Не може да дъвче

  • 1 656
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4
Здравейте!
Детето ми е на 2г и не може да дъвче още. Пробвала съм много пъти да не и пасирам храната но не става почва да се дави и повръща. Ако не е падирано отказва да яде. Дори и като и дам нещо в раката тя не го яде а само го ближе. Дайте съвет какво да правя.

# 1
  • Варна
  • Мнения: 230
Здравейте!
Детето ми е на 2г и не може да дъвче още. Пробвала съм много пъти да не и пасирам храната но не става почва да се дави и повръща. Ако не е падирано отказва да яде. Дори и като и дам нещо в раката тя не го яде а само го ближе. Дайте съвет какво да правя.

Не може просто в един момент да спрете да пасирате храната и да очаквате изведнъж да прояде непасирано. Бих ви препоръчала да се опитате постепенно да замените пасираната с намачкана храна, а по-нататък намачканата с нарязана на ситно и т.н.
Започвате, като пасирате цялата порция без 1 лъжица, която намачквате и разбърквате с останалото. Ако се приеме добре, след 1-2 дена намачквате 2 лъжици, а останалото пасирате и смесвате. После стават 3 намачканите лъжици и т.н., докато не започнете да мачкате цялата порция. После с нарязаното на ситно процедирате по същия начин.
2 г. е малко трудна възраст, ще ви трябва подход, а не да се налагате. Ако има нещо, което много обича и можете да й го предложите непасирано, пробвайте и това - с цел да забързате прехода към намчкана/нарязана храна. Боклукчавите храни много се харчат....... Детето на една съседка по същия начин не ядеше нищо непасирано до много голяма възраст, освен.... кубети, солети и всички подобни неща.
Успех!

# 2
  • Мнения: 4
Благодаря ви за съвета ще пробвам и така 🤗

# 3
  • София
  • Мнения: 28 106
Заведете го при логопед - хранителен терапевт.

# 4
  • Мнения: 304
Познавам човек, който като малък не е могъл въобще да дъвче. Като се е забавил доста с проговарянето са го завели на преглед и чак тогава са разбрали, че детето е с къса юздичка на езика. След като са я цепнали си е проговорило и вече се е хранело нормално.

# 5
  • Мнения: 452
Заведете го при логопед - хранителен терапевт.
тук съм много съгласна. Трябва да се раздвижи челюста

# 6
  • София
  • Мнения: 7 980
Отхапва ли? Може ли да отхапе парче кекс, филия, сандвич? Ако отговорът е не, обърнпте се към хранителен терапевт.
Иначе може да опитате с постепенно увеличаване на парчетата, но трябва да е много бавно, с търпение и вероятно ще си спестите взаимните мъки, ако се консултирате още сега.

# 7
  • София
  • Мнения: 4 262
Аз затова храната не я пасирах , а я мачках с вилица - още от 7-месечна, когато я захраних.
Опитайте пак да е течна храната, но да има парченца

# 8
  • Мнения: 4
Благодаря ви за съветите. Определено ще я заведа на логопед.
Някоя мама с опит може ли да ми даде координати на логопед

# 9
  • София
  • Мнения: 28 106
За кой град?

# 10
  • Мнения: 4
Сандански или Благоевград.

Все още не посещава детска градина но на пролет ще тръгне. Дано до тогава оспея и сама да се справя🙂

Последна редакция: ср, 04 дек 2019, 16:54 от AnMary

# 11
  • София
  • Мнения: 28 106
Детската градина не е панацея.
Какво е положението с говора?

# 12
  • София
  • Мнения: 7 980
Невъзможността да дъвче и отхапва няма общо ни с юздичка, ни с мързел. Хранителните терапевти са се появили заради такива (тактилни, сензорни) проблеми, а не заради мързела на майките.

# 13
  • Мнения: 49
И моите деца (близначки) на тази възраст не можеха да дъвчат и двете. Водихме ги точно на логопед, който се занимава с хранителна терапия. Бавно и полека нещата се нормализираха. Мога да дам координати, но е за София.

# 14
  • Countryside
  • Мнения: 11 617
И аз съм за логопед.
А чува ли добре детето? Реагира ли на говор и изпълнява ли каквото му кажете? Подай кубчето? Къде е котката?
А опитва ли се да говори?

Общи условия

Активация на акаунт