Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
  • В полите на Пирин планина
Привет и добре дошли в новата ни тема,  в която споделяме и коментираме естествени методи и средства за боядисване и подхранване на коса, поддържане на лице и всичко останало!

Линкове към предишните теми:

Блогът на Валентина от Екомама - http://blog.ekomama.net/2012/10/31/dnevnik-kosa/

Български сайтове, от които може да се поръчат къна и билки:
http://www.ekomama.net/
https://www.zoya.bg/
http://www.hennafox.com/

Къна

Английско име henna, ботаническо название Lawsonia Inermis – храст, виреещ в Азия и Африка, чиито листа, изсушени и смлени на прах, се използват за оцветяване на косата и рисуване по кожата. Цветът, който отдава къната варира леко между оранжев и  медночервен, до светло меднокафяв. Резултатът на косата е комбинация от цвета й преди къносване + багрилото на къната. Основната рецепта за приготвяне на къна за коса е следната: необходимото количество къна според дължината и гъстотата на косата, се смесва с вода или чай до консистенция на кисело мляко. По желание може да се добавят 3-4 суп.лъжици лимонов сок или ябълков оцет за още по-добро извличане на цвят. Получената смес се оставя да престои на стайна температура 8-12 часа. Показател за отделен цвят и готовност на сместа е потъмняването на повърхността до кафяв оттенък (самата смес е зелена). Къната се нанася на чиста коса (суха или влажна). Косата се увива със стреч-фолио и хавлия (или друг подходящ вариант за запазване на косата топла) и престоява 2-4 часа, след което се измива с вода.

Индиго

Английско име indigo, ботаническо название Indigofera Tinctoria – храст, също обитаващ Азия и Африка, от който се добива текстилна боя. Изсушено и смляно на прах, се използва за оцветяване на косата в кестеняво и черно. Индигото винаги се прилага в комбинация с къна, като възможните техники са „в една стъпка” и „в две стъпки”. В първия вариант индигото се смесва с топла вода до консистенция на гъста каша и се добавя към вече отделилата цвят, предварително подготвена къна. Сместа се нанася на косата и престоява около 2 часа. Резултатът е кестеняв цвят, по-тъмен или светъл според съотношението къна:индиго и първоначалния цвят на косата. Във втория вариант косата първо се къносва, както е описано по-горе и, след отмиването на къната, като втора стъпка се нанася само индиго, смесено с топла вода с разтворена в нея малко сол за по-добро отдаване на цвят. Тук резултатът е много тъмнокестеняв до черен цвят, главно в зависимост от престоя на индигото на косата.

Касия

Английско име cassia или neutral henna, ботаническо название Cassia Obovata – храст (отново Simple Smile), чиито листа се използват като отличен естествен кондиционер за коса. Придава блясък, плътност и обем. Касията съдържа пигмент, който придава златист оттенък на русите и русокестеняви коси. На тъмни коси не отдава цвят. Като маска за коса, касията се смесва с чай или кисело мляко, може да се добави растително масло (зехтин или бадемово) и мед. Получената кремообразна смес се нанася на косата и престоява 1-1,5 часа, след което се измива. За оцветяване на светли коси се комбинира с отвара от лайка до консистенция на кисело мляко и  престоява около 12 часа, след което се процедира както с къна.

Амла

Английско име Indian gooseberry, ботаническо название Emblica Officinalis – плод на дърво, виреещо в Индия, който се използва широко в индийските продукти за коса и кожа. Придава на косата блясък и обем, подчертава къдриците и засилва чупливостта (ако косата е вълниста или къдрава), спомага за спиране на косопад. Отличен ексфолиант за лице. Прибавена към къната, леко потъмнява и охлажда цвета, туширайки огнените оттенъци. Добър фиксатив за растителните пигменти, добавена към всички рецепти, увеличава трайността на цвета.

Шикакай и сапунени ядки

На анлийски съответно shikakai и soap nuts, ботанически названия Acacia Concinna и Sapindus Mukorossi – смлени на прах плодове на две индийски дървета, с високо съдържание на сапонини и оттам – с добро измивно действие. Традиционно използвани в Индия за измиване на косата и поддържане на скалпа в добро състояние. Помагат за контрол над омазняването и косопада, премахват пърхот. Оригинална рецепта за естествен шампоан и балсам е следната смес: шикакай 2 части, сапунени ядки 2 части, амла 1 част, смесени с топла вода на каша, която се нанася директно, или на запарка (с повече вода), която се прецежда и с получената течност се мие косата. Кашата е вариант за мазна коса, а отварата за нормална и суха коса.

Глос с къна/индиго

Глосът е тониране на косата с цел по-слабо/светло оцветяване или освежаване на цвета между две цялостни къносвания, както и кондициониращ ефект. Разликата между глос и пълна апликация е в по-малкото количество къна или индиго и по-краткия престой на сместа по косата. Основните съставки са паста от къна или индиго и балсам в приблизително съотношение 1 част паста към 3 части балсам. Оцветяващото растение се приготвя по начина, посочен по-горе за всеки вид. Къната престоява, за да отдели цвят, което налага да се приготви около 8-12 часа преди глоса (или да се използва замразена отпреди), а индигото се приготвя непосредствено преди смесването с балсам. Количеството на сместа зависи от това дали ще се оцветяват само корени или цяла коса, както и от дължината и гъстотата на косата във втория случай. За коса до раменете 2-3 суп.лъжици къна или индиго + 9 суп.лъжици балсам са ориентировъчно количество. За по-светъл/слаб цвят количеството на къната или индигото може да се намали, а за по-интензивен – да се завиши. Глосът се нанася на чиста суха (може и влажна) коса и престоява между 20-40 минути. По-дългият престой задълбочава цвета.

Чимен

Чименът (methi)като семена или смлян на прах се прилага на кожата на главата от индийските жени като превенция на пърхот и подобряване състоянието на косата по естествен път.
Чименът съдържа лецитин, емулгиращ вещество. Когато семената са накиснати във вода, те отделя лепкаво, хлъзгащо вещество, което дава косата приплъзване и блясък. Това го прави ценно допълнение към други смеси като балсам, а може да се използва и самостоятелно. В комбинация с къна и амла позволява по-лесното им нанасяне.
Как се приготвя и прилага - Има няколко начина да се приготви чимен като балсам. След накисване могат да бъдат смлени на паста, или смлени на прах да бъдат накиснати, или да се използва слузестата част от накиснатите зърна. Накиснете цели или смлени зърна, като се налива достатъчно вряща вода да ги покрие и да постои за няколко часа. Когато зърната се усещат мазни на пипане, те са готови за употреба. Нанесете сместа първо до кожата на главата и корените, а след това по дължината на косата. Оставете на косата 5-10 мин и изплакнете само с вода.

Чимен (подправка използвана за пастърма) се продава на някои сергии с много подправки по пазарите. Продава се и в магазинчето за подправки на ул. "Иван Асен II" №9 в София. Има го на зърна и смлян на прах.

Масло за коса с хрян от dragon8

Изпитана, абсолютно ефективна рецепта против косопад и за стимулиране растежа на косата:
Пресен корен от хрян се измива, обелва и настъргва. Изсипва в буркан (количеството трябва да е достатъчно за напълване до половината на компотен буркан) и се долива зехтин до ръба на буркана. Затваря се с капачка и се оставя на слънце 10 дни. След това се прецежда и се съхранява в хладилник. Веднъж седмично се прави маслена баня на косата с малко количество от маслото, затоплено до телесна температура. Втрива се в корените и с разресване се разнася по дължината. По желание може да се добавят етерични масла като розмарин, мащерка, салвия, кедър, лавандула, иланг-иланг - всичките са подходящи за стимулиране растежа на косата и регулиране на омазняването. НЕ може да се съчетават повече от 5 масла в сместа обаче и общия брой капки трябва да е равен като цифра на 1/2 от милилитрите на базовото масло. Например на 50 мл. базисно масло се прибавят максимум 25 броя капки общо от маслата. Може и да се добави Деавит (вит.А+вит.D) от аптека или прословутият тривитаминол. Стои се 1-2 часа и се отмива с шампоан. Рецептата за хряново масло си адаптирах от тази книга:
http://www.book.store.bg/p2777/biblia-na-aromaterapiata-daniel-riman.html
Вместо с етерично масло от хрян, каквото едва ли бих намерила, реших да използвам пресен корен. Резултатът е отличен, но се иска упоритост в прилагането поне 2 месеца.

Подробни рецепти с точни пропорции и указания в блога на HennaFox:
http://blog.hennafox.com/

Последна редакция: вт, 03 дек 2019, 08:54 от Lady Brinne

# 1
Благодаря за темата.
За малко да се къносам вчера, но установих, че нямам къна. Веднага поръчах 5 пакета, а беше и намалена. Simple Smile

# 2
Прикачвам снимки от къносването ми, тъй като преди месец и половина някои от вас поискаха снимки от моя опит с къната и индигото. Направено е по следния начин: 6 часа стоене с къна, изплакване само с вода и нанасяне на индиго за 2 часа и последващо измиване с шампоан и балсам. Продуктите са на Хенафокс като съм спазвала указанията за приготвянето им, написани на опаковката. Снимките са направени в 2 последователни дена, на дневна светлина, по едно и също време с цел да са максимално коректни. Не се подвеждайте, че косата след къносването няма много блясък. Това е резултат от светлината, както и че (по мое мнение и опит) косата след първото измиване с шампоан и балсам не е изключително бляскава, а и къната продължава да отдава цвят върху косата. Също така съм сушила косата естествено, а не с четка и сешоар, което придава допълнителен блясък на косата.

Ето снимка преди къна и индиго:
Скрит текст:

Ето снимка след къна и индиго:
Скрит текст:

Надявам се да съм била полезна.

Последна редакция: пн, 02 дек 2019, 22:07 от Astralina

# 3
Лейди, благодаря за новата тема:)! Искам само да обърна внимание, че този линк към блога на Хенафокс е стар и не се отваря:)
Рецепти и указания има тук: http://blog.hennafox.com/

# 4
Лейди, мерси за темата.
Бях обещала снимки преди и след, слагам ги в скрит текст, че съм ги качвала много пъти:
Скрит текст:

Последна редакция: вт, 03 дек 2019, 20:47 от Lemy

# 5
Нанесох корекция на линка към блога на ХенаФокс - благодаря, Нели!

Леми, има голяма разлика във вида на косата. С къната изглежда чудесно.

# 6
Благодаря за темата. Аз миналия месец се запасих със златисто медена, имаше отстъпка безплатна доставка.

# 7
  • При децата ми
Благодаря за темата.
За малко да се къносам вчера, но установих, че нямам къна. Веднага поръчах 5 пакета, а беше и намалена. Simple Smile

Къде е намалението, може ли линк?

# 8
Беше на сайта на Хенафокс, но вече не е валидно.
Беше -1.28 лв./на пакет къна и -1.32/ на пакет индиго.

# 9
  • София
момичета, здравейте! Не съм влизала отдавна в темата, интересува ме един въпрос и затова се извинявам, ако въпросът е разискван:)Ползвам къна от 4 години, но напоследък много ми омръзна това чистене в банята след къносване,  запушения сифон и тази песъклива консистенция на сместа, която цапа навред:rolling_eyes: Знам, че вече се продават боите Култиватор'с и Радико- те дали са по- кремообразни  като състав? Или ако някой е открил нещо друго натурално, без химии, лесно за нанасяне, моля да сподели?

# 10
Аз първо отмивам къната в мивката, и после под душа, така няма почти нищо за чистене.

# 11
  • Макондо
Честно казано и аз не плескам много банята, въпреки че се къпя само под душа. В събота седях само 2 часа с къна на Хена фокс и белите ми коси бяха покрити перфектно, вярно доста рижичко, но на мен ми харесва. Наистина не си заслужава да се купува готова боя, много по-добър е резултата, ако се слагат билките по отделно. Тези дни ще се намажа само с индиго, да видим какво ще стане.

# 12
  • София
Аз къна не ползвам, а билкова боя. Не знам дали е сравнимо, но мазалото беше само първия път. После си отработих движенията така, че да мажа наоколо минимално.

# 13
Е то и моята е билкова боя, но по навик и казвам къна 😸

# 14
  • София
Аз къна не ползвам, а билкова боя. Не знам дали е сравнимо, но мазалото беше само първия път. После си отработих движенията така, че да мажа наоколо минимално.
Благодаря за мненията, момичета! А тази билкова боя коя е?

# 15
Мисля, че взех решение да се къносам. Вижда ми се по- малкото зло.
Основата ми е естествена, тъмно кестенява. Ако се ръководя по таблицата на Хена фокс, то при смесването на 1/2 къна с 1/2 индиго би трябвало да се получи топло кестеняв цвят. И в предвид, че търся максимално естествен вид + покритие на единичните бели косми дали да заложа на тази схема или ще ме посъветвате друго нещо от личен опит.

Тъй като не мога да редактирам предния пост пускам нов с резултата.
Една идея по- тъмна, но оцвети белите единични косми.
Скрит текст:

Последна редакция: чт, 12 дек 2019, 09:02 от bubanka

# 16
Чудесно е, че ти е покрило добре, аз само бих добавила, че за да получиш топъл цвят, индигото трябва да е по-малко в сместа.
В началото и при мен ставаше по-тъмно, отколкото искам

# 17
При по- голямо количество къна и по- малко индиго няма ли да избие  червеното в къната? Иначе спазих указанията точно за топъл кафяв цвят.

# 18
  • София
Благодаря за мненията, момичета! А тази билкова боя коя е?

Аз ползвам Био Органик, но на пазара има и други.

# 19
Зависи колко държиш да убиеш червеникавия оттенък. Но с 50/50 къна/индиго със сигурност ще е тъмно.
Аз искам по-топъл цвят и добавям касия и не повече от лъжица-две индиго (касията на по-светла коса дава златист оттенък). Ако сложиш амла, ще притъпиш червеното с нея, но кестенявото ще е "студено".

# 20
  • София
Здравейте и от мен Simple Smile
Започнах едва преди два месеца своя опит с къната. Ако изобщо на моето му се казва къна, защото използвах готовата крем къна на Хербал Тайм. Истината е, че доста четох и ме притесни дългата процедура по приготвянето и после чакането и чистене то след къносването с   направена смес от прахчета.
Резултата за тези два месеца и няколко "къносвания" са че косата почти не пада и стана по-плътна и силна сякаш.. Има блясък, покри му белите коси и изобщо много задоволителен резултат. Но просължавам да се интересувам, защото до преди се боядисвах с безамонячна боя за коса, така че и настоящата стъпка си е нещо, 😁
Ще ми е интересно във вашата групичка!

# 21
Здравейте, случайно попаднах на темата и ме заинтригува. Имам няколко въпроса, цвета, който поддържам е канелено рус, осмица. Възможно ли е да се постигне това с къна и ако някой има препоръки, моля да сподели. Предполагам, че мога и веждите си да поядисам с подходящ цвят. По отношение на по-предни постове за изправяне на къдравата коса, да, изправя се с годините, което се дължи на белите коси, които не се начупват, поне при мен е така.
Моля да ме извините, ако нещата, които питам вече са обсъждани!

# 22
  • Sofia, Bulgaria
Зависи каква е основата ти. Ако си с тъмна коса, няма да можеш да го постигнеш, защото изсветляване с билки не става.

# 23
Благодаря за отговора, 60 % светло кестенява, пепелив оттенък, 40% бяла коса. Мисля, че ще стане.

# 24
Благодаря за отговора, 60 % светло кестенява, пепелив оттенък, 40% бяла коса. Мисля, че ще стане.

Ще стане. Има готови билкови бои - може да се вземе някое светло кестеняво и ще стане на такава основа точно канелено. Може да се направи и смес от 1:1 къна и касия, да се добавят 2 с.л. амла и пак ще стане подобен цвят.

# 25

Ще стане. Има готови билкови бои - може да се вземе някое светло кестеняво и ще стане на такава основа точно канелено. Може да се направи и смес от 1:1 къна и касия, да се добавят 2 с.л. амла и пак ще стане подобен цвят.
Благодаря))

# 26
Здравейте  мамичета качам снимки, 3 пъти се боядисвам с светлокестенява боя след всяко боядисване резултата е все по добър. номер 1 номер 2 номер 3

# 27
Аз пак съм доволна от медения си цвят
Скрит текст:

# 28
Меденият цвят как е постигнат?

# 29
И каква е основата? Много е хубав!

# 30
Аз съм пускала и преди основата, някъде назад из темата, тъмнорус е цвета.
Скрит текст:
Като зимата не е толкова русо, лятото е така, изсветлявам повече от слънцето. Общо взето след бременността много ми потъмня косата и цветът е един такъв ни рус, ни кестеняв, много неопределен.

Смесвам касия една опаковка + 1/3 от опаковка къна сложих. Оксидира към 4 часа, седях към 3 часа.
Най-хубавото на билките е, че сега косата ми е супер и не е мазна. Обикновено се омазнява за ден-два.

# 31
  • Пловдив
Кактус, много як цвят Purple Heart

# 32
Борянка, все по-хубаво става, да. Simple Smile

Последна редакция: нд, 29 дек 2019, 15:12 от Lemy

# 33
Здравейте момичета, честита Нова година!!! Бъдете здрави и с много прекрасни коси! Искам да попитам къната и касията заедно ли се смесват и оксидират? Целта ми е светло меден цвят, но имам боя по дължините и е малка шарения за сега 😊

# 34
За много години!

Аз винаги съм ги слагала заедно да оксидират.

# 35
Аз слагам да оксидира само къната, другите билки добавям  в последствие.
Успешна Нова 2020! И да е късметлийска Simple Smile

# 36
Много ви благодаря за отговорите! Чакам да дойде поръчката от Зоя и ще опитам комбинацията къна и касия 50/50 с чай от лайка, ако резултатът е добър ще покажа снимки на корените, защото по дължините с остатъци от боята няма да е реален цвета.

# 37
И аз от тук разбрах за касията. За по- топло кестеняво пишеше в сайта да се смесят къна и индиго 50 на 50. Получи се, но пак има лек червеникав отенък, а и ме е страх при следващото къносване дали цветът няма да стане прекалено тъмен, защото нали е с наслагване...

# 38
  • София
Ч.Н.Г., момичета!
Бъдете здрави и красиви през цялата година!
 Те първа "прохождам" в грижата за косата с естествени продукти и затова моля да ме извините, ако понякога задавам въпроси, които на част от вас се струат наивни. Днешният ми въпрос е може  ли да ползвам шикакай вместо шампоан? Чета инструкциите в сайта и оставам с впечатлението, че може, но искам да съм сигурна преди да поръчам, защото ако не може, то ще поръчам и шампоан.

За 6-годишно дете може ли да го използвам? Кожата на главата й лесно се дразни от шампоани, също като моята.

Планирам да си поръчам и амла, така че вероятно ще ги смеся.

Много съм доволна, че попаднах на вашата тема и благодарение на нея вече преминах на билкова боя за коса. Още експериментирам с нюансите, но макар да не получавам цвета, който имах с химичната боя, не бих се върнала на химична предвид видимите ползи за косата ми от билковата боя.

Последна редакция: чт, 02 яну 2020, 10:13 от pandachina

# 39
  • волно калдъръмче
mariat, според мен няма да стане тъмен. Къната се отмива бързо, а индигото е още по-нетрайно. Най-добре ще кажат тези, които ползват индиго.

pandachina, амла, шикакай и сапунени ядки е отлична комбинация. Може да добавяш и хума. В Зоя има и сухи смеси за измиване на коса.

# 40
Цветът принципно се наслоява, затова някои процедират с цялостно мазане веднъж на 2-3 месеца, а иначе правят само корени.
Лично аз, след като ми се закрепи цвета намалявам количеството на къната. Индигото се отмива по-лесно и по-бързо от къната.
Също съм правила и изсветляване с пчелен мед. Правя си смесите със силна отвара от лайка, пак с идеята да не потъмнявам много косата.
В общи линии има ефект, защото моята естествена коса е доста светла и изобщо не искам да ставам тъмна.

# 41
Значи на следващото къносване ще намаля индигото, ще добавя касия и чай от лайка. А чаят колко трябва да е наситен?

# 42
Значи на следващото къносване ще намаля индигото, ще добавя касия и чай от лайка. А чаят колко трябва да е наситен?

Примерно на около 2 чаени чаши слагам 3 пълни супени лъжици с връх цвят от лайка и оставям да поизври, а после да покисне за около половин час.

# 43
За медения цвят слагам двете билки заедно да оксидират.

А за чуствителния скалп
Скрит текст:
мъжът ми имаше доста неприятна себорея, но от два месеца ползва един билков шампоан от зоя и си прави маска с хума на 2 седмици. Ами няма сега себорея. Не ми се вярваше, но много добре му действа.
Обаче при мен този шампоан не измива добре, но аз съм с мазна коса и трудно се намирам шампоани😯

# 44
Каква е маската с хума?

# 45
А кой е шампоана от Зоя?

# 46
Ето гоНо при мен не действа така, явно е до тип коса. Неговата не е баш къса, може да си върже малка опашка в момента, та наистина си личи разликата с употреба на други шампоани.

А маската я прави като си прави каша от хумата - каза ми около 3 с.л. хума си ги разрежда с вода, да стане на каша и я втрива в корените. Още около 2 с.л. разрежда за дължините. Сега според дължината на косата, ще варира количеството. Аз с моята коса нямам нерви да си я правя 😂
Но приемам препоръки за сапун-шампоани, някоя от вас тествала ли е?

# 47
Колко време се седи с маската? После я мие с шампоан или той е преди маската?

# 48
Около 15мин, но може и повече 20-30мин. Измива после с вода и шампоан.

# 49
Ч.Н.Г., момичета!
Бъдете здрави и красиви през цялата година!
 Те първа "прохождам" в грижата за косата с естествени продукти и затова моля да ме извините, ако понякога задавам въпроси, които на част от вас се струат наивни. Днешният ми въпрос е може  ли да ползвам шикакай вместо шампоан? Чета инструкциите в сайта и оставам с впечатлението, че може, но искам да съм сигурна преди да поръчам, защото ако не може, то ще поръчам и шампоан.

За 6-годишно дете може ли да го използвам? Кожата на главата й лесно се дразни от шампоани, също като моята.

Планирам да си поръчам и амла, така че вероятно ще ги смеся.

Много съм доволна, че попаднах на вашата тема и благодарение на нея вече преминах на билкова боя за коса. Още експериментирам с нюансите, но макар да не получавам цвета, който имах с химичната боя, не бих се върнала на химична предвид видимите ползи за косата ми от билковата боя.

Честита нова година, момичета!

За измиване на коса основната измиваща съставка е прах от сапунени ядки. Без нея вероятно няма как да се постигне измиващ ефект. Добавят се амла и шикакай. Аз лично съм си правила смес само от сапунени ядки и амла. За мое учудване, измиват добре. Косата ми беше много хубава след измиването. Направих си каша от 2 супени лъжици сапунени ядки и една лъжица амла и забърках с вода. Втрих в скалпа и косата, сложих найлонова шапчица и измих само с топла вода след половин час. Това е. Ефектът е хубава измита коса.
Относно детето, първо пробвай ти. Но това са природни продукти и си мисля, че можеш да ги използваш без проблем и за детето.
Време ми е и аз да се наклепам. Отивам да разбърках къна и индиго. Този път ще добавя и амла.

Последна редакция: пт, 03 яну 2020, 07:43 от Цвета Атанасова

# 50
  • Sofia, Bulgaria
pandachina, задължително направи тест за алергия. Дори и с билки се прави. И съветът ми е да направиш теста на всяка една билка отделно, а не на цялата смес.
От опит, мога да кажа, че амлата може да предизвика раздразнение на кожата.

# 51
При мен при последното боядисване със светло кестенява на Хена фокс пак се появи сърбеж по скалпа, а от доста време не ми се беше случвало. Този път към сигурна, че не е от шампоана или балсама, изчезна след второто или третото измиване на косата. Предполагам е от индигото, ако не се лъжа за него бяхте писали, че изсушава скалпа.
Егати значи, омръзна ми с тези проблеми.

# 52
Тийнеджърката в къщи има тъмно руса коса, но си е навила да стане тъмна брюнетка. Smile Но съм сигурна, че няма да се хареса и й предложих да пробваме с къна. Взехме кафява къна на прах, направих я по спомен от моето къносване преди години с вряла вода, малко оцет и малко бадемово масло. Стоя 2 часа, преди това беше измила и подсушила косата си. Ноооо нищо не се оцвети, косата стана много мека и лъскава, обаче без промяна в цвета. И сега се чудя това нормално ли е, чак толкова да не я хване къната и къде въобще сбъркахме... Какво да направим, за да потъмни леко косата си, но не да стане черна?
Къната е тази:

# 53
Здравейте! Да пусна малко снимки след вчерашното мазане с къна и индиго. Ползвам естествени оцветители вече две години.

Последна редакция: сб, 04 яну 2020, 15:00 от Цвета Атанасова

# 54
Цвета, страхотен цвят и коса, изглежда сякаш е само къна (много е светъл и наситен). На коя марка е къната и какви са пропорциите, с които се боядисваш, колко време стоиш с нея. Интересно ми е, защото аз се боядисвах преди с къна и индиго в две стъпки, но ми беше омръзнало дългото стоене намазана, после се боядисвах само с боя в черно, а сега съм изсветлила до медно и преминавам отново само на къна смесена с касия.

Последна редакция: сб, 04 яну 2020, 19:05 от natali12

# 55
Цвета, страхотен цвят ти се е получил:) Аз съм решила следващия път да добавя малко хибискус за по-наситено червен цвят. Ако някой е  пробвал, ще съм му благодарна за отзиви:)
Момичета, прекрасна 2020 ви желая!

# 56
  • Макондо
Тийнеджърката в къщи има тъмно руса коса, но си е навила да стане тъмна брюнетка. Smile Но съм сигурна, че няма да се хареса и й предложих да пробваме с къна. Взехме кафява къна на прах, направих я по спомен от моето къносване преди години с вряла вода, малко оцет и малко бадемово масло. Стоя 2 часа, преди това беше измила и подсушила косата си. Ноооо нищо не се оцвети, косата стана много мека и лъскава, обаче без промяна в цвета. И сега се чудя това нормално ли е, чак толкова да не я хване къната и къде въобще сбъркахме... Какво да направим, за да потъмни леко косата си, но не да стане черна?
Къната е тази:

И аз имах подобен проблем с готова боя, почти нищо не стана. Вече се боядисвам с къна и индиго, които аз си смесвам. За да има ефект къната трябва да седи накисната няколко часа предварително, после се добавя индиго за да стане по-тъмен цвета и се маже.

# 57
Къната е тази:

И аз имах подобен проблем с готова боя, почти нищо не стана. Вече се боядисвам с къна и индиго, които аз си смесвам. За да има ефект къната трябва да седи накисната няколко часа предварително, после се добавя индиго за да стане по-тъмен цвета и се маже.

Благодаря, проблема е, че сме във Белгия и не знам от къде да купя отделно къна, индиго и други съставки.... Може би грешката е, че не изчакахме къната да постои. Държахме я докато изстине и си промени цвета в кафяво, но не повече от 15-20 мин. Ще купя друг вид къна и ще я оставим да престои поне 1-2 часа... Grinning

# 58
  • Макондо
Вашата боя е къна и индиго. Индигото няма нужда да оксидира като къната, затова предложих варианта с набавяне на билките  поотделно и смесването им чак след като къната се активира. Не може да няма къна и индиго в Белгия, при наличието на толкова много чужденци от всякъде. В Амазон е пълно.

Няма ли временни оцветители тип шампоан за коса, да се види девойката с тях и да си преценява.

# 59
  • гр.Видин
Къната е тази:

Проблема е врялата вода. Тези бои се разреждат с вода с температура около 50 градуса. Индигото не боядисва залято с вряла вода. Предполагам в указанията го пише...

# 60
Преди по- малко от месец се къносах за първи път- 50/50 къна и индиго. Резултатът ми хареса, получих съвет да намаля индигото и да добавя касия. Днес се загледах в израсналите коси и виждам фрапантна разлика между къносаните коси и израсналите бели косми. А си мислех, че къната се отмива с времето и в този ред на мисли разликата няма да е като при боядисване с боя и израснали корени. Замислих се как ще изглеждам, когато белите коси вече са в превес...

# 61
В указанието пишеше very hot water. Аз сложих от термо-каната, не е завирала напълно...
Знам ли... Преди няколко години аз се правих със същата боя обаче в медено и си ми ставаше идеален цвят (моята коса също е тъмно руса)...  Smile
Във Белгия няма амазон, поръчвала съм от немския и английския, но имат доставка и се оскъпява доста. Иначе сайт като нашия Зоя не съм виждала, а и такива магазини няма...
Може би трябва да проверя в турските магазини, тук има доста, но са повече за хранителни стоки....

Иначе си мислех да взема оцветяващата серия на Лакме за брюнетки, дали докарва тъмен кестеняв цвят или е слаба? Или на John frieda?

# 62
  • Макондо
Виж в турски магазини, ако има пакистански, индийски и т.н. Може да пробвате с друг цвят от боята, щом си имала успех с твоята.

# 63
Цвета, страхотен цвят и коса, изглежда сякаш е само къна (много е светъл и наситен). На коя марка е къната и какви са пропорциите, с които се боядисваш, колко време стоиш с нея. Интересно ми е, защото аз се боядисвах преди с къна и индиго в две стъпки, но ми беше омръзнало дългото стоене намазана, после се боядисвах само с боя в черно, а сега съм изсветлила до медно и преминавам отново само на къна смесена с касия.
Снимките са правени на слънце. Обикновено цветът, който ми се получава е кестеняв. По-реален е на първата снимка. Този път се получи по-светъл цвят. Сложих 2 супени лъжици къна да оксидира само два часа. Прибавих една супена лъжица индиго и толкова амла плюс една супена лъжица глицерин. Престой 4 часа и измиване с шампоан. Всичко е на Хенафокс.
Обикновено сместа е 50 на 50 къна и индиго с глицерин, но сега индигото ми беше попривършило и прибавих и амла.
Косата ми много бързо побеля и предполагам, че основата вече е доста светла. Може би бялата е на места около 30-40 процента.

# 64
mariat, зависи каква ти е основата. Моята коса при 50/50 става доста тъмна, т.к. оттенъка съвсем не е като при Цвета. При мен бялото е 10-тина процента, равномерно в цялата коса.Не мисля, че по-тъмният цвят ще донесе повече трайност. На 2-3 седмици може да се правят корени, защото корените първи "лъсват".

# 65
Основата ми е тъмно кестенява. Не искам да става по- тъмно, защото знам, че цветът на къната се получава с натрупване, но и рязката граница (както при боядисване с боя) на бял корен и къносана дължина ме стресна. Мислех, че отмиването на къната прави тази граница по- незабележима.

# 66
Аз от 10 години съм с къна,  като първите бях в две стъпки къна и индиго. Никога,  никога не ми се е имивала нито къната,  нито индигото. Като стана косата ми 70%бяла, исках да мина само на къна,  за да избегна тази рязка граница с белите корени,  които израстват за две седмици. Ами не получи нито отмиване,  изсветляване с разни неща (шампоан с витамин С,  разни маски и пр.). Просто я изчаках да израсте и две години ходих с нещо като омбре - дължините черни,  нагоре червена. Сега съм долу-горе с еднакъв цвят и като израстнат белите корени на червеното по не е рязка границата.

Последна редакция: нд, 05 яну 2020, 12:06 от lu_lu

# 67
  • София
Благодаря за отговорите!
Вчера бях с детето в центъра и съвсем случайно минахме покрай магазин Зоя. Обикновено поръчвам онлайн, но сега така или иначе бях планувала поръчка, казах си, че поне цената за доставка ще спестя. Взех всичко планувано по спомен (списъкът беше вкъщи и чакаше за онлайн поръчка). Забравих сапунени ядки. Много ме е яд. Значи по-нататък ще пробвам как ще ми се отрази шикакая + алма+сап. ядки.
Но може би следващата седмица ще пробвам да смеся повечко руса билкова боя + малко светло кестенява. Такъв съвет беше даден в листовката към русата боя по повод моята цел. После ще дам снимки. Идеята е да оцветя по-тъмните корени. Цветът по държината ми е рус от химичеката боя. Естественият ми също е рус, но с годините някак е потъмнял и сега излизат тъмно руси, почти кестеняви корени, които русата билкова боя не оцветява. Малко се колебая дали да наклепам само корените, или цялата коса. Не ми се иска да изгубя русото по дължината, което обожавам, но пък иначе може да се получи някаква гадна разлика.

Никога не съм си падала по експериментите с външния вид, но в тази тема много ме вдъхновявате и благодаря за това!

А алмата и шикакая задължително ще ги пробвам първо на сгъвката на ръката за алергична реакция и чак тогава ще мацам косата. Ако съм доволна от измивния ефект, след това ще ги пробвам и на детето на ръката и ще измя и нейната коса. Тя сама прояви желание кат овидя пакетчетата и й обясних какво е това. Само не е очарована от мисълта, че го няма приятния аромат на шампоан, но това да е проблема.

# 68
Корените си лъсват неизбежно. Натрупването на цвета се отнася до цялостния ефект от боядисването, за съжаление не съм забелязала да ми се натрупа цвят на побелялото Simple Smile То си лъсва, особено в корена. Но аз и мия косата си доста често, т.е. отмива се по-бързо.
Вчера правих корени. Сместа е къна/ касия/ индиго, снимка на дневна светлина
Скрит текст:

# 69
Сега покрай щерката май се запалих пак да пробвам медената къна. Преди 3 години бях медена, но ми писна и пак си върнах русото. Обаче имам проблем, че корените ми излизат малко по-тъмни например ниво 7, а аз я боядисвам сега с безамонячна боя 8.1... Преди с къната ми харесваше обаче с напрупване и израстване на косата, като цяло косата ми потъмня поне с 2 номера. Та сега имам въпрос възможно ли е да се изсветляват корени с боя, а после цялата коса да се прави с медена къна. Искам просто да остана на ниво 8-ца, а да не потъмнявам с времето?
Това ми е цвета преди с къната:
Скрит текст:

Последна редакция: нд, 05 яну 2020, 16:28 от lunna pateka

# 70
Корените си лъсват неизбежно. Натрупването на цвета се отнася до цялостния ефект от боядисването, за съжаление не съм забелязала да ми се натрупа цвят на побелялото Simple Smile То си лъсва, особено в корена. Но аз и мия косата си доста често, т.е. отмива се по-бързо.
O, не сте ме разбрали. Ако правя косата с къна и индиго, което да убие червеното и да има по- естествен вид, то моята кестенява коса става една идея по- тъмна. Така границата между белия корен и къносания косъм е доста по- видима. Притесненията ми са, как ще изглежда косата след солидно побеляване с бели корени и тъмни дъжини.

# 71
Затова аз след като побелях повече от 50-60% преминах само на къна. Колкото повече бяла коса има,  толкова към по-светъл цвят на косата трябва да се върви. Няма такъв ярък контраст бели корени - тъмно боядисана коса и може да се къносва на три седмици.

# 72
Зависи и от цвета на кожата. И аз не исках да потъмнявам, водена от същото правило за годините и изсветляването, но установих, че тъмна коса ми отива най-много.

# 73
И аз съм мислила по въпроса и тъй не съм с много светла кожа изключвам червено и медено. Като станат някога много белите корени там мисля да е част от къната с повече индиго, а по дължините другата част с по-малко индиго. На теория съм го измислила, на практика не знам как ще е Joy

# 74
  • Хасково
Здравейте! Досега правех маски само със зизифус, който не променя цвета на косата, но мисля от следващият път да включа и амла, прочетох назад в темите, че леко потъмнява косата, но имате ли представа дали ще подейства и при изрусена коса?

# 75
Здравейте! Досега правех маски само със зизифус, който не променя цвета на косата, но мисля от следващият път да включа и амла, прочетох назад в темите, че леко потъмнява косата, но имате ли представа дали ще подейства и при изрусена коса?

Амлата не потъмнява, а по-скоро придава малко по-студен нюанс - на руса коса вероятно ще матира.

# 76
  • Хасково
Здравейте отново, момичета!
Днес си направих маската с амла и зехтин върху изрусена коса. Стоях 25-30 минути с нея и после измих с шампоан. Резултатите са по-мека коса и с повече обем, цветът не ми се промени, може би съвсем леко се е матирал от амлата и то само в корените. Като цяло съм доволна. Притесни ме само, че този път след баня имаше малко повече коса.... и се надявам да не е от маската

# 77
  • София
Преди няколко дни измих косата си със смес от амла и шикакай. Съмнявах се, че има измиваш ефект, но се оказа вярно. косата се изми като с шампоан. Стори ми се обаче, че изми окончателно и останалия по косата ми цвят от билковата боя. Вярно, че последното боядисване беше доста отдавна, но ... Също така косата ми изгуби всякакъв блясък. Иначе  стана по-мека, но предвид описаното по-горе  не съм доволна. Може би ако добавя сапунени ядки ще е различно.  Thinking

# 78
  • Хасково
Преди няколко дни измих косата си със смес от амла и шикакай. Съмнявах се, че има измиваш ефект, но се оказа вярно. косата се изми като с шампоан. Стори ми се обаче, че изми окончателно и останалия по косата ми цвят от билковата боя. Вярно, че последното боядисване беше доста отдавна, но ... Също така косата ми изгуби всякакъв блясък. Иначе  стана по-мека, но предвид описаното по-горе  не съм доволна. Може би ако добавя сапунени ядки ще е различно.  Thinking

Колко време стоя със сместа?

# 79
  • София
Около 20-30 минути.

# 80

pandachina, не знам дали това има значение, но в указанията за използване на амла за коса пише: Смесете достатъчно прах от амла с гореща вода до консистенцията на гъста каша, и оставете да престои 15 минути. Разделете косата си на участъци и разнесете равномерно сместа.След няколко минути изплакнете добре.
Амлата съдържа мн. витамин Ц и е възможно да пресуши косата, ако се държи по-дълго време. Може би трябва да е по-малко количество, за сметка на другите билки.

# 81
  • Хасково

pandachina, не знам дали това има значение, но в указанията за използване на амла за коса пише: Смесете достатъчно прах от амла с гореща вода до консистенцията на гъста каша, и оставете да престои 15 минути. Разделете косата си на участъци и разнесете равномерно сместа.След няколко минути изплакнете добре.
Амлата съдържа мн. витамин Ц и е възможно да пресуши косата, ако се държи по-дълго време. Може би трябва да е по-малко количество, за сметка на другите билки.

И аз се замислих дали от това не ми се е получил косопада, макар че бях смесила амлата с масло. Вече ще я ползвам за по-кратко време

# 82
Чела съм някъде, че амлата е кисела. Затова е възможно да изсуши. Когато забъркам къна, слагам и малко оцет или амла, да оксидират заедно, защото къната се комбинира с кисело.

# 83
  • София

Благодаря! Май наистина прекалих. Ще опитам пак за по-кратко време. Купих си и сапунени ядки, които също ще добавя този път. Идеята ми беше да стоя около 15 мин, но няма часовник в банята. Заех се да чистя банята докато съм със сместта и се заплеснах, минали са повече от 15 мин със сигурност, но не помня колко точно, затова писах  20-30 мин.

# 84
  • Хасково
Здравейте!
Имам въпрос към онези от вас, които ползват брингараж като маска. Ползвали ли сте го самостоятелно? И ако сте правили с маслен извлек, с какви масла сте го комбинирали?

# 85
Не съм сигурна дали въпросът ми е за тук.Започнах с грижите за косата- маски ,пия Приорин,Мерц и т.н. понеже косата ми е много изтощена от боядисване,пооредяла от косопад за който не взех мерки навреме,изтощена и изтъняла в краищата.Най-ме дразни и най страдам за оредяването,че тогава когато падаше като луда не ми беше никак до това да се занимавам с грижи за косата си.Косата ми е права,тъмна по прицип,с хубав косъм,който не съм виждала от години в реалния цвят защото години наред я боядисвам в червено.Сега е към кестенява като цвят,с кичури отдолу,изтощчена и изтормозена отвсякъде.Но не цъфти,което ми е супер странно при целия този тормоз:rolling_eyes: Това което искам да направя е следното -да я къносам за да уеднаквя цвета/купих някаква къна от Дм тъмнокестеняв цвят,към 8лв/,защото е шарена просто - има червено,светлокестеняво,тъмно в корените.За да подхрани косата и да не я увреждам с още едно боядисване.След което да продължавам с маските ,за коса,масла,подходящи шампоани и балсами ,като продължавам да пия витамините./спортувам и се храня режимно, свалям кг в момента/
Та ,добра ли ми е идеята да къносам,и после маски,грижи,витамини?Дали косата ще поема всички продукти после след къносването?Или идеята с къносването не е удачна.
Ако не е ,тогава как да уеднаквя цвета?пак ли с боя?Досега не съм използвала безамонячни,за жалост,нещо не ми бяха допаднали като цвят.
Благодаря ,ако въпросът не е за тук,моля да ме насочите къде да попитам!

# 86
Пусни една снимка на тази къна. Натуралната къна боядисва само червено, всичко друго  е въпрос на смес. Но добри билкови смеси под 15-тина лв. не съм виждала, затова ми е любопитно да сложиш снимка. Ако е само натурална къна, тя е 7 лв. (Хенафокс). Това, че на кутийката пише "къна" е друг въпрос. Може да съдържа и къна, но и други добавки, които не са натурални и ефектът няма да е пълноценен (ако е така). Разгледай състава, разгледай и първата страница от темата.

# 87
  • гр.Видин
Но добри билкови смеси под 15-тина лв. не съм виждала
Как да няма. Билковите бои на Хенафокс са около 7лв и са си много добри.

# 88
Режим, отслабване....понякога косопада е знак, че си намалила прекалено много въглехидратите. Също може и за проблем със щитовидната.

# 89
R_penkova, лично аз не съм доволна и от по-скъпите смеси Khadi. Та са ми любопитни тези от ДМ какви са. Khadi  съм вземала и онлайн, и от Лили.

# 90
Khadi само един път сложих, станах зелена, и от тогава само боя на Хена Фокс, екстра ми е. Е, нямат много цветово разнообразие, но, каквото такова.

# 91
Не, зелена не. Но с оксидирала къна покритието при мен е съвсем различно. А не знам как ще се държи сместа, ако косата е боядисвана и с боя.

# 92
На Биовитал е къната,не мога да прикача снимката съжалявам,мисля че е българска.Цвета който взех е тъмнокестеняв.

https://images.app.goo.gl/4oxG6yfVJmEvNB6b6

# 93
Изглежда добре, това е състава. Кажи после доволна ли си от покритието
Скрит текст:
Състав боя:
Lawsonia inermis (Henna) Powder, Indigofera tinctoria (Indigo) Powder,  Emblica officinalis (Amla) Powder, Ziziphus spina-Christi (Ziziphus) Powder, Eucalyptus globulus (Eucalyptus) Powder, Aloe barbadensis (Aloe Vera) Powder, Curcuma longa (Turmeric) Powder, Matricaria recutita (Chamomile) Powder.

# 94
  • гр.Видин
Състава изглежда ОК. Не знаех, че я има в ДМ

# 95
А да попитам всичките масла ,маски и работи ще навлизат ли после в косъма,след къносването?

Къносвала съм се като ученичка,но това е преди 20-25 години.

Благодаря  на всички  за отговорите!

Да,за щитовидната имам направление за изследване,още не съм ходила.Но да отслабването влияе на всичко.Sad

Последна редакция: сб, 18 яну 2020, 16:02 от (Sana)

# 96
Ами, моята коса така живна след билковите бои, че не съм имала нужда допълнително от нищо. Слагам маска само за лесно разресване.
Само да кажа от личен опит, че ако проблема идва от щитовидната, никакви хапчета витамини и маски не помагат, докато не се кротнат хормоните.

# 97
Аз нещо не харесах Биовитал в черен нюанс. Не си усетих косата плътна и подхранена, прекалено дълго тече синя вода при изплакване, та ми е малко подозрителен състава. Иначе покри добре и цвета изтрая по-дълго от Хенафокс.

Къната няма да попречи на маските. Те обаче може да я "свалят" по-бързо и за това аз ги слагам в деня преди къносване.

# 98
Здравейте, искам да попитам следното:с тъмнокафява коса съм с бели косми в скалпа. Досега се къносвах с тъмно кафява къна, но сега ми се иска да променя цвета. Мога ли да постигна с готова къна някакъв наситен червеникав или риж оттенък, цвят?

# 99
  • волно калдъръмче
Моят начин е да разбъркам къната с филтрирана (в кана Брита или Аквафор) гореща вода до еднородна гъста каша. Спрях да слагам лимон и другите добавки (билки, канела, карамфил). Следва 24 часов престой. Преди нанасянето добавям супена лъжица смес от базови масла (рицин, кокос, бадем, репей, жожоба) и ако имам - 12-15 капки някакво етерично масло, подходящо за коса  (розмарин, мащерка, евкалипт). Последния път престоях 3 часа с къната и хвана повече от добре. Най-хубав цвят ми се е получавал след 4-5 часов престой.

Нямам всички масла в наличост и слагам от тези, с които разполагам към момента.

# 100
Здравейте, това натурална къна ли се води? Червеникави нюанси ли придава?
https://hennafox.com/product/523/bio-bilkova-boya-za-kosa-kana-cultivator-s.html

# 101
Здравейте, това натурална къна ли се води? Червеникави нюанси ли придава?
https://hennafox.com/product/523/bio-bilkova-boya-za-kosa-kana-cultivator-s.html

Това е чиста къна+ алое вера. Зависи от основния цвят на косата, при мен дава същия цвят като другата къна на хенафокс (може би малко по-наситено червено). Предимството е, че не я чакаш да оксидира и се стои по-кратко ( с тази стоя 2 часа, с другата - 3 или 4). В блога на хенафокс има снимки на коси с различни цветове на култиватор, има и с тази къна.

# 102
  • Варна
Привет на всички.
От скоро се зарових да чета темите. Като ученичка се къносвах 2-3 пъти. Тогава беше все едно купувам боя за коса и се водеше "огнено червено". Цветът стана много хубав. Но спомените ми са, че беше ГОЛЯМО цапане. Един бойлер не ми стигаше да я измия. Спомням си, че на кутията пишеше да се свари и така и процедирах. После поне още 3-4 пъти продължаваше да тече цвят при миене.
Вече започна да ми побелява косата, особено в страни около ушите и се вижда. Нося косата прибрана. С ножичка махам част от белите косъмчета (не съм в ред знам) и положението се търпи. Замислям се пак за къна, но не ми се ще чак такова чисто червено. Загледах билковите бои на Култиатор и много ми допадна цвета карамел. Все още само си събирам мнения от темите.

Това което ме спира е това пускане на цвят при миенето на косата и цапането.... С тези билкови бои сигурно е същото?
А лятото като ходите на море и ежеднвенто мокрене със солена вода и миене, как се отразява? Като си помисля, че ще се разтече...

Хем ми се иска, хем не ми стиска Grinning

# 103
Не ми пуска, не цапа и не ми се разтича, с билкова боя на Хена Фокс съм.

# 104
  • Макондо
Само хавлията ми леко се оцветява след къносване (пере се). Иначе наистина не тече и се измива прилично лесно. Цвят не тече определено!

# 105
  • Варна
Не зная какво съм използвала, ноо това ми е останало като спомен от преди 15г. И това варене, което се налагаше тогава.... Стоенето 2 часа се преживява, но определено в тези билкови бои ме спечелиха, че няма нужда да се чака са оксидиране и т.н. А и някой по умен и опитен в това отношение от мен, е смесил всички билки с нужните пропорции, за да се получи даден цвят. Но продължавам да чета старите теми и да си събирам инфо и да трупам от вашия опит. Simple Smile 
Не съм по бъркането, но ми дойде музата сега, та си забърках кокосово масло с амла. Чакам да минат 2 седмици и да го прецедя и да си правя маска. Така поне четох, че се прави маслен извлек. Ще видим накрая.

# 106
  • София
И аз в ученическите ми години съм се правила с къна, мисля че "рубин" се казваше (преди почти 25 години е било...може и повече )
В момента ползвам тази на хена фокс- няма нищо общо! Изобщо не цапа така. Цветът не е така ярък и наситен. Поне при мен е така де! Даже ми се иска малко по-ярко да е, но и така съм доволна с оглед на това колко ми се подобри структурата и плътността на косъма, откакто минах на къна!
Аз гоня в момента някакъв ръждив цвят и там, където косата е била боядисвана, става много хубав цвят. Върху новоизрасналите корени обаче  ми става доста по-тъмен  цвят, с множество светли нишки(тъй като доста рязко побелях) и стои някак като на кичури! За сега ме устройва, някой ден може да пробвам тези билкови бои- малко за изравняване на цвета!

Скрит текст:

# 107
Ама тука се показват страхотни къдрави коси 😍 аз нали не съм къдрава и се любувам 🤗

# 108
Аууу,  каква прекрасна коса!  И цвят страхотен!

# 109
Аууу,  каква прекрасна коса!  И цвят страхотен!
+1

# 110
Тук някои се оплакваме от по-светли корени и по-тъмни дължини Grinning
placebo7 ти даже си в "тренда" сега на оцветяването Wink

# 111
  • София
Ха-ха, да, ако омбрето все още е в тренда, значи и аз съм там Laughing
Така идва, плавно преливане от тъмни корени към светли краища, но аз си искам бакърен или ръждив нюанс, а той ми се получава само върху частта, която е била боядисвана и върху новоизрасналата бяла коса!
Благодаря, момичета, за комплиментите! БЛагодарение на тази тема и на темата на къдрокоските,  косата ми започна да се възстановява след жесток, няколкогодишен емоционален, психически и физически срив през който преминах и неминуемо се отрази и на нея!

# 112
Омбре, момбре, аз вече съм на принципа  каквото стане все е добре, важното е че е здрава, бухнала, блестяща. 😸

# 113
Placebo7,  косата ти е жестока! Много ми харесват ръждивите оттенъци, за съжаление мога да го постигна чак след като побелея напълно. Simple Smile

# 114
Здравейте, опитах се да прочета старите теми... ама е доста четене 😀
Имам нужда от съвет, понеже малко се обърках с всички неща...
Косата ми е тъмно кафява, боядисвана с боя... но напоследък състоянието й е трагично. От това, което прочетох реших да пробвам с къна+индиго+амла+касия+още някакви неща при тях (зехтин, масла).... но незнам в какво съотношение трябва да са...  След това да сменя моя шампоан с шикакай и сапунени семки и крайщата на косата да мажа с някакво масло, докато е още мокра.
От прочетеното разбра, че трябва да забъркам къната, да престой и после да добавя индигото... или се бъркам?

# 115
Косата ми е тъмно кафява, боядисвана с боя... но напоследък състоянието й е трагично. От това, което прочетох реших да пробвам с къна+индиго+амла+касия+още някакви неща при тях (зехтин, масла).... но незнам в какво съотношение трябва да са...  След това да сменя моя шампоан с шикакай и сапунени семки и крайщата на косата да мажа с някакво масло, докато е още мокра.
От прочетеното разбра, че трябва да забъркам къната, да престой и после да добавя индигото... или се бъркам?

Purplee, трябва да се заредиш с доста голямо търпение. Със сигурност косата ти ще  подобри състоянието си, но няма да стане бързо, нямай големи очаквания това да се случи още от първите няколко боядисвания. По принцип косите, които са изтощени или увредени, в началото трудно хващат цвят и не го задържат дълго. Но с времето нещата ще се променят и няма да съжаляваш за решението си:)  Къната я разбъркваш самостоятелно (аз я правя с не много топла вода и я държа около 5-6 часа, но има момичета, които я забъркват и оставят по 8-12 ч.) и когато прецениш, че е готова (повърхността й трябва да е станала леко червеникавокафява), отделно забъркваш с хладка вода индиго, след  около10 минути го смесваш с къната и веднага започваш да нанасяш.  В началото няма да ти е лесно, ще има поражения в банята вероятно, но с времето се свиква и става бързо и леко:)
Ако косата ти е много суха, маслата са добро решение,  а също и маската с алое вера (по-долу я копирам),за измиване можеш да използваш и  билковата смес за измиване, но не я дръж много дълго като маска (това може по-нататък, като се регулират нещата), а около 3-5 мин. и измиваш веднага. Има и хубави шампоани, на Сапунена работилница, например,  с които може да редуваш.  Успех!

Ето и копираната рецепта:

Ако усещате косата си суха и изтощена, опитайте тази маска с алое вера. Ефектът е невероятен!

4 части балсам за коса

1 част мед

1 част гел от алое вера /натурален, без алкохол/

Смесете съставките; по желание може да затоплите в микровълнова печка за няколко секунди. Нанесете върху суха или влажна коса, като обърнете специално внимание на крайчетата.  Увийте косата с найлон или шапка за баня, а отгоре – със затоплена хавлия. Оставете сместта на косата за поне 30 минути и изплакнете обилно. Най-вероятно няма да има нужда от шампоан.
Косата ви би трябвало да е като нова! За най-добри резултати повтаряйте процедурата два-три пъти месечно.

# 116

Purplee, трябва да се заредиш с доста голямо търпение. Със сигурност косата ти ще  подобри състоянието си, но няма да стане бързо, нямай големи очаквания това да се случи още от първите няколко боядисвания. По принцип косите, които са изтощени или увредени, в началото трудно хващат цвят и не го задържат дълго. Но с времето нещата ще се променят и няма да съжаляваш за решението си:)  Къната я разбъркваш самостоятелно (аз я правя с не много топла вода и я държа около 5-6 часа, но има момичета, които я забъркват и оставят по 8-12 ч.) и когато прецениш, че е готова (повърхността й трябва да е станала леко червеникавокафява), отделно забъркваш с хладка вода индиго, след  около10 минути го смесваш с къната и веднага започваш да нанасяш.  В началото няма да ти е лесно, ще има поражения в банята вероятно, но с времето се свиква и става бързо и леко:)
Ако косата ти е много суха, маслата са добро решение,  а също и маската с алое вера (по-долу я копирам),за измиване можеш да използваш и  билковата смес за измиване, но не я дръж много дълго като маска (това може по-нататък, като се регулират нещата), а около 3-5 мин. и измиваш веднага. Има и хубави шампоани, на Сапунена работилница, например,  с които може да редуваш.  Успех!

Ето и копираната рецепта:

Ако усещате косата си суха и изтощена, опитайте тази маска с алое вера. Ефектът е невероятен!

4 части балсам за коса

1 част мед

1 част гел от алое вера /натурален, без алкохол/

Смесете съставките; по желание може да затоплите в микровълнова печка за няколко секунди. Нанесете върху суха или влажна коса, като обърнете специално внимание на крайчетата.  Увийте косата с найлон или шапка за баня, а отгоре – със затоплена хавлия. Оставете сместта на косата за поне 30 минути и изплакнете обилно. Най-вероятно няма да има нужда от шампоан.
Косата ви би трябвало да е като нова! За най-добри резултати повтаряйте процедурата два-три пъти месечно.

Благодаря за бързия отговор Simple Smile
Нямам очаквания да стане веднага, но е време да започна да си я “отглеждам” по-внимателно. Само ме притеснява какъв цвят ще стане, тъй като в момента корените ми са израстнали, а косата надолу е тъмна. Да не стане светъл корена само...
по принцип мисля да си взема и крем за топлинна защита, но не мога да реша какво точно да е маслото/олиото за връхчетата.
И друго... косата ми е малко под раменете.... какво количество се изполва в този случай?

# 117

Само ме притеснява какъв цвят ще стане, тъй като в момента корените ми са израстнали, а косата надолу е тъмна. Да не стане светъл корена само...
по принцип мисля да си взема и крем за топлинна защита, но не мога да реша какво точно да е маслото/олиото за връхчетата.
И друго... косата ми е малко под раменете.... какво количество се изполва в този случай?
[/quote]

Аз бих си спестила крема за топлинна защита поне за известно време (или поне добре разгледай състава му, но билките не се обичат много с химията:).  Иначе, мисля че обща смес от къна и индиго 100 гр. ще е достатъчна за добро покритие. В корените най-вероятно ще стане по-светла. Можеш да направиш 2 смеси, в тази за корените да има повече индиго, а в останалата - по-малко или без. Много си зависи и от самата коса, колко бързо и дали трайно хваща. За маслото - има много варианти, аз съм фенка на аргановото, но от кокосовото също има много доволни .

# 118
Здравейте, черна коса с къна? Става ли? Чела съм, че черна къна няма, но по-добър ли е варианта от боя?

# 119
Смес от къна с индиго. Чувала съм за по тъмна коса и лъжица сол.

# 120
Здравейте, черна коса с къна? Става ли? Чела съм, че черна къна няма, но по-добър ли е варианта от боя?
Няма наистина, нищо, че и такова животно се продава. Къната е само червена, оранжева.
Черна можеш да станеш с къна и после като праснеш индигото, не в смес. Няма да си увредиш косата, друг е въпроса, че после няма махане.

# 121
Правих се с къна и индиго(50/50). Не стана черна косата.

# 122
  • Макондо
Първо се къносваш, после наново се индигираш, тогава става по-тъмно.

# 123
Аз съм с тъмнокестенява коса, какво ще стане след като няма да е черно?

# 124
Аз съм с тъмнокестенява коса, какво ще стане след като няма да е черно?

Пепундрела, можеш да пробваш върху кичур, който не се вижда много. Трудно някой може да ти отговори точно, всичко е много индивидуално.

# 125
Това е добър съвет. Всъщност идеята ми е да подхрани косата ми: да удебели косъма и се надявам да не се омазнява толкова често. Важното е да не стане с някакви странни оттенъци...

# 126
Това е добър съвет. Всъщност идеята ми е да подхрани косата ми: да удебели косъма и се надявам да не се омазнява толкова често. Важното е да не стане с някакви странни оттенъци...

От това, което разбрах до момента е, че 2-3с.л. амла в къната неутрализират червеното и придават студен оттенък.
Също може да използвате и това

# 127
# 128
Забелязах в тубата, че смесват черен чай с хума. Сега в момента се информирам. Засега знам, че черният чай спира косопада и укрепва косъма.

# 129
Разтворих къната и ще я оставя да оксидира цяла вечер. Имам питане- къде да е тя? В хладилник, в стаята, с капак, без капак? Утре ще добавя и малко индиго. И някой къновасал ли се е на мръсна коса?

# 130
Не. Хубаво е да не е омазнена. Ако оксидира до утре, може на стайна температура. На топло, напр.на 50 градуса във фурната, ако искаш да оксидира бързо. Каквото ти остане от сместа след употреба, можеш да замразиш и впоследствие да използваш да правиш само корените, примерно.

# 131
  • Макондо
Аз се къносвам винаги на немита коса, само веднъж на мита същия ден. Разлика - нула.

# 132
Аз се къносвам винаги на немита коса, само веднъж на мита същия ден. Разлика - нула.

И аз така. Но аз се мия често.

# 133
  • Макондо
И аз се мия често, през ден-два. И без това ми е суха косата от боядисването, абсурд да я мия специално за къносване.

# 134
Моята също я мия често, почти всеки ден (аз много пътувам и работя в замърсен район с много движение).
Но моето инфо е моят си опит и каквото съм прочела архивирано от момичетата в годините, в старите теми.

# 135
  • Макондо
Няма никаква логика косата да не е мазна, още повече, че много жени прибавят зехтин, когато се къносват.

# 136
А ти слагаш ли? Аз добавям глицерин най-често.

# 137
  • Макондо
Не, аз зехтин не съм слагала и не мога да кажа дали пречи или не от първо лице.

# 138
Здравейте! Не съм писала отдавна. Последните няколко пъти се къносвах с готовите билкови смеси или на Хенафокс, или на Indus Valley, като ми се искаше да не ми червенее толкова косата.Проблема е обаче,че белите корени по никакъв начин не ми ги отразява, дори съвсем леко да потъмнеят,а последният път забелязах,че и на цялата коса не хвана нищо. Сега съм взела една смес-води се терапия, в зелена опаковка от зоята,ще сложа кафе,и малко индиго,защото няма в нея, и ще видя какво ще се получи. Мисля да постоя 3-4 часа. Май ще правя две стъпки и после ще намажа допълнително само корените.

Последна редакция: сб, 01 фев 2020, 15:31 от Hri_s

# 139
Слагам къна и индиго 50-50. Къносвала съм на чиста и мръсна коса, със зехтин и без зехтин. Разлика няма. Много експериментирах. Оксидирах 12 часа на стайна температура, 2 часа във фурната на 50 градуса. Разлика няма. Сега оксидиране 2 часа в микровълнова като на половин час затопляне като пускам микровълновата за 20 секунди. Преди слагах амла, но от нея не ми хваща добре. Спрях се на комбинацията къна, индиго, малко оцет, глицерин и оксидиране 2 часа в микровълнова. После поне 3-4 часа на косата. Така при мен е най-добре.

Последна редакция: сб, 01 фев 2020, 09:16 от Цвета Атанасова

# 140
При мен на мръсна коса не хваща добре, не слагам масла.

# 141
Намазах се с 50/50 къна и индиго. Къната оксидира повече от 12 часа. Този път намазах на мръсна коса, за да видя дали има разлика с предния път. Но, определено на суха коса по- лесно я нанесох, защото ясно се вижда къде е суха и ненамазана с къна и веднага мога да реагирам.

# 142
Здравейте,  дами. Да ви питам някоя от вас ползвала ли е хибискус и прави ли той по-наситен червен цвят? Нещо ми оранжавее последната партида къна,  пък купих доста пакетчета и се чудя дали да поръчам хибискус.
Зимата оксидирам къната за една нощ върху електрическа възглавница,  включена на 1 степен. Не си мия косата преди къносването,  защото съм я мия всеки сутрин. Хваща добре, стига да е добра къната. Някой път слагам малко индиго,  друг път не слагам.

# 143
  • волно калдъръмче
Здравейте,  дами. Да ви питам някоя от вас ползвала ли е хибискус и прави ли той по-наситен червен цвят? Нещо ми оранжавее последната партида къна,  пък купих доста пакетчета и се чудя дали да поръчам хибискус.
Зимата оксидирам къната за една нощ върху електрическа възглавница,  включена на 1 степен. Не си мия косата преди къносването,  защото съм я мия всеки сутрин. Хваща добре, стига да е добра къната. Някой път слагам малко индиго,  друг път не слагам.
Аз съм слагала хибискус. Нямаше промяна. Опитай 24 часова оксидация. Ще получиш по-наситен цвят в корена и по-добра покривност на белите коси.

# 144
Спокойно мога да кажа, че моят начин е да се слага къна на суха и мръсна коса. Стоях еднакво време, както предия път, с разлика времето за оксидиране на къната и мръсната коса за основа. Съотношението къна, индиго пак е 50/50.

# 145
Мари,чудесен цвят и страхотна коса!
Аз мислех да правя две стъпки заради корените,но тъй като се правих днес на вилата ни,се оказа,че съм забравила индигото вкъщи. Може ли втората стъпка да се направи на следващ ден,или тряба да бъде непосредствено след къносването?