Математически турнири 1-4 клас. Тема №56

  • 48 307
  • 738
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 10 330
Четенето и разбирането на условията не си мислете, че е само от непознаването на буквите. И големи ученици им е трудно да разберат какво пише в условието, а отдавна могат да четат..
Като сте решили, че искате да пращате децата по състезания, където материалът винаги е поне едно ниво над училищното, не може да разчитате и да се оправдавате до коя буква са стигнали в училище.
Занимание се иска с децата в къщи, без значние какво правят в училище.. не се ли упражнява и разширява - тази основа, която дават в училище, започва да не стига, особено в по-горните класове..
Не е нужно да са уроци  - просто 1 час през ден, по няколко задачи, няколко страници от книжка или забавни логически игри...
Всичко това помага много.

# 181
  • Sofia
  • Мнения: 4 469
Не е редно квестор да чете условията. Съгласна съм с
duhi_puhi. Едно време пратих сина ми ,който беше в ПГ още на Кенгуру. Общо взето успя половината задачи да прочете и реши. Много трудно му беше по принцип с четенето и разбирането на задачата. В момента малкият ми син е ПГ и няма никакъв проблем да чете задачите на Кенгуруто. Но на половината се изморява и не може повече. Ако някой му чете задачите, сигурно ще ги реши всичките. Преди 2-3 години познат логопед беше квестор точно на това състезание в едно столично училище. Разказва ми как чели на първокласниците условията, защото те не можели. Накрая и директорката влязла да помага. Направо се потресох.
А на Аз и числата на практика няма никакви условия...

# 182
  • Мнения: 10 330
Нормално е да се изморяват и да им омръзва като са по-малки Simple Smile
Ама е нормално и като се пращат на състезания да се подготвят малко какво ги очаква децата, да не им е тъпо и да се отчаят съвсем от което...

# 183
  • Мнения: 8 226
Не можеш да очакваш квесторите да помагат на детето, независимо на какво състезание се явява. Те не са там, за да четат задачите или да разясняват условията на неразбралите. Даже най-добрият съвет, който можеш да му дадеш, е изобщо да не слуша квестори. Прочитането на задачата си е работа на състезателя.
      Отделно, че "Аз и числата" трудно може да се нарече състезание, по-скоро училищно контролно и едва ли ще дадат материал, който да не е съобразен с нивото в училище. А дори и да дадат, нали това е целта на състезанието - най-можещите и знаещите да се справят най-добре.
Така е съгласна съм и за двете неща. На състезанието Аз и знанието, госпожата им беше чела условията. Не обяснява и не разяснява условието. Само го прочита.  Относно съвета за квесторите, може би го пишеш от опит. Аз нямам опит със състезанията и не мога да взема отношение.
Относно целта на състезанието - не е ли да се покажат умения в решаването на задачите, а не в четене, за четене си има Аз и буквите.
Задачите на Салабашев ги решава без никакви затруднения за нула време. Чета му условията и ги решава, но на състезанието не го записах, защото  не чете, това не го прави не можещ и не знаещ нали така....
malinkap - може и това да е норматива за края на първи клас, нямам представа, но сега нито е края на първи клас ,нито случая е такъв. А вероятно има и деца които четат по 100 думи и са в предучилищна.
Месечинка виторога . познава буквите и срича. Прочита една - две думи и на третата дума вече не помни първите две...... тоест трудно ще хване цяло изречение правилно, а както знаем много често в текста е и отговора на задачата.

Както и да е момичета. Наблягаме на четенето до 9-ти януари - ха ха ха ха ха за да се подготви за състезание по математика
За мен всичките тестове от началните учители са далеч от състезателни Simple Smile
Математическите задачи в голямата си част са текстови. И едно от най-важните неща е детето да разбере условите. Във всеки клас това става с все по-голяма сложност. И му се вика логика. Иначе ако учителя чете задачите на 99% от децата в първи клас ще имат максимален резултат. Четенето и четенето с разбиране имат огромен дял при справянето с математика. Така че наблягайте яко на него.

# 184
  • Кърджали
  • Мнения: 10 249
За много години! Здрава и успешна да е новата година!
Щерката се е класирала на III-то място на Коледното математическо състезание в областта. Не е зле, макар че очакваше да е на второ.

# 185
  • Мнения: 1 776
Здравейте момичета и моето дете е в първи клас и за първи път мисля да я пробвам на турнир. Има ли вече дати за математика без граници и може ли да си рисуват и пишат разни сметки по листите. В смисъл не само отговорите или им дават допълнителни листи, на които да си пишат спомагателно. Аз най не успях да обясня на моето дете задачата със сбора на двата зара от 2014година математика без граници. Това с детелинките поне става с рисуване.

# 186
  • Мнения: 2 285
Организаторите осигуряват работни листа за решаване на задачите, както и бланка, в която се нанасят само числовите отговори на всяка задача. Не е сложно, но изисква концентрация от децата.
Може и да не съм права, но ми се струва, че тази година закъсняват с обявяването на датите за провеждането на зимния кръг. С награждаването на "Иван Салабашев"  - също. Чудя се въобще дали обмислят такова...

# 187
  • Бургас
  • Мнения: 613
При толкова първокласници с максимални точки може да търсят по-голяма зала за награждаването Simple Smile

# 188
  • Мнения: 2 352
Организаторите осигуряват работни листа за решаване на задачите, както и бланка, в която се нанасят само числовите отговори на всяка задача. Не е сложно, но изисква концентрация от децата.
Може и да не съм права, но ми се струва, че тази година закъсняват с обявяването на датите за провеждането на зимния кръг. С награждаването на "Иван Салабашев"  - също. Чудя се въобще дали обмислят такова...
Обявиха зимния кръг на МБГ.
На места не дават ползването на допълнителни листове за чернови. Нито лични, нито раздадени на място.
Обикновено след като свърши мястото около самата задача се ползва гърба на листовете, но е малко чудо, че не се получава грешка при този пренос на информацията.

# 189
  • Мнения: 2 285
Организаторите осигуряват работни листа за решаване на задачите, както и бланка, в която се нанасят само числовите отговори на всяка задача. Не е сложно, но изисква концентрация от децата.
Може и да не съм права, но ми се струва, че тази година закъсняват с обявяването на датите за провеждането на зимния кръг. С награждаването на "Иван Салабашев"  - също. Чудя се въобще дали обмислят такова...
Обявиха зимния кръг на МБГ.
На места не дават ползването на допълнителни листове за чернови. Нито лични, нито раздадени на място.
Обикновено след като свърши мястото около самата задача се ползва гърба на листовете, но е малко чудо, че не се получава грешка при този пренос на информацията.

Зимният кръг отдавна се знае кога ще е. Коментираме конкретните дати по места. При нас нищо не съм чула засега, а няма кой знае колко време. А това, да не дадеш работни листа на децата, даже не искам да го квалифицирам. Но така е - организатори всякакви. smile3505

За награждаването - може да издърпат първолаците с един час напред, примерно. Но ако не им се занимава, да обявят къде да очакваме медалите и да се приключва. Странно ми е на мене това мълчание.

# 190
  • Мнения: 333
За награждаването - може да издърпат първолаците с един час напред, примерно. Но ако не им се занимава, да обявят къде да очакваме медалите и да се приключва. Странно ми е на мене това мълчание.
А дали има тържествена част и има ли изобщо смисъл да се води и детето или е по удачно само единият родител да мине и вземе медала? Миналата година прибирах медали/грамоти от училища и не мисля, че имаше особен смисъл да идва и детето, но не знам как протича награждаването във ФМИ.

# 191
  • Мнения: 427
Интересувам се на децата от Прованс-а изпращат ли медалите?

# 192
  • Мнения: 1 776
А за математика без граници има ли общи центрове тук там в страната, в смисъл за деца, чиито училища не организират състезанието, а искат да участват?

# 193
  • Мнения: 2 285
За награждаването - може да издърпат първолаците с един час напред, примерно. Но ако не им се занимава, да обявят къде да очакваме медалите и да се приключва. Странно ми е на мене това мълчание.
А дали има тържествена част и има ли изобщо смисъл да се води и детето или е по удачно само единият родител да мине и вземе медала? Миналата година прибирах медали/грамоти от училища и не мисля, че имаше особен смисъл да идва и детето, но не знам как протича награждаването във ФМИ.
Аз, когато взимам награди от у-ща или центрове, винаги ходя сама. Но на "Иван Салабашев" си имаше официално награждаване за децата, не за мама и татко. Като при "Черноризеца".
Да видим тази година какво са измислили...

# 194
  • София
  • Мнения: 375
А за математика без граници има ли общи центрове тук там в страната, в смисъл за деца, чиито училища не организират състезанието, а искат да участват?

Има центрове, дъщеря ми така участва в София. Пишете на организаторите за кой град става въпрос и ще ви кажат къде може да се запишете. Аз им писах по ФБ и мног обързо ми отговориха за есенния кръг.

Общи условия

Активация на акаунт