Познава ли се правен аборт по време на секцио

  • 3 613
  • 65
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
Имам огромна нужда от помощ. Моля за отговор, ако някой е преживял същото. На 33 години съм, бременна в края на 8 месец. АГ-то ми ни е семеен приятел. Правила съм аборт на 18 години. Не искам да казвам преди секциото. При самата операция ще разбере ли, че някога е правен аборт... Благодаря за отговорите.

# 1
  • Варна
  • Мнения: 17 951
Едва ли. Още повече, че са минали доста години.
Пък и в крайна сметка, кюртажи се правят не само заради аборт, така че винаги може да излезеш от положение.

# 2
  • Добрич
  • Мнения: 933
Според мен трябва да кажеш,защото след аборт изтънява маточната стена и има вероятност от руптура(разкъсване).Освен това,че ви е приятел е и твой лекар и няма право да обсъжда пациентите си с други хора без твое съгласие.Подсъдно е.

# 3
  • Мнения: X
Не случайно питат - коя бременност ви е?! В епикризата после пише 2 бременности 1 раждане. Примерно..

# 4
  • Мнения: X
Е, и какво от това, че е семеен приятел? Лекар е, трябва да знае. Няма нищо нередно, все пак се касае за твоето здраве.

# 5
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 014
За познаване силно се съмнявам,че може да стане.Но и аз съм на мнение,че лекарят трябва да знае.

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 4 475
Според мен няма как да разбере. Щом питаш специално, значи доста те смущава, ако той разбере. В такъв случай смятам, че не е страшно да не му кажеш. Аз имам три кюртажа преди първата ми успешна бременност, завършила със секцио. Никой не ми е казал - личеше си, че скоро си имала кюртаж или, че изобщо е имало значение. Ако пък имаше проблем с лигавицата на матката заради кюртаж, това щеше да е причина за незабременяване, а не по време на секцио. 

# 7
  • София
  • Мнения: 28 552
Лекарят трябва да знае коя бременност е тази. Те не питат от любопитство, има конкретни причини за този въпрос.

# 8
  • ☀️София / London🌂
  • Мнения: 3 431
Лекарят трябва да знае пълната информация, ако имаш притеснения да споделиш каквото и да било, явно нямаш пълно доверие на този човек и  не мисля, че е редно да ти е лекар.

# 9
  • София
  • Мнения: 7 990
Сменете лекаря, след като не искате да обсъждате темата с настоящия, а на новия дайте всички детайли, за да е наясно как да процедира.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 36 600
Минали са 15 години. Съмнявам се да може да се установи аборта след толкова време. А авторката е в правото си да мълчи като не иска да казва. Аз не бих споделила.

Подсъдно било. В нашата държава това даже и виц не е вече. А лекарите също са хора. И те говорят. Да, дори за пациентите си. Около мен дал Господ лекари. Така че авторката съвсем основателно се притеснява, че този може да се изтърве пред семейството й. Вероятно се притеснява най-вече мъжа й да не разбере. Ако на везните са поставени моето мълчание и бъдещето ми с бащата на детето, бих си мълчала.

# 11
  • Мнения: 7 260
Не, не се познава. И ти не си длъжна да му казваш. Аз не бих споделила.

# 12
  • София
  • Мнения: 28 552
Лекарите не питат за медицинската история на пациента, за да се намират на приказки. Може да се окаже опасно да се крият медицински факти. Насърчаването на скриването на медицинска информация от лекар е неразумно, да не кажа друга дума.

# 13
  • Варна
  • Мнения: 36 600
Мислиш ли, че ако имаше някакви последици от аборта нямаше да се проявят за 15 години? Освен това тази бременност е следена. Щом няма индикации за проблем и лекаря не е разбрал за аборта, какво значение има като не му каже?

# 14
  • София
  • Мнения: 28 552
Въобще не говоря за последици от аборта. Важно е да се знае това коя бременност по ред е.

# 15
  • Варна
  • Мнения: 36 600
Защо? Наистина питам, не се заяждам. Какво значение има за доктора, особено при условие, че не се е стигнало до раждане?

Освен това авторката не пита дали да каже на лекаря си. Тя е решила, че няма да каже. Пита дали той може да разбере, ако тя продължи да мълчи.

# 16
  • София
  • Мнения: 28 552
Зависи от конкретния пациент.
Например аз съм с отриц. резус фактор, мъжът ми е с положителен. При първа бременност това може да се окаже проблем, но вероятността за проблем се увеличава с всяка поредна бременност. Има конкретни мерки, които трябва да се предприемат. Това е при мен. При друг ще е друго.
Пак казвам, че когато питат "това първа бременност ли е" не питат от скука, а имат съвсем конкретни причини и насърчаването на лъжата в случая може да се окаже доста опасно.

# 17
  • Варна
  • Мнения: 36 600
Е, предполага се, че лекарите проверяват тези неща. Нали затова учат и специализират толкова години.

# 18
  • София
  • Мнения: 28 552
Да, проверяват, питайки пациентката.

# 19
  • Варна
  • Мнения: 36 600
Питат пациентката за резус фактора й и този на мъжа й!?!

# 20
  • София
  • Мнения: 28 552
Ами къде да проверят какъв е резус факторът на мъжа ми, Хай?
Сега се сещам, че и мамологът винаги ме пита колко бременности съм имала – той не знам защо ме пита.

# 21
  • Мнения: 11 337
Не, няма да личи. Ако е важно да остане тайна - не мисля, че ще навреди да си премълчиш за аборт от преди 15 години и то такъв по твое желание, а не по здравословни причини.

Сега се сещам, че и мамологът винаги ме пита колко бременности съм имала – той не знам защо ме пита.

Защото бремеността, раждането и кърменето влияят на рака на гърдата. Всичко де разбърква хормоните оказва влияние.

# 22
  • Варна
  • Мнения: 36 600
Ами сигурно с изследвания ще го проверят. Изобщо не вярвам, че всяка родилка си знае резус фактора и този на мъжа си. Някои дори не знаят какво е това. А доктора няма да е никакъв доктор, ако тия неща ги приема на гола вяра, а не се подсигури с прегледи и нужните изследвания.

# 23
  • София
  • Мнения: 28 552
Не, не пращат мъжете на изследвания за резус фактора.
П.П. Когато бременните го знаят, имам предвид. Питат ги. Ако някой ги е посъветвал да излъжат, може да стане интересно.

Последна редакция: чт, 05 дек 2019, 08:03 от milenaka

# 24
  • Варна
  • Мнения: 36 600
Тя най-вероятно е излъгала вече. Нали не смяташ, че за 8 месеца бременеене са пропуснали да й зададат сакралния въпрос коя точно бременност е това? Така че нашите съвети без друго са наливане от пусто в празно. А и, както казах, тя не пита дали да излъже или не. Пита дали онзи може да разбере. Доста различни неща са.

# 25
  • София
  • Мнения: 28 552
Тук съм съгласна.
Казвам, че изборът да излъже е глупав и безотговорен.

# 26
  • Мнения: 11 337
Не, не пращат мъжете на изследвания за резус фактора.
П.П. Когато бременните го знаят, имам предвид. Питат ги. Ако някой ги е посъветвал да излъжат, може да стане интересно.

И защо някой ще ги посъветва да излъжат за резус фактора си?
Той не показва, че нещо тайно се е случило преди години. Не може да развали мнението за теб или пък да ти обърка семейството /примерно/. Гледате от собствената си камбанария кое е умно и глупаво. Целият свят не се върти с вас. Аборт преди 15 години няма никаква връзка с раждането. Няма нужда да го казва ако ще и навреди. Чак пък упреци като "глупаво и безотговорно" са пресилени.

# 27
  • София
  • Мнения: 28 552
Не би трябвало, Дорис, не само за това, но за каквото и да било, свързано с медицинската история, но "акъли" всякакви.

От толкова обяснения не стана ли ясно, че не говоря за аборта по желание, а за бременността преди него? Че даже и го написах директно.

И да – глупаво и безотговорно е да лъжеш лекар за медицинската си история.

# 28
  • Мнения: 11 337
Не би трябвало, Дорис, не само за това, но за каквото и да било, но "акъли" всякакви.

Чак пък толкова Simple Smile Това е доктор - не изповедник.

# 29
  • София
  • Мнения: 28 552
Не би трябвало, Дорис, не само за това, но за каквото и да било, но "акъли" всякакви.

Чак пък толкова Simple Smile Това е доктор - не изповедник.

За каквото и да било, свързано с медицинската ти история. Знам, че не пиша на български, но чак пък толкова неясно да е...

# 30
  • Мнения: 2 885
И 5 аборта , да си правила , това си е твое решение . Да не мислиш , че му юука на него за това . Хората се интересуват главно от себе си .
Защо се притесняваш от това ?

# 31
  • Мнения: 11 337
И 5 аборта , да си правила , това си е твое решение . Да не мислиш , че му юука на него за това . Хората се интересуват главно от себе си .
Защо се притесняваш от това ?

Защото е семеен познат и тя за него не е само пациент. Може и мъжът и да не знае за аборта и да иска така да си остане /предполагам/, а те да са приятели.

# 32
  • Мнения: 54 401
Изобщо не е важно да знае.
Щом не иска да каже, няма да казва.
Лекарите си попълват формуляри и там се записва коя бременност е.
Все тая дали е първа или втора, или трета.
Тя не е раждала, не е нужно да се изповядва.
Важно е да каже ако има спонтанни аборти, да се търси причината.

# 33
  • Мнения: 3 488
Не, не се познава. И ти не си длъжна да му казваш. Аз не бих споделила.

Аз също.

# 34
  • Кърджали
  • Мнения: 10 264
Вчера бях писала, но го изтрих.
Някъде в първите години на брака ми, забременях доста непланирано. След сериозен разговор с мъжа ми, решихме, че не му е момента. Финансови проблеми, едно малко дете, направих аборт, без да споделяме с никой, без дори и помежду си да говорим много много за това в последствие.
ПРеди 5 години забременях, този път желано, макар и неочаквано бързо. Избрах лекарка, която се водеше от най- добрите в града. Имаше си трески за дялане, но не ми бяха важни. Отговаряла съм на всички въпроси, без да крия нищо.
Роди се малкият, жив и здрав.
Преди две години в момент на сериозна криза в брака ни, на свекървата и се наложи да посети гинеколог, заведох я при тази, защото ВСЕ ОЩЕ имах доверие.
След няма и дни чувам от свекървата  - ти си правила аборт, явно от друг и затова сега са тези проблеми.
Бях в струпор, отвратена....
Лекарката си позволила да клюкарства с нея за мен, казала и за аборта, а тя разбрала недоразбрала си го разтълкувала както и е изгодно явно. И ето ти проблеми от типа де го чукаш, де се пука....
Със седмици не можех да си намеря място, а тази лекарка със сигурност повече не бих си и помислила да я посетя. Добре, разбирам да обсъжда случаи с колеги, дори да си поклюкарства /колко е етично едно на страна, ама и те са хора да кажем/, но да клюкарства с близки и роднини на пациенти...


Та, ако съпругът на авторката не знае за този аборт, и сега се съмнява, че може да си създаде проблеми, и аз бих казала - да не казва... Като опарила се веднъж вече...
Друг е въпроса, че нали всички интервенции и прегледи се вписват в някакво електронно досие, може и това да е записано, знам ли... Така например на мен лекарката ми беше казала че съм имала киста едно време, нещо което абсолютно бях забравила...

# 35
  • Мнения: 54 401
Същия случай имах и аз.
Малко след като се разделихме с БНД установих, че съм бременна. Ясно беше, че не е желано и планирано.
Взех направление от ЛЛ и обясних за какво.
След време я срещам, общи приказки и ни в клин, ни в ръкав, ми изтърси, че и сестра ми също правила аборт скоро.
Отвратих се, защото тогава не бяхме в добри отношения с нея и си представих как по същия начин ЛЛ е коментирала моя случай. Rage
Толкова за доверието към лекарите и лекарската тайна.
Искаш ли нещо да не се знае, просто не го казваш.

# 36
  • Мнения: 931
Кажи,че на 18 са ти правили кюртаж заради миоми...процедурата ако не греша е една и съща.
Разбирам защо не искаш да каже истината и аз не бих,но от гледна точна на здравето ти .И мен са ме питали,преди секцио,същото.

# 37
  • Мнения: 54 401
Нищо няма да казва.

# 38
  • Мнения: 11 337
Кажи,че на 18 са ти правили кюртаж заради миоми...процедурата ако не греша е една и съща.
Разбирам защо не искаш да каже истината и аз не бих,но от гледна точна на здравето ти .И мен са ме питали,преди секцио,същото.

Не, така лекарят ще чуе "Здравословен проблем" МИОМИ!!!"
По-добре нищо да не казва!

# 39
  • Мнения: X
Предполагам, че няма как лекарят да разбере за аборт преди 15г.,но ако искаш да си сигурна отиди при друг АГ на преглед и го попитай. И все пак е редно да имаш пълно доверие на лекаря си, особено когато става дума за раждане. Тук отговорността е за два живота.
Относно отрицателният резус фактор, има значение при първа бременност независимо дали е завършила с раждане или аборт, защото трябва да се постави анти Д-гама глобулин, за да се избегне образуването на антитела при следваща бременност. Дали има антитела, обаче се следи по време на цялата бременност и в случая едва ли има отношение към ситуацията на авторката.

# 40
  • Мнения: 54 401
Тя не пита за резус фактор, а дали ще има видими следи от аборт.
Като се има предвид, че се правят с вакуум, не.

# 41
  • Мнения: 11 337
Не мисля, че аборт по желание в ранна бременност влияе на резус фактора.

Последна редакция: пт, 06 дек 2019, 23:12 от the Дорис

# 42
  • Мнения: X
Аз попълвах някакъв формуляр преди раждането. Имаше въпроси от сорта на това, коя бременност ми е, дали имам аборт зад гърба си и пр. Предполагам, че е от някакво значение, в случай че настъпят усложнения.

# 43
  • Мнения: 2 885
То вече колко аборти правят , къде по желание , къде не . Пък и е било отдавна , кво го мислиш .

# 44
  • Мнения: 3
Здравейте, след като не спах една седмица днес реших да кажа на аг-то, защото съм чувала, че остават следи по шийката на матката. На самото секцио ще присъства и друг гинеколог и много ме беше страх да не проличи и да се изложа. Прие го супер нормално, пита дали мъжа ми знае, казах не. Той каза от мен няма да научи, но след това ми разказа за наша обща позната, която тия дни ще абортира при него Simple Smile Точно това ми беше идеята, че такова нещо като лекарска тайна има само във филмите. Честно казано се успокоих. Вярвам, че взех правилното решение за мен. Не ме притеснява толкова, че мъжа ми ще разбере, колкото други хора, но определено не ме е срам.
Не ме притесняваше нищо в здравословното ми състояние, не съм с отрицателен резус фактор. Аборта няма отношение към износването на плода и т.н. Това днес потвърди и лекаря.
Благодаря на всички за отговорите! Желая ви късмет.

# 45
  • Мнения: 931
В такъв случай ,по-добре ти кажи на мъжа си,преди да го е чул от 3-ти човек.
Гаранция ще му е неприятно ,да го чуе от друг.
Минало и заминало е,не вярвам да седне да те съди за нещо от преди да си била с него.

# 46
  • Мнения: 11 337
В предвид посления ти пост - по-добре кажи сама на мъжа си ...

Аборта не оставя следи по шийката, това са градски легенди в сферата на пълни измислици. По време на секцио никой няма и да ти види шийката. Както и да е ...  ooooh!

# 47
  • Мнения: 7 260
Питаше нещо, дадохме ти отговор. Ако нещо стане така, както не е съвсем добре за теб, сърди се на себе си.

# 48
  • Мнения: 54 401
Като си решила да казваш, какъв беше смисъла от темата?

# 49
  • Кърджали
  • Мнения: 10 264
Дали непознат лекар който присъства на секциото ще разбере, че е правила аборт. Защото какво ще кажат хората...

# 50
  • Варна
  • Мнения: 36 600
На мен ми стана интересно това секцио дето минава през шийката на матката... Аз така раждах ама през корема ме цепиха, дали пък не са сбъркали тия докторя 🤭

# 51
  • Мнения: 54 401
Дали непознат лекар който присъства на секциото ще разбере, че е правила аборт. Защото какво ще кажат хората...


Да, ама като е решила да каже защо ни губи времето да ѝ отговаряме.

# 52
  • Варна
  • Мнения: 3 050
galena86, на теб е обещал, че никой няма да научи, пък ти е разказал за обща позната, която щяла да прави аборт?? Сама си отговори можеш ли да имаш доверие на такъв човек.

# 53
  • Мнения: 11 337
О, не си права! Той е казал, че няма да каже НА МЪЖА И, на всички други познати няма ангажимент да пази тайна.

# 54
  • Варна
  • Мнения: 36 600
А че някой от другите познати няма да се сдържи и ще изтропа на мъжлето, на него му е през... Ясно е.

# 55
  • Кърджали
  • Мнения: 10 264
И аз първо помислих, че се притеснява, че може да научи мъжа ѝ. Но проблема е какво ще кажат хората, ако разберат. Затова пита дали непознатия лекар, който ще присъства на секциото ще "познае".

Но бих посъветвал арторката докат е време да седне и между другото да спомене на мъжа си за този епизод от миналото си. Не защото е нещо срамно, а защото да не стане така, че да разбере от някой друг. Тогава вече ще е кофти...

# 56
  • Мнения: 54 401
Аз не бих споменала изобщо, защото не знам кой как ще го използва срещу мен в даден момент.
Срамно или не, това е въпрос на лична интерпретация на страничните хора.

# 57
  • Мнения: 7 260
При условие, че й беше отговорено, че не се познава, че е правила аборт, тя решава да сподели с лекаря. Всеки си е достоен за съдбата.

# 58
  • Мнения: 54 401
Точно така.
Да си пати от главата.

# 59
  • Пловдив
  • Мнения: 869
Темата е била абсолютно безсмислена
-"ще се познае ли - не "
"ами тогава ще взема да кажа"

Trollface

# 60
  • София
  • Мнения: 1 338
Задължително АГ-то трябва да знае коя бременост се води. Не си правете шега с тези неща. На лекар се казва всичко, за което пита.

# 61
  • Мнения: 69
На матката и трябват 3 месеца за пълно възстановяване и няма как да се разбере, какво сте правили по нея, ако не са настъпили усложнения. Няма значение колко аборта имате при бременност към края , която е минала без проблеми. Плацентата може да е ниско или по предната стена, но това се получава не само в следствие от аборт.Няма от къде да се разбере при цезарово сечение.

# 62
  • Мнения: 925
Не е нужно да знае.Аз имах 4 аборта  които си бяха от мъжа ми ,но не съм казвала от срам пред докторите.

# 63
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
Кажи,че на 18 са ти правили кюртаж заради миоми...процедурата ако не греша е една и съща.

Не, така лекарят ще чуе "Здравословен проблем" МИОМИ!!!"
По-добре нищо да не казва!
Офтопик. Разправяли са ми, макар че ми звучи като градска легенда, че навремето на момите с нежелана бременност, които ще оставят децата за осиновяване, са им правели секцио, защото естествено раждане оставя следи, за които недвусмислено се вижда при гинекологичен преглед, че са от раждане, а операцията оставя следи, които може да са от всякаква операция. Например на миома. Wink
Не ми звучи издържано, само казвам, че съм го чувала като сигурно твърдение. Не от лекар, разбира се.

# 64
  • Мнения: 4 380
Да се скрие информация от лекуващия лекар може да има сериозни последствия. Не се пита ей така за спорта или от нямане какво да правят.

# 65
  • София
  • Мнения: 5 461
Щом аборта е бил по желание и то преди години,абсолютно няма отношение към настоящата бременност,пък за раждане да не говорим.
Не мисля че има нужда дори да го споменаваш ... минало.

Общи условия

Активация на акаунт