Дилема относно смяна на работа

  • 4 091
  • 94
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6
Здравейте, изпаднал съм в трудна(поне от мойта камбанария) житейска дилема.
Ситуацията е следната…

С жена ми имаме малко дете, което ходи на ясла. Нямаме баби, лели, стринки, които да са ни под ръка и които да ни помагат(да им го оставяме за уикенда или да го гледат през деня или когато е болен). Иначе казано, се оправяме сами, както и много други.

Справяме се, но като лека трудност се очертава отсъствието ни от работа(голяма изненада нали?), защото боледува често и някой от нас двамата трябва да е вкъщи(с отпуск/болничен)за да го гледа.

Имаме известна търпимост от работодателите ни, засега, но имам усещане че в даден момент ще им се изчерпи, защото все пак, заради отсъствието ни пропускаме работни срещи, участваме в проекти, работата която ти е била зачислена изостава или друг трябва да я върши и т.н. И двама с жена ми, не сме на управленски позиции, но все пак усещаме известен натиск(въпреки относително ниския ни грейд), недоволство от страна на преките ни ръководители, което е малко по-силно и изразено при мен.

Организациите, в които работим, по принцип рядко освобождават служители. Тоест има известна сигурност относно стабилността(запазването) на работното място. Но редом със сигурността за работното място  е налице и бавния темп на нарасване на възнаграждението и бавното и почти невъзможно израстване дори с едно ниво нагоре.

И тук е моята дилема. Желая да сменя работната си позицията, организацията и изобщо сферата.

Мотивите са ми желание за развитие, надграждане на съществуващите ми умения и придобиване на нови, както относително по-добра финансова обезпеченост.

На сегашното ми работно място е добре откъм колеги, но нямам никаква мотивация за развитие, просто защото няма значение какво повече правиш или можеш, просто позицията и заплащането винаги си остават непроменени независимо колко си допринесал или не.

За сега се справяме добре финансово, но идеята ми е, до колкото може, отсега да се подсигурим финансово за вбъдеще, като започна работа, която ще ме направи по ликвиден(от към умения ) на трудовия пазар и ще ми донася(след 5-10 години)значимо по-високи доходи(вече колко зависи от уменията, които ще придобия)от теоретичния темп на нарасване на сегашното ми място.

Тоест, сега да положа основите на относително по доброто ми/ни финансово състояние след 5-10 години.
Е, да, обаче като споделям намеренията си със съпругата ми, тя не иска и да чуе за смяна на работата ми.

Обяснявам ѝ че не го правя за себе си или от егоистична гледана точка или че не си преследвам някакви си мои мечти. Обяснявам ѝ че живота ще продължи да поскъпва и че доходите трябва да нарасват със съответен темп за да може поне да задържаш сегашния си стандарт(покупателна способност), а да не говорим ако искаш и леко да нарасне. Обяснявам ѝ че колкото повече расте детето ни, разходи за него ще растат. Обяснявам ѝ че ако след някоя друга година имаме и друго дете, просто ще ни бъде много по-трудно финансово да издържим ако съм/сме на сегашните ни позиции в съответните организации, защото доходите ни ще са се увеличили символично. Обяснявам, че идеята ми е в бъдеще (след 5-10 години), да сме по-добре финансово(не че на някой са му достатъчно парите). Обяснявам, че не парите са цел, а са средство, а целта е децата ни, след време да получат най доброто(като уроци, образование, курсове), ние да си посрещаме разходите без драми и така. Обяснявам, че никога няма да има “подходящ” момент, в който един от двама ни спокойно да си смени работата, защото смяната винаги е съпроводена с притеснение, стрес(дали ще се получи, как ще се впишеш...)и защото живота си върви-първо сега е малко детето, после идва второ, айде училище и то си минаха 5-7 години, в чакане на подходящия момент.

А тя-не, та не. Не иска и да чуе за смяна на работата ми.
Опасенията ѝ са: Ами ако не се получи? Ами ако попаднеш на кофти колеги или шефове? И главния ѝ довод-че това ще натовари основно нея с гледане на детето. Защото където и да отида поне няколко месеца няма да смея(а и най-вероятно и няма и да ме търпят като новак)да отсъствам от работа за да гледам болното си дете. Което пък освен, натоварването ѝ чисто като грижи за детето, може да рефлектира върху нея като негативно отношение и последствия на работното и място, заради отсъствията ѝ.

Още добавя, че евентуално новата ми работа е доста вероятно да е на локация, която да е малко или повече  по-неудобна от сегашната ми. Плюс и че е доста вероятно и работното време да е малко по удължено от сегашното ми...което автоматично означава, че не стига, че тя ще отсъства от работа и ще гледа детето цял ден, а и вероятно ще се прибирам по късно(пък било то и с 30-40 мин)от сега.

И не знам какво да правя и какъв е правилният ход в подобна ситуация.
Не мога да не призная, че някои от опасенията ѝ имат логика и не малка вероятност да се реализират, но пък други мога да се постарая да минимизирам или изключа напълно. Като например, мога да подбирам предложения по критерия локация, мога да подбирам по критерия работно време, мога да избягвам доработвания и оставания, но не мога още на първия или втория месец да започна с отпуските и болничните.
Има и един друг момент, критей за това, критерий за онова...да е близо, да е...то фирмите са краен брой все пак, а и не съм най големият кадър на пазара.

Общо взето, жена ми е права ако се гледа сегашната ни ситуация(моментна)  и краткосрочния ни хоризонт.
В дългосрочен план(5-10 годишен хоризонт)обаче мисля, че моите намерения са доста добре обосновани и логически.

Има ли смисъл да се рискува? Има ли смисъл човек да се „напъва“ сега, за да му е по-добре утре(или поне да го прави с тази цел, пък вече дали ще се реализира....)? Има ли смисъл сам човек да се вкарва в “шамарите” и да си прави “интересен” живота? Ицето прав ли е? Или не всичко е пари и е важно да сме живи и здрави, и да не се изнервяме допълнително. А бъдещето...ще се нагласяме в движение, защото така или иначе не можем да предвидим всичко и не можем да предприемем превантивни мерки за всичко.

Лично моята позиция е ясна, че трудните решения днес водят до по-добро бъдеще, а жена ми не мисли така и не ѝ се рискува да гоня дивото.

Общо взето, нямам притеснения дали мога да се справя с евентуално новата длъжност. Вярвам че ще се справя.
Да се “крепи” сигурното настояще, което най вероятно ще доведе до несигурно бъдеще или да се рискува и да се опитам да осигуря по “розово” финансово бъдеще, което ще е за сметка на настоящето.

Да я послушам и да си седя където съм си до като му дойде времето след Х години или поне да пробвам с няколко интервюта как се пласирам, дали ме викат, какви условия предлагат(локация, работно време, пари), за да не си говорим наизуст. Пък по нататък...дали ще завърша процеса да го мисля допълнително.

Последна редакция: чт, 28 ное 2019, 14:00 от userbg_

# 1
  • София
  • Мнения: 38 476
Ами моят мъж е пред подобна дилема. Само че ние сме с големи деца и разходите удариха тавана, че и го пропукаха.
Аз го подкрепям на 100/.
Той направо мисли да излиза в чужбина, тъй като в неговия сектор, ако ще да е шеф на сервиза, парите му не стигат. Съответно всеки месец сме докато изкараме, не можем дори да помислим за спестяване.
Аз не работя в момента, но когато работя бюджетът ни излиза на 0, което пак не е достатъчно.
С малко дете е нормално мъжът да работи и изкарва повече, а жената да отдели малко повече време за детето. Трябват компромиси.

# 2
  • София
  • Мнения: 11 987
Детето няма да боледува през седмица дълго. Много вероятно е още следващия есенно-зимен сезон да е по-стабилно и да не се налагат чести отсъствия.

Може би, ако отложиш смяната на работата с половин година, жена ти ще е по-склонна да приеме промяната.

Прав си, че разходите ще растат дори и с едно дете.

# 3
  • София
  • Мнения: 5 139
С уговорката, че нямам деца, но бих те подкрепила и изхождам от личната ми гледна точка. Намирам се в доста сходна ситуация - работя работа, за която допреди четири години бях готова да убивам, както се казва, имам страхотни колеги, перфектен шеф, абе... имам комфорт, среда и прилично заплащане.
Но от друга страна се вижда, че там нямам шанс за по-нататъшно развитие. На по-високите позиции се наемат хора отвън, вместо някой да бъде повишен. Парите мърдат нагоре, ама с много малко, и не мога да спестявам. Изискванията и работата скачат пет пъти по-бързо от заплатите. И не издържам - физически и психически, и разбирам колко е мъчно да си в такава безизходица. Всички ти казват: "Трай си там на мястото, нищо ти няма, парички капят, никой не те мрази, шефът не те тормози" и не можеш да им обясниш какво точно не е наред.
Моят съвет е да изчакаш да мине зимата, най-малкото защото финансово е най-тежкият сезон. Опитай се да заделиш някакви пари настрани, колкото успееш. Оглеждай се и се ослушвай за възможности по твоята специалност. Пусни малко връзки в професионалните среди, за да си "подготвиш почвата".
Разбирам прекрасно притесненията на съпругата ти и те са напълно основателни. В България повечето хора трудно сменят работата и това не е задължително лошо. Предпочитаме статуквото, навика и стабилността. Говори й, успокоявай я, по друг начин няма как да я убедиш.

# 4
  • София
  • Мнения: 38 476
Съгласна съм с идеята да се изчака да мине зимата. Ето сега празници, бонуси може би. Януари, февруари и март месец давай.

# 5
  • Мнения: 31 648
Наемете детегледачка.

# 6
  • Варна
  • Мнения: 36 600
Аз също давам глас да поотложиш с около половин-една година това, което си намислил. Децата в един момент израстват болестите, е, поне повечето. Дано не сте от малкото изключения. Моята в яслата боледуваше нормално, първите две години в градината средно към малко, а последните две почти не е.

Разбирам жена ти, но мисля по твоя начин.

# 7
  • Мнения: 918
Според мен търси работа с по-високо заплащане и  наемете детегледачка, която да се грижи за детето.

# 8
  • София
  • Мнения: 7 990
Синът ми е на 7, като до две години го гледахме само аз и баща му, а след това имахме помощ и от баба. И двамата направихме компромиси с кариерите си в името на детето.
Смяната на работа с нова предполага повече усилия от твоя страна, по-големи отсъствия от вкъщи, респ. по-малко възможности за болнични и пр. Жена ти напълно с основание се притеснява, че основната тежест ще падне върху нея и тя рискува повече. На нейно място аз също не бих се съгласила, защото това означава да остана и без работа в някакъв момент. Допускам, че не е фатално, ако смениш работата след 1-2 години, когато ситуацията с боледуванията се успокои.

# 9
  • Мнения: 452
За мен лично семейството е най важно. Така че би трябвало нещата да се съобразят и преценят там

# 10
  • София
  • Мнения: 5 139
Синът ми е на 7, като до две години го гледахме само аз и баща му, а след това имахме помощ и от баба. И двамата направихме компромиси с кариерите си в името на детето.
Смяната на работа с нова предполага повече усилия от твоя страна, по-големи отсъствия от вкъщи, респ. по-малко възможности за болнични и пр. Жена ти напълно с основание се притеснява, че основната тежест ще падне върху нея и тя рискува повече. На нейно място аз също не бих се съгласила, защото това означава да остана и без работа в някакъв момент. Допускам, че не е фатално, ако смениш работата след 1-2 години, когато ситуацията с боледуванията се успокои.

И това го има, да. Но съм забелязала, че жени, които дърпат мъжете си назад, първи почват да мрънкат с думите "Той тоя моя за нищо не става", защото не му вдигат заплатата, не носи повече пари и няма повишение...

# 11
  • Мнения: 4 577
Напълно споделям мнението на Милинка. Ако и при жена ти има натиск и недоволство от чести отсъствия, тя рискува да си загуби работата, а евентуална нова позиция при теб едва ли би компенсирала това. Има и чисто емоционални причини.  Във възрастта до 4-5 години е изключително изтощително за единия родител (най-често майката) да поеме сама повечето грижи по дете и дом, докато ходи и на работа. След година и половина, в края на зимата, би бил по-подходящ период.  Детето на колко е сега?

# 12
  • Мнения: 1 858
Мисля като жена ти. Не е момента с малко дете да сменяш работа и всичко да падне върху нея. Ако тя не работи, на половин ден е или работи от вкъщи - разбирам. Също и ако имахте на кого да разчитате. Но при тази ситуация с малко, боледуващо дете, от което нейната работа ще пострада доста не бих се навила. Освен ако не наемете детегледачка.
Изчакай година-две и тогава мисли за смяна на работата.

# 13
  • Варна
  • Мнения: 36 600
Ако решиш да изчакаш година, нищо не пречи през това време да вместиш някой курс за повишаване на квалификацията, което би ти помогнало впоследствие при търсене на нова работа.

# 14
  • Мнения: 6
Смяната на работа с нова предполага повече усилия от твоя страна, по-големи отсъствия от вкъщи, респ. по-малко възможности за болнични и пр. Жена ти напълно с основание се притеснява, че основната тежест ще падне върху нея и тя рискува повече.
Е да, абсолютен факт. Като нов служител ще съм пчеличка, неудобно ще ми е да откажа нещо да довърша(на място или от вкъщи). Неудобно ще ми е да цепя минутата при тръгване, неудобно ще ми е да рева за отпуск или болничен. Ще съм пренатегнат, за да им се докажа, че мога да се справям, че съм им ценен...Така че, си е вярно.

Мда, звучи логично като че ли да изчакам половин-1-2 години. Не че тогава ще е подходящо. Не че някога изобщо ще има подходящ момент, то е като разболяването-винаги се случва не когато трябва. Тогава пък може да има нещо друго, може вече друго дете да е път.

Единственото ми опасение е да не стане "айде след година" и тогава да изникнат на преден план други съображения за отлагане и така да си минат годините, а то с годините(с всички уговорки, че не е представително обобщаването) човек си става малко...по-пасивен, малко по-мързелив, не му се правят резки движения и накрая временното става постоянно. Не че 30 и няколко години в моя случай са някаква пределна възраст за професионална промяна и развитие, но все пак съм го забелязал(умората от новото, умората от "натискане" и търсене на нови възможности) като тенденция.

Последна редакция: чт, 28 ное 2019, 13:54 от userbg_

# 15
  • София
  • Мнения: 38 476
Зависи. Не важи за всички. Мм вися на една работа 10 години. Накрая му писна и почна да ги сменя през две години. Сега е, общо взето, в топ фирмата в бранша, но пак не е доволен.

# 16
  • София
  • Мнения: 7 990
Единственото ми опасение е да не стане "айде след година" и тогава да изникнат на преден план други съображения за отлагане и така да си минат годините, а то с годините(с всички уговорки, че не е представително обобщаването) човек си става малко...по-пасивен, малко по-мързелив, не му се правят резки движения и накрая временното става постоянно. Не че 30 и няколко години в моя случай са някаква пределна възраст за професионална промяна и развитие, но все пак съм го забелязал(умората от новото, умората от "натискане" и търсене на нови възможности) като тенденция.

Всичко е въпрос на преценка и на калкулации. Ако двамата сте със съизмерим доход, смяната на работа в този момент е илюзорно решение на въпроса. Както вече писах, има реалните шансове жена ти да не издържи на натоварването и да изгуби работата си, ако продължи да излиза в нескончаеми болнични. Ако смятате, че имате нужда от стабилизация в служебен план, по-скоро обсъдете варианта за детегледачка изцяло или записване в частна ясла, където да са по-малко деца.
От момента на появата на детето то става водещият фактор, с който да се съобразявате. И ако единият родител не е склонен да зареже работата (или не може да си позволите финансово неработещ родител), то резките ходове не са за препоръчване. Отделен е въпросът дали говорим изцяло за преквалификация (нова професия, свързана с учене, разходи и пр.) или повишаване на квалификацията и очаквано увеличение на заплатата, свързано с това.
Защото едно е икономист да реши да става ИТ, примерно, а друг - счетоводител да доучва за професионален сертификат.

# 17
  • Мнения: 3 906
Моето мнение е, че ако сега усещате натиск от работодатели, с които вече сте свикнали, то то ще е много по изявлено при нови работодатели. Разбирам ситуацията ви, но при такова положение мен лично биха ме притеснявали нови 6м. изпитателен срок.

# 18
  • София
  • Мнения: 17 278
Жена ти е напълно права. Смениш ли си работата сега, това автоматично означава, че цялата тежест по болнични, водене и взимане на детето остава при нея.
Има моменти в живота за големи крачки, има моменти на забавяне. Сега за вас е второто. Избутайте детето до училище поне.
Двамата с мъжа ми също нямаме помощ и гледаме сами, затова идеално знам какво е и колко е трудно. И двамата стояхме на дългогодишните си работи до скоро. Той направи голяма професионална крачка в средата на първи клас на щерката, аз - в края на първи клас. Буквално сякаш сме се засилвали през всичките тези години и сега прескочихме един океан.
Ако ползваш английски, от сърце ти препоръчвам тази статия https://www.linkedin.com/pulse/career-advice-i-wish-had-25-shane-rodgers/ - особено точка 1, 2 и 4, в твоя случай.
Успех ти пожелавам и наистина, не оставяй жена ти сама в грижите. Много е тежко и няма да повлияе никак добре на семейството ви.

# 19
  • Мнения: 4 577
+100 за мнението на Бърди. Аз също направих голяма кариерна крачка в първи клас на детето, хем и тогава е доста натоварено.  А се наложи да дам назад в ранните години.

Последна редакция: чт, 28 ное 2019, 16:03 от TafTaf

# 20
  • София
  • Мнения: 38 476
Аз, като дадох детето на ясла и яко се засилих към работата. Две години минаха горе-долу. Обаче влезе във втора група и просто отказа да ходи. Върнах се в първи клас.

# 21
  • Мнения: 2 464
То няма как да си даде някой мнението отстрани, но прочетох отговорите и, според мен, е редно да се вмъкне и друга гледна точка, за "цвят".
Аз бих подкрепила подобно решение. Самата аз съм в подобно положение - в майчинство съм с бебе на почти 7 месеца и не сме се сблъскали с болести от детски заведения все още, помощ нямаме никаква и мисля много активно как ще решаваме ситуацията си занапред. Успоредно се оглеждам и за друга работа за мъжа ми. Аз бях на интервю за друга работа, в различна сфера, 20 дни преди термин.
Семейството е важно, разбира се, но личната реализация не бива да се простира до намирането на най-добър прах за пране.
При жените е даже по-трудно, но доколкото разбрах, съпругата ти не мисли да сменя работата си в момента. До човек е, но е напълно възможно да се стисне зъби за няколко месеца в името на по-доброто бъдеще. И не визирам само финансовата част, човек се чувства добре когато е полезен.
Не се сдържах да се включа, толкова рядко срещам мислещи хора с подобен темперамент. Успех!

# 22
  • София
  • Мнения: 3 159
Разбирам напълно съпругата на автора, поне видимата част - при евентуална смяна на работата тя ще отнесе болестите, недоволството за отсъствия и тн. Ако е като мен, смяната на работа със сигурност изглежда много страшно нещо. Не смятам обаче, че е правилно да се подхожда с "В никакъв случай". Сега, те си знаят квалификацията и ситуацията, дали изобщо има шанс да излезе нещо от тази работа, за това нищо не мога да кажа.
Мен обаче, дето съм работила на 2 места общо през живота си (до такава степен не съм склонна на промени, чак не е хубаво това), съдбата ме събра с точно обратното. ММ работи в сфера, в която 2-3 години на едно място са предостатъчно, не обича да "затъпява" с едно и също, сменил е 4 работни места за последните 8 години откакто сме заедно. Просто това е вариантът за израстване в този бизнес (и финансово, и като кариера). Ами никога по никакъв начин не съм си помисляла да му казвам Там ще стоиш, никакво мърдане. В същия ден, в който се върнах на работа след майчинство, той започна нова работа. Следователно поех боледуванията, драми не сме имали. Болнични, работа от вкъщи, когато каквото се налага - важното е семейството да върви напред по един или друг начин. Да, би могло да се каже, че аз тъпча на едно място, макар че реално сама съм го избрала и харесвам работата си. Ако реша друго, със сигурност ще срещна подкрепа и каквото е необходимо като условия за моето развитие (вкл. поемане на болнични) и не виждам защо да е драма и аз да предоставя същото на ММ. Сега, не говорим за нечовешки часове, чести командировки и тн, но при двама работещи, не виждам защо да е чак такъв проблем един изпитателен срок. Та това са максимум 6 месеца, ако е пролет-лято, може да няма почти никакви болести.

# 23
  • София
  • Мнения: 433
Изчакай малко. Като те чета не си напълно готов. Отговорностите ти не са малко, а и освен това ще се увеличават. Това обаче не бива да те спира да се ослушваш и проучваш за нещо по-добро. Със сигурност ще ти се случи, в момента в който си готов за него. Възможности има много и от теб зависи дали ще си "улегнал" на 30+ или ще летиш и на 45+.

# 24
  • Мнения: 5 262
Наемете детегледачка.

уф и с нея да се занимажат!

# 25
  • Мнения: 31 648
Е, няма друг начин. Затова са детегледачките, за да могат хората да ходят на работа.

# 26
  • Мнения: 1 501
Аз съм на мнението, че е хубаво да смениш работата, щом обстоятелствата са такива, но да бъде много пресметнато и премислено. Ти вървиш в добра насока. Всеки родител на малко дете трябва да ги мисли тези неща. Ние примерно планираме второ дете в близките години и аз също разсъждавам, че трябва да имам сигурност в работата, да не съм в изпитателен срок в този момент, да не цепя секундата кога си тръгвам от работа, да мога да работя от вкъщи и т.н. Разбирам жена ти, че няма да и е лесно да понесе товара за поне  6 месеца, но пък може да е за добро. Ако си струва кариерното развитие, ако е за повече пари и възможности, направи го. Обаче моя съвет е първо помисли кога е точния момент. В момента детето ти в първа яслена група ли е ? Дъщеря ми боледуваше най-много първа яслена група. В момента е във втора и болестите драстично намаляха. Няма нищо общо с първата година. Тоест не се хвърляй веднага да сменяш, а изчакай примерно да е втора яслена или първа градинска, след като е походила вече няколко месеца. Ако примерно е в СДЯ, виж първо дали ще я приемат в държавна градина, за да не се налага допълнителен разход за частна градина. Детегледачките са скъпички в София, ако живеете тук, тъй че това не е опция според мен, ако парите са ви недостатъчни. Когато човек няма помощ от баби и дядовци, а ние също нямаме помощ, е доста тегаво и трябва да премислиш наистина всеки ход. В момента дъщеря ми следващата година ще завърши СДЯ и аз примерно не искам да рискувам, нито да забременея преди да видя дали я приемат в ДГ, или пък да сменям работата.
А и зависи в каква сфера работиш. Примерно в ИТ сектора е доста разпространено да си договориш да работиш от вкъщи често, да имаш плаващо работно време и т.н. Вярно е, че работодателите искат да се докажеш в началото и очакват да видят тези неща, ама все си мисля, че в последните години е малко по-свободен режима. А и пък ти дори да смениш работата няма да почнеш от младши/junior все пак. Пак ще задържиш нивото, на което си в момента, което все пак има някаква стойност за пред работодателя независимо, че си нов в конкретната фирма. Според мен работодателите се притесняват повече за трудовите навици на младите, отколкото на вече работили примерно 10 години хора.

# 27
  • Мнения: 912
Като човек минал по този път и то в ролята на жената, както и наблюдавайки тези около мен, мога да кажа следното: Имаш ли възможност за по-добро кариерно развитие, с по-добро заплащане - не изпускай момента. Защото това може да ти кацне на рамото и след месец. Нищо, че е посред зима. По-добро заплащане ще компенсира редица неудобства, които ще претърпите.
Имаме приятели, на които им се родиха деца, докато бяха студенти. Мъжът не можа да завърши - остана му едни семестър и дипломна работа, защото жена му го натисна да ходи на две работи, че трябвали пари... Сега си бият главата в стената.
Семейството е най-важното изаради него трябва да се мисли в перспектива - временни неудобства се зитърпяват /аз съм търпяла такива в продължение на 4 години/, но после било по-добре. Разбирам, че жена Ви не иска да излиза от зоната си на комфорт, но трябва да се мисли...

П.С. На нас също няма кой да ни помага. Плаща ли сме на жена да гледа детето от 1 до 3 години...

# 28
  • Мнения: 8 872
Щом имаш възможност да смениш работа, направи го. Не се знае след 1-2 години какви ще са възможностите. 6 месеца минават доста бързо. А и ако детето е под 3 г., май съпругата ти е защитена от закона.
Разходите се увеличават постоянно и животът поскъпва. За съжаление заплатите растат бавно и символично и най-добрият начин за увеличение на дохода е смяна на работното място.

# 29
  • Мнения: X
Помисли внимателно доколко искаш развитие и доколко си напрегнат всъщност от рутината и си склонен на риск само и само за разнообразие, маскирано като добри планове. Плановете ти безспорно са добри, но има два огромни минуса. Единият е споменатият риск. Искаш голяма промяна, но не ми звучи да си достатъчно подкован да рискуваш. Реално само с едно желание за растеж не се расте. Вторият минус е, че не си уцелил въобще момента. Казваш, че работодателите ви гледат накриво заради отсъствия. Вече ти обясниха, че ако смениш работата, наред с риска в изпитателния поставяш жена си в съвсем реална опасност да й се стъжни животът от отсъствия, докато ти играеш примерен служител. А в същото време плюсовете е неясно какви ще са - като време и най-вече очакваните от теб повече пари.
Вярно е, че шансът идва рядко и при смелите, но в твоя случай поставяш на педал всички, за да изкараш уж повече пари и защото уж си загрижен за бъдещето. То хубаво, ама рискът точно сега да скапеш настоящето ми изглежда по-голям от шанса да спечелиш след 5-10 години.
Още довод против - този срок от 5-10 години е доста разтеглив и някак неинформирано звучи. Нещата не се случват рязко като награда на всяка петилетка в усилия. Или ще станат в рамките на месеци, или кютането ще продължи пак с години.
Още един довод против - ако не сте достатъчно незаменими кадри откъм образование и стаж на конкретни позиции в конкретни фирми, по-добре не се форсирай допълнително и не бързай да сменяш работата. Не искам да звуча грубо, но да можете да отсъствате често ми звучи... айде да не е като държане за удобство, но е много вероятно работодателите и на двама ви да успеят да преразпределят работата за 1-2 месеца и без вас, докато ви намерят заместник.
Като цяло, хубаво звучи на приказки светлото бъдеще, ама в настоящето не си уцелил момента.
Бих те посъветвала като Хай да пробваш сега една спокойна до/преквалификация и да си стоиш на настоящата работа. Хем държиш сигурното, хем почваш бавно да си строиш стълбичката за изкачване.

# 30
  • Мнения: 576
Не е момента сега за смяна на работа .

Скрит текст:
На другите въпроси ще ти отговоря така-има смисъл сега да послушаш жена си и да постоиш Х години на тази работа,те няма да са толкова много колкото си мислиш и ще видиш ,че в един момент жена ти ще е тази която ще те накара да потърсиш друга работа и няма да имаш тези терзания които имаш сега и промяната ще стане плавно и лесно.
Да няма смисъл нещата да се пренатягат и пренапрягат а,при теб е точно така в момента,защото както е казала Ванга не искай много защото не можеш да му платиш цената.В момента искаш да пуснеш питомното за да гониш дивото.Когато се правят рискове те се правят премерено,а при теб риска не е премерен.Има и друго важно при теб,ти вече отговаряш за едно семейство,не за себе си само поради което не можеш да пренебрегваш мнението на жена си.Твоите решения касаят и нея.Ако постъпиш пренебрегвайки нея ще търпиш последиците от това-евентуални натяквания и недоволство,а това води до раздори в семейството.Жените винаги са по разумните същества,заложено е в природата ни да търсим сигурност и спокойствие.Повярвай ако стигнете до лишения,парични ,самата тя ще те стимулира да работиш и се развиваш.
Не звучиш убеден и не си готов за тази стъпка,Самия факт че питаш тук говори за това.Ако беше готов нямаше да питаш тук ,а щеше да си го направил вече.Жена ти е права послушай я.

Прочети и Гал много добре ,даже няколко пъти ако трябва.

Последна редакция: сб, 14 дек 2019, 21:35 от (Sana)

# 31
  • Мнения: 13 260
Каквото и да напишем последствият аза решенията си остават на ваш гръб.
В случай, че офертата е добра и с възможностти за кариерно развитие аз бих приела. Добрите оферти за работа не избират да се появяват когато на теб ти е удобно. Повечето пари винаги вървят с нещо повече като усилия и време.
С деца подходящи моменти няма, всичко да ти е подредено и когато ти се иска да дойде хубавата оферта за работа.

# 32
  • Мнения: 912
Не е момента сега за смяна на работа .

Скрит текст:
На другите въпроси ще ти отговоря така-има смисъл сега да послушаш жена си и да постоиш Х години на тази работа,те няма да са толкова много колкото си мислиш и ще видиш ,че в един момент жена ти ще е тази която ще те накара да потърсиш друга работа и няма да имаш тези терзания които имаш сега и промяната ще стане плавно и лесно.
Да няма смисъл нещата да се пренатягат и пренапрягат а,при теб е точно така в момента,защото както е казала Ванга не искай много защото не можеш да му платиш цената.В момента искаш да пуснеш питомното за да гониш дивото.Когато се правят рискове те се правят премерено,а при теб риска не е премерен.Има и друго важно при теб,ти вече отговаряш за едно семейство,не за себе си само поради което не можеш да пренебрегваш мнението на жена си.Твоите решения касаят и нея.Ако постъпиш пренебрегвайки нея ще търпиш последиците от това-евентуални натяквания и недоволство,а това води до раздори в семейството.Жените винаги са по разумните същества,заложено е в природата ни да търсим сигурност и спокойствие.Повярвай ако стигнете до лишения,парични ,самата тя ще те стимулира да работиш и се развиваш.
Не звучиш убеден и не си готов за тази стъпка,Самия факт че питаш тук говори за това.Ако беше готов нямаше да питаш тук ,а щеше да си го направил вече.Жена ти е права послушай я.

Прочети и Гал много добре ,даже няколко пъти ако трябва.
Всъщност жените в повечето случаи не са прави, а страхливи... Съжалявам, жена съм, но това виждам. И съветите за предпазливост са всъщност зле прикрита страхливост. Прикрита под формата на практичност. Точно с добрите оферти за работа човек трябва да внимава да не ги изпусне...

# 33
  • София
  • Мнения: 17 278
Оферта за работа няма, има намерение да се тръгне по интервюта.
И никаква страхливост не е да се притесняваш, че ще останеш почти сам родител, работещ, на малко боледуващо дете-градинче. А здрав разум.
Аз в кариерно отношение мога да кажа, че съм супер смела, хвърлям се с главата напред и от нищо ново не ме е страх. Била съм и самотен работещ родител и ей това вече със сигурност знам, че е страшно и не бих го причинила на любимия си човек.
Да имаше страхотна оферта на масата, да говорим каква е сумата и потенциала, заради които да си заслужава, но темата не е такава.

# 34
  • Мнения: X
Точно с добрите оферти за работа човек трябва да внимава да не ги изпусне...
Не видях оферта за работа, а човек, който иска да избяга от рутината. Нека го кажем директно - търсенето на работа може да се предприеме във всеки момент. Изборът на точно този момент, когато дори аз знам, че е натоварен период за една двойка, не говори за обективна нужда от промяна.
Всъщност, личната нужда от разнообразие е маскирана под благозвучни фрази за  общото светло, но твърде далечно бъдеще, за рязко дръпване напред и рязко капване на много пари.
Крета, създава семейство и дете и когато когато детето най-много реве, а половинката е най-изнервена - решава, че трябва да играе на амбиция.
Не разбирам, какво е пречело това да се случи 3 години по-рано, когато са били без дете, или да се изчака до първи клас, когато би трябвало да се стабилизират нещата.
Не става дума за мъж/жена, а че се правят сметки без кръчмаря. Парите не са сигурни, но натоварването на жената, напротив, е.

# 35
  • Мнения: 912
Така де, за да смениш работата ти трябва да получиш оферта... Дори и да търсиш, да ходиш по интервюта, в крайна сметка евентуалният ти работодател ти отправя оферта (не говорим за граждански правоотношения). Така че хайде да не се захващаме за конкретна дума, за да се заяждаме. Първо се обяснява на човека, че е никакъв случай не трябвало да сменя работата, защото видиш ли жена му... После се казва, ама нямало конкретна оферта, която да преценим.... Ами няма! Има принципно положение и принципно поставен въпрос. Извинявайте, но в днешно време намирането на добра работа не е концерт по желание. И не може да бъде набеждаван само мъжът, че имал лична нужда от разнообразие и го играеш амбициозен, защото пък аз мисля, че приказките и поведението на жената са висша форма на егоизъм, нежелание за поемане на отговорност. Грижата за едно дете е не само майка му и баща му да го тунтуркат! Грижа е и осигуряването на стандарт, на някакъв базов минимум. Дали е мъжът или жената - няма значение. Така че, ако се появи възможност, човекът трябва да действа смело. Защото утре същата тази жена ще се обърне и ще му каже, че нищо не прави за финансовия просперитет на семейството. В крайна сметка той не е тръгнал да напуска без да е намерил нова работа.
Позволявам си да говоря от личен опит с мъж, работещ 4 години в чужбина, като първите две се прибираше веднъж в месеца за един уикенд. Бях сама с дете "градинче"...

# 36
  • Мнения: X
Ти се хващаш за думата. Ходили сме по интервюта, знаем как става. Като няма квалификация за по-високоплатена работа, ще остане на същото ниво с парите, но ще се натяга на шефовете, жената ще остане да гледа детето и да взима болнични.
Прочети пак заглавието и постовете на автора. Ама в цялост, не да се втренчваш в лустросаните фантазии.
И не разбрах какво общо има твоят мъж, който си е имал работа, а не е тръгнал да я сменя, щото вкъщи е изнервено положението.

# 37
  • София
  • Мнения: 17 278
Pulitash, ако наистина сама (без баби в града) и работеща (в офис с шефове) си гледала дете-градинче, наистина не разбирам как имаш сърце да го пожелаваш и на друг. Или си имала някаква помощ, или си работила по малко от вкъщи, или просто не искаш само на теб да е било трудно Simple Smile
Аз точно понеже съм го живяла това, не бих го препоръчала, освен ако не е въпрос на оцеляване - което в случая не е. Ясно е, че ще се справи всеки, щом се наложи, въпросът е заслужава ли си цената. В конретния случай, смятам, не.

# 38
  • Мнения: 912

Прочети пак заглавието и постовете на автора. Ама в цялост, не да се втренчваш в лустросаните фантазии.
И не разбрах какво общо има твоят мъж, който си е имал работа, а не е тръгнал да я сменя, щото вкъщи е изнервено положението.

Изобщо не смятам да се занимавам повече... Каквото имах да казвам го казах. Споделих моето виждане и то не се променя. Smile
Но както виждам, ти не разбираш какво съм искала да кажа, затова ще ти обясня.
Местенето на мъжа ми в чужбина беше по същество нова работа. В това време строихме къща и детето беше градинче - на другия край на София му беше градината. Аз ходя на работа, търча за градина, занимавам се с майстори, пренасям сама строителни материали и да не забравя най-важното имам една свекървещица на главата, която категорично отказва да помогне /даже трябва и нейните сметки да плащам/.
Само че този проект беше важен за мъжа ми и за неговото професионално развитие. Не бих могла да кажа, че във финансово отношение задобряха нещата. Но професионално... И сега се отплащат мъките. Ти да не си помислиш, че не ревях, че не се тръшках, че не виках.... Но като седнах и попремислих, хванах се в ръце и минахме през този период. Трудно е - безспорно! Но в този живот не можеш винаги да чакаш удобния момент. Ако го чакаш - той не идва.

П.С. Бърди, сега ти прочетох поста. Не го пожелавам на никого. Но може да се случи на всеки и това е част от всичко това, през което трябва да преминем, за да се развиваме. Бях абсолютно сама + едни дразнител в добавка /което мен лично ме натоварва в пъти повече - то не бяха обиди; говореше, че съм дебела и затова мъжът ми изчезнал.../ Случаят на автора на темата не е такъв. Затова казвам, че те могат да преминат зедно през това, ако се налага и ако имат ясна цел за развитие на детето.

# 39
  • Мнения: X
Точно две неща не разбрах от твоите постове.
Първо, мъжът ти кога смени работата, преди или след като се роди детето и стана градинарче?
Второ - какво значи 'по същество'? Мъжът ти ходи ли на интервюта, сменя ли работодатели, беше ли в изпитателен срок.
Има и едно трето, което ти пропускаш в тукашната ситуация. Няма ясен план. Не е измислено какво, къде, как. Има едни лъскави намерения за след 5-10 години. Може би ти не разбираш, но пак ще кажа - амбицията не е нещо, което приспиваш, после по желание форсираш за една петилетка, и ти дава веднъж плодове, когато петилетката приключи. Авторът също въобще не дава вид да го разбира. Резултатите започват да се случват в рамките на месеци и след това продължават, а не след 10 години.
На мене много силно ми се струва, че човекът просто иска да се отърве от част от нервите, и една нова работа би била извинение. Най-вероятно и вярва в извинението. Което не значи, че е прав.

# 40
  • София
  • Мнения: 3 159
Извинение или не, ако ще сменя сферата по-добре да не чака още 5 години. В момента има глад за кадри в доста сфери, така че и "натягането" през изпитателния срок не е като преди.
Където работя аз има доста хора сменящи изцяло професията си, и наблюденията ми са, че колкото по-късно започне човек, толкова по-трудно се получава. Просто нагласата е една на 30-35 и съвсем друга на 40-45. Някои не успяват изобщо, но за трайно безработни не съм чула, намират си хората работа дори и да не успеят да се преквалифицират.

# 41
  • София
  • Мнения: 17 278
Затова казвам, че те могат да преминат зедно през това, ако се налага и ако имат ясна цел за развитие на детето.

Могат, разбира се, стига обстоятелствата да го налагат, човек може да се пребори с какво ли не, ей ни и ние с теб сме се справили. Въпросът е, че според мен при тях в момента просто не се налага.

# 42
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 765
Бременност, малко дете, сами на друг континент, не ни е попречило нито да емигрираме, нито да сменим работата си. 2години си гледах детето сама, като мъжът ми беше на 3-4000 км на далеч от нас. Детето ми доста боледуваше. Но никога не е било извинение да не направим нещо.
Авторе, аз бих тръгнала по интервюта. Изхождам и от това, че добрите позиции се заемат, никой не чака условията да станат благоприятни.
Използването на детето като инструмент за натиск не е хич добро.

# 43
  • София
  • Мнения: 433
На мене много силно ми се струва, че човекът просто иска да се отърве от част от нервите, и една нова работа би била извинение. Най-вероятно и вярва в извинението. Което не значи, че е прав.

И на мен. Едно е намерението базирано на реални факти и цели, съвсем друго - щото работодателят му го гледал накриво...

Не мисля, че някой тук е бил категорично против автора да тръгне по интервюта и да се оглежда. Даже напротив. Трябва да го направи. Но не да прибързва.

Аз лично останах сама с дете първи клас, без работа и без дом горе-долу по едно и също време. Оставането без работа беше по подобни на автора причини - към ден днешен казвам на това "келешлък". През 2008 по време на онази криза. Съжалявах известно време. Но после се взех в ръце и изплувах, човек знае 2 и 200, особено ако е наясно накъде се е запътил.

# 44
  • Мнения: X
А има ли квалификация за интервюта? Ако няма и остава в същата сфера - другите фирми в сферата дават ли повече пари?
Нали, то хубаво да му се даде съвет за промяна, ама то не е като да прочетеш алабалистична книжка за самоусъвършенстване. В служебния аспект трябва да е малко по-близко до земята човек и повече да премисля, защото хлябът не се измагьосва, а се купува.
Да беше сам да рискува - с две ръце съм ЗА. Ама с жена и дете...

# 45
  • Мнения: 7 987
Според мен, темата ти не е за тук и трябва да се казва "Как да убедя жена си?".

# 46
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 765

Да беше сам да рискува - с две ръце съм ЗА. Ама с жена и дете...
Проблемът е че жена му ще стои повече с детето ( авторът споменава 30-60 мин на ден) и ще трябва да покрива болестите на детето. Доста дребнаво отношение

# 47
  • Мнения: X
Кое точно е дребнавото? Единият час в повече, или че всички болнични ще се прехвърлят на нея?
Наистина, не мога да разбера какво точно коментираме. Авторът, ако може сега да започне по-доходна работа, би го направил и не би питал в бг-мама. Явно не може,значи нито парите му ще са осезаемо повече в обозримо бъдеще, нито ще има време за детето. Нищо, де, окуражавайте го.

# 48
  • София
  • Мнения: 17 278
Ами не, няма да са 30-60 мин, а ще е от-до обгрижване, водене и взимане от градина и най-най-вече, покриване на всички болнични при работодател, който вече се цупи.

# 49
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 765
Кое точно е дребнавото? Единият час в повече, или че всички болнични ще се прехвърлят на нея?
Наистина, не мога да разбера какво точно коментираме. Авторът, ако може сега да започне по-доходна работа, би го направил и не би питал в бг-мама. Явно не може,значи нито парите му ще са осезаемо повече в обозримо бъдеще, нито ще има време за детето. Нищо, де, окуражавайте го.
дребнаво е отношението на жена му. Представям си какви са отношенията им, щом се мери в минути, кой ще стои повече с детето им.

Ами не, няма да са 30-60 мин, а ще е от-до обгрижване, водене и взимане от градина и най-най-вече, покриване на всички болнични при работодател, който вече се цупи.
и чудо голямо, има 1 дете, не 10. Ами ако с мъжът и стане нещо, и тя е за майка и баща.

# 50
  • София
  • Мнения: 17 278
Не разбирам това какво общо има с темата.
Пет пъти казах, че всеки може да се справи, не го поставям под съмнение.

# 51
  • София
  • Мнения: 3 159
А има ли квалификация за интервюта? Ако няма и остава в същата сфера - другите фирми в сферата дават ли повече пари?
Нали, то хубаво да му се даде съвет за промяна, ама то не е като да прочетеш алабалистична книжка за самоусъвършенстване. В служебния аспект трябва да е малко по-близко до земята човек и повече да премисля, защото хлябът не се измагьосва, а се купува.
Да беше сам да рискува - с две ръце съм ЗА. Ама с жена и дете...
Напротив, в семейство с двама работещи със сходни доходи дори и да остане без работа, ще намали прихода с 50%. При сам човек са двойно повече.
В такава конфигурация дори по-малка заплата за определен период си струва ако в перспектива това ще има смисъл.

# 52
  • Мнения: X
Перспектива без основа и план?
Щом казваш.

# 53
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 765
Как да няма план.  newsm78 На няколко пъти споменава, че е в дългосрочна переспектива.

# 54
  • Мнения: X
Ама аз говоря за план, а не за мечти. Планът включва пре/доквалификация, защото със сегашната му не може да изкара повече. Смяна на работата идва, когато си кадърен за новото място. Човекът към момента си мечтае как ще изкарва кинти след 5-10 години.
Защо не сега?
Имам чувството, че някои хора в тази тема не са помирисвали интервю и по-специализирано образование (това извън лекото осмиване на пъзливата егоцентрична женичка).

# 55
  • Мнения: 7 987
Работата също дава квалификация, но тук можем само да си гадаем и да си говорим празни приказки, защото не знаем за каква работа става въпрос.
На мен авторът ми звучи достатъчно интелигентно, за да знае какво прави.

# 56
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 765
Ама аз говоря за план, а не за мечти. Планът включва пре/доквалификация, защото със сегашната му не може да изкара повече. Смяна на работата идва, когато си кадърен за новото място. Човекът към момента си мечтае как ще изкарва кинти след 5-10 години.
Защо не сега?
Имам чувството, че някои хора в тази тема не са помирисвали интервю и по-специализирано образование (това извън лекото осмиване на пъзливата егоцентрична женичка).
Айде да пробваме пак. Кариерно се израства след смяна на компанията. Малко са компаниите, които позволяват растежа на служителите си.
От къде знаеш каква е квалификацията на човекът? И дали е достатъчна за нова место.

# 57
  • Мнения: X
Той и жена му са на ниво Н. Сам казва, че не са мениджъри, значи са вид пчелички. Накъде може да си подобрява положението? Израстване в старата фирма разбрахме, че не може. Значи минимум смяна на фирмата, но в същата сфера. Така - ако ще е пак на ниво Н, няма смисъл от смяната, заплатата е същата. Иска да се издигне значи. Или да отиде от малка фирмичка в някой от мастодонтите - ок, и в двата случая трябва да има знания и умения. Има ли ги? Смятам, че не, иначе нямаше да си споделя мечтите и да пита ма сега кво правим, ами директно щеше да действа. По аналогичен начин стоят нещата, ако смени и сферата.
Това е накратко обяснението защо смятам, че нито е обмислил, нито е подкован за смяната.
П.п. За енти път искам да посоча наивността на идеята 'да почна сега, че да сме добре след 5-10 години'. Резултатите не се бавят толкова. Един работещ би трябвало да го знае.

# 58
  • Мнения: 7 987
Не е задължително да е същата заплатата на същото ниво. Аз на по-горно ниво не съм била, но заплатата ми се беше вдигнала 15 пъти.

# 59
  • Мнения: X
Селика, неслучайно споменах мастодонти в сферата. Онези няколко компании, които са големи и дават по-добри заплати от останалите. За там също се иска повече от ходене по интервюта - трябва да се продадеш добре. Защото всички от малките фирмички с ниски заплати искат да се преместят в мастодонтите и конкуренцията е голяма.

# 60
  • Мнения: 7 987
Ясно е, че увеличението на заплатата е неясно, но всеки има право да се развива, а той доколкото си спомням, в тази компания май вече не се. А увеличението на заплатата е пропорционално на развитието обикновено.

# 61
  • Мнения: X
Никой не му оспорва правото за развитие. Ама как пък сега точно се сетил? Изборът на момента с боледуващо дете, съчетан с доводи 'след 10 години', си е клинчене. Да се развива, когато развитието му няма да забие съпругата. Тя също не изгаря от радост да отсъства от работа и също иска по-добра работа с по-висока заплата, но единствената роля за нея тук е да бърше сополи, докато мъжът й го няма.

# 62
  • Мнения: 7 987
Не съм сигурна, че и тя иска смяна на работата. Не всички са така. Има хора, които нямат амбиции и просто искат да имат доход. Тя се страхува да не остане без работа, но доста неоснователно, според мен. И няма да е чак толкова лошо, защото ще може да гледа детето. Все пак то само сега е на 2.

# 63
  • Мнения: X
Не всички жени искат да са домакини и майки, докато само мъжът работи.
В тази ситуация аз бих сменила работата само и единствено ако съм сигурна, че на новото място заплатата е с минимум 20% отгоре стартово. Да има веднага някакъв плюс, а не 'в перспектива' (перспектива за мен в случая е евфемизъм на неприемлива несигурност за близкото бъдеще). Ако няма някакъв веднагически плюс, сори, но това си е вей-гъз.

# 64
  • Мнения: 7 987
Разбира се. И аз не искам, даже напротив. Обаче детето е няколко години малко и не бих пропуснала да направя каквото мога за него. Със сигурност ако има малко повече грижи от тяхна страна, ще боледува по-малко.
Той не е казал, че ще сменя работата за такава със същата заплата. Според мен е достатъчно интелигентен, за да не го направи.

# 65
  • София
  • Мнения: 3 069
И аз подкрепям съпругата ти. Как си представяш тя да поема всички болнични и докога ще търпят това нейните шефове? Рискът да останете само с твоята заплата заслужава ли си за сметка на едно илюзорно по-добро бъдеще? Изчакай 2-3 години или докато детето стане по-устойчиво на боледувания. Има си време за всичко. Един първокласник примерно не гълта кой знае колко повече от дете в детска градина, така че скоро няма да имате някакъв скок в разходно отношение. В тийнейджърската възраст вече е друго.
Иначе ми стана любопитно каква е тази нова сфера, към която се стремиш и която "дава плод" след 5-10 години. Обикновено нещата се случват, ако са за по-добро, в по-кратък период.

# 66
  • Мнения: 13 260
А на мен в случая ми звучи като няма аз да се гърча той да прави кариера, някой да не се мине да гледа повече собственото си дете и да му е по - трудно, зада подкрепи другия.
Както писах по-горе с деца няма подходящ момент, ако не са болести, после в началните класове идват ваканциите, които трябва да се покриват, все има нещо, ако разбира се децата не са оставени на самоотглеждане.
После настъпва момента, в който децата се движат сами и нямаме ангажимента на придружител в ежедневието им, но изведнъж издръжката по тях е нарастнала главоломно.

# 67
  • Мнения: 7 987
Аз също подкрепям автора, като майка, на която също много и се работи и иска да се развива, но и като като майка на две деца, които съм гледала почти само аз. Само веднъж бащата си е вземал болничен заради варицелата на голямото. Но си ги гледам доста здравословно и почти не са боледували. Ако ги гледахме двамата, едла ли щеше да е толкова добре положението.

Последна редакция: чт, 19 дек 2019, 09:43 от celika

# 68
  • София
  • Мнения: 38 476
Сетих се нещо за "офертата". Преди 2 г, когато мм смени работата, в офертата влизаше обещание за по-малко отсъствия. Това обещание не се спазва, особено откакто човекът, който го даде, напусна.

# 69
  • Мнения: X
А на мен в случая ми звучи като няма аз да се гърча той да прави кариера, някой да не се мине да гледа повече собственото си дете и да му е по - трудно, зада подкрепи другия.
Значи е танто за танто.
А нужно ли е на някого да му е трудно? Не съм във възторг от идеята да си човек да си мери с избраника на кого му е по-трудно, ама, видиш ли, е длъжен. И защо, защото единият на 30 се сетил, че има амбиция на 40 да бъде с голяма заплата. Малко е смешно.
Интересно защо рисковете за жената нетактично се заместват с някаква обида и чувство за прецакване. На всичките ми работни места имаше поне по 2 майки, които се принудиха да напуснат (със силната препоръка на шефа, разбира се), защото нямаше кой да им гледа вечно болните градинарчета.

# 70
  • София
  • Мнения: 38 476
Засега, на жените, като основен отговорник за гледането на децата, ни е по-трудно. Хем ходим на работа, хем носим отговорност за децата.

# 71
  • Мнения: 7 987
И на мен ми е било много трудно понякога, но не се оплаквам.
Аз пък не мисля, че е смешно, че се е сетил на 30, че може да има голяма заплата на 40. Не е сигурно, че ще му се получи, но според мен, трябва да опита.

# 72
  • Мнения: 576
Не е момента сега за смяна на работа .

Скрит текст:
На другите въпроси ще ти отговоря така-има смисъл сега да послушаш жена си и да постоиш Х години на тази работа,те няма да са толкова много колкото си мислиш и ще видиш ,че в един момент жена ти ще е тази която ще те накара да потърсиш друга работа и няма да имаш тези терзания които имаш сега и промяната ще стане плавно и лесно.
Да няма смисъл нещата да се пренатягат и пренапрягат а,при теб е точно така в момента,защото както е казала Ванга не искай много защото не можеш да му платиш цената.В момента искаш да пуснеш питомното за да гониш дивото.Когато се правят рискове те се правят премерено,а при теб риска не е премерен.Има и друго важно при теб,ти вече отговаряш за едно семейство,не за себе си само поради което не можеш да пренебрегваш мнението на жена си.Твоите решения касаят и нея.Ако постъпиш пренебрегвайки нея ще търпиш последиците от това-евентуални натяквания и недоволство,а това води до раздори в семейството.Жените винаги са по разумните същества,заложено е в природата ни да търсим сигурност и спокойствие.Повярвай ако стигнете до лишения,парични ,самата тя ще те стимулира да работиш и се развиваш.
Не звучиш убеден и не си готов за тази стъпка,Самия факт че питаш тук говори за това.Ако беше готов нямаше да питаш тук ,а щеше да си го направил вече.Жена ти е права послушай я.

Прочети и Гал много добре ,даже няколко пъти ако трябва.
Всъщност жените в повечето случаи не са прави, а страхливи... Съжалявам, жена съм, но това виждам. И съветите за предпазливост са всъщност зле прикрита страхливост. Прикрита под формата на практичност. Точно с добрите оферти за работа човек трябва да внимава да не ги изпусне...

Аз пък точно съм човек който в никой случай не можеш да наречеш страхлив.Хвърлям се с главата надолу, и понеже си препатих и помъдрях, момъка  може да се вслуша в по-мъдрите които сме минали по неговия път.
Виждам, че е много объркан,изписал е цял ферман, за мъж е доста колеблив.Аз на неговата възраст решавах и го правех,Но аз съм жена,а той е глава на семейство.Трябва да вади пари и да обгрижва жена си,никой няма да го чака да седи в един офис и да прави кариера пиейки кафе с колежките,докато детето нон стоп се разболява и иска грижи нон стоп.
Поне аз такъв мъж не бих търпяла.Сори.

П.П.А моя мъж не е чакал да дойдат добри оферти ,а е ходил и сам си е създавал добри възможности, понастоящем има собствена фирма.
И това ако е страхливост ,здраве му кажи.

Последна редакция: чт, 19 дек 2019, 11:45 от (Sana)

# 73
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 765
Живея на место където няма болнични. Детето ми в детската градина боледуваше много често. Ползвах си отпуската. Но никога, дори на ум не ми е минало да спра кариерното развитие на съпруга ми, което между впрочем той го прави за семейството и влияе положително на същото това семейство. Имали сме и периоди, в които той е бил без работа и сме разчитали само на моите пари...и никога, ама никога не ми е идвало на ум, да си броя колко повече време аз съм прекарала с детето.

# 74
  • Мнения: 7 987
Кви са тези патриархални разбирания в днешно време? Какво значи "глава на семейството" тези дни? И двамата са е еднакво отговорни, откакто бебето спре да суче и двамата имат право да правят за семейството си това, което смятат за най-добро.
От друга страна ние виждаме само част от неговата версия и можем само евентуално да си коментираме тук. Дори не знаем кой какво работи и какво той иска да работи. Дали решението му е добро, зависи най-много от тези неща. И също така защо си мисли, че ще изкарва повече пари... Според мен на тези въпроси им е повече мястото тук.

# 75
  • Мнения: 4 577
Всеки човек и ситуация е различна. Това какво ние бихме направили на негово място или на това на жената, съвсем не определя кое е доброто решение за тяхното семейство. При всички положения, ако  единият се усеща прецакан и жертващ се, това ще натовари отношенията им.

Последна редакция: чт, 19 дек 2019, 12:09 от TafTaf

# 76
  • София
  • Мнения: 38 476
Всъщност User въобще не отговаря, което ме води на мисълта за поредната поръчкова тема.

# 77
  • Мнения: 7 987
Какви са тези поръчкови теми и защо се пускат?

# 78
  • Мнения: X
да си броя колко повече време аз съм прекарала с детето.
А тука има болнични за дете и те уверявам, че никой началник не е доволен служител да отсъства постоянно. На много места такива служители се освобождават - с повече или по-малко такт.
Никой здравомислещ не би броил колко повече сополи е избърсал, обаче след един момент би броил колко пъти е имал разговор на високо равнище с шефа на тема отсъствия.

# 79
  • Мнения: 7 987
Не ми се е случвало и не пожелавам на никой да има работодатели, на които ще им е проблем отсъствието на майката заради детето. Вече всяка работа, която се върши от компютър и телефон, на практика може да се работи от вкъщи, ако е толкова голям зора.

# 80
  • Мнения: 6
П.п. За енти път искам да посоча наивността на идеята 'да почна сега, че да сме добре след 5-10 години'. Резултатите не се бавят толкова. Един работещ би трябвало да го знае.
О напротив, бавят се. Всеки юрист, или лекар, например, ще го потвърди. Всеки знае, че ще е добре, но това няма да е нито от първата, нито от втората година от трудовия стаж, а го вижда чак след 10-15 години стаж.
Естествено, че не съм най-големият експерт в сферата в която съм, за когото да се бият 10 фирми, не съм и от управленския персонал. Но по моя субективна преценка съм достатъчно конкурентоспособен ако си търся работа в настоящата ми и други сходни области(към които проявявам интерес).
И да, най-вероятно, натам накъдето съм се насочил, няма да вляза като най-светлата фигура, а като поредния работник(с изпитателен срок, който тепърва ще се доказва и расте), няма как и от първия ден да се къпя в пари. Затова и говоря за следващите 5-10...години.

Защото случая при мен не е на счетоводител с 10 години опит, който просто сменя фирмата, за малко кеш отгоре. Тогава финансовите резултати не се бавят, но защото вече са се забавили с 10-те години, докато се натрупат като стаж и умения. Това, може би се явява и като допълнител довод против(от гледна точка на жена ми), защото редом с обичаените неща като нова локация, 6м изпитателен срок, сигурно ѝ се върти в главата и опасение дали изобщо ще се справя, което иначе не го е изказала, защото може би си дава сметка, че ще постави под съмнения уменията ми.

Смяната за мен ще е по скоро зануляване, почване на чисто, а не просто следващия работодател, на който му се представяш с вече 15-те години трудов опит, натежал от експертиза, искащ просто Х+ пари, защото вече си прекалено много в час.
Както и един юрист не богатее от първия си стаж.

Просто, в настоящата ми организация и сфера, мисля че съм достигнал горната граница(като умения, позиция, пари), които не мисля, че могат да се променят съществено близките години, докато там накъдето съм се насочил има повече "мегдан" да се "разгърне" човек. Лошото е, че и си вярвам, имам някакво усещане(увереност на база исторически доброто, до момента, развитие по отношение на професионалното ми развитие), че ще се справя и че ще се получи.

Последна редакция: чт, 19 дек 2019, 15:02 от userbg_

# 81
  • Мнения: 7 987
А не може ли просто да кажаш в коя сфера си и в коя искаш да ходиш, за да имаме по ясна преценка за нещата?

# 82
  • Мнения: 13 260
Скрит текст:
П.п. За енти път искам да посоча наивността на идеята 'да почна сега, че да сме добре след 5-10 години'. Резултатите не се бавят толкова. Един работещ би трябвало да го знае.
О напротив, бавят се. Всеки юрист, или лекар, например, ще го потвърди. Всеки знае, че ще е добре, но това няма да е нито от първата, нито от втората година от трудовия стаж, а го вижда чак след 10-15 години стаж.
Естествено, че не съм най-големият експерт в сферата в която съм, за когото да се бият 10 фирми, не съм и от управленския персонал. Но по моя субективна преценка съм достатъчно конкурентоспособен ако си търся работа в настоящата ми и други сходни области(към които проявявам интерес).
И да, най-вероятно, натам накъдето съм се насочил, няма да вляза като най-светлата фигура, а като поредния работник(с изпитателен срок, който тепърва ще се доказва и расте), няма как и от първия ден да се къпя в пари. Затова и говоря за следващите 5-10...години.

Защото случая при мен не е на счетоводител с 10 години опит, който просто сменя фирмата, за малко кеш отгоре. Тогава финансовите резултати не се бавят, но защото вече са се забавили с 10-те години, докато се натрупат като стаж и умения. Това, може би се явява и като допълнител довод против(от гледна точка на жена ми), защото редом с обичаените неща като нова локация, 6м изпитателен срок, сигурно ѝ се върти в главата и опасение дали изобщо ще се справя, което иначе не го е изказала, защото може би си дава сметка, че ще постави под съмнения уменията ми.

Смяната за мен ще е по скоро зануляване, почване на чисто, а не просто следващия работодател, на който му се представяш с вече 15-те години трудов опит, натежал от експертиза, искащ просто Х+ пари, защото вече си прекалено много в час.
Както и един юрист не богатее от първия си стаж.

Просто, в настоящата ми организация и сфера, мисля че съм достигнал горната граница(като умения, позиция, пари), които не мисля, че могат да се променят съществено близките години, докато там накъдето съм се насочил има повече "мегдан" да се "разгърне" човек. Лошото е, че и си вярвам, имам някакво усещане(увереност на база исторически доброто, до момента, развитие по отношение на професионалното ми развитие), че ще се справя и че ще се получи.

И като натежиш от много "експертиза" и трудов опит и почват да ти казват - прекалено сте квалифициран за нас.Sunglasses, обаче тогава пък имаш предимството, че работодателя си мисли, че щом си с големи деца, няма да излизаш често в болнични.

# 83
  • Мнения: 6
А не може ли просто да кажаш в коя сфера си и в коя искаш да ходиш, за да имаме по ясна преценка за нещата?
Искам и аз да ставам част от ИТ общността. Модерно е. Не е голяма изненада нали!? Просто настоящата ми длъжност(като умения и общ поглед) ми е добра основа за навлизане, мисля. А иначе съм в банковата сфера(анализи, справки, администрация на автоматизирани процеси и приложения...такива работи).

Последна редакция: чт, 19 дек 2019, 15:14 от userbg_

# 84
  • София
  • Мнения: 3 159
Сигурна бях Simple Smile
Какво правиш сега? Като програмист ли се виждаш или нещо друго?

# 85
  • Мнения: X
Тоест искаш срочно да занулиш точно в тоя абсолютно конкретен момент, когато у вас имат нужда от малко повече физическо присъствие, като зануляването не е сигурно, че ще бъде съпътствано с поне някой лев отгоре? Нямаш нужната квалификация, а вече искаш да сменяш работа?
За 5 години смених 3 града и 4 работни места, като се целех в места, неизискващи конкретна квалификация задължително, а опит. Навсякъде са ми давали повече пари от предишното място и то не само заради инфлацията. Местих се след потвърдена помощ от приятели, колкото да не 'глътна вода' .
Ти не само, че нямаш помощ, а от теб се очаква да бъдеш в помощ (доколкото може да се нарича така да си част от семейство).

П. П.
Брат ми е юрист - завърши, започна веднага работа на заплата и дръпна повече от двойно за по-малко от 12 месеца. Не е общак като мен.

# 86
  • Мнения: 6
Сигурна бях Simple Smile
Какво правиш сега? Като програмист ли се виждаш или нещо друго?
Е не, тръгвам за QA, малко език(с времето) и на автоматизирано. Така си го представям. И от там нататък всичко си зависи от теб, до където искаш(можеш) да стигнеш.

Брат ми е юрист - завърши, започна веднага работа на заплата и дръпна повече от двойно за по-малко от 12 месеца. Не е общак като мен.
Ок, но ако брат ти първо изкара съдийските или прокурорските изпити, и после поработи някоя година, за не чак кой знае колко голяма държавна заплата като съдия/прокурор. След някоя година като се върне в частния сектор, сегашните му пари ще му се струват като за стажант.
Големите парите никога не идват от първия ден, или ако дойдат то тогава едвали в бъдеще може да нарастват адекватно. Просто се иска време, години, човек да поработи за по малко, защото знае, че сега са малко, но ще му нарастнат в бъдеще и перспективите ще му се увеличат и т.н.

Последна редакция: чт, 19 дек 2019, 15:41 от userbg_

# 87
  • Мнения: 7 987
А сега за какви пари работиш? Честно казано изобщо не знам колко вземат QA-ите , но имай предвид, че масово сега завършвта курсове за такива.

Последна редакция: чт, 19 дек 2019, 16:03 от celika

# 88
  • Мнения: 13 260
Simple Smile  Миналата година на изпита за младши прокурор се явиха близо 900 човека за няколко места, при съдиите да влезеш само в системата е почти същото.
Големите държавни заплати в тази сфера се вземат от не толкова голям брой хора, масата остава редови прокурори и съдии.
При адвокатите малцина са тези с добрите хонорари. При толкова унита бълващи юристи повечето се реализират като експерти по администрацията.

# 89
  • София
  • Мнения: 3 159
Сигурна бях Simple Smile
Какво правиш сега? Като програмист ли се виждаш или нещо друго?
Е не, тръгвам за QA, малко език(с времето) и на автоматизирано. Така си го представям. И от там нататък всичко си зависи от теб, до където искаш(можеш) да стигнеш.
И аз със същата идея тръгнах след работа в банка, но така се случи че отидох към анализа и не пиша автоматизирани тестове. Ако успееш да си преизползваш предишния опит, можеш да си наистина ценен кадър - вече въпросът е да си намериш място, където той би бил от полза. Ако си финансист и тестваш игри, няма да има смисъл, но за счетоводен продукт е съвсем друго.
WFH е нещо съвсем нормално в повечето компании, да се разболееш също. Обучат ли те, ставаш ценен кадър и нещата изобщо не могат да се сравняват с "общата" работа.
Аз това упражнение го правих преди детето, така че не съм била в точно същата ситуация, но определено си заслужаваше, и за миг не съм съжалила.

# 90
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 765
И като натежиш от много "експертиза" и трудов опит и почват да ти казват - прекалено сте квалифициран за нас.
Ако си добър специалист и познато име в индустрията, фирмите сами те търсят.

# 91
  • Мнения: 7 987
В банките, където е авторът, не си ги прествям така нещата. Това с търсенето, ако си добър, е по-скоро валидно за "по-свободни" професии и може да се случи когато влезе наистина в ИТ сферата. Само да не съжалява после, защото на мен например като QA ми е била най-досадната работа, която някога съм вършила.

# 92
  • Мнения: 452
Позволявам си пак да пиша, което не значи, че съм си променила мнението.
2008 година ме съкратиха. След почти половин година търсене на работа- започване на работа и след месец разбиращ, че нещата няма да се получат... започнах работа във фармацевтична компания. С много обещания и уж много социални придобивки. Още първите дни се разбра, че от социалните придобивки мога да се възползвам след 6 месечния изпитателен срок. Заплатата ми беше реално наполовина на тази на която ме съкратиха. Но останах във фирмата с желанието да си търся по платена и подходяща работа. Тогава бях сама, на квартира, без деца и семейство. Там се запознах със съпруга си- стар работник, борещ се за чест и слава.
2013 та се роди първата ни дъщеря, 2014 се върнах на работа, а 2015 та дойде дългоочаквано за мен предложение от друга фирма на двойно по висока заплата с осигурен транспорт. Съпругът ми ме подкрепи, въпреки пътуването и многото повече отговорности, които той щеше да има у дома. Отивайки на новото място разбрах, че нещата пак не са така както ср описват. И даже заплатата, която ми плащаха, беше малка за отговорностите, които имах. Издържах 11 месеца и си тръгнах с гордо вдигната глава. А на съпругът ми на 3 тия месец почнаха да му правят проблеми за болничнните... и си дадох сметката, че ако той загуби работата си - голяма работа като аз работя на двойно повече пари.
Изводите си ги правете сами.

# 93
  • Мнения: 1 501
Ако в момента си счетоводител и икаш да преминеш към ИТ сферата, по-добре да станеш Business analyst по мое мнение или като цяло анализатор, risk specialist има всякакви подобни професии, които много ще се доближават до сегашната ти работа. QA  мисля, че ще ти е по-тегаво и наистина пазара се пренасити от подобни. Имам познати, които с икономическо образование и ИТ преминаха като теб към ИТ и в София имаха работа с доста високо заплащане, а след което се преместиха във Варна и там примерно с 1000 лв. надолу ама пак е супер за стандарта на живот там.

# 94
  • Мнения: 2 266
Здравейте, изпаднал съм в трудна(поне от мойта камбанария) житейска дилема.
Ситуацията е следната…

С жена ми имаме малко дете, което ходи на ясла. Нямаме баби, лели, стринки, които да са ни под ръка и които да ни помагат(да им го оставяме за уикенда или да го гледат през деня или когато е болен). Иначе казано, се оправяме сами, както и много други.

Справяме се, но като лека трудност се очертава отсъствието ни от работа(голяма изненада нали?), защото боледува често и някой от нас двамата трябва да е вкъщи(с отпуск/болничен)за да го гледа.

Имаме известна търпимост от работодателите ни, засега, но имам усещане че в даден момент ще им се изчерпи, защото все пак, заради отсъствието ни пропускаме работни срещи, участваме в проекти, работата която ти е била зачислена изостава или друг трябва да я върши и т.н. И двама с жена ми, не сме на управленски позиции, но все пак усещаме известен натиск(въпреки относително ниския ни грейд), недоволство от страна на преките ни ръководители, което е малко по-силно и изразено при мен.

Организациите, в които работим, по принцип рядко освобождават служители. Тоест има известна сигурност относно стабилността(запазването) на работното място. Но редом със сигурността за работното място  е налице и бавния темп на нарасване на възнаграждението и бавното и почти невъзможно израстване дори с едно ниво нагоре.

И тук е моята дилема. Желая да сменя работната си позицията, организацията и изобщо сферата.

Мотивите са ми желание за развитие, надграждане на съществуващите ми умения и придобиване на нови, както относително по-добра финансова обезпеченост.

На сегашното ми работно място е добре откъм колеги, но нямам никаква мотивация за развитие, просто защото няма значение какво повече правиш или можеш, просто позицията и заплащането винаги си остават непроменени независимо колко си допринесал или не.

За сега се справяме добре финансово, но идеята ми е, до колкото може, отсега да се подсигурим финансово за вбъдеще, като започна работа, която ще ме направи по ликвиден(от към умения ) на трудовия пазар и ще ми донася(след 5-10 години)значимо по-високи доходи(вече колко зависи от уменията, които ще придобия)от теоретичния темп на нарасване на сегашното ми място.

Тоест, сега да положа основите на относително по доброто ми/ни финансово състояние след 5-10 години.
Е, да, обаче като споделям намеренията си със съпругата ми, тя не иска и да чуе за смяна на работата ми.

Обяснявам ѝ че не го правя за себе си или от егоистична гледана точка или че не си преследвам някакви си мои мечти. Обяснявам ѝ че живота ще продължи да поскъпва и че доходите трябва да нарасват със съответен темп за да може поне да задържаш сегашния си стандарт(покупателна способност), а да не говорим ако искаш и леко да нарасне. Обяснявам ѝ че колкото повече расте детето ни, разходи за него ще растат. Обяснявам ѝ че ако след някоя друга година имаме и друго дете, просто ще ни бъде много по-трудно финансово да издържим ако съм/сме на сегашните ни позиции в съответните организации, защото доходите ни ще са се увеличили символично. Обяснявам, че идеята ми е в бъдеще (след 5-10 години), да сме по-добре финансово(не че на някой са му достатъчно парите). Обяснявам, че не парите са цел, а са средство, а целта е децата ни, след време да получат най доброто(като уроци, образование, курсове), ние да си посрещаме разходите без драми и така. Обяснявам, че никога няма да има “подходящ” момент, в който един от двама ни спокойно да си смени работата, защото смяната винаги е съпроводена с притеснение, стрес(дали ще се получи, как ще се впишеш...)и защото живота си върви-първо сега е малко детето, после идва второ, айде училище и то си минаха 5-7 години, в чакане на подходящия момент.

А тя-не, та не. Не иска и да чуе за смяна на работата ми.
Опасенията ѝ са: Ами ако не се получи? Ами ако попаднеш на кофти колеги или шефове? И главния ѝ довод-че това ще натовари основно нея с гледане на детето. Защото където и да отида поне няколко месеца няма да смея(а и най-вероятно и няма и да ме търпят като новак)да отсъствам от работа за да гледам болното си дете. Което пък освен, натоварването ѝ чисто като грижи за детето, може да рефлектира върху нея като негативно отношение и последствия на работното и място, заради отсъствията ѝ.

Още добавя, че евентуално новата ми работа е доста вероятно да е на локация, която да е малко или повече  по-неудобна от сегашната ми. Плюс и че е доста вероятно и работното време да е малко по удължено от сегашното ми...което автоматично означава, че не стига, че тя ще отсъства от работа и ще гледа детето цял ден, а и вероятно ще се прибирам по късно(пък било то и с 30-40 мин)от сега.

И не знам какво да правя и какъв е правилният ход в подобна ситуация.
Не мога да не призная, че някои от опасенията ѝ имат логика и не малка вероятност да се реализират, но пък други мога да се постарая да минимизирам или изключа напълно. Като например, мога да подбирам предложения по критерия локация, мога да подбирам по критерия работно време, мога да избягвам доработвания и оставания, но не мога още на първия или втория месец да започна с отпуските и болничните.
Има и един друг момент, критей за това, критерий за онова...да е близо, да е...то фирмите са краен брой все пак, а и не съм най големият кадър на пазара.

Общо взето, жена ми е права ако се гледа сегашната ни ситуация(моментна)  и краткосрочния ни хоризонт.
В дългосрочен план(5-10 годишен хоризонт)обаче мисля, че моите намерения са доста добре обосновани и логически.

Има ли смисъл да се рискува? Има ли смисъл човек да се „напъва“ сега, за да му е по-добре утре(или поне да го прави с тази цел, пък вече дали ще се реализира....)? Има ли смисъл сам човек да се вкарва в “шамарите” и да си прави “интересен” живота? Ицето прав ли е? Или не всичко е пари и е важно да сме живи и здрави, и да не се изнервяме допълнително. А бъдещето...ще се нагласяме в движение, защото така или иначе не можем да предвидим всичко и не можем да предприемем превантивни мерки за всичко.

Лично моята позиция е ясна, че трудните решения днес водят до по-добро бъдеще, а жена ми не мисли така и не ѝ се рискува да гоня дивото.

Общо взето, нямам притеснения дали мога да се справя с евентуално новата длъжност. Вярвам че ще се справя.
Да се “крепи” сигурното настояще, което най вероятно ще доведе до несигурно бъдеще или да се рискува и да се опитам да осигуря по “розово” финансово бъдеще, което ще е за сметка на настоящето.

Да я послушам и да си седя където съм си до като му дойде времето след Х години или поне да пробвам с няколко интервюта как се пласирам, дали ме викат, какви условия предлагат(локация, работно време, пари), за да не си говорим наизуст. Пък по нататък...дали ще завърша процеса да го мисля допълнително.


Съсредоточи се в настоящият момент.Остави за сега какво ще се случи след 5 или 10 години.Гледай сега.Ако тази работа е по-добра от предишната -действай. Аз също преди два месеца си смених работата.На предишната работих 5 години.В един момент ми се отвори възможност за друга работа и позиция,за повече пари и възможност за растеж.Кандидатствах,одобриха и приех.

Общи условия

Активация на акаунт