Отговори
# 495
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 005
Моля за решение на задачата:
Два кг тиквички струват колкото един кг ягоди. Колко струва един кг от всеки продукт, ако Лина е платила 18лв?



като за втори клас трябва да е без умножение и деление.
Т + Я = 18
но Я = Т + Т
значи Т + Т + Т = 18

Т = 6
и от там Я = Т + Т = 12

# 496
  • Мнения: 1 106
18:2=9
1кг. ягоди е 9лв.
9:2=4,50 лв за килограм тиквички
И аз го мислих да го разделя на три, но така два кг. тиквички не са равнина един яцоди

# 497
  • Мнения: 1 106
По-скоро е
Т+Т+Я=18
Я=Т+Т
Т+Т+Т+Т=18
18:4....
Редактирам се
Схванах и това на st.Dobri
Втора редакция
Обаче в последната схема трябва да са 4 пъти тиквички

Последна редакция: пн, 24 фев 2020, 23:10 от vige

# 498
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 005
по един килограм от всеки продукт Wink не два кг тиквички и един ягоди.

# 499
  • Мнения: 5 899
Не е коректно условието. На Добри решението би било вярно, ако е казано, че за тези 18 лв. са купени по 1 кг. от двата продукта. Може да са купили по 2 кг. Казано е, че е дала 18 лв. Ама за какво?

# 500
  • Мнения: 8 022
Ако тиквичките са по 3лв/кг, ягодите са 6лв/кг => купила е:
1. само ягоди 3кг*6лв=18лв
2. Ягоди 2кг*6лв + тиквички 2кг*3лв
3. Ягоди 1кг*6лв + тиквички 4кг*3лв
4. само тиквички 6кг*3лв

Ако тиквичките са 2лв/кг, ягодите са по 4лв/кг
1. Ягоди 4кг*4лв+тиквички 1*2лв
2. Ягоди 3*4лв + тиквички 3*2лв
3. Ягоди 2*4 + тиквички 5*2
4. Ягоди 1*4 + тиквички 7*2лв
 5. само тиквички 9*2лв

Ако тиквичките са по 1лв, ягодите по два... и т.н.
Условието е непълно, защото няма никакво условие за количеството, само съотношение на цени.

# 501
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Поредното малоумно условие...

# 502
  • Мнения: 5 899
Горките деца, ако задачата е от изпит или състезание.

# 503
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 005
нали задачата е за втори клас? не я усложнявайте излишно с вариации.
представете си я с картинки на равновесна везна (имаше такива в първи клас)

картинка 1: от едната страна две нарисувани тиквички, от другата една ягода.
на другата картинка една тиквичка и една ягода, уравновесени с 18 монетки.
на третата една тиквичка и от другата страна въпросителна.
една ягода и от другата страна въпросителна.
да не рисувам, че може да го докарам на кой знае какво. Simple Smile

# 504
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Ами ако грам не я усложнявам бих взела директно от условието - 2 кг. тиквички, 1 кг. ягоди, купени за 18 лева. Ти обаче интерпретираш различно и приемаш, че е купен по килограм от всяко нещо. Та дотук с неусложняването Wink Условието е абсолютно неясно и това е факт.

# 505
  • Мнения: 6 292
Ти обаче интерпретираш различно и приемаш, че е купен по килограм от всяко нещо.

Защо да приема така? Два кг тиквички по 6лв. и 1 кг ягоди за 12лв, общо 18. Като за втори клас наистина няма какво друго да е. Ясно е, че условието е неопределено, но това единственото решение с цели числа, без умножение, деление и прочее;)

# 506
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Как да ти обясня защо съм го разбрала така? Щото така реши моят мозък. А при положение, че на коледното състезание имаше цени в не цели левове в задачата за първокласници какво пречи тук да има за второкласниците? Нищо. Така и не ми е ясно от къде е тая задача точно. В клас ли се учи, от състезание, от школа...?
А при положение, че левове и стотинки, десетици, стотици и единици се учат още в първи клас не мисля, че на един второкласник му е свръх силите да раздели 9 лева на 2 по 4 лева и 50 стотинки.
Така или иначе можем да си пишем до безкрай и да си обясняваме логики, не виждам какво пречеше на съставителя да добави просто и ясно, че Лина е купила по един килограм от продукт! Тук няма логика, има недоглеждане и недомисляне и толкоз.

Последна редакция: вт, 25 фев 2020, 10:22 от Месечинка виторога

# 507
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 005
...
Защо да приема така? Два кг тиквички по 6лв. и 1 кг ягоди за 12лв, общо 18. Като за втори клас наистина няма какво друго да е. Ясно е, че условието е неопределено, но това единственото решение с цели числа, без умножение, деление и прочее;)

мечо, не си сервитьор Trollface

2х6+1х12 не е 18 Simple Smile

искате ли да не се караме за чужди грешки? Simple Smile

# 508
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Мечо май имаше предвид, че кило тиквички излиза 6 лева и кило ягоди за 12 стават точно 18, иначе първоначално и мен ме замисли Sweat Smile

# 509
  • Мнения: 6 292
Да бе, спя нещо още:) Тази задача не е като на КМС обаче, онази си беше коректна и си имаше решение, определено решение.

Общи условия

Активация на акаунт