Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 25 ноем. 2019, 11:48 ч.

Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 33

• 8 938
  • 281
  •   1
Отговори
Добре дошли в новата ни темичка!
Успех на всички с търсенето на терен, намирането на вода, планирането, финансирането и не на последно място строенето!!

Към старата тема 32 .

# 1
  • София
Най-много пари отиват във фундамента и покрива, съответно оттам може най-много да се спести - опитен конструктор може значително да разтовари конструкцията, т.е. влаганото желязо и бетон  Wink

# 2
При нас металните керемиди много смъкнаха от разхода за покрив, те предполагат  и доста по-олекотена конструкция.

# 3
  • София
Запис, продължавам да попивам информация, за близкото или далечно бъдеще...

# 4
И аз се зписвам в новата тема.
За да не е празен коментара, бих попитала:
На какъв вид отопление се спряхте за вашата къща?
Някой топли ли се с термопомпа?

# 5
  • Велико Търново
Благодаря за темата!
Ние плануваме точно такова отопление - термопомпа и подово навсякъде. И на мен ще ми бъде интересно точно да получа отзиви от реализирани такива проекти с високи тавани (3м)

# 6
  • София
Ние сме с термопомпа въздух-вода. Вътрешни вентилаторни радиатори на Инова, общо 10 броя. Отопляваме 140-150 м2 жилищна площ на 24 градуса денонощно, в коридорите и стълбищата още 40-50м2 на 18 градуса денонощно.
Топлата вода също ни е към нея, скоро ще пускаме солари.
Сметка за ток от 20.09 до 20.10 230лв. Миналата зима най-голяма беше януари 650лв. Не пестим от нищо

# 7
По план е термопомпа, но ще вкарваме газ. Много скъпа инсталация - термопомпата с инсталацията беше поне 25 хил. лв. Отделно, за да е напълно ефективна и да постигнем ниски сметки трябваше да вкараме минимум един сондаж - 15 хил. лв., но два бяха оптимални. Термопомпата има експлоатационен живот 10 години...
И това ни накара да се разтърсим и накрая излезе от не един източник, че има ли наблизо газ, това е най-доброто за нова топлоизолирана къща. И сменихме плана, на първия етаж планираме и подово отопление.
Тези дни трябва да прекарат тръбите на газта до нас.

# 8
Какъвто и да е източникът на енергия, подовото е разкош. Навсякъде топлина.

Последна редакция: пн, 25 ное 2019, 20:53 от luna

# 9
Ние се топлим с котел и горелка на сламени пелети. 170 лв./тон. Около 120 квадрата жилищна площ зимата (6-7 месеца), изолация 10см., обикновена ПВЦ дограма, южно изложение, отиват към 3, 3.5 тона. Тук е сравнителна таблица за видовете отопление.
https://domigradina.com/obzavejdane/otoplenie/otoplenie-s-agrope … no-i-ikonomichno/

# 10
И аз благодаря за новата тема Simple Smile Ние също приключваме с грубия строеж на едноетажна къща 300 кв.м. Определено смятам, че това е по-скъпия вариант, сравнено с къща със същата площ на два етажа, но ние категорично отхвърлихме вариант стълби, все пак остаряваме Simple Smile Отделно, имаме и големи стрехи, което автоматично прави плочата и покрива огромни. А какво голямо подпокривно пространство се получи, само дето на този етап няма да го усвояваме, ще се ползва за натурии Simple Smile По отношение на отоплението, и ние сме го планували с водно подово, като първоначалната идея беше за термопомпа вода-вода, но в наше село взеха, че прекараха газ, имаме отклонение към къщата и ще слагаме газов котел, като водното подово си остава Simple Smile

# 11
Ние засега сме на етап изработка на проекта. Много сме доволни от ВиК и ЧЕЗ, нещата станаха адски бързо. С визите в общината - също. И навсякъде бяха доста мили Grinning
Ние отоплението сме го измислили да е с печка на пелети. Ще има и подово отопление на първия етаж, и то вероятно само в хола (който е по-голяма част от етажа). И на мен ми се искаше термопомпа, но е огромна инвестиция, затова се спряхме на пелетите. Газ в наше село няма и едва ли ще има. Иначе щеше да е добре.

# 12
  • София
Ние още само умуваме, но мъжът ми се е спрял също на котел с пелети. В момента се отопляваме с котел на дърва и е ужасно трудоемко - рязане, цепене, пренасяне. Другия проблем е, че двора става ужасен - там където ги изсипва камиона трева не вирее вече, при все че ги местим бързо от там, до ден - два, а от рязането се напълни с дървени стърготини между тревата и нямат махане. Термопомпа идва много скъпа инвестиция за нас. С пелети не е евтино, но поне е по- чисто и не се зарежда през няколко часа като дървата. Сега като е топло зареждаме на 12 часа, но като застудее 3 пъти на ден.

# 13
  • Sofia
Благодаря за темата!
И  веднага няколко въпросчета - имате ли инфо за актуалните условия/последствия при РЗП от 300 м2 нагоре при започване на строеж - казват ми нещо за по скъпо разрешение, но не само. Ще попитам и в общината, но се опитвам да съм подготвена предварително... За София питам.
Мър-Мяу, а на какво разстояние беше газта? И за това чувам, че граничи с невъзможното, при нас казусът е за около 150/200метра, но пък няколко желаещи.

# 14
Единственото, за което се сещам с граница за РЗП от 300 кв.м. е това, че трябва да имате разработен ПУСО за обекта и трябва да спазвате съответните изисквания на НАРЕДБА ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА СТРОИТЕЛНИТЕ ОТПАДЪЦИ И ЗА ВЛАГАНЕ НА РЕЦИКЛИРАНИ СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ.

# 15
Здравейте, имаме виза за строеж и сме в процес на намиране на архитект. Интересува ме, грубия строеж, на кой от  вариантите на къща ще излезе по-евтин:
1. Къща на 2 етажа , всеки етаж по 140кв.м
2. Къща на 2 етажа, 1ви етаж - 110кв.м, втория етаж - 150кв.м
3. Къща на 3 етажа, по 90кв.м. на етаж.

Плоча под покрива здължително ще има.

# 16
  • Велико Търново
Категорично вариант 3!

# 17
Категорично вариант 3!

Лелееее, благодаря Hug! А кой ще е най-скъпия вариант ? Разликата между най-скъпия и най-бюджетния вариант би ли надвишила 20 000лв според вас?

Последна редакция: вт, 26 ное 2019, 15:08 от Napy

# 18
Благодаря за темата!
И  веднага няколко въпросчета - имате ли инфо за актуалните условия/последствия при РЗП от 300 м2 нагоре при започване на строеж - казват ми нещо за по скъпо разрешение, но не само. Ще попитам и в общината, но се опитвам да съм подготвена предварително... За София питам.
Мър-Мяу, а на какво разстояние беше газта? И за това чувам, че граничи с невъзможното, при нас казусът е за около 150/200метра, но пък няколко желаещи.

Над 300кв разглеждането на документите за разрешението за строеж от общината е на 10лв, а под 300кв е на 5лв за кв. м. - това са цените в нашия квартал
Най-добре обаче питайте във вашата общината за Вашия квартал.

# 19
  • София
Категорично вариант 3!
Аз не виждам как вариант 3 ще е по-евтин от другите 2 при положение, че ше има дойно повече стълбища, и ще се има доста повече машиносмени за наливане на вертикали и плочи. Отделно ще се изхуни и още 15м2 полезна площ за второто стълбище. От всичко това позитива е малко по-малко керемиди...

# 20
  • Велико Търново
вариант 2 би бил най-скъп. Ще има най-много еркери + по-голяма площ на покрива.
Не съм конструктор/архитект/изпълнител, но аз и ММ изрично разигравахме няколко пъти архитект и конструктор за различни количествени сметки които да даваме за оферта. Колкото по-малка като площ е основата и покрива толкова повече пада цената.
Първоначално искахме къща 180 квна един етаж, но като сметнахме по дадените количествени сметки с фирмата изпълнител излезе колкото 260кв на два етажа.
Стълбищата не съм сигурна колко оскъпяват, тъй като ние ще правим метална стълба която излиза от стените (floating stairs). Все си мисля че едно стълбище ще бъде по-евтино от 40кв основи и покрив.

# 21
Категорично вариант 3!
Аз не виждам как вариант 3 ще е по-евтин от другите 2 при положение, че ше има дойно повече стълбища, и ще се има доста повече машиносмени за наливане на вертикали и плочи. Отделно ще се изхуни и още 15м2 полезна площ за второто стълбище. От всичко това позитива е малко по-малко керемиди...

Чувствам се малко объркана. Събирам информация предварително, за да не залитам към нещо, което ще глътне прекалено много пари. Например ми казаха, че ако правя къща е реша, единият етаж да е под земя - мазе и скалад -  90кв.м., ще ми оскъпи къщата с 60 000лв, затова този вариант веднага отпадна. И така минавам към другите 3 варианта, от които искам да избера най-бюджетния.

Последна редакция: вт, 26 ное 2019, 16:08 от Napy

# 22
Благодаря за темата!

При нас таксите бяха двойни - не 1 лв, а 2 лв на квадрат.

Газта е на 100-150 м. Само ние се връзваме засега там... Днес прекараха тръбите.
ПУСО няма, има изменение и е над 700 кв.м. РЗП.

Последна редакция: вт, 26 ное 2019, 17:39 от Мъ℘♥Мяɣ

# 23
Не забравяйте и ролята на геоложкото проучване, колкото по-податлива е почвата, толкова повече укрепителни дейности и /или препоръчителна по-ниска кота фундиране се изисква (пропорционално на теглото на сградата отгоре, която на 3 етажа ще е най-тежка, естествено), а съответно и по-дълбок изкоп за основите, а ако е и с високи подпочвени води е възможно да се наложи и фундаментна плоча, тогава вече сравнително малката по площ основа на трите етажа над нея може да се превърне в голям разход.
С две думи - задължително направете геоложко проучване и вижте каква е почвата и какво може да носи.
При нас например се оказа че е насип и два метра за нищо не ставаха....
Така че, горните допускания са въобще-изобщо, ввсеки случай е сам за себе си, според конкретните особености и условия.

# 24
Не забравяйте и ролята на геоложкото проучване, колкото по-податлива е почвата, толкова повече укрепителни дейности и /или препоръчителна по-ниска кота фундиране се изисква (пропорционално на теглото на сградата отгоре, която на 3 етажа ще е най-тежка, естествено), а съответно и по-дълбок изкоп за основите, а ако е и с високи подпочвени води е възможно да се наложи и фундаментна плоча, тогава вече сравнително малката по площ основа на трите етажа над нея може да се превърне в голям разход.
С две думи - задължително направете геоложко проучване и вижте каква е почвата и какво може да носи.
При нас например се оказа че е насип и два метра за нищо не ставаха....
Така че, горните допускания са въобще-изобщо, ввсеки случай е сам за себе си, според конкретните особености и условия.
Става вапрос за Княжево. Хора, който са строили в района ни казаха, че почвата е ОК, кавото и да значи това. Разбира се, че ще вземем ядка за изследване, но явно трябва да го направим преди проекта на къщата.

# 25
Да... при нас се копа повече от проектираното заради почвата и влезе много повече бетон и арматура.
Но всеки ден осъзнавам какъв късмет имаме с техническия ръководител, толкова напред мисли и всичко изпипва.

# 26
  • Sofia
Благодаря за споделеното!
Май наистина това се оказват разликите, цената на м2 за разрешението и цената на ПУСО, който при РЗП под 300м2 не е необходим. Ние в момента проектираме и близки ни споделиха да внимаваме с тази граница, ако межем да си го спестим... Хубаво, но и навеса май влиза в РЗП (ако бъркам поправете ме) и така надвишаваме с примерно 20тина м2. И това ПУСО трябва да проуча как е като цена.
И сега се чудя какво да правим, сместихме ги нещата май, но като че ли най-много пострада дневната. От друга страна предварително бяхме решили да не се разпростираме излишно.... Децата растат - ще си стоим после като в музей... Изобщо голяма дилема, да взема да ви го покажа този проект, въпреки че още е само грубо начертан. Желаещи да съветват?  Flushed

Napy и аз преполагам, че вариант 1 ще ви е най-изгоден, не само финансово, но и като полезно използваема площ. На всеки етаж ще губите примерно поне по 12, даже по скоро 15 кв. м. коридори и стъпала. За чисто финансовото измерение вече са казали, фактори много, основи, почва. От друга страна ако има денивелация, понякога не може да се избегне... Трудно е за преценка без да познаваме ситуацията. Свестен архитект би ви бил от полза при тези въпроси. И това е част от работата му.

# 27
Да, точно в Княжево сме и ние, но т.нар. Вилна зона, откъм лифта. Там е много здрава и камениста почвата, излизат и витошки валуни по-надълбоко, има доста подпочвени води, но се оттичат по склона на планината, ако не е ползвано за място за изхвърляне на почвата от други строежи, какъвто бе нашият случай - слегнал насип на поне 15 години, чудо....
По проект бяхме с рандбалки и ивични основи, в крайна сметка се наложи да правим фундаментна плоча и я докарахме до приземен етаж (терена е с доста голям наклон), който глътна доста пари, но пък променихме в движение проекта, та го компенсирахме в голяма степен.
Промени се правят без проблем по време на строителството, или впоследствие при узаконяването, говоря за т.нар. "съществени" промени, засягащи конструкцията. Но пак се минава процедура на приемане и утвърждаване в общината на екзекутивите.

И да, определено геоложката проба - сонда се прави преди да се пристъпи към проектирането.

Последна редакция: вт, 26 ное 2019, 18:08 от StefanB

# 28
Di.Gi, по казуса с надвишаването на 300 квадрата аз бих предложила да си свиете квадратурата или да оставите навеса извън проекта. Пускай проекта да гледаме Simple Smile

# 29
Май наистина това се оказват разликите, цената на м2 за разрешението и цената на ПУСО, който при РЗП под 300м2 не е необходим. Ние в момента проектираме и близки ни споделиха да внимаваме с тази граница, ако межем да си го спестим... Хубаво, но и навеса май влиза в РЗП (ако бъркам поправете ме) и така надвишаваме с примерно 20тина м2. И това ПУСО трябва да проуча как е като цена.
И сега се чудя какво да правим, сместихме ги нещата май, но като че ли най-много пострада дневната. От друга страна предварително бяхме решили да не се разпростираме излишно.... Децата растат - ще си стоим после като в музей... Изобщо голяма дилема, да взема да ви го покажа този проект, въпреки че още е само грубо начертан. Желаещи да съветват?  Flushed

Napy и аз преполагам, че вариант 1 ще ви е най-изгоден, не само финансово, но и като полезно използваема площ. На всеки етаж ще губите примерно поне по 12, даже по скоро 15 кв. м. коридори и стъпала. За чисто финансовото измерение вече са казали, фактори много, основи, почва. От друга страна ако има денивелация, понякога не може да се избегне... Трудно е за преценка без да познаваме ситуацията. Свестен архитект би ви бил от полза при тези въпроси. И това е част от работата му.
Показвай смело!

И аз мисля, че вариант 1 е най-добрия. Две със сигурност ще ускъпи, а третия ми се струва непрактичен. Поне за мен два етажа за къща са максимума.

Благодаря за споделеното за отоплението. А за складиране на пелетите за сезона колко място горе - долу е необходимо?

# 30
  • Sofia
Ето го, горе е север, дясно/изток е улица тупик. За навеса ще се влиза със завой Simple Smile за да е отворен от към южната фасада за по-красиво. Игнорирайте липсата на врати, прозорци и мебели, преди да сме сигурни, че оставаме на този вариант, няма да ги мислим в детайл. Входът е от север, където е надписчето.

Последна редакция: ср, 27 ное 2019, 17:41 от Di.Gi

# 31
  • София
А стълбището защо е по средата, а не е долепено на север?

# 32
  • Sofia
Моя приумица, имам точна представа как искам да изглежда тази част от къщата, от двете страни на входната врата ще има неотваряеми прозорци(може би едиствените за северната фасада), а това по средата на стената между стъпалата и дневната е аквариум, който ще бъде видим и от към входа, зад стъпалата. Не мога да ви го онагледя, да го обясно сигурно също н толкова добре...
А горе забравих да вметна, застроената площ в случая е 130 кв.м. Притесняваме входчето към стаята за гости(но мога да го преживея) и размера на дневната (тук не съм толкова сигурна).

# 33
  • София
Ние сме с дървена стълба в хола и не се наложи никакъв бетон да се налива за стълбище.

# 34
  • София
За толкова просторна къща, дневната ми малее. Аз бих помислила много внимателно решението с стълба по средата на плочата. Освен ограниченията, които създава, се получава една коридорна система във цялата къща

# 35
Ето го, горе е север, дясно/изток е улица тупик. За навеса ще се влиза със завой Simple Smile за да е отворен от към южната фасада за по-красиво. Игнорирайте липсата на врати, прозорци и мебели, преди да сме сигурни, че оставаме на този вариант, няма да ги мислим в детайл. Входът е от север, където е надписчето.
Вие ли сте си го чертали?
Когато ние отидохме с подобен чертеж при архитект, той внимателно проследи дали носещите конструкции на различните етажи съвпадат, най-общо казано стените. При вас не е така и конструктивно тази идея ще е трудна/невъзможна за изпълнение.

Последна редакция: ср, 27 ное 2019, 11:12 от juniper

# 36
  • София
Стълбището ще е шайба и може да поеме тежестта на конструкцията. Поне според ограничените ми познания...

# 37
Смятам, че схемите са достатъчно ясни за да продължи от тук нататък архитекта. Трябва да се прецизира стълбището на двете нива като брой стъпала и широчина. Лично мнение - зоната със стаята за гости/баня/склад/гардероб на първи етаж и стаите над нея не са оптимално решени. Сервизните помещения са преоразмерени, тесни и дълги - тип "коридор, което обикновено се избягва. Идеята за аквариума е хубава, но изчислете на каква височина минават стъпалата покрай аквариума и дали точно това искате Simple Smile

Последна редакция: ср, 27 ное 2019, 07:29 от Queen L

# 38
  • София
Разстоянието за стълбите няма да ви достигне да иззкачите 2,80 височина - трябват ви минимум 18 стъпала на над 25см ширина.
Аз бих помислила за кухня на място на гостната и обратно Simple Smile

# 39
  • Велико Търново
На мен, точно стълбището много ми хареса! Още от чертежа се усеща простор!
Ако има как, а то има, свиите от изток от запада с по няма и метър и на двата етажа и ще падне под 300.

# 40

Смятам, че схемите са достатъчно ясни за да продължи от тук нататък архитекта. Трябва да се прецизира стълбището на двете нива като брой стъпала и широчина. Лично мнение - зоната със стаята за гости/баня/склад/гардероб на първи етаж и стаите над нея не са оптимално решени. Сервизните помещения са преоразмерени, тесни и дълги - тип "коридор, което обикновено се избягва. Идеята за аквариума е хубава, но изчислете на каква височина минават стъпалата покрай аквариума и дали точно това искате Simple Smile
Спорелям мнението на Queen L. Архитекта ще ви помогне за по- функционално и реално разпределение. При тази квадратура сигурно ще има носещи елементи, които не предвиждате.
Чертежите много ми напомнят за моите първи такива. ( Аз също исках да се влиза директно, и мислех за същата преходна гардеробна, но отпаднаха)
В работата с архитекта доста неща се променят, ако архитекта е достатъчно ангажиран да ви съветва и дава различни гледни точки и различни разпределения.

П.С. Дневната и на мен ми малее на фона на големината на другите помещения. И нашата е толкова , но всички други стаи са ни по-малки.

Последна редакция: вт, 26 ное 2019, 22:36 от Tedynd

# 41
  • Sofia
Благодаря на всички, които отделиха време за нашите дилеми.

Ще се опитам на кратко да коментирам. Че конструкцията би могла да промени нещата сме предупредени. Ще видим...
Стълбището е чертано с дълбочина на стъпалото 29 и височина 18 см /17 стъпала. В момента в къщата ни височината е 19 и дълбочината 30, но с настилките. Мисля, че и тези сметки сега са ок.
Това е схема на архитекта направена на база наши драсканици, въпреки че на този етап не исках да му ги показваме, за да не влияем, поне за сега. Достатъчно ангажиран е, затова се опитва да оправи "нашия" план, без да го разбърква тотално. Времето ще покаже, дали не навредихме повече, от колкото да го улесним, като се набъркахме в работата му.
Всъщност аз съм ок с нашата спалня и прилежащите и гардероб и баня. Е, дрешникът можеше да е малко по-голям, но точно тези помещения никога не стигат (в нашия случай) Мокрото е тесничко, но не толкова, че да не мога да си представя какво и как искам вътре. Всъщност проблем ми е май наистина най-вече дневната.

Благодаря още веднъж  на коментиралите!

Моля, ако имат желание цитиралите поста със разпределението да го премахнат. Утре аз също ще се редактирам по някое време. Мерси Simple Smile

# 42
  • Бургас/София
И ние сме с вътрешно  стълбище, първия етаж  е 100 кв, затова се наложи поставянето на носещи колони в стълбите.

# 43
Katia_S, и нашето стълбище е такова, с тази разлика, че е все още на груб строеж Simple Smile Какви парапети ще слагате? Спряхте ли се на вид и производител и как излиза като цена?
Di.Gi, успех с проекта! Важното е какво на вас ви харесва, от какво имате нужда и как сте свикнали да живеете Simple Smile Дневната не е малка, но все пак зависи какво искате да разположите в нея. Помолете проектанта да сложи мебелите и тогава преценете дали ще е достатъчна.

# 44
Да, точно в Княжево сме и ние, но т.нар. Вилна зона, откъм лифта. Там е много здрава и камениста почвата, излизат и витошки валуни по-надълбоко, има доста подпочвени води, но се оттичат по склона на планината, ако не е ползвано за място за изхвърляне на почвата от други строежи, какъвто бе нашият случай - слегнал насип на поне 15 години, чудо....
По проект бяхме с рандбалки и ивични основи, в крайна сметка се наложи да правим фундаментна плоча и я докарахме до приземен етаж (терена е с доста голям наклон), който глътна доста пари, но пък променихме в движение проекта, та го компенсирахме в голяма степен.
Промени се правят без проблем по време на строителството, или впоследствие при узаконяването, говоря за т.нар. "съществени" промени, засягащи конструкцията. Но пак се минава процедура на приемане и утвърждаване в общината на екзекутивите.

И да, определено геоложката проба - сонда се прави преди да се пристъпи към проектирането.

Кое наложи да правите фундамент? Знам, че е мнооого скъпо. Ние сме на улица Утро, прекечка на ул. Изгрев. При нас със сигурност няма насипна земя от строежи и щивеем с надеждата, че ще строим на ивични основи, а Вие направо ме притеснихте.

# 45

Кое наложи да правите фундамент? Знам, че е мнооого скъпо. Ние сме на улица Утро, прекечка на ул. Изгрев. При нас със сигурност няма насипна земя от строежи и щивеем с надеждата, че ще строим на ивични основи, а Вие направо ме притеснихте.
Napy, а хидроизолация ще правите ли? Аз до колкото разбрах от строителя, ако искаме хидроизолация то тогава е задължително се прави фундамент.

# 46
  • Бургас
Много неща не ги доизмисля архитекта, поне при нас беше така. В процеса на строителство променяме. Само един пример за прозорците ще ви споделя. Тоалетната е широка 102 см, а прозореца е 90/95. За да се спазят линиите на фасадата е направено. Ами намалих го 60/70. Как ще се отвори този прозорец, ще стига до другата стена. Това е на първия етаж. Става театър на сенките. Гледаме всичко под лупа с техническият, който е строил много къщи.

По отношение на основите, ние решихме да не сме с ивични, а с фундаментна плоча. Разликата е, че изкопа е с още 1 метър и получихме мазе. Много го мислихме. После хидроизолацията пак пари и време, но не съжалявам. 2 месеца от първа копка до кота 0. Някаква мноооого хубава била. Накрая къщата щяла да е като в ботуш.

# 47
Да, ще има хидроизолация, но на нас ни казаха, че няма да е проблем да е на ивични основи, въпреки хидроизолацията.

# 48

Благодаря за споделеното за отоплението. А за складиране на пелетите за сезона колко място горе - долу е необходимо?

Едно пале пелети са 67 чувала по 15 кг, наредени по 5 на ред и фолирани. Ако височината Ви в помещението е стандартна - около 2.50-2.70, няма проблем да се редят до 25 реда по 5 на ред, така че около 125 чувала влизат в размера на един европалет, (1х 1.20) или ако са два един до друг може да се вместят към 4 тона на площ малко над 2.5 квадратни метра
Вече въпросът е колко Ви харчи котела и какво топлите, тоест какво количество трябва да заредите, щото е най-добре да купувате пелети лятото - накуп и с една доставка (тогава често и е безплатна в рамките на града), след август вече започват да ги вдигат.

Napy, а хидроизолация ще правите ли? Аз до колкото разбрах от строителя, ако искаме хидроизолация то тогава е задължително се прави фундамент.

Без хидроизолация не става, особено в конкретния район, там има много вода, планина е и особено в периоди на големи дъждове направо текат реки, тоест има не само подпочвена и повърхностна. Но самата хидроизолация в случая не е основното, главното е да се направят добри дренажи, за да не се задържа водата, но добри, с качествени дренажни тръби, с геотекстил и стриктно спазване на едрината на фракциите. Там теренът позволява да се отведе водата, има денивелация, има наклони, не се налага изпомпване, просто трябва да е добре проектирано и професионално изпълнено.
Дренажи е добре да се направят около къщата не само на кота фундиране, със задължителни ревизии (вертикална 110 дебелостенна ПВС с капак) на всеки ъгъл за продухване на дренажа в бъдеще, но и втори пръстен, на 50-тина см от повърхността на подложния  бетон  под пътеките покрай къщата, в който пръстен да се включат улуците, за да не се допуска леенето на водата от покрива на терена, ще Ви съсипе настилката.
Не допускайте да включат улуците в дренажа на основите, под гората сте и на втората година листата ще го запушат.

А какво наложи плочата - ами както ,буквално, реката която потече като направихме изкопа (две помпи не смогваха да се справят), така и решението което взехме с архитекта и конструктора, че ако се променят основите ще се застраховаме срещу бъдещи проблеми с водата, изграждайки практически хидрофобен куб като основа, стъпил върху възглавница от фракция, опасан с дренажи, а и ще имаме още една площ от 200 квадрата в приземния етаж , която стана на котелно, работилница, склад, техническо помещение, фитнес , сауна, санитарно помещение, като при това заради денивелацията от южната страна този приземен етажа беше под земята, а от северозападната се излиза директно на терена....
Просто, както по-горе казах - решения са възможни всякакви и са според проекта, условията и предпочитанията на човека, е и възможности, естествено...

Та, каквито и да са основите, дренажите са много важни.

Последна редакция: ср, 27 ное 2019, 11:32 от StefanB

# 49
Много Ви благодаря!!!

# 50

За врори път ти казвам, че ПУСО няма задължение да се прави за сгради под 700 кв.м. РЗП след изменението на наредбата

# 51
  • Sofia
Мър Мяу благодаря! Аз видях написаното от теб още вчера, но реших, че си в грешка Flushed Където попаднах на публикации в нета, пък и нашите познати цитираха 300 РЗП като граница. Реших, че 700 е старата цифра, коята са намалили на 300 (обикновенно промените са към по-сложно и трудно). Но сега прочетох и наредбата, която си цитирала и там е отразено така. Благодаря отново!

Ние така или иначе решихме, че няма да се водим от някакво число,  прекалено сериозно начинание е, а връщане назад няма. Ще видим как ще го измислим в крайна сметка...

# 52
Цената на един ПУСО е нищожна (300-400 лв. за кооперация с РЗП 1500 м2) на фона на предстоящите разходи, за които човек трябва да е подготвен щом планира строителство на къща.  Информацията за цената ми е малко стара, от преди 2-3 г., но едва ли има кой знае какво увеличение. Общо взето разходите за проектиране са малки. Според мен си струва човек да плати повече, но да получи истински работен проект, а не масово избирания технически, който е достатъчен за издаване на разрешение за строеж.

# 53
Аз пак идвам с въпрос, предимно за тези, които имат врати (изцяло от стъкло, като френски прозорец), от които се излиза към верандата... Имаме стена 6.80 метра, мъжа ми държи вратата да е нещо грандиозно, от сорта на 4 метра, а аз мисля, че 2 метра са напълно достатъчни като дължина. И без това едвам се съгласих на такава врата, от гледна точка на безопасност, а сега и тия 4 метра ми идват множко. Идеята е в стаята да влиза много светлина, ама ние ще си я получим от 3-4 прозореца в същата стая. Гледаме, мерим, не можем да си го представим нещо. Ясно ми е, че е както си преценим, както ни харесва, но все пак...

# 54
  • София
Ние също прекалихме с прозорците под претекст да влиза светлина и сега през цялото време щорите наполовината прозорци не ги и отваряме. Топлинните загуби също са доста големи, независимо, че пакетът е от най-скъпите.

# 55
  • Велико Търново
Ех, стъклен дом, стъклен дом! Целият ни юг е стъкло на първия етаж. Мислихме, мислихме и накрая направихме и половината изток стъклен. Като стигнем до дограма пак ще мислим, но няма такова усещане като това от стъклени стени! Дано отоплението също го измислим и направим добре.

# 56
  • Варна
Винаги съм мечтала за къща с големи прозорци и да се излиза направо  в градината. Имам френски прозорци 9 метра в дневната , излиза се на верандата и от там в градината. Със сигурност има големи топлинни загуби, но е много хубаво.

# 57
Ех, стъклен дом, стъклен дом! Целият ни юг е стъкло на първия етаж. Мислихме, мислихме и накрая направихме и половината изток стъклен. Като стигнем до дограма пак щ е мислим, но няма такова усещане като това от стъклени стени! Дано отоплението също го измислим и направим добре.

И ние сме така на юг и запад, две стени стъкла...

# 58
  • Лондон
Планирането на прозорците е ключов елемент и трябва да се прецизира.
Защото, южните прозорци могат да доведат до топлинни печалби зимата,вместо по-големи разходи,стига да се избере оптималния стъклопакет.
Почти цялата ни южна фасада е във френски прозорци,над които има еркери,стрехи.Лятото не напича изобщо,само през  един среден прозорец влиза 20см слънце,но този месец в слънчените дни се огряват почти на 70-80% всички стаи.При стъклопакет ,който позволява на слънчевите лъчи да влизат и да се задържат в стаята,без стаен термометър мога да оценя ползите от слънчевото греене.
Колкото до изцяло стъклена  стена към верандата,бих ви тласнала в посока да се замислите дали верандата ви е достатъчно голяма и дали ще има много мебели,защото на фона на вътрешните мебели отвътре ще гледате и всички външни,под носа ви.(професионално изкривяване-дизайнер съм)

Последна редакция: чт, 28 ное 2019, 08:48 от nelina_london

# 59

Колкото до изцяло стъклена  стена към верандата,бих ви тласнала в посока да се замислите дали верандата ви е достатъчно голяма и дали ще има много мебели,защото на фона на вътрешните мебели отвътре ще гледате и всички външни,под носа ви.(професионално изкривяване-дизайнер съм)

Рефлекторните стъкла на дограмите, не са ли решение? Поне аз така съм го измислила за бъдещата ни къща.

# 60
  • Лондон
Рефлекторните стъкла на дограмите, не са ли решение? Поне аз така съм го измислила за бъдещата ни къща.
Ако имате предвид тези,при които отвън не ви наблюдават,а вие отвътре виждате навън,отново ще виждате мебелите на верандата.Особено,ако това  е главното ви изложение  с посока към верандата.
Освен това ,по спомен ,осветеността при тези стъкла също е по-ниска.Трябват ви много по-голям размер/квадратура прозорци ,за да достигнете тези на прозрачните стъкла.Трябва да прегледам показателите на Сейнт Гобен и тогава да кажа с цифри.

# 61
  • Sofia
Пепси, благодаря за съвета, и ние така решихме. Но тъй кати и двамата с мъжа ми сме леко разточитeлни натури, за кратко ми се стори добра идея, да си самоналожим някакво ограничение, с някакви (донякъде) основателни мотиви. Надявам се да не залитнем сега пак в другата крайност.

FreshAir, добре при вземането на това решение е да се съобразите с посоката и гледката. Ако посоката е благоприятна и гледката си струва, аз бих покрепила мъжа ти, светлината и простора към двора трябва да се използват в една къща, иначе можем да си стоим в блоковете и да гледаме чуждите стени... и пране например. Simple Smile Малко преекспониран пример е това естествено. Нелина е права за градинските мебели, добре е да не ви скриват прозорците и да помислите и за верандата.
Колкото до безопасността, ние не сме имали инциденти в къщата, а имаме 4 френски прозореца широки по 3 метра в дневната. При всичките ни познати с къщи, които са обирани е влизано през някое малко прозорче в баня , коридор или спалня на 2ри етаж.

Нелина, може ли да споделиш ширината на еркерите и стрехите при вас? Ще слагате ли някакви външни щори?

Последна редакция: чт, 28 ное 2019, 12:13 от Di.Gi

# 62
  • Лондон
Di Gi,ние също сме с 318м2,разрешение за строеж март 2019,нямаме ПУСО.Но,ако може да свиеш нещо без осъкатянане,защо не.
Иначе,на мен проекта ми хареса.И тясни и дълги бани са по-функционални като разпределение,отколкото квадратни(посоченото ми е на база сравнение от 4м2 до 7-8 м2).
Дрешникът също е по-функционален с успоредни гардероби-етажерки.

Нашите еркери са 90-100см,стрехата 110.

А,това е осветеността в хола,в момента,като стената с телевизора не се огрява.

# 63
  • Перник
...
Колкото до безопасността, ние не сме имали инциденти в къщата, а имаме 4 френски прозореца широки по 3 метра в дневната. При всичките ни познати с къщи, които са обирани е влизано през някое малко прозорче в баня , коридор или спалня на 2ри етаж.
....

Нормално - представете си какъв шум произвежда чупенето на стъкло 4х2 м. Grinning
И ние имаме стена с 2 френски прозореца. Западна. По време на проектирането се отказах от много неща, но на тези прозорци си държах. Много си ги харесвам Simple Smile
Смятам, че ако някой реши да влезе в къщата, все ще намери начин.

# 64
  • Sofia
Nelina, благодаря! Добре ви се получава, а и по мненията си личи, че сте го планирали и обмисляли много.  И аз предположих, че е нещо около метър. И това трябва да го мислим, така не искам тераси, а още раширяване на горния етаж е вече наистина ненужно...
Баните и дрешниците не ме притесняват и мен като ширина, в "старата" ни къща с подобни размери, 8 години ги позлваме. Дневната ми е проблем, но ще го мислим, докато го измислим.

Светла, така е, това исках да подчертая и аз,  причини за едно или друго решение на прозорците най-различни, но аз бих оставила крадците, като мотив, много накрая на списъка, просто, ако решат да влязат, не можеш да им попречиш.

# 65
  • Бургас/София
Katia_S, и нашето стълбище е такова, с тази разлика, че е все още на груб строеж Simple Smile Какви парапети ще слагате? Спряхте ли се на вид и производител и как излиза като цена?
Отказахме се от стандартните парапети, понеже много се стесняват стълбите и нищо не можем да качим на втория етаж. Планираме да сложим въжен парапет. Засега само котаракът ни пада от стълбите (сляп е и като бърза не успява да вземе завоя ). Днес взех Удостоверението за въвеждане в експлоатация и сега седя, гледам го и не мога да повярвам, че най-накрая се добрах до него Joy

# 66
А честито!
Преломен момент.
Оттук насетне започва голямото плащане на данъци. Досега е било поземлен имот, сега вече е с къща...
Да не пропуснете да се отбиете до общината за да подадете декларация, че има срок...
И не изпадайте в подробности при декларирането на всички там детайли, че боли много....

# 67
  • София
Е колко пък да боли???
От 22лв данък за стара къша на 1000м2 довр, сега плащаме 85лв за старата къща във същия двор, и с нова почти 300м2.
Тези 65лв ли липсват, че да се лъже при подаването на декларация по чл.14?

# 68
  • София
Ние за 205 м2 плащаме по 488 лв. на година с такса смет. София. Не сме лъгали в декларацията. Къщата е стара, без особени екстри и даже си е със старите дървени дограми.

# 69
Благодаря на всички за мненията. Ще си оставим големи врати към верандата, със сигурност ще е по-приятно и естетично. nelina_london, мъжът ми се влюби в прозорците и вратите ви. Било му и на него мечта да е така Grinning
Иначе "веранда" пред вратата е силно казано, ще излеем просто една плоча и на първо време най-много да има една маса със столове, даже и навес няма да има. Това ще се прави във времето, и е под въпрос дали въобще да се прави навес, понеже се притеснявам да не ни вземе от светлината. Но това ще се решава след доста години.

Аз сега идвам с друг въпрос. Проектантът ни каза, че за нашата къща е добре да се ориентираме към полимерни керемиди - били леки, не се чупели и били даже по-евтини. Коват се. Попрочетох тук-там, доста рядко явление е май засега, а има доста недоволни. Той ни каза, че са добър вариант, а и не утежняват конструкцията. Тук има ли някои с такива керемиди, или сте заложили на стандарните?

# 70
80 лв за дворното място до 2008, 1,2 дка община Витоша. След узаконяването 2012 или 2013 - 1400 лв.
Толкова.
400 кв е РЗП, няма нещо, което да не е декларирано или излъгано - дограми, стоманобетонна конструкция, абе там са 100 графи...
Резултатът е дърво....
Затова.

# 71
Ние сме с метални. Практически не се знае колко уздържат, гаранцията е май 50 г. За тях конструкцията е супер лека. За полимерните четохме, но все още няма много инфо.
За данъка зависи и района. Аз за моя офис на центъра на града плащам 100 лв.такса смет, а нямам никакъв боклук реално, а на село, където живеем и има купища смет, почти нищо.

# 72
Центъра на кой град? В София, сграда до Кукления театър на Гурко, офиса е на 4-ти етаж, 140 квадрата, на фирма, купен 2011, данък плюс такса смет - 5500 лв, не е добавена нула.  Щото е изповядан на реалната цена. Наоколо съседите плащат по 150 лв...
Ако искаш да не лъжеш е така. Малко са лудите.

# 73
Е, не в София. Сделката ми беше на реална цена. Но продажната цена не е определяща за данъка и таксите. Прави се данъчна оценка служебно, има си коефициенти и т.н., които се вземат предвид.

# 74
Навсякъде е различно по общините, вероятно.
В София се взима или продажна цена или данъчната оценка и се данъка се смята на базата на по-високото от двете

# 75
Това е данък при прехвърлянето. При него се взема по-високата цена. А вече данък сгради и такса смет се определя на база данъчна оценка, която се прави служебно и няма много общо с данъчната оценка при прехвърляне (близки са, сравнявала съм ги, като съм писала нотариални актове, но са различни). Ако имаше влияние продажната цена, то тогава при дарение и договор за издръжка и гледане, където няма такава...

# 76
  • София
Центъра на кой град? В София, сграда до Кукления театър на Гурко, офиса е на 4-ти етаж, 140 квадрата, на фирма, купен 2011, данък плюс такса смет - 5500 лв, не е добавена нула.  Щото е изповядан на реалната цена. Наоколо съседите плащат по 150 лв...
Ако искаш да не лъжеш е така. Малко са лудите.
В София данък сгради е 1.875 ПРОМИЛА, а такса смет е 1,6 Промила от Данъчната оценка!
Т.е. офиса Ви данъчната му оценка за 140м2 му е над 1.5млн лв, а на къщата ви е над 400 000лв. Отивайте да подавате корегиращи декларации. Ние за близо 200м2 с гаража в Ман Ли плащахме 350лв данък във същата община Витоша. За двустайния плащаме 150лв за 70м2. И двете нови сгради, декларирани със всички дограми, асфалт и глупости

# 77
Отдавна се каня да тръгна да се разправям (на времето не се занимавах аз с декларациите), но явно трябва...
Да е една простотия, да я решиш тутакси....
Благодаря за съвета

# 78
Да, не е важно какво пише като цена в нот.акт, а какво е декларирано като специфики на имота.
Един познат си купи къща в нашето село /на 40г. къща/. Тепърва започна ремонт след покупката. Но да вземе да полълни графата за луксозна дограма и т.н. Данъкът му е няколко пъти по-висок от нашия.
Отделно, аз като чета тези къщи  тук, които се проектират, за мен това е супер луксозно. А за някой, който живее в панелна гарсониера, моята 120 кв. къща ще му се стори супер лукс. Та и от там разбирането за лускозни настилки и дограми е относително, внимавайте какво декларирате. Вече ПВЦ дограма и за селата не се приема като лукс.

# 79
  • София
Данъчната оценка я смятат от общината по тяхната методика и няма общо с продажната цена. В нашия случай обаче, наследствен имот и преустройство с доброволна делба, данъчната оценка е на проекта и се ползва вместо продажна при изповядване на сделките за насрещно право на строеж и делбата.

# 80
  • Varna
Има ли отделна тема за сглобяеми къщи да чета там? Мерси.

# 81
Имаше преди няколко години, не знам дали е още активна.

# 82
  • Varna
Имаше преди няколко години, не знам дали е още активна.
И на мен ми се върти, че имаше такава тема и то доста активна.
Интересува ме по евтино ли излиза изграждането на сглобяема, от  масивна къща. И основни плюсове и минуси на двата вида строителство.

# 83
  • София
И за двете ти трябва разрешение за строеж и еднакви документи, и за двете се копае до ниво фундаментна плоча и плоча кота "0" със всички комуникации - ВиК, ток. Разликите почват след това. От моите проучвания и оферти, които разгледах, предимствата на сглобяемата (дървена или метална) са че се строи по-бързо и в масовия случай е малко по-евтина.
Главен недостатък за мен е конструкцията (тук не съм експерт) и субективното усещане за масивност - друго си е тухлата и бетона. (това пак е лично)
Друго предимство според мен е възможността че може да се построи на места, където бетонпомпа (т.е. бетон) не може да се качи с машини, а всичко се работи на ръка.
Ако има достъп до механизация до парцела, аз винаги бих избрала монолитната.

# 84
  • Varna
Значи, монолитната не излиза много по скъпо.
Мерси. Най скъпо е основата и покрива, нали така? И при двете конструкции ли е така?

# 85
Къщата ни е стара и с малка квадратура - по две мънички стаи на етаж. Решихме да я разширим като усвоим сундурмата (веранда, както сега му викат). Та, усвоената част я изградихме като американските къщи - 10 см.стиропор, вата, гипсокартон. Зимата това е най-топлата ни част от къщата. Прави се бързо и лесно.
На морето сега ще си правим нещо като къща. На принципа на преместваем обект, но не е фургон. Метална конструкция, по-евтина е от дървената. Бе фундамент, за да не се води строеж, а преместваем обект. Взема се само едно разрешително за поставяне на такъв. Но малко са общините, които така разширително тълкуват ЗУТ. Обикновено е в населени места, където има глад за хора.

# 86
  • Пловдив
Къщата ни е стара и с малка квадратура - по две мънички стаи на етаж. Решихме да я разширим като усвоим сундурмата (веранда, както сега му викат).
Скрит текст:
Та, усвоената част я изградихме като американските къщи - 10 см.стиропор, вата, гипсокартон. Зимата това е най-топлата ни част от къщата. Прави се бързо и лесно.
На морето сега ще си правим нещо като къща. На принципа на преместваем обект, но не е фургон. Метална конструкция, по-евтина е от дървената. Бе фундамент, за да не се води строеж, а преместваем обект. Взема се само едно разрешително за поставяне на такъв. Но малко са общините, които така разширително тълкуват ЗУТ. Обикновено е в населени места, където има глад за хора.
За това усвояване, изискват ли се документи по закон, че и на нас ни предстои подобно упражнение в бъдеще ? ( ако не променят пак закона до 1-2 години Simple Smile )

# 87
  • София
Разбира се, че се изисква, но никой не го прави.
Значи, монолитната не излиза много по скъпо.
Мерси. Най скъпо е основата и покрива, нали така? И при двете конструкции ли е така?
Покривът гравитира около 100лв/м2 и на двете къщи ако са с керемиди. До кота нула много зависи от терена колко ще се копае надолу и какъв вид дренаж ще е нужен. За монолитната къща тази част ще е сигурно 15-20% по-скъпа, тъй като нагоре конструкцията ще бъде малко по-тежка и това ще е съобразено в основите.

# 88
По закон се иска разрешително. Но. Зависи къде е имотът. В наше село никой за нищо не иска, стига да не с жалват съседите, ако си им накърнил интереса. В нашия случай гледахме да не излезем от очертанията на покрива, та, погледнато отгоре, нямаме промяна. В общината при нас строителните разрешителни са унищожени при пожар от старите години, та нямаше как да се провери какво е било старото положение.

# 89
  • тук-там
Да ви следя!
Ние започваме да сечем! Laughing Че нищо не се вижда от дръвчета и храсталаци.

# 90
  • София
За отоплението искам да ви питам аз. Насочете ме, моля, къде да чета, за да се ориентирам. Вариантите ни са два - газ или термопомпа въздух-въздух.

# 91
  • София
Насочете се към въздух-вода термопомпа. Инсталиацията ще е същата като за газ. Нашата е мицубиши термопомпата, смятаха ни че ще гору 250-300лв за отопление(250м2, 10 радиатора) но студените месеци не падаме под 500.

# 92
Ние го бяхме решили на пелети, но проектанта само опитва да ни насочи към термопомпа въздух-вода... Притеснява ни финансовата част, за къща около 160 квадрата инсталацията ще ни е към 10 хиляди на пелети, за термопомпата ни наплашиха с двойна сума, та сме в чуденка и ние. Отвсякъде ни притискат за термопомпа. Sad

# 93
Насочете се към въздух-вода термопомпа. Инсталиацията ще е същата като за газ. Нашата е мицубиши термопомпата, смятаха ни че ще гору 250-300лв за отопление(250м2, 10 радиатора) но студените месеци не падаме под 500.
chiana2003, защо сте с радиатори? Аз до колкото знам термопомпите са най-ефективни с подово отопление.

Иначе и ние сме се насочили към термопомпи. Бих искала да е вода-вода, но сондажите са също доста скъпо удоволствие, а са малко фирмите, които знаят как да ги направят Sad.

# 94
chiana2003, защо сте с радиатори? Аз до колкото знам термопомпите са най-ефективни с подово отопление.

Иначе и ние сме се насочили към термопомпи. Бих искала да е вода-вода, но сондажите са също доста скъпо удоволствие, а са малко фирмите, които знаят как да ги направят Sad.
Доколкото знам термопомпите биват високотемпературни - подходящи за радиатори и нискотемпературни - за подово. Ако инсталацията е вече изградена с радиатори...това предполага високотемпературна термопомпа.

Ние ще сме с подово отопление, нискотемпературна термопомпа въздух-вода, ще сложим само някоя друга лира в банята, но тя следователно няма да може да се нагрее до повече от 27 градуса. Отказахме се от конвектори към тази инсталация. Всички ни увещават, че с подово и качествена изолация, няма как да ни е студено.

Последна редакция: вт, 03 дек 2019, 11:49 от juniper

# 95
Аз вече писах, че в крайна сметка след като сме заложили термопомпи, се оказа, че ако има газ това е най-добрият избор за сега. И преминахме към изпълнение на газ + подово. Инвестицията в термопомпи е много голяма, ако не се направят сондажи е много спорно колко е ефективно, и с 10 години експлоатационен живот на термопомпата (която може да изкара и много повече разбира се), за мен това са невъзвръщаеми инвестиции. Отделно качественото изпълнение на цялата система, според мен, може да бъде извършено от малко фирми, оттам насетне отново идва моментът с неправилно оразмеряване/монтаж и т.н. и високи сметки поради тези фактори.

# 96
За мен това са безумно високи разходи. Наши познати в тристаен апартамент плащат за газ около 400лв. на месец, а у тях никак не е топло.
А за термопомпите пък разходите са убийствени.

# 97
Когато се прави нова къща и термозагубите са минимизирани, сложена е добре изолация, на покриви, на под и пр., определено не е студено нито толкова скъпо. Скъпо идва отново от неправилно оразмерени котели и инсталации, т.е. често хората слагат котле с по-голяма мощност от необходимата, което заради това никога не влиза в оптимален режим и крайният резултат е ясен - високи разходи.

# 98
Така е. Но мисълта ми беше, че никак не е от най-евтините средства за отопление.

# 99
Момичета, спешно, бихте ли ми пратили на лични откъде са ви входните врати? Много благодаря на всички отзовали се!

# 100
  • Лондон
Eee ,ама защо на лични?Това е много полезна информация,особено ако е подплатена с реални отзиви от експлоатацията.
Когато се опитах да открия читав производител/вносител на входна врата,познати хвалеха такива,но на апартамент.По форумите също не открих много инфо,само негативен опит. Бяха оплюти и  вратите на Солид и ги отписах.Насочих се към  Хьорман,защото трябваше да влезем в коефициент Ud< 1,2.
Хубаво ,но вратите са с цена от 2500лв Като  добавим и странично остъкление от 40см на цена 1600лв и мат боя ,с монтажа отиваше на 5000лв.🙄
В крайна сметка избрахме Профил за врати на Етем Е75 с плосък праг и алуминиев термопанел 48мм и дълга тръбна дръжка -цена 1900лв.Идната седмица ще я монтират и ще мога да споделя впечатления.

# 101
Аз си падам по масивните дъбови външни врати. Моята е от от тук и изглежда така: Стои страхотно, много хора ме търсиха да питат откъде съм я поръчвала. Веднъж детето играеше на двора и приситига и вика: Мамо, търси те един човек в черно, с черна брада и голяма черна кола. Ха де, отивам гледам- вярно така изглежда, че ми и знае името.  Доста се стреснах докато не разбрах, че питал съседи как се казвам и къде да ме намери, защото искал да си сложи такава врата:)

Точният модел е този
Скрит текст:

# 102
  • София
Много красива врата!
А колко ти излезе като цена? И топлоизолира ли достатъчно?

# 103
Много красива врата!
А колко ти излезе като цена? И топлоизолира ли достатъчно?

Тази на снимката е с по едно крило от двете страни, моята е само с едно, стъкло сложих само на дъгата, на долу е дърво. Дължината е към 1.30-40 м, а височината 2.15 м и излезе около 3000 лв, това преди 4г. Не е добре откъм топлоизолация, има хубави уплътнители, но ми се струва, че е по-тънка и понеже гледа на север аз сложих външна врата тип капаци  и между двете има луфт около 20 см. , разстоянието се получи и заради по-дебелата изолация на къщата.  Не се вижда много добре вътрешната врата, но само това изнамерих : 
Скрит текст:

# 104
  • София
Благодаря много!

# 105
Нашата входна врата е чам, правиха ни я в КПУ Феникс, за 250лв. ни излезе. Но май вече не работят, уви.

# 106
  • София

Нискотемпературна е - системара работи на 45 градуса за отопление. Радиатори ползваме такива :Хем загряват бързо, хем дават чувството на топлина от обикновен радиатор. Недостатъкът е, че трябва да се изгради при строителството и система за конденз до всеки от тях.
Иначе на подово съм живяла, не е моето нещо.
Термопомпа, управление и радиатори излезна над 20к, отделно разходите по тръби и т.н. при строителството.
Недостатък основен за мен е, че спре ли токът, спира и топлото, а на село винаги може да се случи...

# 107
Сложете UPS

# 108
Ние имаме генератор.

# 109
  • Бургас
Понеже коментирахте веранди, какви врати за излизане от стаята навън предвиждате. Аз се двоумя между плъзгаща с два различни механизма или напълно отваряща се, ама навън или навътре. И в тоя ред на мисли, какъв обков да гледам.

Утре имаме среща с фирмата за дограма. Ще споделя после.

# 110
  • тук-там
Понеже коментирахте веранди, какви врати за излизане от стаята навън предвиждате. Аз се двоумя между плъзгаща с два различни механизма или напълно отваряща се, ама навън или навътре. И в тоя ред на мисли, какъв обков да гледам.

Утре имаме среща с фирмата за дограма. Ще споделя после.

Плъзгащите не уплътняват добре.  Peace
Ние ще сме с отваряща се навътре - най-вероятно двойна. Останалото от фасадата също ще е стъкло.

# 111
  • София
Плъзгане тип Фолксваген уплътнява точно колкото и пвц дограма, 100%.
HST плъзгането също е с много добри показатели.

Когато вече става въпрос за уинфри или други подобни системи - да, там липсва изолацията и уплътняването. Те са само за затваряне на външни площи, като без допълнително отопление разликата между външна и вътрешна температура е около 5-7 градуса (през зимата, без слънчево греене) - това е личният ми опит при замерване на температурите на нашите тераси с уинфри система

# 112
  • Бургас
Тези фолксваген ги гледах. Повече клоня към отваряне навътре с цялостно завъртане. Т.е. вратата се завърта на 180 градуса. Ще седи постоянно отворена лятото, когато сме на терасата. Струва ми се, (е ще ми е по-удобно да влизам и излизам с чинии и други неща.
https://www.youtube.com/watch?v=FSpthGHEf-0 това май е фолксваген

# 113
  • София
Скрит текст:
Тези фолксваген ги гледах. Повече клоня към отваряне навътре с цялостно завъртане. Т.е. вратата се завърта на 180 градуса. Ще седи постоянно отворена лятото, когато сме на терасата. Струва ми се, (е ще ми е по-удобно да влизам и излизам с чинии и други неща.
https://www.youtube.com/watch?v=FSpthGHEf-0 това май е фолксваген
Да, фолксваген е

# 114
  • София
За какво ни е да въртим водата, ако не работи термопопмата  Wink
за 16кВ трифазна помпа, генераторът сигурно ще струва шестцифрена сума

# 115
Да, права си, питах мъжа ми, който е развоен инженер и каза ,че ще струва 20-30 000 лв., отделно разходът за нафта.
Също каза - под 2-3 градуса КПД пада драстично и по-добре да се топлят на ток.

# 116
  • София
Ами на +15 КОП е 5 единици (т.е. за един вложен киловат се отдават 5)
На +5 КОП е 3.5
на 0 КОП е 2.8
На -10 КОП е 1.5
на -15 КОП е 1

Така, че мъжът ти е прав, ама за под -15 Wink

# 117
3,5 е при 20. А това, което се цитира, е от рекламите на термопомпите.
Една от най-сериозните марки за компресори в областта са Danfoss и Copeland. Няма как производителят на компресора да даде максимален КОП 2,8, а производителят на цялата машина да даде 3,5. Абсурд.

# 118
  • София
https://vimax.bg/mitsubishi-power-inverter-ersc-vm2c-puhz-sw160yka
посредата в дясно има характеристика, ама щом казваш Simple Smile

# 119
Е, нали трябва да я продадат.
Няма да споря. Ако някой се чувства горд от това, че е дал 20 Бона за нещо, което струва много по-малко, нека си мисли, че е на сметка. Как иначе ще печелят такива като нас Wink

# 120
  • София
Не става въпрос за гордост, а за факти. И когато някой каже, че по-добре да пуснеш калорифера, вместо да ползваш новите технологии е по-добре да се обоснове защо, а не да минаваме на личностни нападки.
П.С. Нашата изобщо не е такава - пак е 16кВ, но е внос втора ръка от Япония. И 20 бона изглезна всичко с нея, 10 радиатора Инова 600 и 800в, 2 бойлера 500 и 300 литра, буферни съдове, и цялостната инсталация без работа. Тази година купихме и 4 солара за 5к, които ще вържем паралелно първо към бойлера за топла вода, а след като достигне 60 градуса да прехвърля и към отоплението. Целта е да спестим колкото можем повече в периода 15.10-15.11 и 15.03-01.05 когато е студено и трябва отопление, а има достатъчно слънцем Wink

# 121
Новите технологии ги създаваме и патентоваме. И се топлим за 600-700 лв. на сезон.
За морето мъжът ми ще прави термопомпа, ще ни излезе към 2500. Все пак, това му е професията.  Не е търговец.
А.соларът (1 панел) ни излезе 700лв.

# 122
  • София
А ако бяхте на духалки с КОП 1ца колко щеше да ви струва? В два поста си противоречиш - веднъж да не ползваме термопомпа, веднъж че вие ги правите.
Колко м2 отоплявате с 600-700лв на сезон на морето?

# 123
Сега не се топлим с термопомпа. Ще правим за имота на морето. Топлим се на пелети, Северна България, голям студ. 130 квадрата. Тук слагам и бойлер, и съдомиялна, те ползват топлата вода.  Лятото топлата вода е от колектора.

# 124
2 м2 достатъчни ли са за мини дрешник? Имаме почти готов идеен проект и към всяка стая остават едни 2 м2 излишни, които можем да превърнем в дрешник .

# 125
  • София
Ако няма врата, която да се отваря посока дрешника, да достатъчни са Wink

# 126
  • София
2 м2 достатъчни ли са за мини дрешник? Имаме почти готов идеен проект и към всяка стая остават едни 2 м2 излишни, които можем да превърнем в дрешник .

Зависи и как са разпределени, стандартната дълбочина на гардеробите е 58 см., добре е да има толкова, за да се разполагат закачалки по някаква дължина. Иначе плитките са 35 см., идеални за сгънати дрехи, но малко тесни за завивки и чаршафи.

# 127
Има доста повече от 50 см дълбочина. Горе-долу 1.3 х 1.6.

# 128
Добре е. Ние направихме цяла стая, около 4-5 квадрата, но просто щеше да остане един огромен коридор и ни предложиха да го превърнем в дрешник. Но той ще е общ - за всички живущи. Ако беше само за нашата стая, и ние горе-долу толкова бихме го направили. Не ти трябва повече, а и ще е егати кефа да не местиш торбите със зимни и летни дрехи няколко пъти в годината Grinning

# 129
В новата брошура на Практикер има метална входна врата  https://praktiker.bg/bg/Vrati/METALNA-VRATA-JW-550-90H197-SM-LYaVA/p/495488
Смятате ли, че е подходяща за входна на къща? Вратата е стоманена с декоративно фолио, а пълнежът е пчелна пита. Притесняват ме основно 2 неща -  дали тази пчелна пита ще дава някаква топлоизолация и дали широчина 90см. не е малко. Търсим бюджетен вариант /до края на месеца трябва да затворим строежа с врати/, но и да върши работа...

# 130
  • Пловдив
В новата брошура на Практикер има метална входна врата  https://praktiker.bg/bg/Vrati/METALNA-VRATA-JW-550-90H197-SM-LYaVA/p/495488
Смятате ли, че е подходяща за входна на къща? Вратата е стоманена с декоративно фолио, а пълнежът е пчелна пита. Притесняват ме основно 2 неща -  дали тази пчелна пита ще дава някаква топлоизолация и дали широчина 90см. не е малко. Търсим бюджетен вариант /до края на месеца трябва да затворим строежа с врати/, но и да върши работа...
Вратата е китайска, доколкото виждам. По-принцип, входните китайски много бързо дават дефекти в заключването. А и това фолио какво е? Моя позната си купи китайска уж специално за външни условия за 800 лв. и след 6 месеца фолиото стана на "юфка" и се оказа, че гаранцията не важи зая фолиото, а само за конструкцията на вратата. Зависи до колко е подложена на атмосферните влияния. Виждала съм китайски поставени на къщи, силно избелели, но здрави. А колкото до пчелната пита, не ми се вижда нормално това да е изолацията на входна врата.
За затваряне на строежа става, но колко работа ще върши......
Бяха нашумели преди години руски клипчета за китайските входни .
https://www.youtube.com/watch?v=PnbwSldICKM
https://www.youtube.com/watch?v=I4cPJuHXe54

# 131
Здравейте! Отново имаме нужда от помощ. Сега сме в чуденка за дрешника... Проектантът е сложил прозорец в дрешника, което означава, че една от стените автоматично ни се губи, или трябва да се направи малко по-нисък гардероб. Та се чудим дали да не разкараме прозорчето (то е малко)? От една страна ще имаме 3 високи стени с гардероби, но пък не е ли странно стаичка, в която отникъде да не влиза светлина и въздух? Там ще ми е и дъската за гладене, ако има значение Grinning

# 132
Ако ще гладиш там, прозорец си трябва според мен.

# 133
  • Велико Търново
Според мен, всяко помещение/стая трябва да има прозорец. Проветрение, свеж въздух, светлина или дори студ зимата, но да има връзка със света отвън.

# 134
Дрешникът в апартамента ни е без прозорци, там и гладя. Около 9 кв. е, ако има значение, т.е. не е много малък, не е и голям. За мен е ок да няма прозорци това помещение.

# 135
И аз съм със същата чуденка относно прозорец в дрешник.Дрешникът е 4 м2, няма да гладя вътре. От една страна ми се иска да използвам всичкото пространство вътре, от друга страна се притеснявам да не стане задушно или да не се загрози фасадата на къщата.
Архитектът е предвидил доста прозорци или на мен ми се струват доста. Много ми харесват, но се притеснявам зимата как ще е.
Най-много ме притеснява родителската спалня, там има прозорец с изложение североизток 270 на 150 и по малък с изложение север 90 на 150.
Детската е с изложение югозапад и юг, там прозорците са същите. В голямата всекидневна са предвидени близо 6 метра прозорци с изложение югозапад , 240 на 150 с изложение североизток и 120 на 150 изток.

# 136
  • Лондон
Лимонче,дай го този проект да го видим!Как се отваря парцела?На североизток ли?Тези северни прозорци са супер за лятото,но зимата североизтока е много тъмен,предполагам това обуславя големите размери,но загуби на топлина ще има при всички положения.
Интересно ми стана наличието  северни и североизточни прозорци..овална форма ли има там или по-голям скос?

Монтираха ни входната врата от Етем Е75 и съм приятно изненадана.Хареса ми повече,отколкото очаквах.Стабилна система с каса,четки,уплътнения,хубави панти.Чакам само страничното остъкление.

# 137
  • В.Търново
Според мен е излишен по-малкия прозорец в сталнята.Големия е с достатъчно големи размери, през които да влиза светлина и въздух.

# 138
Това не е окончателният вариант. Още неща ще се коригират, например родителската баня ще е  по-голяма, но се виждат прозорците. На първият етаж също спалните ще са по-големи. По-късно ще ги махна.
Парцела гледа на югозапад.
Редактирам се, сега видях, че прозорчето не е север. Север идва точно там където е ъгъла на къщата.

Последна редакция: пт, 13 дек 2019, 23:38 от _limonche_

# 139
  • Лондон
Лимонче,много раздвижен проект.Дълго съзерцавах,докато се ориентирам.
Значи прозорците на спалнята идват северозападен и североизточен.
Разбирам,че улицата ви е от югозапад,щом входа е от там,а къщата в дъното на парцела ли ще е или откъм улицата?
Не бих махала прозореца на дрешника.Ако го направиш П образен ще изгубиш ъгъла.Просто направете прозореците на пералното и дрешника по-високо,за да използвате пространството под тях.
Ако се запазят всички прозорци на хола, в частта с меката мебел,ще трябва отстояние от нея до дивана.Не мога да преценя ,какво спасение е югозападния еркер над хола(предполагам,че пунктира е еркер?),тоест колко косо пада слънцето,защото от юг е нормално,но от запад си му трябват едни 3 метра,за да не пече зверски.
Каква е отправната точка за хол и кухня горе и долу и по 2 спални на етаж?Двата стола в горната детска предполагат две деца.
Без да съм имала котелно ,си мисля,че  би било удобно да има и достъп от къщата...има го и фактора внасяне на мизерия..всеки преценява.
Подово или радиатори предвиждате,защото при сегашното разположение в горната детска няма място за радиатор?

# 140
Улицата е от към югозапад. Няма да е съвсем в дъното. И ние още не сме решили колко навътре да бъде.Югозападните прозорци не ме притесняват, ще има външни щори, притесняват ме най-вече североизточните и северозападните. ММ предлага да ги намалим на 240, но аз не съм много сигурна, че го искам. Много ми харесват големите прозорци, но и аз се тревожа да не е студено зимата.
Искахме втора всекидневна за да си правим кафе и закуска през почивните дни и да продължим да се излежаваме. Едната спалня на първият етаж е за майка ми, сама е и евентуално след време може да се наложи да а дойде при нас, а другата е в случай, че децата решат да не са в една стая след време.
Ще бъдем с подово и конвектори, в детската ще има двуетажно легло, няма да е с това разположение.
Добавям за котелното, точно за да не се внася мизерия не сложихме вход от към къщата. На ММ не му е проблем, а само той ще се занимава с парното.

# 141
  • Варна
Много обичам да гледам проекти на къщи. Различно разположение. Браво. Само един непоискан съвет. Мисля, че ти беше писала , че не обичаш антрета. Аз също. Но в къща , по добре да има някакво предверие,  отделено от останалата част, където да се събуеш и да влезеш в останалата част на къщата.. А като завали сняг?

# 142
  • Бургас
Аз ще ви споделя нашият проект.

Скрит текст:

# 143
Ще има предверие, варианта, който показах не е окончателен. В понеделник или вторник ще видим окончателният вариант след промените.
Ето и визуално как се е получило.
Скрит текст:

Последна редакция: пт, 13 дек 2019, 15:19 от _limonche_

# 144
  • София
Ще има предверие, варианта, който показах не е окончателен. В понеделник или вторник ще видим окончателният вариант след промените.
Ето и визуално как се е получило.
Скрит текст:

Надявам се в промените да е включено и коригиране на стълбите - за къща с подобен размер и толкова обитатели стълбището е неадектватно притеснено и криво.

# 145
Първоначалният вариант на архитекта беше с голямо стълбище, което обаче ние променихме към това, което се вижда. Живяла съм в къща с тесни стълби отворени към помещението, а в момента сме в такава с огромно стълбище затворено в коридор. Визуално отвореното стълбище ми харесва повече . Шест деца отраснахме и оцеляхме с него. Имам едно, две падания като малка, но нищо особено. Сега огромното затворено стълбище изобщо не ми харесва и за това се спряхме на този вариант.

# 146
  • София
Изглежда всеки вижда недостатъците на това което има и различното му изглежда по- привлекателно. Simple Smile Ние понастоящем сме с отворена дървена стълба с извивка и аз си мечтая за затворена. Сега е много красиво, сложени са цветя по стъпалата, цяла зелена завеса има, свикнали сме и никой не пада, обаче толкова се праши под стъбата. Имаме библиотека там и е ужасно неудобно за чистене. Бяхме на гости в една къща със затворено стълбище, отдолу бяха направили шкаф за съхранение. Държат си там прахосмукачката, разни якета и обувки, които са извън сезона. Много ми се хареса на мен такъв вариант. Освен това стълбите бяха изцяло покрити с мокет. В моите представи мокета е едно ужасно прашасало нещо, а там имаше едни прекрасни пухкави стъпала в бежов цвят, които не тропат като слизаш и се качваш( за разлика от дървените наши). Децата си седяха на стълбата и си четяха и ми говореха колко им харесва и как биха искали и у нас да е такава уютна стълбата.

Сега като прочетох пак се коригирам, че под "отворено" разбирам под него да е прозрачно. Затвореното също може да не е в отделен коридор, просто под него няма въздух и свободно пространство.