Разчитане ли и вярвате ли в пенсията си?

  • 26 715
  • 835
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: 40 808
По-важно е по-дълго време да взимаш пенсия отколкото да имаш добра пенсия,а да не можеш и година да я използваш.

Това е класическа оптимизационна задача. Иначе няма проблем  и рано да те пенсионират, но с 50 лева пенсия.

# 646
  • Мнения: 774
Черна станция,чак с 50лв.няма да е.Не мисля,че една солидна пенсия ще ме топли година или две или няма въобще да я взема.Предпочитам средна и добра пенсия по-дълго време.В крайна сметка зависи от гледната точка,а не да блъскам цял живот и да не мога да я взема,а държавата да се възползва.

# 647
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 168
държавата се е възползвала когато ти е удържала пари.
когато ти дава не се възползва.


къде са ти прехвърлям осигуровките на едно място и кога ? казвайте Smiley

# 648
  • Мнения: 40 808
Черна станция,чак с 50лв.няма да е.Не мисля,че една солидна пенсия ще ме топли година или две или няма въобще да я взема.Предпочитам средна и добра пенсия по-дълго време.В крайна сметка зависи от гледната точка,а не да блъскам цял живот и да не мога да я взема,а държавата да се възползва.

То всеки предпочита, ама ....
Иначе поне от пенсиите държавата не се възползва, просто парите не стигат по ред причини. Твоите вноски директно отиват за изплащане на сегашните пенсии (че и се добавят още толкова от бюджета), не е като да се трупат някъде, че държавата да им е хвърлила око. Ползата за държавата (за политиците и частност за правителството) е, че за момента скърпват положението с днешните пенсии, а за нас утре друг да го мисли.

# 649
  • София
  • Мнения: 38 473
Тази сутрин гледах Масларова. Всичко е така. Обаче няма начин да ни прецакат чак толкова след 20 г. Все пак, и тогава ще има НОИ, държава, правителство, а пенсионерите са си основен електорат!

# 650
  • Мнения: 40 808
Ще има уравниловка - рано или късно ще кажат, че всички са равни и за всеки по равно. Основно прецакани ще са високите вноски, а ще намажат ниските. Аз затова вече не се осигурявам, внесла съм предостатъчно, но все едно ще ме цакат.
Да не говорима защо се дава тежест на годините стаж???

# 651
  • София
  • Мнения: 38 473
Май така ще стане. Даже предвиждам висока средна пенсия - може би към 900 лв.

# 652
  • Мнения: 40 808
Май така ще стане. Даже предвиждам висока средна пенсия - може би към 900 лв.

Сигурно, въпросът е колко ще са 900 тогава Wink

# 653
  • Мнения: X
На типажа управляващи, които се изреждат тук в последните 30 години, именно бедни пенсионери, на които се подхвърлят бонуси и "увеличения" на пенсиите, са изключително изгоден електорат.

# 654
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 685
Май така ще стане. Даже предвиждам висока средна пенсия - може би към 900 лв.

Сигурно, въпросът е колко ще са 900 тогава Wink
Като 90 сега.

# 655
  • Мнения: 2
За съжаление интелигентен човек не може да разчита на пенсията си, защото е наясно, че пенсионната система тук е така структурирана, че просто наливаме едно пари, които никога няма да видим. Стойността, която даваме днес ще бъде в пъти по-ниска утре.

Разчитам на инвестициите си и пасивните доходи, които си докарвам.

# 656
  • Мнения: 12 744
Ще има уравниловка - рано или късно ще кажат, че всички са равни и за всеки по равно. Основно прецакани ще са високите вноски, а ще намажат ниските. Аз затова вече не се осигурявам, внесла съм предостатъчно, но все едно ще ме цакат.
Да не говорима защо се дава тежест на годините стаж???
Черна станция, какво имаш предвид за годините стаж?
Едва ли искаш да кажеш, че е без значение човек колко години се е осигурявал?

Никой не знае какво ще стане. Аз не знам, понеже не съм яла хапче за познаване.
Но ако пенсионната система продължи да съществува такава, каквато е в момента, индивидуалният коефициент се прилага към средната пенсия в момента на пенсиониране.
Тоест, в момента на пенсиониране пенсията е индексирана към доходите в този момент, което е много по-добре, отколкото да имаш застраховка. Да не говорим за спестявания в банката (макар че трябва да ги имаш и тях). И е по-сигурно примерно от акции, където с едно щракване може да изгубиш много.
Никой няма интерес всички да получават една и съща пенсия, държавата също няма такъв интерес, защото кой ще внася тогава осигуровки?
Аз за мен съм си измислила да получавам добра пенсия, за която цел се осигурявам на колкото мога повече, да работя колкото мога по-дълго и да давам под наем, защото в един момент и добрата пенсия ще се обезцени.
Но най-вече въпросът е колко години ще ползвам тези доходи.

# 657
  • Мнения: 40 808

Черна станция, какво имаш предвид за годините стаж?
Едва ли искаш да кажеш, че е без значение човек колко години се е осигурявал?

И защо да има значение? Виж втория стълб - един има 15 000, друг има 3 000 лева и никой не пита колко години са внасяни. И с първия стълб трябва да е така - ако Пешо се е осигурявал 20 години на 2 пъти СРЗ, а Гошо 40 години на СРЗ, те са внесли еднакво и трябва да имат еднакви пенсии. Образно казано, единият 40 години е издържал Х пенсионери, а  другият 20 години е издържал 2Х пенсионери. Т.е. и двамата имат еднакъв принос и трябва да имат еднакви пенсии. Говоря за нормиране на приноса спрямо СРЗ, защото така се елиминира инфлацията.

# 658
  • Мнения: 12 744

Черна станция, какво имаш предвид за годините стаж?
Едва ли искаш да кажеш, че е без значение човек колко години се е осигурявал?

И защо да има значение? Виж втория стълб - един има 15 000, друг има 3 000 лева и никой не пита колко години са внасяни. И с първия стълб трябва да е така - ако Пешо се е осигурявал 20 години на 2 пъти СРЗ, а Гошо 40 години на СРЗ, те са внесли еднакво и трябва да имат еднакви пенсии. Образно казано, единият 40 години е издържал Х пенсионери, а  другият 20 години е издържал 2Х пенсионери. Т.е. и двамата имат еднакъв принос и трябва да имат еднакви пенсии. Говоря за нормиране на приноса спрямо СРЗ, защото така се елиминира инфлацията.
Хм, добре. Ами то точно това става. В момента ако СРЗ е примерно 1000 лева, тогава:
Пешо ще получи 1000 лв * к-т 2 * 20 години * 1,2 (за всяка година)/100= 480 лв.
Гошо 1000 лв * к-т 1 * 40 години * 1,2 (за всяка година)/100 = 480 лв
Нали с допускането, че се пенсионират едновременно, при една и съща средна заплата.
Доста малка пенсия, но пък и коефициент 1 си е малко, също и 20 години стаж.

Последна редакция: пт, 23 окт 2020, 17:53 от Uncommon

# 659
  • Мнения: 40 808
Те ще се пенсионират едновременно, заради навършена възраст, но е близко до акъла, че онзи с 20 години стаж не е работил последните 20 години. Бачкал, бачкал, пък спрял. Което не значи, че докато е работил не е изхранвал два пъти повече пенсионери. На всичко отгоре няма и да му позволят да се пенсионира на същата възраст като онзи с пълен стаж, а 3 години по-късно.

Това с коефициент 1 и коефициент 2 не ми е ясно.
Защо 20 години да са малко? По закон се иска да е работено над 15. И това не виждам защо е, ама хайде. Всичко ми мирише на социализма, когато целта беше хората да работят, а днес според мен е хората да внасят. Затова пенсиите трябва да са на принципа на втория стълб - кой колкото си е внесъл, това. И няма значение кога и колко време е внасял.

Общи условия

Активация на акаунт