няма да уточнявам града ) където се кандидатства в паралелка с рисуване след четвърти клас, после има и след седми на общи основания. Купон или не - изпитът след четвърти клас беше с тема и определени изисквания, а не просто отидете и рисувайте каквото ви дойде на ум за Фан. Детето много искаше много да влезе в това училище. По принцип се  занимава с рисуване от пет годишен  по собствено желание. В началното училище беше от първи клас в паралелка с рисуване ... И  там също влезе с изпит. Също имаше зададена тема по която трябваше да рисува и също изисквания към рисунката. Кандидатстваха три деца за място и много не влязоха макар че искаха.

Рамката от изисквания на изпита след четвърти клас в НУИ  не беше в сферата на силната му страна в рисуването. Трябваше да го запишем на курс по подготовка. Имаше организиран  курс към училището на който имаше толкова деца че не се побираха в две ателиета. Детети положи много труд без да  го бутаме или караме. Казваше че това е мечтата му за училище - като архитектура, като усещане, като атмосфера - старата сграда, високите тавани , просторните ателиета, сред деца които рисуват.  Пак с бориха 70 човека за 24  места. Имаше деца които не влязоха и понеже познавам такива, първо родителите се корят  че не са обърнали внимание на това че има изисквания за изпита, второ -  децата още от сега се готвят за кандидатстването след седми клас защото искат да са в това училище. Фактът че се готвят за изпит  не ги рамкира.Тъй като на такива деца  това им е хобито ( в свободното си време едни спортуват , други учат математика , трети информатика, а те рисуват ) винаги имат време да експериментират в своя посока.  Затова " побъркахте се" е някак обидено за всички които са вложили наистина много труд за да са там където са или за да бъдат там където искат. Надявам се да не обиждам никого с написаното.

Изключително много Ви благодаря за включването!
На първо място - "Побъркахте се" е паразитна реплика, с която някой просто изразява несъгласие и дава сигнал за нещо прекалено. Разбира се бих могла да не изразя мнението си или да бъда по-деликатна в изказа си, но смятам, че е по-важна носената информация. При зададен въпрос винаги съществува опастност да не ни хареса отговора.

Толкова много неща, мога да напиша като коментар, че вероятно ще има много обидени, но току виж пък се появи и една друга страна на "имането на таланта" върху, която ще си заслужава да се помисли. Няма да го направя.

Така или иначе, според мен, човека задал въпроса за подготовка, вече е получил координати на лични. Да се надяваме, че ще се окажат полезни занятията, а не обратното.

Преди да продължа, искам да поздравя детето ви за успеха и да му пожелая все повече успехи и все така дълго да чуства убеденост в мечтата си.
Но по принцип вие сте го занимавали с рисуване от 5 годишен. Децата, освен, че изпитват радост от рисуването, изпитват и гордост когато биват похвалени. На 5 г. нямат особено богат поглед върху предостването възможности, така, че определено родителя е този, който насочва и избира. Допускам, че имате общо с рисуване (вие или бащата), но може и да греша. Може просто и вие много да обичате да рисувате. ( или сте обичали)
За съжаления, изразявам крайно несъгласие с всичко, което казвате. Съжалявам, че съм ви засегнала, но отлично знам какво казвам говорейки, че рисуването на тази възраст трябва да е предимно.фън. Това, че има институции откриващи паралеки от все по-ранна възраст по определени "професионални" посоки е жалко, защото е предимно функция на политико икономически интереси.
Не са толкова много националните училища в страната след 4 клас, че да не се сетя, че става въпрос за Варна или Плевен.
За уч. година 19/20 във Варна са кандидатсвали 45 деца за 24 места.
Нека видим какво е написано на сайта на тези две училища (извадка от техните документи):
УЧЕБНО-ИЗПИТНА ПРОГРАМА
 ЗА ПРОВЕРКА НА СПОСОБНОСТИТЕ ЗА ПРИЕМ В ПЪРВИ И ПЕТИ КЛАС
Скрит текст:
ЗА СПЕЦИАЛНОСТ ИЗОБРАЗИТЕЛНО ИЗКУСТВО И В ОСМИ КЛАС ЗА
ПРОФЕСИИТЕ ХУДОЖНИК – ИЗЯЩНИ ИЗКУСТВА, ХУДОЖНИК – ПРИЛОЖНИ
ИЗКУСТВА, ДИЗАЙНЕР, ФОТОГРАФ, ПОЛИГРАФИСТ, БИБЛИОТЕКАР,
КОМПЮТЪРЕН АНИМАТОР, КОМПЮТЪРЕН ГРАФИК, ГРАФИЧЕН ДИЗАЙНЕР,
ЛЮТИЕР И КАМЕНОДЕЛЕЦ В УЧИЛИЩАТА ПО ИЗКУСТВАТА

1. Изпит по рисуване за прием в I клас - фигурална композиция по зададена тема.
Провежда се за специалност изобразително изкуство в училищата, в които има прием от I
клас. Изпитната тема се определя в деня на изпита чрез жребий, измежду предварително
подготвените от комисия и запечатани в плик теми, утвърдени от директора на училището.
Изпълнение с цветен материал по избор на кандидата. Размер на рисувателния лист – 25/35
см. Продължителност – 2 учебни часа.
2. Изпит по рисуване за прием в V клас - фигурална композиция по зададена тема.
Провежда се за специалност изобразително изкуство в училищата, в които има прием от V
клас. Изпитната тема се определя в деня на изпита чрез жребий, измежду предварително
подготвените от комисия и запечатани в плик теми, утвърдени от директора на училището.
Изпълнение с цветен материал по избор на кандидата. Размер на рисувателния лист – 25/35 см.
Продължителност – 4 учебни часа.

Явяването на ИЗПИТИ от ранна възраст, особенно проверяващи определени изисквания за даден формАт и търсене в него Е вкарване в рамка. Твърденията Ви, че курсовете НЕрамкират децата е грешно и повърхностно. Самият факт, че споменавате за не силната страна на детето ви, с която е трябвало да се състезава, говори точно за наблягане в определена посока и умения според определени изисквания (далеч не гарантиращи полезност между другото).
Всяко рамкиране пък ограничава в определена степен, а в друга дори възпира естественото любопитство и търсене в изразяването. Категорично децата трябва да рисуват в естествен стремеж, в различни техники, смелост, абсолютно любопитство и трошене на листи. Когато въображението и способността за изразяване без страх от критика  (защото учителят често ще казва това се прави така, а не така) укрепне, когато порастнат достатъчно за да са натрупали поне малко житейски опит, развият достатъчно зрително богатство от образи и цветове може да се започне с академичното рисуване. Не, че няма да се справят и по-рано, но попадат в опасността да умеят просто защото "така се прави"
И знам какво казвам. Това, че има деца, които не са приети в първи или пети клас е толкова тъжно. И именно това е трагедията - много от тях може да се окажат дори по-талантливи от приетите, но тяхното детско мозъче и житейски път до сега да не е било способно да "схване" какво се иска от него. И дано родителите не са си заклеймили децата и постепенно да не отиде някъде в небитието идеята за рисуване. Между другото пък точно възрастта в 5 клас е толкова отчайваща за децата искащи да рисуват - естествен начин в тях се появява желанието да напидобяват света във фото точноост и понеже не им се получава много от тях се отказват.  А това е момента да им бъде показана силата на творчеството, на радостта от създаването, рисуването...
Въображението е най-важния инструмент на един артист, и освен , че може да се развива, за съжаление може да бъде и възпирано и ограничавано. И това се случва точно в невнимателен академичен стрмеж.
Отплеснах се, извинете и дано не съм обидила никой.

Някой нагоре даде добра алтернатива - детския занимателен курс към изящната.
Има такъв и лятото към академията. Вероятно има и много други весели занимателни места.
Така де, пне ми се иска да има Simple Smile

sssani, какво ви пречи да включите уроци?
Ако все пак решите да послушате учителката имате достатъчно време. Без уроци, поне 3-4 (според колко е схватлива) няма да стане, ако говорим за националните училища.

# 105
  • София
ТЯ обича да рисува.Ходеше на уроци до 6 клас.Идеята за кандидатстването е от абсолютно любопитство и експеримент сама за себе си .Ей така- да видим  как става тая работа  Simple Smile Детска им работа.Доста е натоварена и си ходи на сериозни уроци по  БЕЛ, МАтематика.ДОпълнително танцува и спортува.Физически  няма  как да смогне, а и не е това реалното й желание, въпреки любовта към рисуването.Детска прищявка ако щете го наречете.Ако я влече- да иде ( с приятелка си говорят за такъв вариант). Нямат реално желание  да учат в такова училище....

# 106
  • софия
ТЯ обича да рисува.Ходеше на уроци до 6 клас.Идеята за кандидатстването е от абсолютно любопитство и експеримент сама за себе си .Ей така- да видим  как става тая работа  Simple Smile Детска им работа.Доста е натоварена и си ходи на сериозни уроци по  БЕЛ, МАтематика.ДОпълнително танцува и спортува.Физически  няма  как да смогне, а и не е това реалното й желание, въпреки любовта към рисуването.Детска прищявка ако щете го наречете.Ако я влече- да иде ( с приятелка си говорят за такъв вариант). Нямат реално желание  да учат в такова училище....

Ехеее, ми тя е в най-добрата позиция. Ми да ходи щом иска!😜

Последна редакция: вт, 21 яну 2020, 19:36 от Амели

# 107
  • София
Абе- загуба на време  ще е .Но и опит.Не искам да  стопирам това любопитство.То и на мен ми стана любопитно дали  сте чували някога да се е случвал такъв сценарий....

# 108
  • София
Абе- загуба на време  ще е .Но и опит.Не искам да  стопирам това любопитство.То и на мен ми стана любопитно дали  сте чували някога да се е случвал такъв сценарий....
Знам дете, прието с уроци взети само в промеждутъка между излизането на резултатите от НВО и изпита в Приложното (две-три седмици). Нека се пробва да нарисува нещо от тези най-долу на страницата, ще придобие представа как е https://ngpisvetiluka.com/static.html

# 109
  • софия
Абе- загуба на време  ще е .Но и опит.Не искам да  стопирам това любопитство.То и на мен ми стана любопитно дали  сте чували някога да се е случвал такъв сценарий....
Според зависи колко е таланта и според зависи колко си направи труда поне да попрочете критерии, да изгледа някое друго клипче, снимки на отлични изпитни работи, разбира се, че може да стане. То с тия трети класирания вече и с много ниски оценки се влиза...
И аз като yovanka познавам дете, което месец преди изпита отиде на няколко урока и влезе в първите 10. Но е зверски талантливо!
А пък и дъщеря ти нали е ходила на някакви уроци в 6 клас, все нещо е развито....

# 110
Амели, а къде има разписани критерии? И аз бих искала да ги прочета Simple Smile

# 111
Амели
Не мога подмина факта че ме обвинявате в лъжа. Никъде не съм казала че детето е кандидатствало 2019/2020. Но ако си направите труда отново да видите списъците от 2018/2019 ще видите число 65 за 24. Сега научавам че 2019/2020 са били 45 , благодаря за тази напълно ненужна информация.  Нямах намерение да ви отговарям , но вие толкова вдъхновено сте си направили труда да ме разследвате че чак се притесних по кой мазол съм ви настъпала.
Що се касае до рамкирането- когато децата постъпват с танци или музика, те НЕ СА рамкирани разбира се!  Екзерсисът и Солфежът са прумица на педагозите чиято цел е насочена единствено и само към лишаване на децата от купон и убиване у тях на всичко творческо. Амин.
П.С. И не , не рисувам, съпругът ми също не рисува , прадядо ми също. За по-нататъшни прароднини нямам сведения. Учителките от градината са "виновни"  в случая, тъй като според вас някой трябва да поеме вината за тази насоченост.

# 112
  • софия
Лелелеелеее!
Каква лъжа какви 5 лева!
Изразих несъгласие с тезата Ви, че целенасочено учебно рисуване от ранна детска възраст не е безвредно и особено , че НЕ вкарва в рамки!
Всяка подготовка за изпит вкарва в рамка! Разбирам, че не сте съгласна, но съм права!

Браво на учителките от детскста градина между другото! Те са наоравили нещо чудесно, като са споделили наблпденията си и са обърнали внимание на таланта!
Не разбирам защо се ядосвате! Не казвам, че сте направили нещо лошо, напротив, поздравих ви за успеха. Но исксм да обърна внимание на всички неприети, както и на тези, които се шашкат 4-токласно,  че не са изтървали влака и 7 клас си е напълно добре за старт.

Бройката за Варна я дадох като бърз прочит на многото желаещи. Можех да потърся Плевен ама видях първо Варна и реших, че ми стига. Днес научих нови неща!
Обичам да става така!
 Не ме интересува откъде сте, ако това влагате в разследване....
Ако старанието дс бъдс полезна в темата и да не се съгласявам с определени мнения е мазол, да, настъпахте ме! Тук четат много хора, нищо, че темата се движи от 4-5 човека. И когато определено знам повече от вас, за мен е нормално да ви опонирам! Толкова в просто!

Последна редакция: вт, 21 яну 2020, 19:45 от Амели

# 113
  • софия
Амели, а къде има разписани критерии? И аз бих искала да ги прочета Simple Smile
Ми това е проблема, няма ги. Миналата година май Elfi се възмущаваше и се "сърдеше" (с право), че никъде не са разписани ясно и открито.  Close

# 114
Ми това е проблема, няма ги. Миналата година май Elfi се възмущаваше и се "сърдеше" (с право), че никъде не са разписани ясно и открито.  Close

И аз съм склонна да се сърдя за това 😏

# 115
Благодаря ви за мненията. Детето /3 кл./ иска да рисува по-сложни предмети или теми. Иска да работи индивидуално с учител и после сама да рисува.

# 116
  • София
Напълно съм съгласна!
В Художествената гимназия има детска школа, струва ми се че е по-подходяща за малки деца, които имат интерес, но им е още рано за кандидат-гимназиалното рисуване .
http://hg-iliapetrov.com/en/detska-shkola
Дъщеря ми е 7 клас, ходи два пъти седмично на рисуване и понякога и писва от всичките грънци и паници. Добре, че госпожата ги разнообразява и понякога рисуват с акварел.
А дали имате някакви координати за тази школа? На сайта има само един стационарен тел и е на директора. Не можах да се свържа. Исках да разбера дали може да се включи дете сега по средата на годината и въобще как е организирано посещението, какво се носи, такси... Ако някой е запознат с детайли, ще съм благодарна.

# 117
Здравейте J,
просто отидете всяка събота от 09:30 е началото. Трябва 10 мин. по-рано. В училището на входа охраната знае всичко. Кажете му, че сте за детския курс. До 12:30 ч.  свършва - 20 лв. Детето трябва да си вземете в 12:45, за да изсъхне творбата. Трябва да си носите материали - какви, учителката казва на място: какви листа, какви бои и пр. Дъщеря ми ходи когато имаме възможност в събота. Рисуват предимно с бои, четки и пр. Просто отидете към 09:15 ч.

# 118
  • София
Здравейте J,
просто отидете всяка събота от 09:30 е началото. Трябва 10 мин. по-рано. В училището на входа охраната знае всичко. Кажете му, че сте за детския курс. До 12:30 ч.  свършва - 20 лв. Детето трябва да си вземете в 12:45, за да изсъхне творбата. Трябва да си носите материали - какви, учителката казва на място: какви листа, какви бои и пр. Дъщеря ми ходи когато имаме възможност в събота. Рисуват предимно с бои, четки и пр. Просто отидете към 09:15 ч.
Много благодаря за подробностите. А като за първи път с материалите ще трябва да импровизираме - примерно акварелни бои, няколко четки, моливи -добре ли е? Не зная какви листове като размер най-стандартен?

# 119
Като ходеше на курсовете дъщеря ми, ползваха картон 35/50, но те само графика действаха.

# 120
  • София
Имам някакъв спомен, че се говореше, че е възможно ако дете се яви на някой от изпитите за училища към МК, после тази оценка се приравни по някаква схема за оценка от изпита за оценка на способностите за училища към МОН. Някой да знае дали е ВЯРНО? Погледнах датите на изпитите миналата година и не ми се струва възможно ако ги запазят така.

# 121
Имам някакъв спомен, че се говореше, че е възможно ако дете се яви на някой от изпитите за училища към МК, после тази оценка се приравни по някаква схема за оценка от изпита за оценка на способностите за училища към МОН. Някой да знае дали е ВЯРНО? Погледнах датите на изпитите миналата година и не ми се струва възможно ако ги запазят така.
Да, вярно е.  Наредба 10 за организация на дейностите в училищното образование знае. Simple Smile

# 122
  • 2 етажа над тавана
Споделям информация, която ни каза учителят на детето по рисуване.
До миналата година училищата към МК са имали дни, в които са давали консултации на кандидат-гимназистите.
От тази година обаче има някаква нова наредба, съгласно която тези консултации не могат да се правят.
В тази връзка, в Приложното вероятно през април ще има втори "ден на отворени врати", където ще могат да се видят повече от изпитните работи от предни години, за да прецени всеки какво се очаква и на какво ниво е евентуално.

# 123
  • Sofia
Здравейте!
Отдавна не съм писала...Simple Smile Дъщеря ми е много доволна от Приложното. Проблемът е, че не е толкова разпуснато, както те си мислеха.Simple Smile Все пак оценките и през първия срок в сравнение с тези в основното училище / тя беше в 129-то, което е в една сграда с Испанската/ са много по-добри, а не се е "престарала" особено...Тя е моден дизайн и това май е единственият предмет по който полага усилия и има добри неща...
  За майките, които се чудят как да съвместят всичко, с което се занимават децата в 7-ми клас....
  Ако сте сигурни, че детето има талант и иска да влезе в Художествено училище - скоро ми попадна една мисъл на Дийпак Чопра:
“Вашето дете е силно по тенис и слабо по математика. И повечето родители биха наели учител по математика. А аз бих наел учител по тенис. Ние като възрастни знаем, че няма как да сме добри във всяка сфера, а каква е причината да го изискваме от децата? Когато очакваме от тях да са добри във всичко, след време те няма да знаят в какво наистина са добри, тъй като ще разпръскват енергията си в различни посоки. По-важно е родителите да обръщат внимание на силните страни на детето си, на това къде се справя и да му помогнат да ги развива. Това не означава да не се работи върху слабите страни, а просто да се набляга на това, което МОЖЕ едно дете, а не върху това, което не може - да се стимулира и да се подкрепя, а не да се критикува. Така ще порасне като уверен възрастен."
   Страхотно е според мен! Аз постъпих така миналата година и Михаела влезна с най-високата оценка в Приложното...
   Децата не могат да смогнат с всичко и не е необходимо. Винаги едно за сметка на друго...Simple Smile

Последна редакция: нд, 09 фев 2020, 23:51 от Жана /bg_paint/

# 124
  • Русе/ София
Здравейте родители на талантливи малки и големи художници;) И аз се включвам от днес при вас. Детето е в 6 клас в момента и сме се насочили към Приложните. Започнахме от скоро курс по рисуване - може би малко сме закъснели. Ще следя с интерес темата ви (и ще се върна назад да почета, за да не задавам дразнещи въпроси), защото всичко ми е мъгла. Иска ми се тази година успешно да отида и на "ден на отворените врати" в училищата с рисуване, за да добия някакви впечатления. Успех на всички в подготовката!

Последна редакция: сб, 15 фев 2020, 20:59 от Elida

# 125
Не сте закъснели за курсовете. Дъщеря ми, а и много други, ходеха само в 7кл на курсове. Само в неделите бяха нейните, т.е. 1 път/седмично.

# 126
  • Русе/ София
Благодаря Гита,
Видях, че съм изпуснала "отворените врати" в  НГПИ проведени през м. Декември 2019....Само по един такъв ден годишно ли има? Не знам защо бях останала с впечатление, че се провеждат през пролетта и мислех тепърва да започвам да следя сайтовете....  Каквато съм отвеяна току виж и датите на изпитите съм изпуснала.... Благодаря ви, че споделяте такива важни неща в тази тема и я поддържате с актуална информация.

# 127
Здравейте, мами
интересувам се от темата и започвам да следя.

Дъщеря ми е 6 клас и ще кандидатстваме с рисуване догодина. Ходим на рисуване още от 5 клас, но по-скоро за удоволствие и да свиква постепенно. Надявам се да има втори ден на отворените врати в приложното. Ходим на рисуване близо до нас, но искам и на други места да я запиша.
Курсовете към НГПИ по колко деца са? Мисля в началото на 7клас да я зашиша на тях? Ще може ли само с тях да се подготви или трябва и отделно при учител?

поздрави,

# 128
Достатъчни са само тези курсове. Поне на дъщеря ми се оказаха достатъчни, при положение у дома няма кой да й помага. Каквото е направила, сама го е направила. Влезе с доста прилична оценка по първо желание на първо класиране.

# 129
Благодаря ви! 🙂

# 130
  • Русе/ София
Здравейте отново, благодарение на темата и ние ще се заформим като малка родителска група  на деца, които заедно ще кандидатстват за учебната 21/22 год.  (т.е през лятото на 2021) Има време, но както е казано по напред, от нас зависи да сме проучили училищата, възможностите, организацията, реда и т.н предварително, за да ги подпомогнем в избора и да им спестим излишен стрес от нашата неориентираност. Както писах – съвсем в началото сме на пътя, който повечето тук са извървели. Детето започна курс в 119 училище, като преди това ходи 1 година в квартална група по рисуване, в която рисуваха общо взето каквото си искат по зададена тема.  Никаква ориентация към подготовка за изпит.
Опитах се да синтезирам информацията най -общо и моля да ме поправите ако греша. (По моето време дори матури нямаше за учениците с оценка над 5....и всички тия нови системи, всяка година,... са ми тотално непознати)
Матури (НВО) по БЕЛ и МАТ са горе долу 1 - 15.06
За тях не се подават заявления за явяване, провеждат се за всички ученици в училището в което учат в 7 клас
Преди тях обаче, в началото на м.06 се подава заявление за полагане на изпит за проверка на способностите по рисуване (за училищата към МОН) ,  до директора на училището в което учат в 7 клас.
От тяхното училище им се издава служебна бележка удостоверяваща място за явяване на НВО както и информация за място, ден и час за полагане на изпита за проверка на способностите по рисуване.
Предполагам, че оценката получена на изпита за проверка на способностите за рисуване, важи за всички училища към МОН, в които има профилирани паралелки с рисуване (51 СУ, 144 СУ, 3 СУ, ПГТМД, НСУ „София“ и т.н....)
Кандидатстване – непосредствено след матурите (или по точно след излизане на резултатите):
-   За училищата към МК (НГПИ,  НУИИ, НПГПФ)- на място във всяко едно от тях се подават нужните документи и на сайтовете им се следи за информация относно провеждането на изпитите. В самите заявления се попълват специалностите по реда на желанието.

-   За училищата към МОН ((51 СУ, 144 СУ, 3 СУ, ПГТМД, НСУ „София“ и т.н....) -  през онлайн система. Училищата със съответните профилирани паралелки се подреждат по реда на желанието. За момента не ми е ясно от къде точно е кандидатстването, но вероятно е централизирана система като за прием в детските градини.
В края на м.06- са изпитите на училищата към МК и резултатите.
Началото на м. 07 – подаване на документи за записване. Надявам се организацията да е такава, че да има възможност да се изчакат резултатите от всички училища към МК, в които детето е кандидатствало, както и резултата от класирането за училищата през системата на МОН.
Другото което ви моля да ми разясните: Ако след като детето учи успешно 4-5 години в училище към МК  и изведнъж тотално промени приоритетите си, нещо го провокира да следва медицина или право или ...педагогика.... има ли изобщо шанс да влезе такава обща специалност. Някъде съвсем в началото на темата прочетох че преди години, няма такъв - в смисъл остава като висше вариант само Художествената академия.  За изпитите на подобно несвързано с рисуването кандидатстване  ясно, трябва допълнителна подготовка, но имат ли нужните оценки в дипломата за завършване, които да позволят такова коренно преориентиране за висше образование. Много ви благодаря за изяснението.  Този въпрос ме вълнува и  от гледна точка амбициите на по -малката дъщеря , която се е ориентирала към училището по танцово изкуство (също към МК)  с Модерен танц, но истинската и страст си остава  "учител по гимнастика в НСА" , върху което упорито работи Wink)

Последна редакция: нд, 16 фев 2020, 13:14 от Elida

# 131
Към НГПИ няма курсове по рисуване. Препидавателите организират такива, но те не са към училището. Досега след завършване на училището учениците могат да кандидатстват навсякъде, не само в художествената академия.

# 132
  • На края на вселената!
Директорката на НГПИ няколко пъти е казвала са учат и общообразователните предмети като биология. Едно, че я много свързана с анатомията на човешкото тяло, което рисуват, но има случаи на преориентиране и влизат медицина.

# 133
  • софия
Как ше стоят нещата от сега нататък едва ли на нвкой му е ясно. Разделянето на първи и втори етап промени концепцията за средно училище  изцяло.
Може би Дидева ако се включи ще обясни.

# 134
Ох, Балева на всяка родителска го говори тоз, който е приет медицина Grinning
Моята дъщеря не смята да продължи обучението си с рисуване, дано й се получи и да не съжалява. Аз лично съжалявам, че няма да продължи по спциалността си.

# 135
  • софия
Ох, Балева на всяка родителска го говори тоз, който е приет медицина Grinning
Моята дъщеря не смята да продължи обучението си с рисуване, дано й се получи и да не съжалява. Аз лично съжалявам, че няма да продължи по спциалността си.
ама и той и дъщеря ти са по старата програма.

# 136
Здравейте! Имам следния въпрос, дъщеря ми е в 6 - ти клас, иска да кандидатства след 7 -ми клас в Художествената гимназия в гр. Пловдив, ние сме от гр. Пловдив. Но какви приемни изпити освен  рисуване се полагат, взима ли се бала от матурите по БЕЛ и математика / от кои години/, защото там ни е слабо място, иначе по рисуване има талант, ходи в школа по рисуване от миналата година, иска да се занимава с това. Ако има майки на деца вече минали по този път, нека споделят. Трудно ли е влизането в Художествената гимназия в Пловдив? Благодаря!