Математически турнири 1-4 клас. Тема №56

  • 48 310
  • 738
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 21 455
Откъде гледате условието? В това, което намерих за първи клас, е уточнен общият брой на детелините.

Задачата присъства в състезателни теми за различни класове в различни издания на турнира с леки вариации на условието.

# 166
  • Мнения: 29 276
Броят на детелините е уточнен. Задачата е ок за състезание на първи клас. Нали не смятате, че им дават 1+1=? ?

# 167
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Боже, уточнен е наистина. Ужас, изтървала съм, докато преписвам условието. Да, сега с рисуване на детелини може и да стане.
Наясно съм, че няма да им дават 1+1. Попитах как да я обясня на достъпен за първокласник език и метод, не коментирам сложността. Защото добивам впечатление, че обяснявам ужасно неясно.

# 168
  • Мнения: 2 285
За задачи като тази с детелинките - с дребния в първи клас така се бяхме специализирали в решаването на задачи чрез визуализиране (не баш рисуване) и налучкване, че и втори клас така си решаваше. Много му беше удобно и му стана навик. Чак сега в трети клас почнахме да заместваме с по-математически издържани решения.
Специално в МБГ този тип задачи присъстват доста често, а определено дават и задачи с повече от 1 верен отговор (напр. 2 или 3), като за непосочен отговор се отнемат точки. По принцип е добре детето да знае, че не всяка задача има само и едиствено един верен отговор.  Peace

# 169
  • София
  • Мнения: 7 673
Боже, уточнен е наистина. Ужас, изтървала съм, докато преписвам условието. Да, сега с рисуване на детелини може и да стане.
Наясно съм, че няма да им дават 1+1. Попитах как да я обясня на достъпен за първокласник език и метод, не коментирам сложността. Защото добивам впечатление, че обяснявам ужасно неясно.
В случая, според мен, си ги прави 6 с по три листа и вижда колко листа остават и това е броят на четирилистните.

# 170
  • София
  • Мнения: 4 493
Знаете ли как протича "Аз и числата"? Виждам, че датата е в учебен ден. Кои са квесторите? Ще помогнат ли с четене на тестовите задачи?

# 171
  • ту тук, ту там
  • Мнения: 7 392
Аз и числата е като обикновен учебен час. Те и задачите са такива.

# 172
  • Мнения: 29 276
Една идея са малко по-сложни. Детето да реши няколко комплекта от минали години и ще се подготви.

# 173
  • София
  • Мнения: 4 493
Една идея са малко по-сложни. Детето да реши няколко комплекта от минали години и ще се подготви.
Аз за подготовката му изобщо не се притеснявам и съм сигурна, че ще ги реши защото са елементарни. Притесняваме, че не чете добре и няма да схване условията на текстовите задачи. Ако е в училище, то е възможно и госпожата да помогне с четенето, отделно че са стигнали до буквата К и не са взели цялата азбука.

# 174
  • Мнения: 29 276
Не е редно да се помага по какъвто и да е начин. Не е проблем четенето. Дори и бавно, децата се справят с текста на задачите в първи клас. Те са и съобразени с нивото.

# 175
  • София
  • Мнения: 4 493
Не е редно да се помага по какъвто и да е начин. Не е проблем четенето. Дори и бавно, децата се справят с текста на задачите в първи клас. Те са и съобразени с нивото.
Благодаря за отговора, но "не е проблем четенето" - за кого, за деца които са на буквата К - не са взели дори цялата азбука. Вероятно в училища където са взели азбуката и четат - не е проблем. В класа на детето ми има 4-5 четящи деца /научени в къщи/, останалите са като моето дете - не се справят с голям успех в четенето. Понеже знам нивото на четене на детето, прецених че няма да се оправи с цели изречения, затова и попитах.
Отговори от сорта "съобразени с нивото"  не винаги вършат работа, както и да е.

# 176
  • Варна
  • Мнения: 677
Не можеш да очакваш квесторите да помагат на детето, независимо на какво състезание се явява. Те не са там, за да четат задачите или да разясняват условията на неразбралите. Даже най-добрият съвет, който можеш да му дадеш, е изобщо да не слуша квестори. Прочитането на задачата си е работа на състезателя.
      Отделно, че "Аз и числата" трудно може да се нарече състезание, по-скоро училищно контролно и едва ли ще дадат материал, който да не е съобразен с нивото в училище. А дори и да дадат, нали това е целта на състезанието - най-можещите и знаещите да се справят най-добре.

# 177
  • Мнения: 4 246
В края на 1 клас се изискваше да се четат 50 думи на минута.

# 178
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Печатните букви не ги ли познава? В училище са на К, но ръкописно, печатното не би трябвало да е проблем. Иначе и моят син чете бавно и си губи мисълта на по-дълги изречения, факт. Но не е заради непознаване на буквите.

# 179
  • София
  • Мнения: 4 493
Не можеш да очакваш квесторите да помагат на детето, независимо на какво състезание се явява. Те не са там, за да четат задачите или да разясняват условията на неразбралите. Даже най-добрият съвет, който можеш да му дадеш, е изобщо да не слуша квестори. Прочитането на задачата си е работа на състезателя.
      Отделно, че "Аз и числата" трудно може да се нарече състезание, по-скоро училищно контролно и едва ли ще дадат материал, който да не е съобразен с нивото в училище. А дори и да дадат, нали това е целта на състезанието - най-можещите и знаещите да се справят най-добре.
Така е съгласна съм и за двете неща. На състезанието Аз и знанието, госпожата им беше чела условията. Не обяснява и не разяснява условието. Само го прочита.  Относно съвета за квесторите, може би го пишеш от опит. Аз нямам опит със състезанията и не мога да взема отношение.
Относно целта на състезанието - не е ли да се покажат умения в решаването на задачите, а не в четене, за четене си има Аз и буквите.
Задачите на Салабашев ги решава без никакви затруднения за нула време. Чета му условията и ги решава, но на състезанието не го записах, защото  не чете, това не го прави не можещ и не знаещ нали така....
malinkap - може и това да е норматива за края на първи клас, нямам представа, но сега нито е края на първи клас ,нито случая е такъв. А вероятно има и деца които четат по 100 думи и са в предучилищна.
Месечинка виторога . познава буквите и срича. Прочита една - две думи и на третата дума вече не помни първите две...... тоест трудно ще хване цяло изречение правилно, а както знаем много често в текста е и отговора на задачата.

Както и да е момичета. Наблягаме на четенето до 9-ти януари - ха ха ха ха ха за да се подготви за състезание по математика

Общи условия

Активация на акаунт