Безработна и току-що разбрах - бременна

  • 5 944
  • 50
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 74
Виж тук https://kik-info.com/trz/maichinstvo.php
Може да ти даде ясна представа за това колко би получила смятай че минимума е 610 мах 3к

# 46
  • Мнения: 2
здр.искам да попитом следното
имам 3 години стаж и след това до момента не работя никаде и имам прикъснати 9 месеци.момента сам бремена на 1 вия месец ще могали да взимам майченство и болничен

# 47
  • София
  • Мнения: 10 579
Болничен не, защото болничен се издава от работодател.
Майчинство - 1 г по 100 лв на месец.

# 48
  • Мнения: 1
Здравейте дами,
Моля за съвет! В момента съм безработна и съм на борсата от месец май. Със стаж от 5г и половина, имам право на обезщетение 6 месеца (до октомври включително). Току що разбрах, че съм бременна и терминът ми е края на март. Та сега въпросът е какво да правя с тези 3-4 месеца (след изтичане на борсата и преди майчинство). Предполагам бих могла да изляза в болничен, но за тази цел трябва да съм на трудов договор.. та може би трябва след борсата, фиктивно да ме назначат и така да изляза? Може би да има и друг вариант? Ще съм много благодарна на Вашето мнение..
Поздрав Simple Smile

# 49
  • София / Виена
  • Мнения: 185
Здравейте, мами! Преди почти месец разбрах, че съм бременна, което съвпадна с предстоящото ни местенце в нов град и започването на голям цялостен ремонт на апартамент. Заради ковид ситуацията датата ми за дипломиране беше преместена от февруари 2020г. през юни, но тогава заради здравословни причини нямаше как да се дипломирам. Въпросът ми е следният: За последната година и половина не съм работила, понеже учих две специалности. Не мога да се възплозвам от помощите за майки-студентки, защото вече не се водя в дипломантски семестър. В същото време искам да започна работа, но се притеснявам как и кога да съобщя на бъдещия си работодател, че ще ставам мама, като дори не ме бърка да работя дистанционно (едната ми специалност е интериорен дизайн), след като бебчо се роди. Ще съм много благодарна ако успеете да ми дадете съвет.

# 50
  • Мнения: 130
Хора, какво ви става ...
Майчинството е социална компенсация за факта, че 9 месеца изграждаш човек, извън работната сила си, не си конкурентна на друг човек (мъж/небременна), който ще предпочетат да наемат, дори ти да можеш да работиш от месец 2 до 8 примерно...
Какво се нападате - житейски ситуации се случват. В тази тема само са три - две работили и осигурявали се в чужбина, една учила... Какво правиш ако забременееш в такава ситуация, и държавата не ти дава дори едни никакви 500 лв, защото "обезщетение се полага само ако има загуба на потенциален доход", и общия доход с парньора (ако го има), не стига за гледане на 2 или 3 гърла... Аборт ли?
Няма дори да отварям темата, че уж ЕС се бори за свобода на мобилността, и 2 години работа в ЕС би следвало да не ти пречи на майчинските тук.

Истината е, че компенсациите за майчинство са направени ограничаващо, и е твърде лесно всеки от нас да изпадне без да иска от системата. Мен ми се случи да забременея в изпитателен срок, и два месеца треперех да не ме "усетят" колегите. В крайна сметка загубих бременността (отново преди изтичане на изпитателния срок), работодателя се оказа печен и ми оказа пълна подкрепа тогава, и в последвалата ми битка с нефертилитета, и лично аз негативни последици нямах, но виждам, как много лесно щях да изпадна, при положение че от 10 години се осигурявам на много повече от МРЗ.
Ако системата ти е недомислена, естествено е да има workarounds. И не са ползващите виновни...

Общи условия

Активация на акаунт