Въпрос относно Бъдни вечер и традициите

  • 7 308
  • 59
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 336
Бъдни вечер по традиция си е постна. Разбира се има хора, които вероятно хапват и месце. Така че нама значение какво било преди стига да се спази традиоционния дух на вечерта.

Иначе постите май бяха 4 пъти в годината (при Исляма са веднъж, а при Юдаизма - никкава идеа).

Итересното е че в повочето случаи не се говори за тя,

Последна редакция: сб, 21 дек 2019, 06:27 от keksiter

# 46
  • Мнения: 2 560
Ами при положение, че има хора, за които постите са диета,  какво да кажа повече. Много ми е неприятно като чуя някой,  че щял да пости, за да свали килца.

# 47
  • София
  • Мнения: 1 520

Иначе постите май бяха 4 пъти в годината (при Исляма са веднъж, а при Юдаизма - никкава идеа).

В православието Коледните и Великденски пости са строгите и най-важни, така че са само два пъти. Тези, които са вярващи и спазващи църковния календар, постят и повече пъти.
В юдаизма също има строг пост при Йом Кипур.

# 48
  • Мнения: 10 745
Ами при положение, че има хора, за които постите са диета,  какво да кажа повече. Много ми е неприятно като чуя някой,  че щял да пости, за да свали килца.
Имах колежка, която качи килограми докато „постеше”. Ядеше по цял ден някакви тестени неща, за да се наяде. И тя имаше желание да отслабне покрай постите, а то... Ама става ли да се тъпчеш по цял ден с хляб..

# 49
  • ...живея на последния етаж...
  • Мнения: 705
Не е проблемът в пържолата или в содената питка, а в липсата на семейни ценности, които се възпитават с години. Голяма част от съучениците на децата ми израснаха с един родител, с баба или леля, понеже след 90-та година хората масово тръгнаха нанякъде за по-добър живот, а децата още малки, останаха при роднини. И всички тези традиции за голяма част от порасналите вече деца на прехода, са непонятни. Приятелка на дъщеря ми казва, че мрази празниците, понеже всичките й приятели били със семействата си, а тя какво да прави с баба си? Много ми е мъчно за пишещите тук, дето не виждат смисъл в традициите.
За моите хора това е един от най-хубавите дни в годината. Защото се събираме всички заедно.

# 50
  • Мнения: 157
Къде смесихте в една манджа семейни ценности, традиции, преход, решението на бедните през 90-те години да станат слугинаж в чужбина, деца на прехода, религия, постни ястия, отслабване, пълната безпросветност някой да смята, че неяденето на месо означава да се яде хляб, "наяждане" и изобщо да си заедно с някого само в конкретен ден или по конкретен повод.
И най-вече ме учудва необходимоста на авторката някой да й даде инструкции кога какво да сервира в собствената си къща и на собствената си маса. Всяко решение може да бъде поднесено на средата по начин, чрез който да я привлече. Сгответе това, което се харесва на всички гости за вечерта. Тъкмо ще имате разнообразно меню. Включително и ястията на една вечеря могат да са източник на сближаване.
Аз съм отгледана от рождено семейство, което си разменяше подаръците на Бъдни вечер и това беше непонятно на съучениците ми преди 35 - 40 години например. Къде тук преход 😋🤪 И същевременно никой не ни е насаждал религиозни убеждения или ни е вменявал задължителност на тамяна, с който е кадял прадядо ми или факта, едната ми баба готвеше боб винаги в доматен сос, защото така й беше вкусно. Дадоха ни корени и криле сами да избираме накъде да летим. Зрелият човек подчинява решенията си на свободната си воля. Ако желае една година прави сарми със зелеви листа, ако желае на следващата лежи на плажа в Пунта Кана. По-лежерно, мили хора, веднъж живеем и то само 120 - 150 години....

# 51
  • Мнения: 904
Atana, по-лежерно  и спокойно с даването на съвети .Simple Smile
Не е нужно преди празниците да си общуваме с назидателен тон. На когото не му се дават "инструкции", много просто ,да не ги дава.
Не е лошо хората да споделят, различни сме и разбиранията и вижданията ни също, в което няма лошо.

# 52
  • Мнения: 36 390
Някой не разбира значението на думата "традиция"...
Аз пък празнувам по този начин от 35 години и не бих желала да празнувам тези празници по друг начин. Ако съм в чужда среда, бих предпочела изобщо да не празнувам (примерно, да си легна да спя), отколкото да приема чужда традиция или да го обърна на купон. Simple Smile

# 53
  • Мнения: X
При нас беше традиция тиквеник с късмети за Коледа, обаче баба почина и сега не знам как да направя тиквеника.
 Може ли помощ!

# 54
  • Мнения: 3 376
При нас беше традиция тиквеник с късмети за Коледа, обаче баба почина и сега не знам как да направя тиквеника.
 Може ли помощ!

Гугъл ще Ви помогне да изберете своята рецепта Simple Smile.

# 55
  • Down south
  • Мнения: 7 664
Някой не разбира значението на думата "традиция"...

Ако съм в чужда среда, бих предпочела изобщо да не празнувам (примерно, да си легна да спя), отколкото да приема чужда традиция или да го обърна на купон. Simple Smile
Нищо не пречи и в друга страна да се посрещат празниците, както човек е възпитан.
Ние сме извън страната 15+ години и независимо, дали имаме или не гости от България, спазвам традициите, с които съм израстнала.
Правя го, не защото така трябва, а защото искам и ми харесва да го правя.

# 56
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
При нас беше традиция тиквеник с късмети за Коледа, обаче баба почина и сега не знам как да направя тиквеника.
 Може ли помощ!

Ето тази рецепта ползвах преди, докато нямах.
https://m.bg-mamma.com/?topic=352202

Сега ползвам на моята баба, която добре, че ми я каза, да я запомня, докато е време. Близка е, но тиквеникът ми започна да се получава едва когато започнах да почвам българска тиква, с друга не ставаше и не ставаше.

# 57
  • Мнения: 904
При нас беше традиция тиквеник с късмети за Коледа, обаче баба почина и сега не знам как да направя тиквеника.
 Може ли помощ!


Бих препоръчала божественият тиквеник на Селма, както и тиквеника но Бон Апети. Успех!

# 58
  • Мнения: 4 578
Най-ми е вкусна храната на Бъдни вечер. Всичко приготвям аз както съм видяла в моето семейство. Детето усеща, че вечерта е по различна, сякаш е магична. Въпреки че той при тези ястия яде само питка, друго не обича, пак не нарушавам традицията. Масата не вдигам, ястията са седем.

# 59
  • Мнения: 2 113
Само на мен ли вечерята на Бъдни вечер ми е по- вкусна от коледната? 🤔

Не. И на мен също.

+1

Общи условия

Активация на акаунт