Проблеми с гнева

  • 4 940
  • 84
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 1 999
"....Аз например от семейната терапия съм си взела няколко хубави фрази. Едната е: "Когато направиш / кажеш ..., аз се чувствам ... " Много е простичко и действа. Така ти не обиждаш другият и оставяш и на другият поле да говори с теб по по-уважителен начин и да се насочи вниманието над причината за поведението, а не към "Ти си такъв, а пък ти си такава". Странното е, че дори и с хора, които са тотални егоисти пак работи. Не ги прави по-малко егоисти, но така те те разбират малко повече и с теб говорят на различно ниво."


Все пак не трябва да пропуснеш и да опознаеш човека, на когото казваш това.
Имам много горчив опит с подобни реплики. Четях с тонове книги - как да оправя семейния си живот, къде греша и как правилно да кажа нещо, за да бъда разбрана и да не ми се казва:" Пак правиш от мухата слон. Обиждаш ме. Спри да викаш! не ти ли омръзна!"
  Чак като го напуснах, разбрах какъв манипулатор е и как на всяка моя реплика " Чувствам се зле, когато ..." отговаряше с "И аз се чувствам зле от ..." и ме оставяше с вината и чувството, че пак не съм разбрана.
  И точно както по-горе каза някой: Омръзва по 3-6-10 пъти да казваш кротко нещо. И точно толкова пъти да те подминават с мълчание, с "Не ми се прави", с " ще го направя"(незнайно коя година), с "Не сега".

# 76
  • Мнения: 715
Проблемът с гнева е на гневния човек, не на партньора му.
Пиша това от позицията на човек, търпял гневни изблици, цупене и избухливост.
И аз четях книжки какво се прави, как се действа при избухлив човек. Стъпваш на пръсти по яйчени черупки, правиш това, правиш онова, умилкваш се и все е едно и също.
Гневните хора имат проблеми с търпението. Този проблем гневният човек трябва сам да реши, а не някой друг да му реши проблема. Имат проблеми с намирането на вътрешно равновесие и спокойствие. Пак не може друг човек да го центрира.
Добре де, счупило се нещо или партньорът допуснал някаква грешчица от битов характер. Е и?
За гневния човек това е драма и се почва с виковете, крясъците и обидите. Но за партньора това е тих и ежедневен терор. Той трябва максимално да се старае, за да не разгневи звяра вкъщи. И така като опънатата пружинка не се издържа дълго време.

# 77
  • Мнения: X
Ежедневното неглижиране на дребни битовизми ги превръща посредством натрупване в големи проблеми.
Съжалявам, това не се харесва на духовно възвисените и над нещата хора, но животът се състои от битовизми. Искам да ми е чисто, удобно, подредено, спокойно, да имам храна на масата, да ми е топло.
Не искам да слушам - за пореден път за всяко отделно нещо - за чалъм, други ангажименти, как забравил, колко е уморен, как друго му се яде или нещо друго.
Не искам за всяко отделно нещо по няколко пъти да напомням.
Защото накрая трите нервещи дреболии, като ги умножа по няколко десетки фиксиращи погледи как не са направени според обещаното и умножа по още няколко десетки напомняния, си стават едно съвсем големичко число.

# 78
  • Мнения: 488
Aко си гневен само към определен човек, ако той изкарва най лошото в теб ...може би е време да всеки да поеме по своя път поотделно. 
Не разбирам какво е това надпреварване да се доказва кой крив ,кой прав ,не е ли поважен резултата ? какъв е този стремеж на всяка цена да си с някого който те изкарва от нерви или с няколко койот нараняваш ежедневно с изблиците си ?

# 79
  • Мнения: 3 186
Аз точно заради избухливостта на другия човек реших да не се гневя.

Гал, ще си съсипеш здравето за битовизми. Смяташ ли, че си заслужава!

# 80
  • Мнения: X
Гал, ще си съсипеш здравето за битовизми. Смяташ ли, че си заслужава!
Нека наречем 'битовизмите' с истинското им име - нежеланието на партньора да съдейства. Това е, което реално съсипва здравето.

# 81
  • Мнения: 6 166
512, много добре те разбирам. Такива методи работят само когато има чуваемост и от другата страна. Няма ли разбиране, а напротив - мачкане и психо и емоционални манипулации, тогава другп се прави. Тогава си плюеш на петите и дим да те няма. Не чакаш манипулатора да си обнови репертоара с номерата.

Като с всяко нещо - тестваш. На мен ми се е случвало някой да се държи като пълен нарцис и в последствие да се окаже, че така е възпитан от нарцис и всъщност има и сърце и душа и подлежи на диалог и промени. Имам и друг пример, в който грам не ме интересува ако ще и триглава змия от Марс да ме изкарат с всичките възможни недистатъци и кусури на света, луда, вещица и каква ли още не - виждам, че отсреща има една настървена злоба и амбиция да ме срине и границите ми са бетон.

Така че, подхода зависи от човека пред теб. Връщайки се към темата, ако човек не си владее нервите да се усъвършенства, но ако си има работа с долен манипулатор, то по-големият проблем е, че подстрекателят подпалва пожарите.

# 82
  • Мнения: 3 186
Гал, ще си съсипеш здравето за битовизми. Смяташ ли, че си заслужава!
Нека наречем 'битовизмите' с истинското им име - нежеланието на партньора да съдейства. Това е, което реално съсипва здравето.

Не можем да контролираме хората - това е, което предизвиква гняв.

# 83
  • Мнения: X
У някои.
У мен предизвиква гняв усещането, че аз се съобразявам и полагам усилия, а отсреща не го правят. Един вид се цакам.

# 84
  • Мнения: 3 186
Не зная за кого говориш, но има хора (не са и малко като брой), които са толкова себични и неемпатични, че дори не осъзнават какво причиняват на другите. Напълно неспособни са да се поставят в чужди обувки. Докато ядосващите им се развиват хипертония и впоследствие други болести.

Общи условия

Активация на акаунт