Подостър тиреоидит - щитовидна жлеза

  • 8 069
  • 116
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 481
Ендокринолог, а за конвулсии, тремор и тн задължително консултация с невролог! Simple Smile

# 91
  • Мнения: 101
Благодаря Ви за реакцията! 2016 ми предписаха аритави и в началото имах конвулсии, треперене и какво ли още не, болка отгоре на главата, но след около четири месеца пиене на аритави се почувствах по добре. След като ги пих година и нещо се опитах да ги спра но без резултат. Пак ги започнах. След година и нещо нов опит за спиране. Отново неуспешно. Симптомите се връщаха. Тогава болката беше отгоре на главата. Тази болка се появи след инфекцията.  След второто ми спиране започна пак ада, но с болка отгоре на дясната част на главата, която обзе цялата дясна страна и започна ръката и крака. Болката ме доведе до депресия. Дали някой от вас, който е боледувал от подостър тероидит изпитва болка на същото място когато е бил болен от подостър тероидит или има  последствия от него. Моята беше в цялата дясна страна на главата. И се чудя дали има връзка. В момента съм на лирика, невротоп, дулодет и ремирта и се чудя какво се случва с мен. Диагноза какво се случва с мен нямам. Всеки съвет, препоръка, мнение е добре дошло.


Привет, Далида!

И аз съм с подостър тиреоидит, който ме "удари" в дясно.

При мен болестта се появи в края на август 2021г., след вирус (но сега като върна лентата осъзнавам, че съм имала симптоми и месеци преди вируса, просто бяха по-леки). В следствие на вируса започна болка в гърлото (от дясно), заглъхване на дясното ухо, главата ме болеше от дясно, но по-скоро черепа, скалпа, а не вътре в главата. Имах пробождания в дясното око и от време на време усещане за чуждо тяло в окото. Постепенно болката слизаше надолу - рамо, бял дроб, ръката, най-накрая и десен крак. Освен болка усещах нещо като подуване. Всичкото това беше прирдужено от много силно притеснение. По това време бях на почивка и отидох на общ лекар, в градчето където бях. Той ми предписа антибиотик, който пих 10 дни, но нямаше особен ефект. Върнах се в София и от там направо по лекари - първо отидох на невролог, защото болката в главата(черепа по-точно) ме притесняваше най-много и бях решила, че е нещо свързано с нерв, който причинява надолу оплакванията. Невролога ме прегледа много обстойно, но не откри проблем, за всеки случай ме прати на ЯМР на главата. Минах ЯМР - и там нищо притеснително. Отидох на УНГ, защото болката в гърлото продължаваше, както и заглъхването на ухото. Той не откри също нищо, но ме прати на ендокринолог. И там се откри проблема - подостър тиреоидит. Минах и още няколко други лекаря - очен (не откри нищо), ангиолог (имах усещане за подуване от главата до белия дроб и се притеснявах да не е някакво запушване на вена - нищо не откри), снимка на бял дроб (пак за това усещане за подуване - нищо).

Започнах лечение с Бруфен, но на 5ия ден нямаше никакъв ефект и смених лечението с  с 6 таблетки на ден Преднизолон Кортико 5мг, със схема за постепенно намаляване. Първо схемата беше лекарството да се намалява с една таблетка на 7 дни, но не оздравявах с нужната скорост за такова намаляване и затова почнах да ги намалвявам на 10 дни (след консултация с лекар). И това не беше ОК и  затова пиех по 15 дни една доза, преди да предприема намаляване. Всеки месец правих кръвни изследвания и ходих на преглед с ехоград. Намалявах ги много плавно и много лека по лека почнах да се оправям. По план трябваше януари 2022 да ги спра и тамън бях на последната седмица (макар и да не се чувствах оздравяла) и Бам! Ковид за 2ри път. От вируса отново се обостри много възпалението и лекарката ми върна лекарствата (този път Преднизолон Ф 0.5мг, който е пак кортикостероид). И него го пих по схема с плавно намаляване и от 10 дни вече не го пия, но за мое съжаление не мога да кажа че съм здрава. Час за преглед имам на 1.04. - лекарката искаше да ме прегледа като известно време не съм пила лекарствата.

Историята на твоето заболяване много напомня на моята - всеки път когато усещам жлезата, че се обостря усещам болка и ужасно голямо притеснение, имах няколко паник атаки. В такива моменти съм ужасно потисната. В такива случаи увеличвах дозата лекарства и започвах да се чувствам по-добре. Болестта много промени живота ми - ужасно бързо се уморявам. Преди спортувах активно - тичах, плувах, работех, шофирах, на ден правих по 100 неща (имам 3 деца). А сега след някаква къса 10 минути тренировка два дни се чувствам ден-два ужасно - веднага жлезата се възпалява с всички придружаващи симптоми.

В момента правя второ 20-дневно олекотено гладуване по Лидия Ковачева, надявайки се то да ми помогне да се излекувам по-бързо. Към края на първото имах подобрение, надявам се сега да имам пак.

Много се радвам, че сподели историята си. Ходих на 2 ендокринолога, изчетох целия интернет на БГ и на английски и не намерих някой да казва, че го е ударил в едната половина на тялото. Всички хора се оплакват в болка във врата, челюстта, главата, но по-надолу - не.

Ти как лекува подострия тиреоидит през 2016?

Както са те посъветвали - задължително иди на ендокринолог, много вероятно е жлезата да е още възпалена и от там да идват проблемите ти.

# 92
  • Мнения: 109
Здравейте, и на мен ми поставиха такава диагноза след направен преглед във връзка с болки във врата. Тсх-то ми е 0.03, а също ми откриха и и еъзел 5мм. Предписаха ми преднизолон кортико 2Х5 ммг + омепразид.  Но започна кръвното много да ми се качва около 135, 140/100, иначе ми е нормално и постоянно да ми се лежи и да нямам сили за нищо. Възможно ли е да е от хапчето? Някои от вас дигаха ли кръвно от хапчето? На преглед съм чак след 2 седмици, че лекарката е в отпуск. Трябва ли да посетя друг лекар да ми изпише нещо друго

# 93
  • Мнения: 4
Здравейте! За умората си мисля че е нормално. Това е много тежка инфекция или поне при мен беше така. Но мисля че първо трябва да споделите как се чувствате с лекуващия ви лекар и ако той/тя не ви вземе на сериозно говорете с личния и евентуално потърсете друг лекар.

# 94
  • у дома
  • Мнения: 67
елена, да - нормално е да се вдигне кръвното от кортикостероиди. Умората също е част от "екстрите". Дано по- бързо да се овладее възпалението. При мен приемът на преднизолон кортико, за съжаление продължи 7 месеца...

# 95
  • Мнения: 1
Здравейте,

На мен също ми поставиха диагноза подостър тиреоидит тази седмица. Имах температура около 38 до 38,5 повече от две седмици, умора, сърцебиене, безсилие последната седмица. Жлезата ме болеше много леко от ляво може би още преди месец, но симптома го отдадох на новата възглавница, с която спя. После болката се премести от ляво, но по никакъв начин не я свързах с температурата. Болката беше само при натиск. Лявото ухо също започна да ме боли от време на време и да заглъхва сутрин. Обиколих няколко доктора и изследвания, докато накрая не установиха причината. В момента съм на лечение с Преднизолон 3x 2 таблетки, които в последсвтви се намаляват. Температурата ми спадна още на първия ден, сега дори е ниска, симптомите взеха да поизчезват. Приготвям се психически, че лечението не е кратко:(  Хич не исках да пия кортикостероиди, но много зле се чувствах, нямах сили за нищо и всеки ден се влошавах, така че нямах избор...

# 96
  • Мнения: 55
Здравейте,
за жалост и аз се включвам в темата с поставена вчера диагноза остър тиреоидит. От 10 дни съм с болки в основата на гърлото и при преглъщане, вечер се засилват доста, след преглед при УНГ се установи, че е от щитовидната жлеза, хормоните и антителата са ми в норма, много увеличено СУЕ и С реактивен протеин, ехографа показа някакво образувание 28мм в десния лоб на жлезата. Имам час за ендокринолог за понеделник - изчетох междувременно много мнения за лечение и останах с впечатление, че се лекува само с кортикостероиди. Момиче от фейсбук група ми писа за доктор в София, който лекувал само с антибиотици (д-р Иван Кръстев), аз съм от Бургас
Дали някоя от Вас е успяла да се излекува без кортикостероиди? Какъв е варианта да пия само обезболяващи, ибупрофена ми помага за болката, но дали ще успее да спре инфекцията? Доста съм се стресирала след всичко, което прочетох!

# 97
  • Мнения: 109
Здравейте, днес бях при ендокриноложката, след 20 дена на преднизолон, възпалението е отшумяло, сега започвам да намалявам дозата. За сметка на това тсх-то от хиперфункция в началото 0.04, сега съм с тсх 6.3 в хипофункция, налага се да почна елтироксин.😧

# 98
  • Мнения: 481
Здравейте,
за жалост и аз се включвам в темата с поставена вчера диагноза остър тиреоидит. От 10 дни съм с болки в основата на гърлото и при преглъщане, вечер се засилват доста, след преглед при УНГ се установи, че е от щитовидната жлеза, хормоните и антителата са ми в норма, много увеличено СУЕ и С реактивен протеин, ехографа показа някакво образувание 28мм в десния лоб на жлезата. Имам час за ендокринолог за понеделник - изчетох междувременно много мнения за лечение и останах с впечатление, че се лекува само с кортикостероиди. Момиче от фейсбук група ми писа за доктор в София, който лекувал само с антибиотици (д-р Иван Кръстев), аз съм от Бургас
Дали някоя от Вас е успяла да се излекува без кортикостероиди? Какъв е варианта да пия само обезболяващи, ибупрофена ми помага за болката, но дали ще успее да спре инфекцията? Доста съм се стресирала след всичко, което прочетох!
Преди години бях с диагноза подостър тиреоидит с преходна тиреотоксикоза. Бях при него, беше ми назначил антибиотик и нестероидни противовъзпалителни. Не исках да приемам кортикостероиди и съм твърдо против тях. Отшумя ми проблема и се оправих за няколко месеца.

# 99
  • Мнения: 2 585
Здравейте, преди 7 години и аз преболедувах. Започна с болка, в една точно определена точка под ларинкса, особено вечер в легнало положение. Следобяд вдигах температура 38 градуса, може би 3-4 дни. Бях сигурна, че нещо с жлезата не е наред. УНГ не установи проблем в неговата област. Изследванията ми показаха тсх 0.3, ендокринологът видя на ехограф дифузни промени, от възпаление. Изписа ми нспвс, основно с ибупрофен, противопоказан ми беше аспирин, упсарин.Дума не е ставало за кортикостероиди. Оправих се за около седмица.

# 100
  • Мнения: 34
Здравейте. Аз съм с диагноза подостър тиреоидит от 1 седмица. Симптомите имам може би от месец. Бях болна, хрема, гърло, кашлица. Всичко отшумя, но гърлото продължаваше да ме боли, особено през нощта. Започнах да вдигам температура до 37.3. Усещах болки в цялото тяло, врата, главата отзад. Нурофен ми помагаше. Посетих УНГ, който установи, че проблема не е от гърлото. Посетих ендокринолог, направи ехограф, изследвания и постави диагнозата. Заключи, че било лека форма и няма да има лечение, след месец пак изследвания. НО, през тази седмица се чувствам ужасно, постоянно съм на противовъзпалителни. Всичко ме боли, цялото тяло. Хапчето ме успокоява за 7-8 часа и отново се налага да пия. Много моля, ако има някой преминал през този ад да сподели има ли как без кортикостероид да се излекувам?

# 101
  • Мнения: 2 585
Здравейте. Аз съм с диагноза подостър тиреоидит от 1 седмица. Симптомите имам може би от месец. Бях болна, хрема, гърло, кашлица. Всичко отшумя, но гърлото продължаваше да ме боли, особено през нощта. Започнах да вдигам температура до 37.3. Усещах болки в цялото тяло, врата, главата отзад. Нурофен ми помагаше. Посетих УНГ, който установи, че проблема не е от гърлото. Посетих ендокринолог, направи ехограф, изследвания и постави диагнозата. Заключи, че било лека форма и няма да има лечение, след месец пак изследвания. НО, през тази седмица се чувствам ужасно, постоянно съм на противовъзпалителни. Всичко ме боли, цялото тяло. Хапчето ме успокоява за 7-8 часа и отново се налага да пия. Много моля, ако има някой преминал през този ад да сподели има ли как без кортикостероид да се излекувам?
Да, аз бях така. Оправих се само с обезболяващи, противовъзпалителни.

# 102
  • Мнения: 34
Много се радвам да видя този отговор. Колко време мина докато се почувствахте по-добре?

Здравейте. Аз съм с диагноза подостър тиреоидит от 1 седмица. Симптомите имам може би от месец. Бях болна, хрема, гърло, кашлица. Всичко отшумя, но гърлото продължаваше да ме боли, особено през нощта. Започнах да вдигам температура до 37.3. Усещах болки в цялото тяло, врата, главата отзад. Нурофен ми помагаше. Посетих УНГ, който установи, че проблема не е от гърлото. Посетих ендокринолог, направи ехограф, изследвания и постави диагнозата. Заключи, че било лека форма и няма да има лечение, след месец пак изследвания. НО, през тази седмица се чувствам ужасно, постоянно съм на противовъзпалителни. Всичко ме боли, цялото тяло. Хапчето ме успокоява за 7-8 часа и отново се налага да пия. Много моля, ако има някой преминал през този ад да сподели има ли как без кортикостероид да се излекувам?
Да, аз бях така. Оправих се само с обезболяващи, противовъзпалителни.

# 103
  • Мнения: 2 585
Може би около 20 дни.

# 104
  • Мнения: 2
Момичета, какви симптоми имате в първата фаза на заболяването? При мен са сърцебиене, ниско кръвно, паник атаки, треперене....вече повече от месец. Дали ще премине всичко това? В момента съм на преднизолон по схема. Аз започнах с НСПВ, но като видях, че не се получава, а се влошават нещата, започнах преднизолон Кортико, предписан от ендокринолога .

Последна редакция: вт, 29 ное 2022, 12:14 от Moni_36

Общи условия

Активация на акаунт